eiden Regio Parkeerterrein Haagweg rijgt snel opknapbeurt Ti© Van slacht geredde pony's houden stadscentrum wakker P? leidse Moet je iemand met kanker dan maar niet Een jonge rot in het vak roenLinks-raadslid Vanne Peeters vertrekt 1 Toeristische Opleidingen Lammenschans haalt fiets uit anonimiteit ;PAG 15 NOVEMBER 1997 NPREENEN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Asielzoekers si f- Zo'n honderd asiel- I J zoekers wonen tij delijk in een aantal 'duingalows' in het Wasse- naarse pretpark Duinrell Bibliotheek -y De Stichting Open- I bare Bibliotheek Rijnwoude vreest vertrek van leden als de contribu tie wordt verhoogd .AAP RIETVELD Peeters van Groen- houdt het na acht jaar in idse gemeenteraad voor i. Peeters. die in oktober de huidige wethouder iurier opvolgde als frac- irzitter, komt na de ver- igen van maart volgend liet meer terug. Het is vindt ze, voor nieuwe en in de fractie. „Met fris nnieuwe creativiteit." ters maakte zich in haar jaar in de raad vooral over sociaal beleid. Met leeste plezier kijkt zij te- haar 'sjouwen voor het cipatiebeleid' en op haar pogingen de ver houding tussen de politie en de kraakbeweging in Leiden te normaliseren. „Het is leuk werk. Zo'n ervaring zouden meer mensen moeten kunnen opdoen." Peeters gaat niet alleen weg om plaats te maken voor 'nieuw elan'. Ze vindt ook dat ze inmiddels lang genoeg het tijdrovende werk in de raad heeft gedaan. „Leiden heeft veel te bieden waar je als raadslid wel weet van hebt, maar waar je door je beperkte vrije tijd veel te weinig zelf van kunt meemaken." Ze heeft de partij gevraagd haar op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst te zetten. Leids symposium over problemen van zieke, onverzekerde illegalen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een jonge Portugese man zonder verblijfsvergun ning komt bij een Leidse huisarts met een medi sche klacht. Hij blijkt een gezwel aan zijn penis te hebben, maar is onverzekerd. De huisarts ver wijst hem naar het Leidse Diaconessenhuis, waar de specialist hem voor behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht doorstuurt. Dit zie kenhuis zoekt naar de goedkoopste oplossing voor de onverzekerde man: amputatie. Maar dat gaat de Leidse huisarts te ver. Na enig heen en weer getelefoneer en geschrijf weet ze te bewerk stelligen dat het ziekenhuis de beste behandeling voor de man uit de kast haalt: een penisbespa- rende laserbehandeling. De kosten worden uit eindelijk door de sociale dienst betaald. En zo zijn er meer dilemma's waarvoor huisart sen, maatschappelijk werkers, verloskundigen en specialisten komen te staan bij de hulpverlening aan onverzekerde illegalen. „In dit geval stond de vners Rijn en Schiekade vrezen stofoverlast kwaliteit van leven vooropzegt de betrokken huisarts Kea Fogelberg stellig. Fogelberg was gistermiddag één van de spre kers tijdens het symposium 'Illegaal en ziek: on recht verzekerd?' in het Leidse Diaconessenhuis. Bovendien maakt ze deel uit van de Stichting Ge zondheidszorg Illegalen Leiden, GIL. De bij dit netwerk aangesloten hulpverleners - inclusief twee apothekers en een onderzoekslaboratorium - stellen hun hulp, voor zover mogelijk, kosteloos beschikbaar. Hulpverleners staan vaak voor een dilemma als illegalen om hulp vragen. Hun ethische opvatting - iedereen helpen ongeacht herkomst of levens overtuiging - klinkt mooi, maar wie gaat dat beta len? Tot dusver waren vaak nog wel potjes te vin den. In het uiterste geval boekt een ziekenhuis zijn onbetaalde rekening af op de post 'dubieuze debiteuren', maar er komt een wetsverandering aan. De nieuwe 'Koppelingswet' die nog door de Eerste Kamer moet, houdt in dat illegalen straks officieel geen aanspraken meer kunnen maken op Nederlandse voorzieningen, inclusief medi sche hulp. Bestanden van de sociale, belasting en vreemdelingendienst, bevolkingsregister en politie worden aan elkaar gekoppeld, zodat on middellijk duidelijk is welke rechten iemand heeft. In geval van illegaliteit is dat simpel: geen. De veranderde Bijstandswet biedt ook geen soe laas: sinds vorig jaar mogen medische kosten van illegalen niet meer uit de 'bijzondere' bijstand worden betaald. Eigen zak Wel komt er een 'Illegalenfonds' met elf miljoen gulden om de kosten van behandelingen in geval van 'acute en levensbedreigende medische nood situaties' te kunnen betalen. Maar de hulpverle ners vrezen dat dit te weinig is. Fogelberg: „Bovendien: wat is levensbedreigend? Moeten wc iemand met darmkanker dan maar niet onmid dellijk helpen? Zo iemand gaat immers niet meteen dood..." In Leiden worden de rekeningen, tot dusver, al tijd betaald. In uiterste nood, betaalt de gemeen te ze uit eigen zak, aldus wethouder H. Baaijens. „We zijn 'Leiden, stad van vluchtelingen'. We hebben ons ook tegen de Koppelingswet verzet. Dat mocht niet baten, maar we blijven ons soci aal opstellen." Ook het Diaconessenhuis sluit zijn deuren niet voor illegalen in nood, zegt directeur C. Leyte Toch zijn de problemen in Leiden beperkt, in vergelijking met de grote steden. In Amsterdam zijn bijvoorbeeld veel illegale aids-patiënten. Vol gens AMC-directeur D. Bakker krijgt zijn zieken huis jaarlijks 1,9 miljoen aan onbetaalde rekenin gen te verwerken. „Het aantal onverzekerden dat bij ons komt, neemt toe. In totaal kloppen jaar lijks zo'n 14.000 illegalen bij hulpverleners aan, zo'n veertig procent wordt in ziekenhuizen niet geholpen." larkeerterrein aan de Haagweg wordt binnenkort aiapt. Het verharde gedeelte van het voormalige Send Loosterrein wordt herbestraat en het deel nu nog uit grasland bestaat, wordt van dezelfde voorzien. Daarnaast komt er nieuwe verlicht en deel van de werkzaamheden wordt door de ge- Ite gesubsideerd. De angst van een aantal bewoners Ie Rijn en Schiekade van wie de achtertuin aan het ■rgebied grenst, dat het terrein van een gravellaag voorzien, is volgens P. Labruyère van de Stichting iarkeerplan Leiden (SSL) 'volkomen ongegrond.' ERIC-JAN BERENDSEN hs Labruyère is het bittere aak dat het terrein wordt jjakt. De ondergrond is J/an egaal en als het re- ]is het lastig parkeren op jasgedeelte. „Óp topdagen nier tussen de vijfhonderd jzeshonderd auto's op het p", aldus Labruyère. „Het kwestie van het verbete ren van de service. Binnen een maand moet worden begonnen met de (her)bestrating." Toestemming van de ge meente heeft de ondernemer niet nodig. De SSL huurt het terrein van de Nederlandse Spoorwegen en kan, mits de NS toestemming geven, met het parkeerterrein doen en laten wat het wil, zegt Labruyère. Dit tot ergernis van een aantal be woners van de Rijn en Schiekade die zeggen vooral op zaterdag en koopzondag over last te hebben van het parkeer terrein. Daarnaast klagen zij over hun uitzicht op de 'kale vlake' en leeft bij de buren de angst dat op het parkeerveld een gravellaag wordt aange bracht waardoor zij overlast van stof zouden krijgen. „Onterecht", meent Labruyè re. „Het blijft bij nieuwe bestra ting die tot aan de sloot komt te liggen, de grens tussen het par keerterrein en de achtertuinen van de bewoners." Een aantal maanden geleden plantte La bruyère als handreiking naar de bewoners een heg langs de slootrand om hun uitzicht enigszins op te fleuren. Bij een slootschouw door medewerkers van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd die heg drie weken geleden echter per onge luk weer weggehaald. Volgens de bewoners van de Rijn en Schiekade is sprake van boze opzet en zit Labruyère hier ach ter. Niets blijkt echter minder waar. „Er was sprake van een vergissing", zegt Labruyère. „In het voorjaar wordt er een nieu we heg geplant. Mooier en ho ger dan de vorige zodat de be woners van de Rijn en Schiekade in elk geval minder zicht op het parkeerterrein heb ben." Voor zolang dat duurt overi gens. Bij de gemeente Leiden, de NS en de SSL liggen plannen klaar voor grootschalige bebou wing van het voormalige Van Gend Loosterrein. Huizen, een parkeergarage en openbaar groen moeten op die plek ver schijnen. Dan is het met het uit zicht van de bewoners van de Rijn en Schiekade waarschijnlijk definitief gedaan. ARJAN VAN DUK ihetlandpony's hebben lalve week de Baatstraat igegracht op stelten Ze hielden mensen uit lap en zorgden voor de stankoverlast. Maar als reden tot klagen had- iren het de pony's zelf bruine hengst Lesley en chtige merrie Faith zaten uur per dag opgesloten schuurtje van ongeveer ij twee meter. Gistermid- l|j irden ze naar een landje loeterwoudse Weipoort IC 'ht, waar ze drie maanden l, nblijven. rolnovember moesten de een dijk in De Mors hals op verlaten, nadat de ei- wan het land had ge- de dieren te slachten. tM. van Tol, eigenares paarden, niet zo gauw ider onderkomen kon stalde ze het tweetal in chtertuin en schuurtje 1 de Baatstraat en de Lan- :ht. „Het leek zo'n aardige üe eigenaar van dat dijk- mochten zelfs zijn stal iken. Maar hij heeft de po- iwoon gebruikt om de ial te vreten. Daarna wilde io7.en", zegt Van Tol woe- voorkomen dat de dieren slachthuis zouden eindi- esloot Van Tol ze op te ..M'n man wist van niets, it was een onaangename •ing toen hij thuis kwam. 1 is één grote ravage en Ie huis stinkt naar de uit- 'len. 's Nachts trapten ze le schuurdeur, zodat we nacht wakker lagen. En 'an heeft het toch al niet M. van Tol wacht met Faith en Lesley op de trailer. Op de achtergrond de schuur v week verbleven. niet wat ze ermee aan moet. „Misschien kan ik de tuin om spitten en de boel daarna bete gelen. Maar ik weet niet of het van de zomer dan gaat ruikén", verzucht de geplaagde paarden- liefhebster. Een bewoonster van de Langeg- racht vindt het 'schandalig dat de tuin in een slagveld is veran derd'. „Het Jigt hier vol aardap pelschillen, vuilniszakken en paardenvijgen. De stank is niet te harden, maar ik moet er wel elke dag langs als ik boodschap pen doe. Bovendien ben ik hart stikke bang voor paarden. Ik vind het zielig dat ze in zo'n klein hok staan, maar mij gaat het erom dat die dieren weg gaan. Ik heb er zelfs niet van kunnen slapen." Gistermiddag tegen tweeën ging de wens van de bewoon- htgenoot van Van Tol was p enige die niet blij was p logés. Buurtbewoners 'en steen en been over stank en paardenvijgen. °l mestte de schuur dage- wat telkens een emmer Dpleverde. Daardoor staat n van het echtpaar nu vol szakken en Van Tol weet Informatiedagen (ronden om 11.00. Leidschendam zo 22 november Zilvermeeuwlaan 15 2261 EJ Leidschendam Telefoon 070 3270670 COLLEGE Vakschool voor Toerisme Het no college is het toonaangevende instituut voor 1- of 2-jarige dagopleidingen op het gebied van toerisme en hospitality. Voor functies (m/v) als: (grondstewardess, reis adviseur, reisbureaumanager, hostess, reisleider, receptionist en hotelmanager. Elke opleiding wordt afgesloten met een stage in binnen- of buitenland. De kort-HBO opleiding Reisbureau Management wordt aangeboden door Hogeschool tio. Bel voor de studiegids: 074 2 42 11 8l LEIDEN SUZANNE BARBIER 'Op een klein stationnetje 's morgens in de vroegte', begint een oud kinderliedje. Zo begint ook een PvdA-nota van vijf jaar gele den waarin werd geopperd om de Leidse variant, stationnetje Lammenschans, eens goed onder handen te nemen. Lammen- schans was een beetje een onleefbare plek, vonden ook de gemeente en de NS. Geen koffie, geen krantje, niks. Bovendien wer den er nogal wat fietsen gestolen. Daar moest verandering in komen, en snel. Dat er veelvuldig fietsen verdwenen, is volgens H. van Zeijl van de gemeentelijke afdeling verkeer en vervoer niet zo vreemd. „Lammenschans was eigenlijk een beetje een anoniem gebied. Er konden honderd fietsen worden gestald, maar vraag niet hoe. Vooral tegen de Spoordijk aan stonden de rijwielen uit het zicht. Meer dan eens za gen buurtbewoners een busje verschijnen waarmee binnen de kortste tijd tientallen stuks verdwenen. Wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) presenteerde gisteren officieel het belang rijkste resultaat van alle goede voornemens. Driehonderd 'gasten' van de NS kunnen sinds drie weken hun rijwiel met een gerust hart op het Kamerlingh Onnesplein achter laten. Niet meer op de bonnefooi zoals voorheen, maar in een bewaakte en over dekte fietsenstalling. Het 35-meter lange gebouw van rood bruine baksteen staat er op deze vrijdag middag florissant bij. Dat ligt niet alleen aan de wethouder die tussen de rode bal lonnen staat te glimmen. Opvallender dan de versiering zijn de uitgenodigde mede werkers van De Zijl Bedrijven. Naast de drie stadsfietsenstallingen mogen ze van de ge meente ook deze accommodatie exploite ren. Volgens MariëUe Krinkels van De Zijl Bedrijven is alvast een goed begin gemaakt. „De belangstelling is ontzettend groot. In drie weken tijd hebben we al honderd jaar abonnementen verkocht. We zijn de ge meente erg dankbaar dat ze de exploitatie aan ons heeft overgelaten, want dat bete kent weer extra banen. In de stad stallen we al zo'n 125.000 fietsen per jaar en we groei en nog steeds." Koos Boot en Martin van Zijl van De Zijl Bedrijven hebben het erg naar hun zin op 'hun' nieuwe stekkie. „We hebben alleen maar positieve reacties gehad van mensen uit de buurt en van de Wanten. Het is hier iets duurder dan in de stad, omdat we de NS-prijzen moeten aanhouden, maar daar hoor je niemand over." Waar de beheerders wel over horen kla gen zijn de openingstijden. Door de week is de stalling namelijk van zes uur 's ochtends tot acht uur 's avonds open en in het week einde van acht tot acht. Volgens menige be zoeker is de stalling eigenlijk te vroeg dicht Boot en Van Zijl beamen dat. „Wij hebben geen bezwaar om langer open te blijven als we hier 's avonds maar met zijn tweeën kunnen zitten. Maar ja, dat schijnt finan cieel niet haalbaar te zijn." De verstokte fietser die het laat maakt, rest maar één al ternatief: het huren van een fietskluis. Dan ben je je eigen beheerder. rin de pony's anderhalve FOTO HIELCO KUIPERS ster in vervulling. Onder belang stelling van een paar kinderen vertrokken Faith en Lesley naar de Weipoort. Daar kunnen de paarden echter hooguit drie maanden blijven, zodat Van Tol zich al zorgen maakt over de toekomst. „Verkopen wil ik ze niet, ik ben aan ze gehecht. Maar straks wordt het winter en krijgt Faith een veulen. Ik hoop dat ik dan wat heb gevonden." De ondernemerswedstrijd De Leidse Start beleeft aanstaande dinsdag de vijfde en laatste voorronde. Drie beginnende ondernemers presenteren in Holiday Inn hun bedrijven, waarna de jury bepaalt wie zich 'Starter van de maand' mag noemen en op 15 december mag meedoen aan de finale in de Leidse Schouwburg. Voorafgaand aan de wedstrijd worden de deelnemers in de krant voorgesteld. Vandaag Martin van der Ham, eigenaar van Mangerie De jonge Koekop in Leiden. LEIDEN ARNO V Martin van der Ham (33) heeft ondanks zijn jonge leeftijd een lange aanloop gehad naar het zelfstandigondernemerschap. Na een opleiding LTS- elektronica besloot hij in de horeca te gaan werken, onder meer bij De Beukenhof in Oegstgeest. Nu, zestien jaar later en door de wol geverfd heeft hij zijn eigen etablissement: restaurant 'Mangerie De Jonge Koekop'. „Ik was vanaf het begin al van plan een eigen bedrijf te beginnenzegt Van der Ham. „Maar ik wilde eerst genoeg diploma's halen, voordat ik eraan zou beginnen." De zeer gedreven ondernemer haalde één tot twee diploma's per jaar. Begin dit jaar las hij een advertentie in een horecavakblad voor het pand aan de Lange Mare 60. „Vrijdag zag ik de advertentie. Ik vertelde de makelaar dat ik dinsdag langs wilde komen en dan gelijk een bankgarantie zou meenemen. Dat was een beetje blufwerk, maar ik had in de loop der jaren al een ondernemersplan uitgewerkt. Van der Ham maakte overuren om het plan bij de bank af te leveren en die gaf korte tijd Martin van der Ham: „Ik was vanaf het begin al van plan een eigen be drijf te beginnen." foto hielco kuipers later, met complimenten over de gedegen opzet, een garantie. Het opknappen van het pand en het schilderwerk werd grotendeels door de ondernemer zelf uitgevoerd. De inrichting ziet er iets luxer uit dan andere restaurants in dezelfde prijsklasse. „Daarmee willen we ons onderscheiden, met een andere manier van presenteren. Standaard ijswater en brood op tafel, gewoon net iets beter. We willen in de nabije toekomst ook buiten het weekeinde meer publiek trekken, bijvoorbeeld met een Schou wburg-arrangement

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13