Hybride-auto blijft nog toekomstmuziek w.fietsra/.nl Weg en wiel jercedes stopt levering -klasse drie maanden Auto Marestad brester comfortabel 'oer door dik en dun tra beste tse trekker Eén week gratis Mercedes A-klasse rijden? RAI exposeert digitaal op Internet Honda introduceert de 'airbelt' Compleet autojaarboek op schijf Op zoek naar Amerikaanse klassiekers REDACTIE t'ÉTERlODEW sMêa (-duitse pruttelaartje Trabant heeft woensdag de zogenoem- test met glans doorstaan. Waar de Mercedes A-klasse kan- n hij bij een snelheid van 60 kilometer per uur plotseling itweek, deed de Trabi dezelfde proef zonder problemen bij leid van liefst 75 km/uur. Dat meldt de Thüringer Allgemei- yant uit de voormalige DDR, Oost-Duitsland. foto reuters Gouden stuur voor Baby Benz mingen voor dit jaar. In februari 1998 moet alle el lende achter de rug zijn. De komende drie maanden wor den in Rastatt per dag 200 A's gebouwd, waarna de produc tie zal worden opgevoerd om uiteindelijk uit te komen op minstens 150.000 over heel 1998. De oorspronkelijk ge plande jaarproductie van 200.000 stuks is onhaalbaar gebleken. Voor Bild am So/m tag blijft het jongste model van Merce des overigens een prima wa gen. De Duitse krant heeft de Baby Benz uitgeroepen tot de beste auto in zijn klasse en daarvoor het 'Gouden Stuur' toegekend. De jury laat weten niet b.ezorgd te zijn geworden door de gewraakte proefritten waaruit werd geconcludeerd dat de A-klasse onstabiel en onveilig is. R. Collin, die al 13 jaar testen uitvoert voor het Zweedse au totijdschrift Teknikens Varld, kwam zoals bekend vorige maand tot een heel andere conclusie dan Bild: „Ik heb in veel slechte auto's gereden, maar dit was niet eens een slechte auto. Dit was een ramp", aldus de Zweed. De nieuwe Mercedes was zo veel slechter dan welke wagen dan ook dat ze onmogelijk kon den doorgaan met de ver koop, aldus de testrijder. Over een tijdje zal de fabrikant blij zijn dat dit nu is gebeurd, zo verwacht hij. les heeft besloten de g van auto's uit de A- Jrie maanden stop te In die tijd wil het con- [stabiliteitsproblemen lee de auto kampt, vol- Egwerken door verbe- jn aan het chassis en de en het toepassen van In elektronisch pro- ja dat voor een vaste ting zorgt. Bovendien He carrosserie wat ver in krijgt de auto andere h. Dat geldt ook voor [geleverde 2.600 wa- -ele|jleze worden door de [gratis aangepast, des is met zijn A-klasse, ite kleine personenwa- fc de Duitse autofabri- p de markt brengt, in piemen geraakt. De au- k bij extreme uitwijk- fuvres om te kiepen, heem had hoge ver- igen van zijn 'Baby- laar heeft inmiddels jeveer duizend annu- ;n binnengekregen. |att, waar de A-klasse jemaakt, en bij de toe- iciers beginnen direct jrbereidingen voor de Rvicwigen aan de auto. De rting van de levering [echnische opknap- :osten Mercedes zeker iljoen mark. Volgens -topman Jürgen ipp zal dat echter niets leren aan de winstra- ito Marestad uw Peugeot dealer jjGEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 houdt de Subaru Fo- it midden tussen een ragen en een ruimtewa- t laatste vanwege zijn ogere opbouw wat maken heeft met het ringsconcept. Zoals de Subaru's heeft deze Fo- ermanente vierwielaan- maar om de ware vrij - volledig aan hun trekken en laten komen is hij 'erust met een terrein- ing (lage gearing), ïinatie met zijn bodem van negentien centime- tiij zowel letterlijk als fi leer aan doen los worden ingestuurd, ■e is het bij uitstek een or caravanners of voor n- en/of bootliefhebbers, ij heeft geen enkele nimte-auto Sintra is in Irittannië gekozen tot ito van het Jaar'. De Sin- D-uitvoering, uitgerust 3.0 liter V6-motor, won le klasse van auto's met kaartje van meer dan Britse pond, als de MPV- Aan de verkiezingen na- auto's van 18 verschil- lutomerken deel. s de jury was de Sintra de tr, omdat hij van de 41 mende auto's „veruit het ompleet is. Zijn soepele tor is bijzonder sterk en e Sintra een zeer hoge lheid. Het is een waardi- olger voor de andere nodellen, die in voor jaren reeds met de titel ttto van het Jaar' werden td." moeite met (geremde) aanhan gers tot 1.500 kilogram. Eén van zijn sterkste punten is dat de Forester zijn inzittenden zeer comfortabel door dik en dun vervoert. Vooral de bestuurder en de bijrijder hebben het goed omdat hün stoelen voorzien van zijn armleuningen waar door zij overeenkomen met de gemakkelijke stoelen thuis. Voeg daaraan toe de stille, hard werkende 2.0 liter 16-kleppen- motor en het zal duidelijk zijn dat de 5-deurs en 5-persoons Forester simpelweg een fijne auto is om je in te verplaatsen. Standaard beschikt de auto over een laadruimte van 406 liter. Deze kan, door het naar voren klappen van de achterbank, worden uitgebreid naar 1.525 li ter. De motor levert een vermo gen van 122 pk. De goedkoopste staat voor 44.995 gulden in de prijslijst. Zaken waarvoor niets extra's behoeft te worden be taald zijn onder meer stuurbe krachtiging. in hoogte verstel bare bestuurdersstoel, centrale deurvergrendeling met afstand bediening en een wis/wasinstallatie op de achter ruit. www.multilease.nl of bel: 071-5355656 i MultiLease I e jaarlijkse Fiets-RAI J in Amsterdam is een permanente di gitale tentoonstelling geworden op Internet. Wie informatie zoekt over alles wat met fietsen te maken heeft kan daar 24 uur per etmaal terecht. Het adres op internet iswww.fietsrai.nl. De Afdeling Fietsen van de RAI tovert deze tentoonstelling op het beeldscherm, maar blijft vanzelfsprekend in het voorjaar voor het echte werk zorgen in de expositiehallen in Amster dam-Zuid. „Wij willen duide- De RAI wil overzichtelijke fietsin- formatie op het beeldscherm. foto rai lijkheid scheppen in het on overzichtelijke aanbod van fietsinformatie dat nu op Inter net te vinden is", zegt initiatief nemer R. de Bruijn, „Beschouw onze virtuele Fiets-RAI als een tijdschrift. Op ieder moment kan de bezoeker nieuwe infor matie en de laatste ontwikkelin gen op fietsgebied verwachten Naast algemene nieuwtjes over de fiets geeft de Fiets-RAI infor matie over diefstalpreventie, comfort, veiligheid en onder houd. De vakantiefietser vindt fietsroutes in binnen- en bui tenland, fietsforenzen kunnen zich laten informeren over fis cale regelingen voor het woon werkverkeer per fiets. Wie op zoek is naar een nieuwe fiets of bepaalde onderdelen kan op het beeldscherm diverse mer ken tegen elkaar afwegen en het adres krijgen van de dichtstbij zijnde leverancier. Fietsen doe je natuurlijk buiten, maar volgens De Bruijn kan de virtuele Fiets-RAI uitgroeien tot ontmoetingsplaats van over het net surfende fietsers die onder ling informatie en ervaringen uitwisselen. Windscherm Het eerste windscherm voor fietsers langs het fietspad op een viaduct bij Houten is vol gens de dagelijkse gebruikers een mislukking. Dat is de uit komst van een enquête door TNO. Het scherm zou nauwe lijks wind tegenhouden door de half-open constructie en boven dien komt de wind vaak finaal van de andere kant. TNO geeft toe dat de wind vanaf de plaat sing van het windscherm vaak uit de verkeerde hoek heeft ge waaid. Volgens de fietsersbond ENFB is het scherm zo slecht nog niet. Het is te beschouwen als een 'stiekem zetje in de rug'. De bond pleit voor de plaatsing van meer windschermen langs hooggelegen en onbeschermde fietspaden. Het merk MG kennen we vooral als synoniem van 'de Britse open sportwagen'. Maar ook zijn er ge wone gezinsauto's onder de naam MG (oorspronkelijk Morris Garages) geproduceerd. De ze Magnetta bijvoorbeeld kwam op de markt vlak nadat MG samen met Austin, Morris, Wolseley, Riley en VandenPlas was opgegaan in de British Motor Corporation, in 1952. Het is dan ook een soort samenraapsel van onderdelen, afkomstig van de verschillende BMC-merken. In feite is het een Austin met een Wolseley-koetswerk en een BMC- motor, maar wel met een prominente MG-grille voorop. Badge-engineering werd dat genoemd, één type auto bouwen en die onder verschillende merk namen verkopen. Maar de MG Magnetta reed pri ma en 'het nieuwe koperspubliek' was er best over te spreken. Toch werden er van '53 tot '58 slechts 36.600 van gebouwd. foto archief Minister De Boer van milieubeheer kondigde een paar weken geleden aan voornemens te zijn een hy bride-auto aan te schaffen. Een prijzenswaardig initia tief, want bewindslieden mogen best eens het goede voorbeeld geven. Maar zoals zo vaak bij politici bleek het een makkelijk door te prikken luchtbal lonnetje: de zuinige en minder milieuschadelijke hybride-auto's zijn op dit moment namelijk niet te koop en komen voorlopig ook niet op de markt. Met de eerder dit jaar op de Au- toRAI getoonde elektrische auto's is het nauwelijks be ter gesteld. DEN HAAG GPD Om met de elektrische auto's te beginnen, wie er met alle ge weld een wil hebben kan na enig aandringen terecht bij Ci- troën. Daar is een Saxo Electri- que te koop voor 33.820 gulden exclusief het accupakket. En dat kost 15.000 gulden exclusief BTW. Reken op een levensduur van drie jaar voor de accu's, daarna dienen ze vervangen te worden voor een nieuw pakket voor dezelfde prijs. In Frankrijk, waar projectmatig meer elektri sche auto's worden ingezet, is er een soort van lease-construc tie voor de accu's bedacht, want na drie jaar kunnen ze wel pri ma worden gerevitaliseerd. De Citroën Saxo Electrique heeft wel wat beperkingen: de topsnelheid bedraagt slechts 90 kilometer per uur, zodat de auto De eerste hybride-auto die op de markt komt is de Toyota Prius. Voorlopig echter alleen in thuisland Japan. Als een succes blijkt te zijn, dan volgt levering naar Amerika en Europa, maar dat duurt nog minimaal een jaar. de snelweg beter kan mijden, en de actieradius is met 85 kilome ter vrij beperkt. Maar Citroën heeft de elektrische Saxo die op de AutoRAI stond in Alphen aan den Rijn ingezet voor de meter- opnemers van het energiebe drijf en daar is men tevreden over het voertuig. Peugeot, Citroëns moedermaat schappij, heeft de elektrische aandrijving voorlopig in de ijs kast gezet. De Peugeot 106 Elec trique die op de AutoRAI werd getoond, is teruggezonden naar Frankrijk en alleen als bedrijven projectmatig meerdere voertui gen willen hebben, valt er met Peugeot Nederland over te pra ten. De hybride-auto lijkt qua bruik baarheid in de dagelijkse prak tijk een optie die veelbeloven- der is. Een hybride beschikt na melijk over twee motoren, meestal een traditionele, extra zuinige verbrandingsmotor en een elektromotor. Op de snel- en de buitenweg kan de ver brandingsmotor worden toege past, die dan tevens de accu's oplaadt voor de elektromotor. De elektrische aandrijving kan dan in de stad worden gebruikt zodat er geen uitlaatgassen worden uitgestoten. Heeft de bestuurder maximaal vermogen nodig, dan worden tijdelijk bei de motoren voor de aandrijving gebruikt. Door de efficiënte combinatie van de twee motoren verbruikt een hybride veel minder brand stof en is de uitstoot van uitlaat gassen ook veel geringer. Maar de hybride in het dagelijks gebruik foto louwtyan parqui de techniek is gecompliceerd omdat een computer bepaalt wanneer voor elektrische aan drijving, de verbrandingsmotor of beide moet worden gekozen. Bovendien is een hybride erg duur. want je hebt een auto met twee motoren én een accupak ket. De eerste hybride-auto die nu op de markt komt, is de Toyota Prius die vorige maand op de Tokio Motor Show werd gepre senteerd. Toyota bouwt daar maandelijks duizend exempla ren van, terwijl er in Japan al vraag is naar 5.000 stuks per maand. Voorlopig staat alleen levering in Japan op het pro gramma. om de geleverde voer tuigen dicht bij huis te houden. Blijkt de hybride in het dagelijks gebruik een succes, dan volgt levering in Amerika en daarna Europa. Maar volgens een woordvoerder van de Neder landse Toyota-importeur duurt het nog minstens een jaar voor dat de hybride-techniek in Ne derland leverbaar wordt. Sorry, minister De Boer. De tweede autofabrikant die ver is met hybride is Audi. Vorig jaar werd de Audi Duo al aan de vakpers gepresenteerd met de belofte dat hij in het najaar van 1997 op de markt zou komen. Maar dat is uitgesteld tot op zijn vroegst zomer '98 'om de auto verder te perfectioneren', aldus een reactie van de Nederlandse Audi-importeur. De op de A4 Avant gebaseerde Audi hybride staat dus voorlopig ook niet bij de dealer of bij mevrouw De Boer op de oprit. Maar misschien mogen we de" minister als ze zo graag het milieu wil sparen de suggestie doen om een compactere, zui nigere dienstauto aan te schaf fen. Nu wordt ze dagelijks ver voerd in een Mercedes E-klasse („het type weet ik niet, maar hij is wel voorzien van de schoon ste G3 LPG-installatie", volgens een woordvoerder van het mi nisterie) van minstens 81.900 gulden met een gemiddeld ver bruik van 1 op 11Voor de helft van die aanschafprijs zijn er zat auto's die zeker 25 procent minder benzine verbruiken, minder vervuilen en rechts ach terin, als je de voorstoel hele maal naar voren schuift, meer dan voldoende beenruimtc bie den. Het is maar een idee. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij AUTO'S OP CD BUK IN HET VERLEDEN De compact disc wordt steeds vaker gebruikt als digitaal boek. In een boek op cd kun je sneller vinden wat je zoekt en het is mogelijk om slimme verbanden te leggen tussen tekst, illustra ties en geluid- en videofrag menten. Nadeel is dat je altijd een computer bij de hand moet hebben om het cd-boek te kun nen lezen. Een digitaal boek meenemen naar de wc, of in bed, dat is nog steeds niet ge bruikelijk. Wat zich natuurlijk uitstekend leent voor toepassing op cd- rom is een autojaarboek, waar van er ieder jaar rond deze tijd diverse in de winkel verschij nen. Zo'n digitaal autojaarboek is AutoDisk, waarvan zojuist de vierde editie is uitgebracht. AutoDisk '98 biedt informatie, (technische) gegevens en foto's van de actuele modellen van 63 merken. Het ziet er gra fisch verzorgd uit en is gemakkelijk te bedienen via een 'versnellingshan- del' op het scherm. Rond 2.000 kleurenafbeeldin gen geven een beeld van het gehele auto-aanbod van dit mom,ent. Daarbij staan er 25 korte video filmpjes over uiteenlo pende onderwerpen op de cd, een uitgebreid fo to-overzicht van wat we de komende jaren nog kunnen verwachten op autogebied, en een flinke hoeveelheid algemene informa tie over onder meer belasting, techniek, kilometerkostprijzen en veiligheid. Zoals gezegd is het grote voordeel van zo'n di gitaal naslagwerk de slimme zoekfunctie. Gewoon wat wen sen invullen en er verschijnt een keurige lijst met alle auto's die aan die wensen voldoen. Alle informatie is ook uit te printen. AutoDisk '98 is te koop voor 29,95 gulden. Voor meer infor matie: Automobiel Advies, tel. 072 5718 160. Een nieuwe doorbraak in pas sieve veiligheid noemt Honda zijn nieuwste uitvinding: de 'airbelt', een veiligheidsgordel met ingebouwde airbag. Veiligheidsgordels spelen nog altijd een sleutelrol in de passie ve veiligheid van auto's. Alleen in combinatie met autogordels komen andere veiligheidsvoor zieningen als airbags, gordel spanners en kreukelzone opti maal tot hun recht. Om die sleutelrol verder te perfectione ren. heeft Honda de airbelt ont wikkeld. Daarbij is het schou- derdeel van de automatische driepuntsgordel voorzien van een buisvormig luchtkussen dat bij een botsing wordt geacti veerd door een eigen sensor en een eigen inflator. De airbag op de autogordel dient (in opgeblazen toestand) onder meer als kussen waar door de bewegingen van het hoofd en daarmee de gevaarlij ke krachten op de nek (whi plash) verminderen. Ook ver mindert het luchtkussen de druk van de gordel op de borst kas en daarmee de kans op let sel. Dankzij de compacte afmetin- •gen is het airbelt-systeem ook zeer geschikt voor montage achterin, zodat ook de achter passagiers kunnen profiteren van deze nieuwe vinding. Hon da zegt de airbelt op korte ter mijn verder te perfectioneren en productierijp te maken voor de nabije toekomst. Iets geheel anders is de cd US Cars. Dit programma leidt de bezitter op een speelse manier door de wereld van de (oude) Amerikaanse auto. Zittend achter het stuur van een klassie ker kan men naar eigen inzicht door het nostalgische decor 'rijden', op zoek naar verborgen afbeeldingen en teksten. Tij dens deze zoektocht kan men de autoradio aanzetten waar dan oude radioberichten, muziek of commercials uit klinken. Alle afbeeldingen (meer dan 200) zijn via een speciaal ont worpen printprogramma op diverse manieren uit te printen. US Cars (29,95 gulden) is het tweede deel in de serie interac tieve cd-roms The American Originals Now. Deze schijfjes handelen over onderwerpen die typerend zijn voor de Ameri kaanse cultuur en lifestyle. Het eerste deel was Pin Up Girls en het volgende handelt over New York Food. Meer informatie: Van Dijk Multimedia, tel. 020 6758 013.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9