Afgezanten keren naar Iran terug Buitenland Israël laat MENA-top mislukken EOD zorgt in Sarajevo voor een goede nachtrust Dode bij rel op Oost-Timor Hongarije brengt NAVO nogal drammerig aan de man Werk aan de winkel na het verwoestende water 14 NOVEMBER 1997 i Agentur CPD Geassi De ambassadeurs van de lidstaten van de Europese Unie keren de komende week terug naar hun post in Teheran. Dat is het gevolg van een akkoord waarover Iran en de EU de afgelopen dagen hebben onderhandeld. De am bassadeurs werden in april teruggeroepen, nadat de Duitse justitie had vastgesteld dat Iran in 1992 betrokken was bij een moordaanslag op Koerdische oppositieleden in Berlijn. Bonn zet mes in omstreden oorlogspensioen BONN «DPA-Rtr-ANP Aanvullende oorlogspensioenen voor voormalige Duitse solda ten en leden van de SS kunnen worden gekort of ingetrokken, als de betreffende persoon zich schuldig heeft gemaakt aan oor logsmisdaden. Dat heeft de Duitse Bondsdag gisteren beslo ten. Eerder dit ja%r zorgde het Duitse tv-programma Panora ma voor de nodige opwinding met het bericht over een oud- nazi die was veroordeeld we gens de moord op vijftien Itali aanse vrouwen en kinderen in 1943. De man krijgt per maand 708 mark aanvullend pensioen omdat hij later in de oorlog ge- wodn raakte. De wet voorzag in aanvullen de pensioenen als schadeloos stelling voor in de oorlog opge lopen letsel, los van eventuele oorlogsmisdaden. Tienduizen den oorlogsveteranen die bij gruweldaden waren betrokken, zouden zo n pensioen krijgen. Dit kan nu worden ingetrokken. Ook een onbekend aantal Ne derlanders dat in dienst van de Duitse Waffen SS of Wehrmacht gewond is geraakt, krijgt de aanvullende uitkering. SS en Wehrmacht hadden indertijd ongeveer 20.000 Nederlanders in dienst. LUXEMBURG AFP-RTR Het akkoord liet lang op zich wachten, omdat de Europeanen niet wilden ingaan op de eis van de Iraniërs dat de Duitse am bassadeur als laatste en alleen terug zou keren naar Teheran. Als compromis is nu overeenge komen dat hij alsnog als laatste naar Iran vliegt, maar dan ver gezeld van de Franse ambassa deur. Ze komen dan samen aan op 21 november. De" andere diplomaten stap ten gisteravond al op het vlieg tuig in Ziirich, om vanochtend vroeg in Teheran aan te komen. De Iraanse ambassadeurs, eveneens teruggeroepen, zullen later deze maand naar de Eu ropese hoofdsteden teruggaan. Het akkoord moet een einde maken aan de al zeven maan den oude crisis tussen Iran en de EU, de langste sinds 1989. Toen veroordeelde ayatollah Khomeini in een fatwa, een reli gieus decreet, de Britse schrijver Salman Rushdie ter dood. De Europese ambassadeurs wer den toen slechts voor enkele weken teruggeroepen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische minister Levy (buitenlandse zaken) heeft een paar dagen bij de telefoon geze ten in afwachting van een belle tje uit Qatar, waar zondag de vierde Economische Conferen tie voor het Midden-Oosten en Noord-Afrika (MENA) begint. Maar toen duidelijk werd dat zijn Qatarese collega Al-Thani hem niet voor een persoonlijk onderhoud zou uitnodigen, hakte hij de knoop door. „Om dat de conferentie rui een puur economisch karakter heeft ge kregen, is het beter dat een eco nomische vertegenwoordiger naar Qatar gaat liet hij weten. Het besluit van Levy betekent dat voor het eerst geen enkele minister van buitenlandse za ken uit het Midden-Oosten of Noord-Afrika de MENA-confe- rentie zal bijwonen. De officiële Israëlische delegatie staat onder leiding van minister Sharansky (handel en industrie). Ook Jor danië, Tunesië, Koeweit, Jemen en Oman sturen lager geplaats te vertegenwoordigers. Alle an dere Arabische landen boycot ten de conferentie, uit onvrede met de politiek van de Israëli sche regering. De Amerikaanse minister Al bright (buitenlandse zaken) zal ondanks alles de openingszit ting bijwonen. Ze bevindt zich dan in het gezelschap van slechts twee collega's: de Cana dees Axworthy en gastheer Al- Thani. In de afgelopen weken hebben de Amerikanen alles op alles gezet om zoveel mogelijk Arabische landen over te nalen hun verzet tegen de conferentie in Qatar op te geven. Albright maakt er trouwens ook zelf geen geheim van dat ze de Israëlische premier Netanyahu de schuld geeft van het Fiasco van de MENA-top. Gematigde landen als Egypte en Saoedi- Arabië zouden zeker delegaties hebben gestuurd als er de afge lopen weken vooruitgang was geboekt in het vredesproces. Maar Israël weigert voortzetting van het Oslo-proces, dat ook de basis had moeten vormen voor economische samenwerking. Wie de eerste MENA-conferen- tie, in 1994 in Casablanca, heeft bijgewoond herinnert zich het opwindende gevoel dat er na ja ren van vijandigheid en stagna tie in het Midden-Oosten iets zou gaan veranderen. Een jaar later, in Amman, waren de deel nemers al wat minder naïef. Het opzetten van zinvolle economi sche projecten bleek een kost bare en vooral langdurige zaak. De verkiezingswinst van Neta nyahu was een tegenslag die bijna zorgde voor de afgelasting van de derde MENA-conferen- tie, in Cairo. Op het laatste mo ment, en onder zware Ameri kaanse druk. besloot president Mubarak Israël 'een laatste kans' te geven. Maar nu, een jaar later, is het wat hem betreft echt afgelopen. Het is de bedoeling dat Koeweit volgend jaar de vijfde MENA- conferentie voor zijn rekening neemt. Het Amerikaanse optre- l den tegen de Iraakse invasie heeft ervoor gezorgd dat de Koeweiti's moeilijk hun toezeg ging kunnen intrekken. Maar als Netanyahu blijft dwarslig gen, zullen de Amerikanen vol gend jaar opnieuw met de pet in de hand de Arabische hoofd steden moeten afgaan, met waarschijnlijk een nog verne derender resultaat. De Israëlische oud-premier Pe res is overigens wel door Qatar uitgenodigd en is zelfs eregast. Voor hem heeft Al-Thani wel tijd uitgetrokken, en dat is voor Levy waarschijnlijk de druppel geweest die de emmer deed overlopen. Peres woont de con ferentie bij als oprichter en naamgever van zijn nieuwe vre- descentrum. Nu de politieke steun voor de MENA wegvalt, kan alleen particulier initiatief de prille economische samen werking in het Midden-Oosten redden. Een coördinerende rol voor Peres' vredescentrum dat het vertrouwen geniet van een aantal belangrijke Arabi- i sche landen mag niet wor- I den uitgesloten. gs achter het stuur strafbaar Duitsland gaat het rijden onder invloed van drugs straf- itellen. Betrapte automobilisten moeten rekening houden ij-s en rijverbod tot drie maanden en een geldboete tot 3.000 'j! De politie mag met een bloedproef op het gebruik van i3i ials cannabis, heroïne en xtc controleren. Het wetsontwerp jft )p kritiek van de oppositie. Die laakt het ontbreken van 173 waarden, zoals de promillegrens bij alcoholgebruik. In Ne- nd dringt Veilig Verkeer Nederland ook aan op maatregelen drugsgebruik in het verkeer. WN stelt dat hierdoor jaar- s eker tien doden en honderd gewonden vallen. gische gemeenten ontdekken fiets li Li Tien grote Belgische gemeenten hebben zich verenigd i i club om het gebruik van de fiets aan te moedigen. De vieler is nu in veel Belgische steden een stiefkind. Het on- 7: ipaste verkeersgedrag en de kans op diefstal zijn voor velen lom de Fiets niet te gebruiken. Aan de club doen onder ,oi Brussel, Kortrijk, Namen, Genk, Luik en Charleroi mee. In ltste stad is al een fietsende politiebrigade opgericht om de tl rzich veiliger te laten voelen. Dat dit niet voor niets is, laat nderzoek van Touring Wegenhulp zien. Daaruit blijkt dat i- 'ft van de automobilisten in België in de regel te hard rijdt. 4! lerde gaat zelfs zwaar over de schreef. iNino bedreigt oogst in zuiden' De oogst op het zuidelijk halfrond wordt in 1998 be- 1 door het klimaatverschijnsel El Nino, dat gepaard gaat levige regenval en uitzonderlijke droogte. Deze waarschu- (laat de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Pigde Naties horen in haar jaarverslag. De schade zal zich lifcame voordoen bij de graanoogst in Zuid-Afrika en de rijs'- |in Aziatische landen. Ook voor de visserij en bosbouw ver ft de FAO gevolgen. El Nino is het gevolg van een ongewone >e zeestroming in de Stille Oceaan. Het verschijnsel veroor- >°P sommige plaatsen overvloedige regenval en stormen en plaatsen uitzonderlijke droogte. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De ruim vierduizend inwoners van Hrasno, een wijk in het cen trum van de Bosnische hoofd stad Sarajevo, kunnen weer rus tig slapen. Nederlandse specia listen van de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) hebben gisteren uit de gevel van een to renflat een onontplofte anti- tankraket verwijderd. De raket stak als een soort enorme spijker op dertig meter hoogte uit de gevel van het zwaar gehavende flatgebouw. Met behulp van een speciaal voor deze gelegenheid gebouw de steiger wisten de EOD'ers het projectiel te bereiken en on schadelijk te maken. Honder den buurtbewoners volgden vanaf veilige afstand de verrich tingen. Met het verwijderen van de raket is een belangrijk obstakel voor het verdere herstel van de wijk uit de weg geruimd. Van wege het gevaarlijke projectiel kon tot nu toe niet worden be gonnen met de renovatie van vijf zwaar gehavende torenflats in het hart van de wijk. Tiental len andere flatgebouwen in de wijk zijn de afgelopen jaren, deels met Nederlandse subsidie, wel weer bewoonbaar gemaakt. De EOD-actie in Hrasno kwam tot stand op initiatief van het WD-Kamerlid Blaauw. Toen hij afgelopen voorjaar de wijk bezocht en op het gevaar lijke projectiel attent werd ge maakt, beloofde Blaauw de zaak aan te kaarten bij het ministerie van defensie. Daar werd positief gereageerd op de suggestie om Nederlandse EOD'ers met deze klus te belasten. Indonesische troepen hebben vanmorgen het vuur geopend op studenten in de universiteit van Dili op Oost-Timor. Er vie len volgens onbevestigde be richten een dode en zeker vier gewonden. De troepen kwamen naar verluidt tussenbeide toen studenten twee agenten in bur ger aanvielen. Volgens andere bronnen regaeerden de militai ren op stenen die naar hun voertuig waren gegooid. Het incident speelde zich af aan de vooravond van de ver jaardag van 'de slachting van Santa Cruz', morgen zes jaar ge leden. Daarbij schoten Indone sische soldaten op een grote rouwstoet in Dili. Tussen de vijftig en tweehonderd mensen kwamen om. Indonesië lijfde Oost-Timor in 1975 met geweld in, zeer tegen de wil van de plaatselijke bevolking. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Hoe verkoop je het NAVO-lid- maatschap aan de bevolking van een land dat nog maar lut tele jaren geleden deel uitmaak te van het Warschaupact? De Hongaarse regering lijkt het antwoord te zoeken in een me dia-campagne van ongekende omvang. De regering, premier Horn voorop, laat vrijwel geen moge-' lijkheid onbenut om de kiezers erop te wijzen dat ze via het zondag te houden referendum 'een unieke historische kans hebben om Hongarije te verhef fen'. Met behulp van de geld buidel heeft de regering zelfs 'ingebroken' in een aantal po pulaire radio- en televisieseries. In de populaire komedie Fami lie BV bijvoorbeeld, het Hon gaarse equivalent van Goede Tijden, Slechte Tijden, figureert sinds enkele maanden ene ma joor Kardos. De majoor spreekt te pas en te onpas positief over de NAVO. De rol is 'besteld' en wordt betaald door het ministe rie van defensie. Volgens tegenstanders van het NAVO-lidmaatschap heeft de regering hiermee de normen van goed fatsoen overschreden. „Van een eerlijke, objectieve voorlichtingscampagne is geen sprake. Het gaat om grootscha lige media-manipulatie. Tegen standers krijgen nauwelijks de kans hun argumenten uiteen te zetten", zegt Tamas Csapody, woordvoerder van de Hongaar se vredesbeweging Alba Kor. De ruim zevenhonderd leden tellende vereniging is om prin cipiële redenen tegen het lid maatschap. „We zijn tegen ge weld en dus tegen het leger. In een wereld zonder geweld heb ben we ook de NAVO niet no dig", meent Csapody. Los van die principiële bezwaren zijn er volgens Csapody genoeg andere argumenten om tegen het Hon gaarse NAVO-lidmaatschap te zijn. „Het gaat Hongarije veel geld kosten. Een ander argument is van historische aard. Hongarije is altijd een soort brug tussen oost en west geweest. Die func tie valt weg als Hongarije lid wordt van de NAVO. En ten der de vrezen we dat het lidmaat schap tot spanningen zal leiden met buurlanden die niet wor den toegelaten, en daardoor tot een regionale wapenwedloop." Csapody is realist genoeg om te weten dat de tegenstanders weinig kans maken het pleit te winnen. In het parlement be staat een meerderheid voor toe treding. Verzet tegen het NAVO- lidmaatschap komt, behalve uit de hoek van de vredesbewe ging, slechts van een uiterst linkse en een uiterst rechtse splinterpartij die geen van beide in het parlement zijn vertegen woordigd. Ook staatssecretaris Somogyi (Europese integratie en NAVO- uitbreiding) twijfelt eigenlijk niet over de uitkomst van het I referendum. „De uitslag is dui- I delijk. Alle opiniepeilingen met I betrekking tot de F.uro-Atlanti- sche integratie van Hongarije geven aan dat het proces op brede steun onder de bevolking kan rekenen." Het feit dat de Hongaarse rege ring, ondanks de gunstige pei lingen, zo'n grootschalige en dure campagne voert, bewijst volgens sommige waarnemers dat premier Hom en de zijnen niet geheel zeker van hun zaak zijn. „De regering heeft zichzelf I onnodig in het nauw gebracht j door een bindend referendum j uit te schrijven. De kans dat het I 'nee'het wint, is vrijwel te ver- waarlozen, maar zou vergaande gevolgen hebben. Hongarije I kan het NAVO-lidmaatschap dan voorlopig wel vergeten. Als de uitslag positief is, maar de opkomst erg laag, is dat ook een slag in het gezicht van de rege ring en een verkeerd signaal in de richting van Brussel en Was hington", zo meent een wester se diplomaat in Boedapest. De kans dat de opkomst laag is, is vrij groot. Veel Hongaren lig gen ondanks de zeer intensieve campagne niet echt wakker van het NAVO-referendum, zo lijkt het. Sommige politieke analis ten menen dat de uiterst dram merige wijze waarop de rege ring de kiezers de afgelopen we ken heeft 'voorgelicht' wel eens averechts zou kunnen werken. Diplomaat met benzinebom in Brussel gepakt BRUSSEL ANP Tijdens de recente rellen in de Brusselse gemeente Anderlecht is ook een buitenlandse diplo maat opgepakt, die gewapend was met een molotovcocktail. De man zou niet van Arabische origine zijn, maar over zijn her komst is verder niets bekend. De Belgische justitieminister De Clerck zegt de diplomaat on middellijk te zullen uitwijzen als zijn deelname aan de rellen daadwerkelijk valt te bewijzen. De Brusselse burgemeester De Donnea bracht de zaak gis teravond ter sprake tijdens een spoeddebat in de Kamer over de rellen in Anderlecht, waar aan vooral Marokkaanse jonge ren deelnamen. De Donnea is Kamerlid voor de Franstalige li beralen. De Clerck heeft toege zegd de zaak nader te zullen on derzoeken. Hij verdedigde verder de aan pak van justitie in Brussel. Vol gens De Donnea is het parket te slap opgetreden en zijn de 245 gearresteerden te snel vrijgela ten. Eind deze maand zal een eerste groep arrestanten voor de rechtbank moeten verschijnen wegens openlijke geweldple ging. Minister van binnenlandse zaken Van de Lanotte kreeg daarentegen te maken met kri tiek op het volgens veel parle mentariërs juist te harde optre den van de ordediensten Vol gens Van de I^anotte was hard ingrijpen nodig om 'buitenspo rig geweld' in te dammen. Ï5e Vlaamse socialist Van de Lanotte zei verder dat alleen ge meentelijk stemrecht voor mi granten een politieke oplossing kan bieden voor de explosieve situatie in de verloederde wij ken. Hij was daarmee de eerste vooraanstaande SP-politicus die een dergelijk standpunt innam. KROSNOWiCEJolanda Witek en haar dochter Sylvia kijken uit het raam van hun honderd jaar oude woning in het Poolse Krosnowice, een van de vele plaatsen die deze zomer werden getroffen door een verwoestende overstroming. Ook Jolanda's woning liep zware schade op, en met de koude Poolse winter in aantocht doet ze er alles aan het huis weer bewoon baar te krijgen. Het dure herstelwerk vordert maar langzaam en voor de meeste bewoners van het getroffen gebied is geen vervangende huisvesting beschikbaar. De autoriteiten gaan er dan ook van uit dat veel Polen de koude maanden onder Spartaanse omstandigheden zullen moeten doorbrengen. foto reuters pawel kopczynski stel met scherven uit de handel Groot-Brittannië zijn vandaag een miljoen flessen bier uit de handel genomen. In drie flessen van de partij lasscherven aangetroffen. Volgens een woordvoerder van tributiebedrijf HP Bulmer is niemand gewond geraakt g inkle glasscherven. De kopers van de verdachte flessen krij- i delun geld terug. Amstel-eigenaar Heineken onderzoekt nog >nds|e scherven in de flessen zijn gekomen. Waarschijnlijk is er s de productie in Engeland iets misgegaan. Amstel is een ;f klein merk op de Britse markt. ïdseJ ,Verij»fdkwartier Plavsic beschadigd e.cen|tDO Twee gemaskerde aanvallers hebben gisteren emsti- lade aangericht in het kantoor van de partij van de vanisch-Servische president Biljana Plavsic in Bijeljina. De pliers sloegen de deur in, gooiden een traangasgranaat en jen met hun mitrailleurs gaten in de ruiten. Er vielen geen iden. Over twee weken worden parlementsverkiezingen iden. De aanval is een duidelijk teken dat de strijd tussen ic en de krachten rond de van oorlogsmisdaden verdachte Ier Radovan Karadzic nog niet is bijgelegd. zichtbaar' condoom komt eraan Wetenschappers van de Laval-universiteit in het Cana- xfcuébec hebben een 'onzichtbaar condoom' ontwikkeld, loet helpen tegen de verspreiding van het aids-virus HIV. pat eigenlijk om een vloeistof die bij verhoging van tempe- jr verandert in gel. De vrouw of mannelijke homoseksuele pr moet het goedje vóór de gemeenschap aanbrengen in gina of anus. Volgens de onderzoekers vormt de gel een Hofdichte film, die de kans op besmetting aanzienlijk ver-" Jert. De onderzoekers willen het middel de komende twee lisch testen en hopen het daarna op de markt te brengen. I: nog 200 miljoen slaven op wereld iu Grote delen van Somalië zijn onbereikbaar als gevolg e ernstige overstromingen in het zuid-westen van het land. lij zijn inmiddels zeker duizend mensen om het leven ge il. De watersnood is het gevolg van zware regenval die half er begon, waarna de rivier de Juba buiten zijn oevers trad. roordvoerder van hulporganisaties die gisteren in Nairobi waren, zei dat 200.000 mensen hun huizen hebben moe- irlaten en dat de watersnood indirect een miljoen mensen 2g Jgetroffen. Het drama in Somalië wordt verergerd door de ngvan honger en ziektes. zondheid Havel weer verslechterd 28 - Ds gezondheidstoestand van de Tsjechische president I is gisteren weer verslechterd, na een kleine opleving eer- 'j: eze week. Hij zal het ziekenhuis niet dit weekeinde kunnen o en, zoals eerder werd gehoopt. Havel, die twee weken gele- iet een longontsteking werd opgenomen, heeft nog steeds e hoestaanvallen. Ook hebben enkele tests nog niet de ge- 'r te resultaten gegeven. De problemen lijken het gevolg van ware longoperatie die Havel vorig jaar onderging. Artsen en toen wegens kanker een deel van een long weg. Palestijnse vrouwen in Nablus oefenen voor de parade die irgen houden bij de viering van 'Onafhankelijkheidsdag'. [.0Ve eider Yasser Arafat zei gisteren dat de Palestijnen uiterlijk j eel i 1999 een echt onafhankelijke staat zullen uitroepen, zo i qo eenzijdig, omdat er dan een einde is gekomen aan de vijf- interim-periode van autonomie. Een Israëlische woord- w er zei in een reactie dat het eenzijdig uitroepen van een *n^SI een schending van akkoorden is, omdat beide partijen I( ;n afgesproken dat ze niets doen dat de de besprekingen jermanente vrede zou kunnen beïnvloeden. foto ap» nasser istayyaeh i! Tweehonderd miljoen mensen in de wereld leven nog ALElïn slavernij. Daarbij gaat het zowel om seksuele als om Jjmische slavernij, aldus VN-diplomaat Pino Arlacchi. „In ,an "gelopen tien jaar waren in Oost-Azië zestig tot zeventig mil- vrouwen en kinderen het slachtoffer van sekshandel", aldus jchi. „Alleen al in Thailand leeft een half miljoen vrouwen 570 Ijk als seksslavin. Dat is bijna 20 procent van alle vrouwen 480 fa 18 en 30 jaar." Andere vormen van moderne slavernij zijn (ns hem mensenhandel en clandestiene tewerkstelling. Vol- wlacchi is dit 'een ongewenst gevolg van de mondiale glo- Jring'. te delen Somalië onbereikbaar

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7