eidsch Dagblad 21 23 Politie Amsterdam ielp bij liquidatie' One-man-show van Jurriaan van Hall dreigen Irak, maar ten nog niet met wat eer leven 'de ruimte ;an tot nu pbe aange- Meubelzaak brandt uit in Assendelft Achttien jaar geëist voor dubbele moord i wesselman l'VJ JIJ f-j'l 'Televoting' bij Eurovisie Songfestival Vlietwijk Vrachtwagen overrijdt vrouw uit Rijnsburg Marco Bakker voelt zich alsnog schuldig ftG 14 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 nnenland Buitenland Cultuur en Kunst Oudere rijksambtenaar is vastgeroest Hongarije brengt 7 NAVO drammerig aan de man Muziekdeskundigen houden pleidooi voor 'popprofessor' Sport Kafelnikov overtuigend naar halve finales Masters \ne Urka tijdens interview allard besse [meende drugsbaron Etienne Urka beticht de Cri- e Inlichtingendienst (CID) van de Amsterdamse van hulp bij een liquidatie in het criminele milieu, zou een rechercheur van de CID uit de hoofdstad ito van de Joegoslavische crimineel Alexander Mari- icz aan maffiabaas Klaas Bruinsma hebben gege- )e Joegoslaaf werd later vermoord. van drugs in Nederland te heb ben verzorgd. Ook zegt de Am sterdammer dat zijn twee broers en zijn zus in de hasj handel zitten. Het opgenomen gesprek zou volgens een verklaring van Urka tegenover de politie moeten lei den tot een boek. Urka's inter view met een tot nu toe onbe kende ondervrager vond plaats op 22 juli 1996 op Sint Maarten in het Caribisch gebied en be strijkt Urka's doen en laten tot liet moment dat maffiabaas Bruinsma in juni 1991 voor het Amsterdamse Hilton-hotel werd doodgeschoten. De gedetail leerde weergave van het ge sprek werd gevonden bij de ar restatie van Urka in december vorig jaar in Parijs. Het stuk is |kt uit een weergave van [band opgenomen inter net Urka. waarop deze ne hand heeft weten te Uit het vraaggesprek irerder dat de 43-jarige lammer denkt dat zijn baas Bruinsma, bijge- de Dominee, plannen [hem te vermoorden. Stuk bevindt zich in het Lelijke strafdossier te- jka. De vermeende hasj- zes medeverdachten omenteel terecht bij de amse rechtbank, t interview geeft Urka asj te hebben gehandeld ote schaal de distributie pas onlangs door de Haarlemse justitie bij het Urka-dossier ge voegd. Tijdens het gesprek is Urka meestal zeer openhartig. Zoals bijvoorbeeld over de rol van de Amsterdamse CID bij de moord op de Joegoslavische crimineel Alexander Marianowicz in 1982. ,,Ik kan je wel kwalijke dingen vertellen over Van Looijen (re chercheur CID, red). Die foto van Marianowicz heeft Klaas via Van Looijen gekregen om die li quidatie te doen." De advocaat van Urka, C. Korvinus, liet deze week de rechtbank weten dat de toevoe ging van het manuscript aan het strafdossier illegaal is. Vol gens hem heeft justitie het stuk onrechtmatig tijdens Urka's aanhouding verkregen. Van daag beslist de Amsterdamse rechtbank of het manuscript in wording in het proces tegen Ur ka mag worden gebruikt. Pagina 3: Hakkelaar-kroonge tuige Karman ook in Urka- zaak Kunstenaar Jurriaan van Hall als het middelpunt op zijn 'feest van vrouwelijk schoon'. leiden cees van hoore Een orgie van kleuren, een feest van vrou welijk schoon, een explosie van Bengaals vuurwerk in een boudoir. Rubens, Caravag- gio, Matisse, Rembrandt en nog wat van die grote schilders moeten vanaf hun wolk met vreugde hebben neergekeken op het werk van Jurriaan van Hall, dat tot en met 25 ja nuari te zien is in het Leidse Stedelijk Muse um De Lakenhal. Directrice Jetteke Bolten haalde gister middag het doek op voor de 'one-man- show' van Van Hall, de 'rasschilder' die het leven zo gretig weergeeft op zijn doeken. De expositie gaat vergezeld van een bijbeldik boek, waarin een overzicht wordt gegeven van zijn werk. „Het is een kostbaar boek", liet de Leidse burgemeester Cees Goekoop in zijn toespraak weten. „Vijf dagen niet parkeren in Leiden en u heeft de kosten er uit." Deze expositie bewees volgens Goe koop maar weer eens de 'enorme noodzaak van een uitbreiding van De Lakenhal'. „Wat zal dat kosten? Misschien vijftig miljoen? Een schijntje toch? Een stukje rijksweg A-4 minder en je weet alles." „Als burgemeester Goekoop aanwezig is, is de catering altijd dubbel zo sterk", mom pelde een 'vriendin' van De Lakenhal, ter wijl ze de zoveelste zoute krakeling weg spoelde met een droge sherry. Maar ook de honger van het oog werd tijdens de opening ruimschoots gestild. Heel de Amsterdamse FOTO MARK LAMERS grachtengordel gaf gistermiddag acte de présence in de deftige Lakenhal. Acteur Thorn Hoffman stond met open mond voor een kruisafneming van Van Hall. Jan Sier huis streelde met zijn sympathieke oogop slag de voluptueuze naakten en Serge Henri Valcke, die in een reclamespot de Kras-lote- rij promoot, liep rond alsof hij net zelf de honderdduizend had gewonnen Jurriaan van Hall liet de.bewondering ge laten neerdalen op zijn ravenzwarte haai. Omringd door vrouwen, die zo'n belangrij ke rol spelen in zijn werk. Zijn moeder, de beeldhouwster Maya van Hall, verzuchtte: „Tjeetje, wat ben ik blij. Het is zo'n wilde jongen. Er is gelukJcig toch nog iets van hem terechtgekomen." VN-inspectieteams vertrokken I-BACDAD Rtr-ANP-GPD igheidsraad van de Vere- Naties is woedend dat :teren Amerikaanse VN- erkers het land heeft uit- De raad heeft Irak van- el daarom gedreigd met consequenties', nu blijft weigeren met de norganisatie mee te wer- at die consequenties zijn, riduidelijk. es Amerikaanse VN-in- die Iraks wapenar- moeten controleren, iteren per auto uit Irak ken. Hun zeventig niet- aanse collega's hebben jd vandaag per vliegtuig p, want de VN besloten alle inspecteurs terug te •lechts negentien waar zijn achtergebleven, ington reageerde scherp uitwijzingsbevel. „Dit is :t onaanvaardbaar en iidelijke provocatie van de internationale gemeen schap", zei president Clinton. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Ri chardson, sprak van een 'schan delijke en onverantwoordelijke daad'. Hij verzekerde dat de Iraakse handelwijze 'ernstige gevolgen' zal krijgen. Wat die ernstige gevolgen zijn die Bagdad nu boven het hoofd hangen, is bij de VN in New York nog onduidelijk. In Bagdad niet. Daar wordt al rekening ge houden met Amerikaanse luchtaanvallen. Het leger is in staat van paraatheid, de zieken huizen hebben bloed klaar staan en de overheid is overge schakeld op 24-uursdiensten. De VS kunnen evenwel niet in hun eentje de Irakezen besto ken. Er is in de VN veel tegen stand tegen militaire actie. Van de permanente leden van de Veiligheidsraad is alleen Groot- Brittannië voor harde acties. De Mitsubishi Space Wagon met plaats voor 7 personen. Opvallend ruim voor passagiers en bagage, terwijl u zelf de nodige bestedingsruimte over houdt. De Space Wagon met airco en dubbele air- bags is al verkrijgbaar vanaf/49.995,-. "motS*" assendelft De in brand staande meubelzaak in Assendelft moet als verloren worden beschouwd. Een woordvoerder van politie heeft dat vandaag gezegd. Er is sprake van een miljoenenschade. De brandweer heeft uit strategische overwegingen be sloten het gebouw te laten uitbranden. Daarmee wordt de rookontwikkeling beperkt. In het pand zijn twee grote winkels op het gebied van woning inrichting gevestigd: Trendhopper en Klooster. Het gebouw werd het meubelplein Assendelft ge noemd. Ongeveer 250 brandweerlieden werden in gezet ter bestrijding van de brand. Het gevaar dat het vuur overslaat naar andere panden lijkt gewe ken. In Krommenie zijn als gevolg van de brand vandaag de scholen niet open gegaan. De gemeen te heeft daartoe besloten in verband met de rook ontwikkeling. Volgens metingen van de brandweer bevatten de rookwolken evenwel geen schadelijke stoffen. FOTO ANP PAUL VREEKER Emoties lopen hoog op bij rechtszaak noordwijkerhout. wim van wanrooy Tegen de 27-jarige Hillegom- mer die ervan wordt verdacht op 26 mei van dit jaar in een bollenschuur in Noordwijker- hout twee mannen te hebben doodgeschoten, is gisteren achttien jaar gevangenisstraf geëist. De slachtoffers waren een 40-jarige Noordwijkerhou- ter en een 30-jarige Haarlem mer, twee broers van Egypti sche afkomst. De emoties liepen zowel voor, tijdens als na de behandeling van de rechtszaak in het Paleis van Justitie in Den Haag hoog op. Er moesten na afloop zo n vijftig politieagenten worden in gezet om iedereen een veilige aftocht te garanderen. Een deel van het publiek werd zelfs een half uur in de rechtszaal vastge houden tot het andere deel on der begeleiding op veilige af stand was gebracht. Behalve een grote groep fami lie en bekenden van de ver dachte was ook een groep van vijftien Egyptenaren naar het gerechtsgebouw gekomen. Toen bleek dat de meeste be kenden van de slachtoffers geen plaats op de publieke tribune konden krijgen, eisten die ter plekke de toegang tot de rechts zaal op. Met stemverheffing lie ten ze de aanwezige politie en het beveiligingspersoneel weten dat ze desnoods met geweld naar binnen zouden gaan. De stoelenverdeling op de tribune - 20 plaatsen voor de ene groep, 7 voor hen - paste volgens de Egyptenaren niet in een demo cratie als die van Nederland. Ze eisten een gelijke behandeling en wensten niet te voldoen aan het principe 'wiè het eerst komt, wie het eerst maalt', zoals het hoofd van de beveiliging zijn weigering om hen toe te laten motiveerde. Er moest extra politie aan te pas komen om de zaak in het gareel te houden. De gemoede ren kwamen pas een beetje tot bedaren toen rechter mr. J. Hol trop ook toeschouwers in de rechtszaal zelf toeliet. Dat ge baar werd op prijs gesteld. LOSSE NUMMERS ƒ.1,75 ZATERDAG 2,25 RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN W.B. Prescott Bij elke krachtmeting tussen kracht en geduld kun je be ter wedden op het geduld. hier én daar een fchii .ar *79° 377° a75° 10% 10% 20% iïjn 10% 10% 30% reid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport23,25 Strips 20 Uitgaan Weg en wiel Ensemble Patoulet presen teert in de Leidse Pieterskerk 'De Leidse Koorboeken', waarvoor een kortingsbon. hilversum john oomkes Met behulp van 'televoting' het direct na de uitzending be kend maken per telefoon van ieders voorkeur gaat de NOS meten hoe Nederland op 9 mei stemt bij het Eurovisie Songfes tival. I let is de eerste keer dat het populairste televisiecon- cours op die manier wordt be slecht. Bij de landelijke voorronde en ook bij Ilenny Huismans Soundmixfinales is het systeem al eerder gehanteerd. Ook nu krijgen de kijkers bij het Natio naal Songfestival op 8 maart de gelegenheid te bepalen wie er namens Nederland naar Bir mingham wordt uitgezonden. Vijf producers-auteurs zenden werk in: John F.wbanl, Jochem l luitsma Eric van Tijn, Theo Nabuurs Ramon Roelofs (Charly Lownoise Mental Theo), Tjeerd Oosterhuis en Henk Temming. Conamus heeft een premie van tien mille op het winnende lied gezet. Supersnel autowassen Kia dealer v.Beethovenlaan 67 Voorschoten voorhout wim v Een 43-jarige vrouw uit Rijns burg is gistermiddag veronge lukt bij een verkeersongeval op de kruising van de Herenstraat en de Leidsevaart in Voorhout. De vrouw werd op haar fiets overreden door een vrachtauto, bestuurd door een 55-jarige Noordwijkerhouter: Ze was op slag dood. Het ongeval gebeurde toen de vrouw vanaf de Herenstraat de kruising bij de Nagelbrug op reed op het moment dat de vrachtauto vanuit dezelfde rich ting de Leidsevaart richting Noordwijk opdraaide. Volgens een getuige probeerde de vrouw, nog voor de vrachtauto langs, rechtdoor de Rijnsburger- weg in te rijden. Zij werd echter geraakt door de truck, viel en werd overreden. De chauffeur van de vrachtwagen had haar niet gezien. Op de lastige krui sing waren de verkeerslichten wegens wegwerkzaamheden buiten werking. De politie heeft de op- en afritten van de Leid sevaart naar de Rijksweg A44 enige tijd afgesloten. Bakker heeft lange tijd volge houden zich niet schuldig te voelen aan wat er is gebeurd. De bariton weet het ongeval aanvankelijk aan een technisch mankement van zijn auto. Uit de officiële verklaring van De Rek blijkt dat Bakker zich er in middels pijnlijk van bewust is dat hij op de fatale avond een hoger promillage alcohol in zijn bloed had dan hij zelf had inge schat. Pagina 3: 'Marco, het is fantas tisch dat je er was' Operazanger Marco Bakker voelt zich wel degelijk schuldig aan het tragische ongeval dat hij op 31 oktober op het Vip parkeerdek in de Amsterdam ArenA veroorzaakte. Manager Fred de Rek verklaarde dit gis teravond ten overstaan van het publiek en de massaal toege stroomde media in Den Ham in Overijssel. Daar trad hij voor het eerst weer op na het fatale on geluk waarbij een 38-jarige vrouw het leven liet. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand O Per kwartaal Qautomafisc h (f 92. I automatisch i tl,95) OacccptKiro (1 93 0' Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeai Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1