I Reclamebureau met hart voor de zaak )bstakelgids nodig in Lage Mors 'Je weinig mensen zoeken hulp eerlijk om af en toe Gronings te kunnen Leiden Regio iy Kramp spreker bij Leidse Start 314 NOVEMBER 1997 CHEF •■JAtfPREENEN.071-5356414.PlV CHEF HERMAN JOUSTRA 0 i afdeling genootschap Ons Grunnegerland bestaat 75 jaar n binnen der op zoveul steden in ons eel runneger verainens? Makkelk genog, dij i ti pn gewoon wat. gezelleghaid, heur ik n 'i al roupen. Moar n daarde. dij meschain ix toukeken het, zei nait zo gaauw n defi- iten duren. Want der binnen ja zoveul re- \]ie deze dialoog kan volgen komt vast uit en is misschien al lid van 'Ons Grun- sch [nd', de Leidse afdeling van het Gronings chap. Morgen bestaat de vereniging 75 wie het dialect niet machtig is. volgt hier Jing: ..Waarom zijn er in zoveel steden in >ra d Groningse verenigingen? Gemakkelijk die lui zoeken gewoon wat gezelligheid, i p een ander al roepen. Maar een derde, die Tf ECH IQRITH LIGTVOET misschien wat beter heeft toegekeken, zal niet zo gauw een definitie durven geven. Want er zijn zoveel redenen." C. Fortrie. secretaris van de Leidse vereniging, beaamt dat volmondig. De moedertaal in ere houden. Dat is voor Groningers in den vreemde' altijd een belangrijke reden geweest om lid te worden van 'Ons Grunnegerlaand'.Vroeger was het Gronings zo ingeburgerd", herinnert Fortrie zich. ,,Je leerde wel Nederlands op school, maar je praatte thuis dialect. Als je verhuisde naar een andere provincie was alles vreemd en zocht je el kaar op. Ik vond het heerlijk toen ik naar het Westen verhuisde om af en toe Gronings te kun nen praten." De Leidse afdeling werd in 1922 opgericht op initiatief van een klein groepje hoge heren. Vrou wen mochten in die tijd nog geen lid worden. Vanaf het begin stond het spreken van de streek taal centraal. Dat resulteerde al snel in culturele activiteiten, zang en muziek. Sommige leden werden speciaal om die reden lid. Anno 1997 is vooral de toneelafdeling belangrijk. Elk jaar voert de vereniging een origineel Gronings stuk op in dialect. Samen met andere afdelingen wordt strijd geleverd om een wisselbeker. Fortrie heeft het altijd naar haar zin gehad bij 'Ons Grunnegerland'. Net als de meeste andere leden is ze al jaren lid. Toch is ze bang dat de vereniging het 80-jarig bestaan niet meer zal meemaken. De club vergrijst. Jongeren hebben geen zin om lid te worden. Ze gaan liever stap pen of naar de disco. De vereniging telt nog maar zeventig leden. Ook in Groningen zelf heeft het dialect meer en meer het veld moeten ruimen voor Algemeen Beschaafd Nederlands. ,,Als je in Groningen bent. word je in de winkels toegesproken in het Nederlands", weet de secretaris. „Het personeel mag geen dialect meer spreken of men geneert zich voor de eigen taal. Waarom toch. vraag ik j me af." „Gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen. Zo is men op de scholen weer begonnen met het lezen van boeken in de streektaal. Ook groeit het aantal muziék- en toneelverenigingen dat zich bedient van het Gronings. Die groepen worden overal gevraagd en ze treden soms zelfs op in het buitenland. De trots op de streekcultuur groeit." De vereniging viert het 75-jarig bestaan in buurtcentrum de Morschwijck aan de Topaas laan 19. Van half vier tot vijf uur 's middags is er een receptie. Om acht uur is er een feestavond i met liederen, voordrachten en cabaret. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921e- mail: ieidschdagblad@hdc.nl. MEERBURG Stichting Meerburgen buurthuis Matilo houden weer de jaarlijkse sinterklaasloop. Zaterdag 29 november kunnen hard lopers afstanden van 2,5, 5, 10 en 15 kilometer afleggen. De start is om elf uur 's ochtends bij het buurthuis, Zaanstraat 126. Daar heb ben belangstellenden vanaf tien uur de gelegenheid om zich in te schrijven. De kosten zijn voor volwassenen twee gulden (zonder medaille) of vier gulden (met medaille). ZUID-WEST 'Holland' is het thema v an een middag voor 55-plus- sers in zorgcentrum Rijn en Vliet, Aaltje Noordewierlaan 1De heer Van Roov vertoont zondagmiddag 16 november om half drie dia's, begeleid door muziek. De toegang kost 2,50 gulden, inclusief koffie of thee. NOORD POELGEEST De postzegelvereniging Philatelica Leiden houdt don derdagavond 20 november haar derde ruilavond van het seizoen, ledereen is vanaf acht uur welkom in de kantine van het Dr. Visser- 't Hooftlyceum aan de Anthonie Duycklaan 1 MERENWIJK Bingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 5. Zaterdagavond 15 november worden vanaf acht uur de bal len getrokken. MIDDEN BINNENSTAD De Breestraat is in de nacht van dinsdag 18 op woensdag 19 november voor al het verkeer afgesloten. Van één tot zes uur 's ochtends tilt een kraan zowel de oude als de nieuwe cv- installatie van het ABN-AMRO kantoor over het pand heen. De af sluiting gebeurt met hekken bij het Gangetje en het Kort Rapen burg. De werkzaamheden kunnen enige geluidsoverlast veroorza ken. BINNENSTAD A. Samuel vertelt over het belang van politieke parti cipatie en diversiteit in de politiek en wat haar motivatie is om poli tieke cursussen te geven. De lezing, in het kader van het project 'Vrouwen die kiezen', is op woensdagavond 26 november in 't Pand, Caeciliastraat 18, en begint om acht uur. De toegang is gratis. BINNENSTAD Thuiszorg Groot Rijnland geeft in Leiden, maar ook in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. het gehele jaar de cursus 'EH BO aan kinderen'. De cursus is bedoeld voor iedereen die met kin deren werkt, dus ouders, verzorgers, opa's, oma's en de oppas. Tij dens twee avonden van zeven tot tien uur krijgen de deelnemers les in reanimatie en het omgaan met verwondingen, vergiftigingen, ademhalingsproblemen en nog veel meer. Voor meer informatie over de kosten, de locaties en aannlelding: tel. 071-5161467. WEST STEVENSHOF Letters willen geen woorden worden en woorden geen zinnen, waardoor het lezen en schrijven een probleem wordt. Zo is op een simpele manier dyslexie of woordblindheid te om schrijven, een kwaal waar één op de tien mensen last van heeft. Woensdagavond 26 november vanaf acht uur is in buurthuis 'Ste venshof' een thema-avond over optologie, de wetenschap die zich richt op alles wat met zien en kijken te maken heeft. Een aantal sprekers vertelt deze avond onder andere over de oorzaken en ge volgen van dyslexie en hoe met deze aandoening om te gaan. De entree kost voor niet-leden 7,50 gulden. I let buurthuis ligt aan de TrixTerwindtstraat 4. Postercampagne moet Visio meer bekendheid geven LEIDEN SUZANNE BARBIER „Het is een van de vreselijkste dingen die ouders kunnen over komen. Ze lachen hun pasgebo rene toe en hij draait zijn ge zicht weg. Het kind wil me niet, gaat er door hen heen. Mis: het kind ziet niets, maar het hoort wel. Daarom gebruikt het dus zijn gehoor om contact te ma ken." Aan het woord is Jolande de Schepper, regiomanager van Vi sio, de landelijke instelling voor revalidatie van slechtziende en blinde mensen. In haar verha len komt in de eerste plaats de grote betrokkenheid bij haar werk naar voren. Werk dat on danks het driejarige bestaan in Leiden nog erg onbekend is. Daarom hangen vanaf vandaag in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek posters bij bi bliotheken, huisartsen en apo theken. Meer bekendheid is vol gens De Schepper nodig, omdat te veel mensen zonder hulp blij ven rondlopen. Visio is met verschillende an dere organisaties gehuisvest in het Poortgebouw, de oude toe gang van het Academisch Zie kenhuis aan de Rijnsburgerweg. Bij binnenkomst hoeft de be zoeker niet lang te zoeken naar de visuele afdeling: een roze ribbeltjesbaan en een spreken de lift leiden automatisch naar de plaats van bestemming. Een revalidatie-instelling voor mensen met een visuele handi cap, wat moet je je daarbij voor stellen? Iemand met een nieuwe heup kan immers wel weer le ren lopen, maar hoe geef je ie mand die slecht ziet. een nieu we visie? „In de eerste plaats is het belangrijk om te weten dat onze cliënten niet allemaal het zelfde zijn", aldus De Schepper. ,Wij hebben driehonderd cliën ten in de leeftijd van 0 tot 100 - 'en dat is dus echt zo'-, met klachten variërend van een ver minderd zicht tot volledige blindheid. Mensen die van een - I 1 Afdelingsmanager Jolande Schepper (rechts) en haar collega Roos Molenaar bekijken de voordelen van een telefoon voor visueel gehandicapten. foto loek zuyderduin hersenbloeding herstellen, maar ook blind geboren kinderen. Dingen die voor ziende mensen heel vanzelfsprekend zijn. wor den met een kleiner blikveld opeensveel moeilijker. Dat geldt voor binnen- en buitens huis. De cursussen zijn er daar om op gericht om mensen zo zelfstandig mogelijk te maken. Zij worden bij ons getraind in het omgaan met moeilijke situ aties." De Schepper somt zonder moeite een hele lijst van situa ties op die voor een slechtzien de problemen kunnen opleve ren. „Hoe-doe je bijvoorbeeld met dat weinige zicht bood schappen? Niet alleen: hoe kom je bij de supermarkt, maar ook wat kosten de producten en be taal ik wel goed?" Vragen waar bij je als valide inderdaad niet stil staat. Ook in je eigen huis is het vol gens de manager wennen om je weg te vinden. „Van je ogen kan je niet op aan, dus werkt een vi sueel gehandicapte sterker met de andere zintuigen. Alles voe len, ruiken, horen. Dat moet je leren. Voor het instellen van de wasmachine en de magnetron bestaan speciale methoden, waardoor de slechtziende of blinde niet altijd op een ander hoeft terug te vallen. Van de driehonderd cliënten die hulp hebben gezocht bij Vi sio is meer dan de helft jonger dan twintig. Slechtziende ba by's, peuters of pubers, volgens De Schepper komen ze allemaal hun eigen problemen tegen. „Voor het jonge kind is het met name belangrijk om het contact met zijn ouders te ontwikkelen. Ouders weten niet zo goed hoe ze met hun gehandicapte kind kunnen spelen en wij reiken ze in onze speel-o-theek concrete manieren aan. Visio probeert overal aan te denken. Zo moet de middelbare scholier natuurlijk veel aanteke ningen maken die hij vaak niet kan teruglezen. In dat geval maakt hij gebruik van een lap top. Daarvoor moet hij natuur lijk wel 'blind' kunnen typen. Ook dat kan hij in een speciale cursus leren. Behalve cursussen biedt Visio ook een grote hoeveelheid hulpmiddelen aan. Een levens groot mens-erger-je-nietbord is bijvoorbeeld de blikvanger van ki ngsize spelletjes. Zo treft de bezoeker er ook klokken en telefoons aan die het leven een beetje vergemakkelij ken. En voor vragen staat de deur altijd open. Zonder af spraak kan iedereen op woens dag tussen 9.30 en 12.00 uur binnenlopen. gronden van de ondernemers vullen elkaar daarbij goed aan. Nikolaas Brandjes is de tekst schrijver die samen met art-di rector Erik Houwer verantwoor delijk is voor het creatieve deel, Jos Robijn is gespecialiseerd in de elektronische uitvoering op de computer en Ramses Braak man werft en bespreekt met klanten nieuwe opdrachten. Veel van het werk dat Hart Voor De Zaak verricht, zoals het verzorgen van jaarverslagen en bedrijfspresentaties, blijft on zichtbaar voor de consument. Nikolaas Brandjes (36): „Mo menteel is er wel op de radio een spotje te horen voor brood, een andere bekende campagne de finale in de Leidse Schouw burg. Dan staat een hoofdprijs van 10.000 gulden op het spel. De Leidse Start is een initia tief van ABN AMRO, Arenthals Chaudron accountants, De Cle- rcq, Van Win en Wols advoca ten. de Kamer van Koophandel Leiden, de Van Caem Klerks Group, Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden. Wie de wed strijd aanstaande dinsdag wil bijwonen kan zich melden bij het Leidsch Dagblad (Wilma Steverink), 071-5356206. is die voor de Feyenoord geur lijn." Hart Voor De Zaak is geves tigd in een fraai bedrijvenpand aan de Schiphohveg De onder neming lijkt met acht werkne mers al succesvol. Toch dromen Braakman en Brandjes, die het bedrijf op de ondernemerswed strijd vertegenwoordigen, niet hardop over de toekomst. „We laten ons op dit moment ge woon leiden door het werk. De klanten zijn tevreden en we krij gen telkens nieuwe kansen", zegt Braakman. „Toch zijn we nog starters", vult Brandjes aan. „Het advies dat als prijs aan de Leidse Start is verbonden, kun nen we zeker gebruiken." N een portret van Harry Kramp. Drie beginnende onderne mers strijden dinsdag om de ti tel 'Starter van de maand'. De komende dagen worden zij voorgesteld: vandaag het Leidse reclamebureau Hart voor de Zaak. De winnaar sleept dins dag 3.000 gulden aan juridi sche- en accountantsdienstver lening in de wacht. De directie van de Van Caem Klerks Group biedt daarnaast nog persoonlij ke coaching aan. Bovendien gaat de betrokkene door naar sv een ien bedrijfsnaam, die Vi ct weggeeft wat voor Dpi er wordt geleverd. 'Hart o\i Zaak' is een reclame- eki in de naam verwijst in n plaats naar de instel- nd de vier heren die de on- in ng exact een jaar gele- icti begonnen. De klant bis sel bureau voor zijn it zoals ze het zelf zeg- 7 et ennen elkaar al een uil iren, via onze vorige tlij r", zegt Ramses Braak- ?r „Toen die failliet ging ie we besloten samen een ds beginnen." De achter- n Leidsch Dagblad ABNAMRO Arenthals Chaudron fS Leiden elli (oren Leidenaar, woont lerijin Warmond en wefkt' als directeur van PPGH/JWt. Har- is reclameman van tyyb, en in zijn lange sleepte hij tientallen de wacht. De man die als 'Melk de witte mo- lier zoals bier bedoeld bt. is aanstaande dins- et Leidse Holiday Inn :er bij de vijfde ronde van de ondernemerswedstrijd De Leidse Start. .Hany Kramp, self-made re clameman en ondernemer, zal T daarbij ingaan op de manieren waarop hij het geluk een handje heeft geholpen om het te kun nen maken in de reclame. Voor de deelnemers aan de Leidse Start, waaronder nota bene een reclamebureau, zal hij ongetwij feld praktische adviezen heb ben. In het Zaterdags Bijvoegsel van deze krant staat morgen Art-director Erik Houwer (zittend) be spreekt met, van links naar rechts, Ramses Braakman, Jos Robijn en Ni kolaas Brand jes de ontwer pen voor een campagne. foto loek zuyderduin „Waar om doet de gemeente niets aan die metalen bor den als ze toch geen nut heb ben?" foto henk bouwman dat er goed over is nagedacht. Extra handig wordt het vooral met een kin derwagen of een zware boodschap pentas. „Blijkbaar had de gemeente aan de overkant wél geld om tegels neer te leggen", reageert de 'obstakel- gids' gepikeerd. „Ik heb al een paar keer bij de gemeente aan de bel ge trokken, maar er gaat bij hen geen licht op Is het nou zo moeilijk om hier een pad te maken?" Johan Vermolen van ZWN-projectont- wikkeling begrijpt het probleem van de nutteloze buspaal maar al te goed. „Nou, als hij in de weg staat, is het aan ons om hem te verplaatsen. En wat die bordjes betreft, het lijkt me dat er twee te veel hangen." Die derde heeft nog wel enig nut? „Ja, soms staat de paal wat verder bij de abri vandaan en niet iedereen weet dat de info tegen woordig in de halte te vinden is." Marieke Fleer van de gemeentelijke afdeling verkeer en vervoer geeft toe dat de suggestie van de Lage Morsbe- woner zo gek nog niet is. „Per 1 juni heeft de dienstregeling een nieuw plekje gekregen en die bordjes zijn we blijkbaar vergeten. Lijkt me een goede zaak om ze maar eens weg te halen zeker als mensen zich er aan beze- ren." „U weet dat de gemeente doorgaans niet supersnel is, maar het signaal is hierbij ontvangen, waarvoor dank." Wie als buitenstaander een rondje Cruquius-, Vierlingh- en Jan Luyken- laan in de Lage Mors maakt, botst op zaken, die op zijn minst merkwaardig zijn te noemen. Mysterie één open baart zich bij de bushalte hoek Cru quius en Vierlingh. Midden op het trottoir staat een paal. Daar stopt de bus, ziet de voorbijganger. Hartstikke logisch. Minder logisch zijri de drie metalen borden die op schouderhoog te aan de paal zijn geschroefd. Wat een mens daarmee aan moet is volko men onduidelijk. De vervoersinforma- tie die vroeger achter het glas verbor gen ging, geduldig wachtend op nieuwsgierigen, is namelijk verwij derd. Het enige dat achter het raampje nog te lezen valt, is de inlichting dat de businfo in de bushalte hangt. Lek ker slim. Een bewoner van de Ravelingenstraat („ik wil niet met naan en toenaam in de krant. Het gaat niet om mij, maar om de buurt") vindt dat deze actie niet alleen van weinig intelligentie ge tuigt, maar dat de borden onnodig voor overlast zorgen. „Er zitten flinke scherpen punten aan die dingen. Als je niet uitkijkt, loop je er zo tegenaan met jé hoofd of je schouder. En waar om moet die paal midden op de stoep staan? Flij heeft geen enkele functie behalve die halve reclame van het uit zendbureau. Zet dat ding dan ergens waar die niemand in de weg staat, in het gras of zo." De wijkbewoner die besluit om niet de bus te nemen, maar een stukje te' lo pen, korpt vijftig meter verder voor een rare situatie te staan. Het voetpad houdt daar namelijk op. Heel verve lend omdat het net op houdt in een bocht waar je niet zo snel op de weg gaat lopen. Zeker als je niet zo goed ter been bent en het spitsuur is, zo tussen acht en tien 's ochtends en tus sen half vier en zes 's mid dags. Waarheen, luidt de vraag. Het enige dat rest is door het gras Üauteren, of oversteken en een stuk omlopen. Je kunt wel zien

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15