Fokverbod voor varkens is opgeheven Paus hield mond om nazi-wraak op joden te voorkomen Binnenland Alles op het gebied van Jw bruiloft onder één dak. Verrassingsactie Geschokte reacties op ziekte van Heerma Crèche Kinderhof ging gebukt onder kruideniersmentaliteit Vrouw ontsnapt uit op hol geslagen automaat DERDAG 13 NOVEMBER 1997 ideren maken verkeers-cd Het verkeer als inspiratiebron voor liedjes. Ongeveer ze- inderd kinderen voelden zich aangesproken door de op- [_D> van Veilig Verkeer Nederland (WN) om een liedje te ma- over verkeersveiligheid. De veertien beste teksten zijn op cd frm. met bestaande dan wel op speciaal hiervoor gecompo- I i|de muziek. De geselecteerde liedjesschrijvers mochten het raje zelf. of samen met andere kinderen, inzingen onder pro- «ajonele begeleiding in een echte studio. De cd heet Kids in ié en is vanaf vandaag te koop voor vijftien gulden. veede arts bij afkeuring WAO Als een werknemer volledig arbeidsongeschikt is ver- jrd, moet dat worden voorgelegd aan een tweede arts. Dat ji minister Zalm van financiën gisteren gezegd tijdens een Inkomst van de werkgeversorganisatie Metaalunie. Een vol- I afgekeurde werknemer blijft gemiddeld tien jaar in de De contante waarde van de uitkering bedraagt ongeveer iiljoen gulden. „Je zou dan kunnen denken aan de eis van jtweede keuring alvorens een volledige afkeuring volgt", al- jje WD-bewindsman. an ligt twee maanden dood in huis Een 43-jarige Goirlenaar heeft ongeveer twee maanden d in zijn huis gelegen. Het stoffelijk overschot is eerder deze |k gevonden door agenten. De man leidde een teruggetrok- jbestaan. Volgens de politie is hij een natuurlijke dood ge- kien. Uit onderzoek van onder meer zijn post is gebleken dat ioi'rlenaar medio september is overleden. Hij is gisteren, ijder dat er familie bij was, in Goirle begraven. annen komen om in betonmolen orn» Twee mannen van 32 en 53 jaar uit Apeldoorn zijn :en om het leven gekomen tijdens schoonmaakwerkzaam- [en in een betonmolen. De molen begon door onbekende k te draaien toen de mannen aan het werk waren. De jhtoffers zijn werknemers van de Edese Beton Centrale in Jldoorn. De brandweer moest de lichamen uit de betonmolen Het bedrijf is direct na het ongeval stilgelegd. egalen opgepakt tussen bloembollen De arbeidsinspectie heeft in samenwerking met de femdelingenpolitie bij een bollenbedrijf in de Noord-Hol- l<lse plaats Zwaagdijk achttien illegale werknemers aangehou- 1 Het gaat onder meer om Polen en Marokkanen. Zij zullen jden uitgewezen. De illegale werknemers waren onderge- Ibht in kamertjes die in het bedrijf waren getimmerd. De situ- idaar was zeer brandgevaarlijk, zo verklaarde de politie giste- ilp ingeroepen bij identificatie iergen De waterpolitie van het Korps Landelijke Politie- ïsten (KLPD) heeft gisteren een opsporingsbericht verspreid aanleiding van de vondst van een lijk van een man, op 27 istus in de Noordzee. De man is van Zuid-Europese afkomst jerd acht mijl ten noordwesten van IJmuiden aangetroffen J>r een vissersboot. De man is door een misdrijf om het leven flemen. Volgens de politie is het lijk verzwaard en in het water impt. Een woordvoerder van de KLPD zegt dat gezien de van het misdrijf eerder geen ruchtbaarheid aan de2aak is ;ven. akken is geliefde bezigheid «uk Het prakken van de warme maaltijd blijft populair. Nog feds blijkt 57 procent van de Nederlanders van 12 jaar en ou- jregelmatig het eten op het bord met de vork klein te maken, fceveer achttien procent prakt zelfs elke dag. Dat blijkt uit een ")-onderzoek in opdracht van Albert Heijn naar eetgewoon- I Jongeren tot 35 jaar besteden meestal niet meer dan een rtier tot een half uur aan eten koken. Er is niet echt een vast ïstip dat zij eten. De groep eet regelmatig met het bord op loot voor de televisie. Aardappels met groente en vlees zijn ;bulair, maar de groep van 35 tot 55 jaar eet ook vaak pasta en rote vuurwerkvangst in Apeldoorn 'rnDe politie in Apeldoorn heeft gisteren samen met de jlitie uit Den Haag in een caravan en een schuur in het Apel- irnse buitengebied elfhonderd kilo illegaal vuurwerk gevon- i. Het vuurwerk was eigendom van een 39-jarige Hagenaar, lis aangehouden. De politie Haagtanden kwam op het spoor de partij vuurwerk tijdens een onderzoek van het regionaal nverkteam. De opgeslagen partij betrof volgens de politie jrnamelijk siervuurwerk. Voor beide korpsen is de vondst de :e grote van dit jaar. SM-telefoons militairen afgeluisterd haag De Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) etft gisteren in een brief aan minister Voorhoeve (defensie) op- dering gevraagd over het afluisteren van GSM-telefoons door ^militaire inlichtingendienst. De brief volgt op uitlatingen van ia luchtmachtofficier over afluisterpraktijken in De Telegraaf. Drzitter B. Snoep van de AFMP zegt zich wel iets te kunnen irstellen bij de wens van Defensie orrj het mobiele militaire ifoonverkeer te controleren. Draagbare telefoons kunnen im- rs ook door anderen worden afgeluisterd. Maar de federatie dat de minister aangeeft hoe hij de privacy van militairen ïkt te garanderen, zeker als het gaat om privételefoons. leer stoplichten bij begin snelweg haag Automobilisten zullen steeds vaker rekening moeten uden met stoplichten voor zij de autoweg oprijden. Deze 'toe- losering' leidt namelijk tot minder files omdat de lichten voor 1 betere doorstroming op de autosnelweg zorgen. Experimen- ibij onder andere Zoetermeer, Delft en Schiedam hebben dat wezen. Dergelijke installaties zullen de komende jaren op rui- schaal door het hele land worden geplaatst". Daarbij denkt ministerie van verkeer en waterstaat aan de plaatsing van g eens tachtig van deze verkeerslichten in de komende jaren, meeste komen in de Randstad. Algemeen Nederlands Persbureau CPP Oeassooe. Wedding Plaza De grandioze opening van Wedding Plaza Megastore zal op zaterdag 15 november a.s. plaatsvinden Doorlopend zijn er bruidsshows waar u naar kunt kijken onder het genot van een hapje en een drankje. U bent van harte welkom van 10.00 tot 17.00 uur. Rijndijk 2 - De Rijneke Boulevard te Zoeterwoude/ Hazerswoude. Tel. 071 - 3420420 hilversum «anp Paus Pius XII heeft in 1942 besloten definitief af te zien van een scherpe veroordeling van de holocaust. De kerkleider kwam tot dit besluit nadat de nazi's vanuit Nederland joden en katholiek gedoopte joden hadden ge deporteerd als represaille voor de openlijke veroordeling van de joden vervolgingen door de toenmalige aarts bisschop De Jong van Utrecht. Dat zei kardinaal Simonis, de huidi ge Utrechtse aartsbisschop, gisteren in het NPS-radioprogramma Bijlage over de Maliebaan (aartsbisschoppelijk pa leis) tijdens de oorlogsjaren. ..Pius XII had een brief klaarliggen met een felle veroordeling van het nationaal-socia- lisme en van wat er met de joden ge beurde. Toen hij dat hoorde, dat er zo veel joden waren gedeporteerd, heeft hij die brief verscheurd en gezegd: Dan kan ik het niet doen!" De beslissing van het hoofd van de rooms-katholieke kerk om te zwijgen over de jodenvervolging was volgens Simonis een direct gevolg van de ge beurtenissen in Nederland. Op 26 juli 1942 liet aartsbisschop De Jong een herderlijke brief in de kerken voorlezen waarin hij Seyss-Inquart, de rijkscom missaris in bezet Nederland, waar schuwde voor de gevolgen van de voorgenomen deportaties. ..De wetenschap dat deze maatrege len tegen het diepste zedelijk besef van het Nederlandse volk strijden en bo venal het indruisen van deze maatre gelen tegen hetgeen van Godswege als eis van gerechtigheid en barmhartig heid gesteld wordt, nopen de kerken tot u de dwingende bede te richten aan deze maatregelen geen uitvoering te geven", citeert Bijlage de brief van De Jong. ,.Als straf voor zijn krachtig woord zijn hele massa's joden en ook joden die christen zijn geworden, naar de concentratiekampen gebrachtaldus Simonis. Een week na de openlijke ver oordeling van De Jong hebben de Duit sers. volgens de aartsbisschop uit wraak, 213 joden en katholiek gedoop te joden opgepakt. Van hen zijn er later 44 vrijgelaten. Simonis baseert zich op informatie die hij van een collega-bisschop heeft gekregen. Deze had hem verteld dat de huishoudster van Pius XII aanwezig was op het moment dat de paus zijn brief met de scherpe veroordeling van de nazi-daden verscheurde. De huis houdster. zuster Pasqualina. was een vriendin van de Bossche zuster 'moe der Bertoli'. die in het Hollands College in Rome werkte. De historicus Ton van Schaik onthul de vorig jaar dat de Nederlandse bis schoppen paus Pius XII in 1943 heb ben gevraagd openlijk te protesteren tegen de jodenvervolging door de na zi's. Een reactie bleef uit. Van joodse zijde is Pius XII herhaaldelijk fel bekri tiseerd. De paus zou niet genoeg heb ben gedaan om de slachtoffers van de jodenvervolging te helpen en de mis daden van het nazisme aan de kaak te stellen. den haag gpd-anp emmen De inwoners van het Drentse Emmen beert te scharrelen. Dit alles in het teken van wisten gisteren niet wat ze zagen. Tv-persona- de binnenkort uit te zenden Surpriseshow, lity Hennie Huisman die als zwerver in het waarin een oude wens van opticiën Albert centrum van de stad zijn kostje bij elkaar pro- Bakker (rechts) in vervulling gaat. Die wilde graag eens een dagje als zwerver en straatmu zikant door het leven gaan. Het is niet bekend hoeveel geld Huisman en Bakker aan hun actie hebben overgehouden: foto gpd jan sibon den haag gpd De CDA-fractie in de Tweede Kamer is gis teren bedolven onder telefoontjes van men sen die hun medeleven kenbaar wilden ma ken met oud-fractieleider Enneüs Heerma. De voormalige CDA-voorman, die op het punt stond te worden benoemd als burge meester van Hilversum, is ernstig ziek. Hij heeft een tumor in de borst. Heerma (52) maakte gisteren bekend 'wegens gezondheidsredenen' niet langer beschikbaar te zijn voor het burgemeester schap van Hilversum/Die mededeling zorg de voor een stroom aan reacties van zowel partijgenoten als buitenstaanders bij de fractie en het partijbureau van de christen democraten. De meesten waren geschokt. Het burgemeesterschap van Hilversum had voor Heerma de beloning moeten zijn voor het vele werk dat hij voor de partij heeft gedaan. De 'Friese Amsterdammer' moest eerder dit jaar plaats maken voor de huidige fractieleider Jaap de Hoop Scheffer. Het CDA sluit overigens niet uit dat Heerma in de toekomst toch voor andere bestuurlij ke functies in aanmerking blijft komen. De oud-CDA-voorman krijgt op dit moment chemotherapie en hoopt op herstel binnen enkele maanden. Vorige week werd bekend dat Heerma de eerste keus was van de Hilversumse ver trouwenscommissie uit de gemeenteraad. Het kabinet zou deze week de knoop door hakken. Volgens de huidige Hilversumse burgemeester, Heerma's partijgenoot Jel- tien Kraaijeveld-Wouters, heerste er vorige week euforie toen bekend werd dat Heerma de aangewezen man was. De burgemeester noemt het dramatisch voor Heerma zelf, maar ook voor Hilversum, omdat hij bui tengewoon positief ontvangen zou worden. ,,Ik ben er zelf helemaal naar van", aldus Kraaijeveld. De tweede keus van de vertrouwenscom missie is de Amsterdamse wethouder Ernst Bakker (D66). Zowel de WD als D66 zou den ook belangstelling hebben voor de me- diastad. De beslissing over het burgemees terschap van Hilversum is in Den Haag echter tot nader order uitgesteld. De ver trouwenscommissie zal straks met een nieuwe voordracht moeten komen. Einde varkenspestepidemie in zicht Het fokverbod voor varkens is gisteren met onmiddellijke ingang opgeheven. Ook het vervoersverbod voor varkens wordt vermoedelijk nog deze week opgeheven. De sterke afname van het aantal gevallen van varkenspest biedt daarvoor de ruimte, aldus minister Van Aartsen (land bouw). Daarmee lijkt er een einde te zijn gekomen aan de varkenspestepidemie die het land maanden in zijn greep heeft gehouden. gen zijn nu te oud en onvrucht baar en gaan sowieso naar de slacht. Op de KI-stations ont stond desondanks vrijwel direct na de bekendmaking een run op sperma. De eerste biggen worden begin maart venvacht. Volgens Van den Brink zijn zeu gen uit hun zwangerschapsrit me geraakt doordat ze maan denlang niet drachtig zijn ge weest. Het fokverbod gold sinds 3 juni. Van den Brink: „Als 60 tot 75 procent van de zeugen weer drachtig wordt, valt dat ons niet tegen.' Volgens de Land- en Tuin bouworganisatie Nederland be tekent de opheffing van het fok verbod een grote opluchting voor zo'n achthonderd varkens houders. Op hun bedrijven zijn 177.000 zeugen. De Pro ductschappen Vee, Vlees en Ei eren zijn blij dat het fokverbod nu 'eindelijk' is opgeheven. Het CDA-Kamerlid Van Ar- denne noemt de opheffing van het fokverbod een 'zeer gerecht vaardigd' besluit. De Kamer had er al op aangedrongen. Volgens Van Ardenne is het virus nog niet geheel onder controle en moeten varkenshouders 'goed blijven oppassen'. D66-woordvoerder Ter Veer betreurt dat Van Aartsen niet te gelijk met de opheffing van het fokverbod met een regeling is gekomen die voorkomt dat boe ren nu onmiddellijk hun stallen tot de nok vullen. Dat bemoei lijkt volgens hem straks de in krimping van de varkensstapel. Het kabinet stuurt nog deze week de wet die de verkleining van de varkensstapel met 25 procent regelt, naar de Tweede Kamer. Die wet is een recht streeks gevolg van de varkens pest, die tot nu toe zo'n vier miljard gulden heeft gekost. Van Aartsen: „Het is eigenlijk een wonder dat in een gebied waar in de varkens zo op elkaar zitten de pest maar tot een paar maanden beperkt is gebleven." Volgens Van Aartsen is het hele gebied twee maal gescr eend. De minister vindt ophef fing van het verbod daarom nu verantwoord. De bewindsman verwacht de komende maanden nog wel een aantal incidentele uitbraken. Zowel de politiek als het be drijfsleven zijn opgetogen. De Nederlandse Vakbond van Var kenshouders (NW) is tevreden. De acties van de Actiegroep Fokverbod Zinloos en de NW hebben de druk op de minister zo opgevoerd, dat het verbod eerder is opgeheven dan ver wacht, meent de vakbond. Voorman Van den Brink vindt dat nu heel scherp moet wor den opgelet dat het virus niet terugkeert. Daarvoor moet zeer strict worden gecontroleerd, door regelmatig bloed van var kens af te tappen. Het zal volgens deskundigen nog wel even duren voordat de overwegend lege stallen weer worden gevuld. De meeste zeu- 'Dat gebeinl er nu als je de markt zijn werk laat doen den bosch. gpd-anp Ordinaire goedkoopte en onwe tendheid hebben het Bossche kinderdagverblijf 't Kinderhof aan de rand van de afgrond ge bracht. „Dit kan gebeuren als je de markt zijn werk laat doen. Een crèche in een mooi gebouw met absurd lage kindprijzen, die draaiende wordt gehouden door laag geschoold, goedkoop personeel. Dat gaat natuurlijk ten koste van de kwaliteit", ver zucht interim-manager Anja Hol. In opdracht van de gemeente heeft Hol de afgelopen acht we ken onderzocht wat er mis is op 't Kinderhof en hoe het beter kan. De bevindingen van Hol sporen niet met die van de GGD. Die schreef een vernieti gend rapport over het reilen en zeilen van de crèche in '96 en begin '97. Over die periode kan Hol niet oordelen. Zij weet wel dat het huidige Kinderhof niet dicht hoeft, mits er een rigou: reuze koerswijziging wordt doorgevoerd. Zo moeten alle zestien leid sters en leiders worden bijge schoold. Allemaal hebben ze een minimale opleiding (lager beroepsonderwijs) en geen werkervaring elders. „Het meest typerende dat ik hier heb aan getroffen, is dat niemand mop pert. Iedereen is tevreden. En als ik de leidsters en leiders zeg dat ze al dat gepoets moeten overlaten aan schoonmaaksters, dan vinden ze dat verspilling. Ze kennen niet anders dan 't Kinderhof. Ze hebben nooit er gens anders gewerkt en door het lage opleidingsniveau kun nen ze elkaar niet inspireren. Het zijn lieve leidsters en lei ders, maar te veel toezichthou ders. Scholing moet hen een ac tievere en meer betrokken hou ding naar de kinderen geven." Pas dan kan er een brede dis cussie op gang komen over het pedagogisch klimaat in 't Kin derhof, vindt Hol. Nu zijn de meesten leidsters daar niét toe in staat. „Het moet echt uit hun tenen komen." Naast scholing zullen de leidsters ook een kijkje gaan nemen in andere crèches. Nieuw personeel moet mini maal een middelbare of hogere beroepsopleiding hebben en werkervaring. De op non-actief gestelde di rectie heeft zich niet aan de crè che verrijkt. Tegenover de goed kope arbeidskrachten stonden volgens Hol ook 'absurd lage kindprijzen'. Voor vijf dagen op vang per week betalen ouders 15.000 gulden per jaar, terwijl 19.000 gulden heel normaal is. Maar ook de ouders valt volgens Hol weinig te verwijten. „Het betekent niet dat ouders voor 't Kinderhof hebben gekozen van wege de lage prijs. Ouders zijn in deze krappe markt vaak al blij dat ze een plaats kunnen krijgen. Wat ze van een kinder dagverblijf mogen verwaqhten, weten ze niet. Daarom zou er in elke Blije Doos die bij zwanger schap wordt afgegeven een toe gankelijke brochure moeten zit ten over de voorwaarden waar aan kinderopvang moet vol doen." Inmiddels verkeert 't Kinder hof in forse financiële proble men. Door de leegloop is er een maandelijks tekort van vijftig duizend gulden. De afgelopen tijd zijn 61 kinderen door hun ouders van de crèche gehaald, terwijl de vaste lasten ongeveer hetzelfde zijn gebleven. De an dere, meer pedagogisch aanpak, moet weer nieuwe kinderen trekken. Daarnaast gaat de kindprijs flink omhoog. De eerste veranderingen zijn inmiddels doorgevoerd. Zo wor den er geen baby's meer in hun bedje gevoed, maar op de arm van een leidster. Ouders mogen voortaan ook de babyslaapka mer in. Peuters die niet kunnen slapen, worden niet langer voor de televisie gezet. Kinderen la ten huilen of hen straffen door hen buiten de groepsruimte te plaatsen, is ook taboe. En ver der zijn er allerlei technische verbeteringen getroffen, zoals het plaatsen van schaamschotjes tussen de toiletten. Binnenkort buigt de gemeen teraad van Den Bosch zich over het Plan van Aanpak van Hol. Het zal nog anderhalf jaar du ren voordat een pedagogische beleid is doorgevoerd waar zo wel ouders als leidsters achter staan. Wethouder drs. R. Rottier van Den Bosch ziet geen enkele re den meer om de vergunning van 't Kinderhof in te trekken omdat de interim-leiding vol doende maatregelen heeft ge troffen om een eind te maken aan de wantoestanden. nijmegen jaap nuuten Met een cruise-control in de auto rijdt de bestuurder re laxed. Dat komt de verkeers veiligheid ten goede. Althans, dat zeggen de leveranciers, de Nijmeegse Leny Smits (38) denkt daar anders over sinds ze een op hol geslagen auto bestuurde. Smits reed. zaterdag tijdens een verjaarspartijtje vijf kin deren naar een uitspanning in de buurt van Wijchen. Ze griezelt dagen later nog over de angstrit die daarna volgde. Een paai' minuten nadat zij was weggereden ontdekte zij dat het gaspedaal van haar Mazda niet meer reageerde op de bevelen van haar rech tervoet. „Wat ik ook deed, de auto bleef maar doorrijden. „Dit gaat mis, schoot het door mijn hoofd." Door het rem pedaal tot op de bodem in te trappen probeerde zij het voertuig tot stilstand te bren gen. Maar wat ze ook deed, de automaat bleef rustig doorrijden, met een gangetje van twintig en dan weer vijftig kilometer per uur. De andere chauffeur, die met vier kinderen voor haar uit reed, was toen al lang uit zicht. ..Ik heb nog wel gepro beerd hem met lichtsignalen te waarschuwen, maar dat zag hij niet.". Het lukte Smits haar auto onder controle te houden. Hoewel de kleuters op dat moment ook door hadden dat er iets mis was, concentreerde Leny zich al leen op-haar medeweggebrui kers. ..Ik stond echt doods angsten uit, maar het ging ge lukkig goed. In Wijchen pakte ik zonder problemen twee verkeerspleintjes. En toen ik een drukke weg moest over steken ben ik gewoon achter de voorganger aangereden. Die hoefde niet te stoppen, dus daar had ik ook weer mazzel bij." Inmiddels had de andere chauffeur door dat er iets niet pluis was. Hij reed dezelfde weg terug en zag Smits daar rijden. „Ik maakte hem dui delijk dat de auto niet wilde stoppen." Hij stopte, stapte uit en ging naast de auto ren nen en probeerde de kleuter die op de voorbank zat uit de auto te trekken, maar dat luk te niet. In Beuningen kwam aan de ramprit een einde. Smits par keerde haar auto tegen een muurtje, trok de kinderen uit de auto en maakte dat ze wegkwam. ..Ik heb de pook in de neutraalstand gezet, maar de motor bleef maar doorra zen en de wielen bleven draaien." Tot één van de ach terbanden klapte. „Toen be gon de auto te spinnen en knalde tegen twee andere au to's aan. Daarna vloog de boel in de fik." Smits is ervan over tuigd dat ze samen met de kinderen door het oog van de naald is gekropen. „Ik moet er echt niet aan denken wat er allemaal had kunnen gebeu ren." Volgens de Nijmeegse heeft technisch onderzoek inmid dels uitgewezen dat een fabri- cagefout van de cruise-con trol, die zij in juli. van dit jaar in haar vier jaar oude wagen had laten inbouwen, de oor zaak was van alle ellende. VVD akkoord met supersnelle VN-eenheid den haag anp De WD laat haar bezwaren te gen de Nederlandse deelname aan een snel inzetbare VN-een heid varen. Minister Voorhoeve (defensie) kreeg gisteren in de Tweede Kamer van partijgenoot Van den Doel het groene licht. Begin dit jaar voelden de libera len nog niets voor de plannen van de bewindsman. PvdA, D66 en Groen Links gingen al eerder akkoord. Dank zij het bijdraaien van de WD heeft Voorhoeve daarmee een Kamermeerderheid achter zich. CDA en GPV, die altijd al forse bedenkingen hadden, zagen ook gisteren nog weinig heil in de snelle Shirbrig-brigade. Die brigade zal bestaan uit militairen van verschillende, militair gezien kleinere landen, die de Verenigde Naties kunnen inzetten voor relatief lichte vre destaken, zoals indertijd in Haï ti. Nieuw aan de opzet is dat er in afwachting van de concrete inzet van de soldaten alvast een internationaal commando komt, militairen met elkaar gaan oefenen en alvast opera tionele plannen worden ge maakt. Voorhoeve wil daarvoor vanaf volgende maand één of twee of ficieren op het Shirbrig-hoofd- kwartier in Kopenhagen statio neren. De speciale opzet moet er voor zorgen dat als de nood aan de man komt de brigade ook daadwerkelijk snel, actief het veld in kan. De deelnemende landen be slissen overigens zelf per VN- operatie of ze daarvoor militai ren willen laten gaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5