Toeval legt houten tempel 'bloot' Leoniden-sterrenregen misschien volgende week al hier Wetenschap Techniek DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 De roemruchtste meteorenzwerm van de laatste eeuwen doel misschien al in de avond of nacht van komende maandag op dinsdag weer van zich spreken. Hij staat te boek als de Leoniden en is bekend door zijn magistrale 'uithalen' in het ver leden, ongeveer elke 33 jaar. Laatst nog in 1966; maar ook in 1799, 1833 en 1866 was het raak. Honderden, misschien wel duizenden mensen benamen zich het leven tijdens vroegere verschij ningen van deze 'Moeder der meteoorzwermen'. Want als hij op z'n best is, lijkt het alsof de Dag des Oordeels is aangebroken. In de nacht van 17 of 18 november zou het wel weer eens zover kun nen zijn, hoewel de echte 'bui' naar verwachting pas in november 1998 of 1999 op z'n sterkst is. Wat men vroeger hield voor 'sterren die vallen', wordt in werkelijkheid veroorzaakt door snelle fragmentjes, stofdeeltjes vaak, die zich met grote snelheden door de aardse dampkring bewegen. Het licht, de 'vallende ster' dus, wordt simpelweg veroorzaakt door de immense wrijvings- en bot singsenergie van het snelle deeltje en de lucht- moleculen. Tegenwoordig spreekt men dan ook liever van 'meteoren', die dus het bewijs vormen dat de ruimte buiten de aarde niet echt 'leeg' is. De meeste deeltjes bewegen zich niet willekeurig door de ruimte, maar meestal in de vorm van he le zwermen. Trekt de aarde nu toevallig door zo'n zwermenbaan heen, dan kunnen we dus meer meteoren zien dan normaal. En als zo'n zwerm erg dicht is, dus veel deeltjes dicht bij elkaar, dan kunnen we een ware 'meteorenregen' zien: min stens duizenden meteoren per uur. Dat die novemberzwerm Leoniden, genoemd naar het sterrenbeeld Leo (Leeuw) waar zich het denkbeeldige uitstralingspunt bevindt, niet elk jaar, maar steeds om de 33 jaar van zich doet spreken, achtte men een bewijs voor het feit dat de deeltjes in één dichte wolk bij elkaar zitten. El ke 33 jaar doorloopt die deeltjeswolk zijn baan rond de zon en elke 33 jaar komt die de aarde dus weer tegen. De Engelse astronoom John Mason, die een spe ciale studie van de novemberzwerm heeft ge maakt: „Er is vermoedelijk sprake van meerdere dichte wolken. Ik heb alle Leoniden-verschijnin- gen tot ruim duizend jaar terug kunnen volgen. Die zijn zo goed mogelijk in kaart gebracht en herleid tot een ruimtelijk beeld van de verdeling van de deeltjes langs de baan en hoe de aarde daar al die tijd steeds doorheen of langs trekt. Dit jaar zou de grootste activiteit zich moeten voor doen vroeg in de avond van 17 november. Voor Europa is dat ongunstig omdat het uitstralings punt, de radiant in het sterrenbeeld Leeuw, dan nog onder de horizon staat. De Leeuw komt pas na middernacht in het oosten op. Waarnemers in het Verre Oosten zitten wat dat betreft dus beter." Maar er is dit jaar nog een andere storende factor waar ze in het Verre Oosten evenveel last van zul len ondervinden als wij hier: de vrijwel volle maan staat de hele nacht aan de hemel. Zwakkere meteoren, die veruit in de meerderheid zijn, zul len 'verdrinken' in het maanlicht. En bovendien, 1997 valt toch niet in die 33-jarige cyclus? „Nee", zegt Mason, „maar het verleden leert dat er vooral in de paar jaar voorafgaande aan de gro te maximumjaren, toch ook sprake was van veel tot zeer veel Leoniden. De meteorenstorm van 1966 werd voorafgegaan door jaren met sterk ver hoogde activiteit. Bevolking verzocht in gedenkplaats goden om goede oogsten en gezonde kuddes HET WE DOOR JAN VISSER Het is vandaag 25 jaar geleden dat Nederland werd een van de zwaarste stormen van deze eeuw. Aan de k november 1972 enige tijd windkracht 11-12 uit hetu noordwesten ofwel een zeer zware storm tot orkaan, li werden snelheden gemeten tot meer dan 140 kilomet drukwekkend waren ook de uurgemiddelden. Op de m Katwijk aan Zee en op IJmuiden bedroeg het uurgemii km/uur en wanneer zulks over een uur wordt gemeten de klimatologie over een 'grote storm'. De storm woedde vooral tussen 5 en 8 uur en werd ver een vinnige depressie die rakelings langs de Wadden I nijn zat echter in de vernauwing die aan de achterzijd sie ontstond. Daardoor werden de drukverschillen onw Terwijl de luchtdruk om 8 uur in Delfzijl - waar het op nog relatief rustig was - daalde, gingen elders de baroi hoog. De drukverschillen bedroegen toen maar Iiefst 3 Delfzijl en Cadzand. De zware storm velde 7 miljoen b (931.000 m3 hout). Vooral in de Gelderse, Overijssel; bossen voltrok zich een complete ontbossing. Bovendien waren er 9 doden te betreuren en was de zen en gebouwen enorm. Thans geen stormweer en oc zichten duiden niet op woeste condities. De komende het binnenland opnieuw mist voor en bij temperaturer punt is plaatselijk gladheid mogelijk. Morgen is er in de kustgebieden kans op een bui. Eldc en soms wat zonneschijn. De temperaturen bereiken* graden en er waait een meest matige wind uit het zuid Op zaterdag, ondanks oplopende barometers, een klei regen. Daarna is het droog met soms zonneschijn en n raturen omstreeks 9 graden. Tom Poes en het Kukel veranderde in een geleiachtige mas sa. Het geratel van de motor verstierf in een borrelend gepruttel, de wielen zakten week onder hem uit en zijn gestalte verdween in een blubberen de massa. ,,Praw!" stamelde de ongelukkige. „Wat is hier loos?" „Een onderzoeking!" verklaarde één van de vreemden, vanachter een boom tevoorschijn tredend. „Dit is Ep-lep, de waarnemer. Heb geen angst, tuigrijder. Ep-lep gaat het getal van uw kukel even waarnemen." De in Zuid-Engeland gevonden resten van een prehistorische houten tempel zijn bij toeval ontdekt. De vondst, waarover deze krant dinsdag berichtte, is volgens archeologen van net zo veel belang als de ontdekking van het nabij gelegen Stonehen- ge, met zijn rechtop staande stenen. Geoffrey Wainwright, hoofd ar cheologie van English Heritage, een organisatie die zich met monumenten bezighoudt, zegt dat de houten tempel een ge denkplaats was waar de lokale bevolking de goden verzocht om goede oogsten of gezonde kuddes. Tot nu toe zijn geen aanwijzingen gevonden dat de ringen werden gebruikt voor sterrenkunde. Op andere plaat sen in Engeland, waar al eerder houten tempels zijn aangetrof fen, zijn varkensbotten en scherven aangetroffen. Dat zou erop wijzen dat er ook feesten werden gehouden. Volgens Wainwright was de bevolking ontwikkeld, waen zij succesvol met hun landbouwmethodes en maakten ze prachtig handsnij werk. Ook op de eiken palen waren waarschijnlijk markerin gen aangebracht. English Heritage verrichtte vol gens de Engelse krant The Ti mes in Somerset nader onder zoek naar de Stenen Ring van Stanton Drew, een kleinere ver sie van Stonehenge. Van de Ste nen Ring resten nog drie cirkels van zestig staande stenen. Met moderne technologische appa ratuur stuitten de archeologen, zonder opgravingen te hoeven verrichten, op andere resten, die onder de Stenen Ring begra ven liggen. Andrew David van English Heritage schat dat er OPLOSSING OPGAVE SLEUTELWOORD In sommige Vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1. Voldaan; 2. laag in de atmos feer (tussen 15 en 35 km hoog te); 3. uitheems; 4. hoofddeksel; 5. eiland bij Australië; 6. groen te; 7. bezinksel; 8. kies. CRYPTOGRAM -h-k- haardos j--a-i-r- afzien-d- n- ij - -gier bodem-t-i o-e-omega e-u-d-m- lorren Professor Prlwytzkofsky stapte drui pend, doch helder in zijn autotje en startte de motor. „Der goede dag", riep hij tot Tom Poes. „Ik vaar nu naar der stad om een politiebeambter te ontstijven. Doch dan kom ik terug om vast te stellen welke lichtbal daar in de poel ondergestort is. Tot wederziens!" Zo sprekende gaf hij gas en begon opgewekt de weg af te rijden. Helaas, hij wist niet, dat aan de voet van de heuvel twee vreemdelingen stonden, die het voertuig vol belangstelling za gen naderen. „Een wieltuig", stelde één van hen vast. „Het wordt bewogen door ont ploffingen in de voorkant." De ander knikte en opende zijn valiesje. „We moeten het stilhouden", sprak hij. „Het kukel van de inzittende gaat gemeten worden. Zo sprekende greep hij een instru ment uit zijn koffer en richtte het nauwkeurig op het wagentje van de geleerde. Deze had juist overgescha keld op de derde versnelling; doch tot zijn schrik merkte hij dat de voortgang ernstig belemmerd werd doordat de automobiel plotseling KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Bewolkt en regenachtig, in het noorden ook sneeuw. Langs de westkust eerst nog flinke opklaringen. In het noorden overdag nog lichte vorst; in het zuiden maxima tot een graad of Zweden: Bewolkt en vooral vandaag perioden met regen, in het noorden ook sneeuw. Mor gen ook enkele opklarin- Middagtemperatuur uiteenlopend van rond of net onder nul in het noor den tot maximaal 8 gra den in het zuiden. Oenemarken: Bewolkt en regenachtig. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen of buien, vooral op morgen. In het zuidoosten enkele opklaringen, maar ook kans op mist. Middagtemperatuur rond 10 graden. België-en Luxemburg: Soms wat zon, maar ook wolkenvelden. In de nacht en ochtend kans op mist. Vooral morgen kans op buiige regen. Middagtemperatuur rond of net onder 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel wolken, maar soms ook wat zbn. In de nacht en ochtend eerst kans 'op rust. Vooral in het westen van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur aan de kust ruim 10 graden, in het oosten circa 7 graden. Portugal: Wisselvallig en veel buien, ook met on- en vooral vandaag in het noorden veel neerslag en wind. In het zuiden eerst ook wat zon. Maxima aan zee uit eenlopend van circa 15 graden in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, maar nu en dan ook zon. Vooral morgen kans op een bui. Middag temperatuur rond 20 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en buien, in het noorden met plaatselijk veel neerslag. Vooral langs de Golf van Biskaje nu en dan veel wind. Naar het zuiden en oos ten toe minder bung en af en toe wat zon. Middagtemperatuur uiteenlopend een graad of 15 in het noordwesten .tot 22 plaatselijk in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Naast wolkenvelden ook zonnige perio den, vooral op de zuidstranden. Droog. Middagtemperatuur omstreeks 25 gra- Marokko: Westkust: zonnige perioden, maar in het noorden aanhoudende kans op een bui. Maxima van een graad of 20 in het noor den tot tegen 25 in het zuiden. Tunesië: In het zuiden flink wat zon, maar in het noorden meer bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur dalend naar een graad of 20. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten veelal droog en perio den met zon. Elders vrij veel wolken en vooral in het westen kans op buiige neerslag. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 10 en 15 gra- Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden, maar vooral morgen ook kans op een bui. Middag temperatuur rond 20 graden. Italië: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd for- e buien, soms ook onweer, veel wind en veel neerslag. Morgen in het noorden opklaringen en nu en dan wat zon. Mid dagtemperatuur van slechts een graad of 11 in het noorden tot circa 20 graden n het uiterste zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag af en toe zon. Morgen wissel vallig met vooral Sardinië kans op fikse regen- en onweersbuien. Maxima rond 17 graden. Malta: toe zon. maar op beide dagen kans en fikse regen- of onweersbui Mid dagtemperatuur omstreeks 21 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag vooral op het vasteland fikse regen- of onweersbuien, morgen wat Op de Egeische zee en Kreta eerst zon, morgen ook daar toenemende kans op een bui. Maxima van 16 tot 21 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig; in het westen morgen meer wolken en toenemende buienkans. Mid dagtemperatuur van een graad of 15 rond de Bosporus tot ruim 20 op Cy- Duitsland: Wolkenvelden en vandaag vooral in het oosten en zuiden af en toe regen. In de Beierse Alpen mogelijk ook sneeuw. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen in het westen kans op een bui, elders veelal droog en af en toe zon. Maxima tussen 4 en circa 10 graden. Zwitserland: Vandaag in het oosten af en toe regen en boven de circa 1000 meter kans op sneeuw. In het westen, morgen ook el ders flink wat zon en droog. In de dalen kans op mist. Middagtemperatuur van circa 7 graden in 10 in het zuiden. Oostenrijk: Veel bewolking er regen, boven circ sneeuw. Geleidelijk opklaringen zonnige temperatuur tussen: Polen: Vandaag bewolkt en gen; hier en daar vee oosten eerst een s' Mofgën van het west; ö'pklaringen. Vandai plaatsen nog een gr; Tsjechië en Slowakije Vandaag bewolkt en enige tijd (en veel) re ken misschien sneeun westen uit droger e chië kans op mist rond 10 graden; den lager. Hongarije: Vandaag nogal veelwj regen. Morgen op d droog en van h wel kans op mist. I dalend tot omstreek1'1 gen. VRIJDAG 14 NOVEMBER Zon- en maanstandenJl Zon op 07.59 Maan op 17.18 Waterstand IJmuiden 1 Hoog 02.48» 15.1 Laag 10.35 23.(j Weerrapporten 13 norj Split Stockholm Warschau Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo onbew halt bew. Archeologen onderzoeken met moderne apparatuur de bodem van de Stenen Ring van Stanton Drew. foto fp tussen de 400 en 500 houten palen waren die ongeveer acht meter boven de grond uitsta ken. Samen vormden ze negen cirkels. Het geheel dateert van 3000 v. Chr. De houten palen hadden een levensduur van on geveer vierhonderd jaar. Bij de ontdekking werden dan ook geen houten resten meer aan getroffen. Wel was duidelijk de omgewoelde grond te zien, waarin de palen hebben ge staan. Elke eiken paal moet on geveer vijf ton hebben gewogen, bijna net zoveel als de stenen van Stonehenge. Een volledige blootlegging van de vondst wordt momenteel niet overwogen, omdat het on waarschijnlijk wordt geacht dat opgraving meer informatie zou opleveren dan tot nu toe met behulp van de moderne appa ratuur bekend is geworden. Volgens de English Heritage is Engeland de enige plaats ter wereld waar deze tempels zijn gebouwd, zo'n vijfduizend jaar geleden. De piramiden van Gi- zeh stonden er toen nog niet, die dateren van 2590 v. Chr. De TOMPOES bouwers van de houten tempel waren bijna tijdgenoten van de uitvinders van het wiel in Mes- opotamië en het zeil in Egypte, beide dateren van ongeveer 3500 v. Chr. Stonehenge be stond al, zij het in een houten versie. Het Stonehenge, zoals wij het vandaag de dag kennen, met de stenen, stond er niet eerder dan 2000 v. Chr. De mysteries van vroeger zijn in elk geval geen geheim voor de herbergier van de lokale Druid's Arms. In zijn achtertuin staan drie van de zestig stenen van de Stenen Ring. John Newcombe: „De legende is dat zij gasten van een bruiloft waren, die in steen zijn veranderd. Die in mijn tuin staan zijn de bruid, de bruidegom en de getuige." De vioolspeler zou voor twaalf uur 's nachts naar huis zijn vertrok ken. omdat hij niet op de rust dag wilde spelen. De bruid zei dat ze dan wel een andere vioolspeler zou zoeken. Deze verscheen inderdaad en speelde tot zonsopgang. Toen maakte hij zichzelf als de duivel bekend en veranderde het trio in steen. Een reconstructie van een houten tempel, zoals die in Zuid-Engeland eruit gezien kan hebben. foto ap S'M-A-P J-/J E-R /-f-T-S VA-fZ. F-K-f-T-S 7 H-E/.A/.Z //-£-£-FT P-K-/-£ P-A-£SN &-/J F\-£ o- OE-E-K- E-N /V-O-gy /y./j /-/V-E-EW-S VL£-K /v£/<vz ad£ t /vo£c> op> f £/v /v/s /veeft &/j jol/ gelo- &FEKO £>F/V F&ETEK '£7S /v£-£/_ ek& m/s met /vem

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26