Gilles de Bilde zweeft voortdurend tussen uitersten Sport tPAG 13 NOVEMBER 1997 25 IHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -535646-1, PIV CHEF ROB ONDERWATER, 071 <5356463 en DOOR MARC HOEBEN Fit genoeg om NAC dol te graaien en in de Champions !IKieague Newcastle United de iiliock-out toe te dienen, maar «J niet geselecteerd door de ïwische bondscoach Georges ieiekens. Zo is er altijd wel wat 'nJJ net Gilles de Bilde (26). De pits van PSV, die het verlies 3« n zijn grootvader probeert te uurwerken, dient nog steeds in »T eigen land voor de •|lurgerrechter te verschijnen vanwege een klap in het i:Iffezicht van Eendracht Aalst- Ijpeler Krist Porte. Hij is een ïse-j man van uitersten. „Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen." rgenl ij kent wolven, die hem met I huid en haar zouden willen verslinden. Hij kent slakken, c[een even glibberig als slijmerig spoor ierlaten. Bij Gilles de Bilde schiet maar typering binnen voor zijn sport, letbal is net een kameleon." |ië heeft hem, winnaar van de gouden 1994, ooit op handen gedragen, laatste jaren gaat De Bilde in eigen door het leven als een verguisd man. situaties zijn zó uiteenlopend, zó ver- J ïiillend. Je hebt topmomenten en je iC,L|t heel slechte momenten. Het milieu, wereldje, varieert tussen heel goed en ïl slecht. Je moet enorm op je hoede ne|, kijken wat je wil én wat je zegt. Ik ben itrouwend geworden. Als je net komt in ben je naïef en denk je niet na. r later kom je een muur tegen. En bots je dan keihard tegenop." is de week van België-Ierland. Inzet de barragewedstrijd is een plaats bij wereldkampioenschap, volgend jaar 'i'(her in Frankrijk. Het eerste duel in Du- eindigde in 1 -1De Rode Duivels iten vanavond in het Koning Boude- i-stadion in Brussel winnen, lurlijk hoort Gilles de Bilde op zulke tenten tussen zijn landgenoten in de ';amer te zitten. Op het rode tricot irt in sierlijke letters zijn naam te staan. ;lf hoort van zulke momenten te ge- :n. Maar het is niet eens de vraag of lat werkelijk kan. Jj'sipnk je dat ik nu ga zeggen dat ik van shirt hou?" De vraag is de ontkenning, "ilde heeft lang met het venijnige zin- je gewacht. Rond het tafeltje in de kan van PSV's trainingscomplex De Herd- g dralen twee Belgische verslaggevers, lebben een gesprek met Luc Nilis ge- Met De Bilde zijn zulke gesprekken len boze. Bijna een jaar na zijn tumul- ize vertrek bij Anderlecht blijft hij elk iew met Belgische journalisten hard- ig weigeren. Hij knikt instemmend, Ie vraag of hij een kleine pauze wenst, iet tweetal is vertrokken: „Uitkomen it nationale elftal is belangrijk voor internationale carrière. Meer niet. Ik dingen meegemaakt die mij tot na ken stemmen." idscoach Georges Leekens heeft hem geselecteerd voor de wedstrijd tegen tnd. De Bilde zou niet voldoende zijn •teld van een spierblessure aan de bil, Jidt de officiële reden. Hij heeft net Jteen doelpunt Newcastle United in de llde groepswedstrijd van de Champions r |!gue de knock-out toegediend en draai- •ndag nog de verdediging van NAC id het passeren van De Bilde hangt de rvan verraad. Het is niet de eerste keer [hem dat gevoel bekruipt. Het zal onge- feld ook niet de laatste keer zijn. Juist Leekens dacht hij een belangrijke in in de rug te hebben. Onder hem tkte hij op 7 juni in het thuisduel met Marino zijn rentree, toen de storm in Jë nog in alle hevigheid woedde en i nlfluitconcert vanaf de tribunes daalde. -Jwas pas bij PSV begonnen en mijn Sj>fd stond eigenlijk helemaal niet naar HPtelgische elftal. Ik werd uitgenodigd ftr een gesprek op het kantoor van Leek- V> we hebben twee a drie uur zitten pra- Gezien de situatie was het voor hem ■moeilijk mij erbij te nemen. Maar hij ■bofde mij te beschermen, achter mij te "IfÉP' Belgische Pers het mij moei- ■"Izou maken, moesten ze naar hem toe Hf Gilles de Bilde schreeuwt het uit na zijn treffer tegen Ajax in april van dit jaar. foto gpd/hans van weel gaan. Hij zei mij puur als voetballer te be oordelen." Deze week viel De Bilde af voor het treffen van de Rode Duivels. Hij had op zijn minst een telefoontje verwacht. „Dat is nor maal." Leekens gaf hem geen persoonlijke uitleg. Zo is er altijd wat met Gilles de Bilde. PSV presenteerde de Belgische spits in januari dit jaar. Het wekte enige verbazing, want de Eindhovenaren deden jarenlang hun best het beeld van een nette, Brabantse club te versterken. Het aankopen van De Bilde, voor een termijn van 4,5 jaar, wees eerder in de tegengestelde richting. Hij was op dat moment uitgekotst door België, vertrok voor een vriendenprijsje van circa vier miljoen gulden en moest nog een schorsing van vier maanden uit zitten. In dienst van Anderlecht had hij op 21 december 1996 Eendracht Aalst-speler Krist Porte een slag in het gezicht toege diend, waaraan de verdediger onder meer een kaakbreuk overhield. Een publicitaire jacht op De Bilde, toch al geen onbeschre ven blad, volgde. „In die wedstrijd tegen Eendracht Aalst bep ik echt tegen een muur gebotst. Ik weet wat ik op de bewuste avond heb ge daan. Het gebeurde in een fractie van een seconde, ik kon mij niet beheersen. Spij tig. Ik moet er ook zeker een les uit trek ken. Met volwassen worden heeft dat niks te maken. Ik ben geen enfant terrible, ik ben wie ik ben, ik heb een evenwichtig ka rakter. Maar wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Iedereen heeft in zijn le ven wel eens iets fout gedaan." „Sommige mensen hebben een hetze ge voerd. Een enkeling kon zich in mij ver plaatsen, anderen rukten het volledig uit z'n verband. Ik heb zelf al die verhalen niet eens gelezen. Wat kritiek betreft was het een dieptepunt. Maar ik was toch al op het punt beland dat ik het mij niet meer aantrok. Mensen die slechte dingen zeg gen of schrijven betekenen helemaal niets voor mij. Waarschijnlijk hebben mijn vrienden en familie nog meer afgezien dan ikzelf, omdat ik als persoon werd af gemaakt." Zijn overgang naar PSV heette een vlucht. En dat was het ook. „Ik heb geen moment aan kappen gedacht. Maar ik wilde wel zo ver mogelijk weg, naar Japan of de Vere nigde Staten." De Bilde ging in zijn eerste maanden als een wervelwind over de Nederlandse vel den. Hij leek bevrijd van zijn Belgische ke tenen, had een grote hand in de veertien de landstitel van PSV en prees zich geluk kig met de aanwezigheid van landgenoten Luc Nilis en Marc Degryse in de Eindho- vense selectie. „Ik ben hier perfect te rechtgekomen, terwijl ik in een beroerde .situatie zat en halverwege binnenstapte, in een groep die ik niet kende. Het bestuur en trainer Dick Advocaat hebben mij voor honderd procent geholpen. PSV heeft de nek uitgestoken. Ik moet de mensen hier daarvoor dankbaar zijn. Bijkomend voordeel: hij hoefde niet te verhuizen en kon in Brussel blijven wo nen. „Thuis kan ik mezelf zijn. Mijn vrien den en familie zijn ontzettend fier op mij. Alleen bij hen heb ik een warm gevoel, ze zijn mij ontzettend dierbaar en daarom is het enorm belangrijk dat ze op moeilijke momenten in de buurt zijn." Moeilijk heeft hij het ook dit seizoen. Hij heeft weliswaar zijn schorsing voor de 'af faire Porte' uitgezeten, maar de zaak is nog altijd onder de burgerrechter. Het was eerst de bedoeling dat De Bilde maandag 20 oktober zou voorkomen. Door een pro motie van een onderzoeksrechter komt hij nu op z'n vroegst volgend voorjaar aan bod. „Een snelle afhandeling was beter ge weest. Je wilt toch de deur kunnen sluiten. Dit is typisch Belgisch. Het rechtssysteem zit bij ons helemaal verkeerd in elkaar. Het lijkt mij dat iedereen dat nu wel weet. Tussen de regels door is er ook de sportie ve malheur. Juist nu hij het fysieke onge mak achter zich heeft gelaten, wordt hij door de bondscoach gepasseerd. Bij de in terland op 11 oktober tegen Welles hoorde hij in de basis te beginnen, maar toen kwam een wandeling door een weiland met zijn honden, twee dobermannpin- 6chers, hem op een enkelblessure te staan. „En ik was net zo gebrand op een goede prestatie." Tegen de achtergrond van één gebeurte nis vervagen al die zaken tot kleine erger nissen. „Je kunt persoonlijke drama's niet vergelijken met sportieve problemen." Grootvader Roger overleed donderdag 25 september, onder bizarre omstandighe den. Twee dagen lag hij dood op de vloer van de woonkamer, omdat de zwaar ge handicapte grootmoeder niet bij machte was naar de telefoon te komen. Opa De Bilde droeg voor een belangrijk deel zorg voor de opvoeding van Gilles. Noodgedwongen, want vader De Bilde verblijft door een beroerte sinds lang in een verpleeghuis. Gilles was door het sterfgeval volledig van slag, moest en pas sant de begrafenis regelen en acteerde toch in de tweede Champions League wedstrijd in Barcelona. „Ik kan heel erg bezig zijn met dingen die mij na aan het hart liggen. Ik werd in beslag genomen door mijn gevoelens. Maar ik wilde wel spelen. Mijn opa zou dat ook hebben ge wild. Op sommige momenten helpt het voetbal de pijn te verzachten. Het was be ter om met de ploeg mee te gaan. Thuis was iedereen ontgoocheld, dan raak je al leen maar dieper in de put." „Je moet weten voor wie je iets betekent. Nu hij er niet meer is zijn heel stomme détails belangrijk geworden. Er is mij ge vraagd of ik in die wedstrijd per sé wilde scoren, zodat ik het doelpunt aan mijn opa kon opdragen. Ik vind dat grote onzin. Zo kun je niet denken en zo zat mijn opa ook niet in elkaar. Het maakte hem nooit uit of ik goed of slecht speelde. In de ogen van je opa blijf je toch altijd een klein kind." België is hem vijandig. België is hem dier baar. „Ik woon er nog, ik heb er een verle den. Maar voor mij is het geen verleden tijd." De Bilde zweeft voortdurend tussen uiter sten. Voetbal heeft hem groot gemaakt. In het voetbal heeft hij dieptepunten gekend. „Ik ben blij dat ik voetballer ben gewor den, van mijn hobby mijn werk heb kun nen maken. De sfeer in de kleedkamer, dat blijft heel apart. Ook al ken je tegen slagen, je kunt aan deze sport evengoed plezier beleven. Alleen, je bent een pu bliek figuur, wordt als een superpersoon gezien en moet je gedragen naar die ver wachtingen. Terwijl je een gewoon mens bent." In Eindhoven heeft hij iets meer ruimte een 'gewoon mens' te zijn. Maar als vroe ger, voetballend op straat tussen de al lochtone jeugd van het Brusselse voor stadje Zellik, zal het nooit meer worden. „Ik hoef mij geen illusies te maken. Patrick Kluivert heeft hier hetzelfde meegemaakt. Mensen die sensatie zoeken vind je overal ter wereld." „Ik probeer successen te behalen voor de mensen die mij dierbaar zijn. Van hen krijg ik veel, met het voetballen wil ik ze iets teruggeven. Maar je kunt wel hulp krijgen, bij het nemen van beslissingen sta je er toch alleen voor. Als het er op aan komt zijn we allemaal een egoïst."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25