\V Telekabel stoot na fusie Casema van eerste plaa MONSTER- AANBIEDING Extra geld vol Hortus onzeki Mist hindert vliegverkeer Schiphol M AutoTREND AutoTREND ffSSS's.- Randstad Eigen onderzoek klachtei gezondheid na Bi jlmerrtr Scherm voor natuurgluurders mazoa Rechter heeft in bestuurlijke zaken veel te veel te zeggen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 Waterschap De Oude Rijnstromen PostbL 23so AD Leiderdorp Hoofdstrc Poslbi ÏO AD Leid Tel. 071-5410511 Fax 071-5412486 BEKENDMAKING Dijkgraaf en heemraden van het waterschap De Oude Rijnstromen maken bekend dat gelet op het bepaalde in artikel 100, tweede lid, van de Waterschapswet vanaf 11 november I997 gedu rende veertien dagen ter inzage ligt de concept begroting voor het dienstjaar 1998. Tijdens de termijn van ter inzageligging kunnen schriftelijke bedenkingen worden ingediend bij dijkgraaf en heemraden van het waterschap De Oude Rijnstromen, Postbus 160, 2350 AD te Leiderdorp. Tegen betaling is een exemplaar van de concept begroting verkrijgbaar. Leiderdorp, 10 november 1997 D.A.B. Kemp, dijkgaaf D. de Blaeij, secretaris Schiphol krijgt mortuarium schiphol» Schiphol krijgt als eerste luchthaven in de wereld de beschikking over een mortuarium. De ruimte wordt op 20 no vember officieel geopend, hoewel er nu al gebruik van wordt ge maakt. Het stoffelijk overschot van de op de luchthaven overle den Mexicaanse zangeres Maria de Lourdes werd in het mortua rium opgebaard. Groenoord houdt boomplantdag Amsterdam De actievoerders van het ontruimde kamp Groen oord bij Amsterdam, houden aanstaande zondag een plant een boompje-dag". Ze doen een oproep om planten en bomen te planten op het stuk grond dat onlangs werd ontruimd en ont daan van bomen in verband met de aanleg van de Afrikahaven. Een actievoerder kon vandaag nog niet zeggen hoeveel mensen aan de actie zullen deelnemen. Eerder werd al bekend dat onge veer dertig actievoerders een klacht indienen bij de Commissie voor Politieklachten. Bij de ontruiming zijn volgens hen tegen de afspraak in, kostbare spullen als tenten weggegooid. Station krijgt infraroodlicht blinden utrecht» Het Centraal Station in Utrecht wordt volgend jaar april uitgerust met een elektronisch informatie- en geleidesys- teem voor visueel gehandicapten. Het gaat om een proef die minstens een jaar zal duren. Niet uitgesloten is dat daarna meer stations met de speciale apparatuur worden uitgerust. Het is de bedoeling dat blinden en slechtzienden die gebruik willen ma ken van bet nieuwe systeem worden üitgerust met een ontvan ger en oordopjes. In het station worden bakens opgehangen, die boodschappen uitzenden in de vorm van infraroodsignalen. De ontvanger van de blinde of slechtziende pikt die signalen op en zo wordt de drager naar de trein of naar de uitgang geleid. Jongetje (7) verdronken den haag Een 7-jarig jongetje uit Den Haag is gisteren in zijn woonplaats verdronken. Het kind viel tijdens het spelen in het water langs de Trekweg. Volgens getuigen stak hij rond vier uur gistermiddag een stok in het water waarbij hij ten val kwam. Een 4-jarig kind dat bij het ongeval aanwezig was, waarschuwde de familie van het slachtoffer. Een duikploeg van de gealarmeerde brandweer had daarna een half uur nodig om de jongen te vin den en op het droge te brengen. De drenkeling werd gereani meerd en naar het ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij later op de avond. Geld en sieraden gestolen oude wetering» Geld en sieraden zijn gisteren gestolen uit een woning aan de Watermunt in Oude Wetering. De dief zag kans om via de achterzijde van het huis de woning binnen te dringen. Kabelexploitant Telekabel in Arnhem fuseert met het van oorsprong Amerikaanse UPC (United Philips Communi cations) tot één onderneming. Daardoor ontstaat het grootste kabelbedrijf van Nederland en verliest Casema die eerste plaats op de ranglijst. Telekabel is onder meer actief in de Leidse regio. De nieuwe onderneming heeft, inclusief de 50-procents deelna me in het Amsterdamse kabel net A2000, rond de 1,3 miljoen aansluitingen. In totaal komen er 500 mensen te werken. De fusie moet begin volgend jaar zijn afgerond. Voor de klanten van Telekabel en UPC verandert er op korte termijn niets. De nieuwe onderneming die de naam Telekabel krijgt zal de tarieven en de programmering handhaven. Volgens een woordvoerder van Telekabel zal de consument dankzij de fusie wel eerder gebruik kunnen ma ken van nieuwe diensten, zoals internet via de kabel. De fusie bezorgt de Arnhemse kabelexploitant in één klap de schaalgrootte waar hij op uit was. Zelfs als de aansluitingen in Amsterdam niet worden meegerekend (UPC heeft een 50 procents-belang in het Amster damse kabelnet A2000), komt het nieuwe Tekekabel op ruim 1,2 miljoen aansluitingen. Zo'n 100.000 meer dan concurrent Casema. Die forse omvang is voor mo derne kabelbedrijven van le vensbelang. De investeringen die de ondernemingen moeten doen in nieuwe technieken en nieuwe diensten zijn enorm. Kabelexploitanten met een om vang van slechts enkele hon derdduizenden aansluitingen kunnen de honderden miljoe nen die nodig zijn, nauwelijks op tafel leggen. Telekabel en UPC hebben al flink geïnves teerd in de toekomst. Telekabel is vooral actief geweest met het aanleggen van glasvezelkabel netten. UPC stak tot nu toe veel geld in het ontwikkelen van nieuwe producten, zoals inter net via de kabel en pay-per- et nsi view. Volgens een vvdac der van Telekabel slfcd beide bedrijven daarfhi op elkaar aan. [va Voor het personeel^» bedrijven heeft de fusièei pig geen gevolgen. Z m den hun bestaande ge voorwaarden en er zal en boventallig worden, jvli' lekabel-woordvoerder PU| dat de bedrijven in de co meer personeel nod^— hebben. Ook in de waar de beide bedrijv aansluitingen hebben,g overlappingen. Telekail tief in Gelderland, Frif een deel van Zuid UPC heeft aansluiting! bant (Eindhoven, Hein regio Amsterdam (indi merend) en Hilversum jan kuys Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt bereid de plantentuinen en -collecties waaronder de Leidse Hortus van wat extra geld te voorzien. Aan de vooravond van zijn be grotingsbehandeling liet mi nister Ritzen van onderwijs, cultuur en wetenschappen (OCW) echter weten dat zijn collega's van Landbouw en VROM geen cent aan dit doel willen bijdragen. De vraag is nu of een meerderheid van de Kamer een CDA-voorstel wil steunen om 1,4 miljoen gul den uit te trekken voor de plantencollecties. Vandaag praten Ritzen en de Kamer verder. In de Kamer is begin okto ber al gesproken over de be labberde financiële situatie bij de zeventien plantentuinen in Nederland. Toen is afgespro ken dat Ritzen nog eens bij zijn collega's zou aankloppen. De tuinen zijn immers ook van belang voor natuurbeheer en milieu. VROM reagee$ een keihard 'nee', het rj rie van landbouw is e\| bereid mondjesmaat) springen. Ritzen zelf vindt heij van de tuinen voori schap en onderzoek tj leen vanwege het belj cultuurbehoud heeft i toegezegd dat de vier ij taire collecties - Leida sterdam, Utrecht, Wag] - een bescheiden bedrj nen krijgen uit een fq behoud van bedreigd» ties. Volgens de coördi Stichting Nederlands tentuinen (SNP) is 1,4 gulden nodig om het staan van de tuinen horende collecties te ren. Wetenschappelijl teur Jan de Koning i Leidse Hortus meent j bedrag niet toereiken/ alle collecties te ondeij Wel zou het voldoet! om de bedreigde collea te pakken en achtersta] te lopen. De Stichting Visie laat zelf on derzoek verrichten naar de ge zondheidsklachten van een groep slachtoffers van de Bijl merramp en de aanwezigheid van verarmd uranium in het verongelukte El Al-toestel. Vol gens bestuurslid L.Bertholet zijn de tot nu toe verrichte onder zoeken naar de gevoli de gezondheid niet „Daarmee toon je de ra sen uranium en de* niet aan. Bertholet en zijn colli atiefnemer, stralingsdaj J. de Jonge, willen de|r van een aantal betrokfj' zelf laten onderzoekeijL niumdeeltjes. L Leidsch Dagblad 3--"^ sB.""-- 7 '£££- jji&F 24 Groene Hart gaat na 2004 op slot schiphol/haarlem gerard van putten Het vliegverkeer rond Schiphol heeft giste ren als gevolg van dichte mist ernstige hin der ondervonden. Doordat het zicht de hele dag beperkt was tot niet meer dan driehon derd meter, moesten toestellen van de KLM, Air Lingus en Air UK uitwijken naar de luchthavens Eindhoven, Maastricht, Düsseldorf en Brussel. Schiphol zat gisteren vrijwel de hele dag potdicht, waardoor de dienstregeling danig ontregeld raakte. De vertragingen liepen op tot maximaal vier uur. De KLM-vlucht Ant- werpen-Schiphol moest zelfs worden gean nuleerd. De passagiers zijn per bus naar hun bestemming gebracht. De bemanning van de uit Seattle afkomstige vlucht KL 8030 zag zich vanwege het weer gistermorgen genoodzaakt om Frankfurt als landings plaats kiezen. Ook in dit geval zijn de reizi gers per bus overgebracht Schiphol. Dat in totaal veertien Europese vluchten met bestemming Schiphol en Rotterdam naar Eindhoven Airport moesten uitwijken, kwam de directie van de Brabantse lucht haven slecht uit. Onlangs liet de leiding van Eindhoven Airport weten niet langer be schikbaar te zijn als uitwijkhaven. Maar omdat in feite de verkeersleiding van de mi litaire vliegbasis ter plaatse de dienst uit maakt als het gaat om de verkeersveilig heid, werd in weerwil van de directionele maatregel vanuit de toren toch toestem ming tot landen gegeven. De desbetreffen de vliegtuigen hadden namelijk onvoldoen de brandstof aan boord om veilig door te vliegen naar andere vliegvelden. spaarnwoude Aan de rand van het Noordzeekanaal ter hoogte van Spaarnwoude is gisteren een kijkscherm voor natuurliefhebbers in gebruik genomen. Zo kunnen deze 'gluurders' genieten zonder de dieren als lepelaars, kluten en eendensoorten, te storen. foto anp Levering en betaling voorjaar Lageweg 23 (Ind.terr. 't Heen) Katwijk a/zee Tel. 071 -4022731 Fax 071 - 4025781 OUDSHOORN ZONWERING INCLOSE kosten rijklaarmaken verwijderingsbijdrage registratiekosten Achterklepspoiler in kleur met 3e remlicht Lichtmetalen velgen Houten stuurwiel en pookknop Uitlaatsierstuk Startonderbreeksysteem, doorgeschakeld naar centrale deurvergrendeling Deurprotektie set miiALlG1**" Houtlook interieurset EEN»"»* Metallic lak VAN 39.503,- VOOR .995,- Ambition Airconditioning Lichtmetalen 15 inch velgen met 195/50" banden Achterklepspoiler in kleur met 3e remlicht Metallic lak Centrale deurvergrendeling en elektrisch verstelbare s VAN ƒ43.8 VOOR 56a - 2223 KE Katwijk. Tel. 071-4072346 - Fax 071-4076149 Maandag t/m vrijdag 9.00-18.00 uur, donderdag koopavond, zaterdag 9.00-17.00 uur. Aanbiedingen alleen geldig op voorraadauto's en geregistreerd uiterlijk 31-12-'97. Conclusie werkgroep Van Kemenade: den haag anp De rechter gaat in ons land zo vaak op de stoel van de be stuurder zitten dat sprake is van een onaanvaardbare aan tasting van de eigen positie van het bestuur in het demo cratisch bestel. Daarom moet er flink worden gesneden in het web van juridische regels, procedures, de overdaad aan beroepsmogelijkheden en de te grote zeggenschap van de rechter in bestuurlijke zaken. Tot die conclusie komt een werkgroep met als voorzitter dr. J. van Kemenade. commis saris van de koningin in Noord Holland, in het rapport „Be stuur in Geding". Het rapport werd gisteren aangeboden aan minister Dijkstal van Binnen landse Zaken. Het is de bedoe ling dat het kabinet het rapport betrekt in een standpunt over de evaluatie van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). De werkgroep \ïndt het geen goede zaak dat allerlei organi saties, die de wetten en proce dures goed kennen, keer op keer hun gelijk kunnen halen bij een rechter, die de zaak niet alleen beziet op rechtmatig heid. maar ook inhoudelijk be oordeelt. Volgens de werk groep is het niet aan de onaf hankelijke rechter om deelbe langen tegen elkaar af te we gen, maar is dat aan het demo cratisch gekozen bestuur. De wetgeving moet daarom zo veranderd worden dat het do mein van de rechter wordt in geperkt. Minister Dijkstal vindt dat het systeem van rechtsbe scherming in ons land een deugdelijk niveau heeft bereikt en hij ziet op dit moment geen aanleiding om grote verande ringen aan te brengen. Het ka binet komt vermoedelijk in de cember met zijn standpunt en zal dan met voorstellen komen over verbetering vop onderde len. De werkgroep wijst erop dat het voor provincies en ge meenten bepaald niet eenvou dig is om te bepalen aan welke vereisten correcte besluitvor ming precies moet voldoen. In de meeste wetten zijn daartoe geen normen opgenomen. De Awb heeft daarover wel regels, maar die zijn erg gedetailleerd. Bovendien heeft men vaak bij hetzelfde besluit te maken met meer dan één wet en met meer dan één mogelijkheid van rechtsbescherming. Na een omstreden besluit is er vaak een bezwaarschriftprocedure, het beroep bij de rechtbank en het hoger beroep bij de afde ling bestuurrechtspraak van de Raad van State. De werkgroep vindt dat te veel van het goede. Voor de burger wordt het wel erg aan trekkelijk om bestuurlijk han delen te vertragen of te blokke ren. Bovendien staat een bur ger, die in overtreding is. een veelheid aan rechtsmiddelen ter beschikking, waardoor een illegale situatie soms jaren on gemoeid blijft bestaan. Ook dit tast de geloofwaardigeid en het gezag van de overheid aan en lokt uit tot wetsovertreding, al dus de werkgroep. Om de „juridisering van de samenleving" tegen te gaan stelt de werkgroep voor de mo gelijkheid van bezwaar en be roep in een aantal gevallen te schrappen. Bovendien zouden alleen belanghebbenden be zwaar moeten kunnen maken. Van Kemenade benadrukte dat het niet gaat om een aan val op de rechters, maar dat de schuld ook ligt bij de politiek, omdat die „verzuimt kaders te scheppen voor rechters. En omdat die ontbreken moeten de rechters die voor zichzelf scheppen." Vervoersbeiy Amsterdam?* 'Verspiller amsterdam Het Gemeentelijk VI drijf (GVB) van Arnsir glansrijk winnaar var.l spiller 1997. De NeJ Vereniging van Belas Iers (NVB) reikt deze[ lijks uit aan de meest v de overheidsinstantie gaat die 'eer' naar het wege het financiële vv dat daar jarenlang is Naar schatting is l.li gulden nodig om ha weer gezond te krijgen De Verspiller 19971 ochtend uitgereikt in dam, tijdens de preser het tweede NVB-'zwaï deze jaarlijkse uitgav vereniging een groot nanciële blunders van telijke, provinciale en heidsinstanties op eer schatting van de NVI de gemeenschap elk 10 miljard gulden. He damse GVB spant di kroon qua verspilling drijf is een waardig van de gemeente Emn prijs vorig jaar wi dankzij het buitenspot ratiebeleid van de ontslagen ambtelijke ti Om dit soort uitglij toekomst tegen te gaa NVB voor de oprichtii kale rekenkamers. D Algemene Rekenkami bevoegd om het bes troon van rijksoverhe ties tegen het licht te 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20