Geruzie over louwleges HSL ïen EHBO voor 'huis, tuin en keukenongelukken' Provincie wil Groene-Hartgeld voor verleggen Hoefweg Weltevreden moet monument worden N207 vijf uur dicht na kettingbotsing Woubrugse motorhandelaar Keessen gaat in beroep tegen gijzelname Rijn Veenstreek Rijnwoude knapt plantsoenen en ingang begraafplaats op Chauffeurs met gevaarlijk afval bekeurd in Alphen Fietser schrikt van auto INDERDAG 13 NOVEMBER 1997 ndianenbeeld gestolen jr wetering» Een indianenbeeld dat naast de voordeur van n huis-aan de Kanaalweg in Oude Wetering stond is sinds het gin van deze week zoek. De indiaan is zo n tweeënhalve meter gen weegt ruim tweehonderd kilo. De dief heeft het stand- >eld vermoedelijk naar de waterkant gesleept en is er toen met '|n boot vandoor gegaan. De politie komt graag in contact met Jensen die het beeld na maandag hebben gezien. Jeld en sieraden gestolen inpwetering» Geld en sieraden zijn gisteren gestolen uit een biïiïig aan de Watermunt in Oude Wetering. De dief zag kans h via de achterzijde van het huis de woning binnen te dringen. jllphense PvdA zet in op Kleingeld ?n phen aan den rijn Leo Kleingeld moet de kar van de PvdA trek- aajfai bij de gemeenteraadsverkiezingen in Alphen. Hij voert de lijst aan die het afdelingsbestuur aan de leden heeft Het raadslid Sjan van Halteren is op een onverkiesba- rdt| (9e) plaats terechtgekomen. Onder Kleingeld staan wethouder lost Korver, Petra Sijl-van Veen, Ron Zandvliet en Carla Ros op iet I plaatsen twee tot en met vijf. De leden, die deze week hun nde iorkeur schriftelijk kenbaar kunnen maken, beslissen half de- niber over de definitieve volgorde. benthuizen marun kramp De provincie wil geld uit het rijkspotje voor het Groene Hart aanwenden voor de verlegging van de Nieuwe Hoefweg bij Benthuizen. De bundeling van de provinciale weg N209 met de hogesnelheidslijn staat hoog op het lijstje dat de provincie heeft ingediend bij het ministerie van landbouw. De provincie hoopt hiervoor drie miljoen te krijgen van de dertig miljoen die het rijk het komende jaar neertelt voor het Groene Hart. In het Ontwerp Tracé Besluit van de hogesnelheidslijn is de Nieuwe Hoefweg niet verlegd. In de huidige tekeningen kruist de weg tussen Benthuizen en Bleiswijk de toekomstige spoor lijn. Deze "versnippering" is de gemeente Rijnwoude en de pro vincie Zuid-Holland een doorn in het oog. Bundeling van de HSL en de provinciale weg door deze aan de oostzijde van de rails te leggen neemt minder ruimte in beslag en beperkt de geluidsoverlast. Daarvoor is echter nog geen geld beschik baar. Onder de overige veertien projecten op het lijstje dat het provinciebestuur deze week vaststelde, bevindt zich het Zaanse Rietveld. Het bedrag dat Zuid-Holland voor dit natuur gebied tussen Alphen en Rijn- jk wil afspraak maken over maximum woude wil is 2.3 miljoen gulden. Verbetering van de verbindin gen in het Groene Hart scoort hoog bij de provincie. Zo wil zij ook geld binnenhalen voor meer kanoroute^ in de polders bij Leidschendam en hebben de ecologische verbindingen van de landgoederen tussen Den Haag en Leiden en het toekom stige Bentwoud prioriteit. Of al deze projecten daadwer kelijk geld krijgen van het rijk, hangt af van het oordeel van het ministerie van landbouw. Dat beslist de komende dertien jaar welke plannen in aanmerking komen voor de jaarlijks be schikbaar gestelde dertig mil joen voor het Groene Hart. water ten westen van de Mo- zartlaan in Hazerswoude-Rijn- dijk. Hiervoor in de plaats moet nieuwe beplanting komen die gemakkelijker te onderhouden runwoude marun kramp Rijnwoude wil in elke dorpskern de slechtst onderhouden plek aanpakken. In Benthuizen heb ben burgemeester en wethou ders daarvoor de ingang van de begraafplaats aangewezen. In de andere kernen betreft het een plantsoen. Om het groen op deze vier plaatsen op te knap pen is 20.000 gulden nodig. Met dit geld willen B en W de oude beplanting weghalen in de groenstrook tussen de van Poel geestlaan en de Ridderhoflaan in Koudekerk, bij het wandel pad van de Ridder van Mont- foortlaan in Hazerswoude-Dorp en in het plantsoentje langs het Het college wil de plantsoe nen en de entree van de be graafplaats snel aanpakken, omdat het tijdens wijkavonden veel klachten kreeg van omwo nenden. Ook hebben de politie ke partijen in hun algemene be schouwingen aangedrongen op verbetering van het groen in de gemeente. De raad buigt zich volgende maand in haar verga dering over dit voorstel van bur gemeester en wethouders. Pleidooi bewoner tuighuis: persbureau cerberus De bewoner van het tuighuis op de buitenplaats Weltevreden, j. Bahlmann, wil dat het hele stuk grond de status van gemeente lijke monument krijgt. Dat eiste hij gisteren in een spoedproce dure tegen de gemeente Alphen voor de Haagse bestuursrechter C. Dedel-van Walbeek. Bahlmann verzet zich tegen de bouw van een woning op een deel van de buitenplaats. Hij weet een betere bouwplaats, maar dit alternatief wijst de ge meente van de hand. ,,Het ge bied wordt gekenmerkt door openheid in bebouwing", zei gemeentewoordvoerder N. SchoonderwOerd. Door de twee woningen links van het tuighuis te concentreren wordt die rui me opzet volgens hem in be langrijke mate aangetast. Bahlmann vindt dat de ge meentelijke monumentencom- missie in de fout is gegaan om Weltevreden niet als gemeente lijk monument aan te merken. De commissie zou onvoldoende deskundig zijn. „Het beoorde len van buitenplaatsen is spe cialistenwerk dat niet tot de standaardwerkzaamheden van de monumentencommissie be hoort", zei de advocaat van Bahlmann, M. Vermeij. De ge meente zegt dat Bahlmann te veel waarde toekent aan het monumentale karakter van Weltevreden, omdat in het ver leden veel verloren is gegaan. Rechter Dedel wilde weten of het bouwplan een belangrijke reden is geweest om Weltevre den geen monumentale status te geven. Volgens de gemeente is dit geen doorslaggevend ar gument geweest. nieuw vennep/leimuiden olof vanjoolen De provinciale weg N207 bij Nieuw Vennep is gisteren als gevolg van een ongeluk waarbij twee vrachtwagens en drie per sonenauto's waren betrokken, vijf uur afgesloten geweest. Bij de aanrijding raakten twee mensen gewond. Het opruimen van de ravage duurde relatief lang omdat het verwijderen van de zwaar beschadigde vrachtau to's en hun lading een lastige klus was. Het ongeval gebeurde rond kwart over tien toen de brug over de Ringvaart open stond. Een vrachtwagenchauffeur uit Enkhuizen zag de file die voor brug stond niet en klapte bo venop een met PVC-buizen ge laden truck. De wagen, die be stuurd werd door een 34-jarige man uil Coevorden, schoof te gen een personenauto. Een pijp die met grote kracht vanaf de oplegger gelanceerd werd, mis te de Leidse bestuurder (40) van deze auto op een haar. De per sonenwagen raakte tollend nog twee andere auto's die hierdoor werden beschadigd. De bestuurder die de ketting reactie begon, klaagde na het ongeval over pijn in zijn oog. Zijn 17-jarige bijrijder liep hoofdletsel op en is, net als de passagier van de personenauto die als eerste werd geraakt, naar het ziekenhuis overgebrac ht. De reisgenote (39) van de Leide- naar had last van hoofd- en nekklachten. Een mogelijke oorzaak van het ongeval is het door mist sterk verminderde zicht ten tijde van de aanrijding. De N207 heeft sinds zijn ope ning in december 1995 de repu tatie van gevaarlijke weg gekre gen. Tussen de openstelling en vorig jaar december vielen er op de verbindingsweg tussen de A4 en Hillegom vijl doden en zeven gewonden. Dinsdag was het op de tweebaansweg al eerder raak toen twee vrachtwagens op el kaar klapten omdat de eerste wagen voor een rood verkeers licht afremde en zijn collega dit niet op tijd merkte. alphen aan den rijn.ding, het overtreden van de rij- tijdenwet, het niet tonen van de tachograafschijf en het rijden zonder geldig registratiebewijs voor de aanhangwagen. In samenwerking met de rijksverkeersinspectie en de provincie hield de politie een controle op het vervoer van af valstoffen. Volgens de politie was het 'opvallend rustig met het afvaltransport'. De politie heeft gisteren op De Schans in Alphen zes bestuur ders van tankwagens bekeurd voor het rijden in mist met ge vaarlijke stoffen. Een Belgische chauffeur betaalde hiervoor zelfs een boete van 1500 gulden. De boete was ter plaatse opge legd door de officier van justitie. Daarnaast vielen boetes voor het rijden met te zware bela- alphen aan den run Bij een ongeval op de Meteoorlaan is gisteravond een 25-jarige Al phenaar aan zijn knie gewond geraakt. De man reed met zijn fiets over het fietspad en schrok van een auto, die linksaf de Vestastraat in reed. De fietser kwam daardoor ten val. Het slachtoffer is opge- nnmpr in hnt NiinlanH 7ioL-or>h..Se ir> I II uisartsenpost in ziekenhuis IJmuiden is een succes, zeggen doktoren bf dreigt een conflict tussen rijk en gemeenten over de ;ns jgte van de vergoedingssom voor het afgeven van ïwvergunningen, die nodig zijn voor het aanleggen i de hogesnelheidslijn. Het projectbureau HSL-Zuid f, dat het rijk met gemeenten afspraken wil maken ;r een maximum aan de bouwleges. iertminkhorst r grote projecten bij de aan- Iyan de spoorlijn kunnen de s fors oplopen. Gemeenten teren gemiddeld een tarief één procent van de bouw- De kruising van de HSL de rijksweg A4 en de enor- bouwput bij Hoogmade om unnel door het Groene Hart ;unnen boren, kosten bij- rbeelcl al miljoenen. Met de gbare legestarieven kunnen inkomsten voor Leiderdorp Jacobswoude oplopen tot rJÜ en de honderdduizend gul- emeentebelang in Ja- swoude vroeg wethouder itelijke ordening C. de Lan- im de legesverordening om reden aan te passen, zodat jemeente alle kosten die zij de HSL maakt kan terug- lienen. De gemeente voelt wat voor het verzoek. Ja- swoude heeft inmiddels de ,1 om advies gewaagd. De ge durft nog niet te zeggen noe veel geld de gemeente rekenen. Ook Leiderdorp, woude en Alkemade den- er zo over, al willen zij de sverordening nog niet een aanpassen, olgens projectmanager A. r hoorn van Projectbureau Zuid is voor de bouwleges in de HSL-begroting niet meer dan 25 miljoen gulden inge ruimd. Het totale project gaat maximaal 7,5 miljard kosten. Hoeveel het rijk straks kwijt is aan de projecten bij het West einde in Hazerswoude-Dorp, de 'pergola-constructie' en de bouwput bij Hoogmade en Lei derdorp, zegt Olsthoorn niet. Volgens diens collega F. Jan sen, projectleider grondverwer ving en juridische zaken, hoe ven de gemeenten zich geen il lusies te maken. Hij zegt precies het tegenovergestelde van De Lange. ,,We zijn verplicht om die leges te betalen. Maar we weten dat deze in een aantal ge meenten tot zulke kosten voor ons leiden, dat die niet meer in verhouding staan tot wat de ge meente ervoor doet." Dat is re den voor een maximum, zegt Jansen. De betrokken gemeenten lij ken echter sterk te staan. In de jaren '80 diende Veere een mil joenenclaim in bij het rijk voor de Deltawerken. Een rechter stelde de Zeelandse gemeente in het gelijk. Jansen erkent dat die toekenning het rijk mogelijk voor een probleem stelt. Olsthoorn stelt daar tegen over dat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat niet van plan is aan de gemeenten toe te geven. iiden/alphen aan den rijn bertminkhorst ke te ij gaan morgenochtend naar i. Maar mijn man is ineens )'C! zenuwachtig, dat hij niet ''er het vliegtuig in durft." isarts Ron Peters van de U1 sartsenkliniek in het Kenne- r Gasthuis van IJmuiden 'e' irt de bezorgde vrouw aan 11 telefoon geduldig aan. De ler adviseert een valiumpje. I in slaapt hij lekker rustig." e huisartsenpost in IJmui- i draait nu ruim een jaar. De ie hense wethouder van ge- dheidszorg Joost Korver is enthousiast over deze lan- jke primeur en voert al ge ne tijd gesprekken met de ctie van Rijnoord, een ziek- istenverzekeraar en de huis- en gesprekken om. zo hoopt - hetzelfde in Alphen te kun- realiseren. Net als Rijnoord cte het Kennemer Gasthuis paar jaar terug een aantal rzieningen kwijt, waaronder afdeling voor spoedeisende P Om toch de IJmuidenaren Velsenaren te kunnen hel- is het ziekenhuis met een >artsenpost begonnen, iids oktober vorig jaar kun- I i de 60.000 inwoners van de leente Velsen voor 'huis- k en keukenongelukken in Kennemer Gasthuis terecht. ar in Alphen om vijf uur in gaan uit zichzelf naar de spoed eisende hulp. Nu komen ze bij ons." Behalve lichte spoedeisende hulp verzorgt het Kennemer Gasthuis ook patiënten die pas zijn geopereerd en geen inten sieve zorg meer nodig hebben. Bovendien kunnen overdag mensen worden geopereerd die daarna enige tijd uitzieken. De kliniek telt 35 bedden. Spannend Rond tien uur wordt het even spannend. Koelemeijer krijgt twee telefoontjes: twee gevallen van 'pijn op de borst'. Voor de eerste roept de verpleegkundige de hulp in van de huisarts die vanavond visites rijdt, de twee de laat ze naar de kliniek ko7 men. Deze man had in augus tus al een hartaanval gehad. Het blijkt mee te vallen. De man had zoveel last van oprispend maagzuur, dat hij de pijn tot bij zijn hart voelde. „Aanvankelijk waren de huis artsen absoluut niet enthousiast over de kliniek", aldus Peters. „De helft was zelfs tegen. Maar de grootste tegenstanders moe ten we nu afremmen." Huisart sen vreesden dat zij veel te hard moesten gaan werken. Het te gendeel blijkt waar, aldus Pe ters. „De houding van huisart sen is begrijpelijk, maar later is gebleken dat die onterecht is." Motoren genoeg in Jan Keessens showroom in Woubrugge. Alleen de Honda Hailwood six, de motorfiets van Mike Hailwood staat er niet bij. FOTO HENK BOUWMAN woubrugge marun kramp De Woubrugse motorhande laar Jan Keessen gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter. Die besloot gisteren dat hij binnen een maand de oude wedstrijdmotor van de le gendarische Britse coureur Mi ke Hailwood bij diens weduwe terug moet brengen. Zo niet, dan wacht Jan Keessen gijzel- ïame. Keessen, die naar zijn zeggen de motor al lang niet meer in bezit heeft, is zwaar teleurge steld in de uitspraak van de Haagse rechtbank. „Want die emotionele waarde waar*Pauli ne Hailwood het over heeft slaat nergens op. Ze wil ge woon de hele collectie verko pen en daar grof geld voor op strijken." Dat werd hem duidelijk na de rechtszitting twee weken ge leden. Britten die van het pro ces hadden gehoord stuurden hem faxen met de advertenties van de openbare verkoop op 20 november in Londen. In de faxen staat weliswaar niet wie die collectie te koop aanbiedt maar voor Keessen is dat dui delijk: Pauline Hailwood. „Van daar dat ze zoveel haast heeft om die motor terug te krijgen." Het probleem is echter dat Keessen de Honda Hailwood six 250 cc 6 cilinder uit 1962, geschatte waarde twee miljoen, al lang niet meer in bezit heeft. „Ik roep al sinds midden jaren tachtig dat ik hem voor een aantal andere motorfietsen heb geruild met een Oostenrijker. Ik was dat geharrewar om die Honda namelijk zat, want toen speelde het al. Ondertussen is die man echter dood en waar die motor is gebleven is mij tot nu toe onduidelijk." Wel pro beert hij de Hailwood six op te sporen. „Ik heb brieven de deur uitgedaan naar Oostenrijk maar ik heb vooralsnog geen reactie gehad." Rechter A. van Deldert ge looft echter niet dat Keessen niet meer over de motor kan beschikken. Volgens hem speelt Keessen een kinderach tige spelletje. De motorhande laar kan die opmerking wel slikken. „Die rechters worden overstelpt met werk. Ze hebben het te druk om alle dossiers door te werken. Van Delden heeft zich gebasseerd op een uitspraak in Engeland. Daar is de zaak ook terecht gekomen toen ik eind jaren tachtig in Nederland in het gelijk werd gesteld. Al had Van Delden de dossiers van die zaken doorge nomen was hij waarschijnlijk tot een andere conclusie geko men." De advocaat van Pauline Hailwood, J. van der Pijl, rea geert nonchalant op het ver weer van Keessen. „Dit roept hij al vanaf het be gin maar de rechter heeft be sloten. Die motor moet terug." En wel omdat de koop onrecht matig was. „De man van wie hij de Hailwood six in 1981 kocht heeft toegegeven dat hij de motor niet had mogen ver kopen omdat het zijn eigen dom niet was. Hij deed het uit geldnood." Keessen vindt dit onzin. „Mi ke Hailwood en een collega coureur hadden destijds in En geland een motorfietsenzaak. In die winkel heb ik de Honda voor 75.000 gulden gekocht. Na Mike's overlijden moest zijn weduwe de 'fiets' ineens terug. Ze bood er 10.000 gulden voor, want dat was de Hailwood vol gens haar waard. Toen ik dat te weinig vond begon zij de juri dische strijd." Italiaans Keessen betreurt de gang van zaken. „Er is nooit een normaal gesprek gevoerd, daar gingen zij niet op in. En dat terwijl ik Mike goed kende." De heisa rondom 'de motor van Mike Hailwood' begrijpt hij niet he lemaal. „Het hele team reed destijds op alle motoren die voorhan den waren. Ging er één kapot dan werd een ander uit het rek getrokken. Je kunt dus niet zeg gen dit is dé motor van Mike. Daarbij heeft hij zijn grootste successen behaald op een Itali aans merk want laten we eerlijk zijn, hij heeft meer naast de Hailwood six gelopen dan er op gezeten." gint vandaag om vijf uur 's mid dags. Samen met verpleegkun dige Cora Koelemeijer en later Veronica de Gelder verzorgt hij 'eerstelijns-EHBO', lichte spoedeisende hulp. Alle ruim twintig huisartsen in de ge meente doen mee. Ze gaven hun eigen avond- en weekend diensten op om in plaats daar van op die tijden in het Kenne mer Gasthuis te gaan werken. „Er dreigde in IJmuiden een ziekenhuis weg te gaan", legt Peters het waarom uit. ,,Zowel voor de directie als voor de huisartsen stond als een paal boven water dat hier iets moest blijven. We wilden een goede klinische voorziening in deze sterk vergrijsde gemeente be houden." In de gang zit een jongen met een pijnlijke pols te wachten. Peters is er gauw uit: „De kans op een breukje is aanzienlijk. Dan kun je twee dingen doen", zegt hij. „Of je vindt 'dit is geen werk voor mij', of je behandelt hem." Hij kiest voor het laatste en laat een gipsverband aanleg gen. Morgen moet hij terugko men voor een röntgenfoto. „Zes op de tien mensen die binnenlopen in een ziekenhuis hebben een simpel probleem. Het gaat om een oog waar iets in zit, een snijwond of een ver stuiking. Deze mensen horen eigenlijk bij een huisarts, maar Rijnoord de deur dicht gaat, gewoon open. En de post blijkt sen zelf. blijft het IJmuidense ziekenhuis een succes, vinden de huisart- De dienst van Ron Peters be- Dokter Ron Peters helpt in de huisartsenkliniek een patiënt. FOTO PHOTO'S UNITED DE BOER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19