Stormloop op huizen in Poelgeest se?»»,e wr CDA Oegstgeest: nadr op ruimtelijke ordenin Polderkippenwonen in een rijtjeshuis met tuintje' Leiden Regio CNV: welzijnsbeleid in Oegstgeest onvoldoende Verbod Amvest zoekt geen anos bouwpartner Grote Pc 'Bewaakte stalling en fietsverhuur bij station' DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 Milieukarakter interesseert kopers weinig Er is een ware stormloop ontstaan op de woningen Poel geest. Dat constateren de makelaars die de eerste 94 wo ningen in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk verkopen. Voor zeventig koopwoningen naast de spoorbaan heb ben zich in een paar dagen tijd al een paar honderd be langstellenden gemeld. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Daarnaast verwacht makelaar Proper nog eens zo'n 250 in schrijfformulieren. Die worden deze week verstuurd naar be langstellenden die zich al eerder meldden. De 24 woningen die makelaar Eurowoningen in ver koop heeft, werden deze week verloot onder 66 kandidaten. „Maar in een eerdere fase heb ben we 378 belangstellenden gehad", meldt E. Troost van Eu rowoningen. Dat de huizen van Eurowo ningen iets minder in trek zijn dan de huizen van Proper, komt volgens de makelaars door de prijs: de huizen van Eurowonin gen kosten tegen de zes ton, ter wijl de nieuwbouw van Proper voor bedragen vanaf 445 mille gulden 'over de toonbank' gaan. Dat Poelgeest een 'milieuwijk' wordt, kan de kopers niet veel schelen, is de indruk van de makelaars. ..De meeste geïnte- resserden hebben globale vra gen over de woningen en over de wijk. Het milieukarakter is nog niet erg aan de orde", zegt W. Graal van Proper. „De ko pers beseffen nog niet zo dat ze in een milieuwijk gaan wonen", denkt ook Troost. „En ik heb het idee dat het leeuwendeel van de mensen dat ook niet erg interesseert." In de loop van deze en vol gende maand gaan er nog eens zo'n driehonderd huizen in de verkoop. De eerste paal voor de wijk in de Broek- en Simontjes- polder gaat half december de grond in. verzameld dat Oegstgeestena- ren relatief goedkoop uit zijn als het gaat om belastingen en de aanschaf van rijbewijzen, pas poorten en uittreksels uit het bevolkingsregister. De vakcentrale vindt wel dat burgers onvoldoende inspraak krijgen als het gaat om sociale voorzieningen. „Inspraak ver loopt altijd via de zogenaamde 'deskundigen', terwijl de men sen waar het om gaat nauwe lijks meepraten", stelt woord voerder Rus. De resultaten maken deel uit van een grootscheepse enquê teronde die de CNV afgelopen voorjaar onder 423 gemeenten maakte. Rus: „Als belangenor ganisatie maakt het CNV zich zorgen over de ontwikkeling van de sociale zekerheid, de kosten en het niveau van de voorzieningen in Nederlandse gemeenten. Bij de bakker is het duidelijk wat je terugkrijgt voor je geld. Inzicht in de kosten en baten van het gemeentelijke be leid, is wat lastiger te krijgen." Overigens komt het CNV-rap- port op een aantal punten als mosterd na de maaltijd: de ge meenteraad van Oegstgeest heeft net vorige week besloten meer geld beschikbaar te stellen voor de armste inwoners van het dorp. Een verruiming, waar de vakcentrale geen rekening mee heeft gehouden bij het op stellen van het rapport. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Het bijstands- en gehandicap tenbeleid van Oegstgeest laat te wensen over. De gemeente houdt te veel geld voor gehan dicaptenvoorzieningen over, geeft onvoldoende voorlichting en maakt te weinig gebruik van welzijnswerk om mensen in een achterstandpositie weer bij de maatschappij te betrekken. Tot dat oordeel komt de vakcentrale CNV aan de hand van een vra genlijst, die de gemeente voor de bond heeft ingevuld. Oegstgeest is overigens bij lange na niet de enige gemeen te die van de CNV de wind van voren krijgt. Landelijk gezien is bijvoorbeeld maar 1 procent van de gemeenten door de cen trale 'goed' bevonden als het gaat om de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicap ten. „Het CNV stelt vrij hoge ei sen", gaf CNV-woordvoerder R. Rus gisteren tijdens een pre sentatie van de cijfers toe. Aan de andere kant vindt het CNV dat Oegstgeest goed scoort als het gaat om het kwijtschel den van belastingen. Ook vindt de vakcentrale dat de gemeen telijke gebouwen goed toegan kelijk zijn voor gehandicapten en dat Oegstgeest goed gebruik maakt van het premiestelsel om werkzoekenden weer aan een baan te helpen. Verder blijkt uit de cijfers die de centrale heeft ,pn voertuig" ver n de gehele bin"et Voorschoten VOORSCHOTEN Een gewaar schuwd verkoper telt voor twee. Ook al is het al ja ren verboden om in Voorschoten langs de weg au to's te koop aan te bieden, de par keervakken aan de Veurseweg bij ca fé/restaurant Het Eiland van Ome Niek leken de laatste tijd wel op een goeddraaiend garagebedrijf. Ca ravans, trailers met boten en soms wel dertig of veertig auto's die tegelijk werden aangeboden. Boeren konden door het wagen park de weg niet meer veilig op draaien, omdat er geen uitzicht meer was. En 'Het Ei land' kon de gas ten geen fatsoen lijke parkeerplek meer aanbieden. De gemeente wil nu een stokje ste ken voor die ille gale verkoop. „Het liep de spuigaten uit. De politie treedt er af en toe tegen op en de verkopers zijn nu met de borden nog eens opnieuw gewaarschuwd", zegt een gemeen tewoordvoerder. CHEF JANPREENEN, 071-535&414, PLV -CHEF ERNASTRAATJ u Na afhaken gemeente Zoeterwoude in contact te blijvei n te Polder zodoenc e terwoude te behoi sulteerde vorige m gedetailleerd plai woonwijk. Veel tej oordeelden de raa college heeft nu ]- voor het eind van 'algemenere overe 1 te stellen. Volgens Bruintje gonnen samenwer gewoon overeind, nog steeds een koord waarin is aa] we met Zoeterwc c werken als de Gro z bouwlocatie wordt We willen met blijven praten, het: eerste onderhande c Er zal alleen over n worden om uit de passé te komen." Dat Zoeterwout sen ook een stap i gestelde richting h voor Amvest geen is een groenplan j waarmee nog eens/ gewezen op het gn tieve karakter vani 'tweesporenbeleid' jectontwikkelaar e het verkeerde ket ten. „Een groenpl; haaks te staan o[ plan". Zegt Bruint zou volgens hem 'integreren in woonwijk'. ZOETERWOUDE DIMITRI WALBEEK Zoeterwoude hoeft niet bang te zijn dat projectontwikkelaar Amvest op zoek is naar andere partners voor de eventuele be bouwing van de Grote Polder. Nu de samenwerkingsovereen komst tussen Amvest. project ontwikkelaar Bouwfonds en de gemeente Zoeterwoude is afge ketst, vreest het college van B en W dat de grondbezitters hun oren ook bij andere gegadigden te luister leggen. Maar daar is wat Amvest betreft geen sprake van. Volgens woordvoerder K. Bruintjes is de toekomst van de Grote Polder als Zoeterwoudse woonwijk wel wat onzekerder geworden door het afkeuren door de gemeenteraad van het bouwplan. Maar Amvest is ge duldig. „Wij hebben wel begrip voor het standpunt van de raad. Verregaande samenwerking is tenslotte een grote stap. Wij gaan nog steeds uit van een sa menwerking met Zoeterwoude, zolang het tegendeel ervan fiiet is bewezen." De twee projectontwikkelaars beschikken over grote stukken grond in de Grote Polder en ver wachten dat het stukje Groene Hart ooit wordt aangewezen als woningbouwlocatie. De ge meenteraad van Zoeterwoude heeft het college opdracht gege ven om met deze grondbezitters Inbreker betrapt in Wasse Een 31-jarige Hagenaar is vannacht op heterdaad biC inbraak in een auto op de Koninginneweg in Wassena vermoedt dat de man meer inbraken op zijn naam hi j Hagenaar werd omstreeks half twaalf aangehouden weg, na een tip van een bewoner van de Koninginne diverse 'inbraaJewerktuigen' op zak plus een verboden I Bekende gezichten op CDA-lijst Voorschoten VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Er moet een bewaakte fietsen stalling met een fietsverhuur bedrijf komen bij het NS-sta- tion in Voorschoten. Het sta tion is immers een mooi be ginpunt voor fietstochten naar de kust, Leiden. Den Haag en Vlietland en dat moet worden gepromoot. Om de fietsers een veiliger route naar Wassenaar te garanderen moet Voorscho ten de aanleg van een fietstun- nel onder de Rijksstraatweg (A44) op de agenda zetten. De ze ideeën staan in het verkie zingsprogramma van het CDA in Voorschoten. De veiligheid van de inwo ners moet de komende periode worden vergroot, vindt het Voorschotense CDA. 'Veilig verkeer en vervoer' en 'luiste ren naar burgers' zijn speer punten van het programma. Zo roept de partij op tot een maatschappelijke discussie over de 'verontrustende toene mende agressie en criminali teit'. Burgers moeten elkaar weer gaan aanspreken op el- kaars gedrag. Ook de aantas ting van de zondag als rustdag baart de partij zorgen. Verder pleit het CDA voor meer senio ren- en jongerenwoningen en moet het dorpscentrum 'nieuw leven worden ingeblazen'. Wethouder A. Draijer is door de partij aangewezen als lijst trekker. De zittende raadsleden W. Zoetemelk. W. Valkenburg en H. van Eyk staan op de plaatsen twee tot en met vier. Op vijf en zes staan de nieuw komers H. Horlings en H. Bo ter. Opvallend is de afwezigheid van de huidige, vrouwelijke, raadsleden G. Cremers en M. Grool. Cremers wil om per soonlijke redenen weg uit de raad en Grool 'is in overleg met de leden op een onverkiesbare plaats gezet'. „Zij heeft uitein- RllEZINGEN EMfcENTERAAD delijk gekozen voor de 24-ste plek", luidde gisteren de uitleg. Zoetemelk (nummer twee op de lijst) is nu de enige vrouw tussen de eerste zeven kandi daten. De partij blijft voorstander van een 'afspiegelingscollege' waarbij de drie grootste partij en het college vormen. Daar naast zet de partij zich in voor voortzetting van het huidige collegebeleid. De PvdA in Voorschoten gaf maandag aan dat zij liever een paars college met de VVD en D66 ziet komen. Maar de nummers 1 en 2 van de CDA- lijst betwijfelden gisteren of de PvdA 'wel iets te willen heeft'. „Wij hebben nu zes zetels en zij twee. Die mop van die muis en die olifant gaat volgens mij nu wel op", zei A. Draijer. W. Zoetemelk bleek net zo weinig onder de indruk: „Ze trekken wel een erg grote broek aan." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Een gemeentelijke monumentenlijst, waar be halve karakteristieke gebotiwen ook beeldbepa lende bomen op komen. Een oudheidkamer in het oude portiersgebouw van het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB). Onderzoek naar een parkeergarage bij de De Kempenaer- straat en naar een tweede sporthal. In het ver kiezingsprogramma waar het Oegstgeestse CDA de verkiezingen mee in wil, ligt veel nadruk op ruimtelijke ordening. Opvallend, omdat het CDA zich ook na de volgende verkiezingen wil profileren als een partij die vooral oog heeft voor de mens achter de politieke beslissingen. Welzijn, armoede, ou deren en jongeren Ërijgen dan ook eveneens ruim aandacht in het programma waar de CDA- leden van Oegstgeest deze week hun goedkeu ring aan gaven. Zo moet het onveiligheidsgevoel bij ouderen serieus worden genomen, het jongerenwerk meer over het dorp worden verspreid en moet er een nieuw hulpproject komen voor een land met ontwikkelingsachterstand, volgens het CDA overigens bij voorkeur in Oost-Europa. Een an der idee waarmee de christendemocraten de verkiezingsstrijd in stappen is het pl 'vrijwilligersbank' op te richten, moet het overschot van de gehand WVG-subsidie worden geïnvesteerd beeld het beter toegankelijk maken wen. De meest opvallende ideeën hand over straten, huizen en bedrijven, geest een eigen bedrijventerrein krijj front of op het MEOB-terrein - m meente bedrijven stimuleren om dorp naar het bedrijventerrein te Ook moet Oegstgeest het gebruik loopwinkels stimuleren. Waarbij kringloopwinkel in het dorp zekei worden uitgesloten, stelt fractii E. van den Bosch. En bij de renova winkelcentrum aan de Lange Voort i meente er naar streven om in eventi woningen rond de winkels ouderen ten. Het CDA wil bovendien sportzal welzijnsbeleid onderbrengen. Een die sport en welzijn in de portefeuilli vervolgens moeten proberen een niei van subsidies op te zetten voor de van Oegstgeest, legt Van den Bosch u Stompwijker introduceert nieuw soort kip die het midden houdt tussen scharrel en legbatterij STOMPWUK SANDER BECKER De Stompwijkse pluimveehou der A.P. van Boheemen introdu ceert een nieuw type kip, de zo geheten 'Stompwijkse polder kip'. „Deze dieren houden het midden tussen kippen uit een legbatterij en scharrelkippen aldus de echtgenote van de boer. Met de komst van de pol derkippen gaan alle legbatterij en definitief de deur uit bij het Stompwijkse bedrijf. „Je kunt de huisvesting van kippen vergelijken met die van mensen. Sommigen wonen in een villa, dat zijn de scharrel- kippen. Anderen wonen in een gewoon rijtjeshuis, maar ze hebben wel een voor- en ach tertuintje. Dat zijn de polder- kippen. En dan heb je nog men sen die met z'n allen in een flat gepropt zitten, dat zijn de batte- rijkippen", aldus mevrouw Van Boheemen. Een boer mag zijn kippen pas scharrelkippen noemen, als ze op een vaste ondergrond van aarde en stro wonen. Bovendien mogen er maximaal zeven die ren op een vierkante meter zit ten. Polderkippen hoeven aan minder strenge eisen te vol doen. Ze mogen met z'n elven op een vierkante meter wonen. Bovendien mogen ze bijna de hele dag op een rooster zitten, zodat hun ontlasting kan weglo pen. Deze goedkopere huisves ting leidt ertoe dat een Stomp- Pluimveehouder Van Boheemen: „Zelf beschouw ik het scharrelei als een welvaartsverschijnsel." wijks polderei vijf a zes cent voor stuk bij het grof vuil gezet, gevormd tot scharrelkip. Deze minder kost dan een scharrelei. op een paar na. Zodoende heeft omvorming kost echter erg veel De laatste jaren heeft Van Bo- hij inmiddels driekwart van zijn ruimte. Het oppervlak van de heemen zijn legbatterijen stuk kippen, zo'n 20.000 dieren, om- schuur is ruim twee keer zo FOTO HIELCO KUIPERS groot geworden, omdat de kip pen anders niet aan de scharrel- normen zouden voldoen. Van Boheemen heeft onvol doende ruimte om ook de reste rende vijfduizend batte rij kip pen tot scharrelkip te 'bevorderen'. Toch moeten de beesten uit hun hok, want'de legbatterijen zijn na dertig jaar intensief ge bruik volkomen versleten. Bo vendien voldoen de hokken niet meer aan de nieuwe normen van de overheid. Van Bohee men wilde echter geen nieuwe legbatterijen aanschaffen. Een groter oppervlakte voor de schuur zat er ook niet in. Uit eindelijk levert hij daarom vier duizend kippen in en heeft hij gekozen voor de tussenoplos singvan de 'polderkip'. Biefstukje De vraag naar eieren van loslo pende kippen neemt de laatste jaren sterk toe. „De consument \Taagt erom. Wij leveren wel. Zelf beschouw ik het scharrelei als een welvaartsverschijnsel. Niet alleen mensen, maar ook dieren leven in steeds grotere luxe. Poezen krijgen zelfs af en toe een biefstukje." Van Boheemen verwacht ove rigens niet dat de legbatterij ooit helemaal uit Nederland zal verdwijnen. „De gemiddelde consument heeft heus wel een paar extra centen over voor een vriendelijker eitje. Maar bij be jaardenhuizen en ziekenhuizen zal het ze worst zijn of de eieren al dan niet door scharrelkippen zijn gelegd. Wat niet weet, wat niet deert", aldus de vrouw van de pluimveehouder. Ficus benjamina 'Natasja' Doet 't prima op een plaatsje in het licht. Dit boompje wordt ook wel 'mattenkloppertje' genoemd, vanwege haar kunstig gevlochten stam. Knap klusje van dit ficusje. MOERKERK, KATWIJK RANONKELSTRAAT 92 071-4016905 Spoedafd van 'Elisi gaat ever Vanwege sloopwei is de afdeling hulp' in het Leidei beth-ziekenhuis v met 23 november Academisch Zieke neemt de dienste hulpverlening over De sloopwe: houden verband t van de renovatie v van het ziekenhui tegelvloer wordt dat gaat met ve paard. Om die re directie besloten sluiting van de afdi De toegang tot h wordt comfortabf Er komt onder me receptie. Naar ver renovatie eind feb: Poppendi De poppendokti terdag 22 novefl Hobbydag in he ziekenhuis in voor het reparen fels. Op het staan verder een een rommelmai bvdag duurt 16.00 uur en wo in de sportzaal van de woonfla kenhuis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18