eidse bibliotheek ^ang voor tekort KEUKENS oekenspecialist verlaagt fbmpel voor jonge klanten Je zit hier gevangen in je eigen huurhuis' MWÊ*~ iétfgf npi Geen 'platte reizen' bij LITO th( zersterk duo gjMIritrrrh11 n schelen." Cultuurwethouder A. Leiden Regio Hollandse Motorbeurs in Groenoordhallen iin-winkel in Haarlemmerstraat 'super candy store' VROOM DREËSMANN ff>AG1 3 NOVEMBER 1997 bija O de c heelrbare Bibliotheek Leiden verwacht een groot fi- ail tekort als de gemeente niet snel met extra subsi* de brug komt. In het uiterste geval moet de bi- en4k filialen sluiten, korter open zijn en ook de deu- 'ar^n op zondag. enkele onverwachte kostenpos ten niet opgenomen. De ge meente wil echter niet terugko men op de gemaakte afspraken. De bibliotheek vreest volgend jaar met 250.000 gulden in de rode cijfers te komen. Dat komt ïrtniPMAS ERDBRINK vanrt komt volgens biblio- Hijjcteur H. Veen door het lie \fract dat hij twee jaar •gaajnet de gemeente heeft >tud#»- Hierin zijn zegt hij lo doe» ni rijüj Selaginella combinatie v laagblijvende plantje houdt door onverwachte tegenvallers zoals de ton aan leengeld, een bedrag dat de bibliotheek aan auteurs moet afstaan. Daar naast moet de bibliotheek sinds de privatisering van de Ziekte wet de ziektekosten van haar medewerkers zelf financieren. Het tekort had zelfs 5 ton kunnen zijn, ware het niet dat de bibliotheek komend jaar voor een kwart miljoen gaat be zuinigen, aldus de directeur. Zo heeft het bestuur een compu terproject van 50.000 gulden ge schrapt. Daarnaast wordt het abonnementsgeld per 1 januari voor volwassenen met zes gul den verhoogd. Bovendien wordt in 1998 binnenshuis niks aan zinken potje. Een trendy onderhoud gedaan. „Meer kun- huis. Dit conifeerachtige, nen we niet bezuinigen", zegt Veen. Als de gemeente het con- u. tract niet herziet, moet de bi- Favoriete p aatsje: ekker hcht J bliotheek op haar service gaan en niet in de volle zon. bezuinigen. „Denk daarbij aan korte openingstijden, dicht op zondag en sluiting van finia- len." De bibliotheekdirecteur meent extra subsidie aan de ge meente te kunnen vragen om dat het om een proefcontract gaat. De directeur vindt dat de gemeente hem tegenwerkt. Zo betaalt de bibliotheek in verge lijking met andere bibliotheken voorschoten vee' 'ulur voor 'iet monumenta- Leidseweg 518 le Pand aan de Nieuwstraat. „Ik Tel. 071-5322203 heb berekend dat een huurver- laging ons één ton per jaar kan VAL Pechtold wil niks toezeggen en eerst afwachten hoe de biblio- het groene warenhuis theekin 1998 draait. „De biblio- 00 uur. Zaterdag en maandag vanaf 9.00 uur open. theek Verwacht Volgend jaar problemen. We hebben als ge meente nog nooit vooraf een te kort gedekt en dat doen we nu ook niet." 0) Riet (rechts) met collega Michael Ginter: „We merken dat kleding weer helemaal in de lift zit. Er is r vraag naar de klassieke hoed." foto henk bouwman "W:)ZANNE BARBIER «1 mensen is het tegenwoordig in de nierstraat even zoeken naar De Broeken- De alom bekende mega-broek die ja- $iet visitekaartje was, staat niet meer bui lde winkelpui. In plaats daarvan wappert jeuw logo: het geel en blauwe BS. Het uit- jl is niet het enige dat aan de Leidse de- j veranderd. Op zoek naar een jonger Oderging het complete interieur een me- V. Van etalage tot paskamer en verlich- taak oogt een stuk chiquer. „Chic, maar <fer", vertelt bedrijfsleider Hans van Riet. 'pveranderd gebleven." jekenspecialist is al bijna 65 jaar een be let Leidse. Van Riet die de zaak al weer f kwart eeuw leidt, heeft de Haarlemmer- ii veranderen. „Ik herinner me nog goed lier de stoep voor de deur hadden en* de fes reed. Levensgevaarlijk was dat. Meni- fkwam in die trambaan klem te zetten." profiteerde de confectiehandel ook van n die de veemarkt bij Molen de Valk be- I ..Die kwamen hier op de klompen met jgeld binnen." Op het gezicht van de be ier verschijnt een grote grijns. „Dat waren |en tijden." jet benadrukt dat zaken zoals de Broe- alist bijna allemaal verdwenen zijn. „Waar vind je nog een zaak voor iedereen, waar je persoonlijk wordt geholpen? Het zijn toch de grote warenhuizen die de markt overnemen." De kledingzaak aan de Haarlemmerstraat steekt daar goed tegen af. „Wij hebben het altijd van onze vaste klantenkling moeten hebben. Tachtig pro cent van de kopers kennen yve. Vaders die met hun zonen komen, maar vooral echtgenotes die iets nets voor manlief zoeken. Twee keer per jaar gaan ze hier met een complete winter- of zomer- outfit de winkel uit." Omdat de klantenkring flink aan het vergrijzen was, moest Van Riet dringend een jongere markt aanboren. „Dat is de reden van de verbouwing", legt Van Riet uit. „Voorheen verkochten we ook kleding voor de jongere man, maar dat wist nie mand. De drempel om hier binnen te stappen was veel te groot." In de nieuwe opzet krijgt ook de spijkerbroek een eigen plek, al bepalen kos tuum en colbert nog steeds het gezicht. „Kleding zit weer helerfiaal in de lift, en dat merken we. Er is zelfs weer vraag naar de klassieke hoed." De verbouwing kwam voor de bedrijfsleider geen dag te vroeg. „Je vond hier geen stukje hout. Alles was steriel wit, net een kledingmagazijn. Voor de oude garde is de verandering even wen nen, die durft soms niet naar binnen. „Die baard werkt hier toch nog, hoor ik vaak. Ja hoor, ik ben er nog, maar mijn jongere collega's helpen net zo CHtF HERMANIOUSTRA C Merenwijker vindt dat Ons Doel woningen in de Rodes moet verkopen leioen aad rietveld Merenwijker Joop Leibbrand balanceert tussen hoop en vrees. Meer dan een jaar na zijn actie lijkt woningbouwvereni ging Ons Doel bereid dure huurhuizen in de Rodes aan de bewoners te verkopen. Daar is Leibbrand 'hartstikke gelukkig' mee. Maar in de begroting voor volgend jaar rept Ons Doel ook over de mogelijkheid de huizen van de hand te doen aan een belegger. „En dan zijn we mooi in de aap gelogeerd", vindt de Leidenaar. Veel bewoners van de hon derd huizen aan Eiken-, Beu- ken-, Iepen- en Bosrode lieten vorig jaar weten dat zij graag hun huurhuis willen kopen. Op een enquête kreeg de bewoner van de Beukenrode 68 positieve reacties. Niet zo vreemd, vindt Leibbrand. „De huizen hier zijn zo duur, dat je niet naar een so ciale koopwoning kunt verhui zen. Wij hebben het geprobeerd in de Leyhof in Leiderdorp, maar je maakt geen schijn van kans. Je laat een woning achter met een te hoge huur, dus je komt niet in aanmerking. Feite lijk zit je hier gevangen in je ei gen huurhuis." Als Ons Doel inderdaad de huizen verkoopt aan de bewo ners slaat de corporatie twee vliegen in één klap, meent Leib brand. „Mensen zullen een ei gen huis sneller opknappen. Want investeren in een huur huis is weggegooid geld." En met het geld dat Ons Doel krijgt voor de huizen kan de corpora tie 'leuke dingen doen voor hun woningen met lagere huren'. Een jaar geleden kreeg Leib brand bij Ons Doel nog nul op het rekest. De Merenwijker liep met zijn plan om de huizen in de Rodes te koop aan te bieden 'wel erg hard van stapel', Joop Leibbrand: „Voorkomen moet worden dat de huizen worden doorverkocht belegger." schreef directeur Martine Glaser hem. Dat er 68 huurders waren die het huis wel wilden kopen, zei haar niet zo veel, want over een verkoopprijs repte Leib brand niet in zijn enquête. Die zou toch altijd zo'n negentig procent van de marktwaarde moeten bedragen. En die ligt voor de eengezinshuizen met tuin rond de 300.000 gulden. Leibbrand zou het niet te recht vinden als Ons Doel de bewoners meer dan tweeënhal ve ton vraagt voor hun huizen. „Veel mensen wonen hier al sinds deze wijk is opgeleverd. Da's meer dan twintig jaar gele den. Die hebben hun eigen huis al twee keer betaald. Dus ze moeten ze gewoon aanbieden voor een redelijke prijs." Alle bewoners die hun huis willen kopen, moeten op 24 no vember naar de ledenvergade ring van Ons Doel gaan. vindt Leibbrand. „Anders worden de foto dick hogewoninc huizen straks verkocht aan een belegger. Dan krijg je hier het zelfde als in de Leedewijk: dan vliegen de huren omhoog, krijg je leegstand en moeten ze straks in het hele land adverteren om huurders te vinden. Nee, dat zou een ramp zijn." rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071-535 64 36, fax 071-532 79 27 leiden arno van 't hoog Veel mensen gaan op vakantie, een selectere groep gaat op reis. Het laatste klinkt mooier, vooral minder toeristisch. Het verschil zit hoofdzakelijk in de bestem ming. Om te reizen moet je toch op zijn minst vier uur in het vliegtuig hebben gezeten. De reisgids van LITO reizen, dat sinds een maand aan de Steenstraat 7 is gevestigd, ademt een exotische sfeer van ver en onbekend. Met palmbo men omzoomde rijstvelden en kleurrijke klederdracht in Indo nesië en Thailand. Met Egypte, Mexico en China, dé moderne vakantiebestemmingen. LITO is acht jaar geleden op gericht door egyptoloog Maar ten Kersten, samen met een compagnon die inmiddels het bedrijf heeft verlaten. „Ons be drijf is begonnen in een kan toorruimte van galerie Liga aan de president Steinstraat. Na een jaar zijn we verhuisd naar een kantoor aan het Rapenburg. Met de intrek in het huidige pand, hebben we een perma nent gezicht naar de klant ge kregen en is de eerste 'verre rei zen winkel' van Nederland ont staan." De 'winkel' is geen reisbureau dat andermans producten ver koopt maar een reisorganisatie. „Het is het verschil tussen een kruidenier en eert suikerfabri kant", zegt Kersten, die alles rond zijn reisorganisatie het liefst in metaforen vangt. „De naam LITO is afkomstig van Liga Tours, naar de galerie waar we acht jaar geleden zijn begonnen. Maar litho staat ook voor drukwerk in een kleine op lage, voor kunst, voor cultuur, voor kwaliteit. We leveren dus geen massadrukwerk - de groe pen zijn niet groter dan twintig personen - en cultuur is een be langrijk onderdeel in het pro gramma." „We doen alles zelf', zegt be drijfsleider Ben de Vries, Azia tisch geschiedkundige van ori gine. „We plannen de reis, rege len het vervoer en de reislei- ding. Omdat je zo goed op de hoogte bent van de situatie ter plaatse, kun je de klant beter van dienst zijn." Bij de reizen is het volgens De Vries de bedoe ling dat de mensen in contact Een beurs uitsluitend voor motorliefhebbers, waar geen auto's of andere motorvoertui gen zijn te zien. Zo omschrijft de organisatie van de Holland se Motorbeurs de beurs die volgende week in de Groen oordhallen wordt gehouden. Volgens het organisatiebureau Fremar is er een groeiende tendens naar combinatiebeur zen voor auto's en motoren. Die trend wil het bureau door breken. De Hollandse Motorbeurs is bedoeld voor alle motorlief hebbers. Er zijn zowel nieuwe als gebruikte en klassieke mo toren te zien. Er zijn stands met onderdelen, accessoires, kleding, van reparatie- en res- tauratiebedrijven, reisbureaus en verzekeraars. Ook zijn er tijdens de beurs allerlei de monstraties en shows, zoals een trial, waarbij over buizen, tegen en over auto's wordt ge reden en met een motor ook over mensen heen wordt ge sprongen. De beurs is vrijdag 21 no vember van 18 tot 22 uur open, zaterdag 22 november van 10 tot 22 uur en zondag 23 november van 10 tot 18 uur. Stevenshofdreef gebruikt als racebaan Bij een snelheidscontrole op de Stevenshofdreef in Leiden zijn gisteren vijftig automobilisten op de bon geslingerd. Er werden vierhonderd auto's gecontro leerd. de hoogst gemeten snel heid bedroeg 69 kilometer. Ook op de Burggravenlaan, Vondellaan en Oegstgeesterweg werden snelheidscontroles uit gevoerd. Van de 514 gecontroleerde auto's reden er in totaal 74 te hard. Bedrijfsleider Ben de Vries en directeur Maarten Kersten voor de deur van de verre reizen winkel in de Steenstraat. „We organiseren geen platte reizen." foto hielcokuipers komen met de bevolking. „We bezoeken dus ook de lokale markt en het gezelschap over nacht in eenvoudige midden klasse hotels, die gerund wor den door de lokale bevolking. Het gaat om de locatie, niet om deluxe." Binnen de programma's kun nen reizigers in overleg aanpas singen aanbrengen. „Oud-In- diëgangers willen nog wel eens van het schema afwijken om bijvoorbeeld familie en kenis- sen te bezoeken, om zich later weer bij de groep te voegen. Kersten vult aan: „We doen wel veel aan cultuur, antropologie en oude beschavingen, maar het is ook mogelijk om het strand te bezoeken. We organi seren alleen geen platte reizen, wat wil zeggen: niet dagen ach tereen plat op het zand." Morgen om half zes wordt het nieuwe pand van LITO officieel geopeqd door de 'buurman', di recteur Engelsman van het Rijksmuseum van Volkenkunde. Het wordt een opening in stijl. Er wordt onder meer een on langs ontdekte verzameling ou de dia's van Nederlandse zen delingen in China vertoond. Eventuele boze geesten worden door een indiaanse sjamaan uit het pand verdreven. 12345 Wereldhandelsorganisatie ter discussie leiden uit van een reeks plattelandsor ganisaties uit de Derde Wereld, die zich in februari willen vore-, nigen uit protest tegen het be leid van de Wereldhandelsorga nisatie. De organisaties verwij ten de WTO te veel rekening te houden met het belang van westerse multinationals in Der de Wereld-landen. Dat zou teil koste gaan van de plaatselijke dorps-economie. De bijeenkomst begint om half negen. De Wereldhandelsorganisatie WTO staat morgen ter discussie op een thema-avond in politiek informatiecentrum Eurodusnie, Het gekraakte schoolgebouw aan de Boerhaavelaan krijgt dan bezoek van een aantal sprekers, onder wie een woordvoerder van de 'Movement for the Sur vival of the Ogoni People' nit Nigeria en een lid van de Filip pijnse boerenbeweging PM1'. De beide groepen maken deel duidelijk, zeker en betrouwbaar i-winkel aan de Haarlemmerstraat n nieuwe opzet gekregen. De zaak 'ede 'super candy store' die de eten in Nederland heeft opgezet, rstores zijn wat ruimer van opzet ~>or Jamin ook een soort proeftuin snoepwinkel heeft onder andere Ameri kaans snoep en ijs in het assortiment. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om Jelly Belly Beans, Honolulu frisdrank, popcorn en champagnepunch. mega-m&m's, chupa chup lolly's en tweehonderd soorten drop. Nieuw is dat Jamin voor deze winkel ook een samenwerking is aangegaan met de Amerikaanse ijsfabrikant Ben Jerry's. Dat ijsmerk, vernoemd naar de twee directeu- ren. voormalige hippies, geniet bekend heid door de grote brokken 'chunks' cho colade en koekjes in het ijs en door het feit dat al jaren 7,5 procent van de winst aan goede doelen wordt geschonken. Om de Leidse bevolking kennis te laten maken met Ben Jem 's en met Jelly Belly Beans is het zaterdag feest. Van 10.00 tot 11.00 en van 16.00 tot 17.00 uur worden gratis ijs en Jelly Belly Beans uitgedeeld. Burgemeester Goekoop opent Sauna Het einde van de verbouwing van Sauna Thermen Vijf Mei is in zicht. Woensdag 26 novem ber opent burgemeester C. Goe koop 's middags de hernieuwde sauna aan de Telderskade. Het gebouw heeft een oppervlakte van 2.500 vierkante meter en beschikt over de nieuwste snuf jes zoals infraroodcabines, zourwaterbaden en een ijsgrot. Ook kan men zich er laten mas seren en is er een beautycenter. Sauna Thermen Vijf Mei is een van de grootste sauna's van Nederland geworden. In ver band met de feestelijkheden is het gebouw 26 november voor het publiek gesloten. keukens tel<ustUen te keur WELKOM IN ONZE KEUKENSHOPS IN Amstelveen Arnhem Breda Den Haag F.indhoven Groningen Leeuwarden Rotterdam-C Utrecht

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17