'De bewoners bepalen zelf wat ze geloven' Gemeentebeleid is geen afspiegeling van noden en wensen van bevolking Noordwijk heeft ook goede kanten Kerk Samenleving Musici DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 979 Dienst in oude stijl in de Kapel 'W x hii noordwijk. De viering van het 350-jarig bestaan van de vissers kapel in Noordwijk aan Zee wordt komende zondag afgesloten met een dienst in oude stijl. In de manier van zingen en door de kleding worden herinneringen opgeroepen aan de periode dat Noordwijk nog een vissersdorp was. De klederdrachtgroep van Oud Noordwijk (foto) werkt aan de dienst mee. Hel centrale deel van de viering - de boodschap van God aan de mensen - is ech ter 'van deze tijd en nog immer springlevend'. De dienst begint om 17.00 uur. De Kapel staat aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. foto pr Zorginstellingen onder één paraplu amsterdam/den bosch De Katholieke Vereniging van Woon- en /org(cnira IKVWZ) en de Katholieke Vereniging van Zorginstel lingen (KVZ) willen gaan fuseren. De nieuw te vormen organisa tie moet vanaf midden volgend jaar ruim 500 rooms-katholieke ziekenhuizen, woon- en zorginstellingen overkoepelen. De be sturen van de KVWZ en de KVZ hebben hun wens om samen te gaan woensdag bekendgemaakt. De leden van beide overkoepe lende organen zullen rond mei hun oordeel over de plannen ge ven. Pas daarna kunnen de besturen een definitief besluit ne men. De besturen menen dat één overkoepelende instantie be ter kan inspelen op de ontwikkelingen in de zorgsector. De fusie zou kunnen leiden tot een kwalitatief betere dienstverlening naar de.leden toe. Dat zijn behalve verpleeg- en ziekenhuizen ook instellingen voor zwakzinnigen en psychiatrische patiënten. De KVZ houdt zich daarbij vooral bezig met de bezinning op ethische en levensbeschouwelijke vragen in de gezondheids zorg. De rooms-katholieke identiteit blijft de bron van inspiratie voor het werk, benadrukken de besturen. 'Tent' moet warmte vasthouden Haar hele leven al gaat ds. Selma Poppe-Rienks om met mensen met kenhuis Endegeest en sinds 1990, na haar theologiestudie, als pastor een verstandelijke handicap. Het begon als kind toen haar vader, op Swetterhage, een woon- en leefgemeenschap voor mensen met werkzaam bij het BLO, kinderen van die school regelmatig mee naar een verstandelijke handicap in Zoeterwoude. „Dit is voor mij de huis nam. Later werkte ze als vrijwilliger bij het psychiatrisch zie- kern van het geloof." Over een paar jaar zal Swet terhage danig ingekrompen zijn, verwacht Selma Poppe. „Het is overheidsbeleid om verstandelijk gehandicapten zoveel mogelijk in de gewone samenleving te laten integre ren", zegt ze. Ook in het kerke lijk leven. Niet speciale kerk diensten, zoals er nu gehouden worden in Swetterhage, maar deelname van de gehandicap ten aan de reguliere diensten. „Verstandelijkgehandicapten zijn niét anders dan wij", meent Poppe. „Iedereen heeft min of meer een handicap." Er heerst een gezellige drukte in Swetterhage. Bewoonster Ri- neke wil, voor ze naar haar werk in het theehuis gaat, wel wat vragen beantwoorden. „Ik wil niet óver maar met de be woners spreken", legt Poppe uit. „Dat is mijn werk hier ook. Geloven is iets wat uit je hart komt en waarin je elkaar kunt vinden." Rineke is het er mee eens. „Ik voel dat ik bij jou hoor", zegt ze tegen de pastor. Rineke is nog erg vol van een overlijdensbericht dat ze net heeft gehoord. De moeder van een kennis van haar in het cen trum, is overleden. Het lijkt haar maar niets om dood te gaan. „Als de kist dicht gaat is het zo donker", rilt ze. Maar Poppe heeft haar een liedje ge leerd dat de bewoners altijd zingen als er iemand is overle den. 'Stil maar wacht maar, al les wordt nieuw'. Rineke zingt het uit volle borst mee. Als thema voor de kerkdiensten en bijbelgroepen in Swetterha ge wordt steeds iets genomen uit de belevingswereld van de bewoners. 'Vruchten', 'helpen', 'een plaats voor iedereen' of 'jouw en mijn wereld'. Symbo len zoals takken, kaarsen en andere attributen maken dan zichtbaar waar de bijeenkomst over gaat. Poppe haalt een tak uit haar tas. „Dit is een dorre tak, die kaal is geworden in de winter", zegt ze tegen Rineke. „Iedereen heeft wel eens zo'n periode in zijn leven. Maar als je kijkt wat er aan de puntjes zit..." Rineke buigt zich inge spannen naar voren. „Nieuwe knoppen", roept ze uit. En Poppe weer: „Dat betekent nieuwe hoop. Geloof, hoop en liefde, daar gaat het om. En dan is liefde het allerbelangrijkst, dat staat ook in de Bijbel." Is dit het nou waar zij al die ja ren voor aan de Vrije Universi teit in Amsterdam heeft gestu deerd? „Die vraag hoor ik va ker", lacht Poppe. „En het ant woord is ja. Hoe eenvoudig ik de geloofsboodschap ook ver pak, die kerkdienst vergt enorm veel voorbereiding. Die flans ik niet zomaar in elkaar. Het is juist moeilijk om de essentie uit een bijbelverhaal te halen en de kerkdienst tegelijkertijd toch verantwoord te houden. Bo vendien mag ik deze mensen mijn eigen mening niet opdrin gen. Ze bepalen zelf wat ze ge loven." Dat laatste is ook beleid van de stichting Swetterhage. De be woners kunnen zelf bepalen wat ze met hun leven willen. Zo mag bijvoorbeeld iedereen op zijn of haar verjaardag bepalen wat er op die dag wordt gege ten. „Ik koos patat met appel moes en een kroket", straalt Ri neke. „Maar ik houd ook van spruitjes." In Swetterhage komt Poppe het geheim van het leven tegen. „Zoals sommige mensen met hun leven als gehandicapte omgaan, dat stijgt soms boven je uit", zegt zij. „Je leert kijken met een ander soort ogen dan je gewend bent. De bewoners beoordelen je niet op je uiter lijk, maar hoe je als mens bent. Ik zeg altijd: kijk de ander eens goed in de ogen, dan zie je een lichtje schijnen. Ieder mens is naar Gods beeld geschapen, in ieder zit iets goeds." Rineke, die de kerkdiensten trouw bezoekt, staat daar hele maal achter. Als Poppe een col- lectezak uit haar tas tevoor schijn tovert, weet Rineke al waar dit symbool voor staat. „Samen delen. Want als je an deren blij maakt, word je zelf ook blij. Shalom." En ze maakt een gul gebaar met haar arm. Dat heeft ze in de loop der tijd geleerd, samen met andere ge baren die in Swetterhage ge bruikt worden om met mensen te communiceren die niet goed kunnen praten. Toch is Swetterhage geen ide- aalwereld waar iedereen lief is voor elkaar. De bewoners zijn wel eens jaloers en kunnen el kaar dwars zitten. Rineke heeft echter geleerd hoe ze zich daar tegen kan wapenen. „Ieder mens is een parel in Gods hand", zegt ze en wijst op een witte badparel die Poppe op haar uitgestrekte hand houdt. „Als ik dat bedenk, voel ik me beter. Maar ik huil sowieso niet vaak. Als ik verdrietig ben, huil ik van binnen." Zoals Rineke het verwoordt, daarin ligt voor Poppe de es sentie. „Ik vind het niet makke lijk of eenvoudig om zo met het geloof om te gaan. Het gaat om de emotie die je overdraagt. En dat je jezelf kan zijn bij God. Ik heb niet het gevoel dat ik in de ze werkkring iets mis." carine damen redactie dick van c Hallebet hooglera oud-katl utrecht anp De kerkjurist dr. benoemd tot bij raar vanwege de ke Kerk aan i Utrecht. Dat he voerder van het de Stichting Ouc minarie gisteren Hallebeek (42 zoek doen naar lieke kerkstructi grip van de gest leerstellingen vt tholieke Kerk. H J. Visser op die pensioen is gega; Hallebeek stm in Utrecht en is universitair doi rechtsgeschiedei Universiteit in P is tevens toegi kerkrecht aan h liek Seminarie. 1 zal Hallebeek ziji zonder hooglera; vaarden. alphen aan den rijp Het jongerenkoi komende zonda ber) in de Alpher kerk een musical van deze opvoe tend geloven'. Bi derlandstalige wordt gewerkt n en lichtpresenta ken tekst. De dit 18.30 uur en de ds. Van der Wilde BER0EPIN NEDERLANDSE HE KERK Beroepen: te Lekl Venster): J. Veldh te Nieuwkoop: G. lijnsplaat; te Hag semaker, kandidt Toegelaten tot de ning en beroepba van Hoogstraten-I Leeuwenhoeklaar Zoetermeer, tel: C C.C. van Hoogstrc wenhoeklaan 40C termeer, tel: 079- van Pelt, Burg.de B, 3331 AG Zwijr 6198463. GEREF. KERKEN VI Aangenomen: nac zuid): B. Schaaij 1 Leidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 13 November ADVERTENTIËN Smousjas-Wedstrijd tot 30 November a.s., om een Vet Var ken, in het Proeflokaal Langebrug 71, Leiden. Aanbevelend, Uw Dw. Dienaar, G.S. Popp. Het beest, wegende ongeveer 130 Kilogrammen (ongeveer 260 Ponden), is heden gedurende den wedstrijd aldaar te bezichtigen. Hedenavond: Opening van het Heeren-Kleedingmagazijn ,,De Adelaar", Haarlemmerstraat 51. Zie de Uitstalling! Van af Maandag 15 November tot Maan dag 6 December worden al de uitgestalde voorwerpen, bestaan de in: Hanglampen, Petroleumstellen, Karaffen, Vazen, Kop en Schotels, enz., Cadeau gedaan op de volgende wijze: Die bij mij koopt 5 ons beste St.-Nicolaas, ontvangt daarbij een Bon, waarop hij een der voorwerpen Cadeau ontvangt. Let dus wel op, een Bon, welke zeker niet teleurstelt! En wat kost zoo'n pakket? Slechts 55 Cents!! J.C. Cok, Hazerswoude. Noack's IJs-Kalfsleverworst, half Kilo 0.50. Deze IJs- Kalfsleverworst munt uit boven elk ander fabrikaat, door smaak, qualiteit en zuivere bereiding. Zoogenaamde Haagsche Leverworst en andere inferieure qualiteiten nimmer voorradig. E. Noack, Breestraat 65, Hofleverancier. ANNO 1972 maandag 13 november LEIDEN/LEIDERDORP Over ongeveer een maand gaat het gebeuren! Van 11 t/m 22 december vindt er een grote verhui zing plaats. Het 80-jarige St.-Elisabethziekenhuis gaat van de Hooigracht in Leiden naar een hypermodern gebouw in Leider dorp op de hoek van Engelendaal en Persant Snoepweg. Aan vankelijk begonnen 3 zusters met de verpleging van zieken in een herenhuis aan de Hooigracht. In de loop der tijden zijn er veel verbouwingen, vergrotingen, afbraak en nieuwbouw ge weest tot het ziekenhuis zijn huidige gezicht kreeg. Maar het is al lange tijd veel te klein. Om de kans op vergissingen tijdens de verhuizing zo klein mo gelijk te maken is er een draaiboek samengesteld, waarin van dag tot dag van kwartier tot kwartier de verhuisfasen zijn aan gegeven. Mogen de tijden wat uitlopen, de dagschema's móe ten op de dag zelf worden uitgevoerd, al wordt het 2 uur 's nachts en ligt er een meter sneeuw.! In het draaiboek is ook opgenomen de geschatte aantallen te gebruikten dozen. De adjunct-directrice heeft er het minst: 6 dozen. De apotheek 't meeste: 525 dozen. Het totaal aantal te gebruiken dozen is 6000. Door de verhuizing wordt het Elisabethziekenhuis belangrijk uitgebreid. Van 375 naar 500 bedden. Welke bedden tussen haakjes een andere kleur krijgen. Men wil af van het klinisch wit, de bedden worden bruin gespoten. Er is redelijk met kleu ren gewerkt in het nieuwe gebouw, de kleur bruin komt veel voor. Een goed initiatief van het Leidsch Dagblad. Ik bedoel hiermee de oproep voor een re ferendum over het parkeerver- gunningenstelsel van de ge meente. Ik durf hier niet eens meer 'onze gemeente' te schrij ven, omdat ik al jarenlang niet meer het idee heb dat het ge meentebeleid een afspiegeling is van de noden en wensen van haar bewoners. Hun zogenaamde democratie werkt als volgt. Allereerst is er een oproep voor een buurtver- gadering over de parkeerproble men in de wijk. Die vindt dan plaats in een bejaardencentrum op een tijd dat alleen een paar bejaarden kunnen komen. En vervolgens wordt drie maanden later een parkeervergunningen- stelsel ingevoerd in die wijk. Het gevolg is dat bijvoorbeeld op de Zuidsingel, waar iedereen op ie der moment van de dag op vijf plaatsen zijn voertuig kon par keren, nu 240 moet worden be taald. Het argument van de burge meester dat het beleid kosten dekkend moet zijn, slaat na tuurlijk helemaal nergens op. Dat zou betekenen dan je iets zo duur kunt maken als je zelf wilt. Dankzij dit argument zijn de vaste lasten de afgelopen tien jaar verdubbeld terwijl de inkomens van grote groepen in onze samenleving gelijk zijn ge bleven, of zelfs gedaald. 'Het argument van de burgemeester dat het (parkeer)beleid kostendekkend moet zijn, slaat natuurlijk hele maal nergens op.' foto henk bouwman Pas wanneer met een beperkt budget moet worden gewerkt, is er opeens wel de mogelijkheid om er een Melkertbaan van te maken. En dan is een vergun ning van 25 gulden kostendek kend. Maar momenteel wordt met het geld waarschijnlijk de villa, de auto en het aandelen pakket van een paar topambte naren gefinancierd. De geschiedenis heeft geleerd dat de bevolking op een gege ven moment dit soort maatre gelen een halt toe moet roepen, omdat anders het einde zoek is. Hoewel Noordwijk soms lijkt op een min der geslaagde kruising tussen Gotham City en Peyton Place - 'zowel maatschappelijk, bestuurlijk als 'stedebouwku'ndig' - kan de goede kant ervan beslist niet onvermeld blijven. Ondanks de bestuurlijke chaos zijn er beslist capabele én gemotiveerde ambte naren aan het werk bij de afdelingen bur gerzaken (rijbewijzen/paspoorten) en fi nanciën, die bovendien zeer cliëntvriende- lijk zijn. De sociale dienst zou bij hen best eens zijn licht kunnen opsteken. De meest onmisbare mensen die niet uit eigenbelang handelen, zijn de voortreffelij ke mensen op de ambulances die Noord wijk aandoen én de politie Hollands Mid den. met name de narcoticabrigade, die keer op keer scoort. En dan de mensen van de reinigings- en vuilverwerkingsdienst in mijn wijk. Daar kunnen de aan grootheids waanzin lijdende bestuurders nog een puntje aan zuigen. Greg Jansen Noordwijk L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chèf eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- 'en Veenstreek Redactie: Hoofdredactie: ADVERTEI Maandag t/m vrijdag van ABONNEMl bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een m< verstrekken tot het autor van het abonnementsgel korting per betaling. VERZENDINGF per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk ogen hebben of blind zijr leeshandicap hebben), isee het regionale nieuws uit hel geluidscassette beschikbaar 0486-486486 (Centrum voc Lectuur. Grave) K N H U I i Het is dan ook een goede zaak dat 'onze' krant hierin het voor touw neemt en haar functie van vierde pijler van de democratie waarmaakt. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon. Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en va 13 00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, vc bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit 10.30-11 00u.. 15.00-15.30en 19.00-19 30u 0 Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de geheled RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 u. en 18 30-19.30 u„ kla daarnaast ook 11 15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie 14.30-15.30 u en 18 30-19.30u (V 21.00 u.). Kinderafdeling: 14 30-19 00 u (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14 00-14.30 ei RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve 14.00 u. Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenir transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q. in overleg met dev overige afdelingen 14.15-15 00 en 18 30-19 30u met uitzonderin Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19 00-21 Infectieziekten en Interne Geneeskunde 15.00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16 30en 18.30-19 30u voor kinderen onder 12 /aar). Klinische Oncologie: 10.30-12 30 en 14 15-20.00u Maag-, darm- en leverziekten 14.15-16 00 en 18 30-19.30 u Neurologie. 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14 00-17 00 en 19.00-21.OOu Verloskunde 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en eig( overleg.) alkmaar Het verwarmen van grote, monumentale kerken is voor veel kerkvoogdijen een aanhoudende bron van zorg. Op al lerlei manieren wordt geëxperimenteerd om de kosten zo laag en de temperatuur zo behaaglijk mogelijk te houden. In de Gro te Kerk van Alkmaar is op proef een 'tentconstructie' aange bracht, die de warmte in de kerk beter moet vasthouden. foto wfa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16