Plannen voor turnhal in Leiden w vertrek van ïthouder ept vragen op 'Is een afhaalcentrum voor Indisch eten iets?' SP en VVD willen uitstel opknapbeurt Breestraat lemakkelijk lenen! \panse brengt zeldzame primula naar Leiden Een 24-jarige Leidenaar is gistermorgen van zijn geld be- jn de hal van het Leidse station. Op de roltrap kreeg hij jn van de daders een mes in zijn zij geduwd en vervolgens S jem bevolen zijn geld af te geven. Toen het slachtoffer dit -jed, werd hij door een andere man in het gezicht geslagen por zijn gebitsprothese brak. Daarna werd zijn portemon- et 150 gulden afgepakt. -jarde vrouw gewond bij tasjesroof Een vrouw uit Leiden (77) kreeg gistermiddag de schrik ,r leven toen zij in de Storm Buysingstraat in de Lage >p. Een ongeveer 16-jarige jongen fietste haar voorbij en tas van de vrouw uit haar handen. Daarbij raakte de be nwond aan haar hand. In de tas zat naast geld ook een ipparaat. Kosten geschat op miljoen gulden Gymclubs denken aan Broekplein LEIDEN WIM KOEVOET 077 - 576 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden Sportwethouder A. Pechtold (D66) denkt er serieus over om in Leiden een turnhal te bouwen. ,,Ik ga zoeken naar een plek en naar een financiële oplossing". De kosten worden geschat op een miljoen gulden. gen, is blij met het plan. De hal kan volgens hem het best wor den gebouwd op het Broekplein in de Merenwijk. Pechtold benadrukt dat de turnhal die hij wil, los staat van de plannen voor twee nieuwe sporthallen. De wethouder heeft eerder aangegeven dat er sport hallen moeten komen bij Volgens de wethouder moet de hal 'aan een bestaande accom modatie worden gekoppeld, omdat dat financieel het beste is'. Een exacte plaats noemt hij niet. J. Guldemond, voorzitter van de Koepelorganisatie Geza menlijke Leidse Gymverenigin- zwembad De Zijl aan de Para- maribostraat en bij de nieuw bouw van het Zeehospitium in de Vogelwijk. Pechtold: „Het turnen is nu verspreid over de hele stad. Dat is heel lastig voor de clubs, om dat die de toestellen telkens weer moeten opstellen voor ze kunnen beginnen en na afloop weer moeten opruimen. In een aparte turnhal-kan alles gewoon blijven staan", aldus Pechtold. De wethouder kan rekenen op steun van de gemeenteraad. Guldemond probeert Leiden al acht jaar aan een turnhal te helpen en Pechtold, zegt hij, is de eerste wethouder die zich er echt sterk voor maakt. „Dat heeft ook te maken met het imago van de turnsport. Wij hebben ons nooit zo sterk ge profileerd. Om druk uit te oefe nen op het gemeentebestuur, hebben we de media nodig, maar die zien ons niet staan." De behoefte aan een turnhal is enorm, meent Guldemond. De negen gymnastiekverenigin gen in Leiden hebben zo'n 2.200 leden. „Wij beoefenen on ze sport in de avonduren in za len die zijn gebouwd voor li chaamsbeweging van scholie ren. Dat is net zoiets als voet ballers op een koeienweide." De Leidse kampioenschap pen, zaterdag in de Vijf Meihal, zegt Guldemond, maken duide lijk dat er een aparte turnhal moet komen. Voor die wedstrij den moeten uit vier zalen toe stellen en ander materiaal wor den aangesleept. Ook moet een turnvloer worden gelegd, van veertien bij veertien meter. „Daarvoor zijn zestig vrijwilli gers nodig. Na de wedstrijden moeten die alles weer oprui men." Volgens Guldemond moet de gemeente de hal bouwen. De verenigingen kunnen dan hu ren. Zijn favoriete plek is de lo catie Broekplein, in de Meren wijk. De turnhal kan daar aan de gymzaal worden vast ge bouwd. „Daar is ruimte voor, ja. Prettig is ook dat er al een kanti ne is. Bovendien is het Broek- plein goed bereikbaar vanaf het station." 24 uur per dag 071 - 514 71 41 UUDSEP De Goeij zet theehuis Van der Werfpark te koop is alweer de wethouder in dit college carrière-overwegingen ig afscheid neemt. Dat voor het aanzien van ek en voor de betrouw- van het gemeentebe- t stelt SP-raadslid Cor in een brief aan burge en wethouders. Vergeer en W te reageren op trek van de zoveelste der en dringt aan op een de gemeenteraad over 3uderskwestie. Vergeer roept de brief Langenberg aan de ge- zijn vertrek be- akt meer vragen op dan antwoordt. De SP'er ch af of aan het voortij- rtrek ook politieke mo ten grondslag liggen, et soms op politieke te- ngen in de boezem van die vlak voorde ver- n niet naar buiten mo- nen?" Vraagt hij hoop- endien wil hij graag we er gebeurt in de periode jet aftreden van Langen- het aantreden van het college. Langenberg maakte dinsdag bekend dat hij per 1 fe bruari stopt als wethouder om in Amsterdam hoofd van de af deling strategie en beleid te worden bij de dienst infrastruc tuur, verkeer en vervoer. Door het aanvaarden van die baan verlaat de D66'er de politiek vijf weken voor de verkiezingen en tweeënhalve maand voor het aantreden van het nieuwe colle ge. Hoe dat 'gat van Langen berg' moet worden opgevüld, is nog niet duidelijk. Langenberg zelf maakt zich er in elk geval niet zo druk over. In een toelichting op zijn vertrek heeft hij laten weten dat hij ver wacht dat hij de belangrijkste zaken in zijn portefeuille voor zijn vertrek zal hebben afge rond. Bovendien zijn wethou ders volgens hem in die laatste weken toch vooral bezig met de verkiezingen. f LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het theehuis in het Van der Werfpark in Leiden is te koop of te huur. De eigenaar, oud-prof voetballer L. de Goeij, heeft de afgelopen periode het glazen gebouwtje twee keer met een jaarcontract aan iemand ver huurd, maar dat leverde 'alleen maar ellende' op. Hij wil nu van de zaak af. Mochten potentiële kopers/huurders niet komen opdagen, dan overweegt De Goeij om met ingang van 1 maart 1998 zelf in het theehuis te gaan beginnen. De Goeij is naast theehuisbe zitter ook pachter van de ten nisbanen plus horecagedeelte naast hotel Huis ter Duin in Noordwijk. „Daar ben ik zo'n negentig uur in de week bezig. Ik sta dus niet te springen om in dat theehuis te duiken." Daar om verhuurde hij het pand de afgelopen twee jaar aan twee verschillende personen, met weinig plezier overigens. „De huurders hadden problemen hun penningen af te dragen, omdat er weinig loop in de zaak zat. Maar als je weet hoeveel ge zeur ik aan mijn kop heb gehad om die huur ook daadwerkelijk binnen te krijgen. Daar heeft niemand een idee van. Trou wens, naar een deel van dat geld kan ik gewoon fluiten. Het kost zo veel moeite daar achter aan te gaan dat mijn advocaat mij heeft geadviseerd de zaak zo maar te laten." Om van dat 'gezeUr' af te zijn, wil De Goeij het pandje nu ver kopen. „Maar huren of huren en daarna kopen mag ook." Hij Op het theehuis rust geen zegen Sinds de oplevering van het theehuis in oktober 1991 lijkt er een vloek te rusten op het glazen pand je. Al snel bleek dat de zaak op een gasleiding was gebouwd. Na een tragi-ko- medie van enkele maan den tussen eigenaar, EWR en gemeente werd beslo ten het gebouwtje in april 1992 met een grote kraan in zijn geheel enkele me ters te verplaatsen. Nu, ruim vijfenhalf jaar en vier eigenaren later, 'loopt' het winkeltje nog steeds niet. realiseert zich dat snel iets moet seerden tot 1 januari de kans gebeuren, 'want als het één jaar zaken te doen met De Goeij, leegstaat, kun je het weggooi- daarna overweegt hij zelf in de en'. Daarom hebben geïnteres- zaak te gaan beginnen. „Het is een of-of kwestie. Of ik stop in Mocht De Goeij zelf in het Noordwijk en begin in Leiden, Van der Werfpark gaan werken of ik verhuur of verkoop het dan heeft hij al een aantal theehuis." ideetjes om de loop weer in de zaak te krijgen. „Koffie, thee en broodjes, geen frituur, da's niks. Het wordt dan wel een sei zoenszaak. Open van maart tot en met begin oktober, of zoiets. Misschien kan ik na overleg met de gemeente het terras iets uit breiden of een midgct-golfbaan in het Van der Werfpark aanleg gen die aan het eind van het seizoen weer wordt afgebroken. Ik ben al opgebeld door iemand die er een afhaalcentrum voor Indisch eten wil beginnen. Zou dat iets zijn?" «me plant toegevoegd aan collectie Rijksherbarium AROLINE VAN OVERBEEKE ;te dit voorjaar een lan- naar het kille Leiden om Iroogde exemplaar zeldzame Japanse plant lie 170 jaar geleden naar werd gebracht. Deze ze weer even terug in de Japanse journaliste linosaki. Ditmaal bracht enkele 'verse' exempla- het zeldzame bloeiende mee, dit tot grote vreug de medewerkers van het lijksherbarium waar de i Kisoana aan de collec- lt toegevoegd, elijk komen de meege-i zaadjes ook uit. Dat be- dat we deze zeldzame in onze collectie primu- e Hortus Botanicus kun- ivoegen", zei hortulana „De plantjes overwin- de sneeuwhellingen en oedt ze tegen de kou. Ik at ze het in Nederland, ïde'r sneeuw, ook zullen vorige eeuw verzamel- eroemde Leidse botani- Siebold een exemplaar Primula Kisoana op een Japan en bracht hem iden. Hier zijn minuscu- irdelen van de plant, in ;de toestand, nog steeds ollectie van het herbari- inden. rimula, die in Japan Kak- tordt genoemd, is in het middels zeer zeldzaam dt in zijn bestaan be- Aanleg van wegen op de Hing an de Narukami- omen-aanplant en roof tgbeklimmers en toeris- ?ft ertoe geleid dat de h primula nauwelijks te vinden op de berg ten "van Tokyo. LEIDEN AAD RIETVELD Laat de opknapbeurt van de Breestraat maar zit ten. Dat zei SP'er C. Vergeer gisteravond bij de behandeling van de begroting in de commissie fi nanciën. „Want voor de aanleg van een tramlijn moet die straat straks toch weer op z'n kop." Ver geer pleitte ervoor het geld dat apart is gezet voor de Breestraat te besteden aan het opknappen van buurtwinkelcentra in de stad en aan beter open baar vervoer naar de binnenstad. Ook het nieuwste plan voor het opknappen van de Breestraat kan de gemeente gerust in de la la ten liggen, vindt Vèrgeer. „Het is het zoveelste plan, de zoveelste nota. Mijn dossier over de Breestraat is inmiddels decimeters dik. Ik zou zeggen: laat nog maar even zitten tot de tram komt. Dan kan de gemeente nu zaken aanpakken die echt nodig zijn." De SP'er was niet de enige die vraagtekens zet te bij het plan om de Breestraat op te knappen. Ook WD'er A. Geertsema vroeg zich af of de ge meente er niet verstandig aan deed om, met de komst van de tram in het verschiet, de upgrading van de winkelstraat op een laag pitje te zetten. En CDA'er P. Kluck herinnerde eraan, dat hij burge meester en wethouders een jaar geleden al had gevraagd niet te veel geld uit te geven aan de Breestraat. Maar Vergeer kwam gisteravond met een serie plannen die volgens hem beter eerst uitgevoerd kunnen worden. Zo pleitte hij voor taxibusjes naar de binnenstad vanaf de parkeerterreinen bij de Groenoordhallen en de Lammenschansweg en de carpoolplaatsen bij de A4 en de A44. Voor openbaar vervoer over water. En voor. een door binnenstadswinkeliers op te zetten bezorgdienst. „Dan hoeven al die auto's de stad niet meer in." Meer dan de Breestraat, zei Vergeer, zijn de buurtwinkelcentra aan een facelift toe. „De Ko permolen is zo duur geworden dat winkeliers ver huizen naar de Winkelhof, het winkelcentrum aan het Diamantplein heeft grote problemen, aan de Kennedylaan is leegstand, Vijf Meiplein en Stevensbloem moeten opgeknapt worden." Vergeer kreeg van de overige partijen geen steun. Zijn plannen voor beter openbaar vervoer kwamen allemaal uit de oude doos, zei PvdA'er R. Hillebrand. Ook wethouder H. Kruijt voelde niets voor de ideeën van de SP'er. „Ik ben het volstrekt oneens met het voorstel de maatregelen in de Breestraat te vertragen. De straat verdient dat we erin inves teren. De tekeningen liggen klaar en die gaan wat mij betreft niet de kast in." Het plan voor het op knappen van de Luifelbaan ligt ook klaar, zei de wethouder, en voor de omgeving van dé Koper- molen wordt ook een herinrichtingsplan ge maakt. Minosaki, die - begaan met het lot van de plant - van haar geschiedenis een studie maakte en in het stadje Kiryu dichtbij de Narukami-berg woont, ver zamelde de plantjes niet zelf. „Dat deden mensen van de 'Kakko-so-organisatie' die zich inzetten voor behoud van de plant. Met deze gift willen ze de eeuwenoude banden van vriendschap tussen Japan en Nederland onderstrepen." De nieuwe gedroogde exémplaren worden toegevoegd aan de Leidse collectie die inmiddels ruim vier miljoen gedroogde planten telt. Het contrast met het 170 jaar oude exemplaar is groot: de kleuren van de nieuwe, op pa pier bevestigde plantjes die met wortel en al zijn verzameld, zijn nog vers en herkenbaar. Dit in tegenstelling tot het oude plant je dat inmiddels-helemaal ver geeld is. „Voor ons was het een hele verrassing", reageerde di recteur P. Baas van het Herbari um. „We zijn nu nog steeds het enige herbarium ter wereld dat de Primula Kisoana in bezit heeft. Het is een hele zeldzame en vooral ook mooie plant. Een waardevolle aanvulling van on ze collectie." Nieuwe rode kop-meters liggen klaar op Schiphol LEIDEN AAD RIETVELD Het was een verheugende me dedeling, vond wethouder H. Kruijt (CDA/parkeerbeleid). „De nieuwe serie rode kop- meters is op Schiphol aange komen. En nu zijn ze goed ge test en zitten er geen produc tiefouten meer in. Ik ben blij dat er weer parkeermeters in het land zijn die we kunnen plaatsen." Kruijt hoopt dat de ellende met de parkeermeters in Lei den met de nieuwe zending uit Amerika voorgoed voorbij is. De afgelopen maanden was het een rommeltje in de bin nenstad. Slecht werkende par keermeters en meters met lege kasten brachten automobilis ten die op zoek waren naar een parkeerplaatsje tot wanhoop. Want bij de kapotte meters - en dat waren er heel veel - mocht niet worden gepar keerd. „We hebben de stad de afge lopen maanden niet goed be diend", vond Kruijt. „We ho pen dat nu wel te gaan doen." Het echec met de parkeerme ters heeft Leiden geen finan cieel nadeel opgeleverd, ant woordde de wethouder op vra gen van WD'er A. Geertsema. De schade is verhaald op de le verancier. Het theehuis dat mogelijk een 'seizoenszaak' wordt. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15