eidsch Dagblad :ecordbod ING Belgische bank 18 21 Kamer voelt voor snelle aanleg Nil Messcherp cadeautje bij Croma. Godfried Bomans was ook componist /A Promillage Marco Bakker tussen 1,1 en 1,9 Kamagurka' s Dag des Oordeels 'Walgelijke taferelen' in Leidse Meren wijk 1 998 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ■°5' X KISDAG 12 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 °™itnenland Adviseur Borst bedreigd in zaak over medische hulpmiddelen Buitenland Cultuur en Kunst Discussie over monument holocaust ontaardt in klucht Drie exposities over Oranje geschiedenis ►Sport FC Utrecht wil Wotte als hoofdtrainer waagt met negen miljard een nieuwe poging bezig de Bank Brussel Lambert (BBL) het concern te loodsen. De Nederlandse bank/verzekeraar een bod op deze grote Belgische bank uitgebracht een waarde van negen miljard gulden. Dat is het "Sjfte overnamebod in de Nederlandse geschiedenis. "O0yan legt ING driehonderd miljoen gulden contant e m|el, de rest betaalt het concern met eigen aandelen. nog steeds erg groot. ING heeft dat in 1992 al ondervonden, toen een eerdere poging BBL over te nemen mislukte. Sinds dat jaar weerhield een consor tium van Kredietbank, verzeke raar Royal Beige en de Waalse belegger Albert Frère met een belang van 37,5 procent de Ne derlanders ervan BBL over te nemen. Ook nu wordt in België niet enthousiast gereageerd op de nieuwe overnamepoging. Het Zwitserse Winterthur, die 8,23 procent van de aandelen van BBL in handen heeft, is wel enthousiast over het in hun ogen 'aantrekkelijke' bod. De krachtenbundeling van bod slaagt, komt ING en balanstotaal van 810 gulden op de twaalfde _irii van de ranglijst van Eu- ji?j( banken terecht en in de van de wereldranglijst, de overneming maakt »n oude droom waar, uit- ig naar een aan Neder- renzende markt. Maar de nog niet gelopen, ,,Het is »en feest", waarschuwde 3nn pman A. Jacobs gister- 4(6 Veerstand in België tegen kón imingen van Belgische KI ;ns door Nederlanders is ING en BBL moet vooral de po sitie van de twee in Europa ver sterken. ING en BBL denken te kunnen profiteren van hun po sitie als straks de euro leidt tot een integratie van de Europese financiële markten. ING-top- man Jacobs kijkt echter ook ver der. „België is een prachtige springplank naar de rest van Europa, en dan vooral naar Frankrijk, waar wij graag een positie willen verwerven. De gevolgen van de overname voor het personeel zijn nog on duidelijk. ING heeft 66.000 mensen in dienst, BBL 14.000. De Nederlandse bonden zijn positief over de plannen. Het nieuws over het overnamebod zorgde voor een stijgende koers op het Amsterdamse Damrak. Het ING-aandeel steeg vanmor gen met zeventig cent tot 82,50 gulden. Pagina 2: ING en BBL mikken op uitbreiding Pagina 7: ING voert winst met kwart op van Zijp. foto archief ids ereburger n van Zijp Starleden in «rudolf kleun Leidse oud-raadslid en ernemer Jan van Zijp is eren op 78-jarige leeftijd een kortstondig ziekbed rieden. m Zijp was actief in een )t aantal maatschappe- organisaties. Hij was )urger van de gemeente len en kreeg voor zijn titeiten tijdens de ïede Wereldoorlog (toen lid was van een ordon- sgroep) het verzetsher- kingskruis. Van 1974 tot 6 zat hij namens het in de Leidse gemeen- tad. Na zijn 'pensione- 'vverd hij nog voorzitter atletiekvereniging De Even. an Zijp was mede-initi- fnemer voor de huis- dbeurs Leidato. Hij was inaar van een fietsen- in de Haarlemmer- at en had ook winkels in ichting en verwarming ien winkel in elektrische aratuur in diezelfde at. in van Zijp wordt zater- begraven. Om 11.00 is de uitvaartmis in de ochiekerk O.L.V. Hemel- rt en St. Joseph aan de 'ensingel met aanslui- d de begrafenis op de begraafplaats De Zijl- ook pagina Leiden ik staal door van sporthal EVEEN GPD alphen aan den rijn/den haag robbert minkhorst Voor een vlotte aanleg van het laatste stukje van rijksweg 11 lijkt een Kamermeerderheid te zijn. Dat bleek gisteren tijdens een bezoek van een delegatie van Alphense en Bodegraafse bestuurders en ondernemers aan leden van de vaste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat. D66-Kamerlid N. van 't Riet was het meest stellig: „Die rijksweg komt er, en wel voor 2002." Burgemeester N. Schoof van Alphen aan den Rijn overhan- digde*gistermorgen voor de in gang van het Tweede-Kamerge bouw aan Kamerleden bijna tienduizend handtekeningen, het resultaat van drie dagen ac tievoeren voor een snelle aanleg van de Nil tussen Alphen aan Bodegraven. Beide gemeenten, bewoners, de Alphense onder nemersvereniging VOA en de Kamer van Koophandel voor Rijnland hebben 150.000 gulden uitgetrokken voor lobbywerk, publieksacties en advertenties op billboards en in dagbladen. De actie kon. worden onder steund door handtekeningen: kaarten op te sturen. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) besloot onlangs de laatste zeven kilometer van de rijksweg uit het Meerjarenpro gramma Infrastructuur 1998- 2002 (MIT) te halen. Dat bete kent dat die kilometers er op zijn vroegst over zeven jaar lig gen, schat Rijkswaterstaat. De gemeenten en het bedrijfsleven willen zo lang niet wachten op een goede aansluiting met de snelweg naar Utrecht. De weg wordt gezien als één van de on veiligste verbindingen .in de provincie Zuid-Holland. Burgemeester Schoof zei tij dens een persconferentie in Nieuwspoort dat de reacties van de Kamerleden positief waren. „Het CDA en D66 hebben aan gekondigd deze zaak aan de or de te stellen. Ook de WD lijkt ons gunstig gezind." De vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat bespreekt het MIT volgende week maandag. Tournee Wien Bleibt Wien gaat vooralsnog door amsterdam gpd/john oomkes Marco Bakker kan niet apart worden ver volgd voor het rijden onder invloed van al cohol. Het bloed van de bariton werd na melijk pas enkele uren na het ongeluk op 31 oktober op het parkeerdek van de Am sterdam ArenA voor onderzoek aangebo den. Bij het ongeval kwam een 38-jarige vrouw om het leven. Mogelijk wordt Bak ker wel vervolgd wegens 'dood door schuld'. In het bloed van de zanger zat op het moment van meting nog slechts 0,19 pro mille alcohol. Het Gerechtelijk Laboratori um heeft teruggerekend dat op het mo ment van het ongeval het promillage tus sen de 1,1 en 1,9 moet hebben gelegen. Volgens Veilig Verkeer Nederland komt dat overeen met rond de tien glazen drank. Rijden met meer dan 0,5 promille is strafbaar. Zelf beweerde de zanger gisteren in een interview in De Telegraaf dat hij die dag slechts anderhalve glas wodka had ge dronken. Bakkers advocaat mr. R. Verbunt uit Utfecht bekijkt of een contra-expertise noodzakelijk is. Hij gaat er vanuit dat er sowieso een strafzaak volgt. Volgens Bakkers manager Sinie de Rek geeft Bakker toe dat hij „wel wat heeft ge dronken, maar niet de aantallen glazen sterke drank die nu de ronde doen". Ze zegt dat de zanger bij voortduring gebukt gaat onder de last van het tragische ver keersongeval, maar dat zij beiden er nog steeds vanuit gaan dat hij rond de jaarwis seling zijn verplichtingen als centrale ster in Wien Bleibt Wien zal kunnen nakomen. Pagina 3: Publiek bepaalt of Marco Bak ker zingt arnhem» „Papier, snel!", zo liet de Belgische cartoonist, striptekenaar en theatermaker Kamagurka kortelings een van zijn karakters uitkramen in zijn lijfblad Humo, „Ik begin te schrijven!" Zo is het met al het werk van Luc Zeebroek hij creëert waar je bijstaat. Momenteel schildert hij in acryl een apocalyptisch schilderij op linnen (twee bij zes meter), in opdracht van de Arnhemse uitgeverij PlaatsMaken. De 'ultieme onder gang' staat binnen een week op het doek. Overmorgen is Kamagurka's versie van de Dag des Oordeels voltooid. Voor alle duidelijkheid: op vrijdag, de veertiende. foto anp foto hans steinmeier EUROPA V PARKE1 k -i r:« i r tf r f. f:TiM nt-T- .il Als u nu 4 pakjes Croma koopt, krijgt u daar tijdelijk gratis een handig keukenmesje bij. Typisch zo'n mesje waar u er nooit genoeg van heeft. Wees er CROMA) dus snel bij, want op is op! Slachtoffer seksueel geweld trekt klacht in aan hun beschuldigingen. En Horstman gaf niets voor de nieuwe verklaring van ée 'aan- geefster'. „Die is net weer bij haar moeder gaan wonen en zit in een loyaliteitsconflict, dat be grijp ik wel." Dat er in de flat in de Merenwijk vreselijke dingen waren gebeurd, daarvan bleef zij overtuigd. „Er werd op een walgelijke manier misbruik ge maakt van jonge kinderen. In een sfeer van seks en drugs en rock roll zou ik bijna zeggen." Horstman eiste zes jaar ge vangenisstraf tegen de 37-jarige man. Die zat weliswaar van de cember 1991 tot april 1993 in de gevangenis wegens drugsdealen en heling, maar toch zag de offi cier in hem de grote boosdoe ner. Tegen de moeder van het 14-jarige meisje eiste zij drie jaar cel, tegen haar oma twee jaar. „Die meisjes zijn allemaal volledig de weg kwijt. Ze sluiten zich af, ze hebben nachtmer ries. De dingen die in die flat zijn gebeurd kunnen verwoes tende gevolgen hebben voor de levens van die kinderen De rechtbank doet op 25 no vember uitspraak. den haag/leiden aap rietveld Walgelijke taferelen speelden zich volgens officier van justitie M. Horstman van 1990 tot 1993 af in een flatwoning aan de Arendshorst in Leiden. Een 33- jarige Leidse, haar 52-jarige moeder en een 37-jarige huis vriend zouden daar kinderen hebben vastgebonden en ver kracht en hebben gedwongen met elkaar seksuele toneelstuk jes op te voeren. En dat allemaal voor publiek, dat er graag voor betaalde. De zaak kwam aan het licht toen de 14-jarige dochter in maart 1996 naar de politie stap te. Twee maanden geleden trok zij echter haar verklaring in. De verhalen die ze de politie, de rechter-commissaris en allerlei hulpverleners had verteld over seksueel misbruik van haar en haar vriendinnetjes had ze alle maal uit haar duim gezogen, zei ze ook gisteren voor de recht bank. Ze had het alleen maar verteld om haar moeder te tref fen, die niet goed voor haar had gezorgd en haar in het internaat nooit was komen opzoeken. Maar haar mede-slachtoffers, waarvan er een paar in de rechtzaal zaten, houden vast LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 HIT WOORO IS AAN Mare Monnier De sterkste is hij die weet te volharden, niet hij die de grootste kracht bezit. kan£ óp jp i een bui zy- 60% 20% 20% 30% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAL. 24 PAGINA'S Buitenland5 Cultuur18 Economie7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport21,22,23 Strips8 Uitgaan10 Houda houdt eer aan zichzelf den haag gpd Scheidsrechters willen niet meer naar Gol Sport leiden gerard baas Scheidsrechters uit de regio overwegen om voetbalvereni ging Gol Sport voortaan te mij den wegens het gewelddadige gedrag van spelers van die club. Afgelopen zondag werd scheidsrechter Distelveld op het veld aan de Boshuizerkade ge schopt door een speler van Gol Sport. Een maand geleden over kwam een andere scheidsrech ter hetzelfde. Gol Sport heeft de betrokken spelers inmiddels ge royeerd. Distelveld heeft aangif te gedaan wegens mishande ling. Vandaag vergadert de tucht- commissie over de straf voor de Leidse club. Het uit de competi tie nemen van Gol Sport is een optie, maar de tuchtcommissie gaat er vooralsnog van uit dat het een individuele actie van een speler betrof. Daarom zal de club vermoedelijk niet aan sprakelijk worden gesteld. Pagina 21: Bij Gol Sport zien ze Henk Distelveld niet meer te rug PvdA-Kamerlid Hamid Houda uit Heemstede is onder druk van een meerderheid van de PvdA-fractie. De rechtszaak die twee werknemers van zijn tex tielfirma tegen hem hebben aangespannen, was voor veel fractiegenoten de druppel die de emmer deed overlopen. De werknemers beschuldigen het Kamerlid ervan hen onder druk te hebben gezet om valse verklaringen af te leggen tegen over de oud-president van de Algemene Rekenkamer, Kordes. Die onderzocht of Houda een Kamerlid met een bijbaan of een bedrijfsdirecteur met een bijbaan was. Houda zelf zei in een schriftelijke verklaring van mening te zijn dat „het wel of niet voortzetten van mijn Ka merlidmaatschap pas aan de orde is nadat de rechter een uit spraak heeft gedaan". Uiteinde lijk legde hij zich neer bij de mening van de fractie NIEUWE COLLECTIE ok Spuislr AHNHEI chtostraal 62 GRONINGEN ROTTERDAM LynbE ige ongelukken bleven uit, de schrik bij een groep ssers in sportcentrum 't d in Hoogeveen was er gis- niet minder om. Een stuk boorde zich als een raket het dak van de sportac- todatie en kwam met een klap op de tennisvloer te- haarlem john oomkes Bij het samenstellen van de luxe heruitgave van De Werken van Godfried Bomans is door de schrijver gecomponeerde muziek gevonden. De vondst is een bijproduct van het researchproject, dat ten behoeve van het uitgeven van de verzamelde werken werd opgezet. Onder leiding van Annema- rie Feilzer werden daarbij heel veel onbe kende Bomans-epistels boven water ge haald. Met de kriebelige, incomplete parti turen van Bomans' hand, die gedurende dit proces werden blootgelegd, wist het team van Uitgeverij De Boekerij echter minder raad. Dat veranderde toen componist Hero Wouters uit Nieuw Scheemda Feilzer liet weten dat hij kant-en-klare teksten van Bomans' hand door de computer had ge haald. Via een ingewikkelde 'vertaalslag' le verde dat bruikbare notenwaarden en indi rect 'gruwelijk mooie muziek' op. Wouters: „Ik vond Bomans altijd al een muzikaal au teur. Hij paste meer synoniemen toe dan welke andere schrijver die ik ken. Ik vroeg me bij hem altijd af: waarom al die zins wendingen? Zijn taalgebruik vertoont een muzikaal concept. Ik vond hem eigenlijk een componist." Wouters ontcijferde het gekriebel en completeerde de 'partituren'. Met zanger Hans Warmelink voert hij morgen in de Waalse Kerk in Haarlem zes liederen uit en een vijfstemmig jongenskoor (met vier stemmen uit de computer). Het oudste werkje dateert uit 1932, het meest recente uit 1946. Het ligt in de bedoeling Godfrieds muzi kale kant (Wouters: „Hij was een goed com ponist") op cd uit te brengen. Leiden: Verdachten sekszaak spreken van complot Twee gewonden bij ongeval N207 nieuw-vennep Bij een aanrijding tussen twee vrachtauto's zijn vanmorgen op de N207 twee mensen gewond geraakt. Over de toedracht van het ongeval op de tweebaans- weg tussen Nieuw-Vennep en Hillegom en de aard van de ver wondingen kon de politie rond het middaguur nog niets zeg gen. Sinds de opening in de cember 1995 vonden er op de weg al veel ernstige ongevallen plaats, waaronder enkele met dodelijke afloop. la, Ik wil een abonnement op het I^ldsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Q Per kwartaal Qautomatisch (f. 92.0! l automatisch (f. 31.95) Oacceptglro (f. 93, Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1