•afeuropees hoofdkwartier wordt Brusselse nachtmerrie 'Het is alsof ik niet meer leef Bulgarije wil geen maffia-paradijs zijn Buitenland Tempelratten brengen voorspoed en geluk 11 NOVEMBER 1997 7 DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters dat I rd. fvatie van het oude hoofdkwartier van de Europe- ie ztmissie in Brussel, het stervormige Berlaymontge- '8 °hegint steeds meer op een nachtmerrie te lijken. d^ pplex staat sinds 1991 leeg, nadat de Eurocraten 'kos? schok hadden ontdekt hoeveel asbestvezels zij jjjks op hun bordje kregen. De miljoenen guldens |e schoonmaakoperatie wordt sindsdien geken- ioor twisten, tegenslagen en schandalen. Laatste teling: de burgemeester van Brussel heeft de [J*\mheden stilgelegd, omdat de gezondheid van enden gevaar zou kunnen lopen. De aannemer rijp zijn beurt de burgemeester voor de rechter. rvpr'AUL KOOPMAN 'an (Hdent marl artjben jaar is het Berlay- ,eelgpuw een van de won- t aai constructies in de Eu- ntsejDofdstad. Wie niet be- eitepou denken dat de kun- t ee£hristo bij het Schu- le pp zijn magnum opus imeieleverd: het gebouw is t ;ot teen ingepakt in wit veJ Maar het doek heeft ter pstieke functie; het is ke ijcht om ervoor te zor- /er jet kankerverwekkende ji i asbest binnen de muren van het Berlaymontcomplex blijft. Er achter werkten tot voor kort honderden in witte luchtdichte pakken gestoken arbeiders, uit gerust met gasmaskers, spatel- tjes en stofzuigers, die centime ter voor centimeter het ver dachte goedje uit het betonnen geraamte peuterden. Eind vorige maand nodigde de aannemer nog de Belgische pers uit om te demonstreren hoe nauwgezet dat gebeurt: na afloop van elke werkdag moet het voltallig personeel drie keer Het volledig ingepakte Berlaymontgebouw in Brussel. onder de douche. De pakken en gasmaskers worden als che misch afval behandeld. Naar schatting 1.400 ton asbest werd in de jaren zestig in het gebouw verwerkt en geen grammetje mag daarvan verloren gaan. Verzekert de aannemer. De kos- foto reuters yves herman ten van deze schoonmaakope ratie zijn dan ook niet kinder achtig. Aanvankelijk begroot op 1,3 miljard frank (ruim 70 mil joen gulden), is de raming in middels bijgesteld tot 4,1 mil jard frank, ruim het drievoudi ge. Het werk zou in 1996 wor den afgerond, maar die datum is inmiddels als gevolg van al lerlei tegenslagen en faillisse menten zo'n vijf jaar opgescho ven. Stofwolk De Brusselse burgemeester De Donnea was naar verluidt nogal geschrokken van het relaas van oud-arbeider Danny, onlangs in een Vlaams ochtendblad. „We gooiden de zakken asbest naar elkaar. Om de haverklap viel er wel eentje en scheurden die zakken open", verhaalde Dan ny. ,,We moesten soms dagen lang met dezelfde filters in onze stofmaskers lopen omdat de voorraad op was. Het gebouw was van binnen één grote stof wolk en het stof kon overal naartoe." Deze getuigenis sloot vrij naadloos aan op een nota van augustus 1996 waarin werd ge waarschuwd dat de liftschach ten in het gebouw het asbeststof via het dak en de scheuren in de kunststof mantel rechtstreeks de buitenlucht kunnen inbla zen. Ook zouden negen contai ners met asbest zijfi zoekge raakt. „De angst en de onrust stij gen, het wordt tijd dat er klare wijn wordt geschonken", zo verklaarde burgemeester De Donnea zijn besluit om de werkzaamheden preventief stil te leggen. Onlangs eiste de Bel gische milieuorganisatie IEB, dat de luchtkwaliteit in de om geving van het Berlaymontge bouw permanent wordt gecon troleerd en per 'asbest-telefoon- lijn' aan de omwonenden be kend wordt gemaakt. In een verklaring stelt de vereniging verder dat de hoofdaannemer Berlaymont 2000 'leugens heeft verspreid'. Heksenjacht Volgens de directie van Berlay mont 2000 is er sprake van een heksenjacht. Het verdwijnen van de containers schrijft de di rectie toe aan een administra tieve vergissing door een inmid dels failliet verklaard bedrijf. De omwonenden lopen geen enkel risico, verzekert de aannemer. Ook de Brusselse minister van gebouwen Flahaut meent dat de Berlaymont-bouwplaats vei lig is. „Er wordt door de over heid streng gecontroleerd", al dus Flahaut. Volgens de be windsman is het al een hele tijd geleden dat de arbeidsinspectie bijna wekelijks proces-verbaal moest opstellen omdat de voor schriften niet werden nageleefd. Het besluit van burgemeester De Donnea heeft inmiddels voor nog meer verwarring ge zorgd. De aannemer vraagt zich af wat voor 'veiligheidsgaran ties' de eerste burger nog wil krijgen, aangezien de Brusselse minister voor leefmilieu Gosuin vorige week het licht juist op groen had gezet. Berlaymont 2000 wil de verzegeling van de werkplaats nu via een kort ge ding laten opheffen. Vrijdag wordt de impasse rond het Ber laymontgebouw in elk geval be sproken op een ronde-tafelcon ferentie. Of en zo ja wanneer de Europese ambtenaren weer in hun vertrouwde omgeving aan het werk kunnen, durft intussen niemand meer te voorspellen. DESHNOK TEUE BRANDSMA ANP Indiërs doen steeds vaker een beroep op de 10.000 ratten van de Kami-Mata tempel in de deelstad Rajasthan. Zij komen er voor hun gezondheid, maar ook om succes in zaken af te smeken. Zenuwachtig lachend komt Daisy Lauwers uit het Belgische Sint Niklaas door de marmeren poort van de rattentempel. Met een aantal landgenoten maakt ze een rondreis door India. Lau wers begint vreemde springbe- wegingen te maken als de eerste ratten op haar afkomen. Zij wil voorkomen dat de dieren haar blote voeten besnuffelen. „Die mevrouw moet oppassen. Als ze er een doodtrapt, is het leed niet te overzien", zegt priester Hanuman Bareth. Hindoes geloven dat 650 jaar geleden de god Karni-Mata in een menselijke gedaante werd geboren in het westelijk deel van Rajasthan. Deze god trouw de en kreeg vier zonen. Zij kre gen de belofte dat ze in een vol ledige levenscyclus slechts twee incarnaties zouden hoeven mee te maken: die van rat en mens. Normaal duurt het 65 miljoen incarnaties voor een levens vorm van insect naar een mens is 'opgeklommen', zo geloven de Hindoes in Rajasthan. De vier zonen hebben zich na ruim 600 jaar vermenigvuldigd en inmiddels nakomelingen in 800 families, die alle nog in Ra jasthan wonen. Iedere familie mag om de acht jaar een man afvaardigen om samen met an deren een maand lang priester te zijn in de tempel. Hij verblijft dan onafgebroken tussen de dieren. Angst heeft Bareth helemaal niet voor de ratten en vies vindt hij ze evenmin. Want het opval lende van de dieren is dat ze nog nooit ziekten hebben over gebracht, zo weet hij. Integen deel, als je water drinkt uit de schaal waaruit ook de dieren drinken, brengt dat alleen maar geluk en gezondheid. Bareth heeft geen verklaring voor het gedrag van de tempel- ratten als er een niet-tempelrat probeert binnen te komen. „Dan vormen ze één front tegen de indringer. Ze maken hem in een paar seconden af." Door dit gedrag blijft volgens hem de rattenkolonie vrij van ziekten. Onder de meer dan 10.000 ratten, die zich voeden met fruit en granen dat de pelgrims offe ren, bevinden zich vier witte dieren. Die zouden de directe afstammelingen van de vier go den zijn. Lauwers heeft zich inmiddels enigszins weten aan te passen aan haar omgeving. Terwijl zij zoveel mogelijk op open plaat sen in de tempel blijft en hek ken waarop de ratten zitten, vermijdt, schuifelt ze al fotogra ferend over het terrein. Bareth: „Zij komt hier tenminste nog binnen. Er zijn ook buitenland se toeristen die niet eens de bus durven uitkomen." Tafplaats in de buurt van Benthala, in de regio Mitidja. foto reuters jean-paul peussier jmerig, hun haar is sa- jit en hun gezichten zit- |r de insectenbelen. Vo- fcagen drie van hen hoe the extremisten hun pe keel doorsneden. De Inderen van de familie L in leeftijd variërend |t 21 jaar, wonen sinds I in een kamertje in een Intrum, dat door bom- knten is veranderd in Is de Baraudis, de Jaf- Moussars of de Barouks jen uit andere gezinnen lanvallen van de extre- iebben overleefd en nu Inkelcentrum huizen [de Mebarkis nog la- i kinderen kakelen door ten als ze een vreemde leren en vertellen alle- Jts hoe ze heten. Maar [delijk wordt dat de Jmer geen oplossing Ti problemen heeft, ver- de vragende ogen en pn stemmen en staren lusteloos voor zich uit. t moord op zijn vader, len twee oudere broers 'is het alsof ik niet meer leef, vertelt de 14-jarige Redouan Mebarkid. Kinderen die wees zijn gewor den door het geweld in Algerije, dat sinds 1992 aan zeker 75.000 mensen het leven heeft gekost, leven vaak met een dubbel trau ma: eerst verliezen ze hun ou ders en dan hun huis. „Ik kan er niet meer tegen. Alles is klote hier", zegt Redouan. 'Flier' is het winkelcentrum van Sidi Moussa, twaalf kilometer ten zuiden van de hoofdstad Al giers. Een plek waar 45 wezen hun toevlucht hebben gezocht. Redouan herinnert zich die gruwelijke nacht waarin twintig tot dertig met messen en gewe ren gewapende mannen zijn huis binnendrongen. Hij zag van een afstandje hoe een van de moordenaars de keel van zijn moeder doorsneed; ze lag op de vloer van de slaapkamer terwijl ze haar keel met haar arm probeerde af te schermen. Zijn zusje Amina verschool zich onder het bed, de 6-jarige Fares werd later gevonden in het bloed van zijn moeder. Zonder enige zichtbare emotie doet Re douan voor hoe zijn moeder hulpeloos probeerde om zich zelf te beschermen. „Het is alsof het heel gewoon is als ik erover praat", zegt hij. Het gezin Mebarki was een duidelijk doelwit voor de extre misten. Redouans oudere zus, de 19-jarige Naima, gaf infor matie aan de veiligheidsdienst over vermeende leden van ge wapende groepen in de regio Mitidja. De slachtoffers die de moord partijen overleven, hebben van de ene op de andere dag alles verloren, vertelt Cherifa Khed- dar van de organisatie Ons Al gerije, die overlevenden van het geweld steunt. Ook Kheddars broer en zuster zijn gedood bij een aanslag. „Huizen worden geplunderd en in brand gesto ken", vertelt ze. „Geld en juwe len worden gestolen. En op sommige plaatsen hebben ze zelfs serviesgoed en meubels meegenomen." 'Ons Algerije' probeert negen duizend slachtoffers te helpen in Mitidja, de basis van de ex tremistische Gewapende Isla mitische Groep, die verant woordelijk wordt gehouden voor een groot deel van de mas saslachtingen. Behalve wezen vangen ze ook gewonden op en andere overlevenden die geen plaats hebben om naartoe te gaan. De Algerijnse autoriteiten stellen geld beschikbaar voor de slachtoffers van het terrorisme, maar eerst moeten de slachtof fers de ambtelijke molen door lopen. Veel wezen zijn overi gens niet op de hoogte van de hulp. Kinderen die hun ouders zijn verloren bij een aanslag, wor den eerst vaak erg agressief en vervolgens gaan ze iedereen wantrouwen, vertelt Malika Sennia, hoofd van de maat schappelijke hulpverlening in Blida, de hoofdstad van de regio Mitidja. „Het kost heel veel werk om hun vertrouwen te winnen" vervolgt ze. „Ze zijn kwaad op de hele wereld." Haar kantoor heeft sinds kort vijf posten in de regio waar psy chologen en maatschappelijk werkers de overlevenden van massamoorden behandelen. 'Ons Algerije' probeert wezen bij gezinnen en tehuizen onder te brengen en zoekt geld voor de behandeling van gewonden. Maar ondertussen kwijnen de Mebarkis en de andere kinde ren nog steeds weg in het win kelcentrum. Bojidar Popov weet hoe de vlag er bij hangt. „We hebben geen keus. Als we de corruptie en georganiseerde misdaad niet de baas worden, zullen de buitenlandse investeer ders Bulgarije links laten liggen. En zaken als het lidmaatschap van de NAVO en de Europese Unie kunnen we dan ook wel ver geten", zegt de secretaris-generaal van het Bulgaarse ministerie van binnenlandse za ken. Bulgarije 'genoot' tot voor kort de reputa tie een paradijs voor de georganiseerde misdaad te zijn. Nauwelijks gehinderd door de door en door corrupte overheid verdien den Bulgaarse, maar ook Russische, Servi sche en Turkse misdaadorganisaties vermo gens met het smokkelen van sigaretten, wa pens, olie, drank, met afpersing en de han del in vrouwen. Andere organisaties legden zich toe op het financieel uitkleden van banken en staatsbedrijven. Voor wie over de juiste politieke contacten beschikte, was in Bulgarije vrijwel alles mogelijk. Was. Want de nieuwe, centrum-rechtse regering van premier Kostov heeft van het herstel van recht en orde en het bestrijden van misdaad en corruptie prioriteit num mer één gemaakt. „We spiegelen ons aan wat Italië in het begin van de jaren negentig heeft gedaan. De operatie 'schone handen' kon daar van start gaan omdat de politieke wil bestond om het probleem aan te pak ken. Dat is in Bulgarije nu ook het geval. Nu kunnen wij ons concentreren op de vraag hoe we de strijd moeten voeren", aldus Popov. Bescherming Met een aantal spectaculaire acties heeft de nieuwe regering de afgelopen maanden aangetoond dat het haar menens is. Op last van minister Bonev van binnenlandse za ken werden afgelopen zomer duizenden bezitters van luxe auto's door 'vliegende brigades' van de politie aangehouden. Daarbij werd niet alleen gecontroleerd of de auto was gestolen, maar ook of de eigenaar wel belasting had betaald. „Die actie was een enorm succes. On middellijk nadat we ermee waren begon nen, meldden duizenden mensen zich 'spontaan' aan bij de belastingdienst. De zogenaamde 'nieuwe rijken' weten nu dat ze niet meer boven de wet staan en eerlijke mensen hebben voor het eerst sinds lang het gevoel dat er iets tegen de criminelen wordt ondernomen", meent Popov. Tegelijkertijd heeft de regering ook een groot offensief tegen corrupte ambtenaren gelanceerd. In de havenstad Varna, de on betwiste 'maffia-hoofdstad' van Bulgarije, werden afgelopen zomer dertig politieagen ten ontslagen omdat ze hun salarissen aan vulden met lucratieve illegale activiteiten. Op last van minister Bonev werden de leefomstandigheden van meer dan duizend douane-beambten onderzocht. Dat leidde tot een grote zuivering van het douane-ap paraat omdat honderden ambtenaren on danks een bescheiden salaris in grote luxe bleken te leven. De 'grote schoonmaak' bij de Bulgaarse overheid gaat door, verzekert Popov. „Het is een zaak van lange adem. We hebben tot nu toe pakweg 25 procent van alle ambte naren 'gescreend' op dubieuze contacten De Bulgaarse anti-terreurbrigade aan het werk. en al flink wat rotte appels uit de mand kunnen verwijderen. Van eenvoudige amb tenaren die zich lieten omkopen tot hoog geplaatste functionarissen op sommige mi- nisteriés." De vergelijking met Italië in het begin van de jaren negentig gaat in een aantal opzich ten mank. In Bulgarije zijn corruptie en ge organiseerde misdaad veel dieper gewor teld dan in Italië het geval was, weet de se cretaris-generaal van binnenlandse zaken. „In Italië heeft de maffia er vele decennia over gedaan om contacten tot op het hoog ste politieke niveau te ontwikkelen. Hier is de ontwikkeling omgekeerd gegaan: Na 1989 zocht een aantal hooggeplaatste figu ren contact met criminele organisaties om hun posities en lucratieve zaken te bescher men. Criminele organisaties waren hier tot voor kort moeilijk aan te pakken omdat ze bescherming op hoog niveau genoten." Bovengronds Dat de scheidslijn tussen politiek en onder wereld in Bulgarije op zijn zachtst gezegd niet altijd even duidelijk is, bleek onlangs opnieuw pijnlijk. In samenwerking met Tsjechische collega's rolde de Bulgaarse po litie een omvangrijke organisatie op die de afgelopen jaren tientallen Bulgaarse vrou wen leverde aan de bloeiende seksindustrie in Praag. „Een van de twintig verdachten die we arresteerden, was in het begin van de jaren negentig presidentskandidaat", zegt Popov. Nee, de naam wil hij niet noe men. Of de man in kwestie ooit wordt veroor deeld, is de vraag. „Het Bulgaarse juridische systeem is op Russische leest geschoeid en verschrikkelijk inefficiënt. Van iedere hon derd misdaden die de politie onderzoekt, gaan er maximaal twintig naar de openbare aanklager, terwijl uiteindelijk slechts een tot drie zaken echt in een rechtszaak uitmon den. De hervorming en modernisering van het juridische systeem staat daarom ook hoog op de agenda van de regering." Ondanks de vele handicaps waarmee de Bulgaarse regering heeft te kampen in de strijd tegen corruptie en georganiseerde misdaad, is Popov optimistisch over de uit komst. „We zijn de psychologische oorlog tegen de georganiseerde misdaad aan het winnen. Misdaadorganisaties kunnen niet langer ongestoord profiteren van de gaten in het systeem en genieten geen bescher ming op het hoogste niveau meer. Tegelij kertijd wordt de speelruimte voor corruptie steeds kleiner nu de regering ondubbelzin nig heeft gekozen voor de markteconomie en het privatiseren van staatsbedrijven. We krijgen de laatste tijd steeds meer signalen dat criminele drganisaties van karakter ver anderen. Met het geld dat ze de afgelopen jaren op illegale wijze hebben verdiend, gaan ze 'bovengronds', de normale econo mie in. Ik denk dat dat een positieve ont wikkeling is." Voor sommige westerse bedrijven komt de Bulgaarse variant van de operatie 'scho ne handen' echter al te laat De Brits-Ne derlandse multinational Unilever bijvoor beeld trok zich medio vorig jaar terug uit Bulgarije omdat het land te corrupt was om er normaal zaken te kunnen doen. „In Bul garije werd het ons onmogelijk gemaakt za ken te doen zonder betrokken te raken bij corruptie. Daar hebben we consequenties uit getrokken. Dat betekende: inpakken, verlies nemen en wegwezen", zo vertelde Unilever-bestuurvoorzitter Tabaksblat on langs. Bojidar Popov en zijn mensen hebben duidelijk nog heel wat werk te verzetten voordat Bulgarije van zijn kwalijke imago af is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7