'Europa nog altijd achter Duisenberg' Alleen werk kan nieuwe rellen in Brussel voorkomen Britse au pair weer op vrije voeten Buitenland Beyers Naudé overwoog vlucht naar Nederland 'Sociale' Blüm nu schietschijf van dienst Zuid Zuid -Amerikanen leerden -Afrikanen martelen washington john wanders Archeologen vinden 'Stonehenge twee' qnden Britse archeologen hebben in Zuid-Engeland de ruïnes /an een prehistorische tempel opgegraven. De ruïnes zijn vol- jens hen 'net zo oud en belangwekkend' als het beroemde Sto nehenge. De gisteren bekendgemaakte vondst is wat de Britse prehistorie aangaat de belangrijkste in dertig jaar tijd. Bij Bristol iverden 5.000 jaar oude houten overblijfselen van een ringvor mige tempel gevonden. Ze liggen onder de Stenen Ring van Stanton Drew, een prehistorische ruïne van latere datum. De houten bouwsels zijn twee keer zo groot als elk van de zeven tot dusverre ontdekte houten tempelruïnes in Groot-Brittannië. mij m SFOR valt kamp Serviërs binnen ,ep)jl majevo Leden van de NAVO-veiligheidsmacht in Bosnië SFOR) zijn gisteren een kamp van de speciale Servische politie }en. binnengevallen om wapens, apparatuur en documenten in be ten) s'aSte nemen. De militairen ondervonden geen tegenstand van t en de ongeveer honderd agenten in het kamp te Doboj. Tot de actie s. v werd besloten omdat de speciale politie de regels omtrent haar /AAI inzet had overtreden. De commandant en enkele agenten tra- ;rblij den in september op als lijfwacht voor radicale Servische leiders deoa inBanja Luka, zonder daarvoor toestemming te vragen. Ook wa- 5 te ren zij betrokken bij schermutselingen met aanhangers van Bil- 5 n« jana Plavsic, rivaal van de radicalen rond Radovan Karadzic. brussel ton van lierop anp De politie durft er eigenlijk niet meer te komen. Alleen in dringende geval len doen de ordediensten Kuregem nog aan, het liefst in groepjes. De ver pauperde en troosteloze wijk rond het Brusselse Zuidstation heet in de volks mond niet voor niets 'Klein Chicago'. Vrijdag en zaterdag brandde het in Kuregem, in de deelgemeente An- derlecht. Ongeveer 300 migrantenjon geren, vooral van Marokkaanse origi ne, bestookten de politie met projec tielen. Uit woede om de dood van een 24-jarige landgenoot. Ook in het voor een groot deel niet minder vervallen Schaarbeek gingen Marokkanen uit protest de straat op. Geweld bleef daar goeddeels uit. Maar vergeten en gefrusteerd Brussel roerde zich. Kuregem of Anderlecht staan niet op zich. In de deelgemeente Vorst kwam het al in 1991 tot rellen, gevolgd door onlusten in Molenbeek in 1995. Eer der dit jaar waren er nieuwe op stootjes in Molenbeek na de dood van een migrant bij een schietpartij. Bij de ontdekking van het lichaam van het Marokkaanse meisje Loubna Be- naïssa gooiden jonge landgenoten af gelopen voorjaar stenen naar het ge meentehuis van het stadsdeel Elsene, uit protest tegen de in hun ogen lakse aanpak van rijkswacht en justitie, die toch niets om Marokkanen geven. Sterker nog: die hen ronduit discrimi neren. Met de spreiding van migranten is het in België slecht gesteld. Steden als Brussel, Antwerpen en Luik kennen grote concentraties. Platteland en pro vinciesteden blijven naar verhouding sterk Vlaams of Waals getint. Van de circa 925.000 buitenlanders in België woont 31 procent in Brussel. Naast gefortuneerde diplomaten en Europese ambtenaren betreft het ook veel Marokkanen en Turken zonder al te veel perspectief. Ze zijn slecht ge huisvest en dito onderwezen en ze hebben geen lokaal stemrecht, hoe lang ze vaak ook al in Brussel wonen. Bij de jonge generatie kookten de ge voelens van frustratie en uitzichtloos- hei&afgelopen weekeinde opnieuw over. Voor Marokkaanse jongeren is er vaak nauwelijks uitzicht op werk. Zelf wijten zij dat aan racisme onder werk gevers. Van de iets oudere landgeno ten zijn er die succes boeken via de drugshandel. Hun snelle geld ver blindt sommige jonge Marokkanen. Zelf in drugs handelen lijkt hun enige uitweg. Veel jonge dealers laten zich daarom niet meer zien op school. De dode van vrijdagavond was vol gens de rijkswacht ook een drugsdea ler, één van het type die model stond voor jonge kansloze Marokkanen. Ou dere leden van de Marokkaanse ge meenschap zouden de rijkswacht zelfs gevraagd hebben hem aan te pakken wegens zijn slechte invloed op de buurt. Bij verzet tegen zijn arrestatie vielen de fatale schoten. Het daaropvolgende protest is volgens minister Van de Lanotte van binnen landse zaken aangevuurd door drugs bendes. Deze willen de situatie hand haven waarbij politie en rijkswacht zich nauwelijks nog in bepaalde buur ten durven vertonen. De bewindsman pleit echter voor een harde aanpak van drugsbendes. Daar heeft het re cente weekeinde niets aan veranderd. Van de Lanotte streeft tegelijkertijd naar meer preventie. De jongeren van goede wil hoopt hij via jeugdwerk en meer samenwerking met de politie binnenboord te houden. De minister wil ook niet alle migranten over één kam scheren. Gisteren prees hij de 'waardigheid die de Marokkaanse ge meenschap de afgelopen dagen over het algemeen heeft getoond'. „Veel mensen zijn beschaamd over wat is voorgevallen. Met die mensen willen we in contact blijven." Jeugd- en buurthuizen zijn echter niet genoeg om nieuwe rellen te voorko men, meent Johan Leman, directeur van het Belgisch Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding. Hij pleit voor meer banen. Jongeren die 'schoolmoe' zijn, moeten via over heidsbaantjes arbeidsritme opdoen, een Belgische variant op de Melkert- baan. „Alleen dat kan hen op termijn perspectief bieden. Leman wil daarnaast een strenge aan pak van de harde kern die niet wil meewerken. Om onnodig rondhangen op straat en de kans op criminaliteit te verkleinen, vraagt hij om een mel dingsplicht van jongeren die niet meedoen aan een opleidings- of ba- nenproject. Wie zich niet meldt, wordt doorverwezen naar justitie, die hard moet optreden tegen deze 'rotte ap pels'. De prominentste tegenstander van het extreem-rechtse Vlaams Blok brengt een duidelijke nuance aan. Toch kwam het Blok zaterdag al met voorstellen die op het eerste oog wei nig verschillen van de aanpak van Le man. Wel gaat extreem-rechts verder, door een avondklok te eisen voor alle jeugdigen in stadsdelen als Kuregem. Handhaving van de huidige situatie zou het Vlaams Blok echter niet slecht uitkomen. Het Blok hoopt na electora le successen in Antwerpen nu op ze telwinst in Brussel. Daarvoor is de steun nodig van een andere aartsvij and, die inmiddels druk wordt befol- derd: de Brusselse Franstalige. Afweging was 'stevige worsteling' De Zuid-Afrikaanse anti-apart- heidsstrijder ds. C.F. Beyers Naudé (82) heeft in 1977 serieus overwogen naar Nederland te vluchten. Dit zegt hij in zijn autobiografie 'My land van hoop. Die lewe van Beyers Nau dé'. De Nederlandse vertaling Verzet en verzoening werd gis teren in Den Haag op de am bassade van Zuid-Afrika gepre senteerd. Wegens zijn verzet tegen de apartheid werd Beyers Naudé op 11 oktober 1977 'geband'. Dat hield verregaande beper king van zijn bewegingsvrijheid in. Hij mocht niet meer dan één persoon tegelijk spreken, niets publiceren, niet aan politieke discussies deelnemen en zich wekelijks melden bij de politie. De 'banning' werd op 26 sep tember 1984 opgeheven. De afweging of hij naar Ne derland zou vluchten, was een 'stevige worsteling', schrijft Beyers Naudé. Vrienden waren al bezig met de voorbereiding van de vlucht. Aanvankelijk hield hij zijn vrouw Ilse buiten de plannen. Toen hij haar van zijn voornemen op de hoogte stelde, zei ze dat ze zijn keuze zou respecteren, maar dat hij niet moest denken dat zij hem zou volgen. „Ik kan Zuid-Afrika en onze kinderen niet in de steek laten." Daarmee was de vlucht van de baan. correspondent Norbert Blüm mocht vorig jaar oktober Helmut Kohl huldigen, omdat de bonds kanselier de langst dienende Duitse rege ringsleider was geworden. Blüm was de voor de hand liggende feestredenaar. Niet alleen omdat hij de stroopkwast virtuoos hanteert, maar vooral omdat hij net zo lang als Kohl aan het bewind is. De kanselier en zijn minister van werkgele genheid en sociale zaken waren veertien jaar verenigd in een voor hun partij (CDU) gunstig pact. Kohl zorgde voor de grote lij nen en Blüm voor het 'sociale gezicht'. Met name bij de bejaarden scoorde Blüm hoog. Zijn lijfspreuk 'uw pensioen is veilig' gold als garantie dat ze niet voor hun oude dag hoefden te vrezen. Op hun beurt beloonden ze de CDU daarvoor in het stemlokaal. Die gouden tijd lijkt voorbij. Een jaar na zijn feestrede heeft Blüm zijn collega Waigel van financiën afgelost als schietschijf van dienst. Blüm had slecht nieuws lang opge zouten, maar moest er onlangs toch mee voor de draad komen: de pensioenpremies moeten worden opgetrokken tot record hoogte, van 20,3 tot 21 procent. Zijn grote beschermer was zeer ontsteld. Een dergelijke verhoging is onacceptabel, verklaarde Kohl. Premieverhoging zou ten koste gaan van de werkgelegenheid, dus Blüm moest maar iets anders verzinnen. Dat deed hij, maar het was volgens de kleinste regeringspartner, de liberale FDP, niet veel beter: als de BTW met één procent zou worden verhoogd, kon de premiestij ging worden geschrapt. De FDP zei nee. Onenigheid in de coalitie is altijd leuk voor de oppositie, in dit geval de SPD. En om de verdeeldheid aan te wakkeren, verklaarden de sociaal-democraten dat ze de CDU wel wilden helpen. Een monsterverbond tussen CDU en SPD is echter het schrikbeeld van iedere Duitser die iets wil veranderen, zeker als het om het pensioenstelsel gaat. Nie mand wil daar zijn vingers aan branden. Het systeem werkte in de gouden jaren goed. De overheid bepaalt hoeveel de socia le partners afdragen aan een collectief fonds. Daaruit worden de lopende pensioe nen betaald. De premieplichtigen sparen dus niet voor hun eigen oude dag. Dat heet het 'generatiecontract'. Blüm noemt het graag een solidariteitspact. Maar nu het slecht gaat, dreigt de bodem eruit te vallen. Bij tegenwind is men vooral solidair met zichzelf. De logische conclusie, drastische hervorming, werd echter niet ge trokken. Blüm morrelde wat aan de hoogte van de pensioenen en zei stralend dat 'ze veilig zijn'. Waarschuwingen van experts werden genegeerd en alternatief plan werd energiek ondergeschoffeld. Het resultaat is een vertrouwd beeld: nood zakelijke hervorming strandt op de fatale combinatie van onwil en onvermogen. Blüm had natuurlijk zelf al lang met pen sioen moeten zijn, maar Kohl wil in een verkiezingsjaar zijn 'sociale gezicht' niet missen. De kans dat de minister na de stembusgang terugkeert, bezorgt de hervor mers in de CDU nu echter al nachtmerries. Van Mierlo na consultatie in Brussel: Fransen op de been voor volk Algerije iEJJs. Tienduizenden mensen hebben gisteravond in Parijs hun olidariteit betuigd met het Algerijnse volk, dat al jaren door een 'loedig intern conflict wordt geteisterd. De Journée pour l'Algérie Dag voor Algerije) was georganiseerd door verschillende organi ses en beroemdheden. Tientallen acteurs, musici en sporters 'eden mee. Ook in andere Franse steden werden betogingen ge- '°Uden. Algerije wordt al ruim vijfjaar geteisterd door slacht ten onder de bevolking. Door het regime worden die toege- chreven aan islamitische fundamentalisten, maar steeds vaker •ordt ook beweerd dat het regime zelf een hand in de bloedba an heeft. Bij de jongste slachtpartijen werden afgelopen week je 56 mensen gedood. foto epa joel robine De steun voor Wim Duisenberg als eerste president van de Europese Centrale Bank (ECB) is niet aan het afbrok kelen. Dit heeft minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) gisteren geconcludeerd uit informele contacten met zijn Europese collega's in Brussel. Tegelijkertijd maakte Van Mierlo duidelijk dat Nederland bereid is tot een compro mis met Frankrijk over de vacature voor de machtigste bankier van Europa, waarvoor president Chirac vorige week de Fransman Trichet in het strijdperk bracht. brussel paul koopman correspondent „Er is geen reden voor onge rustheid. Ik heb diverse colle ga's gesproken en ik twijfel niet aan de houding die zijn ten aanzien van Duisenberg inne men", zei de zichtbaar opge luchte bewindsman gisteren. Hij voegde daaraan toe met na me te blijven rekenen op steun van bondskanselier Kohl, omdat de Duitse bevolking in Duisen berg een garantie ziet voor het behoud van een sterke munt. De minister was bij zijn diplo matieke initiatieven te Brussel enigszins gehinderd doordat zijn belangrijkste gesprekspart ner, de Franse minister Vedrine, in Parijs was gebleven voor een onderhoud met de Iraakse vice- premier Aziz. Een direct gesprek over een mogelijke uitweg uit de Frans-Nederlandse strijd om de ECB-post was daardoor niet mogelijk. Niettemin deed Van Mierlo Frankrijk al een bedekt aanbod. Verwijzend naar het eveneens vacante vice-presidentschap van de ECB zei hij: „Er kan er maar één op de voorzittersstoel plaatsnemen, maar er zit ook iemand naast." Premier Kok zou de zaak bij president Chirac willen aankaarten tijdens de werkgelegenheidstop, volgende week in Luxemburg. Bundesbank-president Tiet- meyer drong er onlangs op aan snel knopen door te hakken over de ECB-topbaan, omdat het Frans-Nederlandse getouw trek slecht zou zijn voor het ver trouwen van de markten in de eenheidsmunt euro. Volgens Van Mierlo is een snel besluit echter niet mogelijk. De ECB- baas kan volgens hem pas wor den benoemd nadat begin vol gend jaar de landen zijn gese lecteerd die aan de Economi sche en Monetaire Unie deelne men. 1NSDAG 11 NOVEMBER 1997 Geheim rapport dood Rabin openbaar jtpiizALEAA Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten een leheim deel van het rapport over de moordaanslag op premier Yitzhak Rabin morgen openbaar te maken. Daarmee wil de re- k gering geruchten de kop indrukken dat de geheime dienst Shin B Beth een rol gespeeld zou hebben in de moord. Rabin werd in november 1995 doodgeschoten door de joodse extremist Yigal F Amir. Uit onderzoek bleek dat Amir de moord alleen had be- [aamd. Een aanhangsel van het onderzoeksrapport, waarin werd ingegaan op pogingen van Shin Bet om extreem-rechtse joodse Jiingen te infiltreren, werd echter nooit vrijgegeven. In rechtse prt kringen wordt sindsdien gefluisterd dat de dienst iets met de n!j dood van Rabin te maken had. Tsjechië wil leger naar Bosnië sturen Washington Tsjechië is bereid deel te nemen aan een NAVO- vredesmacht die in Bosnië blijft als het huidige SFOR-mandaat in juni volgend jaar afloopt. Dat heeft de Tsjechische premier Klaus gisteren bij een bezoek aan Washington gezegd. Tsjechië, Hongarije en Polen werden deze zomer formeel uitgenodigd voor het lidmaatschap van de NAVO. Volgens berichten zou Tsjechië echter achterliggen op de twee andere voormalige Oostbloklanden bij de voorbereidingen op het lidmaatschap. Klaus zei gisteren dat Tsjechië op zijn begroting zo'n 60 miljoen Iden heeft uitgetrokken voor de kosten van NAVO-operaties. Berovers KLM-kantoor Belgrado vast 4.08 tfiGRADQDe politie in Belgrado heeft gisteren twee verdachten gearresteerd van de roofoverval, afgelopen februari, op het KLM- kantoor in de Joegoslavische hoofdstad. Het gaat om een 27-jari- ■rigeman en een 22-jarige vrouw. Bij de overval werd ruim een half miljoen gulden buitgemaakt. Bij een huiszoeking bij het jaar vond de politie ongeveer 140.000 gulden terug. De rest zou zijn opgegaan aan auto's, juwelen en een reisje naar Tunesië. et» diss Turkije mag meepraten op conferentie le j hussel Duitsland verzet zich niet langer tegen deelname van ;n al Turkije aan de conferentie waarin de Europese Unie en kandi- pale iaat-landen overleggen over nauwere samenwerking. Minister Prins Kinkel zei gisteren tegen zijn Europese collega's van buitenland- ce n ie zaken dat het standpunt van Bonn over de positie van Turkije onb verkeerd is begrepen'. Twee weken geleden pleitte Kinkel nog onk voor een aparte regeling voor Turkije, dat sinds 1963 al ambities :oestert om toe te treden tot de Europese Unie. Er moest erkend vorden dat er 'een grote afstand' was tussen de kandidaat-lan- djls den uit Midden- en Oost-Europa en Turkije, zei hij toen. De pro- deni blemen rond Turkije leken een groot obstakel te vormen bij de r® Europese top in december, waarop Europa moet beslissen met welke landen gaat worden onderhandeld over toetreding. verif Squish-movies in Nederland onbekend j3* wswuk Videofilms waarin dieren worden mishandeld en ge dood, zijn in Nederland nog een onbekend verschijnsel. Zowel de Dierenbescherming als de videobranche heeft geen enkele lanwijzing dat deze films in Nederland worden verhuurd of aan geboden. In Groot-Brittannië trekken deze zogeheten squish- movies wel publiek. De Britse politie heeft het afgelopen jaar Dentallen van deze videobanden in beslag genomen. In de vi deofilms worden dieren op gruwelijke wijze mishandeld en ge- 1. Volgens een producent vinden met name mannen deze janden 'opwindend'. De Nederlandse Video Detaillisten Organi satie meldt dat zulke films niet in omloop zijn. correspondent De zaak tegen de Britse au pair Louise Woodward heeft gisteren een verrassende wending genomen. Woodward kwam op vrije voeten, nadat rechter Hiller Zobel haar veroordeelde tot een gevangenisstraf van 279 dagen, ofwel de duur van haar voorar rest. In tegenstelling tot de jury acht Zobel niet bewezen dat Woodward de aan haar zorg toevertrouwde negen maanden oude baby Matthew Eappen met opzet heeft ge dood. Het misdrijf vloeide volgens Zobel voort uit 'een combinatie van frustratie en gebrek aan ervaring met de zorg voor jonge kinde ren'. Hij wijzigde het vonnis van de jury daarom van 'moord' in 'dood door schuld'. Woodward krijgt haar paspoort echter nog niet terug, hetgeen betekent dat ze de VS voorlopig niet kan verlaten. Ze zal moeten wachten op de afhandeling van het hoger beroep dat de aanklagers gisteren tegen de uitspraak van Zobel hebben aangetekend. „De verdediging heeft groot respect voor hetgeen rechter Zobel heeft gedaan en voor de moed die hij vandaag heeft getoond", zei de zichtbaar opgeluchte advocaat van Woodward, die zijn marktwaarde dankzij de ingreep van de rechter met sprongen zag stijgen. Woodward zelf kon ternauwernood een glimlach onderdrukken toen ze het be toog van Zobel aanho'orde. In het Britse Elton, de woonplaats van Woodward, werd het nieuws uit Massachu setts met luid gejuich ontvangen. De bevol king van het plaatsje had zich de afgelopen weken massaal ingezet voor Woodward. De ouders van het overleden jongetje zijn kwaad. Ze zeiden tegen de BBC 'zeer ver ontwaardigd en teleurgesteld' te zijn. Moe der Deborah Eappen vroeg zich af of 'leef tijd en onervarenheid belangrijker zijn dan het leven van een kind'. kaapstad runa hellinga correspondent De Zuid-Afrikaanse geheime dienst heeft in het verleden conferenties georganiseerd met de Argentijnse geheime dienst om martelmethodes uit te wis selen. Ook met de Chilenen en de Taiwanezen bestonden con tacten. Verder hebben de Zuid- Afrikanen martelmethoden ge kopieerd die de Fransen in Al gerije toepasten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Neder lands Instituut voor Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos deden in opdracht van de Zuid- Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening. Het rapport, dat gisteren aan de Commissie van de Waarheid werd aangeboden door de on derzoekers Peter Hermes en Hans Hartman, is voornamelijk gebaseerd op uitvoerig archief onderzoek. Er komt een aantal bekende aanslagen aan de orde die de Zuid-Afrikaanse geheime dienst in het verleden heeft ge pleegd. Daaronder de poging tot vergiftiging van Conny Braam, één van de leidende fi guren uit de Nederlandse anti apartheidsbeweging en de aan slag op de Zweedse premier Olaf Palme. Tranen van vreugde en grote opluchting in een Amerikaans café, waar zich tijdens de uitspraak van gisteren Britten hadden verzameld die het de afgelopen weken opnamen voor Louise Woodward. foto ap victoria arocho

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5