Borst bekijkt dreigend personeelstekort in zorg Binnenland •Een aanbieding met sterailures. Koud protest Stotteraar vaak naar te makkelijke school Sombere jongere vrolijkt op na anti-baalcursus Belastende verklaringen tegen deel Urka-bende RAI: Kenteken voor elke fiets met motor Steun voor kleinere varkensstapel >011 NOVEMBER 1997 erlid Varma wederom bedreigd I Apothekers leveren in voor wegwerken wachtlijsten in ziekenhuis jam» Het Tweede-Kamerlid van GroenLinks Singh Varma yde~politie in haar woonplaats Amsterdam aangifte doen {dreiging en belediging door neonazi's. Zaterdagavond je op een bijeenkomst van neonazi's genoemd en zondag je diverse bedreigende telefoontjes. Zaterdagavond kwa- k een zaaltje in Rotterdam zeventig neonazi's bijeen. Mo- Cestaat er een verband met de dreigtelefoontjes de volgen- j. „Daarin werd gesteld dat ze naar mij toe zouden komen {razen zullen nemen", aldus Varma. Rechts-extremisten jn het GroenLinkskamer al langer. persmog viel dit jaar mee (ENHet aantal dagen met smog is de afgelopen zomer vallen. Ondanks een lange periode met (zeer) warm weer. er niet meer dan negen smogdagen. Opvallend was dat acht van die dagen er smog was in Zeeland. In Zuid-Hol- erden slechts twee dagen met smog gemeten, blijkt uit ns van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu zen moet bij verkiezing opstappen' Ag» Minister Ritzen van onderwijs moet weg. vinden Ster Rien Meijerink van de vereniging van gezamenlijke fsiteiten (VSNU) en voorzitter Arie van der Hek van de i'aad. In een interview met dagblad Trouw uiten ze van- die kritiek op de bewindsman. De voorzitters noemen het van Ritzen wispelturig. Ook zou hij veel jongeren dwars- i bij hun overstap naar de universiteit of hogeschool. dent pikt baantje laagopgeleiden r» Studenten moeten niet langer de baantjes van laagge- den inpikken. Ze moeten een bijbaantje op hun eigen ni- oeken en de overheid, universiteit en werkgevers moeten tten daarin stimuleren. Dat is de strekking van het advies t Interstedelijk Studentenoverleg (ISO) samen met de jon- jrganisatie CNV aan politiek Den Haag geeft. Zij overhan- i vandaag hun notitie De slag om de onderkant aan de voorzitters Wallage (PvdA) en De Hoop Scheffer (CDA). Ze meer aandacht voor de concurrentie op de arbeidsmarkt studenten en laaggeschoolden. gan n ban op pillen met gelatinejasje dfEr komt voorlopig geen totale ban op het gebruik van smiddelen waarin gelatine is verwerkt. Dat zegt een voerder van de Europese Commissie in een reactie op een ektefan minister Borst van volksgezondheid. Die sprak de angst a eejt er een tekort aan medicijnen ontstaat. Volgens de Eu- ïd.f (Commissie wordt zeker de verkoop van medicijnen die ld e reet levensbelang zijn, voorlopig niet stilgelegd. In gelatine denfen runderbestanddelen gebruikt. Door het verbod moet de enlteiding van de ook voor mensen schadelijke gekke-koeien- BSE worden voorkomen. >ed. n per ongeluk doodgeschoten t» De 35-jarige man die vrijdagavond overleed als gevolg »n schietincident op de Andesdreef in Utrecht, blijkt per uk te zijn neergeschoten. De schutter en het slachtoffer i bekenden van elkaar. Volgens de politie was de verdachte en en wilde hij zijn pistool laten zien. Daarbij ging het wa- Het slachtoffer werd door een kogel in de borst geraakt, erleed enkele uren later in het Academisch Ziekenhuis in %e\ ing bij Douwe Egberts verboden Uk Het distributiepersoneel van E)ouwe Egberts gaat van- veer aan het werk. President P. van Broekhoven van de jank van Utrecht had hun staking gisteren in kort geding culfden. De rechter vond de staking voorbarig. Met die ziens- 'af hij de directie van de koffiebrander, die het kort geding de industriebonden van FNV en CNV had aangespannen, Het distributiepersoneel van Douwe Egberts ging wijdag ndtiaan in staking. De chauffeurs vrezen dat de directie hun arhf gaat uitbesteden en dat hun arbeidsvoorwaarden dan ver- ,i eren. De directie zegt dat er nog niets is besloten. i adres op nieuwe giro-envelop der' rdam» Vanaf maandag 17 november liggen er nieuwe giro oppen in de postkantoren. Op één stapel, in plaats van de 11 ge drie voor de Postbankkantoren in Amsterdam, Arnhem itaal n Haag. Een streepjescode op de plek waar normaal een egel hoort en onder het Arnhemse adres gaan de envelop- utomatisch naar het juiste adres. De tot nog toe gehanteer- 11 e adresseringen zijn door een nieuwe automatische ver- i ngvan de enveloppen bij de Postbank en PTT Post overbo- '8ereworden. De gratis enveloppen van de Postbank zijn bui- 5 P1 woon populair in Nederland. Jaarlijks gaan er 100 miljoen 'eloppen over de toonbank. Daarvan komen er maar 80 I v: Op 9 december gaat ShowBizCity open. Albert Heijn biedt u de kans op 'n avond tussen de sterren In dit ShowBizparadljs. Als u nu bij Albert Heijn vier van de onderstaande artikelen naar keuze koopt, kunt u f 15,- korting krijgen op het entreebewijs. Ook kunt u kans maken op een volledig verzorgd arrangement voor 2 personen. Kijk voor I meer informatie in onze actiefolder. W I Uncle Ben's sauzen, Whiskas kattenvoeding, zoetzuur normaal of zoet- alle smaken, zuur met extra ananas, blik 400 gram left 1.59 I' pot 350 gram 2.29 of Whiskas Cocktail, of Hongaarse goulash, pak 300 gram 1&T 1.79 pot 475 gram 379" 3.29 I Pedigree Pal honden- Chocolade mini's Mars, voeding, Twix of Milky Way mini's Junior, senior of rund/hart zak 300 gram 3.49 blik 400 gram Ni) 1.59 Suzi Wan Satehsaus. 0cze M„bledlngen geldlg blik 400 gram 2 «99 2.29 t/m zaterdag 15 november a.s. DEN HAAG CPD Minister Borst (volksgezondheid) gaat onderzoeken in hoeverre er de komende jaren een tekort dreigt aan huis artsen, verpleegkundigen en verzorgenden. De minister komt begin volgend jaar met een overzicht waarin ze aangeeft hoeveel mensen er bij de verschillende beroeps groepen nodig zijn. Borst gaf gisteren in de Tweede Ka mer al toe dat er op dit moment net genoeg mensen be schikbaar zijn in de zorg. niet kunnen krijgen", zei PvdA- Kamerlid Vliegenthart. Volgens SP-Kamerlid Marijnissen zou den mensen niet meer in de zorg willen werken vanwege het vervelende imago. CDA-collega Lansink sprak van 'ontzieling'. Zo n 12 procent van de Ne derlandse beroepsbevolking, ongeveer 800.000 mensen, heeft een baan in de zorg. Het toene mend aantal mensen dat in deeltijd wil werken, zorgt voor krapte. Tegelijkertijd stijgt de vraag naar zorg door een groei end aantal ouderen en hulpbe hoevenden. Bovendien vergrijst het personeel in de zorg ook. Volgens Borst valt het met de De Kamer praatte met haar en staatssecretaris Terpstra (wel zijn) over het Jaaroverzicht Zorg 1998. Daarbij komen alle plan nen en bijbehorende budgetten voor volgend jaar aan de orde. Alle partijen maken zich zorgen over dreigende personeelstekor ten in de zorgsector, ook al trekt het kabinet voor volgend jaar 190 miljoen gulden extra uit voor 'meer handen aan het bed'. „Ik moet er niet aan denken dat we de komende jaren wel geld hebben om meer mensen aan te nemen, maar dat we ze motivatie en de waardering wel mee. „Dat is allemaal beeldvor ming", zei ze. Ze zal, samen met haar colle ga's Ritzen (onderwijs) en Melkert (sociale zaken) maatre gelen nemen als blijkt dat de ar beidsmarkt in de zorgsector te krap wordt. Voor het tekort aan huisartsen heeft ze al een oplos sing: de opleiding kan korter. De ziekenhuisstage voor huis artsen, waarvan het nut toch al ter discussie staat, kan in plaats van een jaar ook een half jaar duren. De minister maakte gisteren ook bekend dat zij voor volgend jaar 50 miljoen gulden extra wil uittrekken voor het wegwerken van wachtlijsten in ziekenhui zen. Het geld komt van de apo thekers. Die moeten in 1998 to taal 150 miljoen gulden ophoes ten. Vandaag nog uitte de In spectie voor de Gezondheids zorg haar bezorgdheid over de lange wachtlijsten in de ge zondheidszorg. Doordat men- Doodsteken van Ajaxfan niet meer op video HAARLEM GPD De dodelijke steken die volgens beelden op een vage videoband Ajax-supporter Carlo Picornie op 23 maart velden, zijn op de nieuwste gedigitaliseerde versie van de video niet meer te zien. De haarscherpe beelden die ca mera's van Rijkswaterstaat bij de YVijkertunnel opnamen, wer den gisteren getoond tijdens de rechtszaak tegen de 23-jarige Feyenoordsupporter die Picor nie met een klauwhamer op het hoofd zou hebben geslagen. Advocaat R. Heukels kwam in augustus van dit jaar tijdens het grootscheepse proces tegen een serie relschoppers met een 'ver beterde videoband' waarop te zien is hoe drie man zich met Picornie 'bezighouden'. Eén zou stekende bewegingen ma ken die Heukels toen theatraal demonstreerde. Op de gedigitaliseerde band die gisteren werd getoond, wa ren de drie man nog te zien, maar is geen sprake van steken de bewegingen. Waarschijnlijk is de tik of duw die één van de mannen met een knuppel tegen het lijf van Picornie geeft in de vage videoversie aangezien voor 'eensteek'. De band bevatte echter geen belastend of ontlastend bewijs materiaal voor Feyenoordfai) die gisteren moest voorkomen. Het proces tegen hem is deson danks aangehouden tot februari volgend jaar omdat zijn advo caat en de officier van justitie nog meer getuigen willen ho ren. Een verzoek om de voorlo pige hechtenis van de man uit Gennep op te schorten, werd af gewezen. Telefoondienst geeft minder informatie prijs DEN HAAG GPD PTT Telecom gaat de richtlijnen voor het vrijgeven van informa tie via het servicenummer 06- 8008 aanscherpen. Zo moet stalking (achtervolgingsterreur) worden voorkomen. Voortaan kunnen de telefonisten van het servicenummer niet meer zien waar iemand met een geheim telefoonnummer naar toe is verhuisd. Tot nog toe kon dat wel. Aanleiding is de zaak Astrid Tillema, die nu al zeven jaar wordt lastiggevallen door Ton Wilbrink uit Noord-Schaiwou- de. Na een celstraf wegens stal king, wist hij kortgeleden toch haar adres te achterhalen. Vol gens de advocaat van Astrid Til lema, B. Friedberg uit Amster dam, heeft de PTT de nieuwe woonplaats van Tillema prijsge geven. PTT-woordvoerder M. van der Haas: „De richtlijn is: geef geen adres en geen woonplaats door, zeker niet bij geheime te lefoonnummers. Bij een verhui zing is dat aangegeven op het scherm van de PTT Telecom- medewerkster, plus daarachter de naam van nieuwe woon plaats. Tillema was verhuisd naar Hoogezand, en bij vergis sing kan een medewerkster dat vertellen. Daarna is het in een kleine stad een koud kunstje om iemands adres te achterha len." Het systeem zal zo worden aangepast dat er alleen nog te lezen is dat de desbetreffende persoon is verhuisd. Niet meer waarheen. ZOETERMEERMet een oorverdovend fluitconcert heb ben gisteren een kleine achthonderd leraren voor de tweede keer binnen een week hun ongenoegen geuit over het beleid van minister Ritzen. De onderwijzers protesteerden voor het ministerie van onderwijs te gen de hoge werkdruk en achterblijvende salarisver- sen lang moeten wachten op een opname, kan de toeganke lijkheid van de gezondheidszorg in gevaar komen, schrijft de in spectie in het rapport De Staat van de Gezondheidszorg. Ook voor de verzorgingshui zen is er extra geld. Om te voor komen dat duizenden bedden verloren gaan. is elk jaar 90 mil joen gulden extra nodig. De Ka mer heeft hier bij de «algemene beschouwingen na Prinsjesdag om gevraagd. De helft was al toegezegd, nu heeft Borst ook de andere 45 miljoen gulden bij elkaar gesprokkeld. Behalve uit besparingen op haar eigen be groting, komt dat geld uit eigen bijdragen die ouderen zelf moe ten betalen voor de 'behouden' plaatsen. Ongerustheid van de Kamer voor een bezuiniging van tien miljoen gulden bij de logopedie is volgens de minister niet no dig. Zij verzekerde dat wie echt naar de logopedist moet, dat gewoon kan doen. Basisscholen sturen door on wetendheid stotterende kinde ren te vaak naar een vervolg opleiding die onder het niveau van de leerling ligt. Ook veel huisartsen weten te weinig over stotteren. Ze vertellen ou ders ten onrechte dat stotteren bij hun jonge kinderen vanzelf weer overgaat. Dit moet veranderen, zegt secretaris Jochem Zoetelief van de Nederlandse Federatie Stotteren (NFS). Hij krijgt sig nalen van ouders dat veel mensen een verkeerde beeld hebben van stotteraars. In de nationale stotterweek is het mogelijk dit beeld bij te stellen meent Zoetelief. Staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid opent van daag de nationale stotterweek met de ingebruikname van het Stotter Informatie Centrum. Dit moet ertoe bijdragen dat ouders en hulpverleners in de toekomst eerder en betere in formatie krijgen over stotte raars en de mogelijkheden voor therapie. In Nederland stotteren on geveer tweehonderdduizend mensen. Onder de jonge kin deren heeft ongeveer 4 pro cent moeite met het ononder broken uitspreken van lange zinnen. Volgens Zoetelief on dervinden met name deze kin deren nare consequenties van hun gehakkel en gehaper. Ze worden door klasgenoten ge pest of krijgen van hun leraar het verkeerde schooladvies. „Veel kinderen komen uitein delijk op een opleiding in het voortgezet onderwijs die on der hun niveau is, puur omdat ze stotteren", zegt Zoetelief. Mede om deze reden wordt in de nationale stotterweek speciaal aandacht besteed aan jonge kinderen met een stot- terprobleem. Uit onderzoek blijkt dat hel al mogelijk is kin deren vanaf tweëenhalf jaar te behandelen. Huisartsen moe ten dit ook weten, vindt de NFS. Want hoe jonger de be handeling begint, hoe groter de kans op verbetering. „Huisartsen zeggen nu nog vaak: wacht maar tot het kind zes jaar is, dan gaat het vanzelf weer over. Maar het risico is groot dat het niet overgaat. Het stotteren kan zich vastzet ten, het wordt dan een ge woonte. Dat mag niet gebeu ren", stelt Zoetelief. NIJMEGEN» ANP Middelbare scholieren die last hebben van depressieve buien hebben baat bij een speciale anti-baalcursus. Zo'n cursus is ontwikkeld door de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) in samenwerking met de Riagg in die regio. Psychologe M. Ruiter, hoofd preventie van de Riagg in Maas tricht, heeft onderzoek gedaan naar het effect van de anti-baal cursus Stemmingmakerij. Zij promoveert volgende week aan de KUN op de resultaten van haar onderzoek. Volgens Ruiter heeft 15 pro cent van de middelbare scholie ren meer dan normaal lafct Iran baalbuien. Oorzaken zijn l^eel verschillend: onder andere de sfeer op school of thuis, verbro ken vriendschappen of een ziekte. De balende jeugd rookt meer, sport minder en bezoekt vaker een dokter. Omdat balen kan overgaan in ernstige depressiviteit is de cur sus ontwikkeld voor jongeren van 15 tot en met 18 jaar. Ruiter volgde 88 deelnemers. Zij komt tot de conclusie dat de cursisten zich na afloop gezonder voel den, studeerden beter en kon den beter met hun medemen sen overweg. De Nijmeegse antibaalcursus is inmiddels overgenomen door twaalf Riagg's in het hele land. Bij 22 andere Riagg's is preven tie van depressie bij jongeren onderwerp van beleid. De Nij meegse onderzoekster pleit voor verdere ontwikkeling van de begeleiding van balende jon geren. AMSTERDAM ALLARD BESSE hogingen. Een enkeling had zelfs een paar heel kou de voeten voor het goede doel over en waadde met een protestbord door de vijver voor het ministerie. Deze week wordt de onderwijsbegroting in de Twee de Kamer besproken. FOTO WFA HANS KOUWENHOVEN door een getuige genoemd als de man die acht a tien jaar gele den opdracht had gegeven een verpakkingsapparaat voor drugs op te halen en te bezorgen bij een loods in Amsterdam. I )e 43- jarigc Urka pareerde de be schuldiging simpel. „Ik ken die getuige niet en heb nog nooit met hem gesproken." De verdediging liet gisteren de leider van het Kernteam Randstad Noord en Midden (KTR), commissaris mr. O. Dros, opdraven. Het KTR maak te in navolging van het Interre gionaal Rechercheteam Noord- Holland/Utrecht (IRT) jaren lang jacht op de Urka-bende. liet IRT werd eind 1993 opge heven wegens het gebruik van omstreden opsporingsmetho den. Een deel van het team stroomde door naar het KTR. Raadsman J. Jahae, die verdach te 'Oogjes' verdedigt, was daar om benieuwd of het team ge bruik had gemaakt van (be smet) materiaal van het IRT. Teamleider Dros, zich veelal be roepend op het niet voorhan den hebben van zeer gedetail leerde dossierkennis, antwoord de ontkennend. PETER DE KNEGT Tegen een deel van de Urka- bende zijn belastende verklarin gen afgelegd, zo bleek gisteren bij de Amsterdamse rechtbank waar zeven verdachten terecht staan. Twee verdachten, die la ter nog moeten voorkomen, hebben openlijk verklaard dat drie Amsterdammers, bekend als de 'Boekhouder', 'Oogjes' en 'Brede', in Nederland de distri butie van drugs en het bijbeho rende betalingsverkeer voor cof feeshops regelden. De drie verdachten van de vermeende drugsbende deden er vooral het zwijgen toe. Zij en de vier andere verdachten wordt betrokkenheid bij groot scheepse drugshandel en lid maatschap van een criminele organisatie verweten. Hoofdverdachte Etienne Ur ka, die ook van belastingfraude wordt verdacht, werd slechts marginaal in verband gebracht met handelingen die duidden op betrokkenheid met hasjhan del. Eén van de aantijgingen liet hij duidelijk niet over zijn kant gaan. Urka werd in het dossier AMSTERDAM ANP De RAI Vereniging werkt sa men met de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), het ministerie van verkeer en waterstaat, de Bond van Verzekeraars en de politie aan de invoering van een kenteken voor alle gemotoriseerde rijwielen, zoals brom- en snorfietsen en hun scooteruitvoeringen. Volgens RAI-woordvoer der R. Grollé heeft een ken teken voor alle gemotori seerde fietsen een veel gro ter effect dan het invoeren van een algemene helm plicht. Zaterdag pleitte Vei lig Verkeer Nederland voor deze maatrege toen uit een mini-enquéte onder rijwiel verkopers bleek dat in veel winkels op verzoek de snel heidsbegrenzer wordt ver wijderd. De RAI toont zich verbaasd over het advies van de WN. „Wij vónden dat mensen die juist gebruik maken van een snorfiets, geen helmplicht mag wor den opgelegd doordat met andere rijwielen wordt ge rommeld." De RAI-zegsman erkent wel dat de huidige situatie tamelijk verwarrend is. „Het kan gaan om brom fiets of een snorfiets, maar ook om een snorscooter of een bromscooter, een Spar- tamet of een instapbrom- mer voor dames. Door het onderlinge verschil bestaat er voor een snorscooter geen helmplicht, maar voor een bromscooter wel. Dat werkt misbruik in de hand", erkent zegsman Grollé. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT-ANP Dankzij een juridische spitsvondigheid van'Euro- pees landbouwcommissaris Fischler zelf, kan de varkensstapel in Nederland met een kwart wor den ingekrompen. Minister Van Aartsen (land bouw) is de EU-commissaris zeer erkentelijk voor zijn steun. De door Van Aartsen beoogde, ingrijpende ver mindering van het aantal varkens, dreigde aan vankelijk op een Europees verbod te stuiten. De sanering van de varkenssector zou namelijk de Europese markt ernstig verstoren, iets waarvoor Fischler geen toestemming mag geven. In een re cent gesprek onder vier ogen met Van Aartsen, heeft Fischler daarop voorgesteld de afslanking van de varkenssector als milieumaatregel te pre senteren. Omdat milieuwetten boven marktmaat regelen gaan, is succes verzekerd. Van Aartsen noch zijn ambtenaren hadden aan deze juridische omweg gedacht, beamen nauw betrokkenen. De minister heeft de EU-commissa- ris dan ook bedankt voor zijn actieve steun. Fischler heeft steeds gezegd sympathie voor de Nederlandse plannen te hebben, maar zag zich in het begin geconfronteerd met de allerlei juridi sche haken en ogeri. Door de nadruk te leggen op vermindering van de hoeveelheid varkensmest met schadelijk nitraat, worden die Europese juri dische klippen omzeild. Van Aartsen zal het wetsvoorstel voor de in krimping van de varkensstapel volgende week in Brussel presenteren. Dat is geen ode aan de hulp van de EU-commissaris, maar noodzaak wegens agenda-problemen van de minister. Daarna inoet hij nog wel aan de slag met het Nederlandse par lement. Een meerderheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA, PvdA, WD en D66 wil name lijk de plannen van Van Aartsen wijzigen. Het gaat er daarbij om, dat de datum van 10 juli 1997 het referentiepunt wordt voor de hoeveelheid varkensrechten die een varkenshouder in de toe komst krijgt. Van Aartsen gaat uit van de gemid delde veebezetting van de jaren 1995 en 1996. Vooral het feit dat Van Aartsen de boeren verwor ven rechten ontneemt, is in strijd met het recht vaardigheidsgevoel van de Kamerleden. Tot opluchting van Den Haag heeft de Europe se Commissie inmiddels de eerste vijfhonderd miljoen aan Nederland overgemaakt voor de be strijding van de varkenspest. Uit een studie van het landbouw Economisch Instituut blijkt overigens dat het eigen plan van de varkenssector voor inkrimping van de var kensstapel voor de individuele boer aanzienlijlk minder nadelig uitpakt dan de plannen van het kabinet. Wat het milieu betreft bereiken beide plannen ongeveer hetzelfde resultaat. De hoe veelheid varkens is in het eigen plan weliswaar groter, maar de hoeveel schadelijke mest kan de zelfde zijn als in het plan van Van Aartsen. Dat kan door toediening van een ander soort voer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3