G eweld rond afés baart rote zorgen jO Bruins vindt het na twintig jaar welletjes 'GroenLinks schopt er lekker tegenaan' Rijn Veenstreek hu jn Alkemade P krijgt laatste kans axatieverslag pand is eschikbaar voor derden HSL op ranke poten J acobswoude Justitie mag dure jaguar Kagenaar in beslag nemen fcpAG 11 NOVEMBER 1997 chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. plv -chef marieta kroft. 071-535641 eer diki \thouder Gemeentebelang in Jacobswoude stopt er mee me siea Haasbroek was nog naar toe gekomen. 'Als je twij- laat ik me zo weer van de len', zei hij. Maar Lo(de- ólgen I Bruins wist het zeker. Het >mt i z0- Na ruim twintig Jaar - joo louder en raadslid te zijn jest in Rijnsaterwoude en herindeling in 1991 in Ja- !gl vvoude neemt hij na de ver- er n8en van 4 maart 1998 a*" yê-uij id van de politiek, heti aasbroek is de beoogde op- bt> k er van Bruins. De Woubrug- uiso van de Sch n 16i Ler^' ;n H eledf ijke veb ertminkhorst genaar was al eens wethouder in zijn toen nog zelfstandige woonplaats. Behalve Bruins zwaait Gemeentebelang, in 1991 ontstaan na een 'fusie' van Gemeentebelangen, PvdA, Lei- muiden 2000 en P'90, straks nog twee politici uit: fractievoorzit ter Karin de Lange en Freek Ha genaar. Zij stoppen om dezelfde reden als Bruins. De Rijnsaterwoudenaar kijkt terug op 'een carrière met zijn ups en downs'. ,,Maar we heb ben al met al een hoop kunnen doen." Zijn succesvolste perio de vindt Bruins de tijd in Rijnsa- hoof dreigt met sluitingstijden J jaan den run. toenemende geweld op it baart de gemeente en de zorgen, aldus Schoof, laatste weken wordt het er- Mensen maken herrie on- mekaar, er wordt meer ij -irca iten. De situatie is niet dra- izen isch, maar we moeten er ■allei alert op zijn." itgai ui Geest vroeg om extra rkd dacht voor het nachtelijk ;e zi d, met name in de weekein- In zijn ogen is het een d om zich gewelddadig te 'tot messentrekkerij •rtij roept wethouder tot de orde en aan den run» n bertminkhorst n tag) fractie van de SP roept in de itvolgende raadsvergadering houder J. Korver van ge- sies dheidszorg tot de orde. De pikt niet dat de PvdA-be uder dreigt de SP voortaan te sluiten van politiek infor- 1 overleg. Dat liet raadslid J. ïert gisteravond weten na een commissievergadering alge- en en maatschappelijk be- rite waarin de de socialisten rigens nog een laatste kans jen. s Korver had de partij ve t schriftelijke vragen aan het ege indirect gelekt over ver- ïwelijke informatie over zie- cdphuis Rijnoord. Ook raadsle- i deelden de mening van de houder. CDA'er J. Voogd idigde twee weken terug aan een voorstel te komen dat mogelijk maakt om de SP ten de deur te houden, iover kwam het uiteindelijk t. Politici en Korver boden de ialisten nog een herkansing, ver: „Mochten we dan nog indruk hebben dat de SP niet aan de afspraak houdt, komen we wellicht alsnog een uitsluiting. Maar dat ommissie geeft Alkemade gelijk zien of de waardevaststelling van zijn woning klopt. Volwaters pand diende als vergelijkingsobject. Anderen kregen de waarde daarvan on der ogen. Volwater beschouwt het 'ongevraagd verstrekken van gegevens' aan derden als 'inbreuk op zijn privacy'. Het gemeentebestuur beroept zich op de wet. Het verstrekken van de gewraakte gegevens dient een algemeen belang. Dat be lang is groter dan de eventuele inbreuk op de privacy, meent het college. De commissie stelde het col lege in.het gelijk. Volwater was niet aanwezig om zijn bezwaren toe te lichten. terwoude, waar hij zowel raads lid als wethouder was. „Het was een stabiele tijd. Er werd in goe de harmonie en naar volle te vredenheid gewerkt. Zonder ge harrewar. Rijnsaterwoude was altijd al een degelijk bolwerk. We hadden als kleine gemeente onze zaken goed op orde. In Leimuiden was er nogal eens ruzie in de tent. Het ging er daar wat levendiger aan toe. Maar onze inwoners willen toch een degelijk bestuur." Bruins' tijd in Rijnsaterwoude staat in schril contrast tot de eerste jaren in de nieuwe ge 3* meente Jacobswoude. Dat hij plotseling met Woubruggena- ren, Hoogmadenaren en politici uit het wat rumoerige Leimui den om de tafel zat, vond hij geen probleem, de onervaren heid in het college wél. Knarse tandend moest Bruins vanaf de zijlijn toekijken. „Verdikkeme, het kan beter, dacht ik geregeld. Ik hoefde niet zo nodig meteen in het college. Maar laat dan in elk geval iemand met ervaring wethouder worden." Lang duurde die situatie niet. In 1992 werd Bruins alsnog wet houder, omdat R. Thunissen naar Leiderdorp verhuisde en rechter werd in Rotterdam. Twee jaar later werd de coalitie van het CDA en Gemeentebe lang voortgezet. Volgens Bruins brak toen een productieve pe riode aan. „Ik denk dat we bijna alles uit ons collegeprogram hebben gerealiseerd. Het Leimuidense zwembad De Kleine Oase is verzelfstan digd en behouden. De Vieram- bachtsweg in Woubrugge wordt binnenkort aangepakt, de aan leg van de rotondes aan de Ker- kweg begint deze week. Op de rails staat inmiddels het oude renbeleid en Hoogmade heeft sinds dit jaar zijn zo vurig ge wenste trapveldje. Vanaf volgend jaar hoopt Bruins zijn vrouw wat vaker te zien. „Natuurlijk heb ik mijn baan nog als 'luchtverkeersregelaar' op Schiphol nog. Als 'float control officer' bij de KLM moet ik op stoppingen in de lucht voorko men. Maar als het even kan, gaan mijn vrouw en ik er met onze zeilboot op uit. Daarmee kunnen we er gemakkelijk een paar weken tussenuit. Ik word toch een dagje ouder." lectgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn deinst er t ',avoor terug om cafés vroeger te laten sluiten als het feld op straat niet afneemt. Tegelijkertijd maakt üdgi oof 'prestatieafspraken' met horecaondernemers om geweld in te dammen. De burgemeester antwoordde op vragen van D66-fractievoorzitter A. van Geest tij- is de commissievergadering algemeen en maatschap- ijk beleid van gisteravond. cafébazen wil Schoof 'prestatie afspraken' maken. „De barman mag mensen niet laveloos voe ren", aldus Schoof. „Als onder nemers aanvoelen dat de sfeer in of rondom het café broeierig wordt, moeten zij op tijd de po litie inschakelen. Als de situatie niet verbetert, tref ik maatrege len. Ik besef dat invoering van sluitingstijden rigoureus is. Maar we moeten ervoor zorgen dat iedereen weet waar hij staat. Hierover is overigens geen on enigheid met de ondernemers." Nu geldt nog geen limiet voor cafés. De enige voorwaarde is dat kroegen niemand meer na toe'. half twee binnenlaten. De poli- e burgemeester benadrukte tie ziet daarop de komende we- horecaondernemers en ge- ken strenger toe. Bovendien inte er baat bij hebben dat surveilleert de politie al enige isen in Alphen veilig en ple- tijd extra, met name in de Juli- kunnen uitgaan. Met de anastraat. hoogmade De toekomstige kruising van de verbrede A4 en de hogesnelheidslijn op een com- puterschets weergegeven. Geen betonnen muur meer of een im mens viaduct, maar een 'kunst werk op ranke poten'. De krui sing komt ter hoogte van Hoog made (Jacobswoude). Deze ge meente is niet blij met het in het Ontwerp Tracé Besluit (OTB) voorgestelde kunstwerk. Zij wil een verdiepte ligging van de HSL en de A4 om de overlast van de trein en het wegverkeer te beper ken en om zoveel mogelijk grond te sparen. Voor de aanleg van de boortunnel voor de flitstrein is de gehele Bospolder nodig. Ook als later alsnog wordt besloten om bij de Groenendijk in Rijnwoude te beginnen met boren, blijft de gehele Bospolder als bouwterrein nodig. In de gemeente Alkemade, Jacobswoude, Leiderdorp en Rijnwoude moeten in totaal zo'n 26 woningen plaatsmaken voor de HSL. Ook worden in dit ge bied nog 17 bedrijfspanden ge sloopt voor de aanleg van het spoor. ILLUSTRATIE PR ROELOFARENDSVEEN Toneelvereniging Sint Theodulfus voert za terdag 15 en vrijdag en zaterdag 21 en 22 november de komische thriller 'Een zaak van gewicht' van Ton Davids op. De uitvoeringen in De Alkeburcht aan de Noordhoek beginnen om acht uur. ROELOFARENDSVEEN Sint-Nicolaas komt zaterdag 22 november niet om kwart over drie aan in 't Sluisje bij de Witte Singel, maar om twee uur. Via het Noordeinde gaan de sint en zijn pieten naar sporthal De Tweesprong. Daar komen ze om ongeveer kwart over drie aan. Alle kinderen zijn welkom. WEST Verzorgingstehuis Rijnzate houdt zaterdag samen met de Molukse organisatie Dewan Malaku Jajasan Kaju Putih open huis. Doel is om in informele sfeer kennis te maken met de Molukse en Nederlandse gemeenschap in het verzorgingstehuis. Iedereen is za terdag tussen drie en vijf van harte welkom. RIJNSATERWOUDE De gemeente Jacobswoude snel de impasse rond de voormalige basisschool De Hoeksteen te doorbreken. De WD wil het praktisch leegstaande gebouw verkopen, maar zo ver wil burgemeester Van Beek nog niet gaan. Hij wil eerst kijken of er behalve de schilderclub nog andere verenigingen het pand willen huren. GROENENDIJK Komende zaterdag is het zover: dan opent Wedding Plaza Megastore op de meubelboulevard bij Groenendijk haar deu ren. Op die 'feestelijke dag' zijn er verschillende bruidsshows. Vol gens de directie van de bruidswinkel kunnen stellen alles vinden wat ze nodig hebben voor hun trouwdag. De megastore is een 'doorlopende bruidsbeurs', die zes dagen per week is geopend. Eenmaal in de maand is er op zondag een modeshow. HAZERSWOUDE-DORP Egbert Schuurman, lid van de Eerste Kamer voor de RPF, houdt woensdagavond 12 november vanaf acht uur een lezing in het Dorpshuis Hazerswoude over christelijke politiek. KOUDEKERK In de Ridderhof in Koudekerk is komende zondag een rommelmarkt. Volgens de organisatie staan er meer dan tachtig kramen in twee zalen van het vrijetijdscentrum aan het Arie Hoge- nespad. De rommelmarkt duurt van tien uur 's morgens tot vijf uur. arnhem/de kaag persbureau ara Het openbaar ministerie in Arnhem mag de jaguar XJS convertible van de van drugshandel verdachte Kagenaar verkopen. De presi dent van de Arnhemse rechtbank gelooft niet dat een in Jakarta woonachtige man eigenaar is van de auto. De man, die claimt de jaguar in 1993 van de Kagenaar te hebben gekocht, heeft het kort geding verloren dat hij tegen de staat had aangespannen om de au to weer in zijn bezit te krijgen. De rechtbankpresident achtte bewe zen dat de Kagenaar de eigenaar is van de auto. De man betaalde immers ook na 1993 nog de garagerekeningen. Bovendien werd de auto bij zijn vriendin in beslag genomen. 1 Iet OM nam de auto in beslag omdat in de rechtzaak tegen de Kagenaar een hoge boete wordt verwacht. Met de opbrengst van de jaguar kan daarvan ten minste een deel worden betaald. maken we dan als raad uit. Ho pelijk heeft de SP hier veel van geleerd.' Wel denken de wethouder en Voogd er nog serieus over om bij extra precaire zaken de SP in elk geval niet vroegtijdig in te lichten. Tot een besluit daarover kwam het gisteravond eveneens niet. De socialisten zijn zich echter van geen kwaad bewust, zei Gronert na afloop. „Wij hebben niets naar buiten gebracht waarover Korver vooraf vertrou welijkheid heeft gevraagd. Wij hebben geen fout gemaakt." Het gedrag van Korver vindt de SP opmerkelijk. „We zijn be nieuwd hoe ze ons willen bui tensluiten. Dat zou uniek zijn in Nederland." Het dreigement van Voogd en Korver krijgt daarom in elk geval nog een staartje, zei Gronert verder. Bovendien wil de SP weten wat Korver de afgelopen vier jaar heeft gepresteerd. „Hij schermt met een 'stille diplo matie' in de strijd voor een be ter ziekenhuis. Maar altijd komt er op het laatste moment niets uit. Laat hem nou maar eens vertellen wat hij op de rails heeft staan." Tineke Janzen: nog geen achttien jaar en al politiek actief alphen aan den run. robbert minkhorst Ze ziet zichzelf als de 'stem van de jongeren'. Tiener Tineke Jan zen (17) prijkt op de zevende plaats van de kandidatenlijst voor GroenLinks in Alphen aan den Rijn. „Iedereen beslist maar over jongeren", motiveert ze haar eerste voorzichtige stap in de politiek. „De raadsleden zijn natuurlijk ook ooit jong ge weest, maar het is de vraag wat ze uit die tijd hebben onthou den." Overdonderd lijkt ze niet door de onverwacht hoge plaats op de verkiezingslijst, wel vereerd. „Ik stond voor de ledenvergade ring van afgelopen donderdag nog op de achttiende plaats. In eens zei iemand dat een jongere als ik hoger moest komen. Ver volgens zeiden nog meer men sen dat." Eigenlijk was Janzen helemaal niet van plan om nu al politiek actief te worden. „Ik ben er zo'n beetje ingerold. Een vriend had gehoord dat ik me met het Eu ropese jeugdparlement had be ziggehouden. Die jongen is toe vallig de zoon van Ank de Groot, de fractievoorzitter van GroenLinks. Zij heeft me daarna De Alphense havoscholiere van het Scala College speelde in 4 havo en 4 atheneum het Eu ropese parlement na. Meer poli tieke ervaring heeft ze niet. Ze staat dan ook niet te springen om volgend jaar maart dankzij veel voorkeursstemmen in de gemeenteraad te komen. Jan zen weet niet of ze in dat geval 'ja' zegt. „Ik vind dat een moei lijke vraag", bekent ze diploma tiek. „De mensen op één, twee en drie (Ank de Groot, Henk van der Zanden en Bart Dekkers - red.) horen in de raad. Ik wil de komende vier jaar leren en ach ter de schermen werken. Ik ben nu niet de meest geschikte per soon." Een half jaar geleden wist Ti neke nauwelijks iets over Tineke Janzen: „De raadsleden zijn natuurlijk ook ooit jong geweest, maar het is de vraag wat ze uit die tijd hebben onthouden." FOTO HENK BOUWMAN GroenLinks. Sinds ze lid is ge worden, is dat anders. „Ik wilde niet bij een jongerenpartij zit ten. Daar kun je niet zoveel be reiken. GroenLinks schopt er lekker tegenaan. Ik heb ook niet het gevoel dat ik dingenniet mag zeggen. Ik kan lekker me zelf zijn." Dat is ook precies wat de par tij met haar voor ogen heeft: ze kreeg de portefeuille jeugd en jongeren toebedeeld. „Onze stem moet worden gehoord. Zelf wil ik dat er een honk voor jongeren komt. De jongeren centra Madonna en het Kasteel richten zich alleen op bepaalde groepen. Waar moet die andere tachtig procent naar toe? Er is nu niets." Tegelijk wil de Alphense, die over drie weken achttien wordt, een verbinding leggen tussen jeugd en politiek. „De drempel is nu veel te hoog. Weinig jon geren zijn er mee bezig. Ze kla gen wel, maar doen er weer niets aan. In de politiek kun je dingen werkelijkheid maken. De studiefinanciering gaat om laag. de OV-jaarkaart verdwijnt bijna en er wordt te veel alleen maar gezeurd. Juist in de poli tiek kun je zeggen: 'Hallo, wij zijn er ook nog'." Over vier jaar denkt Tineke rijp te zijn voor het. grote werk. Of ze dan in de gemeenteraad gaat zitten, weet ze nog niet he lemaal zeker. „Ik speel klassiek dwarsfluit en wil muzikant wor den. Ik hoop dat ik na mijn eindexamen naar het conserva torium mag." Als dan blijkt dat een politieke carrière past bij die drukke stu die, zegt de Alphense 'ja' tegen een raadszetel. Verder blikt Jan zen niet vooruit. „Of ik ooit in Den Haag kom? Het zit in elk geval niet in de planning." Politiek heeft kritiek op aanpak van probleemjeugd alphen aan den run robbert minkhorst GroenLinks, SP, WD en RP F/GPV hebben zo hun twij fels over het slagen van een plan van aanpak voor Al phense 'probleemjongeren' Om uiteenlopende redenen vonden de partijen het Jon geren Preventie Projec t 12+ 'te zwaar opgetuigd'. Alleen voor GroenLinks was dat gis teravond tijdens de commis sievergadering algemeen en maatschappelijk beleid aan leiding om nog niet in te stemmen met het project. Het twee jaar durende pro ject gaat ruim 750.000 gulden kosten. De gemeente betaalt ongeveer een derde. De pro vincie Zuid-Holland en het Juliana Welzijnfonds nemen de rest voor hun rekening. Het project is bedoeld om jongeren kansen in de maat schappij te geven. „We moeten juist meer re kening houden met al die jongeren die geen proble men veroorzaken aldus fractievoorzitter A. de Groot van GroenLinks gisteravond. „Ook zij moeten iets te doen hebben." SP'er J. Gronert sloot zich bij De Groot aan. Fractievoorzitter T. Viezee van RPF/GPV meende dat om een geheel andere reden het preventieproject mis schien te hoog gegrepen was. „Wij nemen nu als gemeente iets over wat in veel gevallen ook thuis kan worden opge lost." WD'er K. Schoeren vroeg zich af of de voorstellen in het plan wel effect zouden hebben. „Het klinkt sympa thiek. Maar aan alle kanten wordt iets aan deze groep jongeren gedaan, maar waar zijn nou die hulpverleners? Ik zie ze te weinig en ben bang dat jongeren ondanks dit project toch geïsoleerd blij ven."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17