een woningen ij Winkelhof otel Wassenaar twee jaar opvangcentrum asielzoekers n PvdA in Voorschoten wil bibliotheek zondags open 'rand gaat altijd uit, schade beperken is ander verhaar Leiden Regio 'WVG Leiderdorp ook voor geestelijk gehandicapten' Leiderdor Voorschoten Wassenaar Zoeterwoude 011 NOVEMBER 1997 IAR.ERNASTRAATSMA elsel Pitraal Orgaan Opvang Asielzoe- )A) heeft met de eigenaar van Vassenaar een huurovereen- esloten voor de duur van twee ITlsar|ar verwachting nemen de eer de p zoekers half december hun in in et pand aan de Katwijkseweg. rmd ;0A heeft de gemeente ver- e °rcpm het voormalige hotel in te mogen richten als 'opvangcentrum' (OC). Dat betekent dat Hotel Wasse naar wordt gebruikt als 'doorstroom- huis', waar asielzoekers hun eerste ge sprekken voeren met de Immigratie en Naturalisatie Dienst. Daarna vertrek ken ze naar 'asielzoekerscentra' (AZC) elders in Nederland. Wanneer er in de komende twee jaar landelijk gezien weer voldoende op vangmogelijkheden zijn zal het Wasse- naarse centrum een 'AZC' worden. In Hotel Wassenaar is plaats voor maxi maal 160 asielzoekers. De gemeente heeft nog geen toe stemming verleend voor de opening van het opvangcentrum, maar staat 'in beginsel postief tegenover de aan vraag van het COA. 'Mede door de goede ervaringen in het verleden', staat in een brief aan de bewoners van de Katwijkseweg. Omwonenden kun nen tot 22 november reageren op het voornemen van B en W om toestem ming te verlenen aan de tijdelijke op vang van asielzoekers. Hotel Wassenaar is al eerder in ge bruik geweest als opvangadres voor asielzoekers. In de periode juni 1994 tot april 1997 was het voormalige hotel een AZC. Eind 1996 besloot het COA tot sluiting van het Wassenaarse cen trum, omdat een sterke afname van de instroom van asielzoekers werd ver wacht. Die verwachting blijkt niet uit te komen. De recente instroom valt veel hoger uil dan Justitie verwachtte en daarom heeft het COA onlangs alle gemeenten aangeschreven die eerder een 'OC' of 'AZC' binnen hun grenzen hadden. Aan hen is toestemming ge vraagd om die centra weer te mogen openen. ling' naar Dubloen-zijde van Leiderdorps winkelcentrum an voor seniorenwoningen en zogeheten poortwo- nabij de Leiderdorpse Winkelhof, gaat niet door. Ier inzien zijn huizen pal op de Heinsiuslaan en de e ingang van de Winkelhof-parkeergarage 'stede- ;undig moeilijk inpasbaar'. Ook liggen er op de be- plek van de poortwoningen - op de hoek van de eroejjen en de Heinsiuslaan - zoveel kabels en leidingen eciale maatregelen nodig zijn. Daardoor wordt het is wethouder A. van Dijk van ruimtelijke ordening dure bouwlocatie. Prod pe w )RP» JUDY NIHOF duw van een aantal wo- maakte tot voor kort van het plan om de Hoi 10^ uit te breiden met lerkante meter. Deze ex- ikelruimte komt boven it-overdekte parkeerter- Jfh de Heinsiuslaan. Wel is bedoeling dat het activi teitencentrum voor lichamelijk gehandicapten 'Gading' een nieuwe plek krijgt aan de Du bloen-zijde van het winkelcen trum. Op de huidige plek aan de Hoogmadeseweg knapt Gading al een tijdje uit zijn jas. De Leiderdorpse politiek bleek gisteravond tijdens een commissievergadering positief te staan tegenover deze verhui zing, maar plaatste wel de nodi ge kanttekeningen. Zo vroeg een aantal raadsleden zich af of wethouder Van Dijk de mogelij ke overlast van Gading voor de buurt niet had onderschat. Veel cliënten van het activiteitencen trum worden gehaald en ge bracht met busjes. „Wat er 's ochtends bij Gading gebeurt, is niet mis", wist CDA'er G. Ho- gervorst. Volgens Van Dijk valt het met die overlast wel mee, vooral omdat de kinderopvang van Gading niet meeverhuist. Vol gens O. Werkhoven, hoofd van Gading, wil de instelling de kin deropvang op een andere ma nier organiseren. Bij Gading melden zich dage lijks 45 cliënten, die een zinvolle dagbesteding willen. Ze kunnen in het centrum onder meer sporten, een opleiding volgen of werkzaamheden verrichten. De bouw van een aantal woningen maaakte tot voor kort deel uit van het den met 3.000 vierkante meter. De politiek betreurde het dat de woningen komen te verval len. D66-raadslid O. Reijers vond dat Van Dijk wel eerder had kunnen weten dat woning bouw niet kan. „Een jaar gele den konden de woningen wel. Toen lagen die kabels en leidin gen er toch ook al?" Overigens heeft de gemeente met de eigenaar van Winkelhof, de firma Wereldhave, nog geen overeenstemming bereikt over de uitbreiding. Een heikel punt is het aantal extra parkeerplaat sen, dat Wereldhave volgens de plan om de Winkelhof uit te brei- ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS gemeente moet aanleggen. De gemeente wil dat onder Winkel hof behalve voor bezoekers van de Winkelhof, ook parkeergele genheid is voor Gading, het ge meentehuis en de kantoren aan de Statendaalder. Daar maakt Wereldhave bezwaar tegen. (iderd bonnen I hardrijders an honderd automobilis- gisteren bekeurd omdat lard reden op de Van ^""Ily^nlaan en de Leidseweg n J spoten. De politie con- de 1997 voertuigen. Op Beethovenlaan reden er de 500 te hard. Op de iveg overtraden 43 voer- van de 330 die werden ge 'oleerd de maximum- 11 Mninginbraak OM egstgeest Vi'li EST woo i woning aan de Celebes- ïn Oegstgeest is gisteren id I Dken. Een onbekende Jcett ilheid geld is meegeno- dader kwam de wo- len door een raam aan iterzijde van het huis breken. De inbraak is lelijk overdag gepleegd. LEIDERDORP JUDY NIHOF Niet alleen lichamelijk gehan dicapte inwoners van Leider dorp, ook geestelijk gehandi capten moeten een beroep kunnen doen op een bijdrage uit hét potje van de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG). Hiervoor pleit Burger belangen Leiderdorp (BBL) in zijn ontwerp-verkiezingspro- gramma. BBL wil verder de re latie tussen het gemeentebe stuur en de inwoners verbete ren door hen 'zo vroeg moge lijk te betrekken bij beleids plannen'. Ook wil BBL dat de gemeente haar inwoners meer service biedt, onder meer door een verruiming van de ope ningstijden van het gemeente huis. In het verkiezingsprogram ma houdt BBL zich overigens nogal op de vlakte. Echt con creet wordt het programma niet met kreten als 'het gevoel RllEZINGEN EMEENTERAAD van lokale veiligheid moet worden versterkt' en 'geluids overlast van bedrijven en ver keer dient zoveel mogelijk te worden bestreden'. Ook wil de partij 'meer speelruimte voor kinderen', maar laat zij in het midden waar deze plekken moeten komen. Hoe BBL zijn toekomstwen sen wil bekostigen en hoe de partij onder verhoging van de belastingen uit denkt te ko men, blijft de vraag. „Stijging van heffingen, tarieven en le ges wordt beperkt tot het infla tieniveau, behoudens onvoor ziene en/of bijzondere om standigheden", aldus BBL. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Boeken lenen moet volgend jaar in Voorschoten ook op zondag kunnen. De openings tijden van de bibliotheek die nen daarnaast in de avonduren ruimer te worden, om van de leeszaal hét multimedia-cen trum in het dorp te maken. Dit is de mening van de plaatselij ke PvdA, die het idee lanceert in het concept-verkiezingspro gramma. Daarin staat ook dat de partij positief staat tegen over een registratie van homo huwelijken in Voorschoten. De PvdA lijkt van Voorscho ten een wat levendiger dorp te willen maken. De open biblio theek op zondag moet 'de saai heid op zondag iets doorbre ken'. Het motto van de PvdA is te proberen zo veel mogelijk aan te bieden op lokaal niveau. Zo is de partij voor het bouwen van een nieuw Cultureel Cen trum en een bioscoop in het dorpscentrum. Daarnaast is de PvdA positief over het betalen van afval per kilo als dat in bijvoorbeeld Zoeterwoude goed aanslaat. De partij wil dat er één buurt huis komt voor de Nassauwijk en Adegeest en bepleit dat de bijdrage aan minima wordt verhoogd tot 450 gulden per huishouden. Ook pleiten de sociaal-democraten ervoor de maximumsnelheid in alle woonwijken te verlagen tot dertig kilometer per uur. De partij vindt dat deze pun ten 'makkelijker te verwezenlij ken zullen zijn met de WD dan het CDA'. Daarom is de PvdA voorstander van een 'paars college' met de WD en D66. Die twee zitten nu nog in het college met het CDA van wethouder A. Draijer. Wat de PvdA betreft is zo'n automati sche samenwerking van de drie grootste partijen 'niet meer heilig'. Samen met de huidige frac tievoorzitter P. den Hartog, die lijsttrekker wordt, komt W. Ca- rabain terug aan de top van de kandidatenlijst. Op nummer drie staat C. Regoor de huidige secretaris/penningmeester van de partij. Zij is de enige vrouw in de Voorschotense PvdA die zich op een verkiesbare plaats wilde laten zetten. De nummer vier van de partij, N. Laterveer, staat al 'niet te trappelen om in de raad te gaan zitten'. Beken de Voorschotenaren als J. Steg en oud-wethouder M. Breu- nesse staan als stemmentrek- kers op een onverkiesbare plaats op de lijst. CHEF JAN PREENEN. 071 -5356414. PLV -CHEF ERNA STRAATSMA 071 -5356437 JAZZ EN POP In de Muzenhof in Leiderdorp wordt vanaf 18 novem ber een cursus 'improviseren' gehouden. De cursus staat onder lei ding van Erik van Heijzen. Gedurende twaalf weken kunnen be langstellenden op dinsdagavonden les krijgen in pop en jazz. Voor inschrijving en informatie: 071-5894349. MOTORAVOND Motorfans kunnen zich op zaterdag 15 november laten bijpraten over allerlei zaken die bij het motorrijden komen kijken, bijvoorbeeld leren kleding. Motorclub BLUT en de Konink lijke Nederlandse Motorvereniging houden dan een speciale the ma-avond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehou den in de kantine van de ijsbaan aan de Mauritssingel 154 in Lei derdorp. BEDRIJVEN Behalve het boekenconcern Kooyker-Ginsberg komen er nog twee bedrijven in de voormalige Kamsteeg-garage aan de Geversstraat in Oegstgeest. Het exploitatiebureau voor buitenrecla mes Hillenaar Outdoor Advertising, dat een eindje verderop aan de Geversstraat is gehuisvest, en het secretariaatsbureau Secretarial Services hopen voor de lente hun intrek te nemen in het pand. Hil lenaar komt in de vroegere showroom, aan de Geversstraat-zijde van het gebouw. Kooyker-Ginsberg wil de garage gebruiken als op slag- en kantoorrruimte. TUBERCULOSE Tuberculose, vergeten ziekte'. Zo luidt de titel van een reizende tentoonstelling over tuberculose, die deze week te be- zichten is in de Voorschotense bibliotheek aan de Wijngaarden laan. De tentoonstelling laat zien hoe onderzoekers de TBC-bacte- rie kunnen opsporen en hoe patiënten worden behandeld. „Ieder een kan TBC oplopen. Daarom zou eigenlijk iedereen iets van de ziekte moeten weten", aldus de organisatoren. JUNIOR SCHOOL Kroonprins Willem Alexander opent op 27 no vember de nieuwe Junior School in Den Haag. Deze internationale school, voor kinderen van 3 tot en met 11 jaar, is een dependance van de British School in Voorschoten. LANDSCHEIDINGSWEG In verband met werkzaamheden wordt de Wassenaarse Landscheidingsweg lussen de Witlenburgerweg en de Zijdeweg in beide richtingen tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. De afsluiting is van maandagavond 8 december tot vrijdagmorgen 12 december en van maandagavond 15 december tot dinsdagmor gen 16 december, telkens tussen 21.00 en 06.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid. BOEKENMARKT Goedkope boeken, wintersportkleding, schaatsen en kerstboomversiering. Dat en meer is te koop op de boeken- en wintermarkt van de Wassenaarse muziekvereniging Excelsior, die op 15 november wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Schoolstraat 9 in Wassenaar. De markt is van 10.00 tot 16.00 uur en voor iedereen toegankelijk. DUINGEBIED Het duingebied Solleveld staat de komende tijd in de schijnwerpers. DuinwaterbedrijfZuid-Holland wijdt momenteel een najaarsexpositie aan dit beschermde natuurgebied. De exposi tie is tot 1 april te bezichtigen in het bezoekerscentrum van het be drijf aan de Meijdendelseweg 40 in Wassenaar. Het centrum is van zondag tot en met donderdag geopend tussen 10.00 en 16.00 uur. HUISVLIJT Huisvrouwen en -mannen die hun zelfgemaakte kleding willen laten beoordelen door een deskundige jury, kunnen donder dag 13 november vanaf 20.30 uur terecht in Ons I luis aan het Kos terspad in Zoeterwoude. Die avond wordt de jaarlijkse huisvlijtten- toonstelling gehouden. Bezoekers kunnen de kledingstukken be wonderen, waarna de creaties worden verkocht tijdens de jaarlijkse bazar. Die is een dag later: vrijdag van 15.00 tot 17.30 uur en vanaf 19.30 uur. fctgeestse brandweercommandant Jan Schrijvers stopt ermee EESTJOLANDA HENDRIKSEN >te grote brand die hij :h Bjaakte, was die van de tri van voetbalvereniging n 1964. „Dat was span- I Aldaar had je met echte I "I ten te maken. Een schit- -dal l gezicht! Een grote brand, «entje die de belendende ïn niet bedreigde, want tren er niet. Actie, maar een schade; dat geeft vol- ig." Jan Schrijvers (60) is 'eercommandant van eest. Maar niet voor lang Aan het einde van de I legt hij zijn zijn functie 26-jarige werd Schrijvers ijnef de toenmalige comman- evraagd om bij de brand- ope 'an Oegstgeest te komen. ig in op het verzoek en NK In 1964 vrijwilliger bij het Dat hij hierdoor in aan- Le* igkwam vooreen woning 313 or hem de doorslag. Maar ars raakte al snel ver- aan de brandweer. Het niet lang of hij deed I btnndweerwedstrijden, |U( vedstrijd- en cursusleider ponaal instructeur. Zijn iten binnen het brand- Jan Schrijvers naast een waterspuit uit 1896. „Als ik rijk had willen worden, had ik wat anders moeten doen." moest hem immers een dag per ten, in 'zijn' kazerne aan de nagenoeg geheel op vrijwilligers week missen. Dorpsstraat, waar hij al twintig - minimaal twee avonden per Terugblikkend is er wel het jaar naast woont. „Tegenwoor- week beschikbaar zijn. Toen ik een en ander veranderd. Schrij- dig moeten vrijwilligers - de begon werd je één keer per vers gaat er eens goed voor zit- brandweer in Oegstgeest draait maand opgebeld met de vraag FOTO MARK LAMERS of je een avondje kwam oefe nen. Er bestonden ook nog geen cursussen. Het was meer elkaar natspuiten, er zat geen enkele lijn in." Dat die gebrekkige voorberei ding zijn uitwerking had op het echte bluswerk, was van minde re zorg. „Kijk, een brand gaat al tijd uit, daar hoef je niet aan te twijfelen. Maar de schade be perkt houden is een andere zaak. We hebben wel eens een brandje gehad in een woning en daar liep het water in golven de voordeur uit. Tegenwoordig doen we het met tien liter of nog minder; toen stond het hele huis blank. Het plafond hing als zakken naar beneden. We moesten tegen de stroom in naar boven om bij de plek te komen waar het brandje had gewoed. De schade was maxi maal." Vanaf 1968 kwamen er cur sussen en examens voor de brandweerlieden. „Daar hebben we zelf om gevraagd. Wij wilden verder." Schrijvers' grootste brand was de Sikkensbrand in Sassenheim, eind jaren zestig. Hij draait zich om naar de grote luchtfoto die toen tijdens het bluswerk is ge nomen. „Het was zo gigantisch dat de grote weg werd afgezet. De rookwolken dreven dan wel de polder in, maar er was ont ploffingsgevaar vanwege de aanwezigheid van 200.000 liter lakverdunner. Bij één ontplof fing zouden alle ruiten springen in Warmond en Oegstgeest. Het was heel spannend." Schrijvers herinnert zich de gebeurtenissen nog als de dag van gisteren. „Heel veel korpsen werkten mee. In totaal waren er wel dertig autospuiten. Ik had de leiding over mijn eigen korps en je wilt toch al'je mannen le vend mee terugnemen. Tijdens deze brand kwamen de grote kneldeksels van de 200-literva- ten als scheermessen naar be neden, van honderd meter hoogte. Het was een levensge vaarlijke brand. En dat heeft wel indruk gemaakt." Het meest trots is Schrijvers op de brand aan de Rozenlaan nummer 12, in 1987. De brand brak om half vier 's nachts uit, in een rijtjeshuis. „Ik leek net een dirigent, had met iedereen contact. Om zeven uur 's och- tens waren we de brand mees ter en was er geen uitbreiding meer te verwachten. Om twaalf uur was de brand geblust. Het huis is tot de grond toe afge brand, maar de percelen er naast hadden geen grote scha de. De verf bij de buren zat nog op het hout. Dat was een sterk staaltje blussen." Het leven van Schrijvers stond 34 jaar lang in het teken van de brandweer. De mogelijk heid om mede-eigenaar te wor den van een bedrijf greep hij niet aan. „Als ik rijk had willen worden, had ik wat anders moe ten gaan doen. Maar ik heb er geen spijt van, het was mijn hobby." Schrijvers blijft na zijn af scheid naast de kazerne wonen, maar zal niet meer in en uit mogen lopen zoals hij al die ja ren heeft gedaan. De Oegstgees- tenaar denkt het er niet al te moeilijk mee te krijgen. Plan nen genoeg. En ofschoon hij al weer is gevraagd om instructeur en examinator te worden, hoeft Schrijvers niet meer zo nodig. ,Ik wil nu eindelijk wel weer eens biljarten." Schoolverzuim stijgt flink in Oegstgeest MAARTEN KEULEMANS Het verzuim onder scholie ren stijgt in Oegstgeest,. Dat blijkt uit het jaarverslag voor de leerplicht over het afgelo pen lesseizoen. Kreeg de Oegstgeestse leerplichtamb tenaar in het seizoen 1995/1996 vijftien meldingen van schoolverzuim, het afge lopen schoolseizoen waren dat er 25. Daarnaast kregen de twee 'zorg- en advies teams' die de gemeente telt te maken met 27 'risico-leer lingen'; scholieren die dreig den uit te vallen. Vorige week werd al be kend dat het schoolverzuim onder Leiderdorpse scholie ren was gestegen van 28 naar 39 bij de ambtenaar aange melde gevallen. Ook waren de gevallen waar het om ging vaker 'zorgwekkend' van aard. In Oegstgeest is men minder bezorgd. „Het is niet een trend dat er meer wordt gespijbeld", zegt een woord voerder van de gemeente. „Veel van de toename wordt verklaard doordal we tegen woordig met zorg- en advies teams werken. Het is net als met incest: als er veel belang stelling rond incest is, wor den er ook meer gevallen ge meld. Er is niet één bepaalde oorzaak van het verzuim te traceren." Uit de cijfers van de ge meente blijkt wel dat spij belen en problemen thuis de meeste gevallen van school uitval veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15