>PORT 'Het komt nog goed met Feyenoord' Hollands glorie in mineur lel in Formule 1 Pact van Jerez lemerink als vanouds in Stockholm iNDAG 10 NOVEMBER 1997 Treffers Fred Bloem is weer I helemaal terug bij Noordwijk. Met twee tref fers hielp hij zijn ploeg aan de zege op Lisse. DIOK DIOK zorgde dit Z weekeinde voor een verrassing door koplo per Castricum met 23-21 te verslaan. pv stuurt actie-folders KNVB terug ioven De actie 'Voetbal, verziek het niet' is in Eindhoven [ëndeels mislukt. PSV stuurde de door de KNVB aangeleverde Jj-folders terug. De afdeling publiciteit van PSV vond dat er Ie folders wel erg veel shirtreclame te zien is, vooral van con- lerende bedrijven van de Eindhovense sponsors. Daarnaast ■de tekst ronduit gedateerd. Kennelijk had de KNVB er niet ■gedacht de mededelingen aan te passen voor de Brabantse |)y PSV-NAC van gisteren. ipras evenaart record Connors Ekhqlm Pete Sampras is zaterdag voor het vijfde opeenvol- pëjaar als nummer één op de wereldranglijst tennis geëin- 1 De Amerikaan evenaart daarmee landgenoot Jimmy Con- die tot zaterdag als enige sinds de invoering van de ATP- Jin 1973 vijfjaar achtereen als eerste eindigde. Sampras feart zich ook bij het tweetal Connors en Lendl, die beiden irdan tweehonderd weken op de hoogste positie verbleven. erenfenger weg bij UVS Hennie Beerenfenger is gestopt als trainer van de zater- lak van UVS. De Leidenaar maakte donderdagavond bekend ■onmiddellijke ingang met zijn werkzaamheden te stoppen. Irdag werd hij vervangen door oud eerste-elftalspeler Hans Leeuwen. Die is een van de kandidaten om de vacante trai- jpositie in te nemen. Beerenfenger wilde geen toelichting ge- fop zijn terugtreden. Leo Beenhakker blijft optimistisch na remise in Volendam tse renstallen McLaren en 5 hebben afspraken ge- over de uitslag van de Grote Prijs van dit sei- Jerez. De onthulling in ïmes van zaterdag heeft ule I-wereld geschokt. Internationale Automo- eratie (FIA) heeft een on- k aangekondigd. Pact van Jerez' lijkt het gedrag van Schumacher achtergrond te hebben ngen. De Duitser raakte lotrace tijdens de GP van bewust de bolide van ncurrent Villeneuve in de nde. Bij het uitvallen van adees zou Schumacher eldtitel hebben veroverd. Times voert bandjes met ikken tijdens de race tus- i rijders en de teamleiding wijs aan. Daar is op te ho- t wordt afgesproken dat Hakkinen in Jerez vóór Coulthard en Jacques Vil- ve mag eindigen. Op de zijn de stemmen van Pa- lead, technische directeur illiams, en Jock Clear, de eur van kampioen Jac- (illeneuve, te horen, mmanager Frank Willi- ïeeft met klem ontkend ipraken zijn gemaakt. ;ens Williams speelt Fer- en kwalijke rol. Door de es aan de media door te wordt de aandacht van tiacher afgegeleid. „Ferrari onze gesprekken afgeluis terd en opgenomen en vervol gens doelgericht verspreid", meende Williams. Volgens McLaren hadden de coureurs slechts één opdracht meegekregen: zich niet bemoei en met de strijd tussen Ville neuve en Schumacher. Ook ontzenuwt manager Ron Den nis dat Coulthard was ontslagen als hij Hakkinen niet had laten winnen. In de laatste ronde kreeg Coulthard de opdracht zich in te houden. ,,lk heb Coulthard inderdaad opdracht gegeven Hakkinen te laten passeren. Hij had zijp eer ste zege verdiend", zei Dennis. „Maar met ontslag is nooit ge dreigd. Dat is een ongelooflijke beschuldiging." Hakkinen en Coulthard zou den tijdens de bewuste race na het uitvallen van Schumacher als buffer voor Villeneuve heb ben gefunctioneerd. Als tegen prestatie kreeg McLaren de overwinning en de tweede plaats cadeau. Villeneuve sprak tegen dat hij Hakkinen en Coul thard de vrije doorgang heeft verleend. Wel gaf hij toe minder risico's dan normaal te hebben genomen, omdat de derde plaats ook ruimschoots vol doende was de eerste wereldti tel te veroveren. Volgens The Times heeft FIA- voorzitter Max Mosley de elf teambazen vrijdag uitgenodigd voor een gesprek. Hij wil een strafmaat bekendmaken om onderlinge afspraken te voorko- Leo Beenhakker wil met Feyenoord dit seizoen nog leuke dingen gaan doen, maar zijn pogingen om de Rotterdamse club weer op een hoger niveau te bren gen hebben voorlopig meer weg van een overle vingstocht. In Volendam morste Feyenoord gisteren voor de zevende keer dit seizoen punten (0-0), waardoor het terugzakte naar de vijfde plaats op de ranglijst. VOLENDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Het enthousiasme waarmee Beenhakker aan zijn klus in de Kuip is begonnen, is groot. Toch realiseerde hij zich in het vissersdorp, waar zijn oude werkgever hem een warm ont haal bood, dat het niet zal mee vallen om van het huidige Feye noord een sprankelend elftal te maken. Wat de 4.500 toeschouwers in Volendam kregen voorgescho teld, was een even grof als slecht duel waarin de ledema ten van de spelers nog net niet in het rond vlogen. Bij vlagen had de confrontatie meer weg van een rugby-inter- land met Feyenoord-verzorger Gerard Meijer als man van de wedstrijd. Bloedneuzen, dikke lippen (Bosvelt), kapotte ellebo gen (Cruz) en gekwetste enkels (Van Bronckhorst, Vos) hielden Meijer van de eerste tot de laatste minuut op de been. Beenhakker zei niet te zijn ge schrokken. „Ik schrik niet zo gauw. Maar het was natuurlijk niet goed. Volendam zit eigen lijk in dezelfde situatie als Feye noord. Dan krijg je een gevecht tussen twee ploegen die allebei proberen te overleven. Er was veel inzet, veel enthousiasme maar inderdaad, weinig over leg." Beenhakker is de derde trai ner in veertien competitiewed strijden die de Feyenoord-spe- lers meemaken. Ook voor hen is het te hopen dat er nu stabiliteit komt op het technische vlak en wat de speelwijze van de club betreft. Want voor de zoveelste keer werd het elftal in de hoge hoed gegooid en kwam er de zoveelste nieuwe opstelling uit tevoorschijn. Picun had onder Arie Haan een basisplaats, werd er' door Geert Meijer en John Metgod naast gezet maar mocht onder Beenhakker terugkeren in het hart van de defensie. Jean-Paul van Gastel was de laatste wed strijden libero, stond gisteren weer op het middenveld. Geof frey Claeys had dit seizoen nog geen wedstrijd vanaf de eerste minuut gespeeld en wilde daar om zo gauw mogelijk weg uit de Kuip. Met Beenhakker als coach was er voor de Belg plotseling wel een basisplaats en dus zal hij nu wel wat minder hard op zoek gaan naar een nieuwe werkgever. Igor Kornejev daar entegen werd het grootste slachtoffer van de wisseling van de wacht. De kleine Rus, tegen Manchester United nog opere rend achter de spitsen, moest genoegen nemen met een plaats op de bank. De ingrepen van Beenhakker waren mede ingegeven door een aantal blessures en schor singen bij Feyenoord. Van Gob- bel, Fraser en Graff ontbraken, terwijl Sanchez slechts half-fit in de dug-out zat. Maar ook zonder de 'kneusjes' zou Don Leo hebben ingegrepen. Been hakker gaf immers al aan dat hij het trio Van Wonderen, Van Gastel en Van Bronckhorst niet meer uit elkaar wil halen. „Dat üeplaats beste prestatie van 1997 IQLM/DEN HAAG ANP ekend in het laatste toer- van het seizoen tenniste iemerink voor de eerste dit jaar als vanouds. Op met zelfvertrouwen, ®r twijfel. Het resulteerde i beste prestatie in '97. De ige linkshander bereikte ïale in Stockholm, maar daarin gestuit door Jonas 1 nan (6-3 6-7 2-6 4-6), de e stijger op de wereld- st in dit jaar. nerink was teleurgesteld jn nederlaag, maar hield ijzonder goed gevoel over Stockholm. „Mijn beste dit jaar", zei hij zonder en. „Ik stond eindelijk met zelfvertrouwen op de En dat was lang geleden." dein jaar ongeveer. Eind nber 1997 steeg hij naar e plaats op de wereldrang- ijn hoogste ooit. jaar eindigt hij op de 78ste Dankzij de punten van holm door overwinningen ergh, Becker, Pioline en IsH bleef hij in de top erd. Voordat hij in de dse hoofdstad de eerste oeg, stond hij 105. De vrije as onafwendbaar na zijn ge nederlagenserie in dit nerink speelde 27 toer- n. Hij werd 14 keer in de - en 10 keer in de tweede uitgeschakeld. Zijn beste itie vóór Stockholm da- van augustus. In Cincin- laalde hij de kwartfinales overwinningen op onder Ivanisevic en Korda. Van partijen verloor hij er 32. b nederlaag ondermijnde elfvertrouwen. „En dat is isis van mijn spel", legde hij na elk verlies uit. „Geef mij één goede overwinning en ik straal in een toernooi." Die overwinning vond hij in Stock holm in de tweede ronde tegen Becker. Daar had hij maanden op gewacht. Maanden over ge piekerd ook. „Ik moet in de toekomst met meer plezier op de baan staan", keek hij terug en vooruit. „Ik moet mijn motivatie zien vast te houden. Ook in slechte tijden. Na Wimbledon kende ik een zwarte periode. Dat ik er abso luut geen heil meer in zag." Stockholm betekende een licht punt. „Ik heb heerlijk geten nist", vond hij. Tegen Björkman, die dit jaar de omgekeerde weg bewandel de en van 69 naar 4 steeg op de wereldranglijst, had Siemerink anderhalvè set het initiatief. „Ijk serveerde sterk tot 4-3 in de tweede", analyseerde hij. „Toen miste ik twee eerste opslagen, waardoor Björkman kon terug- breken. Dat was het keerpunt. Hij begon beter te retourneren, ik minder te serveren." Toch had Siemerink na winst van de eerste set (6-3) op 4-4 in de tweede nog drie breekkan- sen. Op die kritieke stand pro duceerde de 25-jarige Zweed zijn beste opslagen. Na het verlies van de tiebreak (2-7) realiseerde Siemerink zich dat zijn kansen zo goed als ver keken waren. „Björkman re tourneerde zo sterk dat ik meer risico moest nemen met mijn opslag." Voor de Zweed, die 225.000 gulden verdiende (Siemerink de helft), betekende Stockholm zijn derde, toernooizege in dit jaar. Bovendien was hij al zeker van deelneming aan het WK, volgende week in Hannover. Leo Beenhakker had bij zijn eerste wedstrijd op de bank bij Feyenoord weinig reden tot lachen. foto hans van weel zijn drie goede middenvelders, die moeten het hart van het elf tal gaan vormen. Die moeten daarom dicht bij elkaar spelen en niet helemaal aan de zijkant terechtkomen." Dat Kornejev weer even een stap terug moet doen, vindt de opvolger van Arie Haan niet zo verwonderlijk. „Feyenoord is op dit moment kwetsbaar. Als een elftal in zo'n fase zit, moet er eerst arbeid worden geleverd. Kornejev is, net als Cruz, een fantastische voetballer als we de bal hebben. Maar als we 'm niet hebben, moet er heel hard wor den gewerkt. En dan zijn andere spelers op dit moment harder nodig." Hoewel Beenhakker zijn op stelling een zeer logische vond, was de creativiteit bij Feye noord ver te zoeken. Van enige opbouw was geen sprake. In de achterste linie stonden louter spelers met 'voorstopperskwali- teiten' en niet eentje met het vermogen op te kunnen bou wen. Wat dat betreft had Geert Meijer als interim-coach een andere visie. Hij liet Van Gastel het spel van achteruit verzor gen. Beenhakker: „Ik stel prioritei ten. Als ik op vrijdagochtend binnenkom bij Feyenoord, kan ik niet alles in een keer verande ren. Van Gastel was ook een op tie voor de achterste linie, maar ik wil de spelers zoveel mogelijk op hun eigen positie neerzet ten." Als een club in de ellende zit, blijft elk greintje geluk kennelijk uit. Feyenoord kreeg al na vijftig seconden in de eerste helft een dot van een kans, maar Kees van Wonderen zag zijn schot via Volendam-keeper Arnold Nij- kamp naast het doel verdwij nen. De doelman rammelde daarna nog schoten van Paul Bosvelt en Jean-Paul van Gastel van de lijn, terwijl de paal tus sendoor ook nog uitkomst bood. Het feit dat keeper Jurek Du- dek in het tweede bedrijf uit groeide tot de beste man bij Feyenoord, waar Julio Cruz Feyenoorders op cle koffie VOLENDAM ANP Verbaasde gezichten in de perskamer van Volendam. Drie wisselspelers van Feye noord meldden zich tijdens de rust ontspannen in het domein van de journalisten. Kornejev, Sanchez en Con nolly bestelden doodleuk een bakkie koffie aan de bar. De Ierse spits trok zich schielijk terug toen hij een fotograaf ontwaarde die zijn camera pakte. De Rus Korne jev en de Argentijn Sanchez bleven rustig keuvelend staan, alsof ze de vragende blikken niet zagen. Na een vijftal minuten verdween het duo alsnog. Leo Beenhakker wist niets van het ietwat vreemde be zoekje van het drietal. De coach van Feyenoord pro beerde zich er na afloop van de wedstrijd eerst met een grap van af te maken. „Mis schien hadden ze een inter view ofzo", glimlachte hij. Maar vrijwel meteen onder kende hij de emst van de si tuatie. „Dit zijn van die dingen die ik moet aanpakken", bromde hij. „Neem maar van mij aan dat er bij de volgen de wedstrijd geen spelers meer in de rust een kop kof fie in de perskamer drinken." werd vervangen door David Connolly, zei in wezen alles over het moeizame optreden van de Rotterdammers. Volen dam had thuis de doelcijfers van 1 voor en 16 tegen. Maar Feyenoord kreeg er geen goaltje in. „Niemand hoeft mij nu uit te leggen dat het beter kan," sprak Beenhakker. „Maar het komt wel goed, hoor. Ik heb in een paar dagen gezien dat er echt wel kwaliteit in dit Feyenoord zit. Het is mijn taak om die kwaliteit weer boven tafel te krijgen." Volendam: Nijkamp; Marbus, Gentile, Binken en Berck-Beelenkamp; Persijn, Matthaei, Schulp (62. Molenaar) en Inia; Valk en Boogers. Feyenoord: Uudek; Boatcng, Schuite man, Picun en Claeys; Bosvelt (86. Kor nejev), Van Wonderen, Van Gastel en Van Bronckhorst; Cruz (73. Connolly) i mtttuxiB Emotie bij Siemerink in zijn partij tegen Jonas Björkman. foto epa „Dit was een fantastische slecht jaar", bekende hij. „Ik week", straalde hij. „Ik ben ben blij met dit resultaat. Het klaar voor Hannover." geeft aan dat mijn inzinking Siemerink is klaar voor 1998. langdurig maar tijdelijk is ge- „Dit is een goed einde van een weest. Dit was als vanouds." Moeilijke tijden voor Kluivert, Davids en Bogarde bij AC Milan MILAAN SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER De giftige pijlen van de Italiaanse media scheren vlak langs hun hoofden, maar vooralsnog weet de Hollandse troika van AC Milan van geen wijken. Patrick Kluivert zeker niet. Hij ondervindt ondanks zijn dramatische optreden van gisteren tegen Brescia (2-1 winst, uitgefloten, gele kaart en een wissel in de rust) nog steeds rug gensteun van trainer Fabio Capello. Voor Edgar Davids en Winston Bogarde, giste ren beiden licht geblesseerd op de tribune, liggen de kaarten anders. Zij mogen weg, maar lieten zaterdag weten te willen blij ven. De meest recente speculaties, voor wat ze waard zijn, op een rijtje: Davids naar Real Madrid, Bogarde naar Chelsea. Da vids en Bogarde naar Manchester United. Of Liverpool. Of Arsenal. Davids en Bogar de op 'sollicitatiegesprek' bij Louis van Gaal in Barcelona. De laatste versie, giste ren in Italië: Phillip Cocu half december van PSV naar Barcelona, Davids en Bogar de daardoor niet naar Barcelona. En AC Milan wil de 21-jarige Oekraïner Andriy Shevchenko, vorige week namens Dinamo Kiev drie keer trefzeker tegen Barcelona, als nieuwe spits. Dit allemaal volgens 'insi ders', volgens 'doorgaans welingelichte bronnen', volgens 'stemmen binnen de club'. Officieel verwoordde vice-voorzitter Gal- liani de situatie als volgt: „Kluivert willen we absoluut houden, geen twijfel mogelijk. Davids en Bogarde mogen weg. Maar nie mand anders dan zijzelf beslissen wat ze gaan doen. De keuze is aan hen." En dan zijn er nog de bijtende, soms zelfs kwetsende karaktertekeningen in de kranten. Kluivert ontspringt de dans nog enigszins. Al zal hij snel zijn schamele doelpuntenproductie (eentje in de verlo ren wedstrijd tegen Udinese) moeten op voeren. Davids en Bogarde zijn door de Gazzetta dello Sport al omschreven als 'onopgevoede vechtersbazen'. Bogarde, na een beslissende blunder tegen Udinese, als een 'voetballende ramp'. En, zo zeggen verslaggevers van de gezaghebbende krant te weten, de Hollanders vormen een 'clan' binnen de selectie. Althans, dat hebben ze gehoord, van 'doorgaans welingelichte bronnen'. Want spreken met de betrokken spelers doen ze amper. Milanello, zaterdagmiddag. AC Milan heeft zich teruggetrokken in de schoot van de moeder aller trainingscomplexen. De diep gevallen topclub bereidt zich voor op het competitieduel tegen Brescia, een dag later. In de biljartkamer speelt Davids een partijtje met middenvelder Daniële Daino. Kluivert zit op de rand van een andere bil jarttafel te praten met collega-aanvaller George Weah. Iets verderop voert Bogarde een op het oog geanimeerd gesprek met algemeen directeur Ariedo Braida. Alledrie kunnen ze zich verstaanbaar maken in het Italiaans. Hoezo een clan? Wie het weet mag het zeggen. Wie het niet weet, of het slechts van horen zeggen heeft, kan beter zwijgen. „Ik probeer me alleen met voetbalzaken bezig te houden", zegt Kluivert met een schuin oog naar het verderop wachtende Italiaanse perslegertje. „Voor mij is het eerstvolgende doelpunt het belangrijkste. Over die drempel moet ik heen." Volgens de Gazzetta vormt de wedstrijd tegen Bres cia het voorlopig laatste examen voor Klui vert. De 21-jarige spits: „Ik heb het ver trouwen van de trainer, dat is voor mij veel belangrijker. Ik speel niet goed en niet slecht, ik weet als geen ander dat het veel beter moet en kan. Een doelpunt, dat heb ik nodig. Dan ben ik los." Dan gaat Kluivert naar zijn kamer, rus ten. Bogarde gaat naar huis en biedt een lift aan. „Natuurlijk wil ik spelen", zegt de linksback even later in de auto. „Het is me lang niet gebeurd dat ik op de bank zat. Bij Ajax in het begin, maar toen was mijn doel een basisplaats en dat is gelukt. Die erva ring in mijn achterhoofd sterkt me. Nu wil ik óók bij Milan slagen. En wat er nu weer allemaal in de kranten staat, daar trek ik me al tijden niets meer van aan." Bogarde heeft zijn basisplaats over moe ten doen aan Christian Ziege. De van Bayern München afkomstige Duitser lag de eerste weken eveneens zwaar onder vuur, maar is voorlopig in genade aange nomen. De directe concurrent van Edgar Davids is echter van een ander niveau. Hij, Leonardo, heeft zich in korte tijd ontpopt tot publiekslieveling. Tegen Brescia onder streepte de Braziliaanse balkunstenaar zijn grootse kwaliteiten door beide Milan-doel- punten te scoren. Een publiekswissel en een staande ovatie waren zijn deel. De ploeterende Patrick Wuivert oogstte daarentegen slechts fluitconcerten. Bij ie dere mislukte actie, en dat waren er nogal wat, was het raak. Capello had Kluivert we derom een basisplaats toebedeeld, maar verloste de belabberd en onzeker spelende spits in de rust uit zijn lijden. Net als vorige week bij Sampdoria. Schrale troost voor Kluivert was dat zijn vervanger, de Zweed Andersson, al even knullig voor de dag kwam. Daarnaast kan de tobbende Am sterdammer zich verheugen in bijval van mensen met invloed in Milaan. Vorige week al vroeg Marco van Basten het volk en de pers geduld uit te oefenen. „Want ook fk kende in mijn eerste seizoen veel aanpassingsproblemen." En ook Fabio Ca pello sprak het persvolk, en daarmee het publiek, vermanend toe, na de wedstrijd tegen Brescia. „Gun hem tijd. Ik heb méér dan honderd procent vertrouwen in Pa trick. We zullen hem hard nodig hebben de komende jaren en hij zal ons vele mooie momenten gaan schenken." De laatste week van november staan de krakers tegen stadgenoot Inter en Juventus op de kalender. Pas dan zal blijken of Ca pello is gezwicht voor de aanzwellende druk. Ab Persijn van Volendam kan maar net afgestopt worden door Jerzy Dudek, de doelman van Feyenoord. foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17