Geranium op stam Groente blijft smakelijk en vers in een kuil Tuinieren Vraag en antwoord >k 1DAG 8 NOVEMBER 1997 Dort eub.hnium, althans de plant el- °[zo noemen, is helemaal jr aapranium maar een Pelar- sff. em. Hij is echter wel fami- zrfde Geraniaceae waartoe n Leltuingeraniums horen, i 06>lanten die momenteel ■*pulair zijn. Terecht. Ze -jrk, bloeien rijk en nemen d°jjwel elke grondsoort ge- ebben we het nu over de t»nium, niettegenstaande lleidende titel die is aan- aan het spraakgebruik. pelargoniums zijn er is kenners rond de 250 t wop hanggeranium bij en F?eld wordt in het Latijn Ionium peltatum ge- H en de muntgeranium, >puan de geurende bladeren 'G' 'icces in thee kunnen wor- -"isRdaan, heet officieel Pelar- 047jn graveolens. Heel be- ook de zogenaamde ci- ^|eranium, met het sterk iini leden blad en de heerlijk ■^eur. De naam luidt Pelar- :fsl m Quercifolium. blijveest bekende pelargonium ukeide Pelargonium gran- il.071 hybride, waarvan zoveel )j||pnHp variaties qua kleur GREET BUCHNER van de bloem, vorm van het blad en grootte van de bloeiwij- ze bestaan, dat het opnoemen ervan onbegonnen werk is. Alle pelargoniums zijn eigenlijk half- heesters die in warmere landen gewoon in de tuin kunnen blij ven staan en daar uitgroeien tot kleine struikjes. In onze contreien is dat niet mogelijk. Hoewel de geraniums een enkele graad vorst in de herfst wel kunnen doorstaan, moeten ze toch naar binnen als de nachtvorsten echt in aan tocht zijn. Geraniums kunnen eventueel ook zonder licht overwinteren, als de plaats maar vorstvrij is en vooral niet te droog en te warm. Ik ken mensen die de wortels van de planten in oude nylon panty's stoppen. Op die manier blijft de aarde mooi rond de wortels zit ten. Dat is namelijk de voor naamste zorg bij het overwinte ren: de wortels mogen niet he lemaal uitdrogen, maar ook ze ker niet nat büjven. Zelf geef ik de wortels in de loop van de wintermaanden heel af en toe een sproeibeurt en dat gaat goed. Voordat we de wortels goed ver zorgen, hebben we de planten flink ingesnoeid. Er mogen al leen een paar dikke stengels overblijven. Geen blad wat ik u bidden mag, dat gaat anders wellicht rotten. Maar hoe ko men we op die manier ooit aan een geranium op stam? Dat is een kwestie van snoeien. Ik ben er zelf min of meer toevallig achter gekomen toen ik vorig jaar zag dat een paar planten extra stevige stengels hadden gemaakt. Van twee ervan heb ik alles weggeknipt op een dikke stengel na. Die heb ik ingekort op rond 30 cm en een steuntje gegeven in de vorm van een stokje. Deze planten heb ik, evenals de andere op een koele vorstvrije plaats laten overwin teren. Af en toe heb ik gecontro leerd en eventuele uitlopers op de stam verwijderd. Net als alle geraniums kregen ook de twee stengels in het voorjaar nieuwe grond en een brandschone pot, waarvan alle ongerechtigheden zorgvuldig weggepoetst waren. Omdat ik liever potten van aardewerk ge bruik dan plastic exemplaren, zeker voor geraniums die een hekel hebben aan te veel nattig heid, worden vooral de witte randen met zoutuitslag goed schoongemaakt. Dan krijgen ze een plaats in de warmte en in het licht. Voor de stamgeranium wordt het nu een tijd van oplet ten. Alles wat zich aan groei manifesteert aan de stam wordt meteen verwijderd. De groei aan de top kan en mag ook niet onbeperkt doorgaan. Geregeld toppen maakt dat er een mooi pruikje ontstaat. Eventueel zal men de steunstok moeten ver vangen door een iets steviger exemplaar. Deze stamgerani- ums staan heel mooi alleen in een pot, maar doen het ook wonderwel samen met andere, lagere planten. Van het voorjaar probeer ik dezelfde truc met een witbonte citroengeranium, die steviger van bouw is dan de groene. Overigens kan men met deze truc ook beginnen in het voor jaar. Zeker de planten die uit eindelijk toch op de venster bank zijn beland zijn geschikt voor stamgeranium. ird\pur kent geen genade: wat vandaag vers is, miir dag erop bedorven zijn. Een voorbeeld ndehs geplukt fruit en geoogste groenten. Ze 1 (n^n een makkelijke prooi voor insecten, ïetiimels en bacteriën. De schoonmaakploeg aen[oeder Natuur kan echter op afstand wor- ^oifhouden, waardoor de eigen teelt tijdens 169 rmaanden smakelijke kost blijft. lat bewaart, die heeft wat. Het is een al heel eeiWgde dat ook bij ervaren tuinders bekend Jscrren klinkt- In de herfstmaanden zijn ze 5of)ezig met vergaren en opbergen van groen- aarjt fruit die tijdens de winter worden gegeten. t bewaren is overigens iets anders dan con- *[en. Voor het eerste is een kelder of kuil in Det> nd handig, waarin vanwege lage tempera- ^en hoge luchtvochtigheid bacteriën zich q moeizaam voortplanten op de vrucht die in [blijft. Bij conserveren valt te denken aan urnp, invriezen of melkzuurgisting (zuurkool- -Üing)dit rekent definitief af met bacteriën, p. doodt ook groenten en fruit. Voor sommige I lien is dit de beste oplossing, andere smaken beter na een winterslaap onder de grond. ,,De aardappel bijvoorbeeld is een vrucht die tij dens de wintermaanden goed in een kuil te be waren is", zegt voorlichter Jim Schoenmaker van het Algemeen Verbond van Volkstuinders Vereni gingen in Nederland (AWN). „Tijdens het bewa ren van aardappelen ontstaat namelijk geen nitraat. In sommige groenten, zoals sla, is dit wel het geval en vormt nitraat een gevaarlijke stof. Eenmaal in het menselijk lichaam verandert het in nitriet, dat zeer giftig is. Veel sla eten afkomstig uit kassen, kan dus slecht zijn", waarschuwt hij. De kuil is ook een goed plekje voor veel wortelge wassen zoals winterwortelen en rode bieten. De kuil moet een spade diep zijn; wat overeenkomt met zo'n twintig centimeter. Vervolgens moeten de niet schoongemaakte groenten zonder loof worden opgestapeld, waarna er stro op komt voor isolatie. Daaroverheen moet een laagje grond van enkele centimeters. Tijderjs temperaturen boven nul kan een kleine plek van de kuil onbedekt blijven, waardoor war me lucht ontsnapt. Als het begint te vriezen, moet extra grond op de kuil en daarna plastic over de hoop worden getrokken. Om muizen hun feest maal in de kuil te onthouden, kunnen versnip perde uien door de groenten worden verspreid. De scherpe geur houdt ze vaak op voldoende af stand. Voor mensen zonder tuin en die toch een paar ki lo verse groenten of aardappelen achter de hand willen houden, levert een kist goede diensten. Het principe blijft hetzelfde: grond gaat over de pro ducten en dan pas afdekken met stro en eventu eel plastic. In de kist blijft de smakelijke kost lang vers, maar er ontstaat een gevaarlijke stof. „De nog levende aardappel wil doorgroeien en hij krijgt daarom blauwwitte uiüopers. Vóór het ko ken moet je deze puntige sliertjes afsnijden. Er zit namelijk blauwzuur in en dat is een giftige stof voor de mens", zegt Schoenmaker. Terwijl sommige groenten de winter niet verdra gen, zijn er ook die niets te vrezen hebben. Schor seneer, aardpeer en prei kunnen in de grond blij ven staan en spruit- en savooiekool zijn met wat folie over hun hoofd dik tevreden. De winter moet wel erg streng zijn, voordat deze groenten het loodje leggen. Fruit vraagt in de herfst veelal een andere aanpak dan groenten; alleen stoofperen kunnen in een kuil vers blijven. Om het meeste fruit heelhuids door de kou te loodsen, is het plukken belangrijk. De vrucht moet rijp zijn en mag niet worden ge kneusd. Door kneuzingen gaan vruchten rotten en steken ze andere aan. Vandaar dat afgevallen fruit van een boom of struik niet bij het geplukte deel moet worden bewaard. Fruit is rijp wanneer het eenvoudig met de hand kan worden losgetrokken: het zogenoemde door- plukken. De beste plek om fruit te bewaren is een kist met voldoende openingen in zijkant en bo dem. De spleten moeten niet groter zijn dan vijf tien millimeter en wit ribpapier op de bodem voorkomt kneuzingen. Deze gezonde verzame ling blijft in een koele kelder maandenlang houd baar. Nadeel voor veel mensen is echter dat de woning geen kelder heeft, waardoor zij de zolder als alternatief nemen. De lage luchtvochtigheid maakt dit echter de minst goede plek in huis: het fruit droogt op zolder uit en wordt taai. Prakti scher is om de kist buitenshuis aan de noordkant van een schuur of schutting te zetten, waarna hij met een golfplaat wordt afgesloten. Wanneer het gaat vriezen, moet de kist naar binnen. IU veel winters glanzend glim en glitter vindt u bij ons uitgestald, waarvan een groot deel, speciaal voor u, nu met 50% korting. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar De heer Hendriks uit Heemste de heeft een oleander (Nerium) die veel te groot is geworden. In een boek las hij dat deze plant nimmer gesnoeid mag worden. Dat boek moet mee met het oud papier, want ik vrees dat er nog meer gekke dingen in staan. Oleanders horen na de bloei gesnoeid te worden. Tak ken die gebloeid hebben tot op de helft terug snoeien, de rest naar wens inkorten. Dan is er volgend jaar weer volop bloei. Zelf heb ik eens een zeer groot exemplaar gewoon afgezaagd. Het daaropvolgende jaar veel groen, en daarna weer bloemen te kust en te keur. Overigens zou ik een dergelijke radicale ingreep in dit geval niet aanra den. Gewoon snoeien, zodat er een aardig model overblijft. De Stephanotis van mevrouw J. Esseveld uit Sassenheim heeft een vrucht voortgebracht. Laten rijpen of niet, luidt de vraag. Zelf zou ik het doen uit nieuws gierigheid. Valt altijd te probe ren of de zaadjes kiemen. De Stephanotis is een sterke plant, kan het hebben. Overigens luk ken stekken in het voorjaar, 8- 10 cm in aarde met een plastic zak erover, altijd. 1 P N A S T I E L 2 P L E A T N K S 3 H I U M S B U G 4 M P A E A R E D 5 M A R N T W E L 6 P A O A E T R S 7 P A D S S D E R 8 A T R I N E S T 9 P D L E O O D I 10 T E A M P G E L 11 M V U S A K U S 12 S P N E L V D A 13 S N c H D U I T 14 A T O A O R G N GAVE OPLOSSING 5 -ep op elke regel de letters die samen het woord vor- dat overeenkomt met de chrijving. De resterende let- vormen van boven naar be ft en van links naar rechts ^citaat. eurstift; 2. plat stuk hout; 3. oenerij; 4. zoogdier; 5. kle- stuk; 6. grap; 7. tekengerei; roevig; 9. vouw; 10. groot ehuis; 11. sterk riekende 12. naaigerei; 13. vaartuig; gramschap. KRUISWOORDRAADSEL --nooit-- -sip-nep- a-cadet-w koe-o-sla ri-alt-in i-er-af-o ba-ets-ir ido-r-ked e-grauw-e -mei-nap- --navel- - HEINZ NOU, /KN£BO/& H£~/ASZ HAAJZ NU/S- G&T&U&epPU? //*r TOMPOES Tom Poes en het Kukel De beide vreemdelingen keken el kander veelbetekenend aan en knik ten eerbiedig. ,,De grote Droon komt", fluisterde één van hen. ,,Dat is goed." ,,Dat is héél goed", gaf de ander toe. „Wij zijn kleine Ak-ak, de waarnemer en nietige Ok-rok, de Jcwintenstraler en wij zijn onwetend wat verder ge beuren moet." „De grote Droon weet alles", sprak de eerste plechtig. Daarop richtte hij zijn blikken naar boven, waar vale nevels langs de maan dreven en nam een afwachtende houding aan. Enige tijd heerste er een diepe stilte, die slechts verbroken werd door het bor relen van de gassen in het moeras. Toen slaakte een van de vreemde ventjes echter een kreet. „Dadr!" riep hij, terwijl hij naar het werk wees. Ver boven de wolken schoot een lichtschijnsel voorbij, dat zich van oost naar West bewoog als een bovenmaatse vallende ster. „De Droon!" juichten de kereltjes en met deze kreet doken ze spontaan in de zwarte poel. De oppervlakte rimpelde even, maar toen Tom Poes uit zijn schuilplaats rende was er niets meer te zien dan een dubbel voetspoor, dat naar de oever leidde. „Hier begrijp ik niets van", prevelde Tom Poes. „Nu weet ik, wie die zwar te sporen maken, maar wat heb ik daar aan? Waar komen Ak-ak en Ok- rok vandaan en wat willen zij? En wie is de grote Droon?" Boven zijn hoofd schoot opnieuw het lichtschijnsel voorbij. Het was dich terbij gekomen en zette het land schap in een groenachtige gloed. In het licht daarvan kon men nu een naderende auto waarnemen. H W R DOOR JAN VISSER In grote delen van Europa staat de barometer op onbestendig en dat blijft voorlopig zo. De spil van het depressiecentrum ligt dit weekein de boven de Noordzee en tijdens de eerste helft van volgende week boven Schotland. De laagste luchtdruk schommelt zo rond de 975 hPa. Vandaag hebben we te maken met een storing ter hoogte van de En gelse oostkust. De storing veroorzaakt veel bewolking en enkele buien maar tijdens de middaguren klaart het wat op, De wind ruimt naar zuid tot zuidwest en neemt aan de kust toe tot krachtig of hard. De temperaturen komen uit op maximaal zo'n 11 graden. Over zuidelijk Engeland schuift de komende nacht een volgende randstoring onze kant op. Dat betekent opnieuw regen en morgen overdag een aantal buien. Zondagmiddag worden van het westen uit opklaringen ver wacht. De temperaturen lopen de komende nacht op tot zo'n 10-11 graden, zondagmiddag zal het waarschijnlijk een fractie kouder zijn, 9 10 graden. De meeste aandacht gaat echter uit naar de wind. De ze kan de komende nacht aan de kust stormachtig worden en zondag ochtend is in het district IJmuiden even kracht 9 mogelijk uit zuid tot zuidwest. Later op de dag neemt de wind iets af en ruimt naar het zuidwesten. Gisterochtend trok de Spaanse depressie over Noord-Holland naar de Waddenzee. De luchtdruk in de kern bedroeg tijdelijk iets minder dan 980 hPa. Het systeem bracht bij ons in de late nacht en ochtend veel regen. Ook gistermiddag was het nog niet droog. Er trok een zone met buien over en Noordwijk maakte gewag van onweer rond 15.30 uur. In totaal viel er in Bloemendaal 17 en in Santpoort-Noord 13 mm. De temperaturen bereikten gistermiddag waarden omstreeks 11-12 gra den. Noorwegen: Meest bewolkt en vooral in het zuiden af en toe re gen; langs de kust in het noordwesten eerst nog opklaringen. Maxima uit eenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot tegen 10 graden lo kaal in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en eerst in het zuiden af en toe re gen; later ook elders en in het noorden dan sneeuw. Middagtemperatuur nogal uiteenlopend van iets onder nul graden in het noorden tot een graad of 8 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Temperatuur in de middag omstreeks 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig. Vandaag eerst opklarin gen maar van het zuidwesten uit meer bewolking en later regen, vooral op morgen. Middagtemperatuur om streeks 10 graden. België en Luxemburg: Bewolkt en regenachtig, vooral op mor gen; later misschien veel wind. Mid dagtemperatuur rond 12 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Onbestendig met wolken, regen en vooral later veel wind. Vandaag in het noorden eerst nog opklaringen. Mid dagtemperatuur omstreeks 13 graden. Portugal: Meest bewolkt en van tijd tot tijd (buiige) regen, met name in het noor den; misschien ook onweer, Middag temperatuur uiteenlopend van een graad of 13 in het noorden tot net bo ven 20 graden, lokaal in het zuiden. Madeira: Afwisselend zon en wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Overwegend bewolkt en nu en dan re gen of buien; ook kans op onweer en windstoten. Langs de kust in het oos ten bijna overal droog en soms wat zon. Middagtemperatuur van 15 gra den plaatselijk in het binnenland tot meer dan 20 langs de zuidoostkust. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en met name mor gen kans op een enkele bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en vooral in het noorden eerst nog een paar bui en, missschien met onweer. Middag temperatuur op de meeste plaatsen tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Vandaag bewolkt en een aantal fikse regen- en onweersbuien, hier en daar met veel neerslag. Morgen van het westen uit opklaringen en vooral in het noorden nog een enkele bui. Vandaag voor de buien uit nog hier en daar 25 graden, daarna maxima rond 22. Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd re gen, vooral in het westen; onweer is niet uitgesloten. In het westen ook veel wind. Aan de Cote d'Azur overwegend droog en nu en dan zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 12 graden in Les Landes (bij langdurige regen) tot 18 lokaal in het zuidoosten, Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden maar mogeli|k ook een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuu r ongeveer 20 graden. Italië: Onbestendig met veel wolken en re gen, hier en daar veel regen. Ook een paar opklaringen, Vandaag vooral in het zuiden en morgen juist in het noor den. Eerst veel wind. Maxima uiteenlo pend van ongeveer 11 graden in het noorden tot meer dan 20 in het zui den. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag nog een forse regen- of onweers bui. Tamelijk winderig. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Malta: Vandaag flinke zonnige perioden; mor gen meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur op vandaag nog rond 25 graden; daarna lager. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. Vandaag op Kreta een kleine kans op een bui; mor gen in het noordwesten. Middagtem peratuur van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 in de omgeving van Istanbul tot 22 graden op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en vooral op vandaag (flinke)regen; morgen droger en hier en daar een opklaring.' Middagtempe- ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.48 Zon onder 16.58 Maan op 14.14 Maan onder24,00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.00 21.35 08.33 21.08 Laag 04.25 16.56 04.06 16.37 Weerrapporten 07 november 07 u Amsterdam regen De Bilt motrege Deelen grondmi Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Dublin onbew, Franklurt onweer Genève hall bew Helsinki zwaar b< Innsbruck licht bet Istanbul onbew. Klagenfurt regen Kopenhagen regen LasPalmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid 12 9 6.0 13 10 9.0 13 10 4.0 13 10 12.0 14 10 11.0 10 8 5.0 17 11 0.0 22 11 2.0 10 7 3.0 17 7 0.1 0.0 01 12 9 0.1 36 8 6 4.0 ■4 27 20 0.1 4 17 13 6.0 2 9 9 113.0 iwl 15 8 0.1 w7 12 8 16.0 4 16 7 6.0 i.O 21 11 2.0 32 24 9 0.4 23 18 0.0 I -3 -5 5.0 wl 19 14 0,0 '7 19 15 0.0 w2 14 6 0.0 iw3 32 22 0.0 2 26 18 0.0 iw 5 22 15 37.0 s. 0 34 21 0.0 s. 0 20 17 0.0 5 18 11 0.0 IO 10 12 7 0.0 Zurich weerln Bangkok licht b Buenos Aires zwaar Casablanca zwaar Johannesburg zwaar Los Angeles hallbr New Orleans zwaar New York zwaar TelAviv licht b Toronto zwaar ratuur ongeveer 13 graden; vandaag lokaal wat hoger. Zwitserland; Vandaag bewolkt en geruime tijd re gen; vooral in het zuiden veel neerslag. Morgen droger en hier en daar wat op klaringen. Middagtemperatuur om streeks 13 graden, maar bij langdurige regen aanmerkelijk lager. Oostenrijk: Bewolkt en perioden met regen; aan de zuidflank van de Alpen hier en daar behoorlijk veel neerslag. Maxima rond 12 graden, maar vandaag in het noord oosten lokaal nog flink hoger. Polen: Wolkenvelden en af en toe regen; eerst vooral in het westen en later ook el ders. Vandaag een forse zuidenwind. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den, vandaag hier en daar hoger. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met regen, eerst vooral in Tsjechië. Met een stevige zui denwind op vandaag maxima van meer dan 15 graden; morgen rond 14. Hongarije: In het oosten nog kans op zon. Elders bewolkt en af en toe regen, vooral mor gen. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9