Tachtig jaar na de Oktoberrevolutie 'Ja, ik zie prachtige dingen Buitenland Jeltsin: Revolutie was historische fout Nozdrovje ERDAG 8 NOVEMBER 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pr resse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reul Lenin en zijn commandanten op het Rode Plein in 1917. Lenin leidde de kleinste linkse partij van Rusland. In de nacht van 6 op 7 november 1917 (vol gens de toen geldende kalenden 25 op 26 oktober, red.) namen zijn 'Bolsjewieken' het Winter paleis, de zetel van de regering, in Petersburg in. foto gpd tionaliteiten, bloedde uit miljoenen won den. Uit het puin verrees echter een groot macht die als eerste een mens de ruimte in stuurde en het Westen door zijn gigantische oorlogsapparaat angst aanjoeg. Maar bo venal scheen het erin te slagen het commu nisme als alternatief van het kapitalisme vast te verankeren in een groot deel van de wereld. De schijn bedroog, zoals zo vaak. Na de terreur van Stalin volgde in de jaren vijftig een lichte dooi onder Chroetsjov, maar het oppermachtige apparaat dwong hem tot een hardere lijn gevolgd door een roemloos vertrek. De repressie, minder bloedig, maar wel effectief, keerde terug. Het hele systeem werd onder Breznjev één gigantisch stelsel van schaamteloze verrij king door de partij-elite. De heersers prop ten zich vol kaviaar, goten enorme hoeveel heden drank door hun dorstige kelen en baadden in alle weelde die het Westen te bieden had. Het volk werd afgekocht met consump tiegoederen uit eigen land, waarvan de kwaliteit overigens beneden elk peil was. Betaald werd dit cynische spel met de uit verkoop van de bodemschatten. De snuffe laars van de KGB hielden alles en iedereen perfect in de gaten. Zo goed dat hun toen malige chef Andropov eind jaren zeventig al wist dat het imperium op zijn laatste eco nomische en financiële benen liep. Andro pov besefte dat het roer radicaal om moest, maar eenmaal benoemd tot partijleider stierf hij in 1984 voordat er een correctie kon worden aangebracht. Het was Michael Gorbatsjov, die na een kort, surrealistisch intermezzo van het le vende lijk Tsjernenko, aan deze gigantische klus mocht beginnen. Met zijn perestrojka en glasnost werd hij snel de Held van het Westen, maar tegelijk de meest gehate man van de Sovjetunie. Gorbatsjov het geesten uit de fles, die hij nooit meer onder controle heeft gekregen. Terugblik Een week geleden blikte hij terug op de Ok toberrevolutie en wat er na kwam. Volgens Gorbatsjov was de revolutie van 1917 'de grootste poging in de Russische geschieden om het land in staat te stellen met het Wes ten te concurreren en, indien het het Wes ten passeerde, de superioriteit van het nieu we systeem te bewijzen'. Gorbatsjov gaf wel direct toe dat die eufo rie binnen een paar jaar verdwenen was. „Het Sovjettijdperk is echter niet alleen de tirannie van Stalin, maar ook een tijd waar in het volk leerde. Het was een ommekeer in onze beschaving: Rusland, het achterge bleven agrarische gebied, werd. een groot macht. Tientallen miljoenen genoten socia le zekerheden, en dat was, gezien onze ge schiedenis, heel wat." Bij die constatering vond hij de huidige communistische leider Zjoeganov aan zijn zijde: „We buigen in deze dagen voor onze grootouders, die het land hebben gered, het fascisme hebben verslagen, de ruimte heb ben veroverd en ons een breed stelsel socia le zekerheden hebben gegeven." Maar ver volgens zei Zjoeganov: „De vernietiging van dit unieke systeem door Gorbatsjov en Jelt sin was een misdaad." Het zal niemand ver bazen dat Gorbatsjov daar anders over denkt. Gorbatsjovs perestrojka eindigde in 1991 President Boris Jeltsin heeft de Russen gis teren bij de herdenking van de Oktoberre volutie tachtig jaar geleden, opgeroepen tot verzoening en vergevingsgezindheid. Hij noemde de Revolutie een 'fatale histo rische fout', die echter ook herdacht moet worden. Er zijn twee waarheden over de Revolu tie, aldus Jeltsin voor de publieke omroep ORT. Aan de ene kant leidde zij tot een bit tere burgeroorlog die uitmondde in poli tiek fanatisme. Daarmee referereerde Jelt sin aan de massale zuiveringen tijdens het schrikbewind van Jozef Stalin, die aan mil joenen mensen het leven kostten. Maar er is ook een tweede waarheid over de Revolutie, aldus de ipan die een be- langijke rol speelde bij de ontmanteling van het communistische bewind in de Sovjetunie. De Revolutie hielp Rusland en later de Sovjetunie een supermacht te wor den die de Tweede Wereldoorlog won en die een pionierstaak vervulde in de verken ning van de ruimte. „De tijd is echter voorbij dat we een su permacht waren waarvan de bevolking in armoede leefde. Dat we de ridders van het heelal waren, terwijl we op wegen vol ga ten reden", zei hij. De Revolutie moet nu vooral als een geschiedenisles worden ge zien, een historische datum op de kalen der. Jeltsin kondigde de bouw aan van een monument voor de slachtoffers van de burgeroorlog. Een monument voor de Wit ten én de Roden, opgedragen aan het ge loof én de fouten, aan de moed én het leed van een volk. met een amateuristische couppoging van oude gestaalde kaders. De man die Gor batsjov redde, maar hem datzelfde jaar nog aan de kant zette was het enfant terrible van de communistische top Boris Jeltsin. Gorbatsjov: „De coup van 1991 was een on herstelbare klap voor perestroika. Radicale krachten, die gebruik maakten van de on vrede onder het volk dat eindelijk de werke lijke vruchten van de veranderingen wilde oogsten, grepen de macht. Bij hun poging stevig in het Kremlinzadel te komen, schrokken ze er zelfs niet voor terug het land te vernietigen." De Sovjetunie ging ten onder, het Geme nebest van Onafhankelijke Staten verrees en Boris Jeltsin nam, als heerser over de grootste lidstaat, zijn intrek in het Kremlin. Nadat hij in 1993 op niet al te democrati sche wijze zijn parlementaire tegenstanders uit het Witte Huis, het toenmalige parle mentsgebouw, had laten schieten, is zijn macht schier onaantastbaar. Volgens Gorbatsjov heeft het beleid van de clan rond Jeltsin tot een chaos geleid, waarin enkelen schaamteloos hun zakken vullen, terwijl de rest machteloos lijdend moet toekijken. Gorbatsjov: „Ondanks alles geloof ik in de toekomst van Rusland. We moeten zelf het meeste doen, maar hulp uit het Westen is nodig." „Het Westen moet zich echter ook afvragen wie het steunt om de terugkeer van de communisten te voor komen. Steunt het Westen niet die krachten die niet langer in staat zijn de hervormin gen te sturen of zelfs mensen die geen ver anderingen willen? Als dit een bewust be leid is, dient het Westen zich wel te beseffen dat dit voor de meerderheid van ons volk onaanvaardbaar is. Radicale woorden, waarin hij overigens opnieuw Zjoeganov aan zijn zijde vindt. Zjoeganov citeerde recentelijk woorden van Lenin uit 1917: „Indien de autoriteiten niet langer op hun oude vertrouwde wijze kun nen heersen en het volk weigert op diezelf de wijze te leven, staat Rusland aan de vooravond van een revolutie." Alleen trok Zjoeganov een andere conclusie dan zijn leermeester: „We leven nu in een ander tijdperk. We moeten revolutionaire uitbar stingen voorkomen. Een dialoog is noodza kelijk." Oude principes Er is weinig fantasie voor nodig om Boris Jeltsin in zijn Kremlintoren instemmend te zien knikken. De man die in 1993 de com munistische partij kortstondig verbood, heeft sindsdien van alles gedaan om dit herrezen machtsblok in te kapselen. En met succes. De gematigde communisten mogen op de hoogste niveaus mee praten, er wordt zelfs regelmatig naar hen geluisterd en ze worden materieel in de watten gelegd. „Het lidmaatschap van de comfortabele wereld van de Russische politieke elite noodt niet bepaald tot rebelse ideeën", schreef een liberale Russische krant. De communisten hebben zich snel aangepast aan de veranderde omstandigheden. Klas senstrijd bestaat voor hen niet meer en ze hebben hun rode propagandapudding van een dikke laag nationalistische room voor zien. Lenin zou zich in zijn Mausoleumgraf omdraaien. Waar drinken de Russen op als de Revolutie verjaart? Victoria (35, lector universi teit): „Er valt niets te vieren. Misschien voor de oude communisten, maar voor mij en mijn ouders is het niets meer dan een extra vrije dag." Tatjana (28, straatverkoop ster): „We drinken op de Russen die hun verleden niet in de vuilnisbak gooien. Al leen indien je je verleden res pecteert, zullen anderen jou respecteren." Sergej (student): „Je kunt de structuur van een samen leving veranderen, maar de mens niet. Ik zal drinken op ons volk dat nog altijd lijdt en ik zal revolutionaire liede ren zingen." Oleg (53, bouwvakker): „We richten een feestmaal aan en drinken op de dag dat het weer een eer is ingenieur, bouwvakker of kosmonaut te worden." I;jodor (80): „Ik hef het glas, omdat we ondanks een president die geen lid is van de communistische partij, in vrijheid kunnen toosten en luid kunnen roepen 'leve de Grote Revolutie." Aleksej (zakenman, 40- plus): „Ik zal drinken op de miljoenen onschuldigen die door de revolutie zijn ver moord en ik drink op de her vormingen opdat die zonder bloedvergieten doorgaan." Viktor (46, chauffeur): „De eerste toost is op alle naïeve Russen die het slachtoffer zijn geworden van de machtsbeluste politici. De tweede is op het volk dat in de oorlog zegevierde over het fascisme. En tenslotte drink ik op de ironie dat we een sa menleving hadden die ons een opvoeding gaf waardoor we nu onze nieuwe leiders vaak doorhebben. Nozdrovje (proost!) or meeste Russen is de herdenking een gewone vrije dag Voorkamer: 171 verschillende objecten en delen van uitstekend meubilair overleed tijdens op gravingen op hetzelfde mo ment dat zijn hond in Engeland het leven liet en Cairo werd getroffen door een grote stroomstoring. Hland vierde gisteren de 80ste verjaardag van -pktoberrevolutie. Van Moermansk tot As- tan, van Sint Petersburg tot Sachalin zwaai- i communisten hun rode vlaggen. In Mos- l schitteren de Sovjetsterren nog altijd op de pns van het Kremlin en de gebalsemde jhter van het rijk, Lenin, rust nog in zijn usoleum. Maar voorbij zijn de tijden dat het Jtbureau bovenop dat Mausoleum stond om ^volk de zegeningen van zoveel jaar com- nisme voorbij te zien dragen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Natuurlijk is in menig gezin een fles wodka open getrokken om te toosten op de hel dendaden uit het verleden. Voor de meeste Russen is de zevende november echter ge woon een extra vrije dag. Volgens 'een on derzoek is zestien procent van de Russen bereid zich, net als in 1917, achter het revo lutionaire vaandel te scharen. Een even groot percentage zou direct het land verla ten. Maar een ruime meerderheid vindt nog steeds dat het de plicht van de arbeiders was om het toen heersende regime te ver drijven. Het einde van het tsaristische Rusland verliep in het voorjaar van 1917 allesbehal ve dramatisch. Het land was uitgeput in de rampzalig verlopen oorlog tegen het keizer lijke Duitsland. Terwijl in Sint Petersburg de maniakale monnik Raspoetin heerste, had tsaar Nicolaas de Tweede de hongerende en verwaarloosde boeren en arbeiders nog één keer op het slagveld achter zich verzameld om het moederland te redden. Maar in de hoofdstad Sint Petersburg kraaide het oproer. En toen eind maart 1917 de vertegenwoordigers van de tsaristi sche Doema, keurig met bolhoed en pand jesjas, zijne keizerlijke majesteit kwamen vertellen dat hij nu maar moest verdwijnen, gaf hij gewillig toe. „God wenst het", zei hij slechts, maar begrijpen deed hij het niet. Prima gok In de daarop volgende maanden slaagde de nieuwe pro-Westerse regering er niet in eni ge orde in de chaos te brengen. Dat bood de radicale communistische partij van Lenin en Trotski een unieke kans. In april had Lenin al doorgedrukt dat zijn beweging geen enkele samenwerking wenste met 'de ze bourgeois-regering'. Dat was lef van de aanvoerder van de kleinste linkse partij. Maar zijn gok pakte prima uit. In de nacht van 6 op 7 november 1917 (volgens de toen geldende kalender: 25 op 26 oktober, red.) namen zijn 'Bolsjewieken' het Winterpaleis, de zetel van de regering, in Petersburg in. Trotski hoonde zijn tegenstanders: „Uw rol is uitgespeeld, gaat daarheen waar ge van nu af behoort, naar de vuilnisbelt der ge schiedenis." De Bolsjewistische greep naar de macht was een succes en dat zonder noemens waardig bloedvergieten. Maar er was een zeer bloedige burgeroorlog voor nodig om I de dictatuur van het proletariaat te vesti gen. Mochten er bij het begin van de revo lutie nog enige democratische elementen zijn geweest, dan werden ze daarna snel met wortel en al uitgeroeid. Het was de ijze ren vuist van de dictator Stalin die elke af wijkende gedachte meedogenloos de grond in ramde. De Oktoberrevolutie was voor het Sovjet volk het begin van een tegelijk heroïsch en afschuwelijk tijdperk. Onder onmenselijke omstandigheden werden ze gedwongen hun land te veranderen van een achterlijke, semi-feodale boerenstaat in een industriële grootmacht. En tussen 1941 en 1945 moes ten ze ook nog een strijd op leven en dood uitvechten met Hitiers nazi's. Het imperium met zijn honderden door een ongekende terreur bijeengehouden na- lenmasker: jekendste kunst- yerp. Levens- masker -van >ven goud- i geplaatst }t in ver- Igewik- gezicht. schijnlijk een lege- iis van frst iUi De ontdekking van de graftombe vanToetanchamon, deze maand 75 jaar geleden, was een mijlpaal in de Egyptologie en ongetwij feld de belangrijkste archeologi sche vondst in de geschiedenis. Er werden wapens, juwelen, religieuze kunstvoorwerpen gevonden, veelal van mas- sief goud, maar ook de ge mummificeerde over blijfselen van de farao en twee foetussen, waarvan wordt aangenomen dat die van zijn dochters zijn Howard Carter be gon, gefinancierd Vallei der Koningen: waar Toetanchamons graf is gevonden, ten westen van Luxor, aan de andere kant van de Mijl. Koningen door Lord Carnar von, kort na de Eer ste Wereldoorlog met opgravingen in de Vallei der Konin gen nabij Luxor in Egypte. Directe aan leiding waren ;x vondsten in de j buurt waarop de naam van i Toetanchamon was te le- I zen. De toegangsdeur werd T j' op 4 november 1922 ont- S j dekt, maar de deur werd j I pas op de 25ste van die maand geopend. Het dek- 1 sel des konings sarcofaag werd uiteindelijk in fe bruari 1925 verwijderd. Bij het openen van de tombe, herinnert Carter zich, „was ik stomverbaasd en toen Lord Carnarvon, die niet langer tegen de spanning kon, heel nieuwsgierig vroeg 'Kun je wat zien', kon ik alleen maar zeg gen 'Ja, prachtige dingen'. De voorwerpen uit de tombe, inclusief het beroemde dodenmasker, worden bewaard in Cairo. Van Carvarnon wordt gezegd dat hij ontsteld was toen bleek dat hij niet een deel van de vondst mocht hebben. Toetanchamon (wat 'Het levende u evenbeeld van de Howard Carter GOD Amon' betekent) werd geboren rond 1340 voor Christus, kwam op de troon toen hij 9 jaar oud was en hij trouwde met zijn nicht Ankesenamon. Na zijn overlijden -nog voor zijn twintigste- werden zijn over blijfselen slecht geconserveerd: de precieze doodsoor zaak is mede daarom nog altijd een my sterie. In zijn hersens is echter een stuk bot aangetroffen, hetgeen duidt op een geweldda dige dood. Om de historische vondst van 75 jaar geleden te herdenken worden drie koninklijke graven opnieuw voor het publiek open gesteld. Bovendien is Carters verblijfplaats in Luxor als muse um ingericht. Deze maand wordt ook de Sfinx van Giza onthuld na een zeven jaar durende restaura tie. Het twintig meter hoge kunstwerk -met het lichaam van een leeuw en het hoofd van een farao- heeft diverse beschadi gingen overleefd sinds het 2500 voor Christus werd gemaakt, in clusief langdurige erosie. Tot nu toe is er geen teken dat de Vloek van Toetanchamon echt bestaat. Deze zou diegene treffen die de overblijfselen van de farao zou beroeren. De legen de ontstond toen Carnarvon ceremoniële dolk: een van de twee dolken die in de tombe zijn gevonden, gemaakt van goud en gedecoreerd met: gouden beslag, versierd goud-emaille en glas. Het oog van Horus: geflankeerd door de gier van het noorden en de cobra van het zuiden werd dit met juwelen ingelegde massief gouden kunstwerk op de mummie gevonden. ner: ».v., .w,guide graftombes die in elkaar passen. In de kleinste sarcofaag werd nog een vergulde en massief gouden kist gevonden. Schatkamer: bevatte een grote hoeveelheid gouden sieraden, de gemum mificeerde organen van de fa rao twee gemummificeerde foetussen en een lok kastanje bruin haar van de moeder van Toetanchamon, koningin Tiye.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7