I Van Mierlo ontkent veto tegen Trichet Netanyahu blijft bij harde koers Buitenland IRI-COMFORT MET 15% KORTING BIJ VAN TIL Klaar voor de start 'Overstroming van krottenwijk kostte onnodig mensenlevens' Nederlandse wetboeken voor Indonesische advocaten van tiMÏÏEÏGTÏ VS: Actie tegen Irak [DAG 8 NOVEMBER 1997 ag vol met 99 condooms cocaine nfsburg De Zuid-Afrikaanse politie heeft een Venezolaan- lgskoerier aangehouden die 99 condooms gevuld met co- ihad ingeslikt. In de maag van de arrestant was niet eens 1 meer voor een biscuitje, aldus de politie. De politie arres- l de koerier toen hij woensdag met een vlucht uit het Bra- hse Sao Paulo arriveerde op het vliegveld van Johannes- len in Brussel na dood verdachte j het Zuidstation in Brussel hebben zich gisteravond ;e rellen voorgedaan tussen de politie en enkele honder- jurtbewoners. De onlusten braken uit toen de politie een petite in een personenauto wilde aanhouden. De 25-jarige reed plankgas op de rijkswachters in, werd daarbij zwaar- nd en overleed later, aldus de politie. Door het incident inbnd een enorme volksoploop. Een menigte gooide stenen miles wat los en vast zat naar de rijkswacht. De politie zette icitfaterkanon in om de menigte uiteen te drijven. •estatie wegens kinderporno dn» De Portugese politie heeft op een eilandje bij Madeira ian aangehouden die ervan verdacht wordt contactper- te zijn in een kinderpornozaak waarbij Belgen en een Ne- nder betrokken zouden zijn. De Portugese staatstelevisie fagmenten laten zien van video-opnames, waarin enkele re buitenlandse mannen minderjarige Portugese jongens ruiken. Een van de mannen zou een Nederlander zijn. De ;atie zou het resultaat zijn geweest van de uitzending. Minder vis overboord |gen Het overboord zetten van vis, louter om administra- chnische redenen, wordt teruggedrongen. Vissers moeten ig na elke vistrek noteren welke vissoorten zij hebben ge- »n. Daarop wordt ook op zee gecontroleerd. Dit regime ver- rt, als het aan de Europese ministers van visserij ligt. Vissers en per etmaal hun vangsten gaan bijhouden. Dat maakt jor hen mogelijk flexibeler te werken en ze hoeven minder -fug te zetten. ^rnationaal netwerk kinderhandel uujj. De Italiaanse politie is een uitgebreid netwerk van han- onën op het spoor gekomen dat kinderen vanuit China smok- naar de VS, waar zij in de prostitutie belandden. Op de ■haven van Milaan zijn een Japanse man en een Chinese aangehouden in gezelschap van een twaalfjarig meisje, g^yveetal zei familie van haar te zijn, maar zij ontkende dat. jns haar was zij bij haar ouders weggehaald en gedwongen smij Thailand als prostituée te werken. Inmiddels zijn in Japan entpensen gearresteerd in verband met deze kwestie. Volgens A jlitie wordt de kinderhandel geleid door de Chinese maffia Japanse Yakuza. jivinder wergwerpluiers overleden ^IbRK» Victor Mills, de uitvinder van de wegwerpluier, is in M(uis in Tucson, Arizona, overleden. Hij is honderd jaar ge- Ben. Het Amerikaanse dagblad New York Times meldde dat ^en. Mills werkte 35 jaar als ingenieur bij het bedrijf Procter jnble, waar hij onder meer een nieuwe zeepsoort en gelaag- rdappelwafels ontwikkelde. Zijn bekendste uitvinding deed ■iter in 1961: de Disposable Diaper, 's werelds eerste wege luier, die in Europa onder de merknaam Pampers wordt pit. m tisemitische lessen in Tsjechië Een groep scholieren uit Praag heeft geklaagd over anti- lische godsdienstlessen die zij op hun prestigieuze middel- 1. school krijgen. Fragmenten uit een brief van de scholieren Ie Praagse rabbijn Karol Sidon werden gisteren in de krant Ie Noviny gepubliceerd. Hun lerares noemt de vervolgingen )den door de eeuwen heen 'een gerechtvaardigd gevolg van I die de joden hebben gespeeld bij de kruisiging van Jezus tus', aldus de brief. De lerares in kwestie noemt de aantij- invan de leerlingen leugenachtig. trie Blair in broek schokt vorstin Cherie Blair, de vrouw van de Britse premier, heeft de i .ïkijke familie gechoqueerd door bij een bezoek aan Balmo- Q^pt Schotse verblijf van de Windsors, gehuld te gaan in een )7Qt. Dat staat in een artikel in het blad The Spectator. ,,De ko- "n-moeder voelt zich nog steeds gekrenkt doordat Cherie ■liet alleen in een broek verscheen, rrfhar ook nog eens na- &n reverence te maken voor de koningin", aldus The Spec- De woordvoerster van de koninklijke familie noemt het .jal onzin. ankgelag bekomt trekvogels slecht pCTLi Dierenverzorgers in het Amerikaanse Iowa City heb- Remeld dat tientallen trekvogels na het eten van gefermen- Be bessen tegen een winkelruit opgevlogen zijn. Enkele die- herleefden het niet, anderen raakten buiten bewustzijn. Sens veertig vogels vlogen niet tegen de ruit, maar bleven j^an de boomtakken hangen.„In deze tijd van het jaar begin ne bessen te gisten. Ze hebben eigenlijk wijn naar binnen |gen aldus een dierenverzorger. EN wi landeren sluit vuilverbranders NÜl» De Vlaamse regering heeft gisteren opdracht gegeven iimiddellijke sluiting van vijf zeer vervuilende verbrandings- nilaties waar huisvuil wordt verwerkt. De uitstoot van hét Pïerverwekkende dioxine door de ovens overschrijdt 'in zeer \ige mate' de geldende normen. Het gaat om verbrandings- r s in Edegem, Wilrijk, Oostende, Sint- Niklaas en Houthalen, "jervan de Nederlandse grens. ij In onze presentatie van designmeubelen neemt Jori een com- fortabele positie in met ergonomisch vormgegeven relaxfauteuils die technische perfectie koppelen aan een fraai, lichtvoetig J uiterlijk. De JR-7960 is een geslaagd ontwerp van Paul Verhaert en verkrijgbaar in diverse kwaliteiten en kleuren leer. Een volledig chl draaibare fauteuil met traploos verstelmechanisme, die 'past als le! een handschoen'. Probeer zelf maar uit! Bij bestelling van dit model krijgt u bij Van Til tijdelijk 15% korting. 'Wij zijn ontzettend vóór een kandidaat, niet tegen Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft giste ren ontkend dat de Nederlandse regering een veto voor bereidt tegen de eventuele benoeming van de Fransman Jean-Claude Trichet als president van de Europese Cen trale Bank (ECB). „Wij zijn ontzettend vóór een kandi daat en niet tegen een kandidaat. We hebben nog een lange weg te gaan en een veto is nu niet aan de orde", zei de bewindsman. BRUSSEL-DEN HAAG GPD De benoeming van de president van de Eurobank komt begin volgend jaar aan de orde, als de Europese regeringsleiders be sluiten welke landen per 1 janu ari 1999 aan de eenheidsmunt euro meedoen. Volgens diplo matieke bronnen in Brussel zou Nederland voornemens zijn de kandidatuur van Trichet met een veto te dwarsbomen. Het ministerie van buitenlandse za ken zag zich gisteren genood zaakt het harde Nederlandse 'nee' dat in Brussel tegen Tri chet te horen was, onmiddellijk af te zwakken. In de Europese hoofdstad werd gemeld dat Nederland het niet zal accepteren als Frankrijk volgend jaar de kandidatuur van Trichet doordrukt, ten koste van de Nederlandse kandidaat Wim Duisenberg. „Trichet wordt nooit president van de ECB, dat is zeker. Als de Fran sen Duisenberg niet toelaten, zullen wij Trichet niet toelaten", luidde het. Door deze boodschap aan het Elysée over te brengen, zou Chi rac ervan overtuigd moeten worden dat hij beter genoegen neemt met een 'tweede bod', zoals het vice-presidentschap van de bank. Dat zou geen loos gebaar zijn: de ECB telt slechts zes bestuurszetels, terwijl naar verwachting circa tien landen aan de eenheidsmunt zullen deelnemen. De kandidaatstelling van Tri chet is in Nederland opgevat als een rechtstreekse aanval op Duisenberg. Die is niet alleen reeds voorzitter van het Euro pees Monetair Instituut, de voorloper van de irt 1999 te lan ceren ECB, maar gold tot voor kort ook als de favoriet van veertien Europese lidstaten. De cember vorig jaar tekende de Franse president Chirac als eni ge bezwaar aan tegen het auto matisme dat de EMI-voorzitter ook de eerste man van de ECB wordt. Die kanttekening leidde toen al tot geprikkelde reacties van de Nederlandse regering. Begin deze week heeft de Franse president Jacques Chirac Dampend als een stoomlocomotief voor het vertrek staat een toestel van de Amerikaanse marine startklaar op het Amerikaanse vliegdekschip Independence. De Amerikanen hielden sa men met Japan en Zuid-Korea een militaire oefening in de Japanse zee. foto ap katsumi kasahara Kritiek op nonchalance Spaanse overheid BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Er is opnieuw een golf van kri tiek losgebarsten op de uiter mate nonchalante manier waar op. de Spaanse overheid om springt met de levens van haar burgers. Behalve de politici is vrijwel iedereen in Spanje ervan overtuigd dat de 21 dodelijke slachtoffers (vier mensen wor den nog vermist), die het gevolg zijn van de hevige overstromin gen door de zware regens van woensdag in Badajoz, te vermij den waren geweest. Net als verleden jaar na de ramp op de camping in Biescas, waarbij 86 mensen verdronken, onder wie een Nederlands ge zin, wordt de regering ook nu weer verweten niets te doen aan de lamentabele toestand van het rivieren- en kanalenstelsel. De slachtoffers van deze ramp woonden in de krotten wijk Cerro de los Reyes aan de rand van Badajoz in het zuid oosten van Spanje op de grens met Portugal. De wijk ligt op een landpunt die wordt ingeslo ten door twee zijriviertjes van de Guadiana. Het getroffen ge bied heeft al meerdere malen onder water gestaan. Ondanks het overstromings gevaar bestaat er echter geen enkel waarschuwingssysteem of iets dat op een rampenplan lijkt. De rivieren traden om een uur 's nachts buiten de oevers, toen de meeste mensen lagen te slapen. Veel huizen spoelden weg als luciferdoosjes. President Juan Carlos Rodri guez van de deelstaat Extrema- dura, waarvan Badajoz de hoofdstad is, kondigde meteen na de ramp drie dagen van rouw af, maar zei dat het drama niet te voorkomen was geweest. Hetzelfde standpunt huldigt de regering in Madrid, die in de persoon van premier Aznar gis teren aanwezig was bij de rouw dienst in de sporthal van Badajoz. De armenwijk Cerro de los Reyes staat op de lijst van 25.000 'zwarte gebieden' van de Spaanse federatie van milieu groepen CODA die is opgesteld na de ramp in Biescas. Dit rap port vermeldt alle plaatsen in Spanje die direct gevaar lopen bij zware regens. Veel rivieren in Spanje staan grote delen van het jaar droog. Voor een deel is dat het gevolg van het klimaat, maar het heeft ook te maken met het omleggen van de na tuurlijke beddingen voor irriga tie. Stuwmeren houden het wa ter vast voor droge periodes. Bij heftige regens kunnen die wa terbekkens het overtollige water niet meer verwerken, zodat het water zijn weg weer zoekt via de oude rivierbeddingen. Die zijn daar niet op bere kend omdat ze niet meer wor den onderhouden. Op sommige plaatsen zijn er zelfs huizen ge bouwd. De lokale overheden la ten dit oogluikend toe. De ge troffen huizen in Badajoz waren gebouwd op de oever van een gekanaliseerde rivier die niet voldoende capaciteit had om het water bij veel regen te ver werken. Dit soort mankemen ten aan de Spaanse waterhuis houding heeft ertoe geleid dat er de afgelopen twintig jaar 350 mensen zijn verdronken. Overleg in Washington zonder resultaat JERUZALEM DPA-AFP-Rtr De Israëlische premier Neta nyahu blijft bij zijn opvatting, dat zijn land het recht heeft hui zen te bouwen in joodse neder zettingen in Palestijnse gebie den. Alleen als de Palestijnen concessies doen, is hij bereid tot tegemoetkomingen. Neta nyahu geeft 'de permanente cri- sispolitiek van de Palestijnen' er de schuld van dat de onderhan delingen met Israël in Washing ton zonder concreet resultaat zijn beëindigd. De belangrijkste Insraëlische onderhandelaar in Washington, minister van buitenlandse za ken Levy, sprak gisteren kort na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten die laatste opmerking te gen. Volgens hem zijn de be sprekingen met de Palestijnen juist zeer constructief en posi tief verlopen en is er op een aantal gebieden vooruitgang ge maakt. „Netanyahu heeft nog niet alles gehoord", zei hij. Over zijn weigering in te gaan Erasmus Huis opent juridische bibliotheek in Jakarta JAKARTA» RONALD FRISART .DESIGNCENTRUM CORRESPONDENT Wat moeten Indonesische advocaten in vredesnaam met Nederlandse wetten en uitspraken van Nederlandse rech ters? Veel, zegt mr. Frans H. Winarta beslist. „De autoriteit van de Indonesi sche rechterlijke macht brokkelt af. We hebben geen goede jurisprudentie. Le den van hoge Indonesische rechtscolle ges kijken daarom naar uitspraken van de Hoge Raad in Den Haag." Sinds gisteren hebben Indonesische ju risten de arresten van de Hoge Raad onder handbereik in de nieuwe juridi sche bibliotheek van het Erasmus Huis, het Nederlands cultureel centrum in Ja karta. Vlak voordat hij op het vliegtuig stapte voor een bezoek aan zijn Neder landse collega Sorgdrager heeft de Indonesische minister Oetojo Oesman (justitie) de bibliotheek geopend. Volgens advocaat Winarta is de verza meling alleen al van belang omdat een deel van de Indonesische wetgeving nog bestaat uit regels die stammen uit de Nederlandse koloniale tijd. Verder vertoont de Indonesische wetge ving volgens hem nogal wat gaten en tegenstrijdigheden. „Neem de Effecten beurs van Jakarta. De directeur daarvan wordt benoemd door Bapepam, een overheidsorgaan dat toezicht houdt op de kapitaalmarkt. Maar de Effecten beurs is een naamloze vennootschap. Dus ligt het meer voor de hand dat de aandeelhouders van die NV de direc teur benoemen. Bij een conflict kan een advocaat de Indonesische rechter wij zen op het Nederlandse wetboek van koophandel. Zulke dingen gebeuren in de praktijk en soms met succes. Boven dien praten veel Indonesische juristen over gewenste hervormingen in onze wetgeving. De Nederlandse kan daarbij als voorbeeld dienen", aldus Winarta, die in de toekomst aan de Leidse uni versiteit hoopt te promoveren op het onderwerp rechtshulp. „Een eerste blik op de juridische biblio theek valt tegen", waarschuwt David Korthals Altes, de drijvende kracht ach ter het Erasmus Huis. Inderdaad maken de vier grote boekenkasten geen over weldigende indruk. Het grootste deel van het bezit staat echter op CD-rom. Al met al bevat de bibliotheek onder meer de complete Nederlandse wetge ving, vonnissen die Nederlandse rech ters de afgelopen tientallen jaren velden en tal van gespecialiseerde boeken en bladen. „Alleen de plank faillissements- recht is nog een beetje leeg", grinnikt minister Oetojo Oesman, „terwijl Indo nesië daaraan juist nu behoefte heeft." De Nederlandse Orde van Advocaten en haar Indonesische zusterorganisatie Ik- adin namen in 1992 het initiatief tot de bibliotheek. Ze kregen steun van de Ne derlandse en Indonesische departe menten van justitie, het Haagse minis terie van buitenlandse zaken en uitge verij Wolters Kluwer. De kleine ander halve ton aan kosten is grotendeels op gebracht door die uitgever, de rest door Justitie in Den Haag. premier Wim Kok op dat mo ment op werkbezoek in Austra lië gebeld met de mededeling dat hij een tegenkandidaat voor de belangrijkste functie bij de ECB naar voren zou schuiven. Bondskanselier Kohl was naar verluidt al langer van deze Fran se zet op de hoogte. Dat laatste versterkt weer het vermoeden dat er een oude afspraak is tus sen Bonn en Parijs over de ves tigingsplaats (Frankfurt) en het presidentschap (Frans) van de ECB. op de eis van de Verenigde Sta ten voor een 'time out' in de bouw van nieuwe huizen in joodse nederzettingen zei Neta nyahu „dat de Palestijnen ook niet ophouden met het bouwen van huizen in Gaza". Met deze uitlatingen trekt Netanyahu een wissel op de besprekingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright volgende week met hem en de Palestijnse president Arafat heeft. Zij heeft verschillende ke ren duidelijk gemaakt dat de - door Israël stilgelegde - verdere terugtrekking van Israël uit de Palestijnse gebieden en de bouw van woningen in joodse nederzettingen de belangrijkste onderwerpen waar zij het met Netanyahu over wil hebben. Minister van buitenlandse za ken Levy is het ook niet eens met Netanyahu's opvattingen over de bouwplannen. Hij zei donderdag dat de uitbreiding van nederzettingen niet bij draagt aan de pogingen het vre desproces vlot te trekken. BAGDAD AFP-Rtr-DPA-ANP Drie hoge gezanten van de Verenigde Naties zijn giste ren na drie dagen van be sprekingen in Bagdad zonder concrete resultaten vertrok ken. De Amerikaanse presi dent Clinton heeft daarom geen reden meer te geloven dat Irak zijn standpunt te genover de VN wijzigt. Hij vindt dat de internationale gemeenschap resoluut moet reageren op de onwil van Irak om aan zijn verplichtin gen tegenover de VN te vol doen. Irak dreigt nog steeds Amerikaanse VN-medewer- kers uit te zetten. Vice-pre mier Tareq Aziz herhaalde gisteren dat de Verenigde Staten de VN misbruiken om het handelsembargo tegen Irak te verlengen en om uit eindelijk de Iraakse regering ten val te brengen. Er mogen daarom geen Amerikanen meer deel uitmaken van in spectiesteams van de VN in Irak. De Verenigde Naties ac cepteren dit niet. Irak dreigt niet alleen de Amerikaanse VN-med wer kers uit te zetten, maar sabo teert op allelei manieren de werkzaamheden van de teams, die naarmassavernie- tigingswapens speuren om ze te laten ontmantelen. Vrij dag keerden drie VN-teams naar Bagdad terug, omdat ze elders in het land hun werk niet konden doen. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, ziet zijn bemiddeling vrijwel als be ëindigd door „de weigering van Irak om met de VN mee te werken". De Veiligheids raad buigt zich maandag over de crisis. Die moet ver dere stappen overwegen. Strengere VN-sancties of militaire acties tegen Irak worden niet verwacht voor dat de Veiligheidsraad zich over de kwestie heeft gebo gen. De VN-ontwapenings missie in Irak, UNSCOM, wil maandag haar verkennings vluchten met U-2-toestelIen hervatten, ondanks het Iraakse dreigement de Ame rikaanse vliegtuigen neer te schieten. De verkenning uit de lucht nu des te nodiger omdat de inspectiemissies aan de grond door Irak wor den gedwarsboomd, zo werd gesteld. Lage werkloosheid doet koersen dalen NEW YORK ANP-KRF De werkloosheid in de Verenig de Staten is in oktober gedaald tot 4,7 procent van de beroeps bevolking, een percentage dat sinds oktober 1973 niet meer is geregistreerd. Een gunstig gege ven voor mensen in loondienst, maar slecht nieuws voor beleg gers, die voor 'oververhitting' van de economie, inflatie- en rentestijging vrezen. De effec tenbeurs van New York liet het gisteren onmiddellijk afweten. De Dow Jones-index zakte met 101,92 punten tot 7581,32. Het dieptepunt van de dag zat bijna 200 punten onder het peil van donderdag. De daling bedroeg 1,3 procent. Desondanks was de beursindex 1,8 procent hoger .dan vorige week vrijdag. De beurs had ook op een ander front te kampen met tegenwind. In de eerste plaats was dat de koersval van de aandelen eerder op de dag in het Verre Oosten, die aangaf dat de problemen daar nog lang niet voorbij zijn. De Europese effectenbeurzen reageerden ook behoorlijk ne gatief op de ontwikkelingen in Azië, waar Wall Street zich ook niet aan kon onttrekken. Ook de Amsterdamse effec tenbeurs reageerde met verder dalende koersen. Rond half vier gistermiddag stond de index op dertig punten of 3,5 procent verlies. Grote dalers waren AK ZO (vijftien gulden op 322 gul den), Fortis (vier gulden op 74 gulden 10) en Philips (8 gulden 50 op 145 gulden 70).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5