Piet Vroon eeft Nederland wel gezien T Het kromdeel van Clinton ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Ze kunnen doodvallen ien uur in de avond. In Culemborg I heeft de papklok zojuist geluid: het is bedtijd. Buiten is het koud en zwart, voor zover het in Nederland ooit er gens zwart kan zijn. Piet Vroon pakt zijn nachtkijker en loopt op blote voeten de tuin in. In de Golfoorlog diende zo'n kijker als hulpmiddel bij het moorden, hij gebruikt hem om sterren te zien. De hoogleraar functieleer en theoretische psychologie aan de Universiteit Utrecht is moe. Hij heeft vannacht amper vier uur slaap gehad. De komende nacht zullen het er niet veel meer worden, en morgen moet hij twee honderd managers van het Leusdense bedrijf Pon toespreken over de gevolgen van de komst van de Euro. Catastrofe-theorie. Territoriumdrift. Over dat soort onderwerpen gaat hij praten. Elk dier heeft een territorium, zo ook de mens: we zetten een hekkie om de tuin en leggen een grens om ons land. Het symbool van ons territorium is de gulden. God zij met ons. Die gulden verdwijnt. Ons territorium raakt zoek. Dat is heel erg. Mensen die denken dat het niks uitmaakt, vergissen zich: het is vreselijk om je territorium kwijt te zijn. In opspraak Piet Vroon (58) is weer eens in opspraak. Daar is niet veel voor nodig, want de weten schapper hoeft zijn hoofd maar buiten de deur te steken of de media schieten tevoor schijn om het van zijn romp te slaan. Nieuwe Revu en Het Parool suggereerden afgelopen zomer dat de psycholoog aan achtervolgings waan lijdt. HP/De Tijd veegde de vloer aan met Prutswerk, een boekje behorend bij een Groningse tentoonstelling, dat hij op verzoek van uitgeverij Ambo schreef. Omdat haast geboden was - Vroon viel in voor de plots verhinderde Midas Dekkers - besloot Vroon zich achterin het boekje bij voorbaat te ver ontschuldigen voor blunders en onvolko menheden. Het mocht niet baten: Nederlan ders houden niet van wetenschappers die zich buiten hun eigen vakgebied begeven. Onlangs werd Piet Vroon definitief tot schietschijf verheven, toen hij in het televisie programma Spijkers een verhitte discussie aanging met Emile Ratelband. De hoogleraar werd tijdens dat gesprek zo woest op de man die volgens hem 'de psychologie verkracht' dat hij ging schreeuwen en uiteindelijk zelfs van tafel wegliep. De Telegraaf wist te mel den dat Vroons pittigste uitspraken, namelijk die waarin hij Ratelband vergeleek met Hit- Ier, door de Vara waren geknipt 'om Vroon tegen zichzelf te beschermen.'. Lariekoek, zegt Vroon er zelf over. Spijker man benaderde hem een tijdje terug met de vraag of hij 'Ratelband wilde afmaken'. Om dat hij Ratelband een gevaarlijke gek vindt, ging hij er met alle plezier op in. Maar bij na der inzien vond hij zijn uitspraak over Hitier net iets te hard. Daarom heeft Vroon zélf Jack Spijkerman gebeld met het verzoek de betref fende passage eruit te flikkeren. Dat Ratel band vervolgens naar De Telegraaf is gestapt met een klaagverhaal over een niet uitgezon den fragment, bewijst alleen hoe dom de man is. Ratelband sloopt zichzelf. Nog een jaartje... De meeste kranten oordeelden anders. Vroon is in de war, Vroon is depressief, Vroon heeft zichzelf niet in de hand, was de teneur van de tv-recensies. Waar of niet waar? De psycholoog gromt en schenkt nog een glaasje water in. Alcohol heeft hij niet in huis: dat benevelt de geest maar. Twee glazen al cohol en hij voelt zich doodziek. Van de me dia werd hij de afgelopen maanden ook doodziek, maar inmiddels is daar een prettig gevoel van onverschilligheid voor in de plaats gekomen. Ze lullen maar. Ze schrijven maar. Ze kun nen doodvallen. Hij is het gezeik, het geou wehoer en het geschrijf spuugzat. Nog een jaar en dan is hij vertrokken. Naar Phoenix, Arizona. Of naar India. In India bestaat nog saamhorigheid. In het Westen laten we elkaar barsten. Nederland is een post-verzorgings- staat. Vroeger was er voor elk probleem een loket, nu zijn de loketten dicht. Er is niets voor in de plaats gekomen. Bovendien: hij heeft Nederland wel gezien. Vanuit het water, vanaf het land, vanuit de lucht. Hier valt niets meer te ontdekken. Wat hem tot dusver in Nederland heeft ge houden, zijn z'n kinderen. In feite zijn zij de enige twee mensen op de hele aardkloot die ertoe doen. Vroon denkt dag en nacht aan hen. Daan, de jongste, is eerstejaars student biologie. Vader en zoon hebben een proble matische tijd achter de rug - ze zagen elkaar anderhalf jaar niet - maar dat is allemaal uit gepraat en nu kan hun contact niet meer ka pot. Hij wil zijn zoon nog niet alleen laten. Zijn dochter Anne trouwens ook niet, al weet ze zich uitstekend te redden. Geniale meid, en bloedmooi: hij heeft haar foto niet voor niets in zijn portemonnee geplakt. Hij heeft Anne zelf op de wereld gezet. Op 1 januari 1975, na een slopende oudejaars avond. De verloskundige was doodmoe, die had geen kracht meer. Hij wel. Met één hand Dit is zijn aller-, aller-, allerlaatste interview. Okee, die primeur hebben meer kran ten gehad. Maar nu is het menens. Geen interviews meer. Geen ingezonden brieven, geen publicaties, geen televisieprogramma's. Niks meer. Piet Vroon is 'het gezeik'zat. Na Diekstra en Di lijkt hij de jongste mediaprooi. Alles wat Piet Vroon schrijft en doet wordt met argusogen bekeken. Maar niet lang meer, zegt de Utrechtse hoogleraar: overeen jaar is hij definitief vertrokken. door WILMA DE REK haalde hij zijn kind, met de andere bediende hij de filmcamera. De hele geboorte ligt vast. Want Piet Vroon legt alles vast. In boeken, op video, op foto's. Belangrijke gebeurtenissen moeten vastgelegd worden. Waarom? Daar om. Voor de kinderen. Voor zichzelf. Een videoband met de opname van een re cente parachutesprong wordt in de recorder geschoven. Piet Vroon samen met zijn maat, een marinier. Springpak aan, bril op. Oorver dovend geluid van wind en vliegtuigmotoren. Samen suizen door de lucht. Eerst vallen, dan zweven, dan landen. Vroons eerste zin op aarde: „Jaja, het blijft tobben." Iedere parachutespringer weet exact hoe veel sprongen hij heeft gemaakt. Zo ook Piet Vroon: 472. De eerste maakte hij in 1961, want springen was een verplicht onderdeel bij de commandotroepen. De laatste is nog niet gemaakt: begin december gaat hij een week springen in Israël. Elke sprong geeft een kick, maar wel een korte: een kwartier later vraag je je alleen maar af of er koffie zal we zen. Alles is betrekkelijk. Zakatomen Piet Vroon is boeddhist. Hij haat 'het geloof maar het boeddhisme is geen geloof, want Boeddha is geen god. De werkelijkheid, aldus het boeddhisme, aldus Piet Vroon, is een 'ge neste hiërarchie': alles zit in alles. Ook in ons, mensen. In onze keel zit kieuwweefsel en on ze blindedarm dient voor het verteren van twijgen. Niet dat we onder water ademen of twijgen eten, maar we hebben dat wel ge daan. Ooit. Mensen zijn individuen. Individu betekent: ondeelbaar. Ons lijf is een zak ato men. Een ster is ook een zak atomen. Atoom betekent hetzelfde als individu: ondeelbaar. Alles zit in alles. Lees Samuel Butler er maar op na. Die leefde van 1835 tot 1902 en heeft alles geschreven wat er te schrijven valt. Het leven is zoeken en tobben. En soms ook ge nieten. Van springen, skiën, motorrijden, vliegen, duiken. Loskomen van de aarde. Dat krijg je als je bent grootgebracht in een be krompen, streng, calvinistisch milieu. Een psycholoog zou er wel raad mee weten, haha. Nee, hij is niet paranoïde en evenmin manisch depressief. Hij is alleen maar moe. En hij speelt rollen, natuurlijk speelt hij rol len: dat doet iedereen. Vanavond speelt hij de tobberige man, morgen de opgewekte psy choloog. En of hij nu alsjeblieft naar bed mag. Dat mag. Woensdagochtend, half tien. Bij Pon in Leus den stroomt de aula vol met tweehonderd versgewassen en frisgeschoren managers. In een vergaderzaaltje nemen Piet Vroon, jour nalist Pieter Jan Hagens en de directie van Pon de dag nog even door. „Meneer Vroon, u gaat het dus hebben over de angst voor ver anderingen, en...." Vroon gromt maar weer. Jaja, komt goed, hij heeft alles in zijn kop. Behalve zijn lees bril. Waaris-tie. Barst. Dan maar zonder. Als Hagens en de Pon-directie de vergader ruimte verlaten, begint Vroon over Cuba. Hij heeft er afgelopen zomer twee weken in de bak gezeten. De bak, jawel. Drie jaar geleden heeft hij de Cubaanse vluchtelingen op Key West zien aanspoelen, de meesten half opge vreten door de haaien, en nu wilde hij dat land wel eens zien. In Cuba mag je alleen va kantie vieren in georganiseerd groepsver band. Je moet bij je groepje blijven, maar de eerste de beste nacht werd er 200 dollar uit zijn koffer gejat. Dus ging hij met een taxi de Piet Vroon. Hij is Nederland spuugzat. stad in om een hank te zoeken. Onderweg, in hartje Havana, had hij wat foto's gemaakt: mooie ouwe straatjes, aardige gebouwen, een onschuldig plaatje van het hotel. De volgende avond kwamen drie heren hem halen voor een kort verhoor. Wat heet kort: het werden twee weken. In een cel die brandschoon was, dat wel, maar waar hij géén potlood had en geen papier. Hij kon niets vastleggen, 's Morgens was er een korst brood en een kom thee, tussen de middag een stukkie kip en 's avonds wat groente. Verder was er verveling, mateloze verveling. Alleen Ach, Cuba. De mensen zijn er altijd nog vriendelijker dan in Nederland. Nederland kan wat hem betreft zijn rug op. Nog even en dan zit hij in Phoenix. Lekker springen, lekker schrijven aan een nieuw boek. Een titel is er al: The Evolution of Human Behaviour. Nee, het zal niet in het Nederlands uitkomen. En nee, hij zal Nederland niet missen. Zijn kin deren wel. Een liefde? Ha, liefde. Twee lang durige relaties heeft hij gehad en ze zijn alle twee geëindigd omdat de dames in kwestie hem besodemieterden. Inmiddels is Vroon alweer ruim drie jaar alleen. Hij heeft alles wat de wereld te bieden heeft, maar geen partner. Nooit eens iemand om goeiemorgen tegen te zeggen, nooit ie mand om bij weg te kruipen. Hij is alleen en dat vindt hij heel erg. Gegadigden genoeg, wat heet: ze staan in de rij. Bloedmooie stu dentes, leuke meiden, maar het gevoel ont breekt en dan houdt het op. No way, so sorry, over en uit. Twaalf uur, de managers wachten. Piet Vroon komt op in een rood-wit-blauw para- chutepak met gympen. Hij trekt het uit en to vert een keurige grijze outfit tevoorschijn. Een zacht gefluisterd 'Tsjakk-a-a-a-a' sist door de zaal. Vroon lijkt het niet te horen. Hij begint zijn verhaal: territoriumdrift, catastro fe-theorie. Een theorie die niks met rampen te maken heeft, overigens. Katastrephoo is Grieks voor 'omklappen'. Er staan in Neder land grote dingen te gebeuren. De samenle ving gaat veranderen, net als de mentaliteit van de mensen. De zaak klapt om. Dat er op korte termijn iets drastisch zal gaan verande ren staat vast, maar niemand weet in welke richting. De zaal luistert. Vroon spreekt. Het para- chutepak ligt naast hem op de grond, als een aangeschoten vogel. Piet Vroon weer eens in opspraak. Voor de ogen van een groot publiek vloog hij in het televisieprogramma 'Spijkers' Emile Ratelband flink in de haren. FOTO GPD OPNAME VAN TELEVISIE De meest geliefde vrijetijdsbesteding van Kennedy schijnt het erotische re laxen met vrouwen te zijn geweest. Daarom werden deze op voorhand al ingeslagen op de plek waar hij zich zou vertonen. Ik weet niet wat er waar is van zijn tomeloze potentie, maar zelfs bij twijfel daarover kan ik hem niet voorstellen op de rand van een hotelbed, zijn broek op zijn en kels, zijn kroonjuweel in staat van paraatheid, om vervolgens de ontbo den dame te verzoeken: kus hem. Het is vooral dat passieve beeld van Clin ton, die geen enkele horizontale bedrij vigheid wil ontplooien, maar gewoon zit te wachten tot een vrouw het werk doet, dat mij treft. Natuurlijk zijn daar tal van psychologi sche verklaringen en verzachtende omstan digheden voor te noemen. Waarschijnlijk is babyboomer Clinton gewoon te lang door zijn moeder met Brinta gevoerd. Mocht er straks in mei echt een proces gaan komen, dan zullen we ongetwijfeld meer te weten komen over de achtergronden van zijn bondige verzoek. Voorlopig rest ons niets anders dan te gissen of zijn penis nu naar links of naar rechts buigt, alsmede de vraag hoeveel graden de kromming heeft. Vijftien? Negentig? Of zelfs 180? Het gefluister over de vermeende anatomie van zijn penis, overtreft op dit moment de schuldvraag. Als je Paula Jones moet geloven kreeg ze de schrik van haar leven. Dat ze niet heeft gevraagd waarom ze naar Clintons ho telkamer moest komen, was natuurlijk omdat ze dacht dat de gouverneur van Arkansas haar nodig had om een brief op te nemen. Misschien hoopte ze op die manier secreta resse van het jaar te worden. Helaas werden er andere vaardighedén van haar verlangd. Ze moest Clintons kromdeel kussen. Als we haar tenminste moeten geloven. Maar dan nog blijft het merkwaardig dat Jones jaren na de gewraakte ontmoeting plotsklaps meent de machtigste man van de wereld te moeten aanklagen. Wat drijft haar? Die vraag intrigeert mij nog het meest. Ze weet zich gesteund door de Amerikaanse vrouwenbeweging die dringend verlegen zit om een juridisch erkende martelaar van het mannelijk seksueel geweld dat 'vrouwen overal op de werkvloer bedreigt'. Als daarbij de machtigste man van de wereld zou sneu velen, dan is dat een triomf die wereldwijd grote consequenties heeft voor vrouwen, zo klinkt het in de feministische gelederen. In het boek 'Disclosure' van Michael Chrichton heeft de advocate Louise het over 'een grijs gebied' dat zich bevindt tussen twee uitersten, namelijk de feitelijke en ver nederende seksuele intimidatie die veroor deeld moet worden en het normale baltsge drag van de seksen. In dat grijze gebied is het onduidelijk welke rol de betrokken partijen hebben gespeeld en wie wat deed met wie. Dat grijze gebied levert de grootste categorie klachten op. Tot nu toe heeft de samenleving de neiging om zich te concentreren op de problemen van het vermeende slachtoffer, niet op die van de aangeklaagde. Maar de aangeklaagde heeft ook problemen. Want een klacht we gens ongewenste intimiteiten is een wapen, waartegen geen goede verdediging beslaat, aldus Chrichton. Vrouwen zijn geen heiligen en ook geen betere mensen dan mannen. Ze beschik ken over een natuurlijke basisuitrusting en een lange traditie van vaardigheden om car rière te maken via het bed en hun onmacht zo te vertalen in macht. Versmade vrouwen kunnen uitermate toornig en wraakzuchtig reageren. Dat is de andere kant van de me daille, die het verschijnsel Paula Jones pas echt interessant maakt. Daarnaast heeft de heksenjacht op incest en ongewenste intimiteiten die door de hard liners van het feminisme is ontketend, vooral een verstoring van de gewenste intimiteiten te weeg gebracht. Steeds meer verzorgenden en verpleegkundigen durven patiënten niet meer aan te raken en te troosten, zelfs geen kinderen meer op schoot te nemen, uit angst dat dit verkeerd zal worden uitgelegd. De na druk op incest binnen de ouder-kindrelatie en de vaak dwangmatige opsporing daarvan, is er verantwoordelijk voor dat wij als maat schappij jarenlang onze ogen hebben geslo ten voor 'gewone' kindermishandeling. In Amerika wordt het mannen al afgeraden om tegen een vreemd kind op straat te glimla chen en om als je als vader met het vriendin netje van je dochter zonder derde erbij in één kamer te bevinden. Daarnaast moet je uiterst voorzichtig omgaan met je eigen kinderen. Ga je ermee in bad zitten, dan kan je vrouw dat bij een echtscheiding tegen je gebruiken. Er zal pas een einde komen aan het onei genlijk gebruik van macht en onmacht door beide seksen, meent Chrichton, als vrouwen vijftig procent van de leidinggeven de functies bekleden. Tot die tijd zal het wa pen van de seksuele intimidatie mannelijke macht in onmacht veranderen, en vrouwelij ke onmacht in macht. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 45