Miljoen Nederlanders kan nauwelijks lezen Spoorwegen weten zich geen raad met vallende bladeren Binnenland 3 Nieuwe bedden optiekzaak zoekt opticien (m/v) Kijkt u vanavond? Achttien jaar cel geëist voor dubbele kindermoord Werknemers klagen Kamerlid Houda aan Douwe Egberts eist verbod van staking Amsterdam en Rotterdam mogen heroïne verstrekken SGP wil geen vrachtverkeer en open winkels op zondag AG 8 NOVEMBER 1997 _:r bij schietpartij in Utrecht Bij een schietpartij aan de Andesdreef in de Utrechtse irvecht is vrijdagavond laat een dode gevallen. De gea- de politie kamde de buurt uit en arresteerde de vermoe ider. Over de toedracht van het incident is nog niets be- nv? 'Looneisen als VVD zin krijgt' ïrsp; FNV-voorzitter L. de Waal dreigt met looneisen te ko- zeen aantal voorstellen in het WD-verkiezingsprogram Vvdkheid wordt. ,,Als wij in ruil voor een gematigde loonont- evoign'ets terugkrijgen, stoppen we ermee", zegt hij in het igaan CD/Actueel. De Waal is vooral ontstemd over de vailnnen om de duur van de WW te bekorten, het ontslag- en het minimumloon te verlagen, ^tdverdachte Beverwijk moet vrij' s ^to» De advocaat van hoofdverdachte van de voetbalrel- :s Ptfevérwijk wil dat zijn cliënt wordt vrijgelaten. Volgens de tes 4n toont een nieuwe videoband duidelijk dat Ajax-sup- 3en.;Scornie niet is doodgeslagen door zijn cliënt, maar door d zij'er. Heukels zei dit gisteravond in Met het Oog op Mor- v°Uihoofdverdachte moet maandag voorkomen. Donderdag it Rijkswaterstaat een band van betere kwaliteit heeft van 1 ^ejlag tussen Ajax- en Feyenoord-supporters bij Beverwijk, u dit jaar. ringj conigratie ook voor Surinamers ten 3 StiJ1 toekomst kunnen ook Nederlanders van Suri- nj^.afkomst gebruikmaken van de remigratieregeling. Dat veiin de elementen uit de nieuwe Remigratiewet die minis- hital (binnenlandse zaken) gisteren naar de Tweede Ka- jjJft gestuurd. Tot nu toe komen mensen met de Neder- Rationaliteit niet in aanmerking voor allerlei remigratie- ^Js. Dat kan pas als de betreffende persoon zijn Nederlan- °Pgeeft- Nederlanders van Surinaamse afkomst heb- u^er grote moeite een andere nationaliteit te verwerven, ove ^mannen redden automobilist Vier automobilisten hebben gisteren een medeweg- difer van de verdrinkingsdood gered. Het viertal dook een hetj; Amersfoorter na die in Tienhoven met zijn auto omge- rstaj het water terecht was gekomen. De vier wisten de wa- jantelen zodat het slachtoffer via het schuifdak uit de au- 2 nqQd kon komen. De Amersfoorter vloog vermoedelijk erkjioge snelheid uit de bocht. ting enj te veel theorie voor vbo-leerling' Leerlingen in het voorbereidend beroepsonderwijs en icrefavo moeten n^et teveel theorievakken krijgen. Door een ketasisvorming dreigen veel scholieren op vakopleidingen iee|e boot te vallen, zeggen WD en D66. Staatssecretaris dbos van onderwijs wil dat vbo'ers en mavo'ers een brede .rming krijgen, zodat ze na hun opleiding kunnen door- ji naar mbo of havo. De WD en D66 vinden dat hierdoor e(j «vorming bij mavo en vbo te theoretisch wordt waardoor g£e praktijk gerichte leerlingen uit de boot vallen, hjke trekt zich terug van WD-lijst Alberti heeft zich teruggetrokken van de WD-lijst Dit wordt bevestigd door fractievoorzitter J. Sanders liberalen. Enkele weken geleden werd bekend r eqangeres bij de komende raadsverkiezingen op de WD- de( prijken. Ze zou op eigen verzoek op een onverkiesbare optaan. Naar verluidt heeft alle publiciteit rond Willekes )oole carrière haar doen besluiten het toch maar niet te ies nor moet rechtbank stukken geven ,J Philips moet interne stukken die betrekking hebben rinstval die het concern op 3 mei 1990 volslagen onver- jekendmaakte, overleggen aan de rechtbank. Dat bete- :t ook de Vereniging van Effectenbezitters, van deze stuk- Anis kan nemen. Deze gang van zaken is het gevolg van ïnis van de Hoge Raad. Philips heeft zich jarenlang verzet je eis van de VEB om van deze interne, volgens Philips fentiegevoelige, stukken kennis te kunnen nemen. De 1 op grond van de stukken een schadevergoedingsactie aandeelhouders beginnen. weken cel voor Britse hooligan Een 37-jarige Britse voetbalsupporter is gisteren 5 politierechter in Rotterdam veroordeeld tot drie weken [voor zijn aandeel in de ongeregeldheden rond de wed- jspyenoord - Manchester United. Tegen de Britse voetbal- in een snelrechtprocedure zes weken cel geëist we- ekjenlijke geweldpleging. De man was woensdagavond bij aangehouden na een massale vechtpartij tussen fans lekenoord en Manchester United. De ongeregeldheden bra- bljnadat Feyenoord-supporters enkele bussen met Britten dejlden. De aanval was een wraakactie voor een aanval van stjte groep Britse voetbalfans op twee cafés met Feyenoord- oofers. ;us|ale bruinvissen zijn spoorloos eenansDe bruinvissen Marco en Roy, die enkele weken ge- mfijn vrijgelaten bij Neeltje Jans, zijn spoorloos. Al dagen nati is het laatste signaal opgevangen van de zendertjes op mgvin. De twee bruinvissen, de kleinste dolfijnensoort ter spoelden jaren geleden als weesjes aan op de wadden. In 0 'jvvijk zijn ze, als eerste dolfijnen ter wereld, grootgebracht Na een zogenoemde verwilderingsperiode zijn en teruggezet in de Noordzee. Het zendertje op hun rug- moest aangeven of de twee het zouden redden. Als dat zou zijn, zou de methode ook gebruikt kunnen worden dolfijnensoorten elders ter wereld. den haag anp Ongeveer één miljoen volwassen Nederlanders heeft gro te moeite met het begrijpen van kranten- en tijdschriftar tikelen, het invullen van formulieren en met eenvoudige rekenkundige taken zoals het invullen van cheques. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek in twaalf landen, dat is uitgevoerd door de OESO, de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling. als het begrijpen en toepassen van schriftelijke informatie in het dagelijks gebruik. Daartoe is een steekproef uitgevoerd on der de beroepsbevolking tussen de 16 en 65 jaar. De onderzoekers onderschei den vijf niveaus. Volwassenen die niet verder komen dan het laagste niveau mogen weliswaar niet over de hele linie als analfa beet bestempeld worden, maar zij ondervinden wel veel proble men met lees- en rekentaken Uit het onderzoek komt Neder land overigens als tweede naar voren. Alleen Zweden scoort be ter in het onderzoek terwijl lan den als de Verenigde Staten, Canada, Duitsland, Zwitserland en Vlaanderen het veel slechter doen. In het onderzoek is gekeken naar de mate waarin de inwo ners van de twaalf landen over basisvaardigheden beschikken uit het leven van alledag. Ook bij een score op het tweede ni veau is het met de onderzochte basisvaardigheden nog niet best gesteld. Niveau drie geldt als het minimumniveau om te beant woorden aan 'de sociale en eco nomische eisen van de kennis maatschappij'. Op niveau vier en vijf is sprake van een hoog niveau van geletterdheid. In het onderzoek neemt Ne derland een tweede plaats in als het gaat om het ontlenen van correcte informatie uit kranten en tijdschriftartikelen. Ook bij het invullen van sollicitatiefor mulieren, gebruiksaanwijzinin- gen en dergelijke komt Neder land op de tweede plaats. Bij re kenkundige bewerkingen als het invullen van cheques en het be rekenen van de rente over een lening is Nederland derde. Over deze drie categorieën samen scoort circa 10 procent van de Nederlandse bevolking op het laagste niveau. In bij voorbeeld Amerika en het Vere nigd Koninkrijk is dat 20 pro cent. Niveau twee scoort 25 tot 30 procent van de Nederlandse beroepsbevolking. Niveau drie haalt 45 procent van de bevol king; de rest scoort de twee hoogste niveaus. Tot de ongeveer één miljoen Nederlanders met het laagste niveau horen relatief veel oude ren: 44 procent is boven de vijf tig jaar. Verder heeft 47 procent van deze groep geen of alleen lager onderwijs genoten, terwijl 20 procent buiten Nederland is geboren. gouda» Patiënten van het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda komen in een gespreid bedje terecht. En dan niet figuurlijk maar letterlijk want giste ren werden maar liefst vierhonderd nieuwe ziekenhuisbedden afgeleverd. Het is voor het eerst in Nederland dat een ziekenhuis op zo'n grote schaal nieuwe bedden besteld. Bij elkaar kosten de bedden zo'n drie miljoen gulden. foto anp Raymond ruttino Justitie vervolgt muziekuitgever utrecht» anp-gpd Het openbaar ministerie (OM) in Utrecht gaat een muziekuit gever vervolgen omdat het be drijf winkeliers zou hebben ver boden compact-discs beneden' een bepaalde prijs te verkopen. Volgens goed geïnformeerde bronnen gaat het om Wegener dochter Arcade. Dat wilde de persofficier van justitie gisteren niet bevestigen. De zaak kwam aan het rollen toen Utrechtse en Groningse winkeliers die zich niets van het verbod aantrok, te horen kregen dat zij geen cd's meer zouden ontvangen. Daarop stapte de Utrechtse winkelier naar de Economische Controledienst (ECD). De ECD heeft de zaak onder zocht en voorgelegd aan Justi tie. Die heeft besloten de uitge ver te vervolgen omdat dergelij ke praktijken verboden zijn. ,,Het lijkt erop dat het concern zijn afnemers een prijs oplegt die die afnemer moet doorbere kenen aan de klant", aldus de persofficier. Volgens Justitie ris keert het bedrijf een 'aanzienlijk boete'. Bent u geïnteresseerd? Bel dan met de heer L. Uilenbroek: 023 - 532 17 67. OogMerk Federmarin SINDS 1850 utrecht gpd Het was gisteren weer een rampendagje voor de Nederlandse Spoorwegen. Niet alleen liep de dienstregeling rond Arnhem volkomen in de soep doordat een kabel die een bovenleiding op span ning moest houden, spontaan afbrak. Ook de na tuur speelde de spoorwegen parten. De massaal van de bomen gevallen bladeren bleken gisteren voor de stoere treinen een niet te nemen hinder nis waardoor overal in het land de dienstregeling in het honderd liep. Vertraging tot een half uur en tussen Doetinchem en Winterswijk moesten pas sagiers zelfs met bussen worden vervoerd. De overlast komt doordat de stukgereden blade ren op de rails zich vermengen met regen en daardoor een glibberig laagje op de rails vormen. Treinstellen weten zich nauwelijks raad met de blubberige pap. De wielen gaan doorslippen en de treinen komen maar moeizaam op gang. Bo vendien moet een machinist veel eerder afrem men omdat zijn trein anders tot voorbij het per ron glijdt. Daardoor rijdt alles langzamer dan ge bruikelijk en hopen de vertragingen zich op, zo legt een woordvoerster van de NS uit. De hinder door gevallen bladeren is deze dagen ernstiger dan in andere herfstperioden. De lange nazomer heeft ervoor gezorgd dat de meeste bo men tot voor kort nog volop in het blad zaten. Door de plotselinge vorst van de afgelopen twee weken en de daarop volgende stevige wind lijkt het alsof alle bomen nu tegelijkertijd hun blad la ten vallen. Schoonmaken van de rails is daarom onbegon nen werk. ,,We hebben wel een paar treinen om de rails schoon te spuiten, maar wel 3000 kilome ter rails, waarop constant nieuw blad valt", aldus de woordvoerster. De vertragingen behoren pas tot het verleden als alle blad van de bomen is of als het droog wordt. Droog blad verwaait immers snel en verknispert onder de treinwielen. Alleen staat dan de winter weer voor de deur. En ook dan kan de natuur de spoorwegen nog wel eens de nodige overlast bezorgen. ct gezocht russels geld S weken life i is op zoek naar lijfflalige binnenlandse dep die met Brussels geld ziej worden gefinancierd. eePanier hoopt Nederland enjobijdrage aan de Eu- /0?Unie binnen redelijke ,el[te houden. djland heeft de afgelopen |n de Europese partners apdelijk laten weten een lastenverdeling y\ieven. Terwijl Nederland i de EU qua welvaart °P de achtste plaats het per hoofd van de t n^g de grootste betaler, ambassadeur Unie, B. Bot, al- spissarissen van de ko en burgemeesters van Steden benaderd over }°or projecten. Vanavond op RTL4 vanaf 20.00 uur "STERREN VOOR KINDEREN 1997" en morgen vanaf 11.00 uur "KOFFIETIJD". De jubileumprogamma s in verband met 60 jaar Foster Parents Plan, waarin kinderen van de wereld centraal staan. Met medewerking van o.a. Willeke Alberti, Mireille Bekooy, Mies Bouwman, Robert ten Brink, Mary Dresselhuys, Viola Holt, Henny Huisman, Paul de Leeuw, Ivo Niehe, Mathilde r-=-=Tn Santing, Caroline Tensen, Hans van Willigenburg en vele anderen. [uofip U kunt ons hef hele weekend bellen! Bel nu 0900-0000 (44ct./min.), Foster Parents Plan Deze actie is mede mogelijk gemaakt door de Rabobank. De mooiste manier om een kind te helpen. roermond» anp Voor de rechtbank in Roermond is gistermiddag achttien jaar ge vangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 38-jarige man uit Montfort voor de moord op twee van zijn kinderen. Volgens Justitie heeft de man in de nacht van 5 op 6 februari zijn kinderen van acht en vijf jaar oud gedood uit wraak op zijn ex-echtgenote. Deze liet zich in 1995 van hem scheiden. De man ervoer de scheiding als een persoonlijke krenking. In een brief die hij voor de mporden verstuurde aan zijn ex-echtgenote, schreef hij dat haar met opzet niet had ge dood. Hij wilde haar als bij standsmoeder met de last van het verlies van haar kinderen verder laten leven. ,,Hij nam wraak voor zijn gekrenkte ego ANP Algemeen Nederlands Persl 'Personeel moest liegen tegen Kordes' HILVERSUM ANP Flet Heemsteedse Tweede-Ka merlid Houda (PvdA) is op nieuw in opspraak. Werkne mers van het textielbedrijf, waarvan Houda grootaandeel houder is, beschuldigen hem van bedrog en intimidatie. Hij zou het personeel zwart betalen en de verzekering oplichten. De beschuldigingen werden gisteravond gedaan in het tv- programma NOVA. Houda zou de werknemers hebben aange zet om te liegen tegen oud-pre sident F. Kordes van de Algeme ne Rekenkamer, die in septem ber een onderzoek instelde naar de nevenactiviteiten van het Ka merlid. Twee werknemers hebben een rechtszaak aangespannen tegen Houda. Ze eisen ontbin ding van hun arbeidscontract en een flinke schadevergoeding. De twee meldden zich twee maanden geleden ziek, omdat ze van Houda tegen Kordes moesten liegen. „We mochten niet zeggen dat hij veel in het bedrijf aanwezig was. We moes ten verklaren dat zijn vrouw de leiding had en hij alleen maar langs kwam", aldus één van hen. NOVA onthulde eind augus tus dat Houda zijn inkomsten uit de winst van het textielbe drijf verzweeg voor de belas tingdienst. Daardoor voorkwam hij dat hij werd gekort op zijn salaris als Kamerlid. Toen Houda in 1994 Kamerlid werd, zette hij de onderneming om in een besloten vennootschap. Zijn vrouw werd directeur. Zelf hield Houda 399 van de 400 aandelen. Op verzoek van Flouda stelde Kordes een onafhankelijk on derzoek in naar de gang van za ken. Hij kwam tot de conclusie dat het Kamerlid wettelijk niets Het Tweede Kamerlid voor de PvdA Hamid Houda is opnieuw in opspraak geraakt. foto anp rocer dohmen valt te verwijten, omdat hij geen inkomsten uit arbeid voor het bedrijf geniet. Kordes vond wel dat Houda 'ethisch•onjuist' had gehandeld door feitelijk leiding te blijven geven aan de onder neming. Fractievoorzitter Wallage vroeg Houda de eer aan zichzelf te houden en op te stappen, maar vond de zaak niet zo ern stig om hem uit de fractie te zetten. Houda besloot te blij ven, omdat zijn vertrek de in druk zou wekken dat hij te kwa der trouw had gehandeld. Houda wilde gisteravond niet reageren. ,,Ik moet me voor de rechter verweren, niet voor de pers." Ook Wallage onthoudt zich voorlopig van commen- utrecht» gpd Sara Lee/Douwe Egberts, pro ducent van onder andere koffie^ thee en tabak, gaat de rechter vragen de staking in de distribu tiecentra te verbieden. Het ge ding dient maandagmiddag voor de rechtbank in Utrecht. Gisteren brak in de distributie centra van Sara Lee/DE in Utrecht, Rotterdam en Bever wijk een wilde staking uit onder chauffeurs en magazijnmede werkers. De Industriebonden van FNV en CNV namen de ac tie later op de dag over. Sara Lee/DE studeert op het eventueel uitbesteden van de distributiewerkzaamheden, De medewerkers willen daar alleen aan meewerken als zij onder de Douwe Egberts-CAO kunnen blijven. Het bedrijf zegt die toe zegging nog niet te kunnen ge ven. Overleg gistermiddag tussen vakbonden en directie leverde niets op. De leden besloten daarop de staking maandag morgen voort te zetten. De Unie en de VHP, de vakbonden voor het hoger en middelbaar perso neel, staan niet achter de sta king. Volgens een woordvoerder van Sara Lee/DE is er vandaag en maandag nog voldoende koffie in de winkels. Maar keurt de rechter de staking goed, dan is de kans op tekorten vanaf woensdag wel aanwezig. Met een marktaandeel van zeventig procent is Sara Lee/DE veruit de belangrijkste leverancier van koffie in Nederland. den haag gpd dam en Rotterdam beginnen op 1 mei 1998. Wanneer er na drie maanden geen ongewenste ne veneffecten ontstaan, zoals overlast of problemen voor de deelnemers zelf, wordt het ex periment uitgebreid naar ande re steden. Voor een goed weten schappelijk resultaat zijn -750 deelnemers nodig. Amsterdam en Rotterdam zijn gekozen omdat ze op tijd klaar kunnen zijn met de voor bereiding voor het experiment. Vanaf maart volgend jaar gaan ze de verslaafden selecteren. De CCBIT heeft voor twee steden in plaats van één gekozen om een betere vergelijking te kunnen maken. Tijdens het grotere ex periment zullen ook Den Flaag, Groningen, Utrecht en Heerlen- /Maastricht meedoen. De eerste experimenten met vrije verstrekking van heroïne beginnen in Amsterdam en Rot terdam. Dit heeft de Centrale Commissie Behandeling Fleroï- neverslaafden (CCBII) gisteren bekendgemaakt. Minister Borst (volksgezondheid) heeft er al mee ingestemd. In elke stad krijgen 25 zwaar verslaafden drie maanden lang heroïne. Zo'n zestig tot zeventig anderen krijgen tegelijkertijd methadon. Doel van het experi ment is te onderzoeken of de gezondheid van de verslaafden vooruitgaat als zij drie maal per dag heroïne krijgen voorge schreven. Het gebruik hiervan wordt vergeleken met dat van methadon. De experimenten in Amster- over de lijken van zijn eigen kinderen", aldus officier van justitie D. van Delft. De vader wurgde zoontje en dochtertje met een touw rond middernacht. Zijn derde tienja rige kind bleef leven, omdat hij zijn vader in zijn slaap bij de hand pakte. Hij kreeg het toen niet meer over zijn hart om ook dit kind te doden. De vader was van plan na zijn daden zelf moord plegen. Hij zag daarvan af omdat hij zijn zoontje niet met drie lijken achter wilde la ten. De vader gaf zich nog die zelfde ochtend aan bij de poli tie. In zijn eis benadrukte de offi cier dat de tbs pas mag volgen nadat de man tweederde van zijn gevangenisstraf heeft uitge zeten. Normaal is dat na een derde van de straf al-mogelijk. Uitspraak 21 november. den haag gpd Winkels moeten op zondag weer dicht, het vrachtverkeer dient op die dag te worden stilgelegd en mensen die meer dan drie jaar op een mi nimumuitkering zijn aange wezen, hebben recht op een jaarlijks extraatje van 500 gul den. Of deze maatregelen ooit worden uitgevoerd, mag ern stig worden betwijfeld. Het weerhoudt de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) er niet van de drie punten pro minent in het conceptverkie zingsprogramma op te voe ren. Volgens de SGP dreigt de samenleving dol te draaien en voelen steeds meer mensen zichopgejaagd. „Duidelijker dan met de teloorgang van de zondag als rustdag is dat niet te illustreren", aldus de op stellers van het programma Woord Houden. „Ook leidt deze ontwikkeling ertoe dat steeds meer mensen nutte loos aan de kant blijven staan". De SGP pleit openlijk voor herstel van een publieke mo raal 'opdat de mensen weer doordrongen worden van goed en kwaad in de christe lijke zin'. Kinderporno en - prostitutie dienen met wortel en al te worden uitgeroeid, re clame-uitingen moeten wor den gekuist en seks-adverten- ties zijn taboe voor de SGP.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3