APORT Een heilig boontje egeert de bokswereld Grootste tegenstander van Harold Janssen is zijn rug [DAG 8 NOVEMBER 1997 iekb Evander Holyfield, een waardige wereldkampioen astenliefde is wel het laatste waaraan je denkt als je boksers kaar naar het leven ziet staan. Bidden lijkt een voorwaarde iom te overleven. Evander Holyfield doet niet anders. De wereldkampioen bidt aan één stuk door, ook voor zijn genstanders. Zelfs voor Mike Tyson, ook al beet die hem bij p laatste ontmoeting, deze zomer, een flink stuk uit zijn oor. eer Holyfield heeft het hem vergeven. Zijn geloof in God en goedheid van de mens kan een stootje velen. Amerika gaapt, [wereld slaapt: het zwaargewicht wordt geregeerd door een heilig boontje. I') lig' is het woord dat wellicht het best wereldkampioen past. Want wie zal Ier Holyfield die kwalificatie betwis- ladat hij tot tweemaal toe het 'beest' I de baas is gebleven? Wie ontzegt het recht zich 's werelds sterkste te en, wanneer de man, naar wiens vrij- |uit de gevangenis iedereen uitkeek en i wraak werd gevreesd, eerst als een peling wordt weggezet en vervolgens, jierkansing, tot razernij gedreven? dick Bowe, die hem als enige twee- klopte, leeft amper nog voor de sport pft geen recht van spreken meer. Len- fewis (WBC-kampioen weliswaar) on- pd tot dusver nauwelijks serieuze te- and. Michael Mooier, zaterdagavond Vegas op de gecombineerde IBF- en :itel uit, moet eerst nog maar eens i bewijzen dat zijn overwinning van [994 géén toevalstreffer was. ardig in de betekenis van beheerst is Ier Holyfield ook in zijn reacties op jht dat hem is aangedaan. Pijn, schrik geloof (meer nog dan woede) verleid- |em na de dubbele beet van Mike Ty- bt een voor zijn doen emotionele uit- jng. Maar daags na de 'oorlog', weer ïaal compleet. Had hij zichzelf al weer lig onder controle. En toonde hij zelfs f> voor en mededogen met zijn over leren geraakte tegenstander. Hij had nem gebeden, zei hij. etogenheid kenmerkte de carrière van leid vanaf het begin, toen hij nog ama- yas en in de halve finale van de Olym- fe Spelen in Los Angeles (1984) werd jcwalificeerd omdat hij de Nieuw-Zee- ff Kevin Barry knock-out sloeg na het ïando 'break'. Die beslissing was op inst discutabel, maar omdat de Ame- ise boksploeg bedolven werd onder het goud (negen van de twaalf titels bleven in eigen land), tilde men niet al te zwaar aan de uitschakeling van de halfzwaarge- wicht. En Holyfield zelf maakte er ook geen heisa van. Geen protesten, geen verwijten, geen verwensingen, niets. En al helemaal geen tranen. Holyfield houdt niet van die poppenkast. Vorig jaar november, aan de vooravond van zijn eerste duel met Mike Tyson, vroeg een krant in Las Vegas, 48 in boksen gespe cialiseerde journalisten naar hun prognose van de afloop van het gevecht. Het gros hield z'n hart vast voor het welzijn van de zojuist weer gezond verklaarde uitdager. Bijna iedereen zag Iron Mike vroegtijdig toeslaan en welgeteld één verslaggever (Ron Borges van de Boston Globe) zette zijn geld op 'The Real Deal', zoals Holyfields bijnaam luidt. Niet, omdat hij wel van een gokje hield en bij een quote van 12:1 een aardig kapitaaltje zou overhouden aan zijn inzet van 200 dollar, maar omdat hij oprecht in de kansen van de (toen) 34-jarige model-at leet geloofde. Het resultaat is bekend. Scheidsrechter Mitch Halpern kwam in de elfde ronde tus senbeide om Tyson een verdere afstraffing te besparen en één van de grootste verras singen in de geschiedenis van het zwaarge- wichtboksen was een feit. Toen jaren geleden de jonge Cassius Clay het 'onmogelijke' presteerde tegen Sonny Liston, richtte hij zich, angstig ver over de touwen hangend, tot het verbijsterde pers volkje, balde zijn vuisten en brulde met overslaande stem en vuurspuwende ogen: 'Eat your words!' Slik in wat jullie hebben gezegd en geschreven. Holyfield deed het anders. Hij stak de ring over naar waar de persplaatsen waren, keek neer op de mensen die aan hem had den getwijfeld, en stak glimlachend z'n hand op. Dat was alles. Zeker na deze ervaring zullen Amerikaan se krantenmensen niet snel iets onaardigs over Evander Holyfield schrijven. Trou wens, zelfs als ze dat zouden willen, is er hoegenaamd niets te vinden dat het ver melden waard is. De vader van zes kinderen is geen schreeuwer, geen opschepper. Hij traint veel, praat weinig en brengt zijn vrije tijd het liefst door te midden van zijn gezin. Poeha is hem vreemd, aan glamour heeft hij een broertje dood en aan uitspattingen van welke aard en omvang ook gaat hij zich zelden of nooit te buiten. Kortom, in Holy field zit geen verhaal. Hij is een keurige kampioen. Een tikkeltje kleurloos ook en dat zien journalisten niet graag. 'Helemaal geen bokser,' zeggen argeloze mensen vaak van aardige, beschaafde jon gens die bij toeval in een ring verzeild lijken te zijn geraakt. Over het beroep, dat Evan der Holyfield uitoefent, kan geen misver stand bestaan. Eén blik op zijn karakteris tieke kop, zijn platgeslagen neus, zijn kolos sale biceps en zijn uit marmer gebeeld houwde body is voldoende om in hem een bokser te herkennen. Hij gedraagt zich al leen anders dan het merendeel van zijn col lega's. Waar die hun sparringpartners doorgaans als stootzakken beschouwen, als personeel in het beste geval, daar gaat Holyfield 's avonds na de training met hen bowlen. Toen hij, na het halfzwaar- en het cruiser gewicht te zijn ontgroeid (ook letterlijk: hij ging van 80 naar zo'n 94 kg), in oktober 1990 voor het eerst wereldkampioen in het zwaargewicht werd, vroeg men hem om in het populaire tv-programma Saturday Night Live te verschijnen. Holyfield liet zich verontschuldigen, hij had zijn American football spelende broer in Alabama beloofd naar een wedstrijd van hem te komen kij ken. Kenmerkend voor zijn karakter is ook een voorval in het vliegtuig dat Tyson en hem terugbracht vanuit Tokyo, waar de tot dan onverslaanbaar geachte Iron Mike zijn titel verspeeld had aan James 'Buster' Douglas. Eigenlijk was Holyfield aan de beurt ge weest om Tyson uit te dagen, maar die had vrijwillig een stapje terug gedaan om de kampioen de kans te geven nog even op een gemakkelijke manier veel geld te ver dienen. De sensationele nederlaag van Ty son betekende dus ook voor hem een flinke streep door de rekening. Het scheelde hem zo'n 12 miljoen dollar. Niettemin zocht hij Tyson in het vliegtuig op om te zeggen hoe vervelend hij het voor hem vond dat hij had Evander Holyfield, vlak nadat Tyson een stuk van zijn oor had afgebeten. FOTO REUTERS verloren. En hij vergat niet de onttroonde kampioen beterschap te wensen met z'n toegetakelde oog. Gewoon een aardige jon gen dus. Hoewel... Met die miljoenen is het toch wel goed gekomen. Holyfield was al in 1992 met bas ketballer Michael Jordan de best verdienen de sportman ter wereld. Inmiddels is zijn fortuin de 100 miljoen dollar ruimschoots gepasseerd. Niet in de laatste plaats dank zij de twee gevechten met Mike Tyson, die hem samen alleen al 41 miljoen dollar ople verden, de inkomsten uit pay-per-view niet meegerekend. Het komt er met scheppen in, maar het gaat er ook weer met scheppen uit. Wereld kampioen word je niet in je eentje. Holy field heeft een omvangrijk team om zich heen verzameld, met niet alleen een boks- trainer (Don Turner tegenwoordig), maar ook een fitnesstrainer, een arts, een psycho loog en zelfs... een balletlerares. De 70-jari- ge Marya Kennett wijdt hem in de kunst van het stretchen in. Manager Charles Watson en promotor Dino Duva pikken vanzelfsprekend ook een graantje mee. En dan is er nog Paulette, Holyfields ex-vrouw en moeder van vier van zijn zes kinderen. Hun scheiding (in 1991) deed heel wat minder stof opwaaien dan de in de media breed uitgemeten breuk van Mike Tyson met Robin Givens. Toch plaatsen de rede nen, die Paulette aanvoerde, de (zacht)aardige' Evander Holyfield wel even in een ander daglicht. 'Herhaaldelijk licha melijk en geestelijk geweld,' vermeldde de scheidingsaanvraag. In dat opzicht verschil de The Real Deal dus kennelijk niet zo heel veel van Mike Tyson. Tegenwoordig is Holyfield getrouwd met Janice, een aantrekkelijke verschijning, die het in haar praktijk in Atlanta ongetwijfeld niet aan klandizie zal ontbreken. Janice is arts en dat is des te opmerkelijker omdat nog maar drie en een half jaar geleden bij Holyfield een hartafwijking werd geconsta teerd. Er zou een gaatje in zitten. Het verklaarde waarom hij tegen Michael Moorer (in april '94) plotseling bokste als een oude man. 'Stoppen!' zei dokter Ronald Stephens, en Holyfield gehoorzaamde. ,,Er is niets belangrijker in het leven dan het le ven zelf', zei hij. ,,En in het boksen heb ik bereikt wat ik wilde bereiken." Helemaal waar was dat niet. Van een krachtmeting met Mike Tyson was het nooit gekomen. En het zou er misschien ook nooit van zijn gekomen, als 'een vreemde kracht' hem in juni '94 niet in con tact had gebracht met een gebedsgenezer. „Hij legde zijn handen op mijn hart, ik voel de een enorme warmte door me heen gaan en ik ben gevallen. Toen ik weer opstond, was ik genezen." Sindsdien prijst Holyfield de Heer. „Wie op Hem vertrouwt, heeft niets te vrezen." Zelfs Mike Tyson niet. Of Michael Moorer. Leidse shorttracktopper wü niet aan Nagano denken ininklijke Nederlandsche Schaatsen- Bond spreekt met een snel kloppend hart over the road to Nagano. De i volgestouwd met hoge verwachtin- aan al klaar. Maar, zo weet de vader- schaatselite; de bevroren weg naar lanse olympische stad telt vele hob- n het geval van Harold Janssen ko- laar nog eens flinke wakken bij. De weliswaar groot dat de Leidse short morgen tijdens het eerste officiële >isch Short Track Kwalificatie Toer- in de felbegeerde tickets ver- Toch blijft de rijder uit de kernploeg an alle gedachten over Nagano ver- :n. Want Janssen strijd tot aan de spelen tegen fysieke ongemakken. 3 (rijkste opponent: het Si-gewricht in iderrug. ifortabel onderuitgezakt in één van ite L-vormige bankstellen in de loun- het statige Haagse Bel Air Hotel oogt n (19) ontspannen. Zijn rustige voor al is kenmerkend voor de hele Neder- W kernploeg. Bijna alle shorttrackers de rotsvaste overtuiging, dat dit inde een aanzienlijk aantal startbe- voor Nagano wordt veiliggesteld, de uitgesproken relaxte houding van idenaar is - anders dan die van zijn jenoten - slechts uiterlijk vertoon. In oofd strijden onzekerheid en zelfver en om de koppositie. De voorlopige valt uit in het voordeel van onzeker- n bondscoach Willy O'Reilly eind mei eurkorps de eerste oefeningen voor- :1de, stond in alle blikken 'Nagano' te Ook Janssen durfde over de Winter- te dagdromen. Dat deed hij tot het trainingskamp in het Zuid-Duitse :dorf. „Want daar ging het helemaal [herinnert het shorttracktalent zich als van gisteren. „Ik kreeg een stekende een kloppend gevoel in mijn onder- 'rie dagen heb ik niets kunnen doen. <f Hakker, de fysiotherapeut van de 'en, heeft er toen naar gekeken. Hij idelde me met elektroschokken, waar- eerste instantie ter plekke de pijn g. Maar zodra ik weer op het ijs kwam het terug. Dat schoot dus niet issen vroeg vervolgens naar de mening ^-Herman Mogendorff, die de scep- fraait over de nationale jeugdselectie. Volgens.de bondscoach van Jong Oranje was kraken van de lendewervels dé reme die. Maar ook die methode bood slechts voor een korte periode soelaas. Toen Jans sen tot overmaat van ramp eerder moest vertrekken uit een trainingskamp in het Ita liaanse Bormio, was dat de spreekwoorde lijke druppel. „Ik had ontzettend veel pijn en ben naar meerdere deskundigen toege- stapt voor raad. Uiteindelijk koos ik voor Theo Schrader, die Zoeterwoudse fysio die ook Jeroen Straathof behandelt. Van de shorttrackers komen ook Vincent Wolvers, Dave Versteeg en Patrick Vergeer er regel matig. Hij heeft foto's gemaakt, de wervels in mijn onderrug bestudeerd en de omge ving daarvan bekeken." Uit dat onderzoek bleejc dat de problemen worden veroor zaakt in het Si-gewricht, de ruimte in de onderrug tussen het heiligbeen en het bek ken waar veel zogenaamde bandjes lopen. De veel gerichter behandelingen sloegen aanvankelijk aan. Janssen kon begin okto ber zelfs starten tijdens de eerste wereldbe kerwedstrijd in Montreal. Samen met zijn ploegmakkers Joost Smit, Versteeg en Ver geer haalde hij de relayfinale, waarin het Nederlandse aflossingskwartet als vierde eindigde. Tijdens het tweede World Ran- king-toemooi - nog geen week later in Lake Placid - was het echter weer mis. Door pijn in de onderrug kon Janssen pas in de halve finale meedoen. Maarten Visser fungeerde tot dan als stand-in. „Ik heb toen pijnstillers geslikt. Willy wilde mij absoluut zien rijden en het ging goed. Zonder die val van Dave hadden we daar zelfs ook de finale gehaald. Maar eerder die week voelde mijn rug aan alsof er een mes naar binnen werd gesto ken. Ik dacht dat er op z'n minst een zenuw bekneld moest zitten. Een fysiotherapeut heeft in het trainingscentrum van Lake Pla cid toen maar weer gekraakt." Terwijl de Koreaanse nationale ploeg op de parkeerplaats aan de Haagse Johan de Wittlaan aan een droogtest bezig is, wenkt bondscoach O'Reilly. Janssen moet op tijd eten, het gesprek dient maar aan tafel te worden voortgezet. „Ik heb te korte ham strings", legt de schaatser even later uit ter wijl hij aan een bruin bolletje met salade knibbelt. „Die staan in verbinding met mijn onderrug en dat trekt de zaak scheef. Daar- dm heb ik de laatste tijd enorm veel gerekt. Alle spieren die ik kon vinden, hebben mijn volle aandacht gekregen. Sinds een paar weken concentreer ik me ook op mijn loop stijl, want ik waggel te veel. Het heeft per fect gewerkt, alles zit nu op zijn plaats. Ik heb alleen wat reactie in mijn nek, maar ook die wordt regelmatig gekraakt. Bijna zoals je dat wel eens in films ziet gebeu- Tijdens de trainingen in het Haagse schaatscentrum De Uithof oogt Janssen fit en de ervaren masseur Cock van Leeuwen, ooit dé beenverzorger van wielerlegende Joop Zoetemelk, staat paraat voor het geval een zeurderig pijntje de kop op steekt. Daarmee wordt het vertrouwen van Janssen in plaatsing voor Nagano groter. „Ik kan geen reden bedenken waarom wij het mor gen niet zullen redden, behoudens een valpartij natuurlijk. We hebben in Montreal en Lake Placid immers bewezen dat we tot de sterkste landen behoren." Vanzelfsprekend is het behalen van het olympisch startbewijs echter geenszins. De Nederlandse mannen staan in de World Ranking Competition op de negende stek achter Zuid-Korea, Canada, Italië, China, de Verenigde Staten, Japan, Groot-Brittannië en Australië. Slechts de beste acht landen op basis van het eindklassement van de kwalificatiewedstrijd - waaronder gastheer Japan - mogen in Nagano deelnemen. Als de Japanners zich in Den Haag niet scharen onder de beste acht teams dan zullen zij het land vervangen dat de langzaamste tijd ge realiseerd heeft in de halve finale. In geval van diskwalificatie vervangt Japan de natio nale ploeg die op de achtste plaats uitkomt. Dit jaar heeft Janssen alles op het onder deel relay afgestemd. Daarna wil de jonge Leidenaar zich ook weer op individuele prestaties richten. Volgens oud-olympisch kampioen O'Reilly heeft Janssen de moge lijkheden om door te groeien. Maar de Noordwijkse bondscoach geeft direct aan dat er dan wel het nodige moet verbeteren. „Harold is iemand die altijd kan verrassen, ook in de toekomst. Hij is nog jong en moet zich nog verder ontwikkelen om internatio naal een rol te kunnen spelen. We gaan vooral werken aan het motorische gedeelte, door veel specifieke coördinatie-oefeningen in te plannen. Het grote voordeel van Harold is dat hij weinig valangst heeft." „Als we ons kwalificeren is het natuurlijk feest", maakt Janssen duidelijk. „Maar ook dan houd fk me nog steeds niet met Naga no bezig, al klinkt dat natuurlijk wat vreemd. Ik denk continu aan mijn rugpro blemen. Het blijft maar door m'n hoofd spoken dat het net zo goed opnieuw mis kan gaan en dat ik daardoor de Spelen misloop. Ik hoop dat ik dat er snel uitkrijg, maar voorlopig dwing ik mezelf om hooguit twee weken vooruit te kijken." Nr. 10 Maradona is dood. Dat wil zeggen: de voetballer Mara dona is dood. Geruime tijd geleden al vond de uitvaart plaats. Op de voetballer Maradona kom ik straks terug, eerst wil ik het hebben over Maradona zelf. Die is er er niet veel beter aan toe. Hij leeft nog wel, tenminste, die mythe wordt zorgvuldig in stand gehouden. Als je alles geloven moet schiet hij nu eens een dubbelloops ge weer leeg op zijn vrienden van de media, richt dan een vak bond voor voetballers op, stopt definitief met voetballen (16 keer) of gaat juist definitief weer in training (zestiende keer op komst) en zelfs haalde liet de krant dat Diego journalist wil worden - om zich door gekken zoals hijzelf voor zijn raap te la ten schieten? (In dit verband is het allicht goed erop te wijzen dat er lui zijn die geloven dat ook Elvis nog onder ons is. Elk najaar meldt wel een mesjochene Elvis te hebben gezien. Straalbezopen in een café, in de supermarkt achter een boodschappen wagen tje, op een andere planeet of wandelend met zijn hond in het bos, Jailhouse Rock neuriënd. 'Elvis is niet dood, hij hm ft', lees je dan over de verschijning in de krant en voor je het weet komt er een nieuwe cd met oude Elvis- kerstliedjes uit. Toeval, volgens de platen maatschappij.) Maar we hadden het over Mara dona. De arts van Maradona over Maradona:Maradona speelt met zijn leven als hij in de toe komst zijn druggebruik blijft combineren met zijn bestaan ab profvoetballer. Ik raad hem aan hiermee direct te stoppen. Maradona nam de raad ter har te (wat knap is, want wie doet hem dat na, binnen 24 uur van een verslaving genezen) en stop te nog diezelfde dag, definitief. Niet langer combineert hij zijn levensvervulling met een gevaar lijke hobby, zoals sport. Als Diego goed naar zijn arts en naar zijn lichaam luistert en nooit meer voetbalt, kan hij nog wel 40 worden, misschien. Is dit erg? Nauwelijks. We zullen hem niet mbsen: de voetballer Mara dona is ons langgeleden reecb ontvallen. Omtrent het waar en wanneer van het sterven van de voetbal ler Maradona lopen de menin gen uiteen. In het algemeen wordt 1994 (WK Amerika) ab zijn sterfjaar beschouwd, daags na de 2-1 zege van Argentinië op Nigeria, toen uitgerekend de voetballer Maradona werd uit genodigd vooreen dopingcon trole. Er zijn er die niet in dit toeval geloven en een complot waarschijnlijk achten, prachtig, graag zelfs, net als Elvis verdient ook de voetballer Maradona het dat over zijn doodsoorzaak mys teriën de ronde blijven doen. Nog beter, denk je achteraf, was hij maar dood neergevallen na de solo aller solo's in 1986, toen Argentinië alsnog de Ealk- landsoorlog van de Engelsen won, was hij toen maar neerge zegen, clan hadden we hem voor altijd kunnen herinneren zoab we hem graag herinnerd had den. Maar over de doelen niets dan goed, uiteraard. Maradona moet, nu we het er over eens zijn dat de voetballer Maradona niet meer bestaat, toch na zijn dood blijvend wor den geëerd. Congreslid Darci Sampietro heeft in Buenos Aires het wetsvoorstel ingediend liet rugnummer 10 van Maradona nooit meer door een andere Ar gentijnse international te laten dragen. Aardig idee, maar mij gaat dit niet vergenoeg. Kennelijk is het mevrouw Sam pietro ontgaan dat in 1986 niet Argentinië wereldkampioen werd, maar Maradona: in zijn ééntje. De rest van liet elftal, van hel niveau Cruz, Graff en Sdn- chez, had in Feyenoord niet mb- staan. Daarom stel ik voor dat het Argentijns elftal dlle rug nummers van 1 tot en met 11 uit de roulatie haalt en dat er daar naast ook, zoals het hoort bij de dood van een held, een straat naar Maradona wordt ver noemd. De Calle D.A. Maradona (1960-1994). Desnoocb in een provinciestad en als het moet zonder liubnummer 10. Frank Snoeks is verslag gever van Stu dio Sport

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25