Artsen ziek: Kinder- en kraamafdeling dicht Behoud koppositie ke Hoogovens 700 miljot Experiment met buitenplaatsen Ongeval met container vol gevaarlijke chemicaliën Randstad Rector magnificus TU Delft stapt op met ruzie Slachting onder pluimvee Klacht tegen politie na ontruiming Groenoord Vragen over zelfmoorden in Vogelenz* Ruzie onderhandelaars havenpool mondt uit in spreekverb( Brandstichtster molen Kinderdijk liet zich door kinderen opjutten Meer verdachten 'operatie-Tango' Twee gewonden bij steekpartij ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Dr. ir. A.J. Berkhout en ir. K.F. Wakker worden de twee nieuwe leden van het college van be stuur van de TU Delft na het vervroegde vertrek van rector magnificus f. Blaauwendraad. Deze heeft onoverkomelijke meningsverschillen met de voorzitter van het college van bestuur N. de Voogd over de ko mende reorganisatie binnen de Delftse universiteit. Het voortijdige vertrek van Blaauwendraad komt krap twee maanden na het aftreden van M. Veenendaal uit het college- bestuur van de universiteit. Ook zij legde haar functie neer om- Dader bankoverval Wassenaar gepakt na televisie-uitzending den haag anp Een 39-jarige man uit Den Haag heeft bekend dit jaar vier bankovervallen te hebben ge pleegd. Begin juni pleegde de man een overval op een post agentschap in Wassenaar en half september op een post kantoor in Voorburg. Een kan toor van de VSB-bank in Rijs wijk was tweemaal doelwit. In totaal maakte de overvaller enige tienduizenden guldens buit. De politie kwam de man op het spoor toen hij bij een grenswisselkantoor buiten lands geld ging wisselen dat hij bij een van de overvallen in Rijswijk had buitgemaakt. Na dat de video-opnamen van het grenswisselkantoor eind okto ber in een uitzending van Op sporing Verzocht waren ver toond, kwamen bij de politie diverse tips binnen. Tegenover de politie heeft de man verklaard dat hij de overvallen pleegde wegens for se schulden. Van het gestolen geld is niets teruggevonden. rotterdam anp De brandweer in Rotterdam is gisteren uitgerukt voor een on geval met gevaarlijke stoffen op de Maasvlakte. Op het terrein van de containerterminal ECT aan de Europaweg kantelde om kwart voor negen een container met 128 vaten met daarin het uiterst giftige thionylchloride. De brandweer heeft de con tainer overeind gezet en naar een afgelegen deel van het ter rein overgebracht. Daar is de container in een grotere bak ge plaatst. amsterdam anp Ongeveer dertig actievoerders die betrokken waren bij de ont ruiming van het kamp Groen- oord bij Amsterdam dienen een klacht in tegen de Amsterdamse politie. Bij die ontruiming, be gin oktober, zijn kostbare goe deren als tenten en materiaal legen de afspraken in wegge gooid. Eén actievoerder, die bedol ven raakte toen een graafma chine van de politie over een tunnel reed, dient eveneens een klacht in. Dat heeft advocaat mr. M. Pestman van de milieu activisten meegedeeld. De man had geen lichamelijk letsel maar was wel behoorlijk geschrokken. Het actiekamp Groenoord was deze zomer stukje bij beetje opgebouwd als protest tegen de aanleg van de - volgens de acti visten dure en onnodige - Afrikahaven op dat terrein. dat ze het oneens was met de toekomstvisies van de rest van het bestuur. Volgens een woordvoerder van de universiteit zijn de ver schillen van inzicht zo essen tieel dat zelfs bemiddeling van de raad van toezicht geen uit komst bood. Overigens heeft TU-voorzitter De Voogd laten weten dat het nieuwe college anders gaat wer ken dan in het verleden gebrui kelijk. Hij wil de strikte schei ding van portefeuilles verlaten. Er komt een soort regeerak koord voor de bestuurders, waardoor alle drie verantwoor delijk zijn voor het beleid. Problemen in Capelle aan den IJssel capelle aan den ijssel anp De kinder- en kraamafdeling van het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel ligt al drie weken plat. De drie kinderartsen zouden zich door de te hoge werkdruk hebben ziekgemeld. Maandag gaan de afdelingen weer open. De drie artsen krijgen volgens een woordvoerder van het ziekenhuis steun van een collega uit het Soph'a Kinderziekenhuis. Eén van de kinderartsen in het ziekenhuis ver trok dit jaar naar een andere instelling. Sindsdien hebben de achtergebleven collega's tevergeefs bij de directie van het ziekenhuis om versterking gevraagd, omdat ze door de te hoge werkdruk geen kwaliteit meer zouden kunnen leveren. Griep Drie weken geleden meldden de artsen zich door de hoge werkdruk ziek, maar volgens de woord voerder van het ziekenhuis hebben ze griep. Doordat in het ziekenhuis geen kinderartsen meer aanwezig zijn, moest ook de kraamafdeling tijdelijk dicht. De eerste opvang van bevallingen en zieke kinderen kwam daardoor in handen van het Havenziekenhuis en Sint Franciscusgasthuis in Rotterdam. Het verplegend personeel uit het IJsselland Ziekenhuis verhuisde met de patiën ten mee. De woordvoerder beaamt dat er hoognodig versterking op de kinderafdeling moet koj, februari en maart gaan twee nieuwe kijjÉ sen aan de slag. Het ziekenhuis informeerde bij het slut, de afdelingen huisartsen en andere instjt en legde vervolgens het personeel een spi bod op. „We vonden het beter om er vertf ruchtbaarheid aan te geven", aldus de|| Bedrijf bouwt gietwalsinstallatie Brandweerlieden in speciale gaspakken hebben container geopend en constateerden dat twee vaten lek waren geslagen. Een kleine hoeveelheid thionyl chloride is vrijgekomen waar door er chemische reacties in de container hebben plaatsge vonden. Thionylchloride rea geert heftig met water. Volgens de brandweer is ver dere lekkage niet meer moge lijk. De ECT zorgt voor de op ruiming van de gemorste vloei stof. De milieudienst Rijnmond (DCMR) houdt daarbij een oog je in het zeil. 'Afspraken niet nagekomen umuiden gpd Hoogovens heeft een nieuwe stap gezet om zich ook na de eeuwwisseling te verzekeren van een hoge klassering op de lijst van staalproducenten met de laagste kostprijs. Het 'ge heim' zit in een zogenoemde gietwalsinstallatie, een combi natie van gieten en walsen. Voor de nieuwe installatie trekt het staalbedrijf een bedrag uit van in totaal 700 miljoen gul den. De nieuwe techniek is vol gens bestuursvoorzitter M. van Veen 'een mijlpaal in de ge schiedenis van Hoogovens, te vergelijken met de overgang, 20 jaar geleden, van blokgieten naar continugieten'. Na jaren van reorganisaties en de hand-op-de-knip, kiest Hoogovens weer voor een om vangrijke investering in nieuwe technologie. Toch is de bouw van een gietwalsinstallatie in eerste aanleg een strategische beslissing. Hoogovens heeft een productiecapaciteit van circa 6 miljoen ton ruwijzer. Een mil joen ton daarvan wordt gebruikt voor zogenoemde lange pro ducten en 4,5 miljoen ton voor platte producten via de warm- bandwals. De lange producten genieten niet de hoogste priori teit bij het staalbedrijf, al laat circa de helft een bevredigende marge zien. Met de komst van de gietwalsinstallatie wordt 1,3 miljoen ton walscapaciteit toe gevoegd om dunne plaat te ma ken. Bij optimaal gebruik resteert straks nog circa 200.000 ton ruwijzer voor lange producten, te weinig om in de huidige om standigheden het volledige pro gramma te kunnen blijven draaien. Volgens concern woordvoerder C. Brink is dit 'een punt van studie'. Van het afstoten van de divisie is geen sprake, zo stelde Van Veen vori ge week tijdens een bezoek aan het Noorse Bergen, waar Hoog ovens een blikstaalfabriek heeft. Plakken Belangrijker dan de vraag hoe in 2000 het tekort aan ruwijzer moet worden opgelost, noemt Brink de uitbreiding van de walscapaciteit met de nieuwe gietwalstechnologie. Hoogovens giet nu ruwijzer in 'plakken' met een dikte van 22,5 centime ter. Via de walsband worden de plakken verwerkt tot ze de ge wenste dikte hebben. Straks kan staal ook gegoten worden in een dikte van 7 centimeter, waar door de gang over de walsband aanzienlijk kan worden verkort. In bepaalde gevallen hoeft er zelfs geen extra gang over de koudbandwals meer aan de pas te komen. Dit betekent voor Hoogovens een flinke besparing op de pro ductiekosten. Zo zal. het ener giegebruik aanzienlijk dalen, volgens Van Veen mogelijk met 'enkele tientallen procenten'. Andere belangrijke voordelen zitten in de kortere productie tijd, de koppeling aan de be staande hoogovens en meer flexibiliteit in het productiepro ces. De kosten van de gietwalsin stallatie bedragen 500 gulden. Daar boveni nog eens 200 miljoen structuur en aanverwf ten. Hoogovens wil nii in hoeveel jaar de ii kan worden terugvert met hoeveel de kosi worden verlaagd. Het woordvoerder Brink dat de investering val[ de geldende rendemei 12 procent. Hoogovens is niet W staalbedrijf in de wef een gietwalsinstallatie zijn reeds een paar (ex§ tele) installaties in gebc aanbouw, gekoppeld f zogenoemde mini-mil een kleinere elektro-a een maximale capaci circa 1 miljoen ton staag Bij Hoogovens zijn d* reidingen voor de bouj- gang. Na het verkrijgeji nodige vergunningen i volgend jaar mee wol gonnen, om in 19991 zijn. In het jaar 2000 installatie draaien. Dat Hoogovens tot het sele schap in de westersi met een dergelijke gea de installatie. De hoge investerii spijt, zal de gietwalsi niet leiden tot een e groei van de werkgeh Tegenover de netto-in van 500 miljoen guld een personeelstoenam mensen. Volgens woor Brink is dit 'inherent nieuwingen van prod cessen. Door het graven van tunnels en het maken van boomhutten wilden de actievoerders, die er permanent woonden, die bouw belemmeren. Begin oktober heeft de politie het kamp ont ruimd. Inmiddels zitten de ac tievoerders er weer, en wel in een fort. Het graafwerk voor de haven is begonnen. Volgens Pestman was met de politie afgesproken dat die niet over de tunnels zou rijden en was voor iedereen zichtbaar dat zich op die plek een tunnel be vond. Bovendien zou vlak voor de ontruiming een seintje wor den gegeven zodat iedereen zijn waardevolle spullen in veilig heid kon brengen. Volgens Pest man is dat seintje niet, of veel te laat, gekomen. Over het alge meen is de ontruiming verder rustig verlopen. De klacht wordt een dezer da gen ingediend bij de Commissie voor de Politieklachten. voorschoten Aan de explosieve groei van de vossenstand wijt de Voorschotense gepensioneer de kweker Piet de Groot (66) de slachting onder zijn pluimvee. Zijn kippen, eenden en ganzen trof hij de afgelopen dagen doodegebeten aan in zijn in onbruik geraakte kassen. Daar hield hij in totaal ongeveer 150 dieren. In zijn hand houdt De Groot het kadaver van de gans Dompie, het lievelingsdier van zijn kleindochter. Dompie groeide als kuiken tot volwassen dier op in de kassen van De Groot. Zijn kleindochter bezocht de dieren iedere zondag. De vossen zouden met het krimpen van de konij nenstand in de duinen hun jachtterrein steeds ver der van de kust verleggen. FOTO ENGEL LAMEIJER/WFA den haag ten. Volgens Fermina heeft de instellingI kreten onvoldoende onderkend. Voortj instelling niet adequaat hebben ingegrel Kamerlid vraagt Terpstra een onderzet stellen, waaruit moet blijken of Voa zorgvuldig is omgegaan met de meldinj dreigende zelfmoorden. j Eerder al heeft directeur Van Ewijk j weinig mogelijkheden te hebben om mei zelfmoordneigingen tegen zichzelf in j ming te nemen. Volgens het D66-Kamerlid Hubert Fermina heeft psychiatrische inrichting Vogelenzang in Benne- broek mogelijk onzorgvuldig gehandeld in de be geleiding van patiënten met zelfmoordneigingen. Hij heeft daarover schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid. Het televisieprogramma Zembla en deze krant hebben bericht over familieleden, die meerdere signalen hebben afgegeven over zelfmoordnei gingen van in Vogelenzang opgenomen patiën- I utrecht anp Het meningsverschil in de Vervoers- bond FNV over de juiste weg om de havenpools van Amsterdam en Rotter dam levensvatbaar te maken, is uitge lopen op een spreekverbod voor de Amsterdamse bestuurder T. Koningh. Hij geeft vanaf vrijdag geen com mentaar meer op ontwikkelingen bij de pools en verwijst door naar de cen trale afdeling voorlichting. De vak bondsman was al wekenlang, zonder tussenkomst van het hoofdkantoor, het vaste aanspreekpunt voor de pers. Bondsvoorlichter B. Duym wil het geen spreekverbod noemen. „Er waren tekortkomingen in de communicatie. Wij hebben oude afspraken opgefrist en afgesproken dat perscontacten via de afdeling voorlichting lopen. Dat ge beurt wel vaker." Aanbieding Een verzoek aan Duym om met Ko ningh in contact te komen wordt afge wimpeld. Duym heeft wel hoofdbe stuurder D. ter Wisscha in de aanbie ding. Die is in de bondshiërarchie ho ger dan Koningh. Woensdag spatte de vakbondsdele gatie van de bond uit elkaar. Koningh, gesteund door zijn achterban, wilde dat er bij de onderhandelingen over de reorganisatie van de Rotterdamse pool ook uitdrukkelijk over een fusie met Amsterdam wordt gesproken. Hij liet weten het niet met zijn Rotterdamse collega Stam eens te zijn. Die wil eerst de problemen in Rotterdam oplossen voordat er verder wordt gesproken over een fusie. Probleem Vrijdag stond de naam van Koningh onder de officiële vakbondsinzet voor de onderhandelingen. Die gaat alleen maar over oplossingen voor het Rot terdamse probleem. Volgens Duym betekent het dat Koningh het eens is met de inhoud. Koningh geeft geen commentaar en verwijst door naar hoofdkantoor. Kaderleden van de Amsl pool zijn boos op het bond! Zij stellen dat de samenvoegiit pools de gezamenlijke inzet vj toe de leden besloten haddl wordt nu met het grootste geil de vakbondstop aan de kan! ven", stelt kaderlid R. Wiechel Hij barst in lachen uit als I dat Koninghs naam onder d handelingsinzet staat. „Daar zich niet achter geschaard.l dordrecht. alblasserdam Toen de monumentale molen De Blokweerse Wip bij Kinderdijk in juli van dit jaar in vlam men opging, stond de brandstichtster tussen de omstanders. Eenmaal opgepakt verklaarde de 38-jarige vrouw uil Alblasserdam dat zij de vlammen wel mooi vond. Ook het uitrukken van de verschillende hulptroepen zou de vrouw het nodige genoegen hebben verschaft. Voor de Dordtse rechtbank leek de Alblasser- damse de ernst van het vergrijp deze week in te zien. „Ik heb er niet bij stilgestaan dat het zou gaan 'vuren'," snikte de vrouw. „Het was mijn plan ook niet die molen in brand te steken. Ik wist het allemaal op dat moment niet meer." De monumentale molen dateerde uit 1520 en was in 1993 voor 350.000 gulden gerestaureerd. Toen het bouwwerk door de vrouw werd aange stoken, stond het binnen korte tijd in lichter laaie. De molen veranderde in een zwartgebla kerd skelet. Een gastank die vlak bij de molen stond en gevuld was met 1600 liter gas, kon worden gespaard. De totale schade bedroeg 1,3 miljoen gulden. De verdachte had zich laten opjutten door vrienden van haar zoon, zo vertelde zij. Volgens een psychiatrisch rapport is ze beperkt toereke ningsvatbaar. Geregeld ging zij mee met een groepje 15- en 16-jarige kinderen om belletje te trekken, met eieren te gooien of boompjes in brand te steken. Toen zij met een vriend van haar zoon in de buurt van de molen was, zei ze: „Wat is dat riet droog, als dat in de fik gaat..." Haar jonge metgezel daagde haar daarop uit en zei dat ze niet zou durven het riet aan te ste ken. De eerste poging mislukte, maar het twee tal waagde een tweede poging. Daarbij hield de jongen z'n handen rond het vlammetje. Pas toen het tweetal zich uit de voeten had gemaakt en omkeek, bleek dat de molen echt in lichter laaie stond. Rechter mr. M. E. Kramer kon zich maar moeilijk voorstellen dat een 38-jarige tot zulke dingen in staat was. „U bent een volwassen vrouw. Dit is toch een onbegrijpelijk iets. U zou toch verstandiger moeten zijn. Officier van justitie mr. L. C. Dubbelman vond het een ernstige zaak, die goed is voor 'een forse straf. De officier wees erop dat bij herhaling TBS de enige uitweg was. Nu liet zij het bij een eis van twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De rechtbank doet over dertien dagen uit spraak. Ook Leidschendam doet mee amsterdam anp den haag anp De plaatsen Wehl, Barneveld, Leidschendam, Waddinxveen, Eindhoven, Nuenen en Meers- sen zijn mogelijk binnenkort een nieuw, aantrekkelijk bouw project in het groen rijker. Mi nister Van Aartsen (Landbouw en Natuur) heeft deze gemeen ten namelijk uitgekozen voor zijn eerste experiment met nieuwe, zogeheten buitenplaat sen. Nieuwe buitenplaats is de be naming van bebouwing in com binatie met groenaanleg door particulieren en bedrijven, zoals projectontwikkelaars. Het expe riment duurt tot medio 1998. Uiteindelijk moet het concrete plannen opleveren, waarvan er enkele ook daadwerkelijk zullen worden uitgevoerd. De huidige, traditionele bui tenplaatsen, die vaak al dateren van decennia her, bestaan meestal uit een fors landhuis en een omringend park. Van ouds her zijn ze in hoofdzaak be stemd voor particuliere bewo ning. Door hun landschappelijke en architectonische allure vor men zij sieraden in het land schap, aldus de minister. Daar om juicht hij de bouw van nieu we buitenplaatsen toe. Aan de andere kant wil hij voorkomen dat daarmee ook de natuurge bieden langzaam maar zeker volgebouwd raken. De experi menten zijn bedoeld om uit te vinden hoe groot die voor- en nadelen werkelijk zijn en of er een oplossing mogelijk is. In het onderzoek naar zes cri minele bendes (operatie-Tango) zijn gisteren in Amsterdam 39 verdachten voor tien dagen in bewaring gesteld. Het totaal aantal mensen dat in voorlopige hechtenis zit, komt daarmee op 68. Meer aanhoudingen sluit de politie niet uit. De verdachten worden onder meer verdacht van in- en uit voer van hard- en softdrugs, deelname aan criminele organi saties en poging tot moord (li quidaties). In het buitenland zijn in het kader van operatie- Tango het afgelopen jaar dertig mensen aangehouden. Begin deze week rolde de po litie zes drugsbendes op, die met elkaar samenwerkten. De grootste actie vond maandag plaats. Hierbij werden zeventig mensen aangehouden. In de hoofdstad werden 59 mensen gearresteerd en in Enschede elf. Bij huiszoekingen in het hele land is 2,5 miljoen gulden con tant geld aangetroffen. Verder zijn tientallen kilo's heroïne en cocaïne in beslag genomen en een groot aantal vuurwapens. Het onderzoek met de naam Tango begon eind vorig jaar, toen de Amsterdamse recher che een bende in beeld kreeg» Al vlug bleek dat er samej bestond tussen zes ven de organisaties die gewj opereerden. De bende! een Nederlandse, Turlj nese, Colombiaanse naamse samenstelling tijd geleden vonden in me Duitsland en Frai eerste arrestaties van d dachten plaats. Bij operatie-Tango een eerder stadium harddrugs en een zen 40.000 kilo marihuan schept. Dat laatste geb Zuid-Amerika. De poli de leiders van alle b pakken te hebben. noordwukerhout» Bij een steekpartij op het woonwagencentrum aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout zijn gisteravond twee mannen gewond geraakt. De politie werd rond 21.00 uur gealarmeerd en trof de twee gewonden aan en een aantal mensen die verwikkeld waren in een hoogopgelopen ru zie. De gewonden zijn in allerijl naar het zieken huis gebracht. Daar bleek het uiteind mee te vallen met de ernst van hun letsel Na behandeling zijn de twee mannen politie aangehouden. Het onderzoek na beurtenissen op het woonwagencentru in volle gang. De politie kon daarom i mededelingen doen over de aanleiding steekpartij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20