OD in Nederland leer geld oor minima Jegstgeest ia Manshanden beoogd jsttrekker GroenLinks Weerwinkel biedt meer dan gebakken lucht 'Je kan die mensen toch niet ineens aan hun lot overlaten?' AUTO RIALTO Leiden Regio Naturisten dreigen met vertrek uit Alphense zwembaden oot jubileumonderzoek Kruispunt-tv Congres-tv zaterdag 15.00 u Ned I Kruispunt-tv zondag 22.1 7 u Ned I pRP JUDY NIHOF 12l gedoodverfde nummer 82bon MacGillavry, wordt peer van Groen Links in dorp, maar Ria Manshan- ilacGillavry staat tweede concept-kandidatenlijst >de komende gemeente verkiezingen, die 26 no- iefr aan de leden wordt Groen Links rekent 'y|8 weer op twee zetels, lopen op drie", aldus se- Riny Vons. lens Vons (die zelf op de [plaats staat) wilde de se- :2ejommisie graag een vrouw ittrekker. Maar er is ook in naar de hoeveelheid ig in raadscommissies, al- secretaris. MacGillavry - tejkend is als voorzitter van itform Hogesnelheidslijn iliswaar net als Manshan- :tief als burgerlid, maar tinder lang mee. lillavry is dik tevreden fjn twee plaats. „Dat ik de dverfde lijsttrekker zou jeeft het publiek ervan ge- Ik denk dat ik al heel ver voren ben geschoven, k kom net kijken, ben pas februari burgerlid. Ik vind recht dat iemand die weet Leiderdorpse politiek in zit hoger staat." huidige raadsleden Cees Ine Logtenberg blijven op de achtergrond actief. Bos en Logtenberg (vierde op de lijst) worden eventueel wel burgerlid. „En we hebben Bos hard nodig om de nieuwe raadsleden te coachen", aldus Vons. Van Cees Bos is al langer bekend dat hij zich van het politieke toneel wil terugtrekken. Bij Logtenberg spelen volgens Vons 'persoonlij ke omstandigheden' mee om geen raadslid meer te willen zijn. De van de PvdA naar Groen Links overgestapte Ca- thrien Honnef staat vijfde. De secretaris verwacht geen grote verschuivingen meer wanneer de ledenvergadering het eind oordeel velt over de lijst. „De harde kern heeft al meebeslist." Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aangewezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleuteloverdracht En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. MARUN KRAMP Ze stribbelden nog even tegen toen de deurwaarder op de stoep van hun huis aan het Ju- piterplein in Hazerswoude- Rijndijk stond. Maar het mocht niet baten. Abate, Yemene en Aboye, drie uitgeprocedeerde asielzoekers uit Ethiopië wer den gisteren om tien uur 's och tends op straat gezet. Illegaal en dakloos in Nederland. Abate hoopte dat de politie die de deurwaarder bijstond nog huisvesting voor hun kon versieren. Hij vergezelde de agenten naar het bureau. Daar kreeg hij te horen dat ze inder daad wel een plekje voor hem en zijn vrienden wisten, het ver- wijdercentrum in Ter Apel. Aba te (25) zag in dat hij het politie bureau beter kon verlaten. Maar waar hij naar toe moet weet hij niet. Vannacht kunnen de drie bij een vriend terecht. Lang kunnen ze in het éénkamerap- partementje niet blijven. Terug naar Ethiopië durven ze niet uit angst voor represailles van de huidige regering. Aboye (32) had al bij zijn vrienden geïnformeerd naar de temperatuur op het centraal station van Den Haag. Zijn Ha- zerswoudse vrienden, Frank Menges, Jeffrey van Kampen en Leiden, Schipholweg la, 071 - 5210808 Leiden, Lammenschansplein 6, 071 - 5320122 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 Patricia de Jong willen daar niets van weten. „Je kan toch niet iemand op het station laten slapen", zegt Jeffrey veront waardigd tijdens zijn iaatste be zoek aan het huis van zijn Ethiopische vrienden. „Mis schien als je alleen maar over asielzoekers leest in de kranten, denk je er makkelijker over. Maar ik heb het allemaal van zo dichtbij meegemaakt. Het zijn mijn vrienden. Je kan hen toch niet zomaar op straat zetten. Dat is onmenselijk." Jeffrey wil ze zelf wel onder dak bieden maar dat stuit op problemen bij zijn ouders. „Ik heb alleen maar een slaapka mer en daar kan je niet lang met meer mensen wonen. Ik zou dat overigens niet erg vin den maar het mag niet van mijn ouders." De anderen zitten het met hetzelfde probleem, vertelt Frank. „Ik baal ervan dat het homohuwelijk er nog niet door is. Anders had ik zo met één van hen getrouwd. Ik meen dat, hoor. En dan had ik het huwe lijk laten voltrekken op het ge meentehuis hier. Onder de neus van die lui die hen uit huis heb ben gezet." Waar ze hun vrienden voort aan moeten bezoeken weten ze niet. Donderdag zijn de Ethio- piërs nog langs geweest op het spreekuur van de Fabel van de Illegaal, een Leidse stichting die illegale vluchtelingen helpt. Daar was echter niemand aan wezig om hen verder te helpen. Frank heeft nog contact opge nomen met een advocaat die gespecialiseerd is in uitgeproce deerde Ethiopiërs. De man heeft toegezegd de zaak nog eens te willen bekijken, maar of dat nog iets aan hun situatie verandert is onzeker. Abate heeft ook nog een aller laatste poging ondernomen om het gemeentebestuur van Rijn- >AG 8 NOVEMBER 1997 ■leg rotondes Woubrugge van start straat\xE» Woubrugge krijgt twee rotondes. Maandag begin- .OS ftwerkzaamheden op het kruispunt van de provinciale weg Carnet de Vierambachtsweg. Ook het kruispunt N446/Bate- 'Son^andert in een rotonde. Bij de Vierambachtsweg verdwijnt Rajggrslichteninstallatie als gevolg van de werkzaamheden, Jrovincie Zuid-Holland zo veel mogelijk buiten de laat uitvoeren. De rotondes zijn nodig om het drukke in goede banen te leiden. ad?ienaar reikt legpenning uit hi en daiAR De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute heeft ,i de gemeentelijke legpenning uitgereikt aan Cornelis Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn vele verdien- I het gebied van de landbouw in Wassenaar. Van Schie is ng vice-voorzitter geweest van de Westelijke Land- en Ashijuw Organisatie (WLTO). Hij was een van de oprichters nald (Agrarische Bedrijfsvereniging Wassenaars e.o. en werd la- Tel4zitter van deze organisatie. Daarnaast was hij twaalf jaar rnesp^er van de melkleveranciers van Menken. Vente heeft twee ton beschikbaar A A O O erkerjeest zet meer geld opzij voor de inwoners met de blofi inkomens. Wie kinderen op de middelbare school :in i5?en NS-kortingskaart wil aanschaffen, een abonne- rELIIee^t °P een krant of tijdschrift, of geld uitgeeft aan ïiten van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest noordj)), kan volgend jaar meer kosten van de gemeente r d krijgen. Daar is de gemeenteraad het deze week haar;ns geworden. :ST MAARTEN KEULEMANS Ier, Ni rruimde regels gelden die moeten rond- een inkomen dat la- (an 110 procent van de remijsnorm (zo'n 1400 gul- [to per maand in het ge- alleenstaanden). Vooral gebied van 'culturele, en recreatieve activi- ,gaan de vergoedingen g: van 125 naar 250 gul- persoon. Bovendien meer zaken worden ge- erd. Vanaf volgend jaar amaij. ook kosten van thuis- 0en van de SWOO, tele- l ornementen en NS-kor- Har^rten worden vergoed Luój gemeente. ad Hnaast is er meer geld ,e minima met school- Ia' kinderen. Per kind op Idelbare school kunnen DACvolgend jaar tot 250 gul- tersligkrijgen voor de kosten ^jeken, tassen en andere schoolspullen. Ook mensen die vrijwilligers- of deeltijdwerk verrichten, krij gen volgend jaar te maken met iets soepelere regels. Wie werkt en een uitkering heeft, mag de eerste 155 gulden van zijn loon houden. Van elke gulden die meer wordt verdiend mag de uitkeringsgerechtigde de helft houden, tot een maximumbe drag van 285 gulden per maand." Ook de premie voor vrijwilli gerswerk gaat iets omhoog. De gemeente wil volgend jaar extra moeite doen om de kwijt scheldingen aan de man te brengen. Met folders en adver tenties hoopt Oegstgeest de on geveer 200 burgers die voordeel hebben van de minimaregels te bereiken. Voor het geld is haast twee ton beschikbaar. Het grootste gedeelte daarvan komt uit extra geld dat Den Haag voor de laag ste inkomens beschikbaar heeft gesteld. Frank, Patricia en Jeffrey voor de laatste keer op visite in het huis van hun Ethiopische vrienden aan het Jupi- terplein. Aboye, op de leuning van de bank, wil niet herkenbaar op de foto uit angst voor de Ethiopische rege ring. FOTO MARK LAMERS woude op andere gedachte te brengen. Met een brief van het bestuur van zijn voetbalclub Bernardus en een referentie van zijn krantenwijk. Abate kwam echter aangeslagen thuis. De gemeente toonde geen begrip. Ze vroegen aan hem waarom hij nog in het huis woonde en ver telde hem dat hij helemaal niet mag werken in Nederland. „Hij moest daar dus onmiddellijk mee stoppen. Alsof dat zo een, twee drie kan. Hoe denk je dat „Bijna vijf jaar in Nederland en ze dan ineens aan hun lot overlaten. Dat is toch waanzin!" de lezers in die wijken reageren als ze geen krantje krijgen!" Frank kan er simpelweg niet bij. Tarieven voor naaktzwemmers te hoog ROBBERT MINKHORST De naturistische zwemvereni ging Puur Natuur keert moge lijk de Alphense zwembaden de rug toe. De club naaktzwem mers overweegt om uit Alphen aan den Rijn weg te gaan als de tarieven voor de zwembaden te hoog worden. Het bestuur van de vereniging heeft de leden in middels gevraagd wat zij vin den van duurdere tarieven en een eventuele verhuizing. Puur Natuur zwemt elke zondagmiddag in De Dillen. Dat zwembad gaat echter dicht als het nieuwe recreatiebad De Hoorn klaar is. In Alphen kun nen de naaktzwemmers voort aan terecht in het nieuwe De Hoorn of het binnenbad De Thermen. Het bestuur koos voorlopig voor De Thermen. „We gaan liever niet uit Alphen weg. Daar hebben we de mees te leden. Maar De Hoorn is voor ons niet te betalen", licht voorzitter Hans Volker zijn voorkeur toe. „Maar ook aan de Thermen hangt een flink prijs kaartje." De tarieven in De Thermen zijn hoger dan die in De Dillen. Bovendien zijn in het bad aan de Cantharel extra maatregelen nodig. „Mensen kunnen bij de Thermen vrij gemakkelijk naar binnen kijken. Maar onze ver eniging zit niet te wachten op rijen voor de ramen." Volker zegt verder dat Puur Natuur met de dienst sport en recreatie van de gemeente in onderhan deling is over de verdeling van de kosten. Aderlating Een vertrek van Puur Natuur betekent een 'fikse aderlating' voor sport en recreatie, zegt unitleider zwembaden J. Hen derson. „Er ontstaat een leem te." Problemen verwacht Hen derson evenwel niet. „Daarvoor vinden we wel een oplossing." De tarieven voor andere ver enigingen gaan in elk geval niet omhoog. Puur Natuur is vol gens sport en recreatie de enige club die met de gedachte speelt uit Alphen weg te gaan. Alter natieven voor de zwemclub zijn de baden in Nieuwkoop, Koudekerk en Alkemade. Jaar cel geëist voor ontucht met buurjongen DEN HAAG/OEGSTGEEST PERSBUREAU CERBERUS Tegen een 52-jarige inwoner van Oegstgeest, die afgelopen zomer in zijn huis Ee 8-jarig buurjongetje seksueel misbruik te, is gisteren voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf geëist van 15 maanden, waar van drie maanden voorwaarde lijk. De man, die zijn leven lang al weet pedofiel te zijn, sprak de jongen op straat aan. Onder het mom van 'de konijntjes bekij ken' nam hij hem mee naar huis. Daar verkrachtte hij het kind. Tussen begin mei en eind juni dwong hij het kind vier keer tot seksueel contact. De Oegstgeestenaar werd af gelopen zomer gearresteerd in zijn woning. De politie nam daarbij een flinke hoeveelheid pornografische films en boeken in beslag. Voor buurtbewoners die de man kenden kwam dat niet als een verrassing: de man stond in de wijk bekend als pe dofiel. In 1986 werd hij al ver oordeeld voor ontucht met een jongen. Een psychiatrische be handeling brak hij na een paar zittingen af. „Ik ben een pedofiel van het goede soort", had de Oegstgees tenaar tegen de psycholoog ge zegd die hem in het huis van bewaring onderzocht. „Ik houd op wanneer het kind 'nee' zegt." Rechtbankvoorzitter J. Kra mer keek daar anders tegen aan. „IJ mag een kind van die leeftijd helemaal niet in de posi tie brengen dat het 'nee' moet zeggen." Volgens de onderzoekend psychiater en de psycholoog is de kans op herhaling groot. Zij vinden de man enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar. „Ik heb er spijt van. Ik wil een therapie volgen, zodat het nooit meer voorkomt", zei hij aan het slot van de rechtszitting. Het weer. Geen onderwerp waarover wereldwijd zo veel wordt gepraat. Meestal klagerig. Warm hè? Koud hè? Wat een pokkenweer! Mondjesmaat hoor je er positieve geluiden over. In Alphen gaat het nog een stapje verder. De gemeente herbergt vanaf vandaag een heuse Weerwinkel waar ieder een kan kennismaken met ap paraten die dienen om de weersgesteldheid, temperatuur, vochtigheidsgraad of windsnel heid te meten. De Weerwinkel in Alphen is de eerste boven de Grote Rivieren. Elders in het land zijn er nog drie. Eind dit jaar en begin 1998 worden er nog eens vier Weerwinkels ge opend. André Bisselink, eigenaar van de Weerwinkel, zegt dat hij per soonlijk is geïnteresseerd in het weer en dat er behoorlijk wat vraag is naar apparatuur, waar mee allerlei metingen kunnen worden gedaan. „We hebben simpele barometers in huis, maar ook hele weerstations. En, om maar eens een voorbeeld te noemen, een wijnmeter. Die geeft aan of het drankje wel de juiste temperatuur heeft. Maar het pronkstuk van de Weerwinkel is een fraaie baro- graaf. Zeven dagen lang schrijft hij elk uur op hoe het met de luchtdruk is gesteld. „Daar ben ik trots op", zegt Bisselink. „Dit is het enige exemplaar, dat je in deze vorm in Nederland kunt vinden. Het is, net als al die an dere weermeters, te koop. Maar dan moet je wel een paar brief jes van duizend gulden mee brengen." Bisselink vindt Alphen zeker niet te klein voor zijn winkel. „We richten ons niet alleen op die gemeente, maar ook op de wijde omgeving. Binnen een straal van dertig kilometer komt er geen tweede winkel. Met an dere woorden: de Weerwinkel in Alphen blijft exclusief." Leo Hakkaart (links), Ronald van Kuilenburg en André Bisselink (rechts) tonen vol trots de barograaf, het pronkstuk van de Alphense Weerwinkel. FOTO DICK HOGEWONING De doelgroep waarop de Al- phenaar zich richt is uitgebreid en bestaat zeker niet alleen uit particulieren. „We kijken ook naar het bedrijfsleven en hob byisten, die zich in het weer verdiepen. Voor iedereen heb ben we wel wat in huis. Spulle tjes, die praktisch nergens te krijgen zijn, vind je wel bij ons. Er zijn, bijvoorbeeld, weersta tions, die wij in korte tijd kun nen leveren. En als we iets niet weten dat nodig is om wegwijs te raken in het fenomeen weer, dan hebben We altijd nog een naslagwerk achter de hand." Wat voor soort bedrijven heb ben er met het weer te maken? Bisselink: „Een schildersbedrijf. Als de luchtvochtigheid buiten te hoog is, kan het beter een dagje wachten met schilderen. De horeca werkt met meters en iemand die parketvloeren legt eveneens. Als het te vochtig in huis is, gaat het hout later gega randeerd werken. Waterspor ters, zoals zeilers en surfers, dragen bijna altijd een barome ter bij zich. Dat is best te begrij pen, want ze willen weten wat voor weer ze kunnen verwach ten." Het weer als hobby: is dat een dure geschiedenis? „Dat hoeft niet. Het is maar net hoe ver je wilt gaan. Bij ons kun je al een badthermoter kopen voor net boven de drie gulden. Het an dere uiterste is die barograaf van een paar duizend gulden. Daar tussenin ligt er een keur aan mogelijkheden." Mocht er iets aan de apparatuur haperen, geen nood, zegt Bisselink. „De Weerwinkel verkoopt niet alleen maar spullen, maar heeft ook een apparaat achter zich staan dat reparaties uitvoert. Ook aan spullen die niet bij de Weerwin kel zijn gekocht."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17