Dagtoerisme in gereformeerd Nederland AIUTHI'VEX Leiden krijgt er een kerkgebouw bij Kerk Samenleving Zijn rondgang door het 'huis met de vele woningen', zoals protestant Nederland zich graag laat omschrijven, begon in het mid den van de jaren zeventig. Stol bezocht toen de Schooldag van de Theologische Universiteit in Kampen en vond dat zo apart dat hij zijn belevenissen op schrift stelde. Dat stuk is destijds geplaatst in de Leidse Kerkbode. Ook zijn verschijnen bij andere hoogtepunten in gereformeerde kring leidde tot verslagen, die met een zeke re regelmaat in studentenbladen en kerkbo des werden afgedrukt. De zoon van Stol maakte van elk afgerond verhaal in eigen beheer boekjes, die in beperkte kring wer den verkocht. „Toen dacht ik op een be paald moment: kom, we sturen al het mate riaal op naar uitgeverij Kok in Kampen en vragen of die er een echt boek van maakt." Stol schrijft in de eerste plaats voor zichzelf. Maar uit de manier waaróp hij zijn bevin dingen op schrift stelt, blijkt dat hij wel óog heeft voor een groter publiek. „Ik probeer het zo leuk en zo puntig mogelijk te formu leren, dat vind ik een sport. En ik haal er uit kerkbodes en boeken zoveel mogelijk ach tergrondinformatie bij. Dan denk je natuur lijk al snel aan het doorgeven aan anderen." Stols taalgebruik roept herinneringen op aan en staat bol van de verwijzingen naar de Statenvertaling en de psalmbundel in de oude berijming, waarvan vooral de kenners van deze geschriften zullen smullen. Hij probeert zich zoveel mogelijk in te leven in het jargon van de bijeenkomsten die hij be zoekt, het 'jiddisch van protestant Neder land'. „Ook de term tale Kanaans valt nog weieens, maar in kringen van de Gerefor meerde Gemeenten en Het Gekrookte Riet (de uiterste rechtervleugel van de hervorm de kerk - red.) zul je die nooit horen. Dat is daar alleen de taal van het bekeerde hart. Net zoals de uitdrukking 'mystiek' door de ze groeperingen wordt vermeden. Dat klinkt voor hen onaangenaam rooms. Maar een feit is dat deze wereld natuurlijk vol is van tale Kanaans en mystiek." Zijn inspiratie haalt Stol ook uit het Refor matorisch Dagblad, uit meditaties en bio- grafiën van hele zware dominees. „Weet je wat pas nog in het RD stond? De uitdruk king 'Bethel is nog geen Pniël'. Wat wordt daarmee bedoeld? Jacob had in zijn leven twee ervaringen met God. Bethel, met die ladder, maar verderop ook Pniël, dat ge vecht met de Man. Dat laatste is natuurlijk veel ingrijpender. Dit zijn twee stadia in de weg van de bekering. Als je Bethel hebt meegemaakt, ben je er nog lang niet. Dan moet je ook Pniël nog meemaken." Opmerkelijk genoeg wordt zijn werk ook binnen de groepen die hij beschrijft, ge waardeerd. „Leden van reformatorische studentenverenigingen bijvoorbeeld, die vinden het machtig. Je hebt daar toch een zekere strengheid. En als ik dan op een wat speelse, ondeugende manier met allerlei Als zijn landgenoten - 'van alles ontbloot' - aan de Costa Brava liggen te zonnen, spoort Leidenaar M. Stol naar hoogtijdagen van allerlei gereformeerde instellingen. Hij laaft zich aan de zendingsbijeenkomst van de Gekrookte Rieters in de Harskamp of laat zich als 'gewone gereformeerde' de les lezen door de 'ware wachters op Sions muren', tijdens de honderdste Schooldag van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn. De aangeboden geestelijke spijze blijft soms als een niet te verteren brok in zijn keel steken. Maar even gretig waagt hij zich 's anderendaags aan weer een nieuwe beklimming van het dogmatisch hooggebergte der vrijgemaak- ten. Stol begeeft zich graag onder de mannen broeders. Want: „Een dag onder hen te verkeren, daar schuilt onderwijs in", schrijft hij in het onlangs verschenen 'Langs 's He(e)ren wegen'. Een kostelijk boek waarin hij op ironische wijze verslag doet van zijn dagtoerisme in gereformeerd Nederland. kwesties omga, heeft dat voor hen iets be- vrijdends. Ik wil ook niemand beledigen, natuurlijk. Ik deel hun geloof voor een deel ook zelf, dus ik ben wel voorzichtig met wat ik opschrijf." M.Stol W5 \V' Langs *s He(e)ren wegen wmM Hij kan zich wel voorstellen dat buiten staanders 'deze hele wereld zien als één ra re dierentuin'.Als ik al een diepere bedoe ling met mijn werk zou hebben, dan is het dat ik aan hen wil laten zien dat gerefor meerden ook best leuk zijn." Stol - volgende week wordt hij 57 - komt uit een Gronings geslacht, maar is zelf opge groeid in Zeeland. Als professor in het Ba- bylonisch-Assyrisch (het spijkerschrift) aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft hij inmiddels al een stuk of zes wetenschappe lijke boeken op zijn naam. „Maar deze uit gave", Stol wijst naar 'Langs 's He(e)ren we gen', „is natuurlijk een stuk leuker. Hierin leg je je hart en kun je echt creatief zijn." De auteur behoort zelf tot de 'gewone Gere formeerde Kerken'. „Ik heb een klassiek ge reformeerde opvoeding gehad, met nog een snufje Statenvertaling en zeker de oude psalmberijming. Vanaf mijn jeugd heb ik al tijd graag gelezen in boeken over dogma tiek. en dan vooral de Dogmatische Studiën van Berkouwer. Het geloof is een grote schat. En de dogmatiek is ervoorxim die schatten uit te stallen. Daar is helemaal niets zwaarwichtigs aan. Berkouwers boe ken, dat vond ik heerlijke lectuur. Het is verkwikkend om zijn gedachtengang te vol gen." Met weemoed: „Maar tegenwoordig is er bijna geen dogmatiek meer, wist je dat? In onze postmoderne tijd mag je geen grote systemen meer bouwen. Üit de verslagen van Stol spreekt een grote mildheid ten opzichte van kerkgenoot schappen die door hun opstelling, ook in eigen kring, mensen vaak behoorlijk heb ben beschadigd. „Dat is juist. Kijk, Maarten 't Hart - die ik wel ken - heeft een andere weg afgelegd dan ik. Ik heb hem een boekje cadeau gedaan en ben vrij benieuwd wat hij hiervan zegt, éls hij er ooit iets van zegt. Ik ben binnenboord gebleven, en hij niet. Ik kan niet goed verklaren waarom de één er uit stapt en de ander besluit te blijven. Dat hangt toch af van omstandigheden. En ook waarschijnlijk van je ouders, hoe zij het ge loof beleven. Mijn ouders zijn opgewekte mensen, Groningers, die kunnen over het algemeen goed relativeren." Als gewone gereformeerde - die 'steeds in staat is gebleken om juist op tijd en lenig met de heersende kerkelijk-theologische wind mee te waaien' - is ook Stol inmiddels 'Samen op Weg' met hervormde geloofsge noten. De weemoed die doorklinkt in zijn verslagen uit vrijgemaakte en christelijk-ge- reformeerde kring, werpt de vraag op of hij niet liever een andere weg zou zijn ingesla gen? „Nu komen we inderdaad op iets moeilijks", erkent hij. „Ik hoor dus bij de Samen op Weg-kerk, in mijn geval de Hooglandse kerk in Leiden, bij dominee Al- blas. Daar voel ik mij wel thuis. Maar ik ver lang weieens terug naai' de catechismus-preken. Die heb ik in de M. Stol: „Gereformeerden kunnen ook best leuk zijn." Hooglandse al vele, vele jaren niet meer ge hoord." In de directe omgeving komt Stol wel aan zijn trekken. Zo is hij een geregelde bezoe ker van de hervormde evangelisaties, die voorheen in de Rijnsburgse tuin bouwschool en momenteel in de Katwijkse Voetiusschool worden gehouden. „Wat doe ik dan? Ik lees in het Reformatorisch Dag blad wie er spreekt, trek een zwart pak aan, pak mijn kerkboek van de Gereformeerde Bijbelstichting, doe die onder m'n snelbin ders en scheur naar de Voetiusschool. Hun geestelijke ligging kan ik goed begrijpen." 'Het vlakke middenveld dat Samen op Weg foto dick hocewoning heet' komt er ook in zijn boek maar bekaaid vanaf. „Ik vind het allemaal wat te braaf. Te modieus ook. Samen op Weg moet uitkij ken dat het niet wordt wat je in de vorige eeuw had, het weldenkende, gemoedelijke christendom." Maar laat hij ook weer niet te hard van stapel lopen. „Die beleving van: 'wij hervormden en gereformeerden sa men', wordt op het grondvlak heel diep be leefd. Dat is voor deze groep een deel van haar geloofsbeleving. Heel veel gelovigen willen helemaal niet meer weten van vroe gere verschillen. Alleen bovenop, bij de sy node, met al die regelingen, daar zijn pro blemen. De Gereformeerde Bond moet het niet onderschatten, dat sentipl saamhorigheid, van echt Saffie Dat is welgemeend. Dh Ook Stol gaat mee, al betreuna; door dit proces weer een aane het kerkelijk palet verdwijnt.k 't boek blijkt dat ik volop genieak kleurigheid, is misschien eerpr Iedereen vindt het natuurlijkaa dat al die kerken helemaal uö.' Maar dat wil natuurlijk niet tf-t geen plezier kunt beleven aaeli digheden van al deze groepem Somber over de toekomst vai h derland is Stol niet. „En dat Ijt 1 al te maken met het feit dat iJDe kringen kom. Bij de Vrijgemaoi reformeerde Bond, de Gerefqd; meenten, daar is een enorm ge jeugd, allemaal meelevend. I\ je er de ene kwestie na de anffo geloof leeft tenminste." Dezef vormen in zijn visie samen 'eol servoir van meelevende chri£ii praktijk leert dat er uit deze v oversteken naar het middenizii men op Weg, en die zijn daéft 1 inspirerende factor. Een moei dominee Plaisier, de nieuwe :oi secretaris-generaal van de H(is Kerk. Die is ook Bonder gewed; Als hij moet zoeken naar vertft het succes van de orthodoxe P* de termen kleinschaligheid, ftii schot en, 'eerlijk is eerlijk', oo'S' Maar ook diepe ernst. „Het bt heel slecht met je afloopt wai b geloof valt, leeft heel sterk. Dou worden opgevoed met die en geloof, word bekeerd. In de Su. kerken is natuurlijk een veel vendheid." Voor een eventueel volgend t graag nog naar een landelijkeL van de vrijzinnig hervormdeiL stranten gaan. „Ook dat is eer wereld, met een heel eigen sf< mij een uitdaging om daar reu gesprekjes aan te knopen en i die sfeer te typeren." In zo'n volgende uitgave zouM slag kunnen komen dat de au van een bijeenkomst van de r lieke Acht Mei Beweging. „Ot met vermaak rondgelopen. 0 inspanningen ziet van die pri) tholieken om bij de tijd te blij3 welgemeend, hoor. Daar genL Acht Mei Beweging is bijna pi ligt heel dicht bij de Samen o; wat ze daar doen. Als de bissi! verbood, zouden ze graag me en gereformeerden mee gaan 'Langs 's He(e)ren wegen, notitiesi ganger' is uitgegeven door Kok inf 27,50 gulden. u tdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 8 November NOORDWIJKERHOUT Eergisteren zouden de veldwachters Franken en Nyeboer zekeren P. v. D. naar Leiden transpor teeren, om eenige dagen gevangenisstraf te ondergaan. Van D., die reeds eenigen tijd het leven van een zonderling had geleid, hij sliep b.v. in 't stroo, at of sprak bijna niet en liep maar in zichzelf gekeerd rond, zoodat sommigen reeds aan krenking der geestvermogens dachten, verkoos echter niet te loopen. Naar 't station Pietgijzenbrug, ongeveer een half uur, het vrachtje te dragen, was den dienaars van den H. Hermandad wat kras. Fluks werd de brik van den stalhouder Doornbos gere- quireerd, de delinquent er op geplaatst en met bekwamen spoed daarheen gebracht, waar hij blijkbaar ongaarne wilde wezen. CONGO De Congo-negers, die op de tentoonstelling te Ter- vueren waren, zijn te Boma teruggekeerd. Men schrijft nu van daar: Niet zoodra waren zij ontscheept van den Professor Woerman", of het spel begon. Zij verkochten al wat zij in België hadden gekregen voor een appel en een ei en hadden spoedig weder kennis gemaakt met de jenever, die hun te Tervueren stelselmatig was onthouden. Een hunner verkocht een gouden uurwerk voor 10 fr. Na de kennismaking met de jenever kwam het tot een gevecht met de politie, waarin de laatste Europee- sche kleeren, die zij aan het lijf hadden, vernield en verscheurd werden. ANNO 1972 woensdag 8 november ALKEMADE De Rijnlandse Molenstichting heeft weer een poldermolen aan haar bezit toegevoegd, n.l. de molen van de Googerpolder, gelegen aan de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder, nabij Oude Wetering. Het is een ronde stenen mo len, indrukwekkend van afmetingen uitgerust metfokwieken. Zijn vlucht bedraagt 28.30 meter, waardoor hij tot de grootste poldermolens van Rijnland behoort en de grootste is van de 20 molens, die de Rijnlandse Molenstichting in beheer en onder houd heeft. De molen heeft een stalen vijzel met een opvoer- hoogte van ongeveer 4.30 meter. Op de molenbaard staat 1839, het jaar. waarin molenmaker Joost Timmers de gehele kap vernieuwde. De molen werd gebouwd in 1717. De laagste inschrijver was Dirk Cornelisz. van Grieken, die de bouw aan nam voor 7.990,-. Op het laatst van de wereldoorlog hadden de Duitsers de polder onder water gezet en na de bevrijding zond de overheid een pompinstallatie naar de Googerpolder om deze droog te maken. Toen bij de opstelling van de installatie een defect aan het licht kwam, spande de toen 70-jarige molenaar van de Googerpol der, Hein de Jong, de windmolen in. Eerst liet hij de molen langzaam draaien, omdat het water gevaarlijk hoog bij de vijzel stond. Geleidelijk voerde hij de snelheid op en al gauw kolkte het polderwater in de Ringvaart. Nog voordat de pompinstalla tie hersteld was had de molen de polder op peil en de pompin stallatie kon ongebruikt worden teruggezonden. De kerk op de hoek van de Koningsstraat en Willem de Zwijgerlaan. Vooral de toren viel op in de open ruimte. foto archief leidsch dagblad Uitvaartverzorging Van der Luit nam in 1978 het gebouw over. Veel is er aan de bui tenkant niet veranderd. Alleen de beplanting is wat voller en de entree is wat eigen tijdser geworden. foto dick hogewoning De plannen voor een kerkgebouw in Leiden-Noord werden al aan het eind van de veertiger jaren ge maakt. Het duurde echter nog tien jaar voordat het architectenbureau G. Hamerpagt/J. de Gruyter uit Arnhem de definitieve tekeningen het licht liet zien. Pas op 2 november 1962 werd het markante kerkge bouw op de hoek Willem de Zwijgerlaan/Konings straat officieel in gebruik genomen. De bouwkosten bedroegen 350.000 gulden. Dat het zo lang duurde voordat de aannemer aan de slag kon was het gevolg van het feit dat de hervorm de gemeente geen grond in deze omgeving bezat. In de zitting van 7 augustus 1961 gaf de gemeenteraad toestemming om een terrein in 'Noord' aan het kerk bestuur te verkopen. Daarvoor werd 62.500 gulden betaald. Twee maanden later metselde de toenmali ge wijkpredikant ds. M. Ottevanger de eerste symbo lische steen voor het Godshuis en kon aannemer Ge- brs. Den Ouden uit Alphen aan den Rijn met het werk beginnen. De kerk werd gebouwd in een periode dat er vrijwel nog geen hoogbouw was in dit gebied. De vrijstaan de kerk viel dan ook op. Vooral dank zij de 16 meter hoge toren, waarin een 17e eeuwse klok was gehan gen, afkomstig uit de Lakenhal. Het was een restant van het oude carillon van het Leidse stadhuis. Tevens was er een tegeltableau van keramiek te zien met daarop de vier evangelisten: Marcus, Johannes, Mat- theüs en Lukas. Kennelijk had men al een vooruitziende blik door uit te gaan van een gebouw dat ruimte bood aan slechts 232 vaste zitplaatsen. Bij drukke diensten werden stoelen bijgeschoven en werd dat aantal opgevoerd tot 325 plaatsen. Na veertien jaar viel het besluit om de Koningskerk weer af te stoten. Er werd afgestapt van het idee dat elke wijk een eigen kerk moest heb ben. Daarnaast bleek dat er aan de overkant van de Koningskerk geen woningen kwamen, maar de Groenoordhal. „Zonder vorige colleges te willen beschuldigen, moe ten we achteraf zeggen dat het beter was geweest de ze kerk daar niet te bouwen", aldus dr. Lamping, voorzitter van de centrale kerkeraad. Wel hield de wijkgemeente een predikant, die voorging in de Ma- rekerk. Niet voor niets werd er door voorzitter Jonge- jan van het college van kerkvoogden opgemerkt, dat het beter was de voorkeur te geven aan mensen bo ven stenen. „Wat heb je aan een mooie kerk als de fi nanciën het niet toelaten een predikant in stand te houden." Behalve door de hervormde gemeente werd het gebouw ook gebruikt door de Gereformeer de Gemeenten in Nederland, die er twee keer per zondag een dienst hield. Het wijkwerk vond onder dak in gebouw Rehoboth aan het Rapenburg. De kerk werd in 1978 overgenomen door uitvaartver zorging Van der Luit, die er een rouwcentrum in richtte. Aan het exterieur van de kerk is weinig veran derd. Wel zijn er rechts twee woningen en aan de lin kerzijde een garage gebouwd. Uiteraard is het interi eur wel aanzienlijk veranderd en aangepast aan het huidige gebruik. WÊBÈIÊBBKÊÊKÊÊ L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 OOuur 071-5128030 REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A J.B M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek nuuiuieudi.ue. v- ADVERTEf Maandag t/m vrijdag vanp' ABONNEMV bijvooruitbetaling: :l per maand (acceptgiro) u per kwartaal (acceptgiro) L per |aar (acceptgiro) Abonnees die ons een ma' verstrekken tot het autoidj van het abonnementsgeld korting per betaling. r VERZENDING PI, per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPtl Voor mensen die moeilijka ogen hebben of blind zijil leeshandicap hebben), is eet het regionale nieuws uit heti geluidscassette beschikbaar)' 0486-486486 (Centrum vof Lectuur, Grave) Auteursrechten v( ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanai 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 u en 19.00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30-11 15 en van 19.45-21 00 u. Special Care Unit 10 30-11 00 u 15 00-15 30 en 19 00-19 30 u.e Kinderafdeling: 10 30-12.00 en 14 00-19 00 u. (ouders de gehele d RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15 00 u en 18.30-19 30 u., kla daarnaast ook 11.15-12 OOu. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18 30-19 30u. (va 21 OOu.) Kinderafdeling: 14 30-19 00 u (voor ouders de gehele dag) j Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 ej RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalvej 14 OOu I Geopend van maandag 7 .00 tot vrijdag 19.00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenm transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de v overige afdelingen 14 15-15 00 en 18 30-19 30u met uitzonderin Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19.00-21 Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15 00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16 30en 18.30-19.30u. C voor kinderen onder 12 /aar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14 15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten 14 15-16.00 en 18 30-19.30 u. Neurologie 14.30-15 15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 00 en 19.00-21 00 u Verloskunde 14.15-15 00 en 18 15-19 OOu. (voor partners en overleg.) ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Leidenaar M. Stol flaneert langs rechtzinnige kraampjes

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14