.eiden Regio Coffeeshops protesteren tegen sluiting Alsnog vier miljoen voor Leidse economie derzolk 'Beter een bon van mij dan van de politie' dienstverlening en boete voor miljoenenfraude Paaskermis volgend jaar op Garenmarkt Stil protest ir Turkse lanisaties iDAG 8 NOVEMBER 1997 Drie coffeeshopexpoitanten hebben gistermorgen bij de commissie beroep- en bezwaarschriften geprotesteerd tegen sluiting van hun zaak. De buiten de singels gelegen coffeeshops AA en Take Away moeten dicht omdat het nieuwe beleid van de gemeente slechts coffeeshops in het centrum gedoogt. Coffeeshop Le Palais aan de Mors- straat krijgt gedurende zes maanden een slot op de deui wegens verkoop van drugs aan minderjarigen en het ver oorzaken van overlast. De raadsman van Le Palais vindt echter dat de politie niet kan bewijzen dat er softdrugs aan personen van onder de achttien is verkocht. De politie observeerde de zaak namelijk vanuit een raam aan de over kant en zou niet persoonlijk in het pand aanwezig zijn geweest. Bovendien wees de advocaat er op dat zijn cliënt bij twijfel altijd om een identificatiebewijs vroeg, maar dat sommige pu bers er nu eenmaal ouder uit zien dan hun leeftijd. Ook de overlast viel volgens de raadsman mee. Die was er weliswaar, maar niet erger dan bij een café of snackbar. Daarbij kon de herrie ook wel afkomstig zijn van de nabijgelegen coffee shop Kimono, maar die liet de gemeente ongemoeid, wat de raadsman in strijd achtte met het gelijkheidsbeginsel. Volgens gemeentejurist R. Le ver was er echter ook bij Kimo no een inval gedaan, maar was niet aangetoond dat deze cof feeshop zich schuldig maakte aan verkoop aan minderjarigen. Wel waren er, net als bij een in val in Le Palais, enkele tiental len kilogrammen softdrugs in beslag genomen. Dat is volgens de gemeente echter geen reden om tot sluiting over te gaan, evenmin als de twee bolletjes cocaïne die bij een bezoeker van Le Palais werden aangetrof fen en het in de coffeeshop aan wezige hasjpersapparaat. In tegenstelling tot Le Palais ging het bij AA en Take Away niet om ongeoorloofde praktij ken. Deze zaken hadden ge woon de pech om buiten de singels te liggen. De gemeente had ze achttien maanden gege ven om een nieuw onderkomen te vinden, maar dat bleek niet gemakkelijk. Zo wilde AA ver kassen van de Lage Rijndijk naar de Nieuwe Haven, maar kreeg geen verlof omdat de cof feeshop een negatieve invloed op de omgeving zou hebben, terwijl de gemeente er juist alles aan doet om het havengebied leefbaarder te maken. Ook Take Away slaagde er niet in om een pand binnen de singels te vinden, zodat beide coffeeshophouders de gemeen te van tegenwerking betichtten. Die beweerde op haar beurt slechts de regels voor vestiging te toetsen en vond het niet haar taak om als 'makelaar voor cof feeshophouders' op te treden. Om de coffeeshops 'dan maar' te sluiten was volgens de eigenaars echter niet eerlijk. AA vond dat de gemeente in ieder geval een uitspraak van de rech ter over zijn zaak diende af te wachten, terwijl Take Away meende onvoldoende gelegen heid te hebben gehad om zich over het nieuwe beleid uit te spreken. Wal de commissie van deze standpunten vindt, zal ze uiterlijk eind deze maand in de vorm van een advies aan de burgemeester kenbaar maken. De ontwerpnota evenemen- tenbeleid heeft grote invloed gehad op de locatie van de volgend jaar te houden paas kermis. Tot en met dit jaar werd de kermis op het terrein van de Leidse Groenoordhal- len gehouden. Omdat daar volgens de evenementennota in 1998 twaalf keer een festijn mag worden georganiseerd, heeft de directie van de Groenoordhallen geen trek meer in de zesdaagse kermis. Zes dagen kermis betekent zes evenementen en dat houdt in dat er nog maar zes dagen overblijven voor andere eve nementen. De kermis wordt nu verplaatst naar de Garen markt, begint op woensdag 8 april en duurt tot en met twee de paasdag, 13 april. Het plein voor winkelcen trum De Kopermolen was in eerste instantie een alternatief, maar bleek door verkeerstech nische problemen geen haal bare kaart. De keuze voor de Garenmarkt is een logische, vindt A. van der Luit, gemeen teambtenaar en secretaris van de Stichting Evenementen fonds Leiden. „Op de Garenmarkt mogen volgend jaar zestien evene menten worden gehouden. Naast de kermis is er dus nog ruimte voor tien andere eve nementen en zoveel aanvra gen zijn er voor de Garen markt niet binnen." geroofd op station Een nog onbekende groep jongeren heeft gisterochtend egen uur op het Stationsplein een 18-jarige Alphense :r mishandeld en van zijn tas beroofd. De jongen werd ij de groep passeerde om zijn nek gegrepen en vastge- een ander stompte hem in zijn gezicht en greep zijn tas. lij zich wist los te rukken en zijn tas probeerde terug te a werd hij opnieuw geslagen. De groep ging er daarna or in de richting van de Schipholweg. De politie is op zoek ituigen van het incident. Zij kunnen zich melden via 071 - ckcr meldt zich Een 34-jarige Leidenaar heeft zich gisteren bij het poli- ;au aan de Langegracht gemeld omdat hij 'het allemaal is en een aantal inbraken wilde bekennen. De man is aan- den en wordt de komende dagen verhoord. atten over armoede Twee debatten over armoede worden de komende twee gehouden in het Leidse Antonius Clubhuis. Deelnemers merleden die de vraag voorgelegd krijgen of het mogelijk ederland afscheid te nemen van de armoede. De debatten organiseerd door de Taakgroep Armoede van de Leidse an Kerken. Het eerste debat wordt aanstaande maandag den. Deelnemers zijn dan de Kamerleden S. Noorman- yl (PvdA), S. Czyzewski (Groen Links) en E. van Middel- TPV). Twee weken later, op maandag 24 november, is het irt aan G. Terpstra (CDA), A. van Blerck (WD) en L. van RPF). De debatten beginnen steeds om 20 uur en worden zeten door C. Broeijer, voorzitter van de afdeling Leiden PvdA. Gemeente krijgt na drie weken duidelijkheid De gemeente Leiden krijgt als nog de verwachte 3,9 miljoen Grote-Stedengeld voor de ver sterking van de stedelijke eco nomie. Het geld komt uit de 220 miljoen die het Rijk heeft uitge trokken voor projecten die de economie van de 25 grote ste den ten goede komen. Met de bijdrage kan Leiden de uitbrei ding van het Groenoordhallen- complex en de aanpak van de Surinamestraat en de Antillen- straat ter hand nemen. Daar naast kan de gemeente met het geld onder andere een toeris tisch bezoekerscentrum bij de Zijlpoort financieren. Drie weken geleden maakte het ministerie van binnenland se zaken de voorlopige toeken ning van het Grote-Stedengeld bekend. Daarbij ontstond in Leiden enige onrust toen bleek dat er voor de stad voorlopig niet meer dan 125.000 gulden beschikbaar was. Wethouder P. Langenberg maakte zich echter geen zorgen. „Wij zijn er steeds vanuit gegaan dat we ons aan deel van 3,9 miljoen zouden krijgen", meldt hij. Projecten Het maximale aandeel van Lei den in de Grote-Stedenpot was van het begin af aan vastgesteld op 3,9 miljoen. Om dat geld in derdaad binnen te krijgen, moest de gemeente nog wel een aantal projectvoorstellen indie nen. Van de elf projecten die de gemeente heeft ingediend zijn er nu zeven, met een totale waarde van 6,3 miljoen gulden, goedgekeurd. Voor Langenberg ligt het zwaartepunt bij de besteding van de Grote-Stedenmiljoenen in Leiden-Noord. Dat wil zeg gen dat wat hem betreft in ieder geval de Groenoordhallen, de Suriname- en Antillenstraat en de Zijlpoort aan de beurt ko men. „We hebben dat opgesteld als een gebiedsgerichte econo mische structuurverbetering. Dat scoorde goed bij Binnen landse Zaken", aldus de wet houder. Ook de uitbreiding van winkel- en cultuurfuncties rond de Aalmarkt en de Breestraat en de aanleg van een route langs ambachtelijke musea en werk plaatsen in de binnenstad heb ben voor Langenberg hoge prio riteit. leiden Het bord onder het inrijverbodsbord aan de Vrouwenweg in Leiden is zwart gespoten. Onder het verbodsbord staat normaal gesproken aangegeven dat er op de weg alleen verkeer mag rijden tussen 7 en 9 uur en van 17 tot 18 uur. Landbouwvoertuigen en lijnbussen mogen wel van de weg gebruik maken. Als het aan de bewoners van de Vrouwenweg ligt, is slechts langzaam verkeer welkom. Dit om met name fietsende jongeren, op weg naar school, te bescher men. Op 21 mei verongelukte een 6-jarig meisje dode lijk op de Vrouwenweg toen zij werd aangereden door een vuilnisauto. Sindsdien eisen de bewoners dat de Vrouwenweg voor autoverkeer kan worden afgesloten met een beweegbare paal. foto henk bouwman Leids echtpaar is gisteren door de Haagse ïtbank veroordeeld tot dienstverlening en boete van 50.000 gulden voor hun aandeel in miljoenenfraude met hypotheekgelden. De 'rdwijkse handlangers van de Leidenaars kre- dezelfde straf. 'e twee echtparen lieten huizen in Leiden der andere in de Nassaustraat, de Groenesteeg, de Paul Krugerstraat, op de Mors- weg en aan de Oude Singel) taxeren tegen een te hoge waarde. Met de te hoge taxaties peuterden de handelaren in onroerend goéd bij enkele gro te banken en verzekeraars flinke hypotheeksom men los. Op deze manier kwamen de stellen snel aan liquide middelen. De overwaarde van de hy potheken werd gebruikt om huizen op te knap pen en om stromannen mee te betalen. De stromannen sloten de hypotheken op hun naam voor de Leidse en Noordwijkse fraudeurs af. Op die manier konden de echtparen de geld- verstrekkers wijsmaken, dat de panden voor ei gen bewoning waren bestemd. Dat leverde een hogere hypotheek op dan een beleggingspand. Om de hypotheken te krijgen, vulden de vier ver valste werkgeversverklaringen in voor hun hulp jes. Die werden op hun beurt beloond met be dragen van vijf- tot tienduizend gulden. De ondoorzichtige handel in huizen en hypo theken en de valsheid in geschrifte komt de bei de heren nu op 240 uur onbetaalde arbeid, zes maanden voorwaardelijke celstraf en 50.000 gul den boete te staan. Rechtbankpresident Holtrop veroordeelde de dames tot 180 uur dienstverle ning en vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier van justitie eiste twee weken gele den nog anderhalfjaar cel voor de heren en een jaar cel voor hun echtgenotes. emeente Leiden moet zoeken in hoeverre de Nederlandse Vriend- isvereniging en Dostluk in Leiden worden eerd door de Grijze •n. Dat stelt SP-raadslid ergeer in schriftelijke n aan burgemeester en luders. geer baseert zijn vragen boek van de journalis- tella Braams en Meh- Jlger over de activitei- ui Turks extreem rechts derland. De twee Leidse isaties worden daarin name genoemd als in- igen die door de Grijze in worden gebruikt als lantel voor hun ex- rechtse propaganda, chrijvers van het boek iten na het uitkomen hun boek onderduiken at ze werden bedreigd. SP'er wil onder andere en W weten of de twee se organisaties direct of :ct steun krijgen van de ;ente. Vergeer stelt dat nisaties van de Grijze en moeten worden uit ten van gemeentelijke die'. Hij stelt dat de e Wolven 'een fascis- e en militante ideologie elen aan activiteiten die gericht zijn Turken op tten tegen andere bevol- igroepen'. de Leidse politie is ove- s niets bekend van tuele criminele activitei- 'an de Turkse organisa- ,Maar wij houden hier niet bij namens welke lisatie iemand iets aldus politiewoord- derT. Stuifbergen. brekers met to aan de haal :ers hebben gisteren in rdorp behalve sieraden en auto, een BMW 318, ge- i. De dieven zijn het huis eZomerkade vermoedelijk van de dag binnenge- en. Ze vernielden een )je boven een buitendeur ommen naar binnen. In lis vonden ze de contact- 1 van de auto. De bewo- •ntdekten de diefstallen bij comst, 's avonds even na uur. Vervolg van voorpagina leiden timoteus waarsenburg herman joustra Het volgende proefkonijn is De Groot, gebeld vanuit café De Zijlpoort. De taxi komt iets te vroeg. Even wachten is echter geen probleem volgens de chauffeur, die in zijn auto een sigaretje gaat roken. „Als ik zie dat m'n klanten roken, rook ik zelf ook. Anders niet. Van mij mag iedereen alles'in mijn auto. Roken, drinken, eten. Al nemen ze een waterpijp mee. Alleen geen vette, druipende hambur gers. Want dan kan ik de boel gaan opruimen. En mensen die echt laveloos zijn, mogen van mij niet in de auto roken. Die branden namelijk de halve be kleding weg." Bij De Groot is een echt rook vrije taxi dus niet mogelijk? „Tja, op verzoek kan natuurlijk niet gerookt worden in de auto. Maar een beetje shaglucht is bijna onvermijdelijk." Terwijl de radio zachtjes op de achter grond speelt, levert de taxi ons veilig thuis af. Wederom met een declaratiebonnetje, maar wel een gulden goedkoper dan de eerste rit. Rijden in een taxi blijkt erg „gemakkelijk en comfortabel te zijn. Dus bellen we meteen maar de volgende: De Ambassa deur. Tien minuten later staat een slee, die eerder aan het Corps Diplomatique dan aan een taxibedrijf doet denken voor de deur. „Acht cilinder, au tomaat met leren bekleding", laat de chauffeur die in een-ui terst correct pak is gestoken, trots weten. Zeer bescheiden manoeuvreert deze chauffeur zijn rijdende fort door de bin nenstad. Ook in deze auto is ro- kep toegestaan en blijkt het ge ven van een bonnetje geen en kel probleem. De ritprijs ligt zelfs onder de veertien gulden. En voor de tweede maal die middag staan we in café De Zijl poort. Een biertje dan maar, want wij hoeven vandaag niet te rijden. Net als wij het laatste slokje nemen, staat taxi Schutte voor de deur. Netjes houdt de bestuurder de portieren voor ons open. Er mag gerookt wor den, maar liever niet. „Als men sen met een sigaret de auto in willen stappen, vraag ik hen het rokertje te doven." Terwijl de chauffeur volop grapjes maakt, rijdt hij ons vlot naar de ge wenste bestemming voor slechts 12,55 gulden. In de auto liggen enkele klachtenformulie ren. ,,Als mensen iets t,e klagen hebben over een rit kunnen ze zo'n formulier insturen. Maar we krijgen zelden klachten." En een bonnetje? Ook geen pro bleem. „Je kunt beter van mij een bon krijgen dan van de po litie." Het aanbod van taxi's aan de achterkant van het centraal station in Leiden is groot. Er blijkt echter nauwelijks verschil te bestaan tussen ritprijs en service van de diverse ondernemingen. foto mark lamers Ook de volgende taxi blijkt een rookvrije te zijn. Taxi Koenes. „Ik rook zelf niet, maar kan het klanten die erop staan te roken natuurlijk niet verbie den. Ik heb één klant die stee vast naar mijn taxi loopt, omdat daar niet gerookt wordt." De chauffeur praat graag over zijn werk. Zo blijkt de man ook voor Eurotransplant met organen te rijden. „Deze auto heeft ook de mogelijkheid om een zwaailicht te voeren." Zijn 'spoed'-rijvaar- digheid komt hem goed van pas, want ondanks de spits ver voert hij ons zeer snel door de stad. Een kleine tien minuten later staan we weer in ons 'stamcafé'. In de hand een bon netje met daarop 13,05 gulden. Tijd voor de laatste rit. Wielkens. Ook deze auto is keurig op tijd. Op het dash board weer een niet-rokenstic- ker. „Je maakt in de taxi van al les mee: blowen, drinken, snui ven. Roken is het minst erg. Ik vind alles best. Maar ze moeten alleen geen bende van m'n auto maken." Dan zijn we er. De prijs ligt 15 cent onder het maximum-tarief (13 gulden) dat Wielkens rekent voor stadsrit- ten. Zes ritten met zes verschillen de bedrijven uit de regio. Wat valt er nu het meeste op? Het verschil tussen de 12,50 gulden voor de rit van Schutte en de 15,50 voor de rit van Eltax over hetzelfde parcours. Drie gulden is veel geld op zo'n bedrag. Re den voor ons om deze twee ui tersten nogmaals te testen. Dus nog maar een keer naar de kroeg en terug. Dit keer betalen we 14,45 gulden voor de Eltax - rit en 14,25 voor de rit van Schutte. Toevalstreffers, die wisselen de bedragen? Ja, want navraag bij de verschillende chauffeurs leert dat elk taxibedrijf in de Leidse regio 3,10 gulden per ki lometer rekent. Dus liggen prijs verschillen louter aan de route die de betreffende chauffeur rijdt. Moet een chauffeur dan een bepaalde kennis van de stad hebben? „Als je op de taxi gaat rijden, moet je twee dagen mee met een instructeur <^ie je de belangrijkste routes in de stad laat zien. Daarnaast moet je weten waar enkele belangrij ke locaties zoals bejaardencen tra en ziekenhuizen zijn. Daar na ga je zelf op pad. De enige hulp die je dan nog hebt als je de weg niet weet, is een straten- boek", laat de Schutte-chauf- feur weten. Wat zijn dan wel de verschil len tussen de diverse taxibedrij ven? Want die zou je in tijden van onderlinge concurrentie toch verwachten? Laten we voorop stellen dat het een zeer kleine steekproef betreft die ze ker niet als representatief hoeft te worden beschouwd, maar wel een aardige indicatie geeft. Wat ons vooral opviel, zeker na de twee extra ritten met Schutte en Eltax, is dat vrijwel alle be drijven gelijk zijn in service, snelheid en prijs. Slechts de au to's van De Ambassadeur on derscheiden zich van de overige taxi's door een luxer interieur. Ook hun chauffeur zag er iets netter uit dan de overige taxirij ders. Voorts blijkt een volledig rookvrije taxi niet te bestaan. Want alleen in de Eltax-wagens mag niet worden gerookt, maar ook dat bleek geen garantie voor een rookvrije auto te zijn. Wat betreft de verkeersveilig heid zijn ook alle geteste bedrij ven ongeveer gelijk. In ons bij zijn gedroeg iedere chauffeur zich redelijk netjes in het ver keer. Alle chauffeurs zagen er verzorgd uit en alle auto's kwa men op tijd. Dat wil zeggen dat ze altijd binnen de tijd arriveer- den die de centrale noemde. Geen van de auto's draaide sto rend harde muziek en geen en kele chauffeur praatte te veel. En ten slotte werd in elke taxi zonder morren een bonnetje uitgeschreven. Kortom, de 'concurrentie strijd' in taxiland lijkt meer op een stunt om het eigen bedrijf in de publiciteit te brengen. Voor de consument maakt het bar weinig uit door welk bedrijf hij of zij zich laat vervoeren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13