Europese klappers in Tokyo Weg en wiel tddy Bestelauto v/h Jaar si) Gorris Leiden bv 'i der Plas bv gelvrije fabrieks-BMW jepel door de bocht Eén week gratis Mercedes A-klasse rijden? Fietsvakantie met kinderen in trek Q C 7 NOVEMBER 1997 9 BMW Cl: Hernieuwde samenwerking met Bertone RIJSWIJK Op de Internationale Auto- mobil Ausstellung in Frank furt toonde BMW kort gele den voor het eerst het proto type Cl, de overdekte motor- Fiets. Bij deze wereldpremiè re maakte BMW bekend dat het de Cl in samenwerking met de Italiaanse fabrikant Bertone zal gaan realiseren. Conceptontwikkeling en ont werp zijn van BMW, de serie productie zal plaatsvinden in de fabriek van Bertone. Naar verwachting zal de Cl in het voorjaar van 2000 op de markt komen. De Cl is een geslaagde com binatie van een auto en een motorfiets, vooral bedoeld voor gebruik in de stad en in druk forensenverkeer. Bij de ontwikkeling kon BMW goed gebruikmaken van de aan wezige kennis in het bedrijf op het gebied van zowel au to's als motorfietsen. De Cl combineert de voor delen van beide: de veilig heid en het comfort van een auto en de hanteerbaarheid, het handzame formaat en de economie van een motor fiets. Voor de aandrijving zorgt een 1-cilinder viertakt- motor met geregelde kata lysator in combinatie met een traploze automaat. Door zijn brandstofverbruik van slechts drie liter per 100 kilo meter 1 op 33) mag de C1 zich meteen al 'green bike' noemen, een milieubewust alternatief voor de conven tionele vormen van individu eel vervoer in de stad. AJ eerder werkte BMW sa men met de vermaarde Itali aanse ontwerper en carros- sier Nuccio Bertone. In de ja ren '60 ontwierp en produ ceerde Bertone bijvoorbeeld het koetswerk van de 3200 CS, ook bij het ontwerp van de 'nieuwe klasse' 1500 was hij betrok ken. )ndei rnee'i voor Fiat, Opel en Volvo bouwt Bertone thans jaarlijks zo'n 30.000 bijzondere auto mobielen en cabriolets. Als Europese motorfietsfabrikant is BMW marktleider in de klasse boven 500 cc. Met 50.465 verkopen over de ge hele wereld was 1996 voor BMW Motorfietsen het vier de recordjaar in successie. :swagen Caddy is uitgeroepen tot Bestelauto van het Jaar Jij deze verkiezing, een initiatief van het vakblad Auto- Management, wordt naar een aantal factoren gekeken ijvoorbeeld service. De jury was van mening dat de VW- jatie een goede naam heeft opgebouwd in de bedrijfswa- lor. De diverse modellen staan bekend als degelijk en be- 'aar. Andere belangrijke punten waren de gunstige lease- van de Caddy, die mede het gevolg zijn van de hoge rest ful, de gunstige verbruikscijfers van de inmiddels bekende ïotoren en het reparatie/onderhoudscontract. De jury kjgpvendien de asymmetrische achterdeuren, die het laden ?n vergemakkelijken, doordacht en praktisch. De VW Q0S sinds begin 1996 op de Nederlandse markt, .oc ir). ^Rijndijk 278, Leiden ion (071)589 60 00 3c ichtsweg 14, Katwijk 9>on (071)402 61 61 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. ar jj|;>or staatshoofden, ssirdigheidsbekleders en 25|ustriëlen worden vaak 'ciale bedrijven voor- S 'extra veiligheidsvoor- )nn. Dan moet gedacht I3an gepantserde deu- s plwerend glas en spe lden. BMW heeft nu 5Qlel dat af fabriek is uit- iet deze beschermende :k jingen en dat bij elke 1° bi worden gekocht, de 17tection. ■Tleel van het af fabriek /an deze veiligheids- lingen, noemt BMW de isten en de betere af- Skwaliteit. De prijs die Inteert voor de 540i I pn bedraagt 275.000 gulden, zo'n 125.000 gulden meer dan de 'gewone' 540i. De extra BPM die de klant betaalt bedraagt zo'n 33.000 gulden. Voor dat geld krijgt de koper een auto die is voorzien van ko gelwerende matten van arami- devezel in de deuren, de wiel kasten, de hemel, de dakstijlen en de wand tussen kofferbak en interieur. Verder is speciaal glas gebruikt dat de inzittenden be schermt tegen kogels en aanval len met slagwapens. Tegen meerprijs zijn kogelwerende banden leverbaar. BMW bena drukt dat de rijeigenschappen van de 540i Protection, door het relatief geringe extra gewicht (165 kg) niet te leiden hebben gehad van de extra beveiliging. fcO LEIDERPQRP B.V. IVECO MLeiderdorp is dealer voor de gehele lijn bedrijfswagens van IVECO. SVECO Daily bestelwagen tot aan hetvlaggeschipcle Iveco Eurostar, ,9vECO Daily bestelwagen tot aan.het vlaggeschit 'B.' ?d m ive trekkracht verdeling op Honda Prelude 1| "autoconstructeurs zijn 's in het bedenken van Je afkortingen voor technische vondsten. Zo elde Honda voor de vo- geïntroduceerde Prelude fnaamde ATTS, een af- flie staat voor Active I Transfer System (Actie- bracht Verdeling). Dit l moet het bochtgedrag luto sterk verbeteren, ^let meer trekkracht leidt wiel in de buitenbocht. iude beginjaren van de ,%iel breken technici -i hoofd over de aandrij- k»jan. Daarbij moet niet '.pdacht worden aan de jtJssen vóór-, achter- of le&andrijving, maar ook ferdeling van de krach- |en de beide aangedre ven. Rechtuit rijdend is 3 it een probleem, want et elk wiel dezelfde snel- J)ben, maar in bochten ^buitenste wiel de lang- Jaf en moet het dus meer Tcunnen maken. Jaarom niet mogelijk om Et ar aan te drijven, want ;een snelheidsverschil (iet linker en het rechter jgelijk zijn. Deze voor- werd al lang geleden nden en staat bekend als frentieel. Zo'n differen- Jft echter een belangrijk SAls één van beide wie- Tvelke reden dan ook de 5ijgtdoorte slippen, Jle kracht van de motor sar dat slippende wiel. Merendeel is een goede ng om snelheidsverschil- en de twee wielen mo maken, maar veel wen- jzou het zijn als ook de achten van de wielen ten konden verschillen. :e is het stuur- en bocht- ielangrijk te verbeteren. Bies dat heeft Honda voor (ekregen met ATTS. I eigenlijk een differen- actief de aandrijfkrach- Jen de twee aangedreven kan variëren. Die verde- fdt bepaald door elek- die daarbij gebruik kan informatie over de jelhoek, de G-krachten motorkoppel. De trek- jerdeling kan variëren 50-50 bij rechtuitrijden Ömaal 80-20 (of anders bochten. Het verdelen van de trekkracht geschiedt met behulp van hy draulische koppelingen, die het gedrag van het differentieel be- invloeden. Daardoor gaat in een bocht meer trekkracht naar het buitenste wiel, dat ten opzichte van het binnenwiel als het ware accelereert. De auto draait daar door versterkt in de richting waarin de bestuurder stuurt. Een bijwerking van het systeem zou kunnen zijn dat de auto de bocht wil blijven rijden om het buitenste wiel meer trekkracht krijgt toegevoerd. Maar dat heeft Honda verholpen door de wielstanden bij het verdraaien van het stuur aan te passen. Het resultaat van het ATTS is frappant, vooral in extreme bochtsituaties. De Honda Prelu de met dit systeem blijft veel langer neutraal en reageert nau welijks meer op plotseling gas- geven of gas loslaten. Dit in te genstelling tot de Prelude zon der dit systeem, die dan een duidelijke onder- en overstuur reactie vertoont. Je voelt dat de auto met ATTS gewoon door de bocht trekt, terwijl de auto zon der de neiging heeft rechtuit te willen. ATTS is voorlopig alleen lever baar op de Honda Prelude met 2,2 liter motor. Tot voor kort was deze auto standaard voor zien van vierwielbesturing, maar als ATTS wordt gemon teerd vervalt de vierwielbestu ring en heet de auto Prelude 2.2 VTi S. De.prijs van dit model bedraagt 72.990 gulden. Dat is 5.000 gulden meer dan de ver gelijkbare Prelude met vierwiel besturing. www.multilease.nl of bel: 071-5355656 [MlMuttiLease Ruim een miljoen bezoekers trok de Tokyo Motor Show, de autotentoonstelling die woensdag haar deuren sloot. Hoewel dit jaarlijkse evenement natuurlijk vooral voor Japanse fabrikanten dé gelegenheid is om zich uit te le ven, weten ook steeds meer automerken uit Europa en Amerika de show te vinden. De fraaie Z07 roept vooral herinneringen op aan de klassieke BMW 507. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Een voorbeeld is Volkswagen, dat met de spectaculaire W12 de nodige aandacht trok. Het knalgele studiemodel met een heuse 12-cilinder onder de kap, was een van de Europese klap pers op de Japanse show. De bezoekers waren niet rond deze samen met Ital Design ontwor pen 'namaak-Ferrari' met echte vleugeldeuren weg te slaan. Het was voor het eerst dat VW een motor presenteerde met meer dan zes cilinders. In feite is het blok een samenvoeging van twee VR6 motoren, zoals VW die in sommige productieauto's toepast. Met zijn 5.6 liter in houd levert het 'duoblok' 420 pk. Een andere Europese klapper was de Maybach van Mercedes- Benz, een wanstaltige auto (gro ter dan de S-klasse) die binnen drie jaar de concurrentie moet aangaan met Rolls-Royce en Bentley. Hij is voorbestemd om de meest luxe en ook duurste Mercedes ooit te worden. Leder, hout en high-tech voeren de boventoon. De auto is zo ruim dat de passagiers achterin lang uit een tukje kunnen doen. Te levisie kijken en/of iets uit de bar nuttigen, kan ook. Dat de auto warm zal worden ontvan gen door oliesheiks en andere rijken op aarde staat bij voor baat vast. De limousine, ver noemd naar de ontwerper van de eerste Daimler, wordt met de hand gemaakt en zal rond een half miljoen gulden (en meer) gaan kosten. Concurrent BMW toonde zich in Japan ook niet onbetuigd en stal de show met de Z07, een studiemodel van een sportieve auto met overduidelijke trekjes uit het verleden. Zo roept hij vooral herinneringen op aan de fraaie 507 waarvan er tussen 1956 en 1959 slechts 252 zijn gebouwd. Voor de aandrijving van de tweezitter zorgt een 8-ci- linder motor. Het is zonder meer een prachtige auto die on getwijfeld een groot succes wordt als hij in productie komt. De beslissing daarover wordt binnen een halfjaar genomen. De studie omvat nu nog een open roadster en een gesloten coupé. Andere bijzondere verschijnin gen in Tokyo waren de station wagon van de nieuwe Opel As- tra, die in Europa nog niet te zién was, en de Alfa 156. Deze .laatste is een belangrijke kandi daat voor de titel Auto van het Jaar 1998, nu de Baby Benz of wel de A-klasse van Mercedes zo jammerlijk 'ontspoord' is. Het sleutelwoord op de jongste Tokyo-tentoonstellingwas 'milieu' en in het verlengde daarvan 'hybride'. Auto's dus BLIK IN HET VERLEDEN Met de legendari sche T-Ford zette Henry Ford een eeuw geleden Amerika 'op wielen'. Er ging een wereld open voor de Amerikanen want het ingenieuze appa raat op wielen kon bijna overal komen. In 1915 ging er voor het eerst een auto, uiteraard een T-Ford, over het beruchte traject Yuma-Cabor- ca. Deze handelsrou te van Yuma in het zuiden van Arizona, via Ajo naar het Mexicaanse stadje Caborca voerde door onherbergzaam ge bied en was zeer on veilig vanwege de aanwezigheid van indianen. In de loop der tijden zijn daar duizenden mensen gedood bij hun po ging het woestijnge bied te doorkruisen. Deze week reden vierT-Fords de route na van die eerste rit, 82 jaar geleden. Echt veel is er in al die jaren niet veran derd, behalve dan dat de indianen zijn verdwenen. foto ap gane Scénic waarmee de Haag se Mazda-importeur Auto Pala ce de Binckhorst bijzonder in zijn nopjes is. Volgens directeur Van Dijk komt de 'reddende en gel' deze zomer reeds op de markt voor een prijs van rond de 24 mille. In uiterlijk en om vang is de Mazda Demio verge lijkbaar met de Daihatsu Gran Move. Nieuws is ook dat een nieuwe versie van de sportieve Mazda MX-5 in de lente van 1998 zijn opwachting maakt. Een nieuwe 2.0 liter motor en het gegeven dat Mazda de slaap uit zijn ogen heeft gewreven (opklapba re koplampen zijn dus verdwe nen) zijn de belangrijkste ver nieuwingen. In conceptvorm stond er in Tokyo ook de nieu we (grote) ruimteauto, nu nog MV-X geheten, die de weinig spannende Mazda MPV gaat opvolgen. Op de Mitsubishi- stand waren de nieuwe Space Wagon en Space Runner te be wonderen. Daihatsu trok de aandacht met de NCX, een stu diemodel dat in de loop van volgend jaar naar ons land komt om het gat tussen Cuore en Charade op te vullen. Een opzienbarende wagen, die men niet direct van Volkswagen zou verwachten: de W12 met een 12-cilinder motor. foto» pon die worden voortbewogen door twee krachtbronnen, waarvan de één elektrisch en dus super- schoon is en de andere minder schoon omdat hij het doet op benzine of diesel. Japan gelooft in deze variant en Toyota was dan ook aanwezig met de Prius, de eerste hybride die ook daad werkelijk op de markt komt, op 10 december. Voorlopig blijft deze 'groene' auto, waarvan er duizend per maand worden gebouwd, ech ter in Japan. De vraag in eigen land overtreft nu reeds vijfmaal de productie. Vandaar dat nu nog niet duidelijk is of hij op de wat langere termijn ook naar Europa komt. Dat laatste, wél of niet naar Europa, geldt eigenlijk voor veel Japanse auto's op de show. Het is moeilijk boven ta fel te krijgen of en wanneer een bepaald model naar Europa komt. Schrale troost is dat de importeurs met hetzelfde euvel te kampen hebben. Zo ziet de show in Tokyo 'zwart' van de leuke auto's en/of studiemodel len die op het Europese wegen net niet zouden misstaan. Vraagt men echter naar de wer- kelijldieidszin dan is veelal slechts een beleefde buiging en een glimlach het antwoord. Wat in ieder geval wél naar Eu ropa en dus ook naar ons land komt was te vinden op de Ma- zda-stand in de vorm van de Demio. Dat is een kleine ruim teachtige auto la Renault Mé- De MV-X, hier nog in conceptvorm, gaat de nieuwe Mazda MPV worden. teeds meer ou- W j ders kiezen voor een fiets vakantie samen met de kinderen. Daarmee wordt een vakantie be doeld waarbij de fiets het belangrijkste ver voermiddel is. Een va kantie met de fietsen op het dak van de auto is iets heel anders. De vereniging voor fiets reizigers De Wereldjiet- serhoudt komende zon dag in Duivendrecht een informatiemiddag over fietsvakanties met kinde ren. Hier wordt uit de doeken gedaan wat daar allemaal bij komt kijken. Het gewicht en de hoeveelheid bagage nemen vanzelfsprekend fors toe, vooral als kleine kinderen nog in fiets- stoeltjes meegaan. Voor elke fietsvakantie geldt dat alles wat thuis blijft, meegeno men is. Hoe kleiner de kinde ren, des te meer moet er mee. Probeer maar eens te schrap pen op een paklijst met schone kleren, speelgoed en luiers voor als ze heel klein zijn. Fietsen Fietsen met kinderen betekent veel pauzeren. met kinderen vereist de nodige aanpassing. De dagafstanden zullen niet zo groot zijn, omdat er vaker gestopt wordt, drukke wegen en zware hellingen zijn ongewenst. Er is uitstekend materiaal te koop dat een goede basis vormt voor een dergelijke vakantie. Stevige fietsen met de juiste versnellingen, solide bagagedra gers en sterke, ruime tassen. Een handige oplossing voor het extra gewicht is een bagagewa gentje. Er zijn zelfs types die ge schikt zijn om kinderen in te archieffoto vervoeren. Tweewielerspecialist Tarde geeft zondag demonstra ties van wat er zoal op de markt te koop is. Techniek en uitrus ting zijn uitvoerig te bekijken op de informatiemiddag, maar ook vertellen ervaren reizigers met kinderen over hun belevenis sen, vaak aan de hand van een diavoorstelling. De middag wordt gehouden in het Dorpshuis, Dorpsplein 60 te Duivendrecht bij Amsterdam. Het is tien minuten lopen van het metrostation Duivendrecht. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9