Meepraten gaat deel IRA te ver Servië en Albanië praten voor het eerst sinds 1947 Buitenland Monumentale woning kieind\TchterVan 'Moord op Rabin was complot' Serviër bekent tientallen oorlogsmisdaden Europese Commissie zwakt banenplan af Actie tegen Belgische rechter is onterecht IJDAC 7 NOVEMBER 1997 JL XXJl 1 JB^JL 1 Jls AFP Agencc France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers D Premier Fatos Nano van Albanië heeft deze week een gesprek gehad met de Servische president Slobodan Milose vic over de Albanezen in Kosovo. Het was de eerste ontmoeting tussen lei ders van de twee buurlanden sinds maarschalk Tito en Enver Hoxha el kaar in 1947 spraken. Nano en Milose vic spraken over de Albanese minder heid in Kosovo en de veel kleinere Ser vische minderheid in Albanië. De twee miljoen Albanezen in Kosovo demonstreren met grote regelmaat te gen de absolute overheersing van de Servische minderheid. De Albanezen moeten zich volledig onderwerpen aan de Servische identiteit en de weerstand daartegen heeft vaak gewelddadige confrontaties tot gevolg. Nano had dan ook verreweg het mees te belang bij de ontmoeting met Milesovic, die werd geregeld tijdens de conferentie van Balkanlanden op Kre ta. Veel resultaat had het eerste ge sprek uiteraard niet, maar de belang rijkste verdienste van socialist Nano is dat hij de kwestie Kosovo bespreek baar heeft gemaakt. Hierbij past wel de kanttekening dat Kosovo een autonome provincie is, waar de zeggenschap van het centraal gezag van Servië beperkt is. De Alba nese oppositieleider, oud-president Sali Berisha van de Democratische Partij, probeert inmiddels op alle mo gelijke manieren de autoriteit van pre mier Nano in twijfel te trekken door te roepen dat hij net zo weinig autoriteit heeft onder de Albanezen in Kosovo als Milosevic onder de Serviërs daar. Premier Nano is overigens druk doen de internationale steun voor zijn land te krijgen in Europa. Hij bezocht de af gelopen weken Italië, Oostenrijk, Brus sel (Europese Unie), Parijs (Unesco), Duitsland en het driedaagse overleg van Balkanlanden op Kreta. De Eu ropese Unie heeft zeshonderd miljoen dollar toegezegd en Unesco wil het Al banese onderwijs weer opbouwen. Tij dens de maandenlange anarchie zijn alle overheidsgebouwen en dus ook al le scholen geplunderd. Inmiddels maakt de regering-Nano aanstalte om af te rekenen met haar voorgangers. Minister van binnenland se zakën Neritan Ceka zei deze week in een interview dat oud-president Be risha zich zodra er weer een stabiel rechtssysteem is moet verantwoor den voor de chaos waarin hij dit voor jaar zijn land stortte. Dat is een riskan te onderneming, omdat het gevolg kan zijn dat de Berisha-gezinde noorder lingen en de socialistische zuiderlin gen opnieuw slaags raken. De nieuwe regering kijkt zelfs nog ver der terug. Men wil de verantwoordelij ken van bet communistische Hoxha- regime juridisch vervolgen voor tal van misdaden. Genoemd worden de mas samoord van Tivari, waar in één nacht achtduizend niet-communisten wer den terechtgesteld, de executie van 27 intellectuelen na een bomaanslag op de Sovjet-ambassade, het vermoorden van 1.990 Albanezen die probeerden de grens over te komen, het opsluiten van 1.800 politieke tegenstanders in psychiatrische inrichtingen en zelfs de executie van een groep parlementari ërs in 1946. Activisten stappen op wegens vredesoverleg Twintig IRA-activisten zijn uit de beweging gestapt uit onvrede over de deelneming aan de Noord-Ierse vredes besprekingen. Volgens bronnen bij de Britse inlichtin gendienst, die gisteren persberichten over de breuk be vestigden, zou er vooralsnog echter weinig risico zijn dat de IRA opnieuw zijn staakt-het-vuren beëindigt. havana De 65-jarige gemeente-ambtenaar Rodolfo Montenegro Varo komt uit het monument voor Maximo Gomez stappen. Deze in de Do minicaanse Republiek geboren generaal hielp Cuba tijdens de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Spanjaarden in 1898. Montenegro, die onge veer twaalf gulden per maand verdient, heeft toestemming om in het monument te wonen. foto epa adalberto roque Onassis verijdeld GENEVE Rtr-DPA-AFP Justitie in Genève heeft een in ternationaal arrestatiebevel uit gevaardigd tegen zeven Israë liërs die van plan waren de eni ge erfgename van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles On assis te ontvoeren. De zeven, onder wie enkele Israëlische le gerofficieren, observeerden al enige tijd de in Zwitserland woonachtige twaalfj arige Athina Roussel-Onassis. Als Athina achttien wordt, erft ze zo'n drie miljard dollar van haar moeder Christina Onassis, dochter van Aristoteles Onassis. De politie in Genève ontdekte eerder dit jaar dat de mannen bezig waren met plannen om Athina en mo gelijk ook haai- vader Thierry Roussel (Christina's vierde echt genoot) te ontvoeren. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Een Servische oorlogsveteraan heeft gisteren voor grote op schudding gezorgd in Belgrado. De 50-jarige Slobodan Misic be kende persoonlijk minstens tachtig Kroaten en moslims te hebben vermoord. Daarnaast zei Misic betrokken te zijn ge weest bij de grootschalige etni sche zuiveringen die volgden op de val van de moslim-enclave Srebrenica in juli 1995. Daarbij werden volgens Misic tussen de vier- en vijfduizend moslims vermoord. Het is de eerste keer dat een Servische oorlogsveteraan zo onomwonden toegeeft dat Ser vische troepen zich schuldig hebben gemaakt aan grootscha lige oorlogsmisdaden. De gru welijke en zeer gedetailleerde bekentenis van de voormalige soldaat werd afgedrukt door het in Belgrado verschijnende dag blad Dnevni Telegraf terwijl ook het onafhankelijke persbureau Beta er uitgebreid melding van tel aviv ad bloemendaal correspondent Twee jaar na de moord op pre mier Jitschak Rabin woedt in Is raël de strijd tussen het rechtse 'nationale kamp' en het linkse 'vredeskamp' overminderd voort. De Arbeiderspartij heeft gedreigd een Rabin-herdenking in het parlement te boycotten als premier Benjamin Neta nyahu er het woord voert. Hij zou eerst zijn verontschuldigin gen moeten aanbieden voor zijn 'opruiing', die de sfeer zou hebben geschapen voor de moord. Rechts klaagt dat links Rabin zalig heeft verklaard en dat iedereen die niet voor het vredesproces is automatisch over één kam wordt geschoren met moordenaar Yigal Amir. De hele volgende week staat in Israël in het kader van Rabin- herdenkingen. Inmiddels is de maakte. Volgens Beta werd Mi sic gistermiddag in de Zuid-Ser vische stad Vranje gearresteerd terwijl hij door een lokale krant werd geïnterviewd. De Servische oorlogsveteraan zei met zijn bekentenis naar buiten te zijn gekomen 'omdat hij genoeg had van de leugens' dat Servië nooit oorlog gevoerd heeft tegen Kroatië en Bosnië. ,,De waarheid moet verteld wor den", aldus Misic. De Servische president Milosevic heeft altijd volgehouden dat zijn land niet betrokken is geweest bij de bloedige oorlogen in Kroatië en Bosnië. Toen de oorlog in Kroa tië in 1991 uitbrak, steunde het federale Joegoslavische leger (JNA) de Servische opstandelin gen in Kroatië, maar het JNA trok zich in het voorjaar van 1992, kort voordat ook daar de oorlog uitbrak, officieel uit Bos nië terug. In werkelijkheid kregen zowel de Bosnische als de Kroatische Serviërs de hele oorlog door steun van reguliere eenheden van het Servische leger. De nu discussie over de achtergrond van de moordaanslag weer op gelaaid. In een speciale bijlage van het nationaal-religieuze dagblad Hatzofeh wordt een complot geschetst aan de hand van het boek 'Losse Flodders' van Uri Barkan. Shin Bet, Israëls binnenlands veiligheidsdienst, zou op de hoogte zijn geweest van de plannen voor de aanslag. In plaats van in te grijpen, zou den veiligheidsagenten de scherpe munitie in het pistool van Yigal Amir hebben vervan gen door losse flodders. Na de nep-aanslag konden arrestaties in het rechtse kamp worden verricht om alle rechtse partijen verdacht te maken. Uitgangspunt van die theorie is dat de Shin Bet in de handen is van links. Geheel in die sfeer beweert Barkan dat Shimon Pe res, destijds minister van bui tenlandse zaken, op de valreep 50-jarige Misic werd in 1991 als vrijwilliger ingedeeld bij Servi sche eenheden die de Kroati sche stad Vukovar maanden lang belegerden, met de grond gelijk maakten en vervolgens innamen. Daarbij vielen vele duizenden burgerslachtoffers. In 1995 was hij betrokken bij de etnische zuiveringen in het oos ten van Bosnië. De biecht van de Servische oor logsveteraan bevat tal van gru welijke details. In een aantal ge vallen werden burgers en ge vangen genomen soldaten door Misic en zijn maten onthoofd waarna hun hoofden op houten palen werden gespiesd. In an dere gevallen werden lijken van hun oren ontdaan die elders als souvenirs voor 50 mark per stuk van de hand gingen. De gruwelijke biecht van de Serviër volgt op een vergelijkba re bekentenis die de Kroatische veteraan Miro Bajramovic on langs deed. Bajramovic gaf in een interview met de in Split verschijnende krant de Feral Tribune toe 72 mensen te heb- een ontmoeting had met het hoofd van de afdeling joodse zaken van de veiligheidsdienst. Hij zou opdracht hebben gege ven de losse flodders in Amirs pistool weer te vervangen door scherpe munitie. Peres zou op die manier een eind hebben willen maken aan het leven van zijn rivaal Rabin, om zelf pre mier te kunnen worden. Deze en andere geruchten zijn inmiddels onderzocht en verworpen door een commissie onder leiding van opperrechter Meir Shamgar, maar volgens de schrijver van 'Losse Flodders' is Shamgar een ingewijde. De op perrechter heeft in reactie daar op gezegd dat hij geen bezwaar heeft tegen openbaarmaking van geheime passages van zijn rapport, die gaan over de rol van de Shin Bet en de politie. ben vermoord tijdens de oorlog in Kroatië. Net als Misic trad hij naar buiten omdat hij genoeg had van de leugens die zijn re gering over de oorlog vertelt. Zowel in Kroatië als in Servië ra ken steeds meer oorlogsvetera nen verbitterd. Ze voelen zich misbruikt. Ze zijn veelal berooid en kampen met grote geestelij ke problemen, terwijl anderen dankzij de oorlog stinkend rijk werden. Volgens Biljana Vojnovic, een psychiater in Belgrado, is het heel goed mogelijk dat de be kentenissen van Bajramovic en Misic een sneeuwbaleffect krij gen. ,,De meeste 'oorlogshel den' die gruwelijkheden hebben begaan, dachten dat ze het voor een 'rechtvaardige zaak' deden en dat ze na de oorlog met een beter leven beloond zouden worden. Maar daar is niets van terecht gekomen. Het zijn ver geten, verloren mensen die al leen hun gruwelijke herinnerin gen over hebben en geen toe komst." LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het dagblad Irish Independent meldde gisteren dat de IRA-ac- tivisten opstapten tijdens een vorige maand in de Ierse pro vincie Donegal gehouden bij eenkomst. Het zou gaan om oudgedienden in de beweging, die van tevoren al zeer sceptisch waren over het vredesproces. Ze hadden ook grote bezwaren te gen het ondertekenen van de zogenaamde Mitchell-voor- waarden van geweldloosheid door Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. Het onderschrijven van die voorwaarden bezorgde Sinn Fein een plaats aan de onder handelingstafel, maar volgens de IRA-dissidenten druist dit in tegen de statuten van de bewe ging. Dit standpunt zou in Do negal door een meerderheid van de aanwezigen niet zijn ge deeld. Onder de dissidenten zou ook een lid zijn van de Militaire Raad, het zeven man sterke op percommando van de IRA. De ze 'havik' zou zijn vervangen door een IRA-lid uil Belfast, dat achter de lijn van Sinn-Feins BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Een ruime meerderheid van het Europees Parlement eiste giste ren het aftreden van Europees rechter Melchior Walhelet, van wege zijn 'politieke en morele verantwoordelijkheid' bij de vervroegde vrijlating van Mare Dutroux in 1992. De actie tegen rechter Wathelet, eerder dit jaar voor zes jaar herbenoemd bij het Hof van Justitie in Luxem burg, werd geleid door de Duit se socialist Martin Schulz. In een vrij lijvig rapport met aan bevelingen tegen kindermis bruik, stelde de Europarlemen tariër dat Wathelet zijn functie moet neerleggen vanwege zijn optreden als Belgisch oud-mi nister van justitie in de zaak- Dutroux. Hoewel de reputatie van Wat helet door deze kwestie beslist BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Commissie zwakt haar voorstellen om de werk loosheid terug te dringen af. Daarmee probeert de Commis sie te voorkomen dat de specia le banentop eind november in Luxemburg op een Fiasco uit draait. Daar zag het wel naar uit omdat geen van de lidstaten van de Europese Unie zich wil vastleggen op duidelijke streef cijfers over aantallen banen en strikte tijdschema's om die te halen. Gerry Adams staat. Volgens de Belfast Telegraph, een conserva tieve krant die als spreekbuis van de protestantse Unionisten geldt, schat de Noord-Ierse po litie dat zo'n zestig procent van de IRA-aanhang de 'vredes- koers' van Adams en onderhan delaar McGuinnes volgt. Hun steun is echter afhankelijk van de snelheid waarmee resultaten worden geboekt bij de onder handelingen in Belfast. Adams zelf benadrukte giste ren traditiegetrouw de onafhan kelijke opstelling van Sinn Fein ten opzichte van de IRA en zei niet over eigen informatie over een breuk in de IRA te beschik ken. ,,Ik heb dit nieuws van morgen in de krant gelezen", zei hij. In 1986 splitste zich ook een IRA-groep af, die bezwoer onder alle omstandigheden de gewa pende strijd voort te zetten. Dil Republikeins Sinn Fein houdt komend weekeinde het jaarlijks congres in Dublin. De gewapen de arm, het Ierse Conlinuiteits Leger, was tot nog toe wegens gebrek aan manschappen en wapens niet in staat het IRA-ge- weld te beconcurreren. een flinke knauw heeft gekre gen, verwachten weinigen dat de geplaagde rechter zijn biezen zal pakken. En waarom zou hij ook? Het Europees parlement mag namelijk helemaal geen Europese rechter naar huis slo ren. Sedert de Verlichting is het openbaar bestuur in het vrije Westen immers gebaseerd op de scheiding van de wetgeven de, rechterlijke en uitvoerende macht. Dat heeft al bijna tweehon derd jaar belangrijke voordelen. Zo is er een redelijke waarborg dat politici hun macht niet via de rechtszaal misbruiken, -an dersom kunnen rechters niet de politieke agenda dicteren. De keerzijde is dat politici mogen zich niet met de rechterlijke macht mogen bemoeien, ook niet als de publieke opinie het hoofd van een impopulaire ma gistraat eist. Eurocommissaris Flynn en de huidige voorzitter van de EU Luxemburg, maakten de om mezwaai gisteravond duidelijk na afloop van een bijeenkomst met de Europese ministers van sociale zaken. Het voorstel ie dere werkloze jongere binnen een half jaar aan een baan of scholingsplaats te helpen wordt voorlopig beperkt tol de nieuw komers. Het ambitieuze plan om binnen vijf jaar alle langdu rig werklozen onder de pannen te brengen, wordt afgezwakt. Slobodan Misic bekent minstens tachtig Kroaten en moslims te hebben vermoord Europarlement heeft geen zeggenschap ?QjOsnië eert Diana met postzegel ÖIUUI de pAJEvoDe posterijen van Bosnië eren de verongelukte prinses ;gt dana met een postzegel ter waarde van zo'n 2,75 gulden. Daar- lar lo is de prinses te zien naast twee rode rozen en de kaart van nilipin ongedeeld Bosnië. De beeltenis van Diana is een bewerking een foto die is gemaakt tijdens haar driedaagse bezoek aan V. bsnische slachtoffers van landmijnen in augustus, niet lang ings)or haar dood. De zegel is in een beperkte oplage, 100.000 loutjiks, uitgegeven om interessant te maken als verzamelobject. opbrengst is bestemd voor mijnruimingsoperaties in Bosnië. kw| foto reuters danilo krstanovic ?rdei vakii i °lkboni Na de onderhandelingen tussen de werkgevers en de ^bonden in de Franse transportsector heeft de grootste vak- hetmd, CFDT, aangekondigd het resultaat voor te leggen aan zijn toeihterban. Andere bonden verwerpen de ontwerp-overeen- of beraden zich nog. Volgens de werkgevers valt er verder imstjet meer te praten. Er is een vast, hoger salaris geboden. De potste werkgeversorganisatie zei dat zij vanaf vanmiddag 15.00 ir bereid is de overeenkomst te ondertekenen. De wegblokka- L/Qs duren nog voort. rak wil overleg met Veiligheidsraad )gdadIrak wil praten met de Veiligheidsraad van de Verenig- jevv(> Naties. De Iraakse minister van buitenlandse Zaken Tareq -aarttiz za^ mogelijk naar New York vliegen voor overleg. Dit heb- gan?n de speciale gezanten van de VN in Bagdad vanochtend ver- eenÉiard. De driekoppige missie was drie dagen in Irak om een md^de te maken aan de crisis tussen het regime in Bagdad en de M over de wapeninspecties in het land. loodwecr treft Spanje en Portugal sabon-madrid» Het noodweer dat de afgelopen dagen het zui- in van Portugal en Spanje trof, heeft minimaal 32 mensen het ven gekost. Tientallen mensen worden nog vermist. Er vielen 4i lor zover bekend 21 doden in oostelijk Spanje en elf doden in 4° t zuiden van Portugal. Veel verbindingen zijn geblokkeerd, 22 itgeen reddings- en herstelwerkzaamheden bemoelijkt. Hele 25 Irpen zijn afgesloten van de buitenwereld. 40 Jlelgen gaan chippen via Internet 'SS pssEL» Een Belgisch consortium van banken, Internet-aanbie- 75 jrs en softwarebedrijven biedt als eerste een veilige methode 39 n via Internet betalingen te verrichten. Al binnenkort wordt si or Belgische burgers de mogelijkheid geopend via het Internet 4°° 'chippen'; betalingen te doen via een elektronisch oplaadbare 86 lipkaart. In de loop van volgend jaar moet ook het bijladen van 11 kaart via Internet mogelijk worden: een wereldprimeur. ITA-leden aangehouden in Frankrijk rirTjRocHELLEIn het West-Franse La Rochelle zijn gisteren drie -1 nlrmoedelijke leden van de Baskische afscheidingsbeweging (A aangehouden. Volgens het Spaanse ministerie van binnen- varndse zaken is onder de arrestanten de 29-jarige Idoia Martinez ircia, één van de meestgezochte ETA-leden. Zij zou twee borden hebben gepleegd in Catalonië en hebben deelgeno- aan twee aanslagen in Madrid. leel Belgische BSE-koe in Nederland ussel Het dierenmeel van de Belgische koe waarbij onlangs gekke-koeienziekte BSE is geconstaateerd, is onder meer naar Bderland geëxporteerd. Bij de koe op een Waals veebedrijf prd vorige week BSE geconstateerd. Woensdag bleek dat de ie niet volgens de regels is vernietigd, maar is verwerkt tot die- hmeel. Daardoor is het in theorie mogelijk dat besmet dier- Ff [jeel in Nederlandse diervoeders terechtkomt en tot nieuwe be- netting leidt. 'ijf jaar voor moord op verkrachter Jngeren Een rechtbank in Tongeren heeft gisteren een 38-jari- ji}inwoner van het Belgisch-Limburgse Gingelom veroordeeld t een gevangenisstraf van vijfjaar voor de moord op de ver dachter van zijn gehandicapte dochter. De veroordeelde bracht dader oktober vorig jaar met enkele messteken om het leven, te 38-jarige vader werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw legejuicht door omstanders. Hij zal na aftrek van voorarrest en i mogelijkheid om vervroegd in vrijheid te komen waarschijn- i?k slechts een jaar hoeven te zitten. Vasbeurt op straat in Manila OJ Wila» Deze Filipijnse vrouw wast haar kind met water uit een ïtje op straat. De vrouw woont in een sloppenwijk van Manila iar geen water beschikbaar is. foto reuters romeo ranoco luizend afbestellingen voor Baby Benz uttgartDe Duitse autofabrikant Mercedes heeft de afgelo- b vijf dagen ongeveer duizend annuleringen gekregen voor fct in opspraak geraakte A-klassemodel op een totaal van jO.OOO bestellingen. Tegenover de annuleringen stonden onge- er even veel nieuwe bestellingen. De 'Baby Benz' kreeg vorige jaand negatieve publiciteit toen bij tests bleek dat de wagen bij jherpe bochten kan omslaan. ilosoof Isaiah Berlin overleden lnden De Britse denker Isaiah Berlin is gisteren op 88-jarige fcftijd overleden. Hij geldt als de grondlegger van de politicolo- p en werd bekend door zijn geschriften over vrijheid, nationa- jme en socialisme. Volgens Berlin wordt de geschiedenis niet por grote mannen gemaakt, maar is zij een niet te stuiten jacht die de hele mensheid meesleept. Daarom hechtte hij veel Hang aan de invloed van ideeën die de samenleving vorm ge- |n. Behalve een studie over Marx, die na 55 jaar nog steeds ge- fukt wordt, heeft Berlin voornamelijk essays geschreven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7