Bouwlust van gemeenten doden Buurmeisje wordt aan banden gelegd Binnenland elemarketing steeds vaker bron van ergernis «-behandeling helpt Ruimte voor de zee Ombudsman maakt einde aan nachtmerrie ouders Sinterklaas populairder AG 7 NOVEMBER 1997 ;rma burgemeester Hilversum tACVoormalig CDA-leider Heerma wordt naar alle waar- ijjjkheid burgemeester van Hilversum. Het kabinet moet jen definitief besluit nemen. Heerma zal zijn partijgenote Jeveld-Wouters opvolgen. De Fries Heerma, die nu nog in i iardam woont, moest eerder dit jaar het veld ruimen, omdat jjniet in was geslaagd het CDA een aansprekend eigen ge bate geven. Sgeds meer honderdjarigen Nederland telt ruim duizend mensen van honderd ouder. De vrouwen onder hen zijn ruim in de meerder- /-Jszo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis- )p 1 januari wooonden in Nederland 835 vrouwen en 171 jn ^en van honderd jaar of ouder. Tot 1950 was het aantal :en van boven de honderd nooit hoger dan dertig. Daarna dit snel. icitej p,es klaagt in België over eurofraude Kees de Jong uit het Friese Stiens, de man die een actie is inen tegen de leden van het Europarlement wegens ver- ;de fraude, kan met zijn aangifte niet terecht bij de Neder- e justitie. De rechtbanken in Nederland zijn niet bevoegd J oordelen over fraude door europarlementariërs. De Stien- ■reidt nu een klaagschrift voor de Belgische procureur des "gs voor. De Jong klaagt de parlementariërs aan omdat ze "tgens de presentielijst tekenden en vervolgens direct "Bomkeert maakten. De Europese politici strijken daarmee nrechte een dagvergoeding van enkele honderden guldens ,dus De Jong. 1 wil 7 miljoen van hasjsmokkelaar Officier van justitie Van Heffen heeft gisteren voor de go bank in Alkmaar zeven miljoen gulden gevorderd van een rige man uit Schagen. Dat geld zou hij hebben verdiend miaijasjtransporten. De rechtbank in Alkmaar en het Hof in ntieprdam achtten eerder bewezen dat de man in 1992 twee Jpartijen hasj had gesmokkeld. Op 2 september diende de- rik bij de Hoge Raad. De datum van de uitspraak is nog niet id. Het openbaar ministerie (OM) is inmiddels al wel be- :n met het 'kaalplukken' van de Schagenaar. oordeelt over 't Blauwbörgje Het gerechtshof in Leeuwarden moet uitmaken of ^^ychogeriatrisch verpleeghuis 't Blauwbörgje in Groningen Boor de rechtbank moet verantwoorden. De familie van een ige Alzheimerpatiënt deed afgelopen zomer aangifte van g tot moord tegen de medische en verzorgende staf van rpleeghuis. Zonder medeweten van de familie zou het ver de demente man hebben laten uitdrogen om hem zo leflchte dood te bezorgen. Het openbaar ministerie in Gro- v*n zag echter geen reden om 't Blauwbörgje te vervolgen. legt zich daarbij niet neer en heeft het gerechtshof om Justitie in Groningen te dwingen tot vervolging aagie gaan. <j ligrant moet Nederlands leren Legale nieuwkomers van 18 jaar en ouder uit landen uiten de Europese Unie worden wettelijk verplicht Neder- Wte leren. Ook moeten zij lessen maatschappij- en be- ioriëntatiè volgen. Doen ze dat niet, dan volgen financiëlê' nes. De Tweede Kamer ging gisteren op hoofdlijnen ak- j met een wetsvoorstel daartoe, dat het kabinet ziet als een grijk instrument om de integratie van minderheden te be uren. Als de Eerste Kamer nog deze maand instemt met de |eldt de verplichte inburgering met ingang van 1 januari aalf jaar geëist voor roofmoord isch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren voor lioord twaalf jaar geëist tegen een 23-jarige en een 20-jarige erdammer. De mannen hebben bekend dat zij in januari in J een gewelddadige roofoverval hebben gepleegd op een )aar. De twee gebruikten zoveel geweld dat de 72-jarige Bel- e man in coma raakte en later overleed. Zijn 66-jarige echt- te raakte ernstig gewond en moest weken in het ziekenhuis ^"'en verpleegd. De buit bestond uit ongeveer één miljoen in van de recente verkoop van de boerderij van het echt- pn uit waardepapieren en sieraden. In dezelfde zaak zijn inkele Belgen aangehouden. ti ;;;jhandeling heeft effect. fee jaar psychiatrische be- iing verbetert het gedrag tbs-patiënten aanzien- jycholoog en psychothe- i in opleiding Peter Gree- tncludeert dit in zijn pro- (onderzoek naar het effect ""'jychiatrische behandeling r beschikking gestelden. het eerste onderzoek naar fect van de behandeling ""Iers. jven volgde zestig patiën- pens de eerste twee jaar ^n behandeling in de Van Jieven-kliniek in Utrecht. bij hun opname als tij- Ie behandeling zijn de pa- jt getest en geobserveerd. conclusie van de weten schapper is dat het merendeel van de deelnemers gunstig op de behandeling reageert. Ze ge dragen, zich na verloop van tijd minder agressief, worden min der wantrouwend, krijgen een gunstiger zelfbeeld en meer ge voel voor realiteit. Voor ruim een kwart geldt zelfs dat ze na twee jaar behandeling geen per soonlijkheidsstoornis meer heb ben. Hij wijst er wel op dat een goede en intensieve afbouw van de behandeling essentieel blijft en dat risico's niet zijn uit te sluiten. ,,We kunnen niet ver wachten dat de behandeling leidt tot een diepgaande en per manente verandering in de structuur van de persoonlijk heid. Daarom is uitgebreide na zorg noodzakelijk. Minder nieuwbouw om huurwoningen aantrekkelijk te houden Ltl^CrG StfUf VOOI* den haag gpd Gemeenten met veel leegstaande huurwoningen moeten een rem zetten op de nieuwbouw. Als ze hier niet zelf standig toe overgaan, dienen de provincies in te grijpen. Dat zei staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting gis teren in de Tweede Kamer, die debatteerde over de groeiende leegstand in de huursector. belangrijkste. Op een gegeven moment vindt men de huizen en de - over het algemeen - naoorlogse wijken niet interes sant meer en trekken de huur ders massaal weg. Ze willen ge woon 'iets beters' en dan bij voorkeur een koophuis. Met al leen een huurverlaging los je dit probleem niet op." De groeiende leegstand doet zich vooral voor in de provin cies buiten de Randstad. In het westen van het land is de vraag naar woningen nog zo groot dat Het fors verlagen van de huren - om op die manier de lege hui zen weer aantrekkelijk te maken - wees Tommei van de hand. ,,Er is niet één oplossing voor het leegstandsprobleem", ant woordde de bewindsman op die suggestie uit de Kamer. „Het is een combinatie van oorzaken waarom mensen bepaalde huurwoningen links laten lig gen. De prijs zal er best mee te maken hebben, maar is niet de mensen niet kieskeurig kunnen zijn. „Maar ook daaraan komt binnenkort een einde. Dat is mooi met het oog op de wo ningnood, maar het moet niet doorslaan en resulteren in een enorm overschot aan huizen." Tommei denkt de leegstand te lijf te gaan met een beter ruimtelijke ordeningsbeleid. „Het kan niet zo zijn dat ge meenten maar raak blijven bou wen, terwijl ze te kampen heb ben met een groeiende leeg stand. Die twee zaken zullen op elkaar moeten worden afge stemd. Sommige gemeenten houden hier al rekening mee, andere niet. De laatste dienen door de provincie te worden te ruggefloten." Tommei erkende dat de maatregel veel weerstand zal oproepen. „Er zal gekozen moeten worden en dat kan las tig zijn. De provincies zullen 'nee' moeten verkopen." Voorts heeft Tommei het ka binet een voorstel voorgelegd om het gat in de huursubsidi eregeling alsnog te dichten. Het gat in de individuele huursubsi die doet zich voor bij mensen, die plotseling sterk in inkomen achteruit gaan. Valt het inko men terug tot iets boven het minimum, dan kan alleen de sociale dienst nog met een woonkostentoeslag uit de bij zondere bijstandregeling uit komst bieden. De Tweede Ka mer vindt het ongepast, dat de ze mensen naar de sociale dienst worden verwezen. Vol gens Kamerlid Duivesteijn (PvdA) gaat het om zo'n 7.000 huishoudens. den bosch «gpd De 29-jarige Bredase was gees telijk labiel toen z« haar drieja rige overbuurmeisje Robin Ro gers door verstikking om het le ven bracht. Daarom verdient ze een lagere straf dan tien jaar die de Bredase rechtbank haar op legde en de veertien jaar die de procureur-generaal twee weken geleden eiste. Dat vindt het ge rechtshof in Den Bosch, dat de vrouw gisteren in hoger beroep tot zeven jaar cel voor doodslag veroordeelde. De conclusie van het hof en de daaruit voortvloeiende lagere straf, bracht een schok van ont zetting teweeg op de publieke tribune. Familieleden van het slachtoffer verlieten hevig geë motioneerd de zaal. De vrouw die na de wurging het meisje in een plastic zak meegaf aan het huisvuil waardoor na een lange speurtocht alleen een voetje werd teruggevonden, heeft al tijd geweigerd zich geestelijk te schoorlEen natuurlijke manier om een schat aan verschillende plantensoorten te krijgen. Dat is volgens Staatsbosbeheer het doel van het doorsteken van de eerste duinenrij bij het Noord-Hollandse Schoorl waar gisteren de laatste hand aan werd gelegd. Door het gat in de zeewering krijgt de zee de kans om bij hoog water achter de duinen door te dringen. Daar moet een krekengebied ontstaan waar bijzondere planten als de zeeaster, lamsoor maar ook dieren als de bergeend en de velduil zich thuis gaan voelen. foto anp den bosch-amersfoort gpd Maanden van spookbeelden en nachtmerries zijn ten einde voor de ouders van de 21-jarige Falco Vegelin uit Den Bosch, één van de 34 militairen die op 15 juli vorig jaar om het leven kwam bij de ramp met het Her culesvliegtuig op de vliegbasis Eindhoven. De Nationale Om budsman heeft vastgesteld dat Defensie een reeks fouten heeft begaan na het vliegtuigongeluk. „Er is een last van onze schou ders gevallen. Maar daarmee is de pijn niet weg", zei de vader gisteren in Amersfoort. Volgens de door de familie Vegelin ingeschakelde ombuds man Oosting ging na het onge luk in Eindhoven alles mis wat mis kon gaan. Tussen half juli vorig jaar en begin januari dit jaar moesten Falco's ouders al les in het werk stellen om van Defensie antwoord te krijgen op hun vele vragen. „We wilden eigenlijk vooral één ding weten: heeft onze zoon geleden", aldus mevrouw Vegelin. „Pas drie maanden na de ramp kregen we daar ant woord op, terwijl is gebleken dat de vermoedelijke oorzaak al een dag na de ramp bekend was. Hij is gestorven door rook gasvergiftiging en heeft niet ge leden. Maar we hebben wel drie maanden met die vraag rondge lopen. Je staat ermee op en je gaat ermee naar bed." Vooral het informeren over de doodsoorzaak van de slachtof fers, onder wie Falco, was on volledig en veel te laat. De ou ders en de nabestaanden van de 33 andere militairen liepen te gen een muur van bureaucratie op. Ze kregen geen antwoord op essentiële vragen, onvoldoende bijstand door maatschappelijk werkers van de Maatschappelij ke Dienst Defensie (MDD), te weinig informatie over identifi catie en doodsoorzaak. Zelfs het ongeluk zelf moest de familie via de media horen. „Toen was Falco al twee uur dood", aldus Vegelin. „We zijn gelijk alarmnummers gaan bel len. Daarmee begon voor mij de introductie met Defensie. Ze wisten niks en ze konden niks. De een zei: blijf maai- thuis, de ander raadde aan om een ander telefoonnummer te bellen en een derde zei: niks doen, ik bel u zo terug. Als ik dat laatste had gedaan, had ik hier nu nog zit ten wachten." Misverstanden waren er onder andere ook over het al dan niet gesloten blijven van de kisten na de herden kingsdienst. Pas na lang treuze len werd duidelijk dat de familie toch nog afscheid van de mili tairen kon nemen. De ouders van Falco willen na het rapport van de ombudsman een periode van gissen en psy chische druk afsluiten. „Zoiets mag in de toekomst niet meer gebeuren. Ik verwacht dat De fensie ervoor zorgt dat zulk fa len niet meer voorkomt." De ouders en hun advocaat Van Westerloo beraden zich nog wel over de hoogte van een schade loosstelling. Tot nu toe heeft het echtpaar tienduizend gulden van Defensie ontvangen. Het ministerie overigens er kent dat zich bij de nazorg on volkomenheden hebben voor gedaan die verband houden met knelpunten in de organisa tie'. Defensie zegt toe dat het de aanbevelingen van de ombuds man zal uitvoeren. laten onderzoeken. Rechter Pijls noemde het ondanks het ont breken van een psychiatrische rapportage aannemelijk dat de Bredase zich in een 'labiele geestestoestand bevond' toen ze Robin om het leven bracht als gevolg van het overlijden van haar zoontje Nicky, het speelkameraadje van Robin, vier maanden eerder. Volgens Pijls heeft de vrouw zich niet meer kunnen beheersen toen het overbuurmeisje bij haar pannenkoeken kwam eten en vragen bleef stellen over Nicky: „Dat heeft tot heftige reacties geleid met fatale gevolgen." hilversum gpd Weg met de kerstman, lang leve de Sint. Uit cijfers van het NIPO blijkt dat de Goedheiligman be zig is met een come-back. Ter wijl vijf jaar geleden nog maar 45 procent van de Nederlanders op 5 december feest vierde, steeg dat percentage vorig jaar naar 58 procent. „En dit jaar zet die trend zich door", zegt Frits Booy van het in 1993 opgerichte Nationaal Sint Nicolaascomilé. De periode dat de grijsaard uit Spanje werd gezien als een ongewenste asielzoeker is vol gens Booy definitief voorbij. Hij wordt dit jaar met open armen ontvangen, hij mag weer schoentjes vullen, naar harte lust aan de deur kloppen, of dat nou hard of zacht is, en de maan zal helderder dan ooit door de bomen schijnen. Te recht, meent Booy die al jaren strijdt voor het Sinterklaasfeest, „Het grote verschil tussen de Sint en de kerstman is het crea tief zijn met surprises en ge dichten. Onder de kerstboom liggen een paar onpersoonlijke pakjes." Ervaring maakt oudere tot een goede rijder groningen «gpd Het moet maar eens afgelopen zijn met het gemopper op 'be jaarden achter het stuur'. Oude ren slaan door de bank geno men helemaal geen gek figuur op de weg. Tegenover ouder domsgebreken als traagheid en concentratieverlies staat hun grote rij-ervaring. Een test die door de Rijksuni versiteit Groningen en het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) is ontwikkeld, wijst uit dat van de 3.060 door 140 huisartsen beoordeelde 70- plussers niet meer dan drie pro cent als 'risicogeval' moest wor den aangemerkt. Van deze hon derd ouderen met verminderde rijvaardigheid mocht ruim de helft het rijbewijs toch houden vanwege goede resultaten bij een testrit. Een kwart mocht in de eigen omgeving of voor fa miliebezoek nog ,wel een auto besturen. Volgens de neuropsychologe Frederiec Withaar, die de test opstelde, zijn ouderen niet va ker dan anderen betrokken bij ongelukken. Hun grote rijerva ring speelt daarbij een belang rijke rol. „Situaties waarin snelle reacties geboden zijn, vinden ouderen vervelend, maar ze houden meestal goed rekening met hun kwalen", zegt Withaar. Berucht onder ouderen is vooral het lipksaf slaan op een voor rangskruising. -oort gerry van der lit ag opnieuw worden vele tiendui- ti telefoontjes gepleegd met een •jd voor een tijdschrift, een proefrit (auto of een verzekeringspolis. Tjune Amersfoort wordt 'platge- pmdat de bevolking daar doorsnee ergernis over de ongewenste tele- ""jes, die altijd komen als de deksels spannen staan te klepperen, neemt e branche wil daarom nu zelf gaan ioeken hoe Jan met de Pet tele xing ervaart. Jn ldant zegt: 'Nee, ik heb geen ...{n te sparen', dan moet ik reageren •riet kost maar een paar tientjes per Als iemand zegt 'Nee, mijn man .thuis, ik wil overleggen', dan moet ten wanneer hij thuis komt en zeg- jt ik dan terugbel. Blijven praten." Miedema (24) werkte tot een paar len geleden als telemarketeer voor jpunt/Spaaradvies in Amersfoort, de telefoon probeert afspraken te voor verkopers van spaarregelin- Aegon. jgt opdracht mensen zoveel mo- fe pushen. Ze zeiden 'Joh, het maakt niet uit hoe, als je maar zorgt dat er iemand van ons bij de, voordeur staat'." Banken, autobedrijven, verzekeringen, A-merken, liefdadigheid en uitgevers zijn de belangrijkste opdrachtgevers voor telemarketing. Ze huren een belbu- reau in, dat tientallen mensen tegelijk aan het werk zet om hun spullen of diensten onder de aandacht te brengen. Het geheim van het succes is het per soonlijk contact. De beste verkoopme thode is immers het persoonlijke ge sprek; via de telefoon gaat dat op een (voor het bedrijf) efficiënte en relatief goedkope manier. „Telemarketing is een zeer lucratieve vorm van reclame maken", zegt Hans Schamhart, voorzitter van de sectie tele- marketing/callcenters van brancheorga nisatie DMSA. „Flet werkt. Een grote groep mensen gaat in op het aanbod dat wordt gedaan. Gemiddeld worden tien telefoontjes per uur afgewerkt, daarvan heeft er één succes: een rendement van tienprocent." Dat betekent echter wel dat van de hon derd telefoongesprekken die tien mede werkers in een uur tijd voeren, gemid deld negentig mensen beleefd bedanken voor het aanbod, maar intussen wél tien minuten lang worden lastiggevallen. Telemarketing en call-centeractiviteiten zijn booming business. Nederland telt momenteel 150 tot 200 bureaus, die hun omzet elk jaar met dertig procent zien stijgen ten opzichte van het jaar ervoor, aldus Schamhart. Van zeventien tele- marketingbureaus steeg de omzet van 1990 tot 1995 met driehonderd procent: van 100 miljoen gulden naar 300 miljoen gulden. De branche telt nu naar schat ting 100.000 werknemers. Volgens branchevertegenwoordiger Schamhart kan er niet veel méér worden gebeld. Anno 1997 worden elke dag op nieuw 'vele tienduizenden' telefoontjes gepleegd met een aanbod voor een nieuw tijdschrift, een proefrit in een au to of eén mooie parketvloer, aldus Schamhart. „Miljoenen per jaar." Telemarketing zit nu aan het plafond. Het nieuwe is er af. Er komt een tegen beweging op gang. We rherken dat de ergernis onder het publiek stijgt", aldus Schamhart. Een van de signalen is de publicatie van een tegenscript op Inter net, waarmee de telemarketeers kunnen worden 'teruggepest'. Vanwege de stijgende irritatie van het publiek is branchevereniging DMSA zeer recent met twee onderzoeken begon nen. Ze wil precies weten hoeveel, en wat voor soort, telefoontjes bij het Ne derlandse huishouden naar binnen ko men. Daarnaast wordt onderzocht hoe Jan met de Pet telemarketing ervaart. De resultaten worden in het voorjaar ver wacht. Tot nu toe moet de telemarketingwereld zich behelpen met schattingen. Scham hart denkt dat elk Nederlands huishou den gemiddeld twee tot drie keer per jaar wordt gebeld door een telemarke teer. „Nee, die schatting is niet extreem laag." Er is een nulzesnummer (06-0224666) in het leven geroepen tegen ongewenste telemarketing. Dit nummer kan de vraag nauwelijks aan, omdat er zoveel wordt gebeld. Bedrijven die zijn aangesloten bij de NMSA beloven naam en telefoon nummer uit de bestanden te schrappen van degene die dit kenbaar maakt. In 1996 is het aantal mensen dat zich liet registreren bij het nulzesnummer ver dubbeld van 14.000 naar 28.000. Ongemakkelijke vragen voor telemarketeer utrecht gerry van der lit Ze bellen altijd rond zes uur, als de aardappels bijna gaar zijn. Of om half elf, als je net even onderuit zakt met de ochtendkrant en een kop kof fie. Of juist als je een telefoon tje Verwacht van een zieke moeder. Altijd ongelegen. „Goedenavond, u spreekt met Huppeldepup van bedrijf Dinges. Zou ik u iets mogen vertellen over onze spaarmo- gelijkheden?" Beleefd bedan ken helpt vaak niet; de tele marketeer aan de andere kant van de lijn is getraind net zo lang met je te praten tot je overstag gaat. Dat resulteert in het zoveelste proefabonnement van een krant die je er toch niet bij neemt, een blad dat te duur is, een afspraak met een man die zal proberen een pen sioenverzekering te verkopen. Terriërs zijn het, altijd hebben ze een antwoord klaar. Martijn Engelbregt uit Utrecht werpt een nieuw wa pen in de strijd tegen deze vorm van telefoonoverlast. Op Internet publiceert hij een 'tegenscript': een lijst met vragen waarmee de argeloze telefoonabonnee de telemar keteer kan lastigvallen. „Leg het naast de telefoon en geeft de telemarketeer een koekje van eigen deeg", zegt Engelbregt van Eens Gegeven Blijft Gegeven. „Mijn tegen script kost weliswaar meer tijd dan zeggen dat je geen belangstelling hebt voor het aangeboden product, maar het is veel grappiger en bevre digender." Meteen moet degene die wordt gebeld reageren: „Met wie spreek ik? Kunt u dat voor mij spellen alstublieft?" De marketeer wordt vervolgens om de oren geslagen met im pertinente vragen. „Doet u dit werk full-time?" „Wat doet u ernaast?" „Wat studeert u?" „Waarom doet u dit werk?" „Is het belangrijk een goed gebit te hebben voor dit werk? „Welk merk tandpasta raadt u mij aan?" De telemarketeer moet er geen speld tussen kunnen krijgen en uiteindelijk ont moedigd of geïrriteerd raken. Dan slaat de telefoonabonnee toe. „Ja, maar u belt mij toch op?" „Vindt u hel soms niet leuk om met mij te praten?" „Heeft u soms problemen met het telefonisch beant woorden van vragen, gesteld door wildvreemden, waarvan u het belang niet inziet?" Engelbregt denkt op deze ma nier een signaal af te geven aan de werknemers van tele- marketingbureaus. „Dat zijn ook gewoon maar piepeltjes, maar ze vallen mij wél lastig: Die studenten kunnen toch ook gaan schoonmaken als ze geld willen verdienen? Je moet dit zien als een aan klacht tegen telemarketing in Viet algemeen." I lel tegenscript is te kopiëren viahltp://www.xs4all.nl./ - egbg.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5