Wijers: Geen eisen nieuw bedrijf Binnenland Hartelkanaal ziet de zee Vader belooft dochter niet meer te bespieden Er is zowaar waardering voor Winnie Sorgdrager 7 NOVEMBER 1997 •dachten Tjoelker blijven in cel 4RDEN Een 24-jarige Leeuwarder en een 27-jarige man uit i die worden verdacht van doodslag op Meindert Tjoelker, p in voorarrest. De advocaten van de twee hadden hoger ingesteld tegen de tweede verlenging van het voorarrest •rtig dagen, maar ze vingen vanmorgen bot bij het ge- jhof. Eerder werd het voorarrest van twee andere verdach- an 17 en 24 jaar en beiden uit Leeuwarden, wel door het htshof opgeheven. De rechtszaak tegen waarschijnlijk alle ferdachten zal plaatsvinden op 23 december. nse staking, minder asielzoekers AG_t De instroom van asielzoekers uit Irak is deze week jculair gedaald. ,,En heel toevallig is er deze week een sta an het transport in Frankrijk", zei staatssecretaris Schmitz istitie gisteren tijdens het debat over de justitiebegroting, i een het gevolg is van het ander, wilde ze niet beweren, zei frmitze wilde slechts 'een indicatie geven met welke onge- ?r jzjfactoren we te maken hebben' bij het schatten van het d. Ej asielzoekers dat jaarlijks naar Nederland komt. WD-lei- gejlkestein suggereerde eerder dat de grote toestroom van >uitje asielzoekers naar Nederland te maken had met het strin- resitoelatingsbeleid dat Frankrijk voert. De laatste tijd kwa- 3t honderden Irakezen per dag naar Nederland. Deze week var|deld minder dan tien per dag. «zakje met geld voor WAO'er ncHet ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid -en experiment voorbereiden, waarbij WAO'ers een per- ponden budget krijgen toegewezen. Met dat rugzakje met /eej|unnen ze proberen opnieuw een betaalde baan te vinden, érsoonsgebonden budgetten is al ervaring opgedaan in de Idheidszorg. Het is de bedoeling dat de arbeidsgehandi- on)p zelf veel directer betrokken zijn bij hun reïntegratie, of .rjnp de maatregelen die nodig zijn om hun opnieuw aan een Jr Je helpen. Zij worden dus minder afhankelijk van de instel- rïgje belast is met de uitvoering van de sociale wetgeving of <f werk8ever- da °°ji zet politiebureau op stelten Een 21-jarige man uit Hoorn heeft agenten op het poli- GIjeau in zijn woonplaats gisteren handenvol werk bezorgd. •Zvakte in gevecht met versfchillende agenten en vernielde een orijfoon en een toegangsdeur. De man verklaarde te handelen :n tjat tegenover de politie. De man was samen met zijn vrien- oeuar het bureau gekomen om aangifte te doen van vernie- Djin hun auto. Terwijl zijn vriendin werd geholpen, wachtte 120 ornaar buiten. Bij het zien van de nodige dienstdoende sin sloegen de stoppen bij de man volkomen door. Hij dermate op, dat hij het bureau binnenging en riep ijvj wilde vechten. Daarop raakte hij in een hevige worsteling o dgenten die de man trachten te kalmeren. De amokmaker is joten en op de bon geslingerd wegens vernieling, verzet, en belediging. p'T'ier jaar en tbs voor moord ^"Isch Wegens moord heeft is gisteren vier jaar en tbs met A ^verpleging geëist tegen een 24-jarige Hagenaar die op in liri tijdens het carnval een 20-jarige Eindhovenaar bij een r "j-uzie met een mes heeft doodgestoken. Het slachtoffer zou aangezien voor iemand die zijn broer had geslagen preigde de hagenaar toen hij hem op straat tegenkwam. tis de Hagenaar was hij de 20-jarige 'een stap voor' door .nes te trekken en hem daarmee te lijf te gaan. Het slachtof- perforaties op aan hart, long, middenrif en nier. Officier jïr Meijden vond dat de man zich 'zonder enige aanleiding' Aoord heeft schuldig gemaakt. Hij had het mes in een spe- [oker in zijn linkermouw gestókèïten begon met steken ®nat het tot een handgemeen was gekomen. luffeur vindt partij cocaïne 'ard De vangst van 40 kilo cocaïne bij een bedrijf in Bols- deze week is niet het resultaat geweest van langdurig werk, maar een kwestie van puur toeval. De chauffeur van ^sportonderneming trof de drugs aan in een-container die hij kort ervoor had opgehaald in de Rotterdamse ha- langekomen in Bolsward opende de chauffeur de contai- yi ontdekte de cocaïne. Hij sloeg direct alarm. De eigenaren rugs hebben waarschijnlijk een fout gemaakt. „Ergens Colombia en Rotterdam moesten de drugs er natuurlijk ïn uitgehaald", aldus de politie. De cocaïne is inmiddels and. -If) sSkactie naar 16-jarige vruchteloos j.jRPENDe Antwerpse politie heeft gisteren vergeefs de wij- ageving van het Sportpaleis uitgekamd op zoek naar de Ronnie de Rooij uit het Brabantse Hank. De 16-jarige verdween nadat hij in de nacht van zaterdag 18 op zon- oktober met vrienden een mega-houseparty in Antwer- jad bezocht. Sindsdien heeft niemand nog iets van hem ^pen. Voor begin volgende week zijn nieuwe acties ge- ,1, Afgelopen maandag werd in het dichtbij het Sportpaleis jln Lobroekdok gedregd naai- het lichaam van de vermiste li. Ook toen vond de politie geen sporen, r g| hjikking Aegon over 'joodse' polis )el|agVerzekeraar Aegon heeft met de heer Polak een over- niimst gesloten over de 'joodse' verzekeringspolis die de va mp de betrokkene in 1942 had afgesloten. Het concern be bedrag aan instellingen die helpen bij de opvoeding ai|obleemjongeren in de sloppenwijken van Jeruzalem. De van verdere aanspraken op Aegon af. Het is de eerste lat een oude 'joodse polis' op deze manier wordt afgehan- d(De in Tel Aviv wonende Polak stelt dat Aegon zich bijzon- adboenlijk heeft opgesteld. Volgens hem is met de regeling djan aan de wensen van zijn ouders. 'J gewonden door spookrijder Een 70-jarige spookrijder heeft gisteren op de snelweg een ravage veroorzaakt. Bij verscheidene onge- ieji raakten vijf mensen gewond, inclusief de spookrijder zelf, 3 jtstond een enorme ravage. De spookrijder uit Witharen n^e verkeerde kant van de A28 op met een Mercedes inclu- nphangwagen met een oldtimer. Tussen de oprit Ommen «afrit Zwolle-Noord drukte hij eerst een busje van de weg. s. j)ij viel een gewonde, de bestuurder van het busje. Even iejrop raakte de spookrijder een andere auto, maar daarbij tP niemand gewond. Bij een botsing met een volgende te ener vielen drie gewonden, allen inzittenden van de de ge- ujn wagen. De spookrijder zelf kwam tegen de vangrails tot iind en raakte bekneld. Hulpverleners waren een uur bezig an uit zijn wagen te bevrijden. De 70-jarige is met nog on- nd letsel afgevoerd naar het ziekenhuis. ifoto anp martin hollering Minister wil af van Vestigingswet Minister Wijers van economische zaken wil het voor on dernemers gemakkelijker maken een bedrijf te starten. Hij wil daartoe de Vestigingswet afschaffen, zo heeft hij gisteren laten weten. Vorig jaar werden de eisen voor het starten van een bedrijf al aanzienlijk versoepeld en bij een evaluatie van die vereenvoudiging volgend jaar wil Wijers 'nadrukkelijk de optie open houden' om de wet helemaal af te schaffen. neer op een afscherming van zittende ondernemers tegen (nieuwe) concurrentie, oordeel de na Andriessen ook Weijers. Door vestiging van nieuwe be drijven te vergemakkelijken, ontstaat meer concurrentie die uiteindelijk tot een beter pro- dukt voor een lagere prijs zorgt, redeneerde de D66-minister. haarlem sjaak smakman Op 1 januari vorig jaar ging het mes in de oude wet. Wijers' voorganger, de CDA'er An driessen, vond dat de 88 ver schillende vestigingsregelingen te veel blokkades opwierpen voor nieuwkomers in de diverse branches. In feite kwamen die Vorig jaar ging het aantal re gelingen terug van 88 naar acht. Daarbij werden voor de meeste branches specifieke vaktechni sche eisen geschrapt en bleef slechts de eis van algemene vaardigheden overiend, zoals het kunnen voeren van een ad ministratie en het maken van een ondernemersplan. Voor vier sectoren, waaronder de installatiebranche en de bouw, bleven extra bedrijfstech- nische eisen gelden, terwijl voor slagers, bakkers en electro- monteurs daarnaast nog extra vaktechnische eisen van kracht bleven. Tegenover Wijers' rede nering van meer kwaliteit voor minder geld door concurrentie, stelden veel zittende onderne mers dat het schrappen van vestigingseisen beunhazerij in de hand werkt. Uiteindelijk werd overeengekomen de ver soepeling van de vestigings eisen na vijf jaar, in 2001, te evalueren. CDA-Kamerleid Ten Hoopen vroeg de minister bij de behan deling van zijn begroting deze week om die evaluatie naar vo ren te halen. Wat Wijers betreft kan het volgend jaar, waarbij hij alvast een voorschot nam. Hij ziet bijvoorbeeld niet in waar om voor het slagersvak wel strenge vaktechnishce eisen gel den en voor poeliers niet. Vol gens hem zijn tot nu toe al evenmin grote problemen ge constateerd in bedrijfstakken waarvoor slechts de algemene regels van ondernemerschap gelden. MKB-Nederland, de belang organisatie van het midden- en kleinbedrijf, is tegen het plan van de minister. Elk jaar starten in Nederland 40.000 nieuwe he- drijven. Dat daarvan na vijf jaar de helft nog bestaat, is mede te danken aan de Vestigingswet. De eisen daarin zijn ook niet te hoog, vindt MKB-Nederland. „Als 120 lesuren een te hoge drempel vormen, is het de vraag of iemand wel ondernemer moet worden." Rotterdam Bij de Maasvlakte wordt met bulldozers en baggerschepen een scheidingsdam afgegraven die tot morgen het doodlopende Hartelkanaal gescheiden houdt van de zee. Morgen wordt de dam bij laag water definitief doorgestoken. De 20.000 binnenvaartschapen die jaarlijks de Maasvlakte aandoen, hoeven dan niet meer om te varen via de Nieuwe Waterweg. De afgelopen jaren is voor miljoenen guldens geïnvesteerd in versterking van de dijken van het Hartelkanaal, die straks met de schurende werking van eb en vloed te ma ken krijgen. fotoanp ton borsboom culemborg gpd Een Culemborgse man heeft voor de Arnhemse rechter be loofd zijn 12-jarige dochter op en bij school niet meer te scha duwen. Toen de man met eén verrekijker in één van de bomen rond de school was geklommen, spande de Julianaschool ten einde raad een kort geding te gen Marokkaan. Dat van die boom, was een insinuaties, stelde de advocate van de man. Ze had foto's van de bewuste boom meegeno men. „Daar klimt een kat nog niet in." Ze vond dat de school directeur allerlei verhalen van leerlingen en ouders niet voor waar had moeten aannemen. Anderzijds gaf ze toe dat de man vader van zeven kinde ren er achter kwam dat zijn dochter met een oudere jongen gekust had in de toiletruimte. Hij was naar de directeur van deze school gegaan, die had be loofd er op te letten. Maar vol gens de vader was het later weer gebeurd. Hij bracht en haalde haar daarna van school, sprak andere leerlingen aan om er achter te komen wat zé gedaan had en bedreigde hen als ze niet wilden praten, volgens de school dan. De vader ontkende alles, hij zei alleen maar de di recteur gevraagd te hebben be ter op te letten. Oogcontact en praten met jongens mocht echt wel, zei hij, en hij begreep niet waar de schooldirecteur dat soort onzin vandaan haalde. De kwestie was enorm opge lopen. „Soms kon ik redelijk met hem praten," zei de direc teur gisteren voor de rechtbank, „maar er waren momenten dat ik voelde dat alle rede uit hem weg was." Hij zou zelfs met de dood bedreigd zijn. Rechter Van Dijk probeerde te bemiddelen 'want aan een vonnis heeft u eigenlijk niets'. Ter plekke werd een afspraak op papier gezet. De vader mag zijn dochter brengen en halen, maar moet medeleerlingen met rust laten. Als hij de directeur wil spreken, belt hij en wacht vervolgens op een schriftelijke uitnodiging. Wanneer hij de af spraak nakomt wordt het kort geding geannuleerd. Zo niet, dan komt de zaak weer terug bij de rechter. Dat zal niet gebeu ren, zei de Marokkaan. „Ik hou me altijd aan mijn afspraken," zei de vader toen hij de door de griffier opgestelde schikking, net zoals de schooldirecteur, te kende. NMP wil rijksgebouwen verkopen den haag«anp De Nederlandse Middenstands- partij (NMP) is nu nog niet ver tegenwoordigd in de Tweede kamer, maar denkt na de ver kiezingen een sleutelrol te kun nen spelen bij de vorming van een nieuw kabinet. De NMP is geen protestpartij en wil ook best meeregeren, zei lijsttrekker Dessing gisteren bij de presen tatie van de 'partij voor onder nemend Nederland'. De NMP heeft het 'revolutio naire idee' om gebouwen van de overheid te verkopen aan be leggingsfondsen. Dat levert vol gens Dessing zo'n tweehonderd miljard gulden op, waarmee de staatsschuld bijna gehalveerd kan worden. De rentelasten van de overheid gaan dus ook fors omlaag. Daar staat tegenover dat de overheid huUr zal moe ten gaan betalen, maar daarvan vangt ze zelf een groot deel te rug via de belasting op de winsten van de beleggers. Dessing ziet de verkiezingen optimistisch tegemoet. „Waar om zou ons niet lukken wat de ouderenpartijen bij de vorige verkiezingen wel lukte, van niets naar zo'n zeven of mis schien wel tien zetels." Witte duiven overleven de huwelijksdag niet voor lang bergen op zoom» gpd Een mooi gezicht, een roman tisch plaatje, maar met grote gevolgen. Steeds vaker laten pasgetrouwde stelletjes na de plechtigheid in het stadhuis witte sierduiven los. Ze besef fen niet dat de beestjes waar schijnlijk de dupe worden van hun huwelijksgeluk, zegt raadslid Van der Kallen van de Sociaal Democraten in Bergen op Zoom. Hij constateert dat sierdui ven steeds vaker in de binnen stad bivakkeren. „Het is een trend die beesten bij bruilof ten los te laten. Ene Linda de Mol heeft het idee eens op te levisie gelanceerd. Maar hier komen die sierduiven niet te rug in de mand. Ze verwilde ren en zijn niet tegen de win ter bestand. Vroeg of laat vin den ze de dood. Ze houden het niet uit in de stad." Veel kersverse echtparen be seffen volgens hem niet welk dierenleed ze op hun geweten hebben. Daarom vraagt het raadslid de gemeente de bruidsparen daarop te wijzen. „Je kunt ze moeilijk verbieden duiven te gebruiken. Maar de gemeente zou in een folder er op kunnen wijzen dat een mooi plaatje voor in het fo toalbum een hoop dierenleed en overlast geeft." Van der Kallen heeft inmid dels begrepen dat het moder ne ritueel ook op meer verant woorde wijze kan worden vol trokken. „Er bestaan speciaal afgerichte duiven, die na een half uur netjes terugvliegen naar het mandje. Maar dat kost meer dan gewone witte sierduiven gebruiken. De bruidsparen moeten een dui delijke boodschap krijgen: Doe het niet of huur voor een paar centen meer duiven die na een halfuur terug zijn." De Nederlandse Bond voor Sierduiven (NBS) houdt het zelfde pleidooi. Ook de bond constateert de witte-duivenra- ge tijdens trouwerijen en zelfs bij uitvaartdiensten. „We wer ken daar niet aan mee, maar verder kunnen we weinig actie ondernemen. Als bond kun nen we niemand tot iets ver plichten, maar het zou goed zijn als gemeenten voorwaai den stellen. Bijvoorbeeld dat bij een huwelijksvoltrekking alleen duiven mogen worden losgelaten als vaststaat dat ze ook terugkomen. Tot nu toe adviseren we het bij rijst of confetti te houden. Dat geeft ook rommel, maar die veeg je zo op", aldus een woordvoer der van de NBS. den haag cees van der laan Zelfs WD-woordvoerder Vos, bepaald niet haar grootste vriend, moest het gisteren toe geven. Minister Winnie Sorg drager van justitie, door vrijwel iedereen politiek afgeschreven, begint weer wat aan waardering terug te winnen. „Ze heeft aan getoond over een dosis vecht lust te beschikken en dat waar deer ik", erkende de liberaal. Tijdens de behandeling van haar begroting, die naar het zich laat aanzien ook bij de afronding volgende week weinig problemen zal opleveren, klonk gisteren voor het eerst waarde ring voor de minister op. Vos noemde de 'resultaten beschei den, maar het uiteindelijke oor deel is gematigd positief. PvdA- Kamerüd Kalsbeek sprak zelfs over 'een goede koers, die moet worden voortgezet'. Het moet de geplaagde be windsvrouw als muziek in de oren hebben geklonken. Want ook al zijn het reacties van paarse vrienden, ook in die hoek waren ze de afgelopen ja ren zeker niet scheutig met complimenten voor het 'knap ste meisje van de klas', zoals ze destijds de politiek in werd ge parachuteerd. Zelfs in haar ei gen partij maakte ze zich niet populair. Maar er was ook steun uit on verdachte hoek: GPV'er Schutte meende dat het nu, bij de be handeling van de laatste justi tiebegroting in deze kabinetspe riode, tijd wordt voor een 'even wichtig beeld' van deze minis ter. Hij loofde haar persoonlijke betrokkenheid bij moeilijke vraagstukken en RPF-woord- voerder Rouvoet complimen teerde haar: „Er is veel op de rails gezet". In de ogen van het CDA kan de ze minister echter weinig goeds doen. „Een waslijst van falen", beoordeelde Kamerlid Koek koek de prestaties van Sorgdra ger. „Deze.minister bestuurt graag, maar dit is toch geen be sturen meer. Wij kunnen haar geen voldoende geven. Welk landsbelang, zo vraag ik haar, is ermee gediend dat zij sollici teert naar een tweede ambtster mijn". Emmers vol kritiek heeft ze de afgelopen drie jaar over haar heen gekregen: de gouden handdruk van procureur Van Randwijck, de zaak Lancee, Se- curitel en de kwestie Bouterse. Maar ondertussen zette Sorg drager haar tanden in haar por tefeuille. Tussen alle affaires door gaf ze leiding aan de om vangrijke reorganisatie van het openbaar ministerie, versterkte ze de rechtelijke macht en werkte aan tal van wetten. En ze haalde de bezem door de amb telijke top van het ministerie. „Het gaat beter met het justitië le bedrijf', zei Sorgdrager giste ren niet ontevreden. „Er zijn incidenten geweest, er zijn fouten gemaakt in deze ka binetsperiode, maar er is ook iets fundamenteels gebeurd", meende Kalsbeek. „De minister heeft veel beweging en verande ring gebracht in gevestigde structuren", was de conclusie van VVD'er Vos. Tegen alle ver wachtingen in heeft minister Sorgdrager aangekondigd te op teren voor een nieuw ambtster mijn op justitie. Ze zegt de vruchten te willen plukken van het beleid dat ze zelf in de afge lopen jaar heeft neergezet. Of ze de kans krijgt, is vooralsnog af hankelijk van de uitslag van de verkiezingen volgend jaar en die zien er niet best uit voor D66. Als paars na volgend jaar door gaat, dan zal D66 waarschijnlijk een ministerspost moeten inle veren. En dat zou justitie wel eens kunnen zijn. Trouw komt terug op 3 voor Da Vinei leiden» wim koevoet Het Leidse Da Vinei College krijgt zijn zin: dagblad Trouw komt op een nog nader te bepa len tijdstip met twee artikelen terug op een publicatie over prestaties van middelbare scho len. In de twee stukken wordt duidelijk gemaakt dat de drie die Trouw gaf voor de havo-af- deling van de Leidse school een onjuist cijfer is, zo is rector De Zoete met de hoofdredactie overeengekomen. Twee weken geleden publi ceerde de krant een schoolpres tatie-overzicht waarin Da Vinei met een drie voor havo en een vier voor vbo als een van de slechtste scholen uil de Leidse regio de bus kwam. Sinds die zaterdag liggen Trouw en de school met elkaar in de clinch. De Zoete dreigde met een kort geding en een schadeclaim van minstens een miljoen gulden. Da Vinei vreesde een neer gang van het leerlingenaantal vanwege dit volgen de schoo onjuiste rapportcijfer. De ge wraakte drie was vooral te wij ten aan het hoge aantal leerlin gen die de school voortijdig ge laten. Da Vinci is in Leiden ech ter belast met de opvang van minderjarige asielzoekers. AJs hen asiel wordt geweigerd ver laten zij het land én de school. De Zoete verwacht dat hij en Trouw hel vandaag nog eens worden over de precieze inhoud van de twee artikelen. Hij krijgt ze vooraf te zien. Trouw wil in de artikelen ook andere manke menten in het onderzoek naar de prestaties van scholen toe lichten. Da Vinei dient daarbij als belangrijkste voorbeeld. -De Zoete is sinds gistermiddag een tevreden man. Hij noemde Trouw vanochtend 'sportief. KLM vreest eerste dag volgende eeuw schiphol gerard van putten De KLM ziet op tegen 1 januari 2000. Bij de luchtvaartmaat schappij wordt gespeeld met de gedachte op die datum alle vliegtuigen aan de grond Te houden, uit vrees dal lang niet alle computerbestanden be stand zullen zijn tegen de zoge heten milieu ium- problematiek. Tot voor kort werd in compu tersystemen en software geen rekening gehouden met de eeuwwisseling. Alleen de laatste twee cijfers van de jaartallen plachten te worden opgeslagen. De consequentie daarvan is dat op 1 januari 2000 de datavelden in programma's verspringen ,in ''i1)' n.i.ii '00', hetgeen door de computers wordt geïntepre- teerd als 1 januari 1900. Bij de KLM is inmiddels een begin gemaakt met de doorlich ting van de in gebruik zijnde computersystemen. Mocht het onderzoek de conclusie opleve ren dat sommige bestanden het Jaar 2000-probleem niet aan kunnen, dan wordt het volgens KLM's Millenium-manager Hulzinga een punt van overwe ging om alle vluchten op de eer ste dag van de volgende eeuw te schrappen. SBS6 wil wat verdienen aan de verkiezingen amsterdam anp SBS6 wil het komende halljaar reclamezendtijd verkopen aan politieke partijen. Niet-demo- cratische partijen zal de com merciële omroep echter weige ren. Dat is mogelijk met een be roep op de algemene reclame voorwaarden die het mogelijk maken boodschappen te weren zonder opgave van redenen, al dus een woordvoerder. De samenwerkende bureaus die de regionale omroeprecla- me verzorgen, ROR en ORN, voeren al gesprekken met de PvdA over reclamespotjes. De Amsterdamse zender AT5 heeft overigens voor de landelijke verkiezingen van drie jaar gele den al reclame voor alle demo cratische politieke partijen uit gezonden. Tussentijds heeft Groen Links op AT5 nog recla metijd gekocht voor het IJburg referendum. De STER heeft nog nooit een reclamespotje voor een politie ke partij vertoond. Bij de intro ductie van reclame bij de pu blieke omroep in 1967 werden reclames voor tabaksproducten en boodschappen van levens beschouwelijke en politieke aard verboden. Het Commissa riaat voor de Media staat poli tieke spotjes op de commerciële zenders toe sinds het de Rijks voorlichtingsdienst toestem ming gaf Postbus 51-bood schappen bij de commerciële omroep uit te zenden in aange kochte reclametijd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3