Drie-klovenproject is politieke gc Kaalslag dreigt bij Democraten Jarige BBC zoekt expansie nu ook op de online-nieuwsmarkt Feiten &Meningen Boek ontrafelt denken VVD'er maar onthult niets VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 De ene keer doet-ie het met Beste Els-briefjes, de andere keer met een oproep Irakese asielzoekers te weren of het zieken fonds af te schaffen. Frits Bolkestein kan het niet laten politiek Nederland af en toe in rep en roer te brengen. Omdat hij dat leuk vindt? Omdat hij gek is? Nee hoor, de WD'er is gewoon een radicale liberaal met trekjes van een zeventiende-eeuwse koopman, zo blijkt uit het boek 'Het brein van Bolkestein'. Om direct maar een mogelijke teleurstelling te voorkomen: het betreft hier geen smeuïge biografie over de mens Bolke stein. De bijna honderd pagina's onthullen niets nieuws over zijn werk als VVD-fractievoorzitter of over zijn privé-leven. De liberaal gaat ook niet op de snijtafel voor een grondige analyse van zijn persoonlijkheid. Terwijl de poppetjes in de politiek tegenwoordig belangrij ker dreigen te worden dan de inhoud, hebben de historici Ad Maas, Gerard Marlet en Rutger Zwart heel degelijk het denken van Bolkestein in kaart gebracht. I-Iet drietal heeft meer dan honderd publicaties van de liberaal uitgeplozen en zijn ge dachtegoed vervolgens keurig op een rijtje gezet. Zonder oor deel, zonder kritiek. Een hele eer voor een actief politicus, die toch al niet te klagen heeft over aandacht. Bolkestein behoort tot de buitenbeentjes op het Binnenhof. De meeste politici in Nederland strooien niet zo kwistig met uitgesproken en tegendraadse meningen. Zij denken aan wat hun partij, en soms ook het regeerakkoord, voorschrijft. Maar Bolkestein roept rustig B als iedereen overtuigd is van A. 'Het brein van Bolkestein' probeert nu eens onbevangen te gen de eigenzinnige WD'er aan te kijken. Hoewel tegenstan ders de liberaal verwijten dat hij de ene keer dit roept en de volgende keer dat, blijkt uit het boek dat Bolkestein niet zo maar zegt wat hem goed uitkomt. Zorgvuldig pluiswerk levert een rechtlijnig denker op. Verdere verrassingen bieden de twaalf hoofdstukken niet: geen anekdotes die de WD'er tekenen. De lezer kan zich hooguit weer verbazen over Bolkesteins radicale denken als klassiek liberaal. De verzorgingsstaat vindt hij asociaal. De mens is sterk en kan voor zichzelf zorgen. „In Bolkesteins sociale heilstaat werkt of studeert iedereen", analyseren de schrijvende historici. „Het is een samenleving vol ondernemende en dynamische burgers die - als in de ze ventiende eeuw - hun eigen lot in handen nemen. Werkloos zijn is onaantrekkelijk en maatschappelijk niet geaccepteerd." Zo zijn er meer voorspelbare standpunten: Nederland mag best trots zijn op zichzelf, we moeten niet te veel verwachten van Europa, het poldermodel is niet zo fantastisch. Omdat het boek niet oordeelt, is het eigenlijk alleen voor kenners leuk. Wie niet helemaal paraat heeft hoe de WD er gens over denkt, kan ook moeilijk bekijken in hoeverre fractie voorzitter Bolkestein een uniek politiek filosoof is of gewoon WD-standpunten inneemt. Het boek mist vergelijkingen met de actualiteit, met het po litieke spel in de Tweede Kamer. Juist tijdens debatten, inter views en via toespraken maakt Bolkestein zijn ideeën wereld kundig. Juist dan schopt hij tegen schenen. De enige vergelijking is die met Bolkesteins obsessie met de zeventiende eeuw. De WD'er blijkt drie eeuwen te laat gebo ren. Flij zou genoten hebben in die Gouden eeuw van de Re- pübliek der Verenigde Nederlanden. Een florerende econo mie, VOC-schepen over de hele wereld en een bloeiende cul tuur. Met een brein van drie eeuwen oud red je het echter niet in de politiek. Met een eigen uniek gedachtegoed ook niet. In Den Haag gaat het nog altijd om macht. Het fascinerende van Bolkestein is niet zozeer zijn brein, maar de politieke slimheid waarmee hij vriend en vijand steeds op de kast kan jagen. Ad Maas, Gerard Marlet Rutger Zwart - Het Brein van Bol kestein; Uitgeverij Sun; f 19,50. DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Chinese professor voorspelt grote opstand aan de Yangtze „Een stenen muur zal stroomopwaarts naar het westen staan. Tot een glad meer ontstaat in de enge kloven. De berggodin, als zij nog bestaat, zal zich verwonderen over een veranderde wereld." Het was in 1966 tijdens zijn befaamde zwemtocht in de Yangtze (de Gele Rivier) dat de Chinese communistische partijleider Mao Zedong geïnspireerd raakte tot het schrijven van deze dichtregels. Hij had een visioen dat een grote muur de woeste rivier die jaar na jaar buiten haar oevers trad, met vaak rampzalige gevolgen, tot bedaren kon brengen. Een veerboot passeert de Xiling Klof, een van de drie kloven in de Yangtze-rivier. foto ap»john Leicester De Grote Roerganger beval de bouw van een reuzendam. Deze moest miljoenen mensen be schermen tegen overstromin gen en tevens energie leveren voor de motoren van de com munistische revolutie. Als ze bestaat, heeft de berggodin in het poëtische berglandschap in het hart van China lang in haar vuistje kunnen lachen. Mao's stenen muur is nooit opgericht. Maar het lachen vergaat de schikgodin die waakt over de miljoenen boeren in de 'wieg van de Chinese beschaving' nu. Morgen wordt de Yangtze afge damd en wordt het water van de op twee na langste rivier op aarde over een lengte van ruim 3,5 kilometer door een nieuw gegraven kanaal geleid. Na deze operatie, die wordt bij gewoond door China's hoogste politieke leiders en die recht streeks op de Chinese televisie is te zien, is er nauwelijks nog een weg terug in het fel omstre den 'Drie-Klovenproject' waar over meer dan zeventig jaar is gedelibereerd. Dit technisch hu zarenstuk voorziet in de aanleg van een 2,5 kilometer lange en 185 meter hoge dam en de bouw van 's werelds grootste waterkrachtcentrale, die in 2009 in werking moet zijn. De eerste fase van het project wordt mor gen na vier jaar van bouwkun dige voorbereidingen afgesloten met het dichten van de tijdelijke dam die de gigantische bouw put moet beschermen tegen het water. De gevolgen van het mega-pro- ject, dat 50 miljard gulden kost, zijn onmogelijk te overzien en dat maakt velen bevreeSd voor de toekomst. Uit de commenta ren van deskundigen valt even wel af te leiden dat de kosten wel eens hoger kunnen blijken te zijn dan de opbrengsten. Het stuwmeer dat ontstaat over een lengte van 660 kilometer zet im mers tienduizenden hectares schaarse landbouwgrond onder water. Meer dan 1,2 miljoen mensen moeten verhuizen en het water in het reservoir raakt door het ontbreken van water zuiveringsinstallaties ernstig vervuild. Daar komt bij dat de waterhuishouding in het enor me stroomgebied van de zes duizend kilometer lange Yangt ze wordt ontregeld, met allerlei onvoorspelbare gevolgen. Veel ingenieurs zijn bovendien bang dat door het dichtslibben van het stuwmeer de energie productie van de centrale, die een totale capaciteit heeft van 18.200 megawatt, zwaar tegen valt. Het slibprobleem doet vol gens deskundigen ook de over stromingen in het gebied van de bovenloop van de Yangtze een van de modderigste rivie ren in de wereld toenemen. Een van de experts is de gepen sioneerde Chinese professor Huang Wanli, die sinds de jaren dertig betrokken is geweest bij de bouw van grote waterkracht centrales in China. De 86-jarige Huang heeft sinds de parlemen taire goedkeuring van het pro ject in 1992 zes verzoeken naar president Jiang Zemin gestuurd om het Drie-Klovenproject niet uit te voeren. „Ik heb Jiang gewaarschuwd dat de bouw van de dam een revo lutie teweeg brengt aan de bo venloop van de Yangtze in de provincie Sichuan, die even omvangrijk zal zijn als de revo lutie in 1911 toen het keizerrijk ten val kwam. Alle inwoners van Sichuan zijn tegen de aanleg van het waterreservoir, omdat het in de gebieden aan de bo venloop een half miljoen men sen zal doden", zei Fluang on langs in een toelichting. Het stuwmeer is volgens hem bin nen enkele jaren opgevuld met de honderd miljoen ton keien, grind en zand die de zijrivieren van de boven-Yangtze elk jaar aanvoeren. Daardoor komt het waterpeil in de bovenloop steeds hoger te staan en ver drinken door plotselinge over stromingen honderdduizenden mensen. Maar liefst een kwart van Sichuan drie keer dë op pervlakte van Nederland on dervindt daarvan de gevolgen, aldus Huang. De Chinese autoriteiten ontken nen het gevaar van dichtslibben met klem. „We hebben op dit gebied in de loop der ervaring opgebouwd, sing is: het modderig< snel door de dam spu schone water in het r< opslaan. Na vijftig tot jaar is de capaciteit v< terreservoir slechts m procent verminderd' directeur Guo Shuyar Drie-Kloven-project e overheid gaat uit van lijkse lading keien var ton en dat is minder c procent van de hoeve waar professor Huanj mee houdt. Imiddels zijn twee coi gegund voor de leveri veertien van de 26 tur 700 megawatt die in c installeerd worden en jaar bijna een tiende c de huidige totale stro< ductie in China moet< veren. Een consortiur Engels-Franse groep hom en het Zweeds-Z bedrijf ABB heeft de o acht turbines met een waarde van 420 miljo< in de wacht gesleept. rende zes zijn voor 32 dollar besteld bij een f werkingsverband waa meer de Duitse bedrij mens en Voith Hydro men. Voor de communistisi in Peking is het risico\ Klovenproject een ene stuk. Succes geeft de p top in de komende eei steun in de rug bij het van dit immense land grotere welvaart voor i mensen. Als het tegen bouw uitdraait op een cieel fiasco of massaal fers maakt onder de bi dan kan de opstand di sor Huang voorspelt al worden uitgesloten. D communistische parti hetzelfde lot beschore: zijn als het keizerrijk e eerder. PEKING YVONNE VAN DER I CORRESPONDENTE TOM JANSSEN Ze houden de moed erin, de D66-Kamerle- den die gisteren van hun partij een vrijwel onverkiesbare plek kregen op de advieslijst voor de komende Kamerverkiezingen. „Het is een uitdaging om hoger te komen", vindt Jan Hoekema (ingedeeld bij plaats 16 t/m 25). „Ach, ik sta gedeeld zestiende", zegt Jan van Walsem (zelfde groep). „Ik kan zelfs nog nummer één worden", meldt Nicky van 't Riet (plaats 26 t/m 35) opgewekt. „Misschien ben ik wel te gezellig", meent Marijn de Koning (helemaal niet op de lijst). Het wordt de komende tijd weer druk bij het D66-partijblad De Democraat en bij de D66-afdelingen in het land. Maanden gele den al begonnen de wat onbekendere Ka merleden het partijblad te bestoken met ar tikelen en de afdelingen met aanbiedingen voor een spreekbeurt om alsnog wat be kendheid op te bouwen bij de partijleden. Die laaggeplaatste Kamerleden moeten nu met hernieuwde energie trachten hun po pulariteit op te vijzelen. De stemadvieslijst betekent immers niet het definitieve einde, al leert de praktijk dat het advies grosso modo wel ongeveer wordt gevolgd. Maar uiteindelijk beslissen de 13.500 partijleden in januari via een schriftelijke stemming over de definitieve volgorde van de kandi daten. Na het CDA dreigt ook bij D66 de bou wers van het zo succesvolle paarse kabi net een ware kaalslag in de Kamerfractie. Van de 24 huidige Kamerleden stapt er slechts één vrijwillig op (Versnel) en krijgt er één binnenkort een andere baan (fractie voorzitter Wolffensperger bij de NOS). De overige 22 moeten met de bewindslieden Borst, Van Mierlo en Tommei in de slag voor zo'n vijftien Kamerzetels, de stand in de jongste peilingen. Er werd dan ook met spanning uitgekeken naar het stemadvies van de commissie on der leiding van oud-fractievoorzitter Maar ten Engwirda. De commissie heeft de zit tende Kamerleden en de nieuwelingen in gedeeld in vier groepen. Bij de derde groep (plaats 16 tot 26) wordt het gezien de peilin gen al moeilijk een Kamerzetel te bemachti gen. In deze gevarenzone vertoeven de Ka merleden Augusteijn, Scheltema, Van de Bos, Hoekema, Ter Veer en Van Walsem, alsmede nieuwelingen als de bekende inge nieur Willem Bos (van de HSL-variant) en Rotterdamse D66-fr actievoorzitter Francis- ka Ravestein. Zelfs de kansloze vierde groep telt nog zit tende Kamerleden: verkeersspecialist Van 't Riet, Hubert Fermina, Han Jeekel en Joke Jorritsma. En vier Kamerleden komen zelfs helemaal niet voor op de lijst, onder wie drie vrouwen: Guikje Roethof, Marijn de Koning, Jan Willem van Waning en Ursie Lambrechts. Het is voor het eerst dat de halverwege de jaren tachtig ingestelde stemadviescommis sie zo hard moet ingrijpen. Tot nu toe kon de club elke keer uitgaan van positieve pei lingen. Er hoefden dus alleen enkele nieu welingen bij de zittende Kamerleden te worden opgeteld. Een leuke klus, maar nu sneuvelen door de slechte peilingen diverse Democraten. De teleurgestelde reacties tonen dat niet ie der Kamerlid zijn of haar positie even goed heeft ingeschat. „Tja, er gaapt soms een kloof tussen hoe een Kamerlid zeil functioneren ziet en hoe de buiter daar tegen aankijkt", zegt een D66 had best een groep hoger gewild, i kunnen nu eenmaal niet iedereen mer één zetten", aldus Jan van We „We hebben goede bewindslieden tietop en er moeten ook wat nieuv hoog op de lijst. Ik had het ongeve zelfde gedaan. Of ik nu extra camf voeren? Nee hoor, dat doe ik al 3,5 Verkeersspecialist Van 't Riet had noeg' al een voorgevoel dat het sle gaan. „Bij de stemadviescommissi ik het niet goed te doen. Vier jaar was dat ook al zo, maar de leden h mij toen op een hogere plek op de plaatst. Ik heb wel een goed gevoe toekomst, dus ik denk dat dat opn: gebeuren." Ze is niet van plan can voor zichzelf te voeren, maar ze ve op haar bekendheid binnen de pai heb voldoende wapenfeiten op mi staan." De Brabander Han Jeekel, ook in d en laatste groep, noemt het stemat 'niet sterk'. Hij vindt het jammer d aantal vrouwen laag is geplaatst er weinig aandacht is voor regionale i „Op de lijst staan maar twee mens zuiden, Winants en ik. Terwijl er w twintig procent van de Nederlande Limburg en Brabant woont." Jeeke argument vertolken naar de leden, hoop op die manier alsnog hoger t DEN HAAG WILCO DEKKER EN DINEKEVAN DE BURG De British Broadcasting Corporation be staat deze maand 75 jaar en de wereld zal dat weten. Miljoenen zijn geïnvesteerd in nieuwe diensten, die van de nieuwsarm van auntie (tantetje) Beebeen mondiale speler op de nieuwsmarkt moeten maken. Dinsdag ging BBC Online van start, een website op Internet die de totale productie van 'de grootste nieuwsorganisatie ter we reld' in de computers van lnternet-en- thousiasten brengt. Zondag wordt een tweede stap gezet als News 24, een televi siekanaal dat net als CNN en Sky News het hele etmaal door nieuws, reportages en achtergronden brengt, zijn opwachting maakt. De BBC is vastbesloten, zegt Tony Hall, di recteur van BBC News, om de wereld markt niet aan de commerciële concur rentie te laten. Dat heeft de organisatie al de nodige kritiek opgeleverd van de Britse media, waar het bon ton is om auntie af te kraken. De BBC is immers een publieke omroep, die voor een flink deel door Britse kijkers wordt gefinancierd. Moet dat geld worden 'weggegeven' aan buitenlandse informatiegekken die er geen cent voor hoeven te betalen? Dat wringt eens te meer omdat de BBC ter financiering van de nieuwe diensten heeft moeten bezuini gen op andere programma's. De omroep bijdrage (zo'n 250 gulden per tv-huishou- Vlen) mag van de regering immers met niet meer dan het inflatiepercentage om hoog. Hall verstrakt zichtbaar op de vraag of de pogingen om een stevige positie op de wereldmarkt te verwerven niet wat over dreven zijn voor een publieke omroep van een middelgroot Europees land. „Moeten we de nieuwsvoorziening soms overlaten aan de Amerikaanse concurrentie?", is zijn retorische wedervraag. Het empire mag dan zijn verdwenen, de staatsomroep is met 22.000 werknemers te groot voor alleen een eiland in de Noordzee. Dankzij wereldtaal Engels kan de moderne BBC naar hartelust imperiale tradities botvieren en een Brits visitekaart je afleveren waarvan andere Europese lan den slechts kunnen dromen. Zij zitten im mers met de taalbarrière en kunnen daar naast niet bogen op de reputatie van ob jectiviteit en betrouwbaarheid die de BBC in de wereld heeft opgebouwd. Voor de niet-Britse informatie-consumen ten is het BBC-streven alleen maar gun stig. BBC Online bijvoorbeeld geeft ieder een met een computer en een modem gratis en voor niks toegang tot een schat van informatie. Inloggen op http: //news.bbc.co.uk brengt, om met Hall te spreken, de firepowervan 250 correspon denten over de hele wereld in een oog wenk op het eigen computerscherm. Wie daaraan gekluisterd wil blijven en toch het Nine o'clock News niet wil missen, kan (mits de computer beschikt over een tv- en audiokaart) via de website live meeluis teren en kijken. Alleen al in deze nieuwe BBC-tak steekt de omroep drie miljoen pond (ruim negen miljoen gulden) per jaar. Dat is teveel voor de thuismarkt van ongeveer 400.000 Inter- net-aangeslotenen. Maar de BBC mikt dan ook op de 50 miljoen over de hele wereld, van wie zich iets minder dan de helft bui ten de Verenigde Staten bevindt. De onli ne nieuwsdiensten die de BBC wil ver slaan, zijn vooral NBC (4,2 miljoen 'klan ten') en CNN (ongeveer 4 miljoen). News 24 is (voorlopig) alleen op het Vere nigd Koninkrijk gericht. Vanaf zondag is het programma te ontvangen door de on geveer 2 miljoen Britse kabelabonnees. De kabelexploitanten krijgen het tot woede van concurrent Sky News gratis aangebo den. „Daar is niks buitengewoons aan", zegt Michelle Green van de zender, „om dat iedere tv-bezitter met zijn omroepbij drage al betaalt voor de BBC-diensten." Voor Sky moeten de kabelexploitanten echter 48 pence (rond 1,25 gulden) neer tellen en een aantal heeft al besloten om die dienst van het net te verwijderen ten gunste van BBC 24. Het aanbod van de nieuwe zender staat totaal los van de nieuwsprogramma's die BBC1 en 2 bieden. Er is, zegt Green, ook geen overlapping met nieuwszender BBC World, die als een commerciële zender wordt beschouwd. Er is een eigen staf aangetrokken van tegen de honderd jour nalisten, waarbij opvalt dat voor jonge presentatoren is gekozen. Green: „Het aanbod is helemaal afgestemd op sument. Die wil nieuws zien op mc ten dat het hem of haar uitkomt, vv ten dat kunnen leveren." Green zegt dat onderzoeken hebbe gewezen dat er onder de kijkers vee thousiasme is voor een 24-uurs niej zender. Dat mag ook wel, want de I steekt 30 miljoen pond in het avon De BBC gokt erop dat de grote sprd voorwaarts volgend jaar komt, als I ook op de satelliet te ontvangen is. Nederlandse kijkers kunnen een d( het programma ontvangen, als ze t ste bij kabelexploitanten zitten die in het pakket hebben. Tijdens de u deze zender 's nachts uit de lucht i! News 24 'doorgeprikt'. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2