Jacobswoude eist inzage in kosten HSL Alpheuse verloskundige strijkt neer in Ter A VVD teleurgest in eigen ministe 'Horen, zien en zwijgen, dat is belangrijk' Rijn Veenstreek Service voor voetgangers en fietsers Jacobswoude draait forse stijging van huizenbelasting terug VVD: controle milieuwetten weg bij politie Polderlasten weer omhoog VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 CHEF TIM BROUWER OE KONING, 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA K.ROI Bijeenkomst over ongewenst bezoek alkemade» Hoe houd je ongewenst bezoek buiten de deux? De Katholieke Ouderen Bond in Alkemade houdt over dit thema dinsdag 11 november een ontmoetingsdag. Er is een deskundige gastspreker en er worden ervaringen uitgewisseld met mensen die geconfronteerd zijn geweest met criminelen. Ookniet-leden zijn welkom in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelo- farendsveen. Aanvang tien uur. jacobswoude robbert minkhorst Tijdens de begrotingsbehande ling in Jacobswoude gister avond diende Gemeentebelang een motie in waarin de partij haar 'grote verontrusting' uit sprak over de gevolgen voor Hoogmade. Tegelijk legde Ge meentebelang een brief aan Jor- ritsma voor waarin de partij haar eisen verwoordt. De motie en de brief werden unaniem aangenomen. De politiek geeft hiermee aan dat zij uitermate teleurgesteld is in de opstelling van de minister, die de gevolgen van de aanleg van de HSL voor Hoogmade volgens Jacobswoude onder schat. ,,In het vlakke polderland van het door iedereen zo gelief de Groene Hart zal over een lengte van 600 meter een onge veer vijftien meter hoge muur ontstaan; voor eeuwig zonde", jacobswoude robbert minkhorst Jacobswoudenaren betalen vol gend jaar geen ruim vijftien maar hooguit tien procent meer aan huizenbelasting. Onder for se druk van de politieke partijen paste het college gisteravond tijdens de behandeling van de begroting de voorgestelde ver hoging van het OZB-tarief aan. Alleen D66 stemde tegen. Op het CDA na gaven alle partijen in hun algemene be schouwingen al aan de verho ging met 15,6 procent niet te pikken. Aanvankelijk wilde het college niet terugkrabbelen, maar toen gisteravond de chris tendemocraten prompt met een compleet wijzigingsvoorstel op de proppen kwamen, draaide burgemeester W. van Beek (fi nanciën) bij. Volgens de burgemeester be- marieta kroft Hel waterschap De Oude Rijn stromen verhoogt volgend jaar opnieuw de polderlasten. Eige naren van een huis in één van Presentiegeld stijgt fors Het wordt volgend jaar aan trekkelijker om lid van de Verenigde Vergadering van het waterschap de Oude Rijnstromen te zijn. De dijk graaf en de heemraden stel len aan deze leden voor om hun presentiegeld per bijge woonde vergadering te ver hogen van 120 naar 150 gul den. De laatste vier jaar is er geen verhoging doorgevoerd. Volgens secretaris D. de Blaeij wordt het daarom nu weer eens tijd. ,,We zitten dan in vergelijking met ande re waterschappen nog niet eens hoog." Ook hel uurta rief voor de jaarlijkse schouw gaat omhoog: van veertig naar vijfenveertig gulden. De Verenigde Vergadering moet het voorstel op 26 november nog wel bekrachtigen. Huisartsen reageren niet enthousiast Raacl achter brief aan minister Jacobswoude eist van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat inzage in de kosten van de aanleg van de ho gesnelheidslijn. Bovendien wil de gemeente dat Jorritsma opnieuw de mogelijkheid onderzoekt om een langere tunnel door het Groene Hart aan te leggen. Verder moet de minister bewijzen dat de bouw van een viaduct op pa len, waarvoor nu is gekozen, voordeliger is dan die lange re tunnel. ter aar/nieuwveen marieta kroft Zwangere inwoners van Ter Aar, Nieuwveen en directe omgeving zijn voor de verloskundige be geleiding niet langer meer per se aangewezen op hun eigen huisarts. Sinds afgelopen zater dag heeft verloskundige Natanja Fase (29) uit Alphen aan den Rijn zich gevestigd in Ter Aar. Huisartsen reageren nog niet enthousiast. „Er zijn er die moeten wennen", weet Fase. Fase houdt haar spreekuur in hetzelfde praktijkgebouw aan de Kerkweg in Aardam als waar de dierenartsen- en een fysio,- therapiepraktijk zijn gevestigd. Begin volgend jaar hoopt ze ook in Nieuwveen spreekuur te houden. De vroedvrouw nam sinds haar afstuderen in 1994 diverse keren waar. Het afgelo pen jaar deed ze dat in een so lopraktijk in Nieuwkoop. Daar werkt ze nu ook nog drie dagen in de week. De Alphense greep de kans aan om een zelfstandige prak tijk te beginnen doordat huis artsen in Nieuwveen wilden stoppen met de verloskundige zorg. „Ik krijg voortaan van hen de bevallingen", zegt ze en thousiast. De eerste verwijzing naar haar praktijk heeft ze in tussen binnen. Daarnaast hoopt ze dat ook de huisartsen in Ter Aar en Langeraar mensen naar haar doorsturen. Of dat vaak gebeurt, valt nog te bezien. De huisartsen reage ren nog niet enthousiast op de komst van de verloskundige. „Het is niet relavant of ik blij ben met haar komst, waarvan ik twee dagen tevoren op de hoog te werd gesteld", reageert dok ter L. Gorissen uit Langeraar. „Als iemand naar de verloskun dige wil, verwijs ik haar door." Uit eigen beweging doet hij dat echter niet. De Langeraarse huisarts is niet bang voor concurrentie van Fase. „Ik moet minimaal vijftien bevallingen per jaar doen. Nu zit ik op een gemiddelde van tussen de dertig en veertig en verwacht niet dat ik onder de vijftien kom." Zijn collega T. Zandstra uit Aardam wil hele maal niet reageren. „Daar heb ik geen zin in. De zaak ligt daar voor te ingewikkeld." Natanja Fase kan zich voor stellen dat de huisartsen zich bedreigd voelen door haar komst. Ze wil echter alles in het werk stellen om met hen in goe de harmonie samen te werken. „Ik kan mensen opeisen, maar het is beter om ze te krijgen." Fase legt uit: „Verloskundigen kunnen een beroep doen op hun primaat. In gemeenten waar naast een huisarts ook een verloskundige actief is, vergoedt het ziekenfonds alleen de zorg als een verloskundige die ver richt." Fase wil het niet zover laten komen en heeft de stil zwijgende afspraak met het zie kenfonds dat ook behandelin gen door huisartsen vergoed blijven. Kans De keuze wie de zwangerschap begeleidt, de bevalling en de nacontrole doet, ligt in Ter Aar en directe omgeving dus nog bij de zwangere. Verloskundige Fa se en huisarts Gorissen verschil len van mening ove bij wie de klanten h zijn. Gorissen: „Ik warm voorstander va gen door huisartsen, i kundige ziet een cli tijdens de periode i bevalling. Een huil haar ook al van <J daarvoor. En zo niet,| zo'n bevalling een, kans om de mensen I ren kennen." Fase: „Wij zijn j seerd, we doen 24 ui aan verloskunde ej aanzienlijk meer en] huisarts heeft daar veel andere taken." zo staat in de brief. Nog erger vindt Gemeentebe lang dat de keus voor deze 'per- golaconstructie' veel te gemak kelijk is gemaakt. „Belangrijkste tegenargument voor een lange re tunnel (tot voorbij Rijpwete- ring, red.) zijn de meerkosten. Maar dat argument wordt steeds minder geloofwaardig." Jacobswoude pleit daarom voor een 'realistische kostenver- gelijking' tussen de langere tun nel en het viaduct op palen. Daarbij zouden ook de kosten voor de verbreding van de A4, de omlegging van de N446, de verplaatsing van bedrijven, het kopen en eventueel verplaatsen van de woningen aan de Boska- de en eventuele planschade claims moeten worden betrok ken. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft tot dusver nooit inzage in de cijfers willen geven. alphen aan den run Over de Rijn bij de Steekterbrug vaart sinds deze week een voetveer. Het pontje van Woubruggenaar Van Leersum brengt voetgangers en fietsers naar de overkant. De Steekterbrug is vanwege de werkzaamheden nu ook voor langzaam verkeer afgesloten. Auto- en vrachtverkeer vanuit Bodegraven en Gouda kon al vanaf 20 oktober niet meer over de brug. De wegwerkzaamheden duren nog tot half decem ber. foto dick hogewoning Politie controleert fietsverlicht van scholieren in Roelofarend roelofarendsveen De politie houdt binnenkort weer fietsverlichtingsacties sisscholen in Roelofarendsveen. De actie richt zich op] van groep zes, zeven en acht. Politiefunctionaris Bied over het hoe en waarom van een goede verlichting. Intu die gecontroleerd. Zonodig worden de leerlingen dot naar een fietsenmaker voor reparatie. Op vrijdag 14 nt Elckerlyc aan de beurt en donderdag 20 november De Op vrijdag 21 november wordt gekeurd op de Mariascho tekent de kleinere stijging van de onroerend-zaakbelasting dat de meeste inwoners volgend jaar ongeveer twee tientjes min der aan gemeentelijke belastin gen kwijt zijn. In de begroting ging het college nog uit van een lastenverzwaring van ongeveer één procent. Inwoners van Ja cobswoude die nu meer dan 800 gulden per jaar aan hun huizenbelasting kwijt zijn, zijn volgend jaar duurder uit. Het CDA-voorstel, waar ook Gemeentebelang en WD zich achter schaarden, behelst een overheveling van ruim een mil joen gulden uit de post reserve investeringen naar reserve vast gelegd vermogen. Dat levert een rentevoordeel op van bijna 75.000 gulden. Om op de tien procent tariefstijging uit te ko men, is nog 43.000 gulden uit de begrotingsruimte voor vol gend jaar nodig. alkemade gerard van der geest De WD in Alkemade wil de controle op de naleving van de milieuwetgeving niet meer overlaten aan de politie, maar onderbrengen in een aparte or ganisatie. Fractievoorzitter H. van Duijkeren deed zijn uitla ting gisteravond in de commis sie bestuurszaken bij de behan deling van het Beleidsplan 1998 voor het district Rijn en Braas- sem. Van Duijkeren mist de grip op de beschikbare uren en heeft onvoldoende zicht op werkwijze en resultaat. Bovendien zou de vereiste deskundigheid vooral bij de oude lichting agenten te wensen overlaten. En voor je het weet wordt, aldus Van Duij keren, dezelfde controlerende taak ook nog eens verricht door andere instanties als de water schappen en landelijke opspo ringsdiensten. De vrees voor het laatste is ongegrond, liet H. van der Veek, de kersverse groepschef van het district Rijn en Braassem, we ten. „Er is altijd een bepaalde afstemming met andere bestu ren." Burgemeester A. Meer burg zag weinig heil in Van Duijkerens optie. „Pas als er voldoende milieubewakings diensten zijn, zou de politie ontheven kunnen worden van haar milieutaken. Zover is het nog lang niet." Van Duijkeren spuide nog meer kritiek op het beleidsplan. De WD'er mist aandacht voor preventie, inspelen op hulpvra gen vanuit de bevolking en het wekken van vertrouwen op de politie bij jongeren. „Ik mis een opmerking over 'Oom Agent' die je beste kameraad is", aldus Van Duijkeren. Die beste kame raad laat het ook nog eens be hoorlijk afweten als het op sur veillance aankomt. Machteloos Meer blauw op straat zal voor lopig nog een vrome wens blij ven, liet Van der Veek doorsche meren. Maar zolang de noodzakelijke uitbreiding van het korps nog niet verwezenlijkt is, staat ook Van der Veek machteloos. leiden/alphen aan den rijn robbert minkhorst De WD-fracties van Alphen aan den Rijn en Leiden zijn teleur gesteld in hun eigen minister Jorritsma van Verkeer en Water staat. Ze zijn het niet eens met haai- voorstel om het laatste stukje van rijksweg 11, tot aan Bodegraven, pas na 2002 aan te leggen. „Bij de aanleg van het traject Leiden-Alphen hebben de WD- ministers Tuynman en Kroes een grote rol gespeeld", schrij ven de fractievoorzitters Dieter van der Schilden (Alphen) en Jan-Willem Kradolfer in een brief aan de Kamerfractie van de WD. „Wij zijn daarom ver bijsterd dat uitgerekend onder regie van een WD-minister het laatste traject weggeschoven dreigt te worden." Jfradolfer en Van der Schilden roepen de Ka merfractie op om Jorritsma op andere gedachten te brengen. De brief van de Leidse en Al phense liberalen volgt op een eerder gestarte actie van de ge meenten Alphen en Bodegra ven, de Kamer van Koophandel alkemade/leiderdorp de polders van het waterschap moeten volgend jaar 1,32 gul den per 5000 gulden waarde aan het waterschap afdragen. Dit is drie cent meer dan vorig jaar. Een bewoner - zowel een huurder als een koper - betaalt 63 gulden per woonruimte (was 61 gulden). Ook de boeren voelen vol gend jaar opnieuw pijn in hun portemonnee. Per hectare moe ten ze in 1998 128,38 afdragen. Dat is bijna zeven gulden meer dan dit jaar. Boeren met land in de zogenoemde diepe polders zijn volgend jaar met 152 gul den per hectare zelfs acht gul den duurder uit. Het gaat hier bijvoorbeeld om de Veender- en Lijkerpolder en de Gogerpolder in Alkemade. Het waterschap ontvangt vol gend jaar in totaal bijna 14 mil joen gulden aan polderlasten. Vqn dit geld wordt onder meer twee miljoen uitgetrokken voor het verbeteren van dijken. Voor de verbetering van gemalen trekt De Oude Rijnstromen 1,7 miljoen uil. Een half miljoen besteedt het schap aan het bag geren. In Leiderdorp bijvoor beeld wordt volgend jaar het hele stedelijke gebied gebag gerd. Voor het vernieuwen van stuwen, duikers en inlaten trekt het waterschap 125.000 gulden uit. De Verenigde Vergadering stelt de begroting op 26 novem ber vast. Bode Eef van der Horst weg bij de gemeente Jacobswoude woubrugge kees van kuilenburg Eef van der Horst begon zijn loopbaan bij de gemeente Woubrugge met het maken van een werkbank. De gemeente beschikte toen nog niet over een eigen timmerman. „Het werk werd uitbesteed aan de plaatselijke aannemers", vertelt de bode, die dinsdag 11 no vember bij de gemeente Ja cobswoude vertrekt. Dan heeft de Woubruggenaar er ruim 30 jaar in overheids dienst opzitten. Gemakshalve telt hij zijn militaire dienst ook mee. In die dertig jaar verricht te hij uiteenlopende werk zaamheden. Van der Horst haalde huisvuil op, was straten maker, onderhield gemeentelij ke woningen, dolf graven, strooide op gladde wegen en onderhield het plaatselijke groen. Tien jaar geleden nam zijn carrière een vreemde wen ding, toen hij werd benoemd tot bode in Woubrugge. Sinds de herindeling in 1991 vervulde hij die functie bij de gemeente Jacobswoude. De 61-jarige Van der Horst kwam op 1 maart 1968 bij de gemeente in dienst. Tot die tijd werkte hij als timmerman bij een plaatselijke aannemer. „Ik wilde wat anders en hoorde dat ze bij de gemeente een onder- houdstimmerman zochten. Geen dag heb ik spijt gehad van de stap die ik toen heb ge zet. Een pracht van een job. Ik had veel sociale contacten, niet alleen met de mensen op het gemeentehuis, maar ook langs de weg. Bijvoorbeeld met de huurders van woningen, waar ik onderhoudswerk deed. Ik hoorde en zag veel, maar hing het niet aan de grote klok. Dat zelfde is het geval bij mijn werk als bode. Horen, zien en zwij gen. Niemand stelt er prijs op als je je met dingen gaat be- Bode Eef van der Horst:'lk heb geen dag spijt gehad van die overstap'. foto henk bouwman moeien. Al heb ik uiteraard wel man was in de beginjaren ook om te roepen. Hij trok de aan een mening over bepaalde za- actief als omroeper. Hij ging op dacht door op een koperen ken." de fiets het dorp rond om be- bord te slaan en vertelde ver- De gemeentelijke timmer- paalde zaken of gebeurtenissen volgens met luide stem wat er aan de hand was. „Dat gebeur de bijvoorbeeld bij noodslach- tingen." In 1972 kreeg hij een onge luk. Dat was funest voor zijn knieën, die steeds slechter gin gen functioneren. In 1988 werd hij afgekeurd voor zijn werk en kreeg hij een baan als bode. Door zijn zwakke knieën kon hij ook niet uit de voeten als brandweerman. „Na één jaar moest ik het opgeven. Ik heb niet eens een brandje meege maakt", zegt hij met spijt in zijn stem. „Als bode schonk ik koffie op de oefenavonden van de brandweer. Zo bleef ik toch nog een beetje actief." Verschillend Als gemeenteambtenaar 'ver sleet' Van der Horst drie burge meesters: Van Wageningen, Brouwer de Koning en Van Beek. „Drie totaal verschillende mensen. Van Wageningen was een echte heer. Wat afstande lijk, maar dat was nog zo in die tijd. Zijn opvolgers waren dui delijk anders. Het was veel ple zieriger om onder hen te wer ken. Ook met mijn zestig colle ga's kan ik het goed vinden, al zijn het wel zestig verschillende karakters. Daar moet je reke ning mee houden." Van der Horst vindt het heer lijk dat hij vertrekt. „Het was een fijne periode. Vooral van mijn werk als bode heb ik ge noten. Maar ik werk al vanaf mijn veertiende en vind het voldoende. De hobby's wach ten. Biljarten of lekker blessen bij de voetbal. Mijn gezondheid is nog uitstekend en ik wel sa men met mijn vrouw Truus nog wat genieten. Daar heb ik al op getraind want in het ka der van de seniorenregeling werkte ik nog maar twee dagen. Dus eigenlijk was ik al een beetje weg." voor Rijnland en hetf bedrijfsleven om de 1 ven kilometer (kosteii miljoen gulden) voorl realiseren. Beide gem de ondernemers hl 100.000 gulden voor <j Tweede Kamer van hf overtuigen. i Die gezamenlijke a middels in volle gangl phense wegen staan met het opschrift halve Nil een helj blunder?'. De wethq, van der Veen Meers| Habermehl delen val dens de spitsuren rq hefbrug en de Steektt tiekaarten uit die autol kunnen ondertekenen. Dinsdag 11 novenjt handigen zij en vertfr digers van het bedrijft handtekeningen aanL Kamercommissie vel waterstaat. Die besprt november het Meet gramma Infrastructa 2002, waarvan rijksui gens de actievoerden moet maken. it u Huizenbela stijgt mind( in Rijnwouf; rijnwoude»f marijn kramp/ivo pommr Dankzij een uitkerinfj rijk valt de verhogim huizenbelasting in Ir volgend jaar minderr dan verwacht. In plaa' procent stijgt de or, zaakbelasting (OZB)P met 5,7 procent. Off stemden alle partijq avond in met deze f~ die nodig is om het bj tekort van ruim 95O.0L te dichten. Ook het (j*- SGP/RPF die in eerste gende jaren gaat de C procent omhoog. Positief Burgemeester en reageerden tijdens tingsbehandeling pos voorstel van de Pv fonds in het leven voor de verbeterin woonomgeving. Dit goede komen aan gr straatmeubilair, speel onveilige wegen. De hiervoor 200.000 gul veren. Dit geld mo opgebracht door de van stukken grond a lieren. Ook beloofde aan de raad dat zij de heden voor groenad inwoners zal onderz partijen drongen hie hun algemene bescho De raad drong er aan dat de brandw Benthuizen in de toe mag verdwijnen. Bu M. Boelen kon hem ruststellen. Boelen on te dat het bestaansre ze brandweerpost niet is gebracht door de de Zoetermeerse ni wijk Oosterheem en tuele komst van brandweerkazerne d

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18