:Van melkboer tot zuivelconcern Intocht sinterklaas in Leidse regio Leiden Regio )e meesten die 'er werken zijn •hte Menkianen Menken melk blijft voorlopig nog AO 7 NOVEMBER 1997 ••iPRICNtN o •1-5!5p-|l.| PLY -CHEF HERMAN IOUSTRA. 071-5 i overname komt hard aan bij personeel kar «rudolf kleun j van voorpagina fe gezichten die wegdraai- jnsen die worden aange- p-, maar zonder iets te i snel doorlopen. De inlaan in Wassenaar, j-dagmiddag. personeel heeft net te ho- jkregen dat de fabriek overgenomen door Cam- lelkunie. Bijna niemand iten. Een enkeling merkt de directie niet wil dat de [mers met de pers pra- p vervolgens de pas er in cteur R. Luycks van Men- plding komt de deur uit. jat op het punt achter in jarte BMW te stappen. Hij 1 praten. Luycks ontkent preekverbod te hebben [ardigd. ,,Ik heb alleen dat ik niet wil dat men- er op het terrein uitge- met journalisten gaan jvenpraten. Praten is best, het bedrijf." Bij; Luycks steekt niet onder stoe len of banken dat zijn bood schap bij het personeel hard is aangekomen. ,,De meeste men sen werken hier al heel lang. Zij zijn echte Menkianen. Ver knocht aan de zaak. We hebben altijd gevochten tegen overna me door de grote corporaties. Logisch dat er emotioneel wordt gereageerd. Iedereen is aangeslagen. Ik ook, maar ik denk dat het niet anders kan", benadrukt de directeur nog eens. Overcapaciteit Hij wijst nog eens op de overca paciteit in de melkbranche, de opkomst van huismerken en natuurlijk de fusies waardoor Menken van een bedrijf met respectabele omvang is gede gradeerd tot een kleine speler op de markt. ,,En dit is een sport waarin je het moet heb ben van grote volumes. Buiten staan chauffeurs in Menken-jasjes tankauto's te los sen en schoon te spuiten. Ze werken nu nog voor een Bra bants transportbedrijf en ver voeren melk tussen de Wasse- naarse fabriek en dochterbedrijf Menken Dairy Food in Oud Gastel. „Straks rijden we voor Campina. In één ploeg meer, moeten we ook 's nachts de weg op. Nee da's niet leuk, maar wat doe je er aan." Geleidelijk druppelen meer werknemers naar buiten. Auto mobilisten houden hun raarn- pjes angstvallig dicht, maar zet ten hun ogen op steeltjes. Een enkele voetganger merkt op dat de sfeer gelaten is. Niemand wil zijn naam noemen. Een fietser stopt. Hij wil wel praten. De overname kwam voor hem als een totale verrassing. „Toen ik vanmorgen de deur uitging had ik geen idee dat ik dit vanmid dag zou horen. Ik kom weer te rug bij mijn oude baas. Voor ik hier kwam heb ik zeven jaar bij de Melkunie gewerkt", grapt hij. Terwijl hij op de fiets stapt geeft hij ook aan niet helèmaal raad te weten met de situatie. „Ik moet het nu eerst maar eens even gaan verwerken." en|/assenaar rudolf kleijn ^Jnkens hebben hun af- 2(J)inooit verloochend. Nog bij de overname van k zdrent Van Grieken uit uwk haalde directeur Ad Ibejn herinneringen op aan nglPer. Hoe die in 1942 wan- tijn hart uitstortte bij zijn De twee fietsten met ussen van hun woon- CQÜegstgeest door de pol- boerderij Treur. De zou alleen maar tirii worden voortgezet als Menken 40.000 gul- epu investeren om aan i^rdisatie-eisen te vol- diepat had Leen niet en hij niet hoe hij daaraan rio-ikomen. Kortom, zo ver- ssele hij zijn zoon toe, hij eni zaak maar beter verko- rïeijn de Leidse melkinrich- Landbouw. jd Menken kwam dat aan I klap in zijn gezicht. De gSÉstonden hem in de ogen. ilelijk wist hij, met hulp j eigenaar van het melk- aan de Hoge Morsweg in zijn vader te overtuigen e gaan. Twaalf jaar later fij het bewijs van zijn ge- o)e rollen waren omge- oi Samen met concurrent °{kerk nam Menken De jjj>uw over. Het fundament 'en melkindustrie was ge- tol oj Menken begon in 1923 EN3scheiden vanuit Oegst- ojiet een melkwijkje. Twee en Ier opende hij een winkel- ide Van Assendelftstraat, In centrifuge en een karn. oment wordt door de fa- tigirflenken gezien als de ech- ischlvan het bedrijf. De Leid- ,ntvio telde toen een groot PQjgrotere en kleinere melk- ngen. Toen al was dui- dat de toekomst in 'ergroting lag. Menken, ienken Landbouw, liet dsct et onbetuigd in dat pro- in 1948 zette Menken iljoen liter melk om, zes- Een capaciteit van tweehonderd miljoen litei staan. liet voldoende voor een duurzaam zelfstandig be fore» TACO VAN DER EB wassenaar De overname van Menken Van Grieken bete kent niet jlat op korte termijn de pakken met Menken melk uit de winkelschappen verdwijnt. Campina Melkunie koopt met het bedrijf ook het recht om de merknamen van het bedrijf te gebruiken. Directeur R. Luycks van Menken Holding: „Het merk Menken blijft zeker voorlopig nog gewoon bestaan. Ik weet natuurlijk niet wat Campina Melkunie op langere termijn doet. Melkunie is natuurlijk ook een ijzersterk zuivel- merk. Ik kan me ook voorstellen dat daar de voorkeur aan'wordt gegeven." „Ook is het mogelijk dat de naam Menken in de toekomst alleen voor bepaalde produkten wordt gebruikt. Maar dat is helemaal aan de nieuwe eigenaaren. Daar hebben wij niets meer over te zeggen." tien keer zoveel als voor de oor log. Tussen 1945 en 1975 nam de combinatie achttien van de 38 Zuid-Hollandse zuivelfabrie ken over. Samen met de Leidse 'super slager' Eimert Teekens werd Menken ook nog even eigenaar van leverworstfabriek Kips. Er werd in de jaren vijftig zelfs een poging ondernomen de vleugels uit te slaan naar Limburg. Maar dat viel zo slecht in die regio dat Menken zich toch maar terug trok in het Noorden. Daar groeide en bloeide het bedrijf dat ook in vruchtenyoghurt en frisdranken ging doen. Menken Landbouw had begin jaren tachtig een landelijk marktaandeel van elf procent. Het familiebedrijf hield zich daarmee uitstekend staande te midden van coöperaties als Melkunie, Campina en Cober- co. Maar toen veranderde de markt. Concurrenten fuseerden. Directeur Ad Menken consta teerde bovendien dat de markt er totaal anders uitzag dan lut tele jaren eerder. Ook de afne mers werden steeds groter. „We krijgen steeds minder klanten, maar ze worden wel steeds gro ter. En grote bedrijven hebben steeds meer informatie over de markt, hun inkoopkracht wordt steeds sterker. Het is voor Hen geen punt meer om melk uit het buitenland te halen als dat goedkoper is." Die ontwikkeling dreef niet alleen Campina en Melkunie in eikaars armen, maar ook het Rijswijkse Van Grieken in die van Menken. Officieel fuseer den Menken en Van Grieken. In de praktijk verdween de fabriek van Van Grieken en verwierf Menken extra produktiecapaci- teit in Wassenaar. De nieuwe melkproducent was goed voor 210 miljoen liter per jaar. Daar mee moest het bedrijf overeind kunnen blijven, meende Ad Menken. Voorwaarde was wel dat het bedrijf de basis ver breedde in Europa. Het nieuwe Menken van Grieken werd uiteindelijk on derdeel van een holding die naast melkprodukten ook limo nade en vruchtensap produ ceerde en zijn vleugels voor zichtig uitsloeg in Polen. De Melkunie deed ook zijn intrede als groot-aandeelhouder. Maar de families Menken en Van Grieken bleven de baas, met zestig procent van de aandelen. De waarde daarvan wordt door het zakenblad Quote geschat op vierhonderd miljoen gulden. Daarmee staan die families op nummer veertig van de door Quote samengestelde lijst van vijfhonderd rijksten van Neder land. Een van de nieuwe hol ding-directeuren werd R. Luycks, de huidige topman van het bedrijf. Een capaciteit van tweehon derd miljoen liter melk bleek echter niet voldoende voor een duurzaam zelfstandig bestaan in een markt waar overcapaci teit aan de orde van de dag is. Bijna tien jaar na de overname van Van Grieken was het de l/regio» henk van beek kunnen bijna worden ge- linterklaas is in aantocht. In Leiden Ingeving arriveert hij op 22 novem- Alleen in Zoeterwoude en Voor ten maakt hij op 15 november al ppwachting. In Hazerswoude-Rijn- hij pas op 3 december. aoLeiden start sint met tachtig pieten nje Beestenmarkt. Van daar begint 12.30 uur een feestelijke optocht |eJde stad. Begeleid door de politie, erieten huisorkest' en muziekkorps pa\ uit Leiden gaat de goedheiligman de Steenstraat, over de Blauw- Isbrug de Haarlemmerstraat in. Hij 3 3?lgt zijn route over de Oude Rijn, aanstraat, Haarlemmerstraat en senessekade. De tocht eindigt bij V&D eBreestraat, waar hij zijn 'Schatka- officieel opent. 14.30 uur ontvangt de sint de kinderen op het Stadhuisplein, en die Sint Nicolaas een handje i krijgt een verrassing. Ondertussen 1 'klimpieten' van de toren van het Muis. Alkemade komt sint om 14.15 uur pp de H.P. van de Poellaan in Rijp- fing. Per koets gaat hij naar de kan tine van ROAC, waar kinderen hem vanaf 14.45 uur kunnen ontmoeten en tekeningen kunnen aanbieden. In Roelofarendsveen komt de sint om 15.15 uur per boot aan bij 't Sluisje aan de Witte Singel. Begeleid door muziek vereniging 'Liefde voor Harmonie', mu- ziekpieten en een draaiorgel gaat hij via 't Noordeinde naar Sporthal de Twee sprong. In Alphen wordt sinterklaas om 10.00 uur verwacht op de Prins Clauskade. Show- en drumband Con Brio speelt de welkomstmuziek. Drie kwartier later maakt sint een rondrit door het cen trum. In Jacobswoude meert sint om 10.30 uur aan bij de Tolbrug. Om 13.00 uur arriveert hij bij de brug aan de Leidse- vaart in Rijnsaterwoude. Dan vaart hij over de Braassem naar Woubrugge, om te eindigen bij de Comriekade. In Leiderdorp komt sint om 11.00 uur met de boot aan bij het viaduct aan de Hoofdstraat. Hij brengt een bezoek aan de drie winkelcentra in de stad. Om 11.30 uur is hij bij de Oranjegalerij, om 12.30 uur bij Santhorst en om 14.00 uur bij de Winkelhof. Om 11.00 uur is Sint Nicolaas te zien bij het gemeentehuis in Oegstgeest Met een 'Jan Plezier', een grote koets, rijdt hij via Langevoort en het Boer- haaveplein terug naar het gemeente huis. Vanaf 13.00 uur kunnen alle kin deren uit het dorp kennismaken met hem. Een uur later, 14.00 uur, is sint weer in Hazerswoude-Dorp. Aankomst bij de Burgemeester Warnaarkade. Door de Dorpsstraat, langs het postkantoor en over de Vincent van Goghstraat gaat sint naar het Dorpshuis. In Ter Aar legt de boot van sinterklaas rond 13.30 uUr aan bij de Loswal. Bege leid door het Jachthoornkorps uit Ku- delstaart rijdt hij in een koets door het centrum naar Korteraar. Eerder komt hij om half 10 aan bij de Langeraarse Katholieke Kerk, waar muziekvereniging Arti et Religioni hem staat op te wach ten. De stoet met koets gaat naar Party centrum Parola waar voor iedereen een traktatie wacht. In Warmond komt de goedheiligman om 12.45 uur per boot aan in de Ge meentehaven. Daar stapt hij over in een rijtuig. Om 14.15 uur stopt hij even bij Mariënhaven. Om drie uur brengt hij een bezoekje aan 't Trefpunt aan de Heereweg. Hij sluit af om 16.00 uur bij het Lidwina verzorgingshuis. De burgemeester van Wassenaar heet sint om 13.00 uur welkom in de Haven. Via het Stadhuisplein, Rondom de Mo len en de Langstraat eindigt de stoet, aangevoerd door de showbands Triomf en Duindorp, bij de Luifelbaan. In Zoeterwoude-Rijndijk komt Sint Nicolaas om 13.45 uur aan bij de Een denkooi. Ook in Zoeterwoude-Dorp ontvangt de burgemeester Sint Nico laas, maar door de drukte op 22 novem ber komt de sint hier een weekje vroe ger, zaterdag 15 november om 14.00 uur. De boot wordt aangelegd bij 't Ei land. Door de Bouwdijkstraat en het centrum komt sint rond 15.00 uur bij de Klaverhal. Een uur eerder, om 13.00 uur op 15 november heeft de sint tijd gevonden om langs te komen in Voorschoten. Met de boot komt hij aan bij de hoek Karl Fabriciuslaan en Frans Halsplant soen. Met de koets gaat hij naar het centrum. De stoet eindigt op het Treub- plein, waar het echte grote feest los barst. Het féést in Hazerswoude-Rijndijk speelt zich 3 december af op de Da Costasingel. Van 16.00 uur tot 17.30 uur is Sint Nicolaas daar aanwezig om alle kinderen een handje te geven. FNV: Overname onontkoombaar amsterdam/nieuwegein jan preenen Aad in 't Veld van de FNV Voedingsbond kan zich 'le vendig' voorstellen dat het personeel van Menken emo tioneel reageert op de over name. „Het is een familiebe drijf. Al die tijd hebben die mensen gevochten tegen de grote bedrijven. Nu krijgen zij zomaar te horen dat ze worden overgenomen. Dat komt hard aan." Volgens In 't Veld was er echter geen mogelijkheid meer voor Menken om zelf standig verder te gaan. „Menken is op dit gebied maar een klein bedrijf en vrijwel de enig overgebleven particuliere onderneming. Campina Melkunie zat al voor veertig procent in de holding van Menken. Wat nu gebeurt, is voor ons dan ook bepaald geen donderslag bij heldere hemel. Sinds een half jaar hadden we al een ver moeden dat Menken zou worden overgenomen. Het is hard voor het personeel, maar onontkoombaar. Ook LecmBbns van CNV ZuiveL viradtn'hét 'uitermate triest' voor het personeel. „Hiermee verdwijnt de laatste particuliere consump tiemelkfabriek van Neder land. Bovendien komt er een einde aan de grote binding tussen de familie Menken en de leveranciers." Tegelijkertijd stelt Bons echter vast dat er geen ande re oplossing was. „Langer wachten zou onverstandig zijn gezien de gang van za ken de laatste tijd. Het alter natief zou op termijn een on verkoopbare fabriek zijn en een onverantwoorde aanslag plegen op het vermogen van Menken Holding." beurt aan Menken van Grieken. Directeur Ad Menken zei het al in 1988, toen de fusie van het familiebedrijf ook gepaard ging met veel emoties. „In dit soort situaties moet je ruim denken. Samenwerking was met het oog op de toekomst nodig en uitein delijk werk je toch voor je men sen, voor de continuïteit van het bedrijf. Dan moet je ook emo tionele stappen kunnen ne men." Soms herhaalt de geschiede nis zich in zuivelland. Man mishandeld Een 18-jarige Leidenaar is gis termiddag door viér of vijf man nen bedreigd en mishandeld. De man fietste over het Stads- polderpad toen hij van zijn fiets werd gesleurd. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: Ieidschdagblad@hdc.nl. CRONESTEIN Mavo/havo/vwo voor volwassenen, beroepsopleidin gen in de adminstratie, handel, toerisme en gezondheidszorg, cur sussen en trainingen voor particulieren en bedrijven. Het Regionaal Opleidingen Centrum in het Lammenschanspark houdt zaterdag 15 november een markt, waar bezoekers informatie over deze en vele andere opleidingen kunnen krijgen. De Infomarkt is van tien tot drie uur. DE KOOI De tiener-disco in buurtcentrum De Kooi trekt op vrijdag avond haast geen tieners meer. Oorzaak is dat de muziek niet meer hard gezet kan worden door geluidsbegrenzers. Die zijn begin dit jaar door de gemeente geplaatst na klachten over geluidsoverlast van omwonenden. „Daarvoor kwamen elke vrijdagavond ongeveer vijftig jongeren naar de disco, maar na de geluidsbeperking is er soms niemand", zegt E. Rasser van het buurtcentrum aan de Drift straat. „De tieners lopen nu buiten rond en veroorzaken daar soms overlast. Dat is jammer." Zij zou graag zien dat de jongelui weer naar de disco kwamen. Maar om geluidsoverlast te voorkomen, moet het gebouw beter worden geïsoleerd. En dat kost veel geld. Meer buurtcentra kampen met dit probleem, aldus Rasséf, en de Leidse Welzijnsorganisatie gaat dit daarom aankaarten bij de ge meente. Ook de tieners werpen zich in de strijd. Binnenkort schrij ven zij aan de gemeente een brief om te pleiten voor hun disco. POELGEEST Fit genoeg voor de Oliebollenloop? Om daar achter ko men, kan worden meegedaan aan de fit-test op 15 november. Een team van vijftien trainers, sportmasseurs en artsen onder leiding van hardloper Kamiel Maase meet onder meer de sprongkracht, huidplooien en conditie van de deelnemers. Dat alles resulteert voor iedereen in een fitheids-profiel. Op zes achtereenvolgende za terdagen worden de deelnemers vervolgens klaargestoomd voor de Oliebollenloop door de Leidse Hout op 31 december. De fit-test op 15 november begint om half tien en wordt om één uur afgesloten met een lichte sportlunch. De locatie is het clubhuis van Leiden At letiek naast de atletiekbaan Leidse Hout aan de Anthonie Duycklaan. De kosten inclusief de daaropvolgende zes trainingen zijn vijftien gulden. Voor inlichtingen en inschrijvingen: tel. 071 - NOORDERKWARTIER De volksdansgroep voor 55-plussers van Zorgvoorziening De Rondedans oefent elke donderdagochtend van tien tot elf uur onder leiding van een dansdocente. De groep is op zoek naar nieuwe leden. Belangstellenden kunnen op donderdag ochtend zonder afspraak langskomen en meedansen. De Ronde dans is gevestigd aan de Julianastraat 74. HOUTKWARTIER Ooit had het Zuid-Amerikaanse continent indruk wekkende spoorwegnetten. Daar is niet veel meer van over. J. Schaap vertelt woensdagavond, 19 november over enkele treinrei zen die hij in Zuid-Amerika maakte, Van Colombia naar Ecuador en via Peru en Brazilië psgri/VrgejjLtinië, waar de meest zuidelijke spoorlijn ter wereld ligt. De bijeenkomst, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, begint om acht uur en is voor iedereen toeganke lijk. Niet-leden betalen drie gulden toegang. BINNENSTAD De Bibliotheek Leiden wijzigt de tarieven voor haar gebruikers. Per 1 januari 1998 verhoogt de bibliotheek het basista rief voor volwassenen naar 44 gulden. Voor de leeftijdsgroep van 18-20 jaar wordt het tarief verlaagd naar 25 gulden. De gebruikers krijgen aan de andere kant een uitgebreidere collectie tot hun be schikking. Want ondanks de krappe financiële positie gaat de bi bliotheek 100.000 gulden meer uitgeven aan boeken en andere me dia. PESTHUISWIJK Ongeveer 400.000 mensen in Nederland hebben constitutioneel eczeem. Bij deze huidaandoening hebben met na me kinderen last van jeuk, waarna door krabben wondjes en ont stekingen ontstaan. De Vereniging voor Mensen met Constitutio neel Eczeem houdt dinsdagavond 25 november een informatieve bijeenkomst over deze aandoening bij kinderen tot 12 jaar. In colle gezaal 3 van het Academisch Ziekenhuis Leiden, Albinusdreef2, vertellen vanaf acht uur twee deskundigen over de sociale en emo tionele gevolgen van deze ziekte voor het kind en het gezin. Daar naast kunnen vragen worden gesteld. De toegang tot de bijeen komst is gratis. MORSKWARTIER HOGE MORS Docos-tafeltennis organiseert zondag 9 november in samenwerking met de Leidse postzegelvereniging De Postzegel vrienden een postzegelmiddag. Een uitstekende gelegenheid voor de liefhebbers om hun postzegelverzameling uit te breiden door te ruilen of te kopen. Daarnaast is er de gelegenheid gratis te tafelten nissen. Het clubgebouw aan de Hoge Morsweg is vanaf 13.00 uur geopend. Iedere tweede zondagmiddag van de maand houdt Docos een sportinstuif. In de zaal staan permanent 14 tafels opgesteld, Tafel- tennisballetjes- en batjes zijn aanwezig, het dragen van sportschoe nen is verplicht. HOE U DEZE OERSTERKE VRIJETIJDSWAGEN OMBOUWT TOT REPRESENTATIEVE ZAKENAUTO (KOPPEL DE TRAILER AF, DOE EEN STROPDAS OM, KLAAR) Gisteren zat Ik nog onder de modder en nu sta ik weer representatie! voor het verkeerslicht." Zo combineert de veelzijdige Land Rover Discovery hot aangename mot het nuttige. En do Discovery Is nu nóg veelzijdiger mot de nieuwe Land Rover Discovery Skyline. Naast do herkenbare hoge zit en de vertrouwde specificaties zitten er extra op de Skyline: Automatische versnellingsbak Dubbele airbag Airconditioning Speciale alumi nium velgen (5x) Metallic lak Wortelnotenhouten Intorieur Achter opstap Vloermalton. Do Land Rover Discovery Skyline Tdl Is verkrijgbaar vanat 88.900,- en de V8i vanaf 87.900,-.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15