eiden Regio Ons Doel: huizen in de verkoop »eze kinderen hunkeren naar respect' ■M 1 Uitblijven subsidie klap voor Hortus 'Dienst is te hard van stapel gelopen' iridisch steekspel ter speelautomaten Leidse studenten: rapport Hermans is teleurstellend -DAG 7 NOVEMBER 1997 preenen, 071-5356414, plv.-chef herman joustra,071-5356430 Recreanten A De polders in Zoe- I terwoude worden beter toegankelijk voor re creanten uit de Leidse- en Haagse regio. Teleurgesteld /i Q De WD-fracties in I O Leiden en Alphen zijn teleurgesteld in minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. ,ervaller vangt bot Tn» Een overval op een supermarkt aan de Brahmslaan is >rmiddag op niets uitgelopen. Even voor zes uur stapte een m de winkel binnen en richtte een op een vuurwapen gelij- voorwerp op een 23-jarige caissière. De vrouw dacht aan- dat de man een geintje maakte en reageerde laconiek. rop duwde de overvaller zijn wapen in haar nek en dreigde ahieten. De vrouw drukte oj) een bel om haar collega's te schuwen. Hoewel die niet kwamen opdagen, raakte de raller in verwarring en wandelde de deur weer uit. ftioorsteenvegers lichten vrouw op Twee 'schoorsteenvegers' hebben gistermiddag een 89- vrouw 2.450 gulden afhandig gemaakt. De mannen zich bij de vrouw aan de Leliestraat met de mededeling paar schoorsteen hoognodig moest worden gerepareerd. Hat de mannen twee uur bezig waren geweest, presenteerden e rekening. Omdat de vrouw zoveg 1 geld niet in huis had, ten de oplichters haar mee naar de bank om het geld op te aad rietveld er speelautomaten kan [trant Istanbul op de kop ile Haarlemmerstraat niet an. De kasten leveren uit- A. Ölcer per maand zo'n gulden op. Vandaar lij snel automaten bij een re leverancier bestelde, CB Amusement na een inbraken en vernielingen e maand haar speelkasten Jieidshalve maar weghaal- iteren troffen ölcer en ei- ar C. Bronk van CB elkaar Üe rechter. Olcer moet zfjn rh weer plaatsen, eiste ie. Daar zit hij tot februari iet jaar 2005 aan vast. ellende rond de speelauto- n begon, vertelde advocate hönhagen van CB Amuse- met een briefje van Ölcer 14 oktober. Daarin meldde (t hij zich niet meer gebon- 'achtte aan de overeen- it voor tien jaar, die hij op [bruari van dit jaar met k sloot. CB nam daar geen egen mee. Maar een paar p later haalde hij de auto- n wel weg, omdat ze bij nbraak leeggehaald en ver- i waren. En omdat dat niet Jiet eerst gebeurde eiste hij (e uitbater van Istanbul een ;e inbraakbeveiliging. beveiliging kwam er niet, j er kwamen wel nieuwe jnaten van een andere ex ploitant. ,,Bij het sluiten van de overeenkomst had meneer Bronk mijn cliënt een lening verstrekt van 70.000 gulden", legde ölcers advocaat W. Jans sen uit. „Dat stond niet in de overeenkomst. Maar die lening is in oktober terugbetaald, toen cliënt de huur van het pand overdroeg aan een ander." Na het aflossen van de lening, vond Janssen, was het niet re delijk zijn cliënt nog aan een 10-jarig contract te houden. Ze ker niet omdat er afgezien van die lening geen geld over tafel was gegaan. „En in automaten- land worden doorgaans tiendui zenden guldens betaald voor een 10-jarig contract", wist Janssen. Advocate Schönhagen be greep meteen waarom ölcer van Bronk afwilde. ,,Als hij van de nieuwe exploitant tiendui zenden guldens kreeg, ja, dan wilde hij natuurlijk wel ruilen. Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat mijn cliënt met de brokken blijft zitten." En die le ning, zei Schönhagen, die was nog helemaal niet afbetaald. „Jawel", zei Janssen, „maar over die lening stond helemaal niets op papier." Daar vergiste hij zich in, zei Schönhhagen. „Dat contract zit wel in mijn dos sier." Rechtbankpresident D. von Mahlzahn mag de knoop ont warren. Hij doet volgende week donderdag uitspraak. De Oranjerie van de Hortus. Directeur Baas over dg universitaire tuinen: „Ze worden gepresenteerd als nationale trots. Nou dan zouden ze ook na tionaal financieel ondersteund mogen worden." foto marklamers leiden/den haag pablo cabenda Een ramp. Zo noemt WD-Tweede-Kamer- lid O. Cherribi, het uitblijven van de 1,25 miljoen gulden subsidie die de academi sche tuinen nodig hebben voor een veilig voortbestaan. Ook bij de Leidse Huitus Botanicus komt het besluit van minister Ritzen hard aan. „Onze situatie is gelukkig nog niet zo acuut als bijvoorbeeld bij het Pinetum Blij- destein in Hilversum. Dat wordt nu met sluiting bedreigd. Maar het maakt wel het verschil tussen laten verslonzen en verzor gen", aldus directeur van de Leidse Hortus, P. Baas. „Als universiteit nemen we al de meeste kosten die we hebben voor het in stand houden van onze levende plantencol- lectie voor eigen rekening. Voor een rijk land als Nederland worden onze planten tuinen echt slecht gefinancierd. Ook als ge- nenbank van een aantal gewassen hebben we een economische functie. En die wordt vaak over het hoofd gezien." Baas herinnert aan de collectie tulpen in de Clusiustuin en de sierheesters die des tijds door Von Siebold van Japan naar Ne derland zijn gehaald. „Universiteiten wor den alleen afgerekend op hun studenten aantallen en de tuinen komen daardoor een beetje in een verdomhoekje. Terwijl ze wor den gepresenteerd als nationale trots. Nou, dan zouden ze ook nationaal financieel on dersteund mogen worden. Naar aanleiding van het besluit van Rit zen hield Kamerlid O. Cherribi gisteren een pleidooi in de Tweede Kamer om de subsi die te behouden. Hij wist zich verzekerd van de steun van de rest van de kamer. „We hebben een hartekreet richting het kabinet gedaan dat nu eindelijk over de brug moet komen. De in het wild levende plantensoor ten zijn op dit moment haast beter af dan in de plantentuinen. Dat kan natuurlijk niet. Zonder studie van het plantenleven is de botanische kennis in Nederland niet op het dse school voor hoogbegaafden heeft wachtlijst van dertig kinderen caroline van overbeeke lein blond jongetje steekt Linger op en vraagt of hij de klas uit mag. „Ik wil het )ord van de andere kinde- (liet horen, maar nog even eren of ik zelf de opdracht (jplossen", zegt hij. Docent iÉrunia, gespecialiseerd in begaafde kinderen, vindt goed. Daar gaat blonde een stapel papieren en jiotlood onder zijn arm, een )eraden trek om zijn mond. tgo, 8 jaar oud, zit in de (ste groep van de basis- jol. Volgend jaar kan het [begaafde jongetje naar de lelbare school waar hij zich Jtde moet houden tussen de jrigen, vele koppen groter hij. Zijn moeder weet nog waar ze goed aan doet. Hugo uit Hellevoetsluis in [speciale hoogbegaafden- van Rob Brunia zit, zit hij beter in zijn vel. „Hugo I elke donderdag om zes jpstaan om naar Leiden te Maar omdat hij het zo vindt en je nergens anders kans krijgt, hebben we het br over." bijzondere Leidse onder- voor hoogbegaafde ?ren loopt nu ruim twee En met succes. Twee groe- ran maximaal vijftien leer- n worden op donderdag Rob Brunia opgevangen in klaslokaal van de Leidse school aan de Adriaan De kinderen uit de 6, 7 en 8 van basis- en uit Leiden en regio, ook uit gemeenten onder iok van Rotterdam, krijgen ale lessen die op hun ken- vaardigheden zijn toege- is dat de school herkomst het schoolgeld nim 1.200 gulden betaalt. alle gemeenten, zoals tgeest, Voorschoten, Lei- )rp en Alkemade, komen tegemoet. In dat geval en ouders een donatie aan de Stichting Kinder en JongerenAcademie die ver volgens het schoolgeld betaalt. „Maar dat is eigenlijk niet de bedoeling, arme ouders kunnen dat geld namelijk niet missen. Die worden dan benadeeld", zegt Wilma Huigen van de ver eniging voor hoogbegaafden in onderwijs en ontwikkeling, HINT. De belangstelling is deson danks groot, vertelt ze. „Op dit moment bestaat een wachüijst van dertig kinderen. Maar we hebben nog geen geschikte tweede leerkracht gevonden. Je zoekt naar een schaap met vijf poten. Dat kost geld en dat is er niet." Het gaat in dit onderwijs na melijk niet om weetjes, cfs of t's, tafels van tien, jaartallen of landenkaarten die uit het hoofd worden geleerd, maar om in zicht, begrip en creativiteit. Al gemene kennis is niet heilig. Zelfkennis is ook van belang. „En respect voor elkaar", zegt Brunia. „Dat kunnen deze kin deren elkaar heel goed geven, want zij weten als geen ander hoe het voelt als je zelf zo hun kert naar dat beetje respect." Brunia weet als geen ander wat het betekent om hoogbe gaafd te zijn. „Ik heb op dat ter rein als kind zo'n beetje alle el lende meegemaakt die er be staat." Hoewel veel mensen denken dat je alleen maar 'alles' mee hebt met een IQ van meer dan 130 zijn veel kinderen diep ongelukkig, weten Brunia en Huigen. Ze kunnen niet aarden op een 'gewone' school waar ze zich stierlijk vervelen. Of ze hebben zovéél klassen overge slagen dat ze problemen heb ben zich op sociaal gebied te handhaven tussen de 'groteren'. Er zijn kinderen die tegen zo veel onbegrip oplopen en zo ge- isoleerd raken, dat ze in het hulpverlenerscircuit terechtko men. Ze worden agressief of ra ken in zichzelf gekeerd en val len soms terug op het speciaal onderwijs. Sommigen voelen zich zó ongelukkig dat ze aan zelfmoord denken. Bij Brunia bloeien de kinderen op. Ze be vinden zich onder 'lotgenoten', krijgen begrip en aandacht en worden bovendien uitgedaagd op intellectueel gebied. Een meisje van 8 zit net als Hugo in groep 8 van de basis school en volgt bovendien les sen op een gymnasium. Het kind zit lekker in haar vel als ze aan haar - intellectuele - trek ken komt, vertelt Wilma Hui gen, zelf moeder van een hoog begaafde zoon. De secretaris van de vereniging HINT volgt regelmatig de lessen van Brunia en vindt het jammer dat haar eigen kind - 15 - te oud is om mee te doen. Voor het meisje van 8 is de klas van Brunia een uitkomst, al zijn de overgangen tussen kind zijn en intellectuele begaafd heid soms best groot. „Het ene moment is ze bezig met wis kunde op 4 VWO-niveau, het andere moment zit ze met haar Barbies te spelen." Jurre van 10 komt net als Hugo uit Hellevoetsluis. „Ik zat vroeger op een school waar ik het niet naar mijn zin had; we moesten elke morgen klassikaal goedemorgen zeggen, of alle maal tegelijk de tafel van tien opzeggen. En soms schold de meester meisjes uit." Bij Brunia gaat dat anders, leder kind krijgt evenveel aandacht en kan, mits de vinger wordt opgesto- Cursussen voor hoogbegaafden leiden caroline van overbeeke Museumbezoek, kennisma ken met architectuur, een kinder- en een oudercursus. Hoogbegaafde kinderen, jon geren en belangstellenden kunnen meedoen aan spe ciale activiteiten, projecten en cursussen van de nieuwe Stichting Kinder- en Jonge renAcademie, KJA. Deze stichting wil de ontwikkeling van hoogbegaafden bevorde ren. De KJA wil ook aantonen dat een succesvolle onder wijsmethode voor deze kin deren mogelijk is en aan dacht schenken aan hun op voeding. Volgens de stichting hangen veel opvoedingspro blemen samen met het on derwijs waar leerkrachten over het algemeen geen erva ring hebben met de proble matiek van hoogbegaafden. Ouders en kinderen kunnen via de KJA adviezen en steun krijgen van specialist Rob Br- uniq. Met geld van donateurs kan onder meer het onder wijs van de speciale Leidse school voor hoogbegaafden worden gesteund. De stich ting KJA is te bereiken via te lefoonnummer 071-561 1187. Woningbouwvereniging Ons Doel wil een deel van haar bezit in de Rodes in de Merenwijk verkopen. De huren van die huizen zijn zo gestegen dat ze niet meer bereik baar zijn voor de doelgroep van de corporatie, mensen met lage inkomens. Bovendien kunnen de dure huurwo ningen nauwelijks meer concurreren met de koopmarkt. Daarnaast gaan ook de winkels aan de Willem Klooslaan in de verkoop. Dat staat in het beleidsplan van Ons Doel voor het komende jaar. leiden aad rietveld Niet alleen een aantal huizen in de Rodes gaat in de verkoop als het aan Ons Doel ligt. De klein ste Leidse woningbouwvereni ging wil ook de winkels aan de Willem Klooslaan verkopen, als de winkeliers ten minste bereid zijn te garanderen, dat de dage lijkse levensbehoeften in de buurt te koop blijven. „Verhu ren van winkels is niet onze ba sistaak", vindt Ons Doel. kant van de woningmarkt." Het kost Ons Doel nog geen moeite om de huizen te verhuren. Maar zodra er in Leiden of omgeving op grote schaal nieuwbouw wordt gepleegd komen die pro blemen wel, verwacht de corpo ratie. Voor de inmiddels te dure woningen in de Rodes ziel Ons Doel twee mogelijkheden: ver kopen aan bewoners of verko pen aan een belegger en ze ver- internationale wetenschapspeil te houden waar minister Ritzen voor heeft getekend. Er dreigen onvervangbare exemplaren en soorten verloren te gaan." Volgens Cherribi zou ook minister Van Aartsen van Landbouw aangesproken mo gen worden voor het behoud van de bijzon dere plantencollecties. „Juist door het eco nomisch nut van de genenbanken voor cul tuurgewassen. Minister Ritzen zelf beweer de ook dat het kenniskapitaal belangrijk is voor het genereren van economisch kapi taal. Er is een brief naar minister Van Aarts- en gestuurd maar we wachten nog steeds op een reactie. De Kamer heeft minister Rit zen in elk geval het groene licht gegeven om de subsidie voort te zetten." Inmiddels heeft minister Ritzen gisteren een toezegging gedaan zich in te spannen om met Van Aartsen een overeenkomst te sluiten en voor 1 januari de Kamer een fi nancieringsplan voor te legger!. vendien kunnen we het geld volgens zelf weer in behee goed gebruiken." men. Een aantal van de huizen Ons Doel heeft geld nodig om in dat deel van de Merenwijk twee complexen op te knappen, wil de corporatie behouden. Die Woningen aan de Suriname- zouden door huurverlaging straat en de Boshuizerkade zijn weer bereikbaar gemaakt moe- hard aan verbetering toe, con- ten worden voor mensen met stateert de corporatie in het be- lage inkomens. Het beleidsplan leidsplan. „Als we niets doen wordt op 24 november bespro- zullen sommige van onze com- ken door de leden van Ons plexen afglijden naar de onder- Doel. Wethouder Baaijens wil conflict beheersen leiden wim koevoet Van de vijf gemeentelijke dien sten is cultuur en educatie het meest gevorderd met de reorga nisatie. De complimenten voor het pionierswerk zijn echter verstomd nu een onbekend, maar in elk geval groot aantal ambtenaren het vertrouwen in dienstdirecteur M. Zierikzee heeft opgezegd. „Misschien zijn ze daar wel wat te ver, zijn ze te hard van stapel gelopen", ana lyseert wethouder H. Baaijens (PvdA/personele organisatie) aan het einde van een tumultu euze dag die hij heeft besteed aan louter 'reparatiewerkzaam heden'. Baaijens is na de gesprekken met betrokkenen nog altijd van oordeel dat de crisis kan wor den bezworen met handhaving van Zierikzee. De wethouder wil Zierikzee door de aanstelling van een interim-adjunctdirec teur een tijdje uit de wind hou den. De interim-functionaris krijgt als voornaamste opdracht dat hij of zij het model dat Zie rikzee heeft bedacht - en waar voor zij de steun van het perso neel heeft - 'in de organisatie te implementeren'. Zierikzee is daar volgens haar critici niet toe in staat. Op papier is ze een kei, in de praktijk heb je niets aan haar, is kort samengevat de kri tiek. Ook burgemeester en wet houders zijn ontevreden over de uitvoering van de plannen. Uit de dienst cultuur en edu catie, waar tweehonderd ge meente-ambtenaren werken, is een aantal hiërarchische lagen geschrapt. Het personeel moet een 'zelfsturende organisatie' worden. „Dat vergt een andere manier van communiceren, van samenwerken en van plan ning", zegt Baaijens. „We zijn te optimistisch geweest over het welslagen van die cultuurom- slag." Volgens Baaijens leeft het conflict met Zierikzee 'niet dienstbreed'. „Bij cultuur en educatie zitten ook nogal wat buitendiensten zoals de Schouwburgen sport en recrea tie. Die zijn nauwelijks partij in dit conflict. Maar ik heb wel ge merkt dat er op het stadhuis veel ambtenaren zijn die pro blemen met mevrouw Zierikzee hebben." Baaijens erkent dat de ge meente Leiden door de reorga nisatie een aantal .gewaardeerde kopstukken van het ambtelijke apparaat is kwijtgeraakt. „Maar dal is niet alleen maar slecht. De bewuste ambtenaren vorm den het gezicht van de oude or ganisatie. Een cultuuromslag maakt meer kans met nieuwe mensen." ken, zijn of haar ei kwijt. Als Jur re een algebra-opgave niet leuk vindt, legt Brunia hem persoon lijk uit waarom het toch nuttig is om erover na te denken. Soms schrijft de docent een enorme som op het bord, waar over de kinderen hun hersens mogen pijnigen. „En dan gaat het lang niet altijd om de goede oplossing", vertelt Huigen, „maar om doorzettingsvermo- gen." leiden rudolf kleun De Leidse Studentenbond LSB heeft teleurgesteld gereageerd op het rapport van de com missie Hermans over de stu diefinanciering. De bond zegt hooggespannen verwachtin gen te hebben gehad over het rapport. Die zijn niet vervuld. De LSB vindt dat de com missie mogelijkheden onbe nut heeft gelaten om studiefi nanciering weer op de politie ke agenda te krijgen. De com missie had met een duidelijk politiek standpunt een signaal moeten afgeven aan de Twee de Kamer en de minister. De suggesties voor een herziening van het stelsel studiefinancie ring worden door de studen tenbond omschreven als 'de zoveelste' wijziging. Gevolg is volgens de bond dat er in de politiek maar weinig waarde wordt gehecht aan het werk stuk van de commissie. Over de aangedragen sug gesties van de commissie zegt de bond dat die de studenten voor hun beurzen te veel af hankelijk maakt van de uni versiteiten en hogescholen. Ouderlijke bijdragen (volgens de commissie moeten ouders verplicht tot het 21ste jaar bij dragen) zijn volgens de bond maar moeilijk afdwingbaar, het lenen van geld wordt vol gens de bond niet aantrekke lijk gemaakt. De bond steunt de door 'Hermans' gesuggereerde af schaffing van de prestatie beurs omdat die de studenten te weinig financiële zekerheid biedt, maar het daarvoor aan gedragen systeem van 'trek kingsrechten' vindt de LSB ook maar een twijfelachtige oplossing.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13