Aziatische kookkunst naar Amerikaanse smaak Smaak De magie van chocolade Proeverij Duitse wijnen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 REDACTIE: WIM V PATRICIA SCHUTTE gen, zijn zo laag dat ze te ver waarlozen zijn. Waarschijnlijk speelt bij chocoladeverslaving vooral inbeelding een rol. De theorie dat chocolade cho lesterolverlagend werkt, is geba seerd op het stearinezuur dat in chocolade zit. Stearinezuur is een verzadigd vet en verzadigde vetzuren hebben een ongunsti ge invloed op het serumcholes terolgehalte, maar voor steari nezuur geldt dit minder sterk. Of stearinezuur even goed is als onverzadigde vetzuren is echter onduidelijk. De stand van de wetenschap is nog niet zo ver dat op deze vraag een helder ja of nee kan worden gegeven. Ze ker is wel dat chocolade relatief veel vet bevat: één reep choco lade (45 gram, melk of puur) be vat 14 gram vet, een reep met noten zelfs 22 gram vet. Het ste arinezuur dat chocolade zo bij zonder zou maken, is overigens helemaal niet uniek. Dit vetzuur komt ook voor in onder andere varkensvlees en rundvlees. Door het hoge vet- en suikerge halte levert chocolade veel calo rieën. Er is geen bijdrage aan ei witten, vitaminen, mineralen en voedingsvezel. In een goede voeding blijft chocolade een lekkernij, die met mate kan worden gegeten, zo luidt het advies van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Op de magie van chocolade is dus nog wel wat af te dingen. Voor meer informatie kunt u op werkdagen tussen 12 en 16 uur de Voedingstelefoon bellen: 070 - 30t68 81 0. Geregeld verschijnen publica ties waarinaan chocolade aller lei bijzondere werkingen wor den toegeschreven. Chocolade zou de concentratie verbeteren, een oppeppende werking heb ben en depressies verjagen. Er wordt ook beweerd dat chocola de een goed middel is tegen cholesterol. Wat klopt er van deze magie? Chocolade bevat fenylethylami ne, een aan adrenaline verwan te stof, die stimulerend werkt en de hartslag en bloeddruk ver hoogt. Fenylethylamine wordt ook in de hersenen aange maakt. Mensen die lijden aan een depressie zouden mogelijk een tekort aan deze stof kunnen hebben. Vandaar de bewering dat men zich door het eten van chocolade een stuk beter zou voelen, omdat het fenylethyla- minegehalte weer op peil wordt gebracht. Enig wetenschappe lijk bewijs daarvoor echter is tot nog toe niet geleverd. Behalve fenylethylamine bevat chocolade ook andere opwek kende stoffen zoals cafeïne en theobromine. Of eters van cho colade iets zullen merken van een stimulerende werking is nog maar de vraag, want de hoeveelheid cafeïne in een reep chocolade is beduidend lager dan in een kop koffie. Alleen wie bergen chocolade verorbert, komt in de buurt van een koffie drinker. Het verslavende effect dat ook wel aan chocolade wordt toegeschreven, is nauwe lijks chemisch te verklaren. De hoeveelheden van stoffen die verslaving kunnen bewerkstelli- Patricia Schutte is als diëtiste verbon den aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. De variatie van de gerechten in de Zuidoost-Aziatische keuken is net zo groot als de verscheidenheid van de culturen. Zuidoost-Aziatisch voedsel is kleurig, geu rig, smaakvol, gezond en heel erg lekker. Van de eenvoudigste Maleisische miesoep, tot een met zorg gekruide Thaise curry of een bloedhete Indische sambal goreng. Het voedsel is heel vaak 'heet', maar dat hoeft niet altijd. De variatie van de gerechten is net zo groot als de diversiteit van de cultu ren. Krap beschouwd omvat Zuidoost-Azië zeven landen ter grootte van 220 keer Ne derland met in totaal zo'n 356 miljoen in woners, elk met hun eigen gewoonten en gebruiken. Alle keukens van die landen fatsoenlijk in een kookboek te beschrijven, is bijna niet te doen. al doet de Amerikaanse Ruth Law een dappere poging in 'De keuken van Zuid oost-Azië'. Verdeeld over 400 pagina's geeft ze recepten van gerechten die zij op haar reizen door enkele van die landen is tegen gekomen. In zes hoofdstukken komen de keukens en het voedsel aan bod waar Law het meest van houdt. Om te beginnen van Thailand, zowel de hofkeuken van het zui den als de meer rustieke uit de noordelijke hooglanden. Maar ook het sterk gekruide voedsel van islamitische Maleisiërs komt aan bod, de hybride Maleis-Chinese keu ken, het gevarieerde Chinese, Maleise en Indiase eten van Singapore, de uiteenlo pende keukens van het Indonesische eilan denrijk, de verfijnde, door Chinezen en Fransen beïnvloede keuken van Vietnam en de uitbundige Maleis-Chinees-Spaans- Amerikaanse mengelmoes van de Filippij nen. De basis voor deze Aziatische keukens is een uitgebalanceerde samenstelling van kruidenmengsels. En daar slaat Law de plank meteen mis. Ze geeft in haar boek een keurige opsomming van welke ingredi ënten en kruiden er in dit deel van de we reld worden gebruikt, maar ze vergist zich nogal eens. Voor kemirienootjes (belangrijk ingrediënt in de Maleise en Indonesische keuken) worden macadamianootjes ge bruikt. Ook duikt kardemom veelvuldig op in Indonesische receptuur, hoewel de za den juist in Indiase recepten vaak worden gebruikt. Bovendien voegt Law uit eigen be weging enkele ingrediënten toe. Wat te denken van tomatenketchup in sajoers, bij kip en op vis? Toch heeft Law die in Chicago een*, school drijft die leerlingen de Aziatische kookkunst moet bijbrengen enkele ju weeltjes van recepten bemachtigd. Als kruispunt van alle Aziatische keukens vormt Singapore zo n beetje de nouvelle cuisine van Zuidoost-Azië en haar recept voor Kan- tonese kip met oestersaus (Hainanees be reid) is fenomenaal. Wat mij betreft had ze die 400 pagina's met alleen maar Singapo rese receptuur gevuld. Het uitgangspunt en de titel van het boek 'De keukens van Zuidoost-Azië' zijn missla gen. De schrijfster wil de lezer meenemen op een culinaire reis naar Zuidoost-Azië, maar dan verwacht je als lezer wel dat ze er de weg weet. Law, die pas tien jaar geleden voor het eerst voet zette op dat deel van de wereld, romantiseert de keukens te zeer met een subjectieve selectie van de meest uitbundige recepten. De plaats van gerech ten in een kookcultuur wordt daarmee ge weld aangedaan. Sambals en visgerechten die voor de meeste, straatarme inwoners van het gebied een dagelijkse maar niet temin smakelijke maaltijd vormen, ko men er nauwelijks in voor. Bizar is hoe ze de Vietnamese keuken beschrijft, terwijl ze er zelf nooit geweest is. De receptuur in dat hoofdstuk heeft ze van Vietnamezen die al dertig jaar in de VS verblijven. De auteur heeft naar eigen inzicht recepten veranderd. Zo heeft ze bijna alle Thaise en Indonesische gerechten minder heet ge maakt dan in het land van oorsprong. Ze minacht daarmee de wijdverbreide kennis van de Indonesische keuken in Nederland én de veranderde voorkeuren van veel belanda's ten faveure van bloedheet eten. Ruth Law doet geweld aan de authenticiteit van de kookculturen in Zuidoost-Azië. Als authenticiteit echter een minder belangrijk aspect is voor de thuiskok die zijn gasten wil imponeren met milde, naar westerse smaak aangepaste oosterse gerechten, dan is dit kookboek een aardig hulpmiddel. De Keuken van Zuidoost-Azië, Ruth Law, vertaald door Jeske Nelissen, uitgeverij Bzztöh, 's-Gravenha- ge. Prijs 39,50 gulden. Het Informatiebureau voor Duitse Wijn houdt zondag 16 november een proeverij van verfijnde Duitse wijnen in de voormalige pleisterplaats voor vorsten en edelen, restaurant De Kloosterhoeve in Harmeien, nabij Utrecht. Dit stijlvolle res taurant is gebouwd op de plaats waar vroeger een kloosterhoeve was gevestigd dat het trefpunt vormde op cultureel en culinair gebied voor dé aristocratie. De huidige Kloosterhoeve, lid van de Alliance Gastronomique, heeft deze culinaire traditie in ere gehouden. Tegen de achter grond van deze geschiedenis kunnen wijnen uit ons buur land geproefd worden. Zo'n twaalf importeurs van Duitse wijnen zullen van 14 tot 18 uur hun topwijnen laten proeven. Zij stellen iedere be zoeker in de gelegenheid kennis te laten maken met deze wij nen. Voor wie nog niet zo be kend is met Duitse wijnen, kan een korte lezing met proeverij bijwonen. Een kenner legt in het kort uit wat de basisbegrip pen voor het proeven van wijn zijn. Voor deze miniseminars is een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. Naast de wijnproeverij is het te vens mogelijk deel te nemen aan de zogenaamde culinaire proeverij die om 18 uur zal plaatsvinden. De chef-kok van de Kloosterhoeve zal een vier gangenmenu bereiden, waarbij acht wijnen geproefd kunnen worden. Elke gang gaat verge zeld van twee wijnen die ook 's middags gepresenteerd zijn. Jan Gispen, expert op het gebied van Duitse wijnen, zal het ge heel begeleiden. De wijnproeverij kost 15 gulden per persoon. De kosten van van het diner zijn 95 gulden per per soon. Bij deelname aan het di ner is het bezoek 's middags kosteloos. Reserveren bij restau rant De Kloostertuin is raad zaam, telefoon 03 48 - 44 40 40. Voor meer inlichtingen: Infor matiebureau voor Duitse Wijn, telefoon 071 -56 02 04 0. P U Z Z E L 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Nimmer; 2. beteu terd, bedrog; 3. leerling v.e. mili taire school: 4. vrouwelijk rund, bladgroente; 5. het Romeinse rijk (Lat.), zangstem, voorzetsel; 6. bijwoord, klaar; 7. barium, wandversiering, titel: 8. kunst taal, paardje; 9. groezelig, 10. maand, drinkschaaltje; 11. litte ken. Verticaal: 1. Uiterste nauwkeurig heid; 2. onzes inziens (afk.), jon gensnaam; 3. stad in Frankrijk, er goed uitzien; 4. familielid, vlaktemaat, meisjesnaam; 5. ra zend, open plek in het bos; 6. meisjesnaam, stapel, Frans lid woord; 7. klef, holtedier; 8. Chi nese afstandsmaat, hij; 9. cha- OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: STAMBOOM en HOORSPEL Het sleutelwoord luidt: JACHTGO DIN HEINZ CHSS J£ W/LT H/£&? T£RV(Z A/AA/? U£ WA&/H£ AJf/zVZf Aan de voet van de heuvel bevond zich een duistere poel waarin de rio lering van Rommeldam uitmondde en die door de propere bevolking dan ook zoveel mogelijk gemeden werd. Nu kon men er echter te mid dernacht een paar eigenaardige figu ren waarnemen die van het hoofd tot de voeten in gele, plastic-achtige ge waden gestoken waren. Hun opval lend uiterlijk stempelde hen tot vreemdelingen en iets in hun oogop slag verried dat ze woonachtig waren in duistere gebieden. ,,Hier is Ak-ak", sprak één van hen in een rond instrumentje.Naast mij ik Ok-rok, de kwintenstraler. Hebben waarneming uitgevoerd. Niet zo mooi, want zijn gevolgd door twee inwoners uit bekeken huisvorm. Hebben bedoelde huisbewoners om- gestraald, maar voelen ons nu wan- rustig." ,,Zeg, dat tijd rijp is", drong zijn met gezel aan. „Tijd is rijp", hernam Ak-ak tot zijn apparaatje. „Dat zegt Ok-rok, de kw intenstraler. Hebben genoeg waarne mingen gemaakt. Men begint ons te bekijken. Deel twee van onderzoe kingen kan beginnen. Dat vindt Ak- ak, de waarnemer." Hij zweeg en drukte een knopje in. Enige tijd stonden de beide vreem delingen nu in een luisterende hou ding naar het instrument te staren. Toen begon het te knetteren, er klonk een fluittoon en daarop dreun de een diepe stem door de nachtelij ke stilte. „Ok!" sprak deze. „Maak alles in or de. De grote Droon komt!" Het was duidelijk, dat deze medede ling de beide ventjes schokte. Zij wa ren echter niet de enigen, want ach ter een boom zette ook Tom Poes grote ogen op. H W DOOR JAN VISSER lS De storing die een etmaal geleden zwaar weer heeft veroorz^, Spanje en Portugal lag vanochtend om zes uur met een kerry, iets minder dan 980 hPa boven Alphen aan den Rijn. Het s^ veroorzaakte in de nacht en ochtend regen. Tot zeven uur vi||, Valkenburg 8 en in Bloemendaal 7 mm. De meeste neersla§r Limburg (Hoensbroek 16 mm). r0 In en nabij het centrum van de storing was het zo goed als Ten zuiden van het lagedrukgebied begon de wind flink op tg. Om zeven uur was de kern ons gebied gepasseerd en trok d& zuidwestenwind snel aan. Voor dit weekeinde staat nog meer onbestendigheid op het L ma. Zo wordt het weerbeeld morgen bestierd door een storir9 het Kanaal naar de Noordzee trekt. Het regengebied, dat ohq kelijk in de nacht van v"'jdag op zaterdag zou bereiken, trek»j loop van de ochtend over onze streken. éi Ook zaterdagmiddag kan het eerst nog regenen, later wordt)c De wind waait uit het zuidoosten, later zuidwesten en trekt 4 de kust aan tot krachtig. De temperaturen lopen morgen opfc! graden. I n de nacht van zaterdag op zondag gaat het vervolgens opnéf nen en waaien onder invloed van een sterk uitdiepende dep^e ven zuidelijk Engeland. Dit systeem zou op zondag aan de kj- tijd de stormregisters kunnen opentrekken. n Na het weekeinde houdt het wisselvallige weer aan. De stuqr pressie komt dan boven Schotland te liggen. Kleinere storing aan de zuidflank worden ingevangen, houden het systeem iL Geleidelijk wordt er wel wat minder zachte lucht aangevoerd kwik schommelt volgende week rond de 9 graden. Gisteren overdag droog en maar de zon kwam er niet echt aan te pas.:j nog wel zacht met op Schiphol maximaal 13,0 en in Lisse lh; graad. e E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Meest bewolkt en vooral in het zuiden af en toe re gen; langs de kust in het noordwesten eerst nog opklaringen Maxima uit eenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot tegen 10 graden lo kaal in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en eerst in het zuiden af en toe re gen; later ook elders en in het noorden dan sneeuw. Middagtemperatuur nogal uiteenlopend van iets onder nul graden in het noorden tot een graad of 8 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Temperatuur in de middag omstreeks 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig. Vandaag eerst opklarin gen maar van het zuidwesten uit meer bewolking en later regen, vooral op morgen Iviiddagtemperatüur om streeks 10 graden België en Luxemburg: Bewolkt en regenachtig, vooral op mor gen; later misschien veel wind. Mid dagtemperatuur rond 12 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Onbestendig met wolken, regen en vooral later veel wind. Vandaag in het noorden eerst nog opklaringen Mid dagtemperatuur omstreeks 13 graden. Portugal: Meest bewolkt en van tijd tot tijd (buiige) regen, met name in het noor den, misschien ook onweer Middag- temperatuur uiteenlopend van een graad of 13 in het noorden tot net bo ven 20 graden, lokaal in het zuiden. Madeira: Afwisselend zon en wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Overwegend bewolkt en nu en dan re gen of buien; ook kans op onweer en windstoten. Langs de kust in het oos ten bijna overal droog en soms wat zon Middagtemperatuur van 15 gra den plaatselijk in het binnenland tot meer dan 20 langs de zuidoostkust. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en met name mor gen kans op een enkele bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en vooral in het noorden eerst nog een paar bui en, missschien met onweer. Middag temperatuur op de meeste plaatsen tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Vandaag bewolkt en een aantal fikse regen- en onweersbuien, hier en daar met veel neerslag. Morgen van het westen uit opklaringen en vooral in het noorden nog een enkele bui. Vandaag voor de buien uit nog hier en daar 25 graden, daarna maxima rond 22. Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd re gen, vooral in het westen; onweer is niet uitgesloten. In het westen ook veel wind. Aan de Cote d'Azur overwegend droog en nu en dan zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 12 graden in Les Landes (bij langdurige regen) tot 18 lokaal in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden maar mogelijk ook een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuu r ongeveer 20 graden. Italië: Onbestendig met veel wolken en re gen, hier en daar veel regen. Ook een paar opklaringen. Vandaag vooral in het zuiden en morgen juist in het noor den. Eerst veel wind. Maxima uiteenlo pend van ongeveer 11 graden in het noorden tot meer dan 20 in het zui- Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag nog een forse regen- of onweers bui. Tamelijk winderig. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Malta: Vandaag flinke zonnige perioden; mor gen meer bewolking en kans op een bui Middagtemperatuur op vandaag nog rond 25 graden, daarna lager. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. Vandaag op Kreta een kleine kans op een bui; mor gen in het noordwesten. Middagtem peratuur van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 in de omgeving van Istanbul tot 22 graden op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en vooral op vandaag (flinke)regen; morgen droger en hier en daar een opklaring. Middagtempe- Waterstand IJmuiden Kat Hoog 09.00 21,35 08 Laag 04.25 16.56 04 Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Dublin Istanbul onbew Klagenfurt regen Kopenhagen regen LasPalmas half bev. Lissabon half bev, Locarno regen Luxemburg zwaar bi Madrid half ben Malaga half beu Mallorca licht bet Malta half beu regen Stockholm zwaar bew. Warschau hall bew. Wenen half bew Zürich weerlicht Bangkok licht bew Johannesburg zw3arbew Los Angeles half bew New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. Tel Aviv licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10