Ailtuur K Lin Rode loper voor verfoeide kunst Schatkamer gitaarlegende geopend iiziek met emoties als vertrekpunt UITSCHIETERS Pechtold ontvangt componist Shchedrin VJVI 5AG 6 NOVEMBER 1997 tksprijs voor Anna Enquist /w 'Het geheim' van Anna Enquist is uitverkoren tot het Jaar 1997. De schrijfster ontving de Trouw-pu- s gisteravond. Afgelopen vrijdag en zaterdag mochten 5 in meer dan 600 boekwinkels hun favoriete boek van in wijzen. Girls bij Nederlandse première De Spice Girls bezoeken op 17 december Rotterdam [ederlandse première van hun film 'Spiceworld The le film is een dag later in heel Nederland te zien. ;rten Joe Cocker in Nederland Cocker geeft in december drie extra concerten in Ne- Dp maandag 17 december treedt hij op in Groningen, i in Den Haag en op zondag de 21e in Eindhoven. De pop begint morgen om 10.00 uur bij de grote postkan- bekende voorverkoopadressen en de Ticketlijn. IE SUSANNE LAMMERS vecimbelrecital door Gustav ehoord: 5/11, Stadsgehoor zaal, Leiden. [eonardt zette in zijn bel-recital van gister- •anse en Spaanse hof- iit de barok tegenover geinig bekend, zij het jiig verrassend werk, racht. Leonardt koos [se componisten, twee jsten en een gambist, 'Spaanse, Scarlatti en Nebra. jlemande grave van jumont is een streng e Suite in G van Jean- jViglebert wordt voor- i door een quasi-ge- jeerde prelude, en lardoor heel spontaan Het is muziek met Itjes, die de melodieën in, versieren, soms [hullen. Muziek, die jgenoeg is en zich in doosjes verstopt, en f probeert die te ope- r een grote helderheid jchten. Zijn expressie schuilt verder voornamelijk in tempi en timing. Maar soms slaat de balans door naar on gelijkmatigheid. Dan klinkt het als een kleed dat niet strak ge noeg gelegd is en opkruipt in het midden van de kamer. De 'portretten' van Antoine Forqueray, oorspronkelijk ge schreven voor gamba en door zijn zoon Jean-Baptiste voor clavecimbel bewerkt, zijn veel expressiever. Er is zowaar sprake van een zekere dyna miek, maat de themaatjes zijn geen grote muzikale vondsten en worden eindeloos gevari eerd. Het is muziek die op zichzelf wil blijven, het draait rond en rond en uiteindelijk kolkt het weg. Het programma na de pau ze was boeiender. Leonardts speelstijl bleef uiterst geser reerd, maar Scarlatti's sonates zijn gelukkig wat persoonlij ker. Lieflijkheid, melancholie en gelatenheid worden hoor baar. Maar de verrassing was het werk van Manuel Blasco de Nebra. Muziek die niet zo beleefd wil zijn, die emoties als vertrekpunt heeft, en dat ook niet wil maskeren. De Haagse School in de Kunsthal De tentoonstelling Haagse School in de Kunsthal trekt sedert de opening drommen bezoekers. Maar ook in ar tistiek opzicht lijkt de tentoonstelling een schot in de roos. Behalve bekend werk van de gebroeders Maris, van Jacob Israels, Mesdag, Mauve en Weissenbruch, hoofdza kelijk afkomstig uit het Haags Gemeentemuseum, is er ook veel minder bekend werk te zien uit particuliere col lecties, waarbij vooral de tekeningen, schetsen en aqua rellen een belangrijke aanvulling zijn. Honderd jaar gele den werd de Haagse School nog afgedaan als 'realistische zwijnerij'. Een eeuw later is het vooral het geromantiseer de beeld van Holland toen het nog mooi was, wat aan spreekt. land op de schilderijen is ons innig vertrouwd en op zijn minst even 'Hollands' als de rechtlijnigheid van Mondriaan. Een halve eeuw geleden was dit realisme bij de op nouveautés beluste jetset van de kunst dan ook helemaal niet in tel. Nu be horen de landschapjes die bij oma's moeder naast de servies- kast hingen weer tot de kost baarheden van de kunst. In het begin van deze eeuw vormden de Hollandse land schappen en binnenhuisjes een belangrijk exportartikel. De prijs van één aquarel van Jozef Is- raëls was gelijk aan het jaarsala ris van een hoogleraar. De Ne derlandse kunst werd bewon derd op internationale tentoon stellingen in Europa en vooral verzameld in Engeland, de VS en Canada. Na de doorbraak van het Franse impressionisme taande de belangstelling en stagneerden de prijzen. Aan de herwaardering sedert de jaren vijftig heeft de Haagse kunsthandelaar Pieter A. Scheen een belangrijk aandeel gehad. Hij organiseerde exposi ties in zijn zaak in de Haagse ROTTERDAM DOLF WELLING Wie in de Kunsthal wegdroomt bij een landschap van Paul Ga- briël of Willem Roelofs voelt het meteen: we houden het niet droog vandaag. Oude Italianen schilderden strakblauwe luch ten en een voortdurende zo mersheid. Romantische kunste naars van de vorige eeuw hiel den het meestal ook graag zon nig. Sommige 19e-eeuwse Ha genaars daarentegen schilder den een grijzige onbestendig heid. Ze vonden - net als nu weerman Edwin Krol - wissel vallig weer interessanter dan mooi weer. De Haagse School propageerde niet, zoals de his torieschilders, een nobele le venshouding maar ze was wel doortrokken van het besef dat hier op aarde alles tijdelijk is. 'Realistische zwijnerij', luidde het oordeel van de schilder I.Ph. Koelman, die in 1870 directeur werd van de Haagse academie. De Kunsthal heeft nu een rood loper uitgelegd voor de kunst die hij verfoeide. We kunnen zijn verontwaardiging niet meer delen. Het vlakke, waterrijke Zeestraat met kleine catalogi. De binnenlandse markt ontwik kelde zich zo gunstig, dat de handel veel schilderijen uit de Engelssprekende landen kon re patriëren. Boeken (zoals die van dr. los de Gruyter, nu al jaren in de ramsj) en grote catalogi heb ben de kennis van deze kunst verdiept. Vervolgens hebben ex posities - vooral die in het Parij- se Grand Palais in 1983 - de 'Haagse School' ook internatio naal in ere hersteld. De term 'Haagse School' werd in 1875 geopperd door I van Santen Kolff die van 'een ware beeldenstorm op het gebied der schilderkunst' sprak. Er is reden om dat Haagse tussen aanha lingstekens te zetten, want zo - natuurgetrouw op een ietwat impressionistische manier, 'slodderig' zei Koelman - is ook in Oosterbeek geschilderd en in Laren. Ter gelegenheid van de Parij- se tentoonstelling wezen Franse commentaren er gretig op, dat deze landschapskunst in hun stenige bos bij Barbizon is be gonnen. Maar volgens De Gruy ter ligt de oorsprong vroeger, bij de 17de-eeuwse Nederlandse kunst. Daardoor zouden dan weer Franse kunstenaars zijn aangestoken die het in de na tuur bij Fontainebleau zochten, waar weldra ook Willem Roelofs uit Brussel en enkele andere Nederlanders kwamen kijken. In de catalogus van de Kunst hal schrijft Hans Janssen, dat de beleving van het Hollandse landschap niet zonder meer te verklaren is met deze stam boom. Ze kwam voort uit 'een verhevigder blik naar binnen'. Het voorbeeld van de 17de- 'Zomeravond aan het strand' van H.W. Mesdag. eeuwse meesters heeft ook in vloed gehad. Onder meer Paulus Potter en het 'Gezicht op Delft' van Vermeer werden ijve rig gekopieerd. De schilders die in de Kunst hal zijn vertegenwoordigd, had den als voornaamste onderwer pen het landschap - van zee kant en polder tot de hei - en het sobere binnenhuis van vis sers en boeren. Jozef Israëls noemde Scheveningen het glanspunt van de stad. 'En voor een schilder is er geen betere academie dan deze Figuren, die zich in de open lucht vertoonen en bewegen, zwierig gekleede dames, pastoors met lange jas sen en kuitebeenen, boeren uit omliggende dorpen, vlijende paren, werkvolk, ruiters en ezeldrijvers, het is een onnoem bare beweging die zich hier scherp afteekent tegen het grote fond van strand, water en lucht.' Opmerkelijk is dat in zijn schilderijen van dit alles weinig te zien is. Bij voorkeur liet hij Scheveningers met door hem aangeschafte armelijke plunje poseren in het pittoreske bin nenhuisje dat hij in zijn atelier had laten inrichten. Het destijds nog weinig aan getaste duinlandschap is op merkelijk weinig als motief ge kozen: Mesdag gebruikte wel een duin als uitzichtpunt voor zijn panorama. In het buiten land zag men ons land vaak met de ogen van de Haagse School- schilders. Zo schreef een Duitse kunsthistoricus: 'Holland is het meest harmonische land ter wereld.' De Haagse School. Kunsthal, di. t/m za. 10-17 uur, zon- en feestd. 11-17 uur, t/m 18 jan. Catalogus f49,50. Kinderboek over Mesdag f24,50. Aan de tentoonstelling is een prijs vraag verbonden met als hoofdprijs een waardevolle aquarel van Jozef Israëls. u uit uw dak, of i thuis? Wilt u in- katen of danst u square? Of je nou it, pluchepoes of egtijger bent, ag na vijven wil ereen zichzelf en. Wat doen we iet weekeinde? Ir, hoe vaak en oralwaarom? I van mij is het mooist. van jou mag dan wel pijn, die van mij is beter, otorblok vind ik niet zo. 'ley van mij heb ik zelf Itje in elkaar gezet. In de n de tijd is het echt een ikket geworden. Eriszo- I en geld in gestoken dat Ir dan een kindje van me Sden. Deze motor doe ik n goud weg. ik mijn wegenbelasting ne of wat dan ook niet pi betalen, stal ik hem -1 ergens totdat ik er weer prheb. Maar of we echte lijn?Ik weet het niet. Ik let altijd maar 'motor- l'. Wat zijn nou echte poet dan gelijk aan 'Easy jeiiken, weet je wel. Ech- iws die van dag tot dag vat zijn wij echt niet. Wij \atieke motorliefhebbers Ibei keihard werken om oom te verwezenlijken. jf kost handen vol geld. Hor die ik nu heb kostte 'er 13.000 gulden. Mijn jsfe lOkeer minder. Dat Honda. de club wordt er door 'ge Harley-rijders een )p Japanners neergeke- aar voor mij is een motor \tor. Of je nou een bad- feen buikschuiver hebt. ens het gros van die Har ks is meteen Japanner men. it is een echte Harley Da- \club, dat wel. '^hebben elkaar daar ook jéde nieuwjaarsreceptie j®0. Toen kwamen we er- S1dat we elkaar veel eerder *§2 kunnen treffen, omdat wboel dezelfde dingen de- Jtfr het was geen liefde op te gezicht, toch?" _pe, eerder lust." °hrieke is nou penning- meester èn ik ben secretaris. M: ,,Hoe vaak komen we er nou?Zeker wekelijks wel. Ge woon voor de gezelligheid. En daarnaast op het treffen in de weekends. Die kunnen variëren van 100 tot 10.000 man. De he le club gaat dan mee kamperen. Vaak wel veel zuipen hoor. Sommige mensen drinken dan meer dan goed voor ze is. Maar er is bijna nooit vechten. S: ,Ja het gebeurt wel eens. Maar dat heb je overal, ook on derstudenten." M: „Dat zie je ook meer bij feestjes. Nooit tijdens een tref fen. Daar is de sfeer heel anders. Iedereen is gelijk en heel ge makkelijk. En als je in je nakie op de tafel wil dansen, nou dan ga je je gang maar. En maffe spelletjes natuurlijk. S: „Eieren gooien, behendig heidsritjes, wat heb je nog meer?" M:Stuurhangenof elastiek- schieten. Dan moet je een flesje zo ver mogelijk verplaatsen ter wijl je met een elastiek om een boom zit. Een soort horizontaal bungyjumpen, zegmaar. S: „Maar het heeft absoluut niets met de Heli's Angels te ma ken. M: „Dat is een motorclub, wij NAAM: Marieke Schreurs LEEFTIJD: 29 jaar BEROEP: assistent office-manager WOONPLAATS: Leiden NAAM: Stanley Schreurs LEEFTIJD: 29 jaar BEROEP: kraanmachinist WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: Harley Davidson Club Voorschoten zijn echt een merkenclub. We hebben van alles onder onze le den. Secretaresses, leraren en zelf een koster van een krk in Voorschoten. Bij mij op mijn werk heeft ie dereen blote meiden of zijn kin deren op het bureau. Ik heb een foto van mijn Harley. Laatst kwam de vice-president langs, die zag dat, vraagt ie 'van wie is die motor'? Was hij helemaal verbaasd dat ie van mij was, zegt ie opeens 'Nice Bike'. TEKST» PABLO CABENDA FOTO» HIELCO KUIPERS Voor Jimi Hendrix is er zeker leven na de dood ASSEN» HARRY DE JONG Dood of niet dood, het maakt voor Jimi Hendrix niet uit. Want hoewel de zwarte gi taarlegende al in 1970 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, blijven er nog altijd platen van hem uitkomen. Compleet nieu we studio-albums zelfs. In het geval van Ji mi Hendrix is er dus zeker leven na de dood. Eerlijkheidshalve moet er wel bij ver teld worden dat al dat nieuwe plaatmateri aal al op band was gezet toen Jimi nog leef de. Maai- als er dan door de familie Hendrix een complete organisatie in het leven wordt geroepen die al die verborgen schatten gaat beheren en zelfs mensen inhuurt om onbe kende banden op te sporen, ja, dan heeft een gitaarheld ook na zijn verscheiden nog een lange adem. Er is heel wat geprocedeerd voordat de Experience Hendrix-organisatie het officiële beheer over Jimi's erfenis kreeg, maar na een rechtszaak eerder dit jaar in Seattle is de weg vrij voor Jimi's pa Al en zijn halfzus ter Janie om orde op zaken te stellen in de schatkamer van een talentvol familielid. Het is trouwens ook best de moeite waard om te blijven speuren naar onbekend Hen drix-materiaal, want uiteindelijk geldt hij toch als één van de meest invloedrijke gita risten uit de geschiedenis van de popmu ziek. Hoewel zijn carrière als professioneel platenartiest nauwelijks vier jaar heeft ge duurd. Het kwam voor HendrLx in 1966 pas goed op gang en in 1970 was het alweer bekeken. Op het moment dat de 'Man met de Zeis' naar hem op zoek ging, was Jimi Hendrix zijn muzikale horizon echter nog druk aan het verbreden. Een fraai staaltje van die Jimi Hendrix: het ultieme naslagwerk voor de verzamelaar. foto gpd ontwikkeling is te horen op de zojuist door de Experience-organisatie uitgebrachte cd 'South Saturn Delta', een album dat in tien nooit eerder uitgebrachte versies opnieuw een aardig beeld schetst van waar Hendrix eigenlijk voor stond. En dat was voor recht- toe-rechtaan bluesrock, funk, r&b, country- blues, poprock en jazz. Vooral dat laatste genre ging hem steeds meer interesseren. Begeleid door zijn Experience, de Gypsy Sun Rainbows en de Band of Gypsies maakt Hendrix op 'South Saturn Delta' op nieuw duidelijk waarom fans zelfs na 27 jaar nog op zoek zijn naar wat hij ooit aan de muze heeft ontworsteld. John McDermott is in dienst van de Ex perience Hendrix-organisatie als 'catalog- manager'. Dat wil zeggen dat hij er scherp op toeziet dat er niet langer wordt gesjoe meld met de erfenis van Jimi en dat hij on middellijk moet toeslaan wanneer er weer eens een onbekende studio-opname op duikt. ,,We hebben al stapels banden liggen die wc in de toekomst op cd uit gaan bren gen", verklapt McDermott, die ook in Ne derland bekendheid kreeg met een monu mentaal boek over alle opname-sessies die Hendrix ooit heeft gedaan. Dat lijvige werk stuk geldt voor de verzamelaar als het ultie me naslagwerk. Als rasechte fan is McDermott tevens de beste schatbewaarder die de familie Hen drix zich maar kan wensen. En waarschijn lijk weet hij meer van Jinii dan de man zichzelf ooit had herinnerd als hij was blij ven leven. ,,Ik heb helaas nooit de kans ge had om Jimi te ontmoeten", bekent McDer mott, ,,maar het is natuurlijk een droom om nu voor een organisatie als deze te kunnen werken. Zo kan ik immers de hele dag met Hendrix bezig zijn. Er zijn in de loop der ja ren teveel kapers op de kust verschenen die een slaatje uit zijn roem willen slaan met inferieure producten. Maar nu wij met pla ten van de beste kwaliteit komen, hoeven we niet bang te zijn voor die derderangs concurrentie." LEIDEN CEES VAN HOORE Voorafgaand aan het concert in Leiden verzorgt K&O Leiden een inleiding met live-muziek in de Kapelzaal om 15.00 uur. In kringen van kenners geldt Rodion Shchedrin als een mees ter. 'De Verzegelde Engel', een liturgie voor gemengd koor, so listen en herdersfluit, werd door hem in 1988 gecomponeerd ter gelegenheid van het duizendja rig bestaan van de Russisch-Or- thodoxe kerk. De pers typeerde het monumentale werk destijds als 'hemelbestormend' en als 'een indringende uiting van be klag en 'berouw over het leven onder de Sovjet-dictatuur'. „.aub.ni Amsterdams Uit Buro (AUB) 1 Kaartjes bestellen? 1 o Kaartjes bestellen? lil Sta (7dgrJwk9-21uur) 0006211211 concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 De Russische componist Ro dion Shchedrin brengt op vrij dag 7 november samen met zijn vrouw, prima-ballerina Maya Plisetskaya, een bezoek aan Lei den. Om 16.30 uur zal loco-bur gemeester Alexander Pechtold hen ontvangen op het stadhuis. Het vocaal ensemble C Sharp Minor kreeg vorig jaar uit han den van de componist de parti tuur van 'De Verzegelde Engel', een Russische liturgie. Het ge zelschap zal dit muziekstuk op zaterdagavond om 20.15 uur ten gehore brengen in de Mare- kerk aan de Lange Mare 48. liano Tüür: Passion Nederland» neert, Tsjaikovski: Strijkkwartr cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 85 626 84 95 Vincenzo Marronc d'Alberti, piano, ten Italiaanse romanhcu genoten. Onder andere Scarlatti en Haydntocg.: f 19,50, kind t/m I6jr.f 5,- Gastprogrammcring Het Muziektheater presenteert Towering Inferno's requiem voor Europa Kaddish. Visually sonically and intellectually thrilling, (fhe Sunday limes) Irovcrsiifle Amerikaanse choreograaf Bill T. Jones brengt m telschap een sprankelende ode aan de schoonheid van het rt in: Ballad, Blue Phrase, New Duet en Ursonatc

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9