VS blijven ook na juni in Bosnië Frankrijk heeft te veel vrachtwagens Buitenland »g< ritse regering geeft je aan tabaksindustrie El Nino brengt Oost-Afrika regen, heel veel regen Linda was hier 'Jeltsin verliest greep op land' Zalm: Franse actie is slecht voor euro Speelterrein Antwerpen blijkt ernstig vervuild IRDAG 6 NOVEMBER 1997 155 7 DPA Deutsche Presse Agcn ?rs hebben 'erg leuk' gesprek in Irak De drie VN-vertegenwoordigers zijn gisteren met alle ontvangen door de Iraakse vice-premier Tareq Aziz. De boyegatie overhandigde een brief van secretaris-generaal Ko maan. Een delegatielid beschreef de sfeer bij de gesprekken 'nde leuk', maar er wordt niet verwacht dat de VN'ers een snel is ld bereiken met het Iraakse bewind over het conflict rond dieninspecties. Vandaag wordt verder gepraat. Vanmorgen !S vpjeuw de Amerikaanse leden van drie VN-inspectieteams 1 grcerd bij een bezoek aan plaatsen waar mogelijk geheime Jan s worden bewaard, mt o defleg Israël-PLO vandaag beëindigd De besprekingen tussen Israëlische en Palestijnse ties in Washington worden vandaag beëindigd. Volgende ■^Wdt het overleg, op een lager niveau, in het Midden- nl voortgezet. De delegaties, onder leiding van de Israëli- linister Levy en de Palestijnse onderhandelaar Abbas, /00rn elkaar gisteren zeven uur lang en in bijzijn van de Ame- bemiddelaar Dennis Ross. Het resultaat is onduidelijk. De ooitugese tv toont seks met kinderen 3lj 0 grodiï De Portugese staatstelevisie RTP heeft gisteravond vi- jnames uitgezonden, waarop te zien is hoe twee oudere ;n minderjarige Portugese jongens misbruiken. Eén van pnen zou een Nederlander zijn, de ander een Belg. De op- zouden al op 11 februari 1992 in beslag zijn genomen, de Portugese televisie heeft de Belgische justitie er nee gedaan. RTP kreeg de opnames onlangs in handen en et j^e enkele dagen geleden aan de Belgische senator Nelly rïrïietoond. Zij eiste gisteren dat alsnog stappen worden on- inen tegen de betrokkenen. Dma gratie mislukt, chirurg vermoord oce-sTADEén van de drie lijken die maandag werden aange- e i langs een snelweg in Mexico is volgens de Mexicaanse i-Oteiten van een chirurg die deelnam aan de mislukte opera- Te Ihet leven kostte aan een bekende drugsbaas. De drie lij- zijaren in beton gegoten en zaten verpakt in olievaten die ie weg van Mexico-stad naar Acapulco lagen. voorwaardelijk vrij na doden baby jcity Een rechtbank in de Amerikaanse staat Missouri en gisteren een 21-jarige man die veroordeeld is tot twintig het doden van zijn kind, voorwaardelijk in vrijheid ge- ^atïn hoger beroep accepteerde de rechter dat de dood van |Seld een ongeluk was. Verder merkte hij op dat hij in 23 jaar beschuldigde met meer berouw voor zich had gehad. _anese rebellen stellen nieuwe eisen ji* De rebellen van het Sudanese Volksbevrijdingsleger 2) hebben bij de vredesonderhandelingen met de regering ije eisen op tafel gelegd. Zij willen Sudan omvormen in een loltie van een noordelijke en een zuidelijke staat. Binnen ïaar moet een referendum uitsluitsel geven over volledige jankelijkheid van het zuiden. De Sudanese rebellen presen- oinhun eisen bij de eerste onderhandelingen in drie jaar |le gisteren in de Keniase hoofdstad Nairobi begonnen. 1 erse stakingen in Italië 12 Het luchtvaart- en treinverkeer in Italië zal vanaf morgen °jn verstoord door een serie stakingen. Werknemers van de 5iavens zijn van plan morgen het werk gedurende vier uur 5e leggen, terwijl de spoorwegen vanaf morgenavond door 2l-uursstaking zullen, worden getroffen. Volgende week zul- ik veel trams en bussen in Italië niet rijden. De stakingen >n protest tegen de vastgelopen besprekingen met de over- ver de herstructurering van het openbaar vervoer. LEI „rijver put inspiratie uit slaan vrouw iN» Een Iraniër die schrijver wil worden heeft voor een jank verklaard dat hij zijn vrouw met een riem sloeg en ge- 60 ide lange perioden opsloot om inspiratie op te doen voor 70 pek. Iraanse kranten melden dat de man, werkzaam in een ïandel, dat argument gebruikte als verweer in een verzoek :heiding dat zijn vrouw had ingediend. Hij wilde alleen inspiratie opdoen ,,voor een boek over de bittere en zoete n van het leven". eren drinkt meer bier dan melk hen De inwoners van Beieren drinken meer bier dan heeft het Beierse bureau voor de statistiek woensdag be- Een gemiddeld gezin van vier personen drinkt iter bier per maand, tegen 16,1 liter melk. Beieren, waar elk t beroemde Oktoberfest wordt gehouden, heeft honder- 31|rouwerijen. Het gemiddelde gezin geeft per maand bijna 3eel uit aan bier als aan vers fruit. 333 ,05 15ste homo-ambassadeur VS benoemd VieNGTONDe buitenlandcommissie van de Amerikaanse se- .6heeft gisteren de benoeming van James Hormei tot ambas- in Luxemburg goedgekeurd. Hormei is openlijk homo- peel. Als ook de Senaat zijn benoeming goedkeurt, schrijft daarmee geschiedenis. De conservatieve senator Jesse 5C|s was aanvankelijk tegen de nominatie van Hormei. Hij bezwaren pas in toen deze beloofde dat hij zijn part- oiiet zal meenemen naar Luxemburg. 24 07j |Mat en Airbus maken noodlanding 5Ü^ Een privévliegtuig met de Palestijnse leider Yasser Arafat _joord heeft gisteren een geslaagde noodlanding gemaakt op bhthaven van de Egyptische hoofdstad Cairo. Dat gebeurde ~T de piloot problemen met een van de motoren had gecon- j.eerd. Niemand raakte gewond. Een Airbus 340 van Virgin At- j'gD maakte gisteren een geslaagde noodlanding gemaakt op Condense vliegveld Heathrow wegens problemen met het Van de 98 passagiers en zestien bemanningsle- slaakten vier personen licht gewond. sfitse regering heeft zich j$n de woede van anti-ro- óji de Europese Commissie hals gehaald door te ojten voor de tabaksindus- «fcloofd was, onder meer in 5(j Labour-verkiezingspro- dat sportevenementen gesponsord zouden worden door de tabaks- :|rie. De regering heeft i.i" een uitzondering ge- !ji voor Formule 1 auto- li een tak van sport die |j?>p de tabaksreclame, 'tpmmezwaai van de Britse -ng betekent voor de Eu- Commissie een forse 1? door het streven om ta- 'tclame in de Europese geheel uit te bannen. De aissie probeert dat al sinds 1989 te bereiken en het zag er naar uit dat begin volgend jaar een reclameverbod tot stand zou komen. Na de verkiezingen bevestig de minister van volksgezond heid Frank Dobson met veel bravoure dat Labour een einde zou maken aan de tabaksrecla me in de sport, jaarlijks zo'n 330 miljoen gulden. „Formule 1 moet in staat zijn andere, meer gezonde sponsors te vinden", meende hij. Maar daarop volg de het dreigement dat de Britse Grand Prix van de race-kalender zou verdwijnen. Behalve anti-tabaksgroepen zijn ook andere sporten zoals snooker en darts boos over dit regeringsbesluit, want zij wor den eveneens door tabaksfabri kanten gesubsidieerd en voor hen wordt geen uitzondering gemaakt. NAIROBI» FRANS V CORRESPONDENT De zeestroming El Nino doet zich nu ook in Oost-Afrika voelen. Landen die nor maal maandenlang geen druppel regen zien, hebben op dit moment te kampen met de hevigste regenval in veertig jaar. De gevolgen zijn rampzalig: tientallen doden, duizenden daldozen, dreigende epidemieën en een totaal vernietigde in frastructuur. In het zuiden van Somalië is de rivier de Juba dusdanig gezwollen dat hele dor pen door het snel stromende water zijn verzwolgen. Duizenden families zijn hierdoor dakloos geworden, terwijl ge wassen en wegen zijn vernietigd en weg gespoeld. In totaal zijn zeker 400.000 mensen getroffen door de overstromin gen. Het WFP, het wereld voedselprogramma van de VN, doet verwoede pogingen om de getroffenen hulp te bieden, maar kan vanwege de slechte wegen nauwelijks ie mand bereiken. Somalië wordt naast de watervloed ook nog geplaagd door een zich alsmaar voortslepende burgeroorlog die hele gebieden moeilijk bereikbaar hebben gemaakt. Het WFP doet daarom een dringend beroep op donoren om te helpen bij het onmiddellijk opzetten van een luchtbrug voor voedsel en medicij- De Juba is de belangrijkste waterbron voor Zuid-Somalië en wordt door tien duizenden boeren gebruikt voor irriga tie. Het is normaal dat het in deze tijd van het jaar regent in dit gebied, maai- zo hevig als dit jaar is het regenseizoen al decennia lang niet meer geweest. Hetzelfde geldt voor Kenya, waar in het noord-oosten en het kustgebied al dertig doden zijn gevallen vanwege de aanhou dende regens, die op grote schaal over stromingen en aardverschuivingen heb ben veroorzaakt. Het toch al zo onher bergzame noord-oosten, dat tot Kenya's droogste, woestijnachtige gebieden be hoort, is nu helemaal van de buitenwe reld afgesneden. Wegen, bruggen en ge bouwen zijn onbruikbaar geraakt. De be volking is in paniek op de vlucht gesla gen, op zoek naar veiligere en drogere plekken. Voedsel is schaars geworden en wat te koop is, is in korte tijd fors in prijs gestegen. Bijkomend probleem is dat de noodhulp die al is gestuurd, ergens on derweg is blijven steken. Het hoogste dodental tot dusver, zestig, is gemeld in het oosten van Ethiopië, waar buiten hun oevers getreden rivie ren veel huizen hebben vernield en meer dan vierduizend families dakloos heb ben gemaakt. Ook hier heeft het regen water negatieve gevolgen voor de voed selproductie. „In dit gebied is men net begonnen met de oogst", verklaart een WFP-medewerker, „maar vanwege de hevige regenval gaat veel van de op brengst nu verloren. Op de langere ter mijn kan de regen echter een gunstige invloed hebben op vooral de weidege bieden die nu veel meer water dan nor maal kunnen opnemen en straks beter bestand zijn tegen nieuwe droogten." Vermist schip na 24 jaar gevonden Een Brits schip dat 24 jaar ge leden spoorloos verdween met al zijn 36 opvarenden blijkt te zijn vergaan in het Poolgebied. Het wrak van de Gaul, een vis- treiler die vermoedelijk werd gebruikt 0111 de Sovjet-Unie te bespioneren, is in augustus door een Noors-Britse televi sieploeg gevonden voor de noordkust van Noorwegen. Het bleek 110 kilometer ten noorden van Hammerfest op 270 meter diepte op de zeebo dem te liggen - een plek waar de territoriale wateren van Noorwegen en Rusland aan el kaar grenzen. Een Thaise motorrijder en zijn passagier bukken om onder een omgewaaide elektriciteitspaal door te rijden. Orkaan Linda heeft flink huisgehouden in Thailand, maar ook Vietnam en Cambodja zijn zwaar getroffen. Er zijn honderden doden en nog meer vermisten. De materiële schade is enorm. FOTO AP MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische zakenman en po liticus Boris Berezovski is ervan overtuigd dat president Jeltsin hem alleen heeft ontslagen om dat de twee eerste vice-pre- miers Nemtsov en Tsjoebais dat eisten. „Boris Jeltsin hield zijn woord, namelijk dat hij mij nooit uit eigen wil zou ontslaan. Mijn vertrek was niet de wens van Jeltsin, maar van twee vice- premiers", zei hij gisteren voor de radio. Berezovski suggereerde dat Jeltsin een aantal essentiële za ken niet meer in de hand heeft. I I ij verwees daarbij naar de ex- lijfwacht van Jeltsin, generaal Korzjakov, die afgelopen zomer de laan uit werd gestuurd. Bere- zovksi: „Eens zei Korzjakov te gen mij dat hij elke personele verandering zelf per decreet kon uitvoeren. Ik geloofde hem niet. Nu weet ik zeker dat zulke din gen gebeuren. Het is ruïneus voor onze staat." Enkele uren voor het radio interview ontving Berezovski uit handen van een van Jeltsins naaste medewerkers het decreet met zijn ontslag als plaatsver-' vangend secretaris van de Na tionale Veiligheidsraad. Argu menten werden volgens hem niet gegeven. Hij zei dat het 'buitengewoon vreemd' was dat de secretaris van de Veiligheids raad, Ribkin, en premier Tsjer- nomyrdin van niets wisten. Beschuldigingen van Nemts ov dat hij na zijn benoeming za ken en politiek niet had ge scheiden, wees Berezovski van de hand. Hij noemde Nemtsov gisteren 'een absoluut kansloze kandidaat voor het president schap'. Tsjoebais omschreef hij als 'een bolsjewiek (een dogma tische communist, red.) die zijn eigen mening wil doordrukken'. Nemtsov en Tsjoebais had den dinsdagavond bij een be zoek aan Jeltsin aangedrongen op het vertrek van Berezovski. Het nieuws sloeg in als een bom. Bekend was wel dat Bere zovski sinds een paar maanden overhoop ligt met zijn vroegere medestrijder Tsjoebais over het privatiseringsbeleid. De door Berezovski gecontroleerde me dia schreven dat Tsjoebais zijn eigen vrienden bevoordeelt bij lucratieve privatiseringen. Tsjoebais antwoordde dat de bankiers wensen door te gaan met de praktijk van weleer, waarbij ze onderling de verde ling van aantrekkelijke staatsbe drijven regelden. Berezovski werd in oktober 1996 benoemd tot tweede man van de machtige Nationale Vei ligheidsraad. De benoeming viel in het parlement slecht. De naam Berezovski wordt te vaak bij te veel dubieuze zaken ge noemd. Hij heerst over diverse grote concerns, heeft flinke olie- belangen en controleert een aantal kranten plus de belang rijkste niet-commerciële tv-zen- der. Hij regelde hij de benoe ming van Tsjoebais tot leider van Jeltsins herverkiezingscam pagne. Ook bracht hij alle grote zakenlieden en bankiers aan één tafel met als enige doel: het voorkomen van een overwin ning van de communisten. Paramaribo laat verdachten van mislukte coup vrij PARAMARIBO ANP Het openbaar ministerie in Pa ramaribo heeft gisteren twee personen vrijgelaten van de 27 die zijn gearresteerd wegens de 'poging tot omverwerping van het wettelijk gezag' vorige week. De aanhouding van de overigen is verlengd in verband met aan vullend onderzoek. Op basis van het Wetboek van Strafrecht kan deze verlenging in eerste instantie dertig dagen duren. Ondanks eerdere toezeggin gen zijn de Surinaamse autori teiten tol nu toe niet bereid ge bleken om Nederlandse of Amerikaanse diplomaten toe te laten tot alle gevangengenomen verdachten. Ongeveer de helft heeft nog geen bezoek mogen ontvangen van diplomaten of mensenrechtenactivisten. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken heeft gisteren bij de Surinaamse ambassadeur aangedrongen op 'doorzichtig heid' over hqt lot van de ver dachten. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het overleg tussen Franse werkgevers en vakbonden over de truckersstaking is afgelopen nacht na veertien uur opge schort tot vijf uur vanmiddag. Er lijkt toenadering tussen de partijen te zijn nu er een werk- geversvoorstel op tafel ligt voor een salarisverhoging van 22 procent in drie jaar. Van nacht praatte de grootste werkgeversorganisatie UFT weer mee, wat leidde tot enig optimisme. Er staan nog 153 blokkades op Franse hoofdwe gen. Eenderde van de benzine stations in het land is gesloten en de bevoorrading van bedrij ven en winkels is problema tisch. Geconfronteerd met een toene mende chaos in zijn land heeft de Franse premier Jospin een konijn uit zijn hoed getoverd: een wet. De linkse partijen in het parlement klapten, rechts joelde en de onderbetaalde vrachtwagenchauffeur staakte gewoon door. Wat Jospin pre cies in zijn wet gaat zetten, zal de wereld pas volgende week vernemen. Maar dat die wereld met ingehouden adem daarop wacht, lijkt onwaarschijnlijk. -fSt MBMfëjgSSB 3v- In deze supermarkt te Nice, aan de Franse Rivièra, is duidelijk te merken dat de bevoorrading te lijden heeft onder de wegblokkades van vracht wagenchauffeurs. FOTO AP LIONEL CIRONNEAU Het laatste wat Frankrijk, het land van 1001 wetten, nodig heeft, is nog een stuk papier. Het probleem is een teveel aan vrachtwagens. Het land telt bij na 38.000 transportbedrijven, waarvan 99 procent minder dan honderd werknemers en 85 procent zelfs minder dan tien chauffeurs in dienst heeft. Dat grote aanbod van transportbe drijfjes heeft als voorspelbaar gevolg dat hun opdrachtgevers, zoals supermarktketens, de prij zen dicteren. En die prijzen zijn zo laag dat de meeste bedrijfjes ziek zijn. In 1995 was de rentabiliteit van transportondernemingen met meer dan vijf werknemers 1,8 procent. De eenvoudigste spaarrekening geeft al een ho ger rendement. Die lage renta biliteit gaat vanzelfsprekend ge paard met lage salarissen. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Over acht maanden wordt de transportsector in heel Euro pa geliberaliseerd. Een Neder landse trucker die tulpen heeft afgeleverd in Bordeaux is nu ge dwongen leeg terug te rijden. Straks mag hij, op weg naar huis, vanuit deze zuidwestelijke stad een lading foie gras mee nemen naar Lille. Die liberalisering van de markt is goed nieuws voor de klant, voor wie zowel de tulpen als de foie gras goedkoper worden naarmate de transportkosten omlaag gaan. Het is echter slecht voor de transportsector, waar de overcapaciteit tot fail lissementen zal leiden. Frankrijk probeert tevergeefs de Europese Unie over te halen de concurrentie tussen transport bedrijven te beperken. Het land heeft zelf wel zulke regels. Zo is het bijvoorbeeld verboden om een ergens een lading af te leve ren, en dan voor de terugreis een andere lading te nemen te gen een prijs die lager is dan de kostprijs. Niet dat de regel helpt, want de controle erop is moeilijk. De staat heeft maar 109 man in dienst orh die con trole uit te voeren, wat niet veel is op 330.000 chauffeurs. En als een transporteur wordt gepakt, zijn de straffen gering. Dus hoe Jospins konijn er ook uit komt te zien, het wordt er een zonder tanden. Clinton en Congres dicht hij compromis President Clinton en het Congres zitten dichtbij een compromis over verlenging van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Bosnië. ,,Er ontwikkelt zich consensus over de noodzaak van een langduriger Amerikaanse mili taire aanwezigheid", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright gisteren. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Albrights uitspraak werd even later afgezwakt door een woord voerder van het Witte Huis. „Het zou onjuist zijn te sugge reren dat er nu al sprake is van overeenstemming", aldus Clin tons woordvoerder Mike Mc- Curry. Maar ook hij had een po sitieve boodschap voor Bosnië. „Ik denk dat de president na hel meest recente overleg met le den van het Congres veel min der pessimistisch is over de steun die er in het Congres be staat voor het werk dat Amerika doet in Bosnië." Een kwart van de 32.000 in Bosnië gestationeerde NAVO- militairen is Amerikaan. Aan vankelijk zou de Amerikaanse deelname aan de multinationa le troepenmacht SFOR aflopen in december 1996. Clinton schoof de deadline op naar 30 juni 1998 en in de loop van dit jaar raakte hij ervan doordron gen dat een langer verblijf noodzakelijk zal zijn, wal de rust in Bosnië bewaard blijven. De president stuitte daarbij echter op felle weerstand in het Con gres, maar inmiddels is het Congres bijgedraaid. Als Clinton kan aantonen dat een langere Amerikaanse aanwezigheid in Bosnië het veiligheidsbelang van de VS dient, wordt daarvoor geld beschikbaar gesteld. Volgens politieke waarnemers draait de discussie inmiddels niet meer om de vraag of de VS nog langer militair aanwezig zullen blijven in Bosnië, maar om de vraag hoeveel Ameri kaanse militairen na 30 juni 1998 in Bosnië zullen blijven, alsmede om de vraag hoe hun precieze taakopdracht zal lui den. „Het is glashelder dat de ongelukkige inwoners van Bos nië elkaar meteen weer naar de keel vliegen als de VS zich uit hun land hebben teruggetrok ken", zei senator John Wamer gisteren, ter ondersteuning van Clintons visie in deze kwestie. „In dat geval zouden we een in vestering van bijna acht miljard dollar kwijtraken." Nederland betreurt kandidatuur Trichet BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Minister Zalm (Financiën) vreest dat het naar voren schuiven door Frankrijk van een eigen kandidaat voor presidentschap van de Europese Centrale Bank het vertrouwen in de euro bij de burgers ondermijnt. „Het wekt twijfels over het type centrale bank dat we krijgen en het te voeren monetair beleid. Dat is negatief voor het hele proces om tot één Europese munt te komen", aldus Zalm gisteren na afloop van een overleg met zijn Europese collega-ministers. De komst van de Franse kan didaat Trichet, nu nog het hoofd van de Franse centrale bank, betekent een gevoelige aanslag op de kansen van de Nederlander Duisenberg. Zalm heeft zijn collega's tijdens een broodjesdiner duidelijk ge maakt de Franse kandidatuur 'zeer te betreuren'. De komende maanden zal het kabinet met Zalm, Van Mierlo (buitenlandse zaken) en premier Kok voorop 'alle contacten' aanboren om de positie van Duisenberg veilig te stellen. Het besluit wie er aan het hoofd komt van de nieuwe Europese bank valt volgend jaar mei. Zalm omschrijft Duisenberg als de ideale kandidaat. Niet al leen staal hij nu aan het hoofd van het Europees Monetair In stituut (de voorloper van de Eu ropese bank), ook heeft Duisen berg als president van de Ne- derlandsche Bank bewezen on afhankelijk en deskundig te zijn. In het kabinet bestaat de vrees dat Trichet teveel naar de pij pen van de Franse politiek zou dansen. Naar Zalm heeft vernomen, zou alleen Italië een voorzichti ge voorkeur hebben uitgespro ken voor Trichet. Van Italiaanse zijde was daarvan evenwel geen bevestiging te krijgen. De Duit se minister Waigel sprak op nieuw zijn steun uil voor Dui senberg, die hij eerder als een geweldige kandidaat bestem pelde. De Duitse minister weer sprak met klem het bestaan van een afspraak tussen Frankrijk en Duitsland over de leiding van de Europese Centrale Bank. Spanje wil alle mogelijkheden open houden. De Europese Commissie wilde niet reageren. ANTWERPEN» ANP In de Vlaamse gemeente Ka pellen, nabij Antwerpen, blijkt een speelterrein al tientallen jaren ernstig vervuild te zijn. Het staat vast dat kinderen in aanraking zijn gekomen met kankerverwekkende policycli- sche aromatische koolwater stoffen (PAK's). Uit onderzoek is gebleken dat de grond tot ten minste een meter diep ver vuild is met de PAK's. Het ter- reintje ligt midden in een woonwijk. Kinderen uit de buurt gebruikten het bosje om te spelen. De vervuiling is waarschijn lijk het gevolg van de illegale stort van industrieafval in de jaren zestig. In de jaren tachtig werd op dezelfde plek vervol gens een woonwijk gebouwd, liet gemeentebestuur van Ka pellen vreest dan ook dat de bodemverontreiniging niet be perkt blijft tot het bosperceel- tje.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7