I Veel meer vrouwen blijven kinderloos Uitsluitend bij Libertel: naast Regiovoordeel nu ook f 99,99 voordeel. Elektrische auto was te goed voor deze wereld Binnenland Voorwerk Tien jaar geëist voor moord op dochtertje (8) Lerarenactie tegen hoge werkdruk en lage lonen Complexe regelgeving frustreert bouw van verpleeghuisplaatsen Sporten ook gezond voor chronisch zieke Libertel Life ERDAG 6 NOVEMBER 1997 5 bod van oplosmiddelen uitgebreid tG- Het verbod op het gebruik van gevaarlijke oplosmid- Is thinner en terpentine gaat niet alleen gelden voor het irsbedrijf en de tapijtleggers. Staatssecretaris De Grave iale zaken en werkgelegenheid breidt het verbod zo snel jk uit tot de autospuiterijen en de grafische industrie. De icretaris deed deze toezegging gisteren tijdens een over- de Kamer over de hersenziekte Organisch Psycho Syn- (OPS). Deze ziekte, die vooral bij schilders voorkomt, ^^t door contact met gevaarlijke oplosmiddelen als thinner ^entine. Ujiemse 'spijbelscholen' vervolgd L« De gemeente Arnhem dreigt de directies van een aan- II ooien voor de rechter te slepen als ze hun leerlingenregi- )j|janiet snel op orde brengen. De leerlingenregistratie is een (rijk middel om spijbelen tegen te gaan. Sommige 'spijbel- n' verzuimen al jaren om de gegevens bij te houden. Dat en woordvoerder van de gemeente gisteren bevestigd. aal wil hardere aanpak inflatie Wjki Een inflatie die zo snel mogelijk onder de één procent 'in goed technisch onderwijs dat aansluit op de arbeids- ur Die twee zaken moet het kabinet snel aanpakken. Het is m akelijk voor de internationale concurrentiepositie van de [industrie. Dit betoogde H. van den Akker, voorzitter van -|WM, de vereniging van metaalwerkgevers, tijdens de IjUjgadering van zijn club. Volgens hem moet de geldont- ing, die momenteel 2,5 procent bedraagt, in de kiem wor- 2, jsmoord. Inflatie drijft de kosten op. De bonden vragen 1iabvenop een loonsverhoging van 1,5 procent. Volgens Van lt|iker kan de metaalsector, waar het op zich goed mee gaat jie afzet steeg met acht procent, dat niet compenseren. adsdienstles op school achterhaald' ■A)am_* Godsdienstlessen op school kunnen worden afge- r|j Ze moeten worden vervangen door een soort algemeen ^jigsuur na schooltijd waarin aandacht wordt besteed aan jjjjvan het leven, kunst en religie. Dat zegt Theoloog Kees ^n de stichting Leerhuis en Liturgie. Hij vindt religieuze een taak van de kerk en niet van het onderwijs. De kerk le bijbelverhalen vertellen. ,,De godsdienstlessen zijn nu f dogmatisch kerkelijke manier ingevuld. De jeugd kan lemaal niks mee." ord jackpot in Staatsloterij g ir efiAGDe jackpot in de Staatsloterij stevent af op een re- 71>ogte van dertien miljoen gulden. Omdat de jackpot van ^|joen gulden dinsdag niet viel, schuift hij automatisch op e trekking van 2 december. De Staatsloterij verwacht dat s jdertien miljoen gulden in zit. De winnaar krijgt dit bedrag -jjn handen. De Staatsloterij houdt automatisch al de 25 jt kansspelbelasting in. De hoogste jackpot die tot nu toe pkeerd was (twee keer) twaalf miljoen gulden. lingin viert 60-ste verjaardag ftG_i Koningin Beatrix wil haar 60-ste verjaardag volgend l®reri in de week rond 31 januari, in gezelschap van haar fge familie. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisterep he rmaakt dat de koningin ook een groot aantal gasten uit en buitenland heeft uitgenodigd. Behalve enkele beslo- Iderdelen omvat de viering ook tal van culturele evene- |n met een publiek karakter. In Amsterdam nemen het irtgebouw, het Stedelijk Museum, het Koninklijk Paleis, Liziektheater en de Westerkerk aan de viering deel, in Apel- Museum Paleis Het Loo Apeldoorn en in Otterlo het mu- kröller-Müller. ritsma wil één miljoen carpoolers it* Minister Jorritsma (verkeer) wil het aantal carpoolers |ren naar één miljoen. Nu rijden ruim driekwart miljoen landers gezamenlijk naar het werk. De bewindsvrouw zei teren in Drunen tijdens een congres over het samenrijden. jnister wil het carpoolen aanmoedigen door fiscale maatre- "^door doelgroepstroken ook voor carpoolers open te stel- i door het bieden van hulp bij het vinden van carpool-part- bamen zorgen de carpoolers ervoor, dat er 450.000 auto's Ir in de ochtendspits rijden, dat er jaarlijks vijf miljard au- ïeters worden vermeden en 25 miljoen liter brandstof Ibespaard. Eén op de vijf jonge vrouwen wordt nooit moeder Steeds minder vrouwen krijgen kinderen. Van de vrou wen die in 1970 geboren zijn, krijgt 21 procent geen kin deren. Dit aantal neemt waarschijnlijk nog toe. Van de generatie 1945 bleef nog twaalf procent kinderloos. Dit staat in het vandaag verschenen gezinsrapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). den haag anp-gpd den bosch anp den haag In de supermarkten liggen al weken grote stapels voor de grijp. De chocoladeletters die bij geen enkel Sinterklaasfeest ontbreken, kondigen de komst van de Goedheiligman al lang van te voren aan. De banketbakkers en chocolatiers hebben het dan ook druk om te zorgen dat tegen de tijd dat de Sint echt arri veert, nog steeds letters in de winkels te vinden zijn. Bonbonmaker John Kohier uit Den Haag maakt gedeel telijk met de hand letters voor het feest van de kindervriend. foto gpd roland de bruin wen de vrouw als 'een ernstig zieke vrouw' en achten haar verminderd toerekeningsvatbaar. Toch adviseerden zij geen tbs met dwangverple ging omdat de kans op herhaling van het delict zeer klein is. De vrouw kan namelijk geen kinde ren meer krijgen. De verdachte, haar advocaat B. Lemmen en de familie vinden tbs een betere straf. De vrouw zou in een isolement hebben verkeerd en zeer ver knocht aan haar dochtertje zijn geweest. Toen het kind wat ouder werd en afstand begon te nemen van haar overbezorgde moeder, en allengs meer naar haar vader trok, zou de vrouw dat niet heb ben kunnen verkroppen. Het hof wijst arrest op 19 november. Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren te gen een 36-jarige vrouw uit Echt tien jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist voor moord in januari op haar 8-jarige dochtertje. De vrouw legde aanvankelijk een volledige be kentenis af. Zij zou haar ziekelijke dochtertje heb ben gewurgd om haar uit haar lijden te verlossen en te verdoezelen dat ze het kind mishandelde. Zowel voor de rechtbank, waar na een eis van twaalf jaar tien jaar werd opgelegd, als nu bij het Hof zei ze zich niets meer te herinneren. Volgens een psychiater is het mogelijk dat zij haar schuld heeft verdrongen en zich echt niets herinnert. De psychiater en andere deskundigen beschou- In veel gevallen kiezen vrouwen volgens het SCP er bewust voor om geen kinderen te krijgen. Doordat vrouwen steeds vaker de keuze voor het al dan niet krijgen van kinderen uitstellen, wordt de kans groter dat het niet lukt. Oudere vrouwen ra ken minder makkelijk zwanger. ,,De keuze voor uitstel van moederschap kan dus ongewild overgaan in definitieve kinder loosheid. Voor veel vrouwen die uiteindelijk wel een kind wen sen, is dat een grote teleurstel ling, die het welzijn ernstig aan tast", aldus het SCP. Nederlandse vrouwen krijgen steeds later hun eerste kind. Dit komt doordat vrouwen willen werken, er goede voorbehoed middelen beschikbaar zijn en door de emancipatie. Hoe ho ger de opleiding van de vrouw, hoe later zij een kind ter wereld Agenten bureau Warmoesstraat op vrije voeten amsterdam anp De twee Amsterdamse hoofdagenten van bureau Warmoesstraat die vastza ten in verband met de dood van A. van Driel staan weer op vrije voeten. De raadka mer heeft hun voorlopige hechtenis geschorst op grond van de persoonlijke omstandigheden van de verdachten, zo meldde Jus titie gisteren. De 38-jarige hoofdagent en zijn 26-jarige collega moeten wel beschikbaar blijven voor Justitie omdat het gerechtelijk vooronder zoek nog loopt. De twee agenten worden verdacht van doodslag of zware mis handeling met als gevolg de dood. Ook tegen een derde 29-jarige politieagent loopt nog een onderzoek. De 48-jarige Van Driel overleed 22 september aan hersenletsel nadat agenten hem het bureau Warmoes straat hadden uitgezet. Vol gens getuigen gebeurde dat op een hardhandige ma- brengt. In 1996 was de gemid delde leeftijd van vrouwen die voor het eerst moeder werden, bijna 29 jaar. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) re gistreerde in 1970 nog een ge middelde leeftijd van 24,3 jaar. De koopkracht van mensen die hun eerste kind krijgen, daalt met 18,4 procent. Bij de komst van het tweede of derde kind, neemt de koopkracht minder af. De kinderbijslag dekt gerpiddeld 26 procent van de kosten die ouders maken. Uit het rappoit blijkt dat ge zinsvorming tegenwoordig aar- zelender tot stand komt. longe ren zijn langer alleenstaand dan hun ouders. Als jongeren een relatie krijgen, gaan zij na ver loop van tijd samenwonen. Lang niet iedereen besluit ver volgens om te gaan trouwen. De kans dat een huwelijk ein digt in een echtscheiding is op gelopen van bijna acht procent in 1960 tot 34 procent in 1994. Desondanks behoudt het gezin zijn grote sociale betekenis, ,,De meeste mensen willen op enig moment in hun levensloop een gezin stichten en slagen daar ook in", aldus het planbureau. Binnen het gezin zijn de ver houdingen de laatste jaren in grijpend veranderd. In gezinnen met jonge kinderen werken te genwoordig beide partners, die de taken binnens- en buitens huis tevens beter willen verde len. In de praktijk lukt dat min der goed. In de afgelopen dertig jaar is het aantal gezinnen dat ernstig tekort schiet en de groep kinde ren met ontwikkelingsstoornis sen niet toegenomen. Volgens het SCP wijst dat erop dat veel van de problemen zijn terug te voeren op de aanleg van het kind. De jeugdcriminaliteit is weliswaar aanzienlijk, maar is niet zonder meer een gevolg van falend ouderschap. Het ge zin functioneert nog steeds naar behoren, schrijft het Sociaal en Cultureel Planbureau. Ouders komen in het onderzoek naar voren als 'kundige en humane opvoeders'. numegen anp Honderden Ieraren hebben gis termiddag in Nijmegen actiege- voerd tegen de lage salarissen en de hoge werkdruk in het on derwijs. De sfeer in De Vereeni- ging was geladen en de leraren waren boos. Vooral een videore portage met daarop uitspraken van vier onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer lokte reac ties uit. Dinsdag bleek al dat met na me de leraren in het voortgezet onderwijs erg ontevreden zijn over het huidige regeringsbe leid. Er zou meer aandacht en geld zijn voor computers in de klas dan voor de mensen voor de klas. Kamerlid Van Gelder (PvdA) noemde de kritiek onte recht. Maar de AOb-voorzitter J. Tichelaar waarschuwt voor de gevolgen van onvrede bij zijn achterban. ..Ik zie een gelijkenis met 1992. Als je toen bij de staking in Utrecht honderd van de veer tigduizend leraren vroeg waar om ze daar waren, kreeg je hon derd verschillende antwoorden. Nu is er precies hetzelfde aan de hand. De leraren zijn over heel veel verschillende dingen ontevreden. Dat gaat veel ver der dan 0,75 procent extra bij het salaris." amsterdam anp MBERTEL den haag gpd Het lukt nauwelijks kamers in verzorgingshuizen te verbou wen tot verpleegafdelingen. Hoewel er extra geld beschik baar is en de plannen klaarlig gen, zorgen talloze ingewikkel de regels voor vertraging en ho ge kosten. Het blijkt soms zelfs goedkoper een geheel nieuw verpleeghuis te bouwen. Staatssecretaris Terpstra (wel zijn) gaf gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over ouderenzorg toe dat er 'onhelderheid' op dat gebied is. Ze gaat nu uitzoeken waarom de zogeheten 'verpleegunits' niet van de grond komen. CDA- Kamerlid Van der Heijden noemde de problemen 'bureau cratie van de ergste soort', Door te verbouwen kunnen leegstaande kamers in verzor gingshuizen weer worden ge bruikt en hoeven bewoners, die verpleegzorg nodig hebben, niet te verhuizen. Van de geplande drieduizend verpleegunits zijn er echter nog maar enkele klaar. Als het geld niet wordt opge maakt, overweegt Terpstra het op een andere manier te beste den. De Kamer maakt zich ook zorgen over het totale aantal plaatsen in verzorgingshuizen in Nederland. Door de plannen van de provincies voor oude renzorg in hun regio dreigen duizenden bedden verloren te gaan. Vooral de PvdA vindt dit gevaarlijk. Dan zouden er nu bedden verdwijnen die, door de vergrijzing, over een aantal ja ren weer nodig ^ijn. Om de plaatsen toch te be houden is voor volgend jaar 90 miljoen gulden nodig. Tijdens de Algemene Beschouwingen na Prinsjesdag is er al 45 mil joen gulden beschikbaar geko men. De Kamer heeft er bij Terpstra op aangedrongen snel met de andere 45 miljoen gul den over de brug te komen. De staatssecretaris neemt hierover maandag een beslissing. sportbeoefening bij HlV-geïn- fecteerden goed doen. Een beetje sport kan de angsten en depressies terugdringen. Hij veronderstelt ook dat sport het verval van het im muunsysteem kan vertragen. LaPerriere meent dat inten sieve sportbeoefening zonder meer een negatief effect heeft. Uit de doctoraalscriptie waarmee de Ron Koppies (29) uit Alkmaar zojuist is afgestu deerd aan de Universiteit van Amsterdam blijkt ook de po sitieve invloed van sport. Door kinderen op jonge leef tijd lid te laten worden van een sportclub, kan worden voorkomen dat ze na hun twaalfde langzaam verande ren in winkeldiefjes, vanda len, ruzieziekers of rovertjes. De centrale stelling van de kersverse doctorandus in de ontwikkelingspsychplogie luidt: sport heeft een preven tieve werking op crimineel gedrag. Onder invloed van coaches en medespelers leren kinderen in de 'beïnvloedbare leeftijd' volgens hem discipli ne, goed sociaal gedrag, stabi liteit en emotionele volwas senheid aan. En zo functione ren ze later beter in de 'werkelijke maatschappij'. Sport is gezond, ook voor mensen met een chronische ziekte. De mate van de licha melijke inspanning moet ech ter niet worden overdreven. Dat was de boodschap van het symposium Sport Ge zondheid, gisteren in Amster dam. Als de boodschap aan komt, kan dat verstrekkende gevolgen hebben voor de ver deling van het geld voor volksgezondheid. Dat gaat voor een groot deel naar chronisch zieken. Uit recent onderzoek naar de effecten van lichamelijke inspanning bij chronische aandoeningen als aids, ver moeidheid, depressie en eet stoornissen blijkt dat sport een positieve invloed heeft. Lichamelijke inspanning ge neest niet, maar kan ziekte processen vertragen en de kwaliteit van het leven verho gen. De hoeveelheid inspanning speelt bij alle aandoeningen een belangrijke rol. Te veel of te weinig sport kan ertoe lei den dat de klachten juist ver ergeren. Volgens A. LaPerrie re, hoogleraar aan de Univer- sitieit van Miami, kan matige Schone, stille wagen begin deze eeuw massaal aanwezig in de stad Libertel Standaard bij uw ■nt hoort nu Regio -ral in Nederland ns de Piekuren vooi Dat is de helft var Regiovoordeel: alle lokale telefoontjes voor half geld. Libertel Personal abon- nement op 't beste GSM netwerk (onlangs getest oordeel. Daarmee belt u door onafhankelijk keuringsinstituut KEMA) tot - iedereen in de regio 17 november extra aantrekkelijk. Dai nigt i iden f 33,33 ale Piektarief. pe ind retour op de factuur. Dat praat ordelig. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis bertel 0800 05 60 Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Nieuw: Libertel nu ook bij alle Megapool vestigingen. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. Op je leven geschreven. den haag erik van der veen Betrouwbaar en goedkoop, maar niet 'sportief'. Die combinatie van eigen schappen is fnuikend geweest voor de elektrische auto, waarvan er begin deze eeuw duizenden rondreden in de we reldsteden. Het stille en schone voertuig was zijn tijd driekwart eeuw te ver voor uit. Het werd verdrongen door de bezi- nemotor en de diesel, die met hun la waai en uitlaatgassen al snel massaal de atmosfeer in de steden zouden verzie ken. De elektro-auto verloor het van zijn duurdere, luidruchtigere en minder be trouwbare broertje, omdat dat veel 'avontuurlijker' over kwam. Dat stelt drs. ing. Gijs Mom in een on derzoek naar de oorzaken van de teloor gang van de elektrische auto. Hij promo veerde daarop deze week aan de Techni sche Universiteit van Eindhoven tot in genieur in de geschiedenis van de tech niek. Mom bestudeerde verscheidene initiatieven op het gebied van elektrisch decennia van deze eeuw. Tot in de jaren dertig leek er een gouden toekomst weg gelegd voor de elektrische auto. In Haar lem en Amsterdam bijvoorbeeld reden er tussert de jaren 1909 en 1926 tachtig elektro-taxi's rond. Minder dan in het Berlijn van de jaren twintig. Van alle taxi's in de Duitse hoofdstad was een kwart, 550 voertuigen, elektrisch aange dreven. Duitsland telde in die periode ook nog eens honderd elektrische brand weerwagens. In de Verenigde Staten re den in 1914 alleen al 30.000 tot 40.000 personenauto's op stroom. In Groot- Brittannië maakten in de jaren vijftig nog ruim 50.000 elektrische vuilnisauto's en melkbestelwagens hun dagelijkse ron des. De Britten vormden daarmee een uit zondering, want ergens in de jaren dertig kwam het breekpunt voor de elektrische wagen. Hij mocht dan goedkoop in het gebruik en betrouwbaar zijn, maar had toch allerminst het avontuurlijke karak ter van de benzine-auto of, zoals Mom hpf nnpmt' Hp 'avnnturpnmarhinp' Vpr- geleken met de onstuimige paarden krachten onder de kap van de benzine motor was de rustig en vrijwel geruisloos voortglijdende elektrische wagen maar 'saai', zo was de algemene opinie onder autobouwers en -kopers. 'Sportief rij den, daar ging het om. En dat imago had de elektro-auto nou juist niet, zelfs al was hij soms sneller dan zijn opscheppe rige broertje. Die ontwikkeling nekte allerlei plan nen om de elektrische wagen op grote schaal in te voeren. Mom ontdekte in de archieven onder meer een serieus voorstel van een groep Franse investeerders om een wegennet aan te leggen voor 'elektrotoerisme' door heel West-Europa. Langs de grote ver keersaders moesten om de vijftig kilo meter laadstations voor de voertuigen worden gebouwd. De initiatiefnemers hadden al vijf miljoen Franse francs bij elkaar, maar het plan bloedde dood naarmate de elektrische auto verder bij het grote publiek uit de gunst raakte ten Dat is volgens Mom in een notendop het lot van de elektrische auto: ten on rechte is ze altijd beschouwd als directe concurrent van de benzine-auto. ,,Dat is appels met peren vergelijken", stelt de kersverse doctor. „Het gevoel van kracht dat de bestuurder van een benzine-auto krijgt bij het indrukken van het gaspe daal is nooit te benaderen in een elektro- auto. Je moet ze dan ook niet tegenover maar néést elkaar zetten, als twee ver voermiddelen die elkaar met hun speci fieke eigenschappen perfect kunnen aanvullen. De elektromotor is voor goed kope, korte ritten in de stad en de benzi nemotor voor de langere afstand." De toekomst voor de elektrische motor ligt volgens Mom dan ook vooral in de stad. ,,Je kunt denken aan het stedelijk bestelverkeer, de treintaxi of rondvaart boten. Die kunnen allemaal ook heel goed op elektriciteit worden voortgedre ven. Dat is niet alleen een goedkoop en stil alternatief, maar vermindert ook de uitlaatgassen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5