Beursfraude breidt zich verder uit Binnenland atrix mag toch op euro Drie ezels voor de grootvizier als smeergeld Ombudsman wil meer geld voor nabestaanden van Hercules-ramp Rellen rond Feyenoord-Manchester Snelle Henkie doet een stapje terug Vrouw opnieuw lastiggevallen ondanks contactverbod stalker .ERDAG 6 NOVEMBER 1997 ^[bezorging dode foetus zaak ouders \c» Ziekenhuizen moeten met ouders overleggen wat er jebeuren met dode foetussen die jonger zijn dan 24 we en In,e wens van de ouders is bepalend, zo heeft minister Borst iptretjezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer laten we- het q heeft dit standpunt eveneens kenbaar gemaakt aan de rnstiprganisatie KNMG en de Nederlandse Vereniging van Zie- in deizen. Ook voor jonge foetussen geldt het recht op een res- ille wijze van cremeren of begraven, ook al staat dat niet Je afjjk in de Wet op de Lijkbezorging, aldus Borst. Voor dode onali die ouder zijn dan 24 weken geeft deze wet verplichtend it die moeten worden begraven of gecremeerd. »r incident met toestel op Beek Een tweemotorig zakenvliegtuig is gistermiddag door een ibekende oorzaak tijdens de landing naast de baan van richt-Aachen Airport geraakt. Waarschijnlijk blokkeerde kerhoofdlandingsgestel van het vliegtuig, waardoor het l na de landing een sterke draai naar links maakte. Toen uswiel in het gras naast de baan reed, klapte dit door de ■inge weerstand naar binnen. Met de neus in het gras ■het vliegtuig tot stilstand. Afgelopen zondag zakte een Itorig vliegtuigje door het landingsgestel. Niemand raakte ïtmacht vreest tekort technici ■berg Het is voor de Koninklijke Luchtmacht een steeds Ijker opgave om technisch personeel te werven. Als scho- nassaal blijven kieken voor zogeheten 'witte boorden' be- fi, dreigt voor de eeuwwisseling een tekort aan onder- nonteurs voor de luchtvloot en het wagenpark. De lucht- is dan gedwongen schoolverlaters met een mavo- of ha- oma voor technische functies te strikken en die zelf op te Om die reden riep de bevelhebber der luchtstrijdkrach- itenant-generaal B. Droste, gisteren scholieren op toch 'technisch geörienteerde studies op te pakken'. Droste zei de opening van een expositie over vijftig jaar werving bij ïtmacht in het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg. roepen bereiden acties voor um» De bereidheid om acties te voeren bij publieke om- toegenomen. De vakbonden (NVJ, CNV Media, FNV fen De Unie) leiden dat af uit de ledenbijeenkomsten die leren hebben gehouden. Er is een comité samengesteld dat Igaat voorbereiden. De omroepmedewerkers zijn verbol- r de geringe loonsverhoging die de werkgevers hen in het zicht hebben gesteld. Ook hebben ze bezwaar tegen de Icte mogelijkheidheid voor freelancers om in vaste dienst te li en tegen de verslechtering van de afvloeiingsregelingen. hsNVJ-onderhandelaarl. Brakman is het duidelijk dat er Iet eerst in jaren kans is 'dat er even geen geluid uit de ra- Jmt en het televisiebeeld op zwart gaat'. ite schade door brand bij Lundia I/eld De brand die gisteren heeft gewoed bij meubelfabri- jundia in Varsseveld heeft voor miljoenen guldens schade rzaakt. Dat heeft de directie vandaag bekendgemaakt, bedrijfshallen werden volledig in de as gelegd. Drie andere Ictiehallen liepen grote schade op. Twee medewerkers ii licht gewond. Over de oorzaak is nog niets bekend. Vol- e directie worden de bestellingen op tijd afgeleverd. Wel vertraging ontstaan bij nieuwe orders. Met name de lak- ïgen van het bedrijf zijn door de brand ernstig getroffen. irlemmer Elsthout op CD-lijst Haarlemmer W. Elsthout stg,at derde op de kandida- jt van de Centrum Democraten voor de Kamerverkiezingen id jaar mei. Lijsttrekker is H. lanmaat geworden, zijn part- Schuurman staat tweede op de lijst. Elsthout is ook al de Ier van het concept-verkiezingsprogramma van de CD. aast zit hij in de Haarlemse gemeenteraad en is hij Staten- de provincie Noord-Holland. De CD hoopt volgend jaar verkiezingen met een sterk uitgebreide fractie in de Kamer ïen. Op dit moment heeft de partij drie zetels. Af' ANP i no?n Beatrix en andere Eu- ijftij vorsten prijken straks ^]up de euro, de Europese ,,D|Jsmunt. In het Europees len,|ent tekende zich gisteren mejiidelijke meerderheid af n miet aanbrengen van een NeM symbool op een zijde ditijmunt. ugege week oordeelde de iaap'sche en Monetaire a orissie van het Europarle- ebi10g t°t ieders verrassing euro in alle lidstaten van de embleem moest wor- jDEiiorzien. Maar met name !se socialisten zijn terug- n, mede onder druk van lieke opinie. voorstel om de euro te „men' kwam van PvdA- Tlrlementariër Alman Met- p aandrang van consu- norganisaties. Die vrezen Qin 2002, als de munten in komen, een warboel Het monumentale kantoorgebouw in Noord-Syrië is volgens de opgravers heel mooi intact gebleven. leiden taco van der mark „Jij krijgt drie ezels als je ervoor zorgt dat mijn man uit de problemen raakt." In on ze ogen een op zijn minst dubieuze af spraak die riekt naar omkoping. Maar bij de oude Assyriërs was het de gewoonste zaak van de wereld. Sterker nog, de af spraken werden in spijkerschrift vastge legd op kleitabletten, waarvan Leidse ar cheologen er onlangs enkele tientallen aantroffen bij opgravingen in Syrië. Zonder smeergelden redde je het niet in de Assyrische samenleving. Die waren hard nodig om bestuurlijke en andere kwesties te regelen. Dr. P. Akkermans van het Rijksmuseum van Oudheden in Lei den kent geen twijfel: „Vaak moesten de mensen enorme reizen afleggen naar een stad waar ze hun problemen konden voorleggen. Dus wilden ze wel zeker we ten dat hun wensen zouden worden inge willigd. Daarom nam iedereen die op au diëntie ging bij de zeer machtige grootvi zier, zeg maar de minister van binnen landse zaken, het zekere voor het onzeke re. Een begroetingscadeau was de enige manier om door te dringen in de Assyri sche samenleving en de ambtelijke mo lens te vermijden. Het was gewoon een geaccepteerde methode om de relatie tus sen burger en overheid soepel te laten ver lopen. Die afspraak was in feite een con tract dat in klei werd vastgelegd." De zogenoemde begroetingsteksten (sul- ma nu-teksten) die zijn gevonden, geven een helder beeld van de Assyrische sa menleving. De vragende partij bood scha pen of slaven aan de grootvizier en in ruil daarvoor beloofde de grootvizier zich in te spannen om de kwestie te regelen. Akkermans enthousiast: „Het is natuurlijk schitterend als je op een kleitablet leest dat een vrouw bepaalde diensten voor haar man vraagt in ruil voor drie scha pen." Hij noemt de vondst van de 46 kleitabletten die inzage geven in het privé- archief van de grootvizier 'zeldzaam mooi'. De Leidse archeoloog graaft al ja ren op de ruïneheuvel Teil Sabi Abyad (De Heuvel van de Witte Jongen') in Noord- Syrië en weet hoe waardevol die is. „We hebben al eerder geweldige ontdekkingen gedaan, maar dit is natuurlijk een hele mooie vondst." De kleitabletten lagen in een compleet kantoor dat is opgegraven. Het hele kan toor is door de archeologen kamer voor kamer afgegraven en is in perfecte staat. Akkermans is vol bewondering over de vernuftige bouw. „De toiletten zijn op het diepste deel gebouwd. Omdat de vloeren schuin afliepen kon je in de badruimte naar believen met water rommelen. Dat water liep via pijpen door de muur naar het toilet. Buiten de muur van het gebouw was de beerput." De Teil Sabi Abyad kent nog genoeg ge heimen die niet boven tafel zijn gekomen. Daarom reist Akkermans volgend jaar weer met hernieuwde energie naar Syrië. „De poort van de vesting is aan de beurt. Wie weet vinden we daar nog torentjes en paardenstallen. Maar misschien nog wel belangrijker is een tempel. Die hebben we nog niet ontdekt, maar die moet eigenlijk wel aanwezig zijn." Topman Philips-pensioenfonds opgepakt Een adjunct-directeur van het Philips Pensioenfonds is als verdachte opgepakt in verband met de beursfraude affaire. Volgens justitie heeft hij bekend dat hij zich heeft schuldiggemaakt aan belastingfraude en valsheid in ge schrifte. Een Philips-woordvoerder zegt dat justitie privé- handelingen van de man op de korrel heeft. „Het pen sioenfonds zelf staat er helemaal buiten." amsterdam gpd De man is de eerste verdachte in kringen van pensioenfond sen, waarvan eerder al duidelijk werd dat justitie daar onderzoe kingen verricht. Eerder werden vijf directeuren, medewerkers en klanten van effectenhuizen ingerekend. Het Philips Pen sioenfonds, met een vermogen van 27 miljard gulden, is het grootste bedrijfspensioenfonds van Nederland. Het grote justi - tieonderzoek richt zich op on der meer op witwassen, beurs fraude, steekpenningen en vals heid in geschrifte. Volgens de woordvoerder is de man gearresteerd wegens privé-handelingen. Het pen sioenfonds doet zaken met 'vele effectenhuizen', waarschijnlijk ook met de vier die nu als ver dacht zijn aangemerkt en 'be raadt zich momenteel intern'. Geruchten dat medewerkers van pensioenfondsen bedrijfs geheimen verkochten waren er tot dusver volop. Van de betrok ken commissionairshuizen, Leemhuis Van Loon, 11BSC Van Meer James Capel, NIB Se curities en Gestion NV, wordt vermoed dat Leemhuis Van Loon steekpenningen betaalde aan (medewerkers van) pen sioenfondsen in ruil voor be langrijke informatie over effec tentransacties. De hoofdver dachte in het fraudeschandaal heeft bij deze huizen gewerkt of had er nauwe banden mee. Hij zou ook relaties, onder meer in de Amsterdamse seksclub Yab Yum, met dit doel hebben ge fêteerd. Inmiddels is ook aan het licht gekomen, dat in '93 aan justitie belangrijke informatie is ont houden over dubieuze praktij ken van deze beurshandelaar. De toezichtcommissie van de beurs wist daar al jaren van. De FIOD en justitie kregen pas on langs inzage in een vernietigend rapport van de Commissie van Orde dat in 1993 werd opge maakt. Daaruit blijkt dat de beurshandelaar zich toen al schuldig had gemaakt aan een groot aantal onoirbare praktij ken. De handelaar verklaarde destijds geen spijt te hebben en gewoon door te zullen gaan. De toezichthouders schorsten hem voorwaardelijk en lieten opspo ringsinstanties onwetend van de ernst van de zaak. De man kon vervolgens gewoon lid blij ven van het beursbestuur. De pensioenfondsen intussen zijn door het beursschandaal een stuk voorzichtiger gewor den. Uit verschillende bronnen wordt bevestigd dat de fondsen geen zaken meer doen met de kleine commissionairshuizen op de effectenbeurs. „Bij grote re kantoren is er een goede scheiding tussen de controleaf deling en de afdeling waar ge handeld wordt. Handelaren worden dus altijd gecontro leerd. Dat onderscheid is er niet altijd bij de kleine huizen", legt ■een bankier uit. C. van Rees, de voorzitter van de Stichting Ondernemingspen sioenfondsen meent dat de commissionairs veel van de pensioenfondsen kunnen leren, „Wij hebben die scheiding lus sen controle en handel doorge voerd en er is controle door de accountant en de Verzekerings- ontstaat. Al die verschillende versies zijn verwarrend en wer ken bedrog en fraude in de hand, aldus Metten. Uit angst steun van hun bur gers voor de euro te verliezen koos gisteren een groot deel van zijn socialistische fractie echter toch voor een nationale zijde. Bij een referendum over de een heidsmunt zou deze 'eigenheid' een belangrijk deel van de Brit se burgers over de streep kun nen trekken, menen Labour-af- gevaardigden nu. Bij de christen-democraten is een overgrote meerderheid voor een nationale kant. Ze hechten grote waarde aan eigen identi teit en het psychologische effect op de Europese burgers, zei woordvoerster monetaire zaken Karla Peijs (CDA). Pas over 7,5 of 10 jaar wil ze praten over één Europese munt, omdat de be volking dan met de euro ver trouwd is. 'Ouders bleven te lang in ongewisse over dood van hun zoon den haag anp Minister Voorhoeve van defen sie moet de schade-afwikkeling voor alle nabestaanden van de slachtoffers van de Hercules ramp opnieuw onder de loep nemen en de vergoeding zono dig herzien. „De belofte om deze ruimhartig af te handelen, lijkt niet voldoende te zijn na gekomen." Dit adviseert de Nationale Ombudsman, mr- .dr. M. Oosting. Oosting concludeert dat De fensie is tekortgeschoten bij de nazorg en de begeleiding van de nabestaanden van één van de slachtoffers van de ramp. Door een gebrekkige commu nicatie in de Defensie-organi satie zijn de ouders te laat ge ïnformeerd over de identifica tie en de doodsoorzaak van hun zoon. Over de afwikkeling van de geleden schade bestaat nog steeds onduidelijkheid. De ombudsman stelde een onderzoek in naar aanleiding van klachten van de ouders. Bij de crash met de Hercules op de vliegbasis Eindhoven, op 15 juli vorig jaar, kwamen 34 in zittenden om het leven. De Oosting vindt het onjuist dat de ouders pas aan het eind van de gezamenlijke herdenkings dienst op 17 juli definitief hoorden dat hun zoon tot de slachtoffers hoorde, terwijl dit al de avond ervoor bekend was. Het was de bedoeling dat de maatschappelijk werkers dit aan de nabestaanden zouden zeggen, maar de opdracht daartoe kregen ze niet. Pas op 3 oktober kregen de ouders te horen dat hun zoon was overleden door rookgas- vergiftiging. Maar de gemeen telijk lijkschouwer had daags na de ramp rookgasvergiftiging al als vermoedelijke doodsoor zaak genoemd. De ouders wis ten niet dat ze voor vragen over de doodsoorzaak terecht konden bij een kapitein-arts. Daardoor bleven ze langer dan strikt noodzakelijk in het onge wisse over de oorzaak van het overlijden van hun zoon. De ouders hebben ook lange tijd ten onrechte gedacht dat ze hun zoon niet meer konden zien omdat de kisten tijdens de herdenkingsdienst gesloten waren. De maatschappelijk werker wist niet dat die moge lijkheid na de dienst bestond. De maatschappelijk werkers treft volgens Oosting geen blaam. Ze kregen van Defensie niet altijd tijdig de juiste infor matie om hun werk goed te kunnen doen. De gebrekkige nazorg en begeleiding zijn vol gens de ombudsman groten deels terug te voeren op een slechte communicatie tussen de verschillende onderdelen van Defensie. ™TRETHENK VOS Dftf eel ^'ritselaar, een joviale Velaar, een macho. Een- rï^nele sociaal-democraat 111 oude stempel, die des- nsJ)ks de beste maatjes was glands captains of indns- e^'i Een ongelooflijke s'atholic, die zich als een 'e,j schaduwminister met tckereind houden van Fok- sahnoeide. Henk Vos (54), in voor een geintje en 24 s %r dag de vlotte jongen, het over een half jaar <crfezien. hi ;0®hi veertien jaar Kamerlid- °Pchap voor de PvdA heeft Henkie', ook wel 'Heli- :M-Henkie', besloten na de >rokingen van mei niet terug ialn. „Voor mij geldt dat ik ?r'tapje terug doe om nog ^fcle poos gezond te blij- fcchreef hij gisteren in een aan zijn fractievoorzitter "T h, joh, Henk is echt een goede gozer. Hij moet alleen eens ophouden met dat voor- naampjes-gedoe: Ik bel Erik-Jan (oud Fokker-topman Neder- koorn, red.) wel even, ik bel Koos (oud-minister Andriessen, red.) wel even", zei vier jaar ge leden Vos' goede vriend Harry van den Bergh tegen de Volks krant. Het typeert haantje-de- voorste Vos in zijn hoogtijda gen. Verloor hij zijn controle rende taak niet al teveel uit het oog? „Hij balanceert wel eens op dat snijvlak van controleur en mede-onderhandelaar", zei Van den Bergh. Eind '83 kwam Vos voor de PvdA in de Kamer, nadat hij in de recessiejaren als FNV-be- stuurder geregeld in de publici teit was gekomen bij acties tot behoud van de scheepsbouw en Fokker. Marcel van Dam werd in de Kamer zijn mentor. Die leerde hem dat hij alles op straat moest gooien. Dat advies knoopte Vos goed in zijn oren. Hij was altijd gedreven. „Ik wilde sneller leven dan ik aan kon", vertelde de geboren Gro ninger, die begin '95 door zware ziekten werd getroffen èn daar van wonderbaarlijk herstelde, onlangs aan Vrij Nederland. Het jaar voordat Vos ziek werd, tel de zijn agenda 1.300 afspra ken. Hij vertelde openlijk over zijn ziekte: een zwaar hartin farct gevolgd door longkanker. Hij had zijn testament al klaar, maar knokte terug. Geschrok ken besloot hij wel zijn leven anders aan te pakken. Zijn terugkeer in de Kamer moet hem niet meegevallen zijn. Zijn geliefde Fokker was al zo'n beetje failliet, in de Kamer kundig begeleid door zijn colle ga Wim van Gelder. En het PvdA-woordvoerderschap van Economische Zaken was inmid dels in handen van Marjet van Zuijlen. En passant werd de PvdA'er er bovendien van be schuldigd dat hij {Persoonlijk ge luidsbanden had laten wissen over de veelbesproken techno- lease-constructie. den haag wilco dekker Betere videoband van rellen bij Beverwijk haarlem anp ad heesbeen Justitie in Haarlem kan beschik ken over een videoband van be tere kwaliteit van de voetbalrel len bij Beverwijk, dan de opna men die eerder door het open baar ministerie zijn vrijgegeven. De band is afkomstig van Rijks waterstaat en inmiddels onder zocht door het Gerechtelijk La boratorium. Dat heeft de advo caat van één van de verdachten in de Beverwijk-zaak, mr. L. Heukels, vandaag beves tigd. Heukels gaat de band onmid dellijk opvragen, maar weet nog niet wanneer hij hem krijgt. Hij heeft van het Gerechtelijk Labo ratorium te horen gekregen dat de band 'beter' is dan de band die eerder door Justitie na een kort geding werd vrijgegeven. Of er meer opstaat er ontbre ken op de al vrijgegeven band enkele minuten weet Heu kels nog niet. Ook volgens een Justitiewoordvoerster is de band beter. Rotterdam Rond de voetbal- wedstijd Feyenoord-Manchester United gisteravond in De Kuip in Rotterdam hebben zich de gehele dag ongeregeldheden voorge daan. Er braken vechtpartijen uit tussen aanhangers van beide teams in het centrum van de stad en bij het stadion, vlak voor de wedstrijd om kwart voor negen 's avonds. De politie raakte slaags met Feyenoord-supporters die buiten het stadion stonden te wachten totdat de United-schare uit de Kuip zou komen. Met honden en paarden werden charges uitge voerd. Rond middernacht werd het weer rustig toen de Britse sup porters met bussen waren vertrok ken. Er zijn 34 mensen aangehou den, onder wie twintig Britse fans zonder geldig kaartje. Ze werden opgesloten in het stadion van Sparta in Rotterdam-West. Het gemeentebestuur vaardigde een speciaal noodbevel uit om dit mo gelijk te maken. Er zijn een paar gewonden gevallen, 's Middags arriveerden een paar honderd Manchester-aanhangers met de trein uit Amsterdam op Rotterdam CS in Rotterdam. Zij werden op gepikt door een 'verkenner' van Manchester, die hen rechtstreeks naar twee cafés leidde op het Stadhuisplein, waar de harde kern van Feyenoord zat. De Engelse sportcommentatoren vinden dat de supporters het voetbal een slechte dienst hebben bewezen. emmen gpd De 3 I-jarige Astrid Tillema, tot voor kort woon achtig in Hoogezand, is opnieuw lastig gevallen door Ton Wilbrink (47). De man achtervolgt Tillema al sinds 1989 ondanks de door de rech ter opgelegde straat- en contactverboden. De vrouw koesterde driekwart jaar de hoop voor goed van Wilbrink verlost te zijn, maar enkele dagen geleden dook hij weer op bij haar werk in de buurt van Emmen. Waarom Wilbrink de vrouw blijft bellen en lastigvallen is niet duidelijk. Hij begon haar acht jaar geleden te achtervolgen, nadat hij een oppervlakkig gesprek met haar had gevoerd op straal. Wegens zijn zogeheten 'stalkersgcdrag' heeft Wilbrink in het verleden tien maanden in de cel gezeten. Ook is hij gedwongen opgeno men geweest in een psychiatrisch ziekenhuis. Volgens de psychiater heeft Wilbrink echter geen psychische afwijking. Advocaat B. I ried- berg, die Tillema juridisch bijstaat, wil dat justi tie de man op korte termijn in gijzeling neemt. ,.De rechtbank heeft bepaald dat Wilbrink geen contact meer met mijn cliënt mocht zoeken. Hij heeft dat contactverbod overtreden en kan volgens het vonnis bestraft worden met gijze ling of een dwangsom." Het is voor de raadsman een raadsel hoe Wil brink het nieuwe woon- en werkadres van zijn cliënt heeft achterhaald. „Bij de PTT is aange drongen op geheimhouding van haar adres en telefoonnummer." Friedberg heeft aanwijzin gen dat Wilbrink toch via Pi l Telecom aan Til lema s' adres is gekomen, „Als het klopt, dan krijgt Wim Dik vandaag nog een boze fax." De zwaar ontdane Astrid Tillema is inmiddels on dergedoken. Haar huis in Hoogezand staat al enige tijd te koop.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3