Geoefende blik, bewolkte hemel Architect machteloos tegenover pleinvrees Wetenschap Techniek m" ;2," DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 REDACTIE •SASKIASTOEI.INI Traditiegetrouw verschijnt elk najaar de Nederlandse Sterren- gids. Een almanak waarin kan worden nagegaan welke bijzon dere hemelverschijnselen zich het komende jaar zullen voor doen. De editie-1998. zestigste jaargang, bevat wederom haai ogende foto's en is inhoudelijk een imposant werk geworden. Waren het in de begintijd nog enkele beroepsastronomen die de gids samenstelden, nu be staat de redactie uit belangrijke sterrenkundigen zowel uit de professionele als uit de amateu ristische hoek. Een bewijs dat de sterrenkunde in de loop van de jaren meer is dan een klein, elitair clubje dat zich met het bovenaardse bezig houdt. Al leen al in Nederland zijn veie duizenden geïnteresseerden ge regeld met de hobby sterren kunde in de weer. Sterrenkunde als hobby? Je kunt dan vragen verwachten als: zit je dan de hele nacht buiten ach ter een kijker? Trouwens, hoe kom je aan een kijker? De hypo theek op je huis verhogen? Ja, er zijn fervente amateursterren kundigen die dat doen of heb ben gedaan. Maar je hoeft hele maal geen telescoop te hebben om de wonderen van de ster renhemel te ondergaan. De evo lutie heeft ons kosteloos uitge rust met twee ogen waarmee je al heel wat aan de sterrenhemel kunt ontwaren. En daar is nu juist die sterrengids voor be doeld: het krijgen van een geoe fende blik. Sta bijvoorbeeld op donderdag ochtend 23 april 1998 eens voor dag en dauw op en kijk naar het oosten waar het ochtendgloren zich aankondigt. Boven de hori zon staat een fonkelwitte ster, er vlakbij een wat minder heldere en iets verder weg de dunne sik kel van de maan. Die twee 'ster ren' zijn trouwens planeten (geen sterren dus): de helderste is Venus, de minder heldere Ju piter. Een pracht van een drie voudige conjunctie (samen- stand): drie opvallende hemelli chamen bij elkaar. De planeten draaien om de zon, de maan draait om de aarde. En dat alles nemen wij waar vanaf een pla neet die zelf ook om de zon draait. Trouwens, met een doodgewo ne verrekijker kun je weer veel meer zien dan met het blote oog. En wist u datje met be trekkelijk eenvoudige hulpmid delen zelf al een heuse tele scoop kunt bouwen. Met een telescoop kunnen maan en pla neten worden bekeken. De maan is een dankbaar object maar planeten zullen tegenval len. Daar moet je echt naar le ren kijken voordat details zicht baar worden die op foto's in po- pulair-wetenschappelijke boe ken prijken. Foto's die overi gens vaak gemaakt zijn met 's werelds grootste telescopen. Zowel de ogen als de telescoop komen in de sterrengids volle dig uit de verf. Na een verkla rende inleiding volgen de maandoverzichten en dagka lenders met bij elke bijzondere datum de nodige uitleg van wat er, hoe, waar en wanneer te zien is. Maar wat als de hemel bewolkt is op die vele honderden cfata en tijdstippen die worden ge noemd? Tja, niemand die wol ken een jaar van tevoren durft te voorspellen. Maar in de ster renkunde is een bewolkte he mel niet alleen berucht maar ook alom geroemd: kun je je lekker nog eens omdraaien on der de wol in plaats van vroeg je bed uit te moeten of er (heel) laat pas in te stappen. Sterrengids-1998; door Mat Drum men en Jean Meeus; 176 bladzijden; A-4 formaat. ISBN 90-6638-032-2. Prijs: 42,50 gulden. Verkrijgbaar bij stichting 'De Koepel' te Utrecht of de boekhandel. Maansverduiseringen zijn elk jaar aan de orde van de dag. Volgens de nieuwe sterrengids wacht ons er weer een in maart 1998. foto gpd Helft hedendaagse neurosen terug te voeren tot een of andere vonn van agorafobie Agorafobie of pleinvrees is een kind met vele namen. De wetenschappers zijn het niet eens of zij het ook nog pl einduizeligheid, straatangst of ruimte vrees moeten noemen. Feit is dat agor afobie als een wurgende angst plotse ling en onaangekondigd op de meest onverwachte plaatsen kan opduiken, zoals in grote winkelcentra, op pleinen en in brede straten, op of onder brug gen, in treinen, tunnels en liften. Een ander vaststaand gegeven is dat agorafobie vrijwel altijd toeslaat in de publieke sfeer van een grote stad. Een open ruimte op het platteland blijkt niet dezelfde pleinvrees op te roepen als een even grote ruimte in de stad. De psychiatrie wijst daarom soms met een beschuldigende vinger naar de stad als grote boosdoener. Architecten en stedebouwkundigen zitten dan ook met het verschijnsel agorafobie een beetje in hun maag. Zij vragen zich terecht af of zij schuld heb ben aan of bij machte moeten zijn de ze neurose want dat is agorafobie in werkelijkheid door een aangepaste architecturale of stedebouwkundige aanpak te voorkomen. Het verschijnsel agorafobie lijkt steeds vaker voor te komen. Agorafobie is eind vorige eeuw vrijwel gelijktijdig ontstaan met de ontwikkeling van de moderne grote stad. Naar schatting is vijftig procent van de hedendaagse neurosen terug te voeren tot een of an dere vorm van agorafobie, want ook een verschijnsel als claustrofobie (de vrees ingesloten te zijn) ligt in die lijn. Merkwaardig is ook dat ongeveer 85 procent van de agorafobielijders vrou wen zijn. Vragen genoeg dus, niet al leen voor psychiaters en sociologen maar ook voor architecten, stedebouw kundigen, urbanisten en ingenieurs. Projectie „Neen", zegt Marijke De Vreese met grote stelligheid, „agorafobie heeft geen verband met architectuur of ste- debouw en een architect kan geen ant woord op agorafobie geven." Zij heeft met succes afgelopen week haar proef schrift over agorafobie verdedigd om een graad van architect-burgerlijk in genieur te behalen aan de universiteit van Gent. In haar studie onderzocht zij het historisch en maatschappelijk ka der van de agorafobie-neurose en heeft zij met speciaal oog gekeken naar de rol die de architectuur daarin kan spe len. „Agorafobie is geen zaak van architec tuur, maar eerder een maatschappelijk gegeven", stelt De Vreese. „Zoals de meeste neurosen is agorafobie een projectie van angsten op gebouwde ruimten. De stad, de gebouwen zijn het scherm waarop wordt geprojec teerd en niet andersom. Het is niet een gebouw of een ruimte, maar de mens zelf is de oorzaak. Je kan hoogstens stellen dat in het geval van agorafobie de stedelijke ruimte als bedreigend wordt ervaren en zich als klankbord leent voor die angst. Net zoals andere fobieën worden uitgelokt door dieren, door bliksem, geluiden en zelfs door geuren." „Als architect zat ik natuurlijk ook met de vraag waarom gebouwen en het complexe geheel van een grote stad angst oproept. Uiteraard kwam ik bij de psychiatrie, de psychoanalyse en de sociologie terecht. Want het vreemde is wel dat het alleen de stedelijke ruimte is die angst inboezemt. Een uitgestrek te grasmat of weiden doen dat blijk baar niet." Marijke De Vreese zocht bij de Berlijn- se psycholoog Carl Otto Westphal, die in 1871 voor het eerst melding maakt van agorafobie. Freud en de daarop volgende generatie van psycho-analis- ten en sociologen volgden. Zij merkte al vlug dat er heel wat tegenstellingen bestaan over de historische en maat schappelijke interpretatie van agorafo bie. De vorige eeuw was deze fobie nog zo goed als onbekend. Zij duikt pas op bij ontstaan van grote steden. Een aantal wetenschappers zocht de oorzaak daarvoor in het verlangen naar de ver loren gegane veilige en overzichtelijke kleinschaligheid. Het nu geprezen 'co- cooning' kan de moderne vertaling van dit verlangen zijn. De stad brengt im mers vervreemding mee, wat tot onbe hagen en angsten leidt met agorafobie als extreme vorm. Baarmoeder Een andere verrassende ontdekking van Marijke de Vreese is de veelvuldige verwijzing van agorafobie naar vrou wen, maar dan meestal de welgestel- den, die de grote stad al te gemakkelijk associëren met een verzamelplaats voor het zogenaamde 'lompenproleta- riaat' van rond de eeuwwisseling. Een bewijs daarvoor kan misschien worden gevonden in de vlucht van de welge stelde burgerij naar de betere wijken en de exclusieve woongebieden buiten de stad. Agorafobie stoelt in dit geval op een uitgesproken vermijdingspa troon. Nauw verbonden met agorafobie is ook de betekenis van het beschermen de dat aan het veilige eigen huis wordt toegekend. Volgens Helène Deutsch en enkele andere auteurs kan het verlaten van de vertrouwde muren van het huis geassocieerd worden met het verlaten van de beschermende baarmoeder. Deze scheidingsangst zou dan een pa niekreactie veroorzaken. Merkwaardig is volgens Marijke De Vreese dat in vele klachten van agorafobiepatiënten deze huiselijke scheidingsangst ook gepro jecteerd wordt op een dreigende of werkelijke scheiding van dierbaren, ondermeer bij overlijden, echtschei ding of ziekenhuisopname. Mensen die met zo'n scheiding worden gecon fronteerd, ontwikkelen gemakkelijker agorafobie. „Verwacht van architecten dus geen soort anti-fobische bouwstijl of andere stedebouwkundige handigheidjes die agorafobie zouden moeten uitschake len. Want stel dat je voor agorafobici meer intieme en knusse ruimten zou gaan ontwerpen, dan lokje gegaran deerd voor anderen claustrofobie uit, omdat die dan weer angst hebben in kleine en besloten ruimten. Fobici en neurotici zullen altijd wel iets vinden dat hun angst voedt en daar kan je als architect niets aan doen." 3 4 7 10 9 6 5 7 5 5 7 9 2 7 5 4 7 2 9 5 4 7 1 7 2 7 4 9 8 2 1 2 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1. Met dikke botten: 2. voetpad: 3. geneesmiddelenwinkel: 4. ie- jnand die zedenlessen geeft; 5. abri: 6. suppoost: 7. gezag: 8. boomwagen. CRYPTOGRAM -z-m beiaard s 1 - i - i - paffen-t- o-r--eren thans-a-o r-u-negen ij-d-e-e- moeten TOMPOES AYVÖtN- T\aC*40EC.- Tom Poes en het Kukel Het vreemde, blauwe licht verdween even onverwachts als het was ver schenen. In de diepe duisternis die nu intrad lagen heer Bommel en de bediende Joost geheel verstijfd ter aarde, temidden van handboeien en medicamenten die aan het koffertje ontvallen waren. „Tjonge", dacht Tom Poes, terwijl hij voorzichtig nader sloop. „Wat een toestand! Wie heeft dit gedaan? En wat moet ik nu doen?" In grote tweestrijd stond hij een poosje naar de gevallenen te kijken, doch toen nam hij een besluit. „Als ik eerst ga helpen, zijn de daders weg", prevelde hij. Daarom laat ik ze maar even liggen totdat ik terug kom." Met deze woorden begon hij op nieuw de zwarte sporen te volgen, doch hij zorgde ervoor, dat hij het voorzichtiger deed dan heer Ollie. Zonder lamp of vergrootglas daalde hij in gebogen houding de heuvel af, totdat de versheid van de indrukken hem verried dat hij terrein begon te winnen. „Ze kunnen niet ver meer weg zijn", dacht hij. „Hm, eigenlijk is dit een baan voor de politie. Want het zijn gevaarlijke figuren met hun rare lichtstraal! Maar de politie heeft er geen zin in..." Dit was echter niet waar. Commissa ris Bas had niet stil gezeten en onder zijn beproefde leiding had de politie menig zwart spoor door de oude bin nenstad gevolgd. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Toen de hoogge plaatste beambte te middernacht een ronde maakte, trof hij brigadier Snuf geheel verstijfd bij een geopend putje aan. „Te deksell!" riep Bulle Bas getroffen uit. „Wat is hier gebeurd? Dit duidt op een aanval! Maar door wat?!" H W E DOOR JAN VISSER Op grond van de zeer scherp dalende temperatuur in okto koude winter onwaarschijnlijk. Dat bleek uit een onderzet maatanalist Van Mourik. Meteorologen verbonden aan dè siteit van Berlijn verwachten echter dat de winter zich, vijG opeenvolgende jaar, wel gaat manifesteren. In januari koj sie een krachtig luchtdrukmaximum boven Scandinavië! ling terwijl tegelijkertijd de barometers boven de Azoren t dellandse Zee laag staan. Deze klassiek winterse drukven tot transportkou uit het oosten. Ook december zou al iets te koud kunnen worden onder ii hoge luchtdruk boven zowel de Britse eilanden als Noord vember wordt juist aan de zachte kant vanwege een vaakj zuidelijke component in het stromingspatroon. De actuel conform de kansberekening van de Berlijnse meteorologtë wind waait uit het zuiden en tijdens het weekeinde zuidw mee wordt zachte lucht aangevoerd. Wel zitten we in een omvangrijk lagedrukgebied waarin c#3 toringen actief zijn die periodiek regen en in het weekein wind veroorzaken. Een dergelijke storing, die de afgelope noodweer veroorzaakte in het Spaanse binnenland, trekt nacht en morgenochtend met regen over onze streken. Later op vrijdag vallen er enkele buien. De temperaturen! een graad of 13 en er waait een matige wind ruimend na< In de nacht van vrijdag op zaterdag komt over Het Kanaal* actieve storing opzetten. Ook dan gaat het weer regenen j kust kan de wind, eerst zuidelijk later zuidwest, tot storrrj wakkeren. Gisteren is het zacht weer geweest. Op Schiphol steeg del tuur tot 14,3 graad, Bloemendaal 14,1 en op Valkenburg der was er gedurende enige tijd wat zon en het bleef mee KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en in het noorden af en toe sneeuw. In de rest van het land af en toe regen. Nu en dan veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van iets boven het vriespunt in het noor den tot bijna 10 graden in het zuiden. Zweden: Bewolkt en af en toe re gen, in het noorden ook sneeuw en soms veel wind. Middagtempera tuur iets oplopend en morgen uiteenlopend van een paar graden onder nul in het noorden tot ruim 5 graden boven nul in het zuiden. Denemarken: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Temperatuur in de middag omstreeks 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig en meest bewolkt met op vandaag buien en morgen later op de dag in het zuiden regen. Middagtem peratuur omstreeks 10 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en vooral morgen perioden met regen, vandaag in het westen wat droger. Middagtempera tuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen, in het oosten veel regen. In het noordwesten nu en dan opklaringen en wat droger. Middagtemperatuur onge veer 12 graden; aan de noordkant van het Centraal Massief lokaal wat hoger. Portugal: Erg wisselvallig en van tijd tot tijd re gen; ook kans op onweer en hier en daar opnieuw veel neerslag. Bovendien tamelijk veel wind. Middagtempera tuur omstreeks 15 graden maar bij veel neerslag aanmerkelijk lager. Madeira: Overgang naar rustiger en overwegend droog weer met zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Wisselvallig met vooral in het westen en noorden hevige regen; ook kans op onweer en hier en daar veel wind. Naar het oosten en zuiden toe droger en ook nu en dan zon. Maxima nogal uiteenlo pend van slechts een graad of 10 in het noordwesten bij veel regen, tot meer dan 20 langs de zuidkust. Canarische Eilanden: Geleidelijk droog en zonnige perioden maar vandaag nog kans op een paar re gen- en onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: vandaag meest bewolkt en vn tijd tot regen, misschien ook on weer. Morgen nu en dan zon en daar naast kans op een bui. Middagtempe ratuur op de meeste plaatsen tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Vandaag nog zonnige perioden en bij na overal droog. Morgen meer bewol king en een paar fikse regen- en on weersbuien. Maxima rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zeer onbestendig met perioden met re gen of buien met onweer; in sommige streken tientallen millimeters neer slag. Ook veel wind, vandaag vooral langs de Middellandse Zeekust en morgen later op de dag vooral langs de kust in het westen. Middagtempera tuur omstreeks. 16 graden; aan de voet van de Pyreneeën lokaal wat hoger. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Vandaag nog maxima ruim boven 20 graden; daarna enkele graden frisser. Italië: Vandaag wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Morgen wolkenvelden en in het noorden perioden met regen; hier en daar erg veel regen. In het zui den dan zonnige perioden en bijna overal droog. Vooral morgen een stevi ge zuidenwind. Middagtemperatuur uiteenlopend van niet meer dan een graad of 12 in het noorden tijdens re gen tot 24 graden morgen op Sicilië Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een for se regen- of onweersbui, vooral mor gen. Tamelijk winderig. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Malta: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Vrij rustig met flinke zonnige perioden; in het zuiden eerst nog kans op een bui. Geleidelijk minder koud; morgen maxima van 17 graden in het noorden tot 23 in het zuidwesten Turkije en Cyprus: In het zuiden en op Cyprus eerst kans op een bui. Verder flinke zonnige pe- VRIJDAG 7 NOVEMBER 19C Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Maan op 13.39 I Waterstand IJmuiden Hoog 07.51 20.15 I Laag 03.26 15.55 Weerrapporten 06 noveml"- Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurl Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt kopenhagen Luxemburg Madrid WindEf zwaar bew zzöV regen ™3e regen zzo3F< regen z4 >r regen half bew z6 half bew z4 zwaar bew. zwlL half bew. TA regen legeü 03 z z 3 licht bew. ono zwaar bew wnw« regen "3 o regen half bew, ver 5 I onbew. no 3 IC zwaar bew. hall bew. n 9 .1 regenbui nw 5 |S ono lU lik zwaar bew. regenbui z 13 fr licht bew w 5 It! zwaar bew. «ol,e half bew. w.s 0e licht bew. nl r regen sneeuw r3sv 5'bew" «SO" ws.O: ozoöi 20 li zo 6 M zz olfl "3 .e half bew nnwT wzw3r wnwf regen no 2 I- hall bew ws.Op. z3 |r lichl bew nno2l licht bew half bew ws0)4 z5 g, rioden en droog. Middji meest tussen de 15 en X Duitsland: Meest bewolkt en van t ke)regen. Hogere maxi rij eenlopend van 13 gradr den tot 18 in het zuiden Zwitserland: li Bewolkt en perioden me in het zuiden. In de berjo Middagtemperatuur ronqei Oostenrijk: jf Overwegend bewolkt er^s in Tirol veel regen. M:0 tuur meest tussen 10 ln, maar in het noorden lok^, Vandaag een stevige zutj der meer bewolking en! regen. MiddagtemperaljT naar rond 15 graden op n Tsjechië en Slowakije: D2 Vandaag een stevige zul. der bewolkt en van tijd Li Middagtemperatuur mfy; iets boven de 15 raden, je Hongarije: Wolkenvelden en vandaj zuidenwind. Af en toe r< gen. Middagtemperatui graden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26