bedrijven ragen hulp an politie De bouvardia leeft weer 'Varkens leverden meer op dan de winkel' Pastoor uit Rijp wetering niet vrij 0 Rijn Veenstreek orenkamp tapt uit e politiek Ter Aar Minder geld voor kinderopvang Baloe NDERDAG 6 NOVEMBER 1997 chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. piv -chef marieta kroft. 071 -535641 i ™f)6 Rijnwoude rectificeert niet l/oude marijn kramp van Rijnwoude rectificeert zijn artikel in het plaatselijke huis- T^yhuisblad niet. Wel zal zij in de editie van volgende week haar jf^Wdpunt over het pc-privé-project verduidelijken. Dit is de partij ngekomen met burgemeester M. Boelen. wond zich vorige week tijdens de raadsvergadering op over omdat de democraten daarin stellen dat raadsleden een pciële tegemoetkoming krijgen voor een computer. Volgens is dat niet waar. Raadsleden krijgen slechts een kwantum- ing. stelde de burgervader en die komt voor rekening van de le- jncier. De renteloze lening liet Boelen hierbij buiten beschou- V ,,En die komt uiteindelijk toch ten laste van de burgers", [t D66-fractievoorzitter H. Gerritse. „Daar zijn wij het dan ook imee eens. In de volgende Rijnwoude koerier zullen wij dit dus juidelijken. De kosten specificeren we. Maar rectificeren doen liet, omdat wij vinden dat we niets onwaar hebben gezegd." Ijoenen schade door chaos Steekterbrug Alphense ondernemersvereniging VOA en Distripool jben de politie gevraagd het verkeer te regelen bij de werkzaamheden rondom de Steekterbrug. De VOA Distripool doen hun verzoek in een brief aan districts- leau Rijn- en Aarlanden. De werkzaamheden op de ekterbrug, op het kruispunt Oostkanaalweg/Oranje ssausingel en op de Oranje Nassaubrug zorgen al ruim je weken voor veel overlast en vertragingen voor auto- Ivrachtverkeer en duperen transportbedrijven voor joenen guldens. ienaan den rijn Beide partijen hopen daarom jert minkhorst dat de politie wil helpen. „He laas is het niet mogelijk geble ken door een andere uitvoering van de werkzaamheden de overlast terug te dringen of de schade voor bedrijven te beper ken. Wel is geconstateerd dat op die dagen waarop de politie het verkeer ter plaatse 'bijregelde', de doorstroming aanzienlijk vlotter verliep." gs de Steekterbrug worden jiwanden geslagen om de J te kunnen verbreden. Om reden is de brug voor ver- r vanuit Bodegraven en [da afgesloten. De oude brug wordt vervangen door I nieuwe, bredere Oranje jsaubrug en het kruispunt jt meer rijstroken. De werk- pheden aan de Steekterbrug Én nog tot half december. DA en Distripool stellen dat bedrijfsleven en met name [ransportbedrijven veel eco- iiische schade ondervinden, ens een voorzichtige bere- ng van de VOA lijden distri- je- en transportbedrijven da- jks 100.000 gulden verlies, totale schade bedraagt tien joen gulden. De VOA en Dis ooi schrijven verder dat zij k> zijn dat de schade bij jmige bedrijven zo hoog op- pt, dat zij failliet gaan. i/voude» marijn kramp [houder M. Vorenkamp-van fVesteringh staat voor de vol de raadsperiode niet meer de verkiezingslijst van de b. Vorenkamp vindt het na jalf jaar wethouderschap tijd te stoppen. Het is tijd voor j niepwe uitdaging en wat er privé-leven, stelt de WD- it Koudekerk aan den Rijn. e moet stoppen op het mo lt dat je je werk nog leuk It. Die twaalf jaar zijn voor boeiend geweest. En inten- want de herindeling was behoorlijke klus." Een klus irop ze trots is. „We hebben iet zijn allen een mooie ge- inte van gemaakt." ?n ander hoogtepunt in haar tieke loopbaan is de herin- jiting van de Dorpsstraat in zerswoude-Dorp. „Dat heeft geduurd, maar uiteindelijk de straat binnenkort dat op de schop." Ze vindt het ier dat ze daarvan het ein- liet kan meemaken. „Je bent lang mee bezig geweest en wil je eigenlijk ook de inding meemaken. Maar dat je altijd houden als wethou- Projecten lopen vaak lang. 'en een schakel in een ket- Dus op een gegeven mo lt moet je besluiten dat het fletjesis." Pe afgelopen jaren had ze zware dobber aan de bezui- Ingen die het paarse kabinet brvoerde. „De belastingen j Den Haag er voor de bur ls afhaalde, kwam er bij de ieenten bij. Zij maakten en wij moesten de [en verhogen. Dat was mijn itste teleurstelling." merkt dat ze toe is aan een iwe uitdaging. „Ik heb een le interesse. Ik weet nog niet :ies wat ik wik Iets bestuur- in de gezondheidszorg lijkt wel wat, maar ik neem geen ihaaste beslissingen. Ik •m eerst even de tijd om tot tte komen." Vie haar opvolger wordt is 5 niet bekend. Primeur van Veense kweker John de Jong op bloemenvaktentoonstelling aalsmeer marijn kramp John de Jong gaat bijna schuil onder zijn bloemenpracht. Vierduizendtwintig bouvardia- takken bloeien in zijn stand op de Internationale Bloemenvak tentoonstelling 1997 op de bloemenveiling in Aalsmeer. De meeste takken heeft de kweker uit Roelofarendsveen zelf geoogst. Hij beschikt welis waar over deskundig personeel, maar zijn visitekaartje voor een grote beurs wil hij in eigen hand houden. „De takken moeten precies zijn zoals ik ze wil. Hier werk je een jaar naar toe." Op de belangrijke tentoon stelling in Aalsmeer heeft De Jong dit jaar een primeur: de Green Spring. „Groene bouvar- dia's, nog nooit vertoond", zegt hij trots in zijn huisje op de beurs. Het resultaat van ruim zes jaar zoeken en kruisen. Toen begon zijn 'missie'. Hij stopte met Amerikaanse anjers („Daar was een ziekte in geslo pen") en stortte zich op de bouvardia. „Een moeilijke plant, waar maar weinig men sen zich mee bezighielden. Op het gebied van teelt was er nog niets gebeurd. Vanaf 1884 had die plant stilgestaan. Zo'n uit daging is mij op het lijf ge schreven." Hij ging aan de slag, maar kwam er al snel achter dat de gecultiveerde soort hopeloos was. „Daar was niets meer mee aan te vangen dus we moesten terug naar het wilde zusje." Die vond hij tijdens zijn zakenreis jes naai' Zuid- en Midden- Amerika. Met gidsen uit het ge bied trok hij de 'bush' in om er met zaadjes uit terug te keren. „Die wilde planten leken op al les behalve op een bouvardia. De eerste kruisingen die wij in ons proefstation maakten, le ken ook nog nergens naar. Maar je ziet, uiteindelijk is het ons toch gelukt." Naast de Green Spring heeft De Jong dit jaar nog vier ande re nieuwe soorten op de markt gebracht. Eén daarvan heeft witte bloemen. „Mijn contact persoon in Azië vond dat plant je iets koninklijks hebben. Hij stelde daarom voor om die bouvardia Lady Di te noemen. Daar had ik wel oren naar, want dat soort namen doen het altijd goed op de markt. Helaas gebeurde een dag daarna het ongeluk. Dan wordt het een beetje cru hè, dus ik heb het af gezwakt tot Royal Diana." De Jong rekent zich voorlo pig niet rijk met zijn nieuwe soorten. De verkoop van bou- vardia's daalt al jaren en vol gens de teler zet dit nog even door. Gek vindt hij dat niet. „De oude gecultiveerde plan ten hebben een slecht imago. Ze blijven niet lang staan. Bij onze nieuwe soorten is dit pro bleem verholpen, maar de klant moet dit nog ontdekken." Volgens De Jong is dit een kwestie van tijd. „In Californië, waar de bouvardia geen verle den heeft, is het al een populai re bloem. In Nederland komt dat ook wel, maar eerst moeten die oude soorten verdwijnen." Dat er interesse is in de plan ten van De Jong blijkt duidelijk op de tentoonstelling. Kwekers uit alle uithoeken van de we reld wippen bij hem aan. Veel passanten poseren even bij zijn stand om zich op film te ver eeuwigen met de Green Spring. De Jong vindt het prachtig. „Je legt er bakken geld voor neer om hier te staan, maar het is het dubbel en dwars waard. Ie dereen die maar iets met bloe men doet bezoekt deze beurs." Omdat De Jong gericht is op de export, slaat hij de vakten toonstelling nooit over. Om die reden zal hij ook nooit vertrek ken van de veiling van Aals meer, hoewel hij met de voor gestelde tariefverhoging in zijn maag zit. „Als wij in de toe komst drie keer zoveel voor een kar moeten betalen, pakt dat voor ons slecht uit. Wij gebrui ken namelijk veel karren omdat we veel soorten en veel kleine partijen leveren." In wezen, stelt De Jong, word je gestraft voor je pionierswerk. „Het is een belachelijke maat regel, want zo houd je de ver nieuwing tegen. Maar ja, ik kan Aalsmeer niet laten voor wat het is. Waar moeten al die mensen die hier langskomen anders groene bouvardia's ko pen?" Eerder probeerden de VOA, Distripool en ook de Kamer van Koophandel voor Rijnland de gemeente en de provincie Zuid- Holland zover te krijgen om een deel van de werkzaamheden uit te stellen, de Steekterbrug voor beide rijrichtingen open te hou den en de bruggen tijdens spitsuren dicht te houden. AJ- phen en Zuid-Holland wezen alle verzoeken af. „We wachten al dertig jaar", zei verkeerswet houder Habermehl daarover, „we kunnen niet nog eens drie maanden wachten. rijpwetering marieta kroft De 68-jarige pastoor van Rijp- wetering komt voorlopig niet vrij. De rechtbank heeft gisteren voor de derde keer zijn voorar rest met dertig dagen verlengd. Dat heeft een woordvoerster van het paleis van justitie van ochtend gemeld. Wat de reden is voor de rechtbank om het voorarrest te verlengen wil ze met zeggen. De geestelijke verblijft sinds 1 september in het huis van be waring omdat hij ervan wordt verdacht ontucht te hebben ge pleegd met een 13-jarig meisje uit Naaldwijk. De verdachte leg de al spoedig na zijn arrestatie een bekentenis af. De rechtbank mag maximaal drie keer een voorarrest met dertig dagen verlengen. Daarna moet de verdachte vrijkomen of worden voorgeleid bij de recht bank. Het is vrijwel zeker dat de bejaarde geestelijke vast blijft totdat de rechtbank een vonnis heeft uitgesproken. Dit was althans een eerder uitgeproken wens van de offi cier van justitie. Persofficier J. Mooijen zei enkele maanden geleden al dat de 'verdenking zo ernstig is' dat hij, als het aan het Tentoonstelling over oude winkeltjes in Koudekerk koudekerk aan den rijn Het moment is niet bewust ge kozen, maar wel een prettige bijkomstigheid. In de week dat Albert Heijn in Koudekerk de geheel vernieuwde supermarkt opende begon in de oudheidka mer een tentoonstelling over Koudekerkse winkeltjes tussen 1900 en 1960. Een groter con trast is nauwelijks denkbaar. Het idee om de oude winkel tjes onder de aandacht te bren gen leefde al enkele jaren bij het Historisch Genootschap. „De fotoclub is begonnen met het uitzoeken van de foto's van die winkeltjes, maar zag vervolgens geen kans om er een expositie van te maken", vertelt Aleida Muller van de tentoonstellings commissie. „Vandaar dat wij het hebben opgepakt. Eerst hebben we zoveel mogelijk win keltjes bijeengegaard. Aan de hand van gesprekken met fami lieleden en anderen kwamen er steeds meer bij, tot op de dag van de Opening." Zo had de commissie slagerij Walderveen niet in het over zicht opgenomen. „Een dochter die de opening bezocht, atten deerde ons erop dat de slagerij van haar vader ontbrak. Nog dezelfde middag kwam ze ma teriaal brengen om in de expo sitie op te nemen. Dat was ook de opzet. We hopen op vele re acties, zodat we die op- en aan merkingen kunnen meene men." „De expositie loopt ruim een half jaar, zodat-we tijd ge noeg hebben om veranderingen aan te brengen", merkt com missielid Karin van den Berg op. Het was de opzet om alleen aandacht te besteden aan de winkeltjes in de Dorpsstraat en Hoogewaard. „Op een gegeven moment kregen we een kran tenpagina in handen van het eeuwfeest van de Lagewaardse kruidenier Maurits in 1974. De familie gaf ons zoveel informa tie dat we besloten om ook de Lagewaard op te nemen. Vroe ger had je veel meer kruideniers dan nu. In de Dorpsstraat zaten bijvoorbeeld Batelaan en Hoog- Aleida Muller en Jan Nijman bij een vitrine met artikelen uit oude Koudekerkse winkels. eboom vlak bij elkaar. De één was gereformeerd en de ander hervormd. Die hadden hun elk hun éigen klantjes. Dat gold ook voor de vier bakkers die er op een gegeven moment waren", aldus Aleida Muller. Inmiddels beschikt de com missie over zo'n 40 winkels. Van den Berg: „Destijds was het geen vetpot. Mevrouw Maurits vertelde bijvoorbeeld dat ze naast de winkel ook varkens hielden. Dat leverde meer op dan de winkel. De extra inkom sten waren hard nodig, want het gezin telde tien kinderen. Pas toen ze zeven kinderen hadden, werd de kinderbijslag ingevoerd en kregen ze het wat ruimer." Volgens Muller vervulden de winkeltjes ook een sociale func tie. „De laatste nieuwtjes wer den uitgewisseld. Er werd soms flink geroddeld. Dat er niets is veranderd bleek tijdens de ope ning van de tentoonstelling. Ik hoorde een vrouw zelfs aan een andere vrouw vragen of zij mis schien wist waarom haar broer destijds zijn verkering met haar zus had uitgemaakt. Dat was dik veertig jaar geleden. Toen moest ik wel even lachen." De belangstelling om te hel pen de tentoonstelling 'aan te kleden' was groot. Bakker Cees van Ginhoven - eigenaar van bakkerij Van Kempen - leverde veel spullen voor de expositie. De familie van oud-bakker Voorma schonk oude specu laasplanken, waar de restanten v^n koek nog inzaten. Daar naast staat materiaal van oud huisschilder Scheer en over kapper De Witte. Muller: „Dat laatste hebben we te leen van kapper Leo Elsgeest uit Alphen, die materiaal over zijn beroep ROELOFARENDSVEEN Wie volgt Bert Volwater op als prins Roelof Arend III? Wie zaterdagavond naar café De Pepersteeg komt, weet het. Muziekvereniging Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen houdt een 'prinsenbal' in cafébar De Pepersteeg, Noordeinde 167 in Roelofarendsveen. De aanvang is half negen en de toegang is gratis. GEMEENTEHUIS Betalen per kilo huisvuil. De politici van Alkemade willen dat dit zogenoemde diftar-systeem zo snel mogelijk in hun gemeente wordt ingevoerd. Raadsbreed drongen zij daar deze week op aan bij wethouder W. Nugteren (CDA/milieu). De wethouder voelde er veel voor om dit weegsysteem samen met andere ge meenten in de Leidse regio in te voeren omdat er dan op invoe ringskosten kan worden bespaard. Niettemin beloofde hij de raad zo snel mogelijk met voorstellen te komen. CENTRUM De Alphense carnavalsvereniging De Cascarvieten ont hult op dinsdag 11 november om 17.30 uur tegenover het Stads kantoor het borstbeeld van Cascar van Castellum. De uitreiking van de Gouden Cap is om 17.11 uur in het stadskantoor. P— HAZERSWOUDE-RIJNDIJKHoeve Rijnland Kunst Antiek in llazers- woude Rijndijk organiseert kerslworkshops. Informatie: 071 - 3414415. tmm Openbaar Ministerie (OM) ligt, niet vrij komt voordat de zitting heeft plaatsgehad. De woordvoerster van het OM wilde vanochtend niet zeg gen of al bekend is wanneer de pastoor wordt voorgeleid en wat hem ten laste wordt gelegd. „Eerst moet hij dat zelf weten." Ook over het verloop van het onderzoek deed zij geen mede delingen. HAZERSWOUDE-RIJNDIJKOnze moederdes vaderlands, een lief ko nijntje, een pittig geëmancipeerd vrouwtje en een prachtig doelwit bij lasergame. Verschillende sprekers gebruikten verschillende ty peringen, maar allemaal vonden ze herkenning bij Gré Vonk. De Rijnwoudse gemeentebode nam gisteren na 22 jaar overheids dienst afscheid van 'haar' gemeentehuis. Om gezondheidsredenen treedt ze vervroegd uit. Ze heeft het er moeilijk mee, vertelde ze in de bomvolle kantine. „Ik kon vannacht maar niet in slaap komen. Zelfs het bekertje melk hielp niet. Ik heb mijn speech wel tien keer overgelezen en toen dacht ik: ze moeten het er maar mee doen." Prachtig werk vond ze het, met name de trouwerijen. „Het engste vond ik koffie brengen tijdens de vergadering van burgemeester en wethouders. Soms vielen ze namelijk zo akelig stil als ik binnen kwam. Waren ze waarschijnlijk iets belangrijks aan het bespreken. Als ik dan weer buiten stond, zuchtte ik altijdopgelucht en dacht, je kunt maar beter bode zijn." LANGERAAR Carnavalsvereniging De Piasduikers uil Langeraar in stalleert morgenavond om 21.11 uur prins en prinses carnaval in De Schakel. Waterschap Oude Rijnstromen verkoopt machinistenwoning voor de Uiteindsche- en Mid delpolder langs de Westkanaal- weg. De machinistenwoning en gemaal verkeren in slechte staat. Opknappen zou op een bedrag van tussen de 50.000 en 75.000 gulden neerkomen. Deze kosten blijven het waterschap nu bespaard omdat Kwa- kernaak zelf te kennen gaf, de woning en het voormalige ge maal te willen kopen in de hui dige staat. De verenigde verga dering besluit op 26 november of Kwakernaak de nieuwe eige naar wordt. Het Waterschap de Oude Rijn stromen stoot de machinisten woning en het bijbehorende ge maal aan de Aardamseweg af, Voor 180.000 gulden (kk) is de huidige bewoner en machinist A. Kwakernaak de nieuwe eige naar. Dat stellen dijkgraaf en heemraden voor aan de vere nigde vergadering van het wa terschap. De sluis die enkele ja ren geleden is gerestaureerd, blijft wel van het waterschap. Het gemaal is buiten werking gesteld na de plaatsing van een nieuw volautomatisch gebouw rijnsaterwoude FOTO HENK BOUWMAN verzamelt." Jan Nijman maakte een plat tegrond van het dorp, waar de diverse winkeltjes en andere markante punten zijn ingete kend. Verder liggen er vele fo to's van oud-neringdoenden. „Dat leverde nog een verrassing op. We kregen een foto van een winkel naast de Kerksteeg in hemden. Die stéeg is in de oor log gebombardeerd. Die had den we zelfs niet in ons archief. Ook een bord met de veertarie- ven van rederij Carsjens ont brak niet. Je hebt een goede dag als zoiets wordt meegebracht." ewout van der dussen De stichting kinderopvang Bal oe in Rijnsaterwoude krijgt vol gend jaar van de gemeente Ja- cobswoude nog maar 64.500 gulden subsidie. Dat is bijna 30.000 gulden minder dan dit jaar. Ook de voorgaande jaren is er flink gesneden in de begroting van deze peuterspeelzaal, die onder de hoede staat van de landelijke stichting kinderop vang Humanitas. In 1995 kreeg Baloe nog het dubbele van wat het nu krijgt. „Wij verzoeken u uw begroting 1998 hierop aan te passen", zo stelt de gemeente in een brief aan de stichting. Eind augustus had Humanitas de be groting van de kinderopvang in Jacobswoude al bij de gemeente ingediend. Van een korting was toen nog geen sprake. De gemeente rekent de kor ting van de rijkssubsidie door aan Humanitas conform de af spraak dat de rijkstoelage voor kinderopvang in zijn geheel naar Humanitas gaat. „Daarbij is bepaald dat als de rijksbijdra ge daalt de doorbetaling aan Humanitas ook daalt", aldus burgemeester Van Beek in een toelichting. „Alleen daalt de bij drage nu wel fors." Het rijk maakte de korting in september bekend. Voor Hu manitas, die als landelijke orga nisatie op de hoogte is van rijks ontwikkelingen, komt de kor ting niet onverwacht. Districts manager A. van Kooten-Niekerk heeft de brief van de gemeente nog niet ontvangen. Ze noemt de korting van zo'n 30.000 een flinke klap. „Het aantal subsi die-plaatsen moet hierdoor ver minderen, waarvoor bedrijfs- plaatsen moeten terugkomen. Kinderen en ouders zijn hiervan de dupe", aldus Van Kooten- Niekerk. Een probleem is echter dat dat niet van de een op de ande re dag mogelijk is. Humanitas ziet dit dan ook als een 'ge meenschappelijk probleem dat we met de gemeente willen op lossen'. De districtsmanager wijst er op dat er ook gemeen ten zijn die de kortingen van het rijk uit eigen middelen aanvul len.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21