schoolverzuim in leiderdorp stijgt Pabo blijft voorlopig op z'n plek li 'Daling leerlingenaantal is niet verontrustend' ic Twee jaar geëist tegen overvaller Oegstgeestse slager Leiden Regio NU BIJ HET M0T0RHUIS 2 KOOPAVONDEN ederland lfstandig erder cholieren illen af van achtwagens [an raakt bewusteloos na Clademen koolmonoxide PERDAG 6 NOVEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN, 071 - 5356414. PLV -CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437 grote de ste dat di 3t 11 Ier 'zorgwekkende' spijbelaars '111 lt heti uzen a :aal mKchoolverzuim onder Leiderdorpse scholieren stijgt, ran Bjg (je leerplichtambtenaar in het schooljaar we^er 1996 28 meldingen van schoolverzuim, het afgelo- Enk^ch°°ljaar waren het er 39. Deze gevallen waren bo- centellien valeer 'zorgwekkend' van aard, zo blijkt uit het vesteiyerslag over de leerplicht in 1996/1997 van de ge tal fijnte Leiderdorp. boRPjudy nihofstaan al in de Bollenstreek, in Leiden en in Oegstgeest. Doel de leeftijdsgroep 16 en van het team, waarin deskundi- ligen komt schoolverzuim gen van onder meer GGD en een leerlingbegeleider zitten, is scholieren zo snel mogelijk de meest geschikte hulp te geven en zo te voorkomen dat ze vroegtijdig van school verdwij nen. In Leiderdorp zou zo'n team moeten komen op het lyceum Visser 't Hooft, dat 460 leerlin gen heeft. Leerlingbegeleider C. het jaarverslag vraagt de Mosselman van deze school zit lichtambtenaar aandacht echter niet echt te springen om zo'n team. De school werkt al samen met deskundigen van en dan met name bij leer- van het (individueel) jezet beroepsonderwijs en |avo. Steeds vaker stuit de lichtambtenaar op pro- jigevallen: leerlingen met igsmoeilijkheden (agressie, te sociale vaardigheden of :en) of problemen met ou- 1 het vroegtijdig opsporen ehandèlen van problemen, (hl de ambtenaar worden kken bij het opzetten van 'Zorg Adviesteam' in Lei- irp. Dergelijke teams be- onder meer een 'spijbelproject'. ,,Daar worden probleemgeval len doorgesproken en dat heeft heel goed gewerkt", aldus Mos selman. Ze is bang dat het wer ken met een Zorg Adviesteam leidt tot meer overleg, zonder dat het iets toevoegt aan de hui dige werkwijze. Mosselman ziet bovendien op haar school geen stijgende lijn in het schoolverzuim. ,,Je kunt niet spreken van een trend. We hebben heel incidenteel te ma ken met verzuim. We zijn een kleine locatie met vrijwel alleen onderbouw. Wel kom ik wat va ker dan voorheen tegen dat kin deren een schoolfobie ontwik kelen. Dat baart me wel een beetje zorgen." Kinderen met een schoolfobie zien het op school niet meer zitten, gaan naar een andere school, maar kunnen ook daar weer niet aar den. Achter hun fobie schuilen persoonlijke problemen. De renovatie van het win kelcentrum Lange Voort staat of valt met de verhui zing van de Montesso rischool. ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONING Obstakels doemen op voor realisering Lange Voort-plan Oegstgeest Openingstilden: maandag t/m woensdag 9.00 -18.00 uur donderdag en vrildag 9.00 - 21.00 uur zaterdag 9.00 -17.00 uur dex mag dan zijn keten van irland-winkels hebben af- Dten, de zaak op het Meu- flein in Leiderdorp en de Icels in Rotterdam, Bever- Utrecht en Eindhoven 'en gewoon open. De win- gaan zelfstandig verder, at Vendex van de Leder- j-vestigingen af wilde, heeft jens Lederland-woordvoer- A. Schrickx niets te maken teruglopende belangstel voor leren meubels. „Dat ffanchise-houders door- n met Lederland, is toch grote bewijs dat het goed I. Bovendien zijn vorig jaar twee Lederland-vestigin- geopend in Alexandrium Otterdam en in Beverwijk", fs Schrinkx. e woordvoerder wijst er op dat andere Lederland- Bn net helemaal zijn ver- nvd. „En er zijn heel reële inen om nieuwe winkels te nen in het zuiden van het 1. Als de markt zo slecht i, zouden we daar natuur- niet aan beginnen." Ven- heeft de winkels volgens jickxs louter afgestoten dat meubelen niet meer tot Kernactiviteiten' van de fir- pehoren. r«1 Het Motorhuis Auto Expo Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071 - 535 1800 OPEL-©- OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS De Pabo heeft 'geen enkel concreet plan' om weg te gaan van de Oegstgeestse Ha- zenboslaan. Dat zeggen de bestuurders van de lerarenopleiding in reactie op het idee om de Montessorischool te verhuizen van de Lange Voort naar het Pabo-gebouw. „Het zit er niet in dat we binnen afzienbare termijn weggaan," zegt woordvoerder P. van Rijn van het college van bestuur van de Pabo. „De regelgeving is ook niet zoda nig dat je zo maar van de ene plek naar de andere kan. Je mag niet in het vaarwater van een andere hogeschool gaan zitten. Als de Montessorischool niet kan verhui- r de Hazenboslaan, heeft Oegstgeest een groot probleem. De renovatie van het winkelcentrum aan de Lange Voort staat of valt met de verhuizing van de school. En naast de Pabo heeft Oegstgeest maar één andere mogelijkheid op het oog: nieuw bouw op het rijgedeelte van de Hofbrouc- kerlaan. Maar dat is weer een optie, waar een meerderheid van de gemeenteraad niets voor voelt. Intussen zegt de gemeente in bespreking te zijn met het schoolbestuur over het ver trek van de Pedagogische Academie. Van Rijn geeft een wat andere lezing: „Er zijn wel eens wat contacten geweest met de ge meente. Dat hing samen met de fusie tus sen de Oegstgeestse Pabo en de Ichtus Ho geschool in Rotterdam. Dan is het gebrui kelijk dat er wat contacten zijn. De wensen van de gemeente Oegstgeest hebben we toen ter kennisgeving aangenomen." Ook opleidingsmanager J. van Duyn van de Oegstgeestse Pabo weet van niets. „Met mij hebben ze totaal geen contact opgeno men." De Ichtus Hogeschool, waar de Pabo in middels deel van uitmaakt, loopt bovendien niet warm voor een verhuizing van de Oegstgeestse academie. „Het is niet echt een 'item'. Het enige is dat je in de onder wijswereld nooit iets helemaal kunt uitslui ten. Maar dat is bijna een verplichte opmer king." Meegaan met de Leidse Hogeschool, die momenteel een nieuw complex aan de Leidse Wassenaarseweg bouwt, acht Van Rijn evenmin waarschijnlijk. Directeur Zoeterwoudse Corbuloschool weerspreekt kritiek A3C van het Holtlant Colle- n Leiderdorp is het geden- van vrachtwagens langs de )ol zat. Ze kunnen elkaar en eraar door de trillingen en terne niet meer verstaan als agens over de beklinkerde Isedreef rijden. Ook zijn ze g dat er een keer ongeluk- )lgens de leerlingen mijden chauffeurs die vanaf de En- indaal komen, de Rietschans slaan ze de Leidsedreef in naar de Zijldijk te gaan. In brief aan de gemeenteraad (en de scholieren om een rij- I >od voor zwaar verkeer ge- I ende de lestijden. Wethou- van verkeer A. van Dijk wil nenkort met de leerlingen te tafel gaan zitten om naar ossingen te zoeken. ZOETERWOUDE ERNA STRAATSMA Het aantal leerlingen op de Cor buloschool is het afgelopen schooljaar (link gedaald, er is een nieuwe directeur gekomen en het bestuur is veranderd. Voor sommige Zoeterwoudena- ren spréken die feiten voor zich: de openbare school is geen goe de school. Een verkeerde con clusie, zegt directeur H. Blokzijl. „Voor ons zijn de cijfers niet verontrustend. Ze hebben niets te maken met de kwaliteit van het onderwijs." Het afgelopen jaar verloor de kleinste basisschool van Zoeter- woude 17 leerlingen. Dat lijkt niet veel, maar op een totaal van 145'kinderen is het dat wel. Blokzijl: „Op een kleine school komt komt zo'n verlies dubbel hard aan." De bestuurswisselin gen en de komst van een nieu we directeur hebben er volgens Blokzijl niets mee te maken. De teruggang in het aantal leerlin gen is volgens hem het gevolg van een aantal, voornamelijk externe, factoren. „Het is een bekende trend dat het aantal leerlingen daalt. Het aantal kinderen loopt gewoon terug. De katholieke basisscho len in het dorp merken dat ook", aldus de directeur. „Daar naast hebben wij een heel dui delijk beleid gevoerd om kinde ren waar iets mee is, door te verwijzen naar het speciaal on derwijs. Het afgelopen jaar is dat met vijf kinderen gebeurd. Op zich is dat voor ons niet goed, maar voor de kinderen zelf wel. Verder hebben we vo rig jaar toevallig een vrij groot aantal verhuizingen van leerlin gen gehad." De in juni aangetreden bur gemeester A. Koopmanschap kwam het leerlingenverlies van de Corbuloschool al snel ter ore. Onlangs ging ze op bezoek bij Blokzijl, ook om het 'negatieve imago' van de school aan de or- Komst Iraniërs naar Oegstgeest wordt onzeker Het bezoek van negen Iraan- se, uitgeprocedeerde asiel zoekers aan de Oegstgeestse Regenboogkerk wordt wel licht afgezegd. De Iraniërs zijn bezig aan een 'asielesta fette' langs Nederlandse ker ken. Maar nu de Tweede Ka mer heeft afgesproken dat uitgeprocedeerde Iraniërs voorlopig in Nederland mo gen blijven, heeft de kerkac- tie weinig nut meer. „Bovendien is de signaal functie van het asiel wat minder geworden", zegt N. Prinsen, die de Oegst geestse etappe van de asiele stafette organiseert. „De po litiek is inmiddels klaarwak ker." Vrijdag vergadert de Stich ting Kerkasiel Iraanse Asiel zoekers (SKIA) over het wel of niet doorgaan van de ac tie. Een paar dagen later, op 11 november, volgt een ver gadering met de diverse be trokken vluchtelingen-in stanties. Opleidingsmanager Van Duyn is overi gens meer te porren voor een verhuizing naar Leiden. „Maar ja, het gaat niet verder dan vage wensen. Een school verhuizen doe je niet zo maar. Voorlopig blijven we hier gewoon zitten." Van Duyn ergert zich dan ook aan de plannen met de Montesso rischool. „Onlangs kregen we ineens een delegatie van de Montessorischool op be zoek. Die mensen waren nogal opgelaten, omdat ze naar onze locatie kwamen kijken. Ze voelden zich vervolgens wel gesteund door mijn opmerking dat het zo'n vaart niet zal lopen." Het bestuur van de Montesso rischool voelt namelijk bar weinig voor een verhuizing naar het Pabo-gebouw. Toch zullen er op redelijk korte termijn knopen moeten worden doorgehakt, want Oegstgeest wil al over twee tot vier jaar met de verbouwing van het winkelcentrum be ginnen. De stedenbouwkundige schets voor het vernieuwde koopplein moet in januari op tafel liggen. Verantwoordelijk wethouder G. van Eisen was niet bereid commentaar te geven. B en W is zich momenteel aan het beraden of de Corbulo school in de toekomst op be stuurlijk niveau moet fuseren met een andere openbare school in een naburige gemeen te. Een plan dat is ingegeven door de fusieplannen van de ka tholieke basisscholen in Zoeter- woude. „Dat hadden ze vijf of tien jaar geleden al moeten doen", zegt Blokzijl. „Eerlijk gezegd denk ik dat er nu niemand op ons zit te wachten. De gemeen te is er een beetje laat mee. Maar het is iets waar wij ons niet mee bezig hoeven te hou den. Zo'n fusie zal voor ons waarschijnlijk geen consequen ties hebben, want er moet in Zoeterwoude gewoon een openbare basisschool blijven bestaan." ASC: onderhoud velden te prijzig OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Voetbalvereniging ASC betaalt te veel voor het onderhoud van het terrein aan de Duivenvoor destraat in Oegstgeest. „Aange zien hét terrein maar anderhalf veld telt, is een jaarlijkse bijdra ge van 7.000 gulden relatief te hoog." Met die boodschap pro beert voorzitter G. Ciggaar de onderhoudskosten die ASC be taalt met ingang van volgend jaar omlaag te krijgen. „Ik ben er niet op uit om de andere verenigingen op hogere kosten te jagen", benadrukt Ciggaar. „Maar wel streven we ernaar dat we gelijk worden be handeld. Ik vind dat wij omlaag moeten en de anderen mis schien iets omhoog. Straks zal je nog zien dat de anderen in eens heel veel omhoog moe ten." ASC betaalt sinds de zomer 2.600 gulden meer, omdat een nieuw trainingsveld in gebruik is genomen. W Oegstgeest en UDO betalen ongeveer 8.600 gulden onderhoudskosten voor het gebruik van vier velden. De gemeenteraad is gevoelig voor de opmerkingen van Cig gaar. Een meerderheid van de raad liet sportwethouder M. Poelmans vorige week weten meer inzicht te willen in de cij fers. „Omdat er hier toch sprake lijkt van een uitermate merk waardige verhouding", zei raadslid M. Noort (Progressief Oegstgeest). Sportraad-voorzitter P. van Veen en J. Cornet van voetbal vereniging Oegstgeest staan niet te trappelen om Ciggaar bij te vallen. „Ik weet dat alles in ver houding hoger is bij ASC", zegt Cornet. „Maar dat komt ook omdat ASC een eigen terrein heeft. En dat kost nu eenmaal meer geld." Het afgelopen jaar raakte de Corbuloschool in Zoeterwoude 17 leerlingen kwijt. „Op een kleine school komt komt zo'n verlies dubbel hard aan." FOTO LOEK ZUYDERDUIN de te stellen. Blokzijl: „Het afge lopen jaar is er in Zoeterwoude natuurlijk best veel veranderd. In één jaar tijd hebben we drie burgemeesters gehad. Daar naast is er een aantal onderwijs- ambtenaren verschoven en ben ik sinds een jaar directeur. Al die zaken bij elkaar roepen ge woon reacties op." Volgens de directeur vormen veel mensen die al deze dingen zien gebeuren direct een oor deel. „Als er een ouder bij de bakker komt en zegt: 'Heb je 't al gehoord, het leerlingenaantal loopt terug, er zal wel wat aan de hand zijn', dan weet .al snel het hele dorp het. Maar er zijn ook mensen die zeggen: 'Goed dat er een frisse wind waait'." Uit recent onderzoek van de gemeente blijkt dat het leerlin genaantal de komende jaren nog flink verder zal dalen. In het jaar 2012 heeft de Corbulo school waarschijnlijk nog maar 111 leerlingen. De katholieke basisscholen moeten het overi gens ook met minder doen. Westwoud zakt volgens de prognoses van 219 naar 187 kinderen. Klaverweide gaat van 234 naar 208. Aandacht „We moeten keihard werken en laten zien dat we het goed doen", zegt Blokzijl over de toe komst van zijn school. „Met die dalende prognoses kun je niet zeggen dat we onze toekomst heel positief bekijken. Al heeft het ook voordelen dat we zo klein zijn. Groep 7 bestaat bij ons uit 15 kinderen. Wat is er nou mooier dan dat al die kin deren veel individuele aandacht krijgen? Dat kan alleen maar met kleine groepen. Op grote scholen zit je soms met z'n zes endertigen in de klas." DE NIEUWE CD LET'S TALK ABOUT LOVE ALLEEN BIJ VANLEEST MET GRATIS DE CD GOLDEN L0VES0NGS 10X GOLDEN EARRING, TOTO, SANMNR, FlEffWOOD MAC) RESERVEER NU! 0P=0P Haarlem, Grote Houtstraat 130, Leiden, Haarlemmerstraat 119 lat de rt'in 1 meer iten za ien is an de odzakt aar in smidd ten ing in werknemer van een Lei- orps bedrijf is gisteren ^gevallen bij het verwijde- yan een keukenzeil in een aan de Narcissenlaan in itgeest. De man werd na >veer tien minuten door collega gevonden. Metin- van de brandweer toon- vervolgens aan dat er een hoeveelheid koolmo de in de lucht was geko men, waarschijnlijk door een chemische reactie met het op losmiddel waarmee de man werkte. De twee werklieden zijn naar het ziekenhuis gebracht. En hoewel het giftige gas al leen in de bewuste keuken werd aangetroffen, kregen omwonenden het advies uit voorzorg de ramen open te zetten. „Je weet maar nooit of er in de gang iets is gemorst", aldus de brandweer. DEN HAAG/OEGSTGEEST SANDER BECKER Een 25-jarige overvaller uit Alkmaar hoorde giste ren bij de Haagse rechtbank een celstraf van twee jaar tegen zich eisen. Eind juni probeerde de man onder bedreiging van een alarmpistool een Oegstgeestse slager van zijn dagopbrengst te be roven. Daarbij keek het 10-jarige zoontje van de Oegstgeestse ondernemer vanuit een geparkeer de auto toe. Net als op andere dagen draaide de slager op 26 juni 1997 na sluitingstijd de deur van de win kel op slot. In zijn hand droeg hij een koffertje met daarin de opbrengst van die dag. Hij was net op weg naar de auto, waarin zijn zoontje al zat te wachten, toen hij plotseling een agressieve man op zich af zag komen. De man hield een wapen - een alarmpistool waarmee geen echte schoten kunnen worden gelost - op de slager gericht en schreeuwde hem in het Engels toe dat hij het geld moest afgeven, anders zouden er schoten vallen. De dader had de overval goed voorbereid. Hij was speciaal naar Amsterdam gegaan om een alarmpistool te kopen. Ook had hij bij een ex- werknemer van de slager geïnformeerd hoe de kasopbrengst werd getransporteerd. De dader ging er vanuit dat de slager de geldkoffer zonder al te veel verzet zou afstaan. In werkelijkheid verliep de overval minder ge smeerd. Toen de dader na lang wachten eindelijk op de slager afstormde, bleek deze direct in de gaten te hebben dat het pistool onecht was. De middenstander verweerde zich kranig. Er volgde een korte vechtpartij, waarna de Alkmaarder zich uit de voeten maakte. De slager liet het hier niet bij zitten. Hij gooide zijn geldkoffer in de auto en zette, samen met zijn zoontje, de achtervolging in. Met hulp van de* politie kon de dader kort daarna worden ingere kend. Officier van justitie M. Rutgers legde de ver dachte gisteren een 'poging tot diefstal met ge weld' ten laste. Op basis van een verklaring van het zoontje achtte zij bewezen dat de overvaller had geschopt en geduwd. Ze meende dat het de lict te ernstig was voor een werkstraf. Advocaat R. Kool vond de eis van twee jaar cel veel te hoog. Een gevangenisstraf van twaalf maanden, waar van de helft voorwaardelijk, was volgens hem meer dan voldoende. De verdachte zelf zei tijdens de rechtszitting dat hij serieus aan zijn toekomst wilde gaan wer ken en dat hij weer een baan wil gaan zoeken. Voorlopig zal de Alkmaarder die plannen echter niet ten uitvoer kunnen brengen, omdat hem ook nog een uitlevering wacht aan zijn geboorteland België, waar hij eerder dit jaar een bankoverval pleegde. De man smeekte rechtbankpresident F. Quadekkers om mild te zijn met de straf, vooral omdat hij in België ook al op een forse celstraf kan rekenen. Tijdens een spijtbetuiging barstte de man in tranen uit. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19