r.i r/ L r.i n r ir i Melkert hamert op betert bestrijding werkloosheid i ni Vuurtoren van Katwijk in zeefdruk Randstad 'Snellere verantwoording voor subsidie havenpool' Krakers nestelen zich in stadhuis Brand in stationshal Utrecht Geologisch bureau vrijwel ontmantel d* LeidschsSfDagblad VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS. Heerlijk ontspannen in Vitalizee DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 975 575 den haag anp De havenpools van Rotterdam en Amsterdam moeten eerder dan afgesproken verantwoor ding afleggen over de in totaal 63,6 miljoen gulden subsidie die zij ontvingen van het ministerie van Sociale Zaken. Minister Melkert heeft het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) gevraagd hem zo snel mogelijk te informeren. Oor spronkelijk zou pas in het jaar 2000 gekeken worden hoe het geld besteed was. Met name over de 24,1 miljoen van de fail liete Amsterdamse pool is veel onduidelijkheid. De vakbonden beweren dat dat geld door de werkgevers misbruikt is om de tarieven te drukken. In 1996 moesten de beide pools zich als zelfstandige com merciële ondernemingen gaan waarmaken. Het ministerie van sociale zaken wilde niet meer structureel betalen voor de leeg loop in de pools en zou tot het jaar 2000 een overgangssubsidie geven. In Amsterdam is dit pot je al op en is de havenpool fail liet. De bewindsman laat in een brief aan de Tweede Kamer we ten dat de havenpools sinds 1996 buiten de invloedsfeer van de overheid liggen. De bedrijfs tak moet net als elke andere zelf de broek ophouden en heeft geen speciale positie als het gaat om steunverlening. utrecht gpd rookontwikkeling werd direct een gedeelte van de stationshal voor het reizigersverkeer afge zet. Er is geen vertraging in het reizigersverkeer geweest. Even voor half negen was de brand geblust. Volgens NS-woordvoerder J. Krijgsman is over de omvang van de schade nog niets te zeg gen. Het boekingskantoor van NS-Internationaal blijft naar verwacht de hele dag gesloten. Bij de loketten binnenland is één balie ingericht voor trein kaartjes naar het buitenland. Door bouwwerkzaamheden is vanmorgen om even voor acht uur brand uitgebroken in de nieuwe NS-stationshal in Utrecht. De brand ontstond door het gebruik van snijbran ders waarbij vonken zorgden voor een forse rookontwikke- ling. De brand ontstond in de gla zen unit van het internationaal boekingskantoor, NS-Interna- tionaal en de aangrenzende spoorwegpolitie. Vanwege de Amsterdam Enige tientallen krakers bezetten gisteren de vergaderruimte van het stadhuis in Amsterdam. De krakers droegen huisraad naarbinnen, waaronder een bed, een tafel en een lamp. Zij verstoorden een vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting. De verbaasde raadsleden kregen te horen dat 'we hier blijven wonen'. De krakers vervingen de vergadertafels voor woonkamermeubilair en hingen schilde rijtjes op. De actievoerders zijn bewoners van twee panden aan de Houtkopersburgwal, vlakbij het stad huis, die in 1984 zijn gekraakt en nu moeten worden ontruimd. FOTO ANP utrecht anp De bestrijding van de werkloos heid in de grote steden blijft een zorgenkind. Hoewel relatief meer mensen in de grote stad aan een baan zijn geholpen dan elders in het land, bereikt het huidige beleid nog lang niet ie dereen. „Er is nog eep lange weg te gaan aldus minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vandaag in Utrecht. De minister sprak tijdens de start het project 'Utrecht pakt aan'. Dit plan om langdurig werklozen aan een baan te hel pen loopt vooruit op de invoe ring van de nieuwe Wet Inscha keling Werkzoekenden (WIW) per 1 januari 1998. Bij de WIW gaat het onder meer om de samenvoeging van de Banenpool en de Jeugdwerk- garantiewet. De gemeenten moeten volgens de WIW kun nen beschikken over een 'werk fonds' waarmee ze langdurig werklozen aan een baan kun nen helpen. De mogelijkheden daarvoor variëren van het aan bieden van scholing en een werkervaringsplek tot het ver strekken van forse loonkosten subsidies aan werkgevers. Melkert hoopt dat de een 'vliegende start' in 1 minder regels en meer len snel tot resultaten za Voor de grote steden is dere verbetering van de tegenheid ook noodzak< werkloosheid is daar in lopen jaren met gemidd 2 procent gedaald, ten van 1 procent daling in van het land. „Maar er v sprake van een grote H standspositie van de stel cijfers tonen aan dat del^i nog op zo'n 10 tot 11 j werkloosheid zitten' Melkert. heerlen/utrecht gpd Het Geologisch Bureau van het TNO in Heerlen wordt voor een groot deel ontmanteld. De vestiging van dit Nederlands Instituut voor Toegepaste Geo- wetepschappen (NITG) be houdt alleen als taak het in kaart brengen van de geologi sche ondergrond van Zuid- Limburg. Het geochemisch la boratorium en de afdeling hy- drogeologie verhuizen naar de nieuwe hoofdvestiging van het NITG. Waar die komt is nog niet bekend. Als mogelijke ves tigingsplaatsen worden ge noemd Haarlem, Delft of Utrecht. Doel van de reorgani satie is efficiëncy. De twintig personeelsleden van de Heerlense vestiging, die pas voor twaalf miljoen gulden is gerestaureerd, werden giste ren van het besluit van de Raad van Bestuur op de hoogte gebracht. „Het is ingeslagen als een bom," zegt de chef van het laboratorium, W. Fermont. „De spanning is om te snij den." Drie Heerlense medewi van het NITG hebben al i ren gekregen dat zij vatjj nuari volgend jaar In de h vestiging moeten gaan wt Dat betekent verhuizen a slag nemen. In totaal msc volgens de Raad van Bto zeker tien medewerker^i Heerlen naar het westel het land verhuizen. EnkePc deren hebben recenteljic een baan in het westeijjei vaard. Van een aantal tijiLj medewerkers wordt het tract niet verlengd. pc CjL Nieuw kuuroord gevestigd pal naast Kurhaus Hotel Eigenlijk had het er altijd al moeten zijn, maar tot voor kort was het er domweg niet: een kuuroord in Scheveningen, nota bene pal naast het majestueuze Kurhaus Hotel. Mooier kan het niet. Op 20 september werd Kuur Thermen Vitalizee geopend door staatssecretaris Erica Terpstra. Thermen Vitalizee is een uiterst smaakvol en comfortabel ingericht kuuroord geworden. Lezers van Leidsch Dagblad kunnen er, gebruikmakend van een kennis makingskorting, een kijkje nemen. En voor wie er een echt ver- wenarrangementje van wil maken, is er de mogelijkheid tot een overnachting in het schitterende Kurhaus Hotel. Eveneens met korting. Vitalizee, dat overigens via het Kurhaus Hotel bereikbaar is, beslaat ruim 3.200 m2. Het centrum heeft de beschikking over diverse sauna's, een stoombad, sneeuwcabine, whirlpools, krui- denbaden en een buitenterras vanwaar u een fraai uitzicht heeft op het Scheveningse strand, boulevard en de Pier. Bovendien mag Vitalizee de kwalificatie 'thalasso kuuroord' voeren, omdat er bij de diverse behandelingen gebruik gemaakt wordt van kli maat, zeewater, zeelucht en producten uit de zee Er zijn maar liefst 30 behandelruimtes alwaar de thalasso-thera- pie kan worden toegepast, zoals zeewatermassages, onderwa termassages en zeekleipakkingen Voorts biedt Vitalizee een keur aan beauty-arrangementen, waarbij het oord tot een nauwe samenwerking is gekomen met Helena Rubinstein en Thalgo de specialisten op het gebied van huidverzorging en make-up. Arrangement Lezers van Leidsch Dagblad krijgen ƒ5,- korting op vertoon van bijgevoegde bon op een bezoek aan Thermen Vitalizee. De nor male entree bedraagt ƒ35,-. Daarvoor kunt u onbeperkt gebruik maken van de saunacabines, zwembad, whirlpool, stoombad, wisselvoetbaden, zoutwaterbaden, dompelbad, neveltuinen, kruidenbaden, watermassagebaden, een sneeuw/vriescabine en de rustruimtes Kuur Thermen Vitalizee is dagelijks geopend van 10.30 tot 24.00 uur. Uiteraard is er ook een restaurant, waarvan de keu ken tot 23.30 open blijft. In het weekeinde en met de feestda gen wordt u verzocht te reserveren. Daarvoor en voor meer informatie, kunt u het volgende nummer bellen: 070-4166500. Het Kurhaus Hotel in volle glorie. Lezers van de krant kunnen hun verblijf in Vitalizee verlengen met een onvemachting in dit stijlvolle hotel Arrangement Kurhaus Hotel Uw bezoek aan Kuur Thermen Vitalizee kan worden verlengd met een overnachting in het wereldberoemde Kurhaus Hotel. Er is een speci aal arrangement samengesteld voor lezers van Leidsch Dagblad De kosten hiervoor bedragen ƒ175,- per per soon ipv ƒ300,-) op basis van een 2-persoons kamer. welkomstdrankje in Grand Café overnachting in een zeezijdekamer (indien beschikbaar) uitgebreid ontbijtbuffet in de majestueuze Kurzaal gebruik van comfortabele badjas en hand doeken Kurhaus Hotel voor uw bezoek aan Thermen Vitalizee. Reserveringen op basis van beschikbaarheid en met uitzondering van de feestdagen. Kurhaus Hotel. 070-4162630. Er is tevens een mogelijk heid tot het bijboeken van een dinerbuffet De kosten hiervoor bedragen ƒ52,50 (vnj/za/zo ƒ62,50). In het gloednieuwe Kuur Thermen Vitalizee is het uiterst comfortabel toeven, onder meer in het luxe verwarmde zwembad. I Korting voor Thermen Vitalizee Op vertoon van deze bon(*) krijgen lezers van Leidsch Dagblad een korting van ƒ5,- op de normale toegangsprijs (ƒ35,-) voor Kuur Thermen Vitalizee Het kuuroord is gevestigd aan de Strandweg 13/F in Scheveningen Vitalizee is allé dagen van het jaar open De bon is geldig tot en met februari 1998 Maximaal vier deelnemers per bon. De kunstenaar Frans Room heeft een aantal vuurtorens in Nederland vastgelegd in waskrijt. Enkele weken geleden boden wij u de kans om de vuurtoren van Noordwijk met korting te kopen Deze week krijgt u als lezer van Leidsch Dagblad de gele genheid de vuurtoren van Katwijk met korting te kopen. Van de vuurtoren van Katwijk zijn 125 zeefdrukken gemaakt. Deze prenten, die zijn gedrukt op zuurvrij zeefdrukkarton, meten in een passepartout 60 bij 80 centimeter. In samenwerking met Leidsch Dagblad biedt Frans Room de zeefdruk van de vuurtoren van Katwijk voor een speciale prijs aan. Lezers van deze krant kunnen een zeefdruk bestellen voor de helft van de prijs, dat wil zeggen voor slechts ƒ160,- in plaats van de normale prijs van 320;-. De'zeefdrukken zijn niet inge lijst. De actie is geldig tot 1 januari 1998. De oudste vuurtoren van Nederland heeft bij Katwijk gestaan en was een onderdeel van de Romeinse vesting Brittenburg. Hoe de situatie in de Middeleeuwen was is helaas onbekend, maar er heeft wel een vuur gebrand ten westen van de huidige vuurto ren. Door de oprukkende zee is dit verloren gegaan en moest er in 1605 een nieuwe toren worden gebouwd als baken voor de vissers op zee. De toren is een paar maal aangepast maar de laatste restauratie is van 1901. Rond die tijd verdwenen de bomschuiten en de toren raakte buiten gebruik Omdat de toren al betrekkelijk vroeg zijn functie verloor heeft hij, na een houtvuur en kaars licht, nog wel olielampen gehad, maar een groot elektrisch licht heeft er nooit ingezeten. De toren werd vaak bemand door oude zeelieden die 's nachts het licht bedienden en overdag de seinmast die bij de toren stond. Opmerkelijk is nog dat in Katwijk de kinderen niet door de ooievaar werden gebracht of uit de rode kool kwamen maar, volgens de volksmond, uit de "vierboet" (vuurschuur of vuurto ren). Tegenwoordig wordt de toren ieder zomerseizoen ingericht Als u de zeefdruk op ware grootte wilt zien, dan kunt u op de volgende adressen terecht: Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden Boekhandel v.d. Berg, Achterweg 12, Katwijk-Binnen Hotel Zeerust, Noordwijk Hotel Nagtegaal, Lisse Restaurant Meerrust, Warmond Bestellen De vuurtoren van Katwijk kunt u bestellen door de bon op te sturen naar Frans Room, Warmoesstraat 45-47, 1521 CJWormerveer er\J 160,- over te maken naar giro 512387 t n v. Frans Room. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Frans Room, telefoonnummer 075-6285645. I l I l Vuurtoren van Katwijk Ja, ik wil een zeefdruk van de vuurtoren van Katwijk bestellen Ik betaal niet de normale prijs van 320,- maar de speciale prijs van Leidsch Dagblad: 160,- Naam: I Adres: Postcode en Woonplaats: Tel.nr.: J^Het bedrag maak ik over op giro 512387 t.n.v Frans Room o.v.v. Vuurtoren Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18