Ouderen doen vaker beroep op hulp 'Lekkerbek' loopt Leidse Haven binnen Rechtenfaculteit met computers op goede spoor Leiden Regio lij moet wel op het es zijn ingelopen9 O-campagne in de metaal DEL Kfl WANDEL Loden leidingen opgegraven Verre Reizen Winkel Uitzendbureau 's avonds open Inschrijving voor laatste voorronde Leidse Start Neuteboom tweede in strijd voor specialiteitenwinkels Schemerlamp choonheidssalon voor automobielen ^sintratuin DERDAG 6 NOVEMBER 1997 •CHEF HERMAN JOURTRA. C Rvoifdwijker ontkent opzet steekpaitij ereni alen liphc Je re terdal er'Ik, erda iere{ dest Vel bepaG/LEIDEN SUZANNE BARBIER /el ■pic/Li iel ïhuizjarige administratief me- inge^er uit Noordwijk hield j jn zijn onschuld toen de SS cjgisteren dertig maanden 563 iPor P0§ing tot doodslag IJGiPg tot zware niishande- ngerR heb er erSe sPiJt van- Zuji: kon er niets aan doen." Koeiprdwijker zou in de vroe- (tend van 26 juli in een &n de Beestenmarkt in twee mannen met een jbben gestoken. 1 de precieze toedracht steekpartij bleken de le- flink uiteen te lopen. De hte bleef volhouden dat mes trok, omdat hij zich ed voelde. jer die avond had hij op ivoorden gehad met drie sprekende mannen, maar !s gesust. Toen hij in het In de Beestenmarkt, dat >or Engelsen en Ieren jezocht, diezelfde man- ;en het lijf liep, was vol- Noordwijker een vecht- inontkoombaar. In zijn ran het gebeuren waren agressief geworden en hem tegen de grond ge- waarna ze bleven slaan jppen. „Ik voelde mij al- aan tegenover een me- zei hij gisteren. Uit ver- ig had hij vervolgens een n belagers in het been na hadden zijn aanval- m echter niet met rust De verdachte had daar- i mes gebruikt om hen op afstand te houden. De steek wond die een tweede daarbij opliep, wijt de Noordwijker aan een ongeluk. „Hij moet wel op het mes zijn ingelopen", ver klaarde hij. De verdachte en zijn advocaat E. Schuijlenburg benadrukten dat absoluut geen opzet in het spel was, waarbij de Noordwij ker meerdere malen liet weten dat hij 'liever zelf Tn het zieken huis had gelegen'. De advocaat hield de rechtbank voor dat de situatie in het café 'een grote chaos' moet zijn geweest waar in de bezoekers flink wat drank op hadden. Dat verklaart vol gens hem waarom de getuige nissen aan duidelijkheid te wensen overlaten. Officier van justitie M. Rut gers ging er in mee dat die avond sprake was van een zeke re wanorde, maar achtte het be wezen dat de verdachte de agressieve partij was. „Hij ge droeg zich volgens verschillen de cafébezoekers irritant en viel vrouwen lastig. Op zeker mo ment gaf hij de barvrouw zelfs een klap. Toen de drie Engelsen daar tegen ingingen, werd de verdachte agressief en ontstond een vechtpartij. Daarbij ge bruikte de Noordwijker niet zijn vuisten, maar haalde een mes tevoorschijn en stak tweemaal." De officier nam het geweld zeer ernstig op. „Meneer mag blij zijn dat het nog redelijk goed is afgelopen. Het letsel had veel zwaarder kunnen zijn. Uitspraak volgt op 19 novem ber. Meer mensen hebben vorig jaar een beroep gedaan op de Stichting Dienstverlening Leiden en omgeving, een organisatie die zich inzet voor ouderen, en mensen met een handicap. De vrijwilligers noteerden in 1996 ruim 4000 vragen om informatie, advies en hulp. Dat is een stijging met bijna 1500 ten opzichte van het jaar daar voor. eiden herman jqustraverpleeghuis tot financiële pro blemen. Dat staat in het jaarver- Het betreft hier vragen over on- slag van de Stichting Dienstver- derwerpen van uiteenlopende lening, die verder constateert aard, variërend van advies over dat al jaren sprake is van een opname in een verzorgings- of stijgende lijn. Een groot deel van de vragen wordt overigens gesteld bij het zogeheten welzijnsbezoek van de stichting, dat in overleg met tal van instellingen en inrichtin gen wordt gecoördineerd. Bij dat bezoek wordt ouderen een aanbod gedaan samen eventue le problemen te bespreken, die het zelfstandig blijven wonen en leven kunnen belemmeren. Ook op andere terreinen waar de stichting actief is, wordt steeds vaker een beroep gedaan door ouderen en gehandicap ten. In dat verband constateert de stichting dat zij in 1996 met haar diensten 'een niet onaan zienlijk deel' van de zelfstandig wonende ouderen bereikte, met name in de leeftijdscategorie van 75 jaar en ouder. Zo maak ten in 1996 ongeveer 950 ou'de- ren voor kortere of langere tijd gebruik van 'Tafeltje dek je'. Dat waren er in 1995 nog 40 minder. In elk geval bestond 80 procent van de afnemers uit alleen staanden en bleek bijna 70 pro cent 75 jaar of ouder te zijn. In speciale spreekuren waar vra gen kunnen worden gesteld over beloning. Ook is het moge lijk te laten controleren of in een bedrijf de CAO wel juist wordt toegepast. In Leiden is het spreekuur van 10 tot en met 13 november steeds van 19.00 tot 21.00 uur aan de Verbeekstraat 6 (achter het GAK), in Alphen houdt de oond op dezelfde tijden spreek uur in gebouw Contact aan de Hortensiastraat 2. LPHEN AAN DEN RIJN ustriebond FNV houdt tot en met 13 november ndelijke CAO-nalevings- ;ne in de metaalnijver- )e campagne is opgezet 'kgevers en werknemers er te maken met de in- an de de CAO. Thema is 'beloning'. Daarvoor is Jn omdat de bond over laatknkel ander onderwerp "°7(jklachten krijgt. ens de campagne zijn er leiden» De EWR is in de Leidse Fruitbuurt begonnen met het verwijderen van loden water leidingen. De loden buizen worden vervangen door koper en kunststof. Dat is nodig om aan de strengere normen te voldoen die vanaf het jaar 2000 gelden voor de hoeveel heden lood in drinkwatef. Lood is schadelijk voor zowel het milieu als voor de gezondheid. Vooral baby's lopen daarbij ri sico. Het waterbedrijf adviseert ouders van baby's die in een huis met loden leidingen wo nen dan ook flessenvoeding aan te maken met bronwater. De EWR vervangt overigens alleen de leidingen buiten de huizen. Vervanging van bin nenleidingen is een zaak van de huiseigenaar. Het bedrijf verwacht dat het nog enkele jaren duurt vooralle loden lei dingen in het Leidse zijn ver wijderd. Na de Fruitbuurt is het de beurt aan de Haagweg. Vervanging van loden bui zen door kunststofleidingen heeft overigens ook gevolgen voor de elektrische installaties In met name oudere huizen. Oudere installaties hebben vaak nog een aarding via de waterleiding. Het risico bestaat dat die installaties dan niet meer zijn geaard en dat is ge vaarlijk. Voor vragen over de verwijdering van de loden bui zen heeft de EWR een speciale telefoonlijn geopend. Het nummer van die loodlijn is 071-5252244. foto pr rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 36, fax 071 -532 19 21 ROBERT MONTANUS htereenvolgens een ver- ïg uit Leiderdorp en een itelling in Gouda heeft ranteigenaar Antonio Za- nu definitief gevestigd sch Leidse Haven. Over het '•en wil Antonio Zara het niet meer hebben. „Nee, komst, daat gaat het om. ssETpet weer bella worden. is in Leiderdorp en wijde ing vooral bekend om irige restaurant 'II Buon- Italiaans voor Lekker- lat was gevestigd aan de Dvenerweg. Die vestiging strijd met de gemeente- lepalingen en Leiderdorp et bereid om die voor Za te passen. Na een lange che strijd was het einde iet liedje dat Zara zijn ide zaak moest sluiten. nieuwe zaak heet nu nog Pino', maar 'II Buon- o' komt echt terug. Het is doeling dat die naam ook gevel van Zara's nieuwe an de Haven komt te prij- oor het zover is, wil Zara 'erbouwen. Maar in zeke- is De Lekkerbek al terug, 'de pasta's, de beroemde Claudia en alle andere ge- n waar zijn Leiderdorpse rant om befaamd was, na i al op de kaart. is begonnen de inrich- p te fleuren met het tafel servies en andere zaken |ri'iderdorp. Hij heeft grote en om van het in het ver- matig beklante Porto Pino loeiend bedrijf te maken. De eerste Nederlandse 'Verre Reizen Winkel' wordt volgende week vrijdag in Leiden geopend. De winkel wordt op een steen worp van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 7 gevestigd. Direc teur S. Engelsman van het inu- seurft verricht dan ook de offi ciële opening. Die ceremonie wordt bovendien opgeluisterd door het optreden van een in diaanse sjamaan die eventueel aanwezige boze geesten uit het pand zal verdrijven. De Verre Reizen Winkel is het nieuwe onderkomen van het Leidse reisbureau Lito. Dat in 1990 opgerichte bedrijf was lan ge tijd gevestigd op de zolder Vein een monumentaal pand aan het Rapenburg. Met de ver huizing beschikt het reisbureau ook over een 'inlooppunt'. Lito is gespecialiseerd in exotische verre rondreizen voor kleine groepen met beperkte budget ten. Het bureau biedt maatwerk, maar ook zeventien basisreizen naaf bestemmingen als Mexico, Turkije, Egypte, China, Austra lië, Sri Lanka, Zuid-Afrika, Boli via en Vietnam. Lito besteedt ook aandacht aan volkenkundi ge en archologische achtergron den van de landen die worden bezocht. Antonio Zara in zijn nieuwe zaak aan de Haven. „Lekker eten en drinken, muziek maken, een beetje zingen, een beetje dansen", daar gaat het volgens hem om. foto mark lamers Er komt een grote schuifpui, in de tuin achter het restaurant komt een terras en. in aanslui ting op de plezierjachthaven komt er een terrasboot. De stoep voor het restaurant wordt afgezet met bloembakken en parasols. Over al deze plannen heeft Zara inmiddels het overleg geopend met de gemeente Lei den. Pizza's voor een tientje ma ken kan en wil Zara niet. Net zo min als een snelle afhaalhap of het bezorgen van pizza's. „Een rij brommertjes voor de deur, jongens met een helm op die door de zaak rennen. Dat maakt het voor de klanten echt niet gezelliger." Het allerbelangrijkste vindt Zara dat de sfeer van 'II Buon- gustaio' weer tot leven komt. „Lekker eten en drinken, mu ziek maken, een beetje zingen, een beetje dansen", daar gaat het volgens hem om. De men sen die bij hem komen eten, moeten zich gast voelen en te gelijkertijd thuis zijn. Denkt Zara daarmee vooral aan vroeger, aan hoe het was in Leiderdorp? „Welnee, ik heb nu een zaak aan de Haven en ha ven betekent vis. Let op, 'II Buongustaio' wordt het lekker ste Italiaanse (vis) restaurant van de stad!" Het Leidse uitzendbureau De Koning, gespecialiseerd in ad ministratieve, financiële, com merciële en secretariële banen, is woensdagavond 12 november speciaal geopend voor de in schrijving van secretaresses. Zij kunnen dan tot 20.00 uur te recht bij het bureau. Inlichtingen bij Uitzendbu reau De Koning, Selma van den Broek, Kort Rapenburg 20, Lei den, telefoon 071-5144143. totaal bezorgde 'Tafeltje dek je' 115.343 maaltijden aan huis. In 1996 waren wat Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude be treft zo'n 730 huishoudens, van wie 70 procent een medische indicatie heeft, aangesloten op een centracü alarmeringssys teem. Die zorgden over het hele jaar voor 3500 alarmmeldingen waarbij daadwerkelijk hulp moest worden verleend. Dit ge beurde onder andere door de huisarts, de thuiszorg en de mantelzorg. Ook de huismees ter en de Eerste Hulp Dienst verleenden op gezette tijden as sistentie. In zeven dienstencentra wordt sinds ruim een jaar op 2 tot 5 dagen per week een eetta fel voor ouderen gehouden. Van deze relatief nieuwe dienst maakten in 1996 meer dan 300 mensen gebruik. De dagverzor- gingsprojecten telden een dikke 100 deelnemers en op de pedi- curediens't tot slot deden 1500 mensen een beroep. den strijden op 15 december in de Leidse Schouwburg om de ti tel Starter van het jaar. Voor de winnaar van die finale is er een hoofdprijs van tienduizend gul den. De vijfde en laatste voorronde voor de ondernemerswedstrijd De Leidse Start is dinsdag 18 november in Holiday Inn Lei den. Beginnende ondernemers die willen meedoen kunnen zich nog tot en met morgen aanmelden. Voor de deelne mers staat veel op het spel. De winnaars van de voorronden krijgen drieduizend gulden aan juridische- en accountantsdien sten aangeboden. Daarnaast biedt de directie van de Leidse Van Caem Klerks Group de win naar persoonlijke coaching aan. Alle winnaars van de voorron- De Leidse Start is een initia tief van ABN-AMRO, Arenthals Chaudron accountants, De Cle- req, Van Win en Wols advoca ten, de Kamer van Koophandel Rijnland, de Van Caem Klerks Group, Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden. Voor inlich tingen over reglement en in schrijving kan worden gebeld met Aafke Vis (ABN-AMRO), 071-5660537. leiden thomas erdbrink De faculteit rechten van de Leidse universiteit is bepaald geen voorloper op het gebied van technologische voorzienin gen voor studenten. Sterker nog: de 5000 studenten hadden tot voor kort helemaal geen computers tot hun beschikking. „Van dat slechte imago willen we af', zegt Erik Köllner, hoofd automatisering. De komst van dertig moderne computers moet een stap in de goede rich ting zijp. Köllner is bijzonder trots op de computers, die niet alleen de studenten van dienst zijn, maar ook het werk van het personeel van de universiteit een stuk makkelijker maken. Dat komt volgens Köllner vooral door de plaatsing van vijf speciale com puters in de hal. „Dat zijn alge mene apparaten waar iedere student zijn studieresultaten op kan bekijken. Daarnaast kan ie dereen zich inschrijven voor tentamens." De apparaten heb ben, inclusief verbeteringen aan het hele systeem, vijf tot zeven ton gekost. Henk Noordhuis die zich be zighoudt met de administratie, is ook al ingenomen met de modernisering. Breed lachend staat hij achter de computers die zijn leven zoveel makkelijker maken. „Het hele studieverloop staat erop, normaal moesten wij daar uitdraaien van maken. Nu drukken de studenten op 'print' en hebben ze zelf alles op zo papier", zegt hij. De grootste verbetering vindt hij de nieuwe manier van het inschrijven voor tentamens. Als de studenten zich nu op de nieuwe computers inschrijven krijgen ze direct te zien waar en hoe laat hun tentamen is. Daar naast maakt het apparaat dui delijk of ze ver genoeg met hun studie zijn gevorderd om het tentamen te maken. „Vroeger moest dat allemaal met de hand", zegt hij terwijl hij geest driftig op de toetsen drukt. De andere computers staan in een kelder. Ze worden vol gens Köllner gebruikt om op In ternet juridische problemen te bekijken en om elektronische post, e-mail, te versturen en te ontvangen. Ook maken veel studenten gebruik van juridi sche databases. „Regel één is dat ze de computers gebruiken voor de studie. Met turende ogen zitten on geveer 25 studenten achter de computers. Ze zijn echter niet allemaal bezig met het oplossen van juridische problemen. Bas Duivenvoorden kijkt met ge fronst voorhoofd naar de Inter netpaginavan 'Gameplanet'. De woorden 'Stratego' en 'Bestel len' staan met vette blauwe let ters op het scherm. Duiven voorden geeft toe ook tijd te be- •steden aan ontspanning. Hij is erg tevreden over de nieuwe computers al vindt de student dat het er wel een beetje weinig zijn. „Schrijf er maar niet over, want dan komen alle rechten studentencomputeren." Annand Hassan kijkt wel braaf naar de pagina van de fa culteit. Hij is bezig uit te zoeken wanneer de tentamens zijn. Over de vijf bijzondere compu ters is Hassan niet helemaal te vreden. „Toen ik me laatst wilde inschrijven voor een tentamen lag het netwerk plat. Daarom was ik te laat en kreeg ik vijftig gulden boete omdat ik me na de deadline nog moest laten in schrijven. Dat vind ik wel een beetje streng." Het goede humeur van Köll ner en Noordhuis is met deze opmerkingen niet stuk te krij- gen. Integendeel: ze hebben de smaak van automatiseren flink te pakken. De twee zijn bezig om nog eens twintig computers erbij te krijgen. Daarnaast wil len ze er voor zorgen dat de me dewerkers van de universiteit ook goede computers krijgen. „We zitten eindelijk op het goe de spoor, het is zaak om in be weging te blijven", vindt Köll- Mooi transparant windlicht van goede kwaliteit glasl Verschillende windlichten op een rij, gevuld met kaarsen, schelpen of waterplanten geven een verrassend effect. Hoogte maar liefst 30 cm, doorsnede 18 cm. heden biedt om de auto van binnen schoon te maken. Het apparaat is 'Car Be- 0 Motorhuis aan de Leidse Vondellaan is auty Station' gedoopt en herbergt onder kort ook schoonheidsspecialist voor andere een mattenklopper, shamponeer- 's. Het bedrijf heeft namelijk een vier apparatuur, glas-, leer- en kunststofreini- t lange en tweeënhalve meter hoge get s en luchtverfrissers, hine laten plaatsen die veel mogelijk^ Behalve de auto wordt ook de bestuur der verzorgd. Die kan er zijn of haar schoe nen laten poetsen en er een glas bronwater krijgen. De machine wordt de komende drie zaterdagen ook aan het publiek gede monstreerd. Dein worden gratis kaarten uitgedeeld om het apparaat uit te probe- Neuteboom Kaas Verswereld heeft met zijn zaak in de Leidse Kopermolen deze week de tweede plaats behaald in de wedstrijd om de titel 'Beste spe cialiteitenwinkel van Neder land'. Neuteboom was dit jaar titelverdediger. G. Neuteboom is niettemin tevreden over het behaalde resultaat. „Het is heel netjes om als je eerder hebt ge wonnen als tweede terug te ko men." Neuteboom heeft hoe dan ook reden om trots te zijn, want naast zijn winkel in de Koper molen eindigden zijn andere winkels ook bij de 25 beste. Dat de vestiging Kopermolen tot twee keer toe de finale heeft ge haald, komt volgens Neute boom door de aparte formule die deze zaak heeft. „Die aanpak is heel toe komstgericht. Klanten kunnen zelf delicatessen uitzoeken en proeven, een aantal artikelen is voorverpakt. Maar wie dat wil, kan zich ook traditioneel laten bedienen en vlees en kaas vers van het mes kopen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17