Ook de kerk leeft van verlangen 'Leid ons niet in bekoring' mag geschrapt Kerk Samenleving m :!ÉÉg Leefbaarheid mag wat kosten Buitenhoflaan als racebaan Gedrag Terpstra Schrijvende lezers DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 EKD kiest Koek tot voorzitter wetzlar De 61 -jarige Manfred Koek. preses van de Evangeli sche Kerk van Rheinland, is gisteren gekozen tot voorzitter van de Evangelische Kerk van Duitsland. De EKD is met 28 miljoen leden, die overwegend luthers zijn, veruit de grootste protes tantse kerk in Duitsland. Koek kreeg op de synode in Wetzlar 116 van de 137 stemmen, bij 8 tegenstemmen en 13 onthoudingen. Hij volgt bisschop Klaus Engelhardt (65) van Baden op, die eind dit jaar met emeritaat gaat. Engelhardt heeft de functie zes jaar bekleed. Koek kwam begin dit jaar aan het hoofd van de 3,2 mil joen leden tellende kerk in Rheinland te staan nadat preses Peter Bever plotseling was overleden. Als grotestadspredikant, eerst in Recklinghausen en sinds 1970 in Keulen, is hij vertrouwd met secularisering en sociale spanningen. Aanklacht wegens antisemitisme den haag/kootwijkerbroek Het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël CIDI heeft gisteren bij de officier van justitie in Arnhem een aanklacht wegens antisemitisme ingediend tegen P. van der Meer en W. Oostrum uit Kootwijkerbroek. Zij zijn de au teurs van een brochure die volgens het CIDI een zwaar beledi gend karakter heeft. Van der Meer, die eerder voor antisemitis me is veroordeeld, en Van Oostrum beweren in 'Wie is een jood? De staat Israël: bedrog of vervulling der profetie?' onder meer dat joden het bloed van christenen opdrinken om 'hun soort in leven te houden'. Dat joden hiervan worden beticht, is niet nieuw, schrijft CIDI-directeur R. Naftaniël aan mr. J. Monsma, officier van justitie in Arnhem. Maar hij is deze beschuldiging in de naoorlogse antisemitische geschriften in Nederland niet eer der tegengekomen. Jongeren bij presentatie boek Simonis: UTRECHT «ANP Als het moet, mag de zin 'Leid ons niet in de bekoring' uit het Onze Vader worden geschrapt. Datzelfde geldt voor 'Uw wil ge schiede'. Toch houden jongeren liever vast aan de eeuwenoude versie van het bekendste gebed ter wereld. Ze kunnen niet zon der de bede. Dat bleek gisteren in Utrecht bij de presentatie van het boek 'Op de adem van het leven' van kardinaal Simonis. Drie jongeren vertelden on der het toeziend oog van de aartsbisschop van Utrecht over hun persoonlijke ervaringen met het Onze Vader. Voor pries terstudent Hans Pauw is het ge bed een 'dagelijks gevecht', maar vaak ook de belevenis van het tot rust komen bij God. Hij bidt het Onze Vader zeker zes keer per dag. Automatisme ligt dan op de loer, zei de derde jaarsstudent aan het Ariënskon- vikt, de priesteropleiding van het aartsbisdom Utrecht. De biomedicus Annette Bui- ting ervaart het Onze Vader als een steun en rustpunt. Het was haar eerste gebed dat ze heeft geleerd. Ze spreekt de bede uit bij maaltijden. Bij een snelle hap tussendoor 'vergeet ik het wel eens', bekende Buiting. Peuter Machiel Kleemans, student na tuurkunde, bidt het Onze Vader 'geregeld, maar niet regelmatig'. Als kind snapte hij de zin 'Uw wil geschiede' niet. Z'n ouders hadden het goed aangeleerd, maar de peuter hoorde en zei Uw wil 'geschiet' en zag schie tende mensen in hemel en op aarde. Wat Kleemans betreft is de eerste zin van het gebed ('Onze Vader die in de hemelen zijt') overbodig. „God is er al als je bidt." Maar, reageerde de kardi naal, dat is niet terecht. „De zin is fie essentie van Jezus' open baring van God", zei Simonis. „Ik ben het wel met u eens na tuurlijk", sprak zijn jongere ge loofsgenoot. Voor priesterstu dent Pauw mag de zin die de meeste vragen oproept uit het Onze Vader worden verwijderd. Dat is 'Uw wil geschiede'. Simonis' boek, dat als onder titel 'Gedachten over het Onze Vader draagt', blijkt populair. De eerste druk, die 3000 exem plaren telt, is via individuele be stellingen uitverkocht. De uitge ver heeft gisteren besloten tot een tweede druk van 2000 exemplaren. Aanleiding voor de uitgave is het 40-jarig priester jubileum dat Simonis dit jaar viert. Volgens hem is het Onze Vader het evangelie in een no tendop, de 'grondslag van ons christenzijn'. Bij de presentatie zei Simonis dat de 'tragische' verdeeldheid onder christenen in Nederland alleen op te heffen is 'door en langs de weg van het gebed'. n w- redactie dick van der plas. BEROEPINGSF" NEDERLANDSE HERVOIfdv KERK Beroepen: te Luntereni zuid): J.H. van Daalenh Herwijnen: H.W. Riphajf dikant voor bijzondere f zaamheden te Rotterda (geestelijk verzorger 'Ik kenhuis'); te Amsterda^ dikant voor bijzondere l zaamheden (t.b.v. de s( Tabitha): mevr. J.A. Vei predikant met een bep^c/LE dracht te Haarlem(geeg zorger diakonale tehuizjarig dit beroep heeft aanger[er Aangenomen: naar Udfu zj Mulder te Sommelsdijk Beroepbaar: mevr. S.C.|® Floralaan 10-A, 6663 f>or |ng J.H. Dunnewind te Zuifr^0 i.c.m. Ruinerwold-Koeiprd\ DE KERKBLADEN Leidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 6 November LEIDEN De biscuitfabriek ,,Nutrix", aan de Hoogewoerd al hier, nog slechts korten tijd in werking, gaat voort haar fabri kaat steeds meer en meer bekend te maken. Ten einde in de gelegenheid te stellen de qualiteit er van te beoordeelen, zendt zij aan dezen en genen kleine proefjes in nette trommeltjes, opdat men de overtuiging zal erlangen, dat het Nederlandsche fabrikaat met bij het buitenlandsche behoeft achter te staan. De fabriek is trouwens geheel op Engelsche leest geschoeid en voorzien van de nieuwste Engelsche machines, terwijl aan erva ren Engelschen de leiding der fabricage is toevertrouwd. Voors hands worden slechts eenige soorten in den handel gebracht. Later zal ook tot het fabriceren van nog andere worden overge gaan. De fabriek maakt ook op de volgende wijze reclame. Ze heeft een damspel doen vervaardigen, dat gratis wordt ver strekt, als men een zekere hoeveelheid Nutrix-damschijven- kaakjes koopt. Het is een zwart-wit damspel met lettergrepen op de witte vakjes, waaruit o.a. het volgende versje is samen te stellen: d'Een is verzot op eten, En d'andre op het spel, Ja, heel veel toch vergeten Daarvoor hun eten wel. En daarom zijn die beiden In een spel hier vereend, En dan ken wij 't aan Nutrix, Dat zij 't ons heeft verleend; Al spelen we onophoudlijk staag, We voeden daarbij onze maag. ANNO 1972 maandag 6 november LEIDEN Paul Arts uit de Antillenstraat voelde zich zaterdag middag een blije Leienaar. Hij kreeg namelijk bezoek van Ekseptions Rick van de Linden, die als verrassing een splinter nieuwe tandem mee had genomen. Leidse Paul kreeg de tan dem omdat hij bij een door het maandblad "Muziekexpres" uit geschreven prijsvraag als beste Ekseption-kenner naar voren was gekomen. LEIDEN Een nieuw doelpunten-record in de Leidse dames- voetbal-afdeling vestigden de Weteringse Girls tegen UDO II. Niet minder dan eenentwintig keer moest de Oegstgeester doelvrouwe naar het net. De doelpunten kwamen van Mary van der Meer (8x). Joke van Klink (5x), Helena Molkenboer (2x), Jeanne Kuiper (2x), Corry Bollen (3x) en Anneke van Zanten lx). Het oude record stond sinds het begin van deze competi tie op naam van KRV met achttien treffers. De lijst van top- scoorsters wordt, na aanvulling van de speelsters zelf, nu aan gevoerd door Marion de Groot (Randstad Sport Ladies) 25 doel punten; 2. Joke van Klink (Weteringse Girls) 24; 3. Ciska Ho- gervorst (Randstad Sport Ladies) 23; 4. Nel van Beelen (KRV) 21; 5. Janny Pronk (KRV) 17. LEIDEN Nadat de laatste koningen gevallen waren, kon Dirk Sikkel zich winnaar van het snelschaaktoernooi op de Schaak zolder noemen. Tevens ontving hij de titel Zolderkampioen. Dit vluggertjes-toernooi werd georganiseerd ter gelegenheid van het 1 -jarig bestaan van de Leidse Jeugd Schaaksociëteit. Het ligt in de bedoeling dit tot een jaarlijks terugkerend toernooi te maken. il98|v. M r Leiderdorp wil voor de verbreding van de A4 geen tunnel, Leiderdorp wil een over kapte lange bak. archieffoto wim dijkman De niet ter zake kundige lezers van uw serie 'Van Rijkswege' moeten allengs wel het beeld gekregen hebben dat ze in Lei derdorp niet meer zo moeten 'zeuren' over die verbreding van de A4. Na een fantastisch verhaal over horrorscenario's die we met een tunnel over ons heen gaan afroepen (explosiegevaar!), en het verhaal over Rhijnvreugd, waar men het - letterlijk - allemaal over zich heen wil la ten komen, laat u in de derde aflevering WD-Tweede Kamerlid, mevrouw Ver- bugt, zeggen dat Leiderdorp blij moet zijn met de korte bak. Hoog tijd om de lezers die dit onderwerp maar zijdelings volgen kort bij te praten en om misverstanden uit de weg te rui men. In de eerste plaats: Leiderdorp wil geen tunnel, Leiderdorp wil een overkapte lan ge Bak (indien nodig met ontluchtingsga- ten, bijvoorbeeld ter hoogte van de Hoofdstraat). Ook volgens deskundigen van Verkeer en Waterstaat is die oplos sing volkomen veilig naar huidige maat staven. Explosiegevaar is dus geen argu ment tegen de Leiderdorpse voorkeurs- variant! Ten tweede: de korte bak met (voor een snelweg) een extreem steile helling leidt op alle fronten tot uitkomsten die, zeker op lange termijn gemeten, voor omwo nenden zeer schadelijk zijn: meer geluid, meer luchtvervuiling, meer barrièrewer king. Meer mensen moeten bovendien het huis uit. 'Paars' kan nu aantonen, of leesbaarheid haar iets waard is en het gaat nog geen eens om extreem veel geld extra (100 tot 150 miljoen). Kortom, van matheid is bij ons nog geen sprake, en we zullen er alles aan doen om, met de verkiezingen in aantocht, te proberen of de Haagse politiek zich van haar menselijke kant kan laten zien. Zijn het kille(nde) rekenaars of mensen, voor wie leefbaarheid wat mag kosten. dr. J.A. Duiser, namens belangenvereniging A4/HSL, Leiderdorp. In het Leidsch Dagblad van 6 oktober 1997 houdt de bewonersvereniging Leyhof een pleidooi voor verkeersremmende maatregelen in verband met toekomstig sluipverkeer uit de wijk Buitenhof naar de provincialeweg N 445. Een op zichzelf goede actie, doch ik wil de be wonersvereniging dringend verzoeken ook eens bij zichzelf (c.q. de bewoners) te rade te gaan. Na de brug lijkt het er tegenwoordig steeds meer op dat er voor de bewoners van de wijk Leyhof geen snelheidsbeperkingen meer gel den. De Buitenhoflaan wordt als racebaan ge bruikt om zo snel mogelijk op de Engelendaal te komen en terug. Ook rond deze laan wonen mensen en dus ook kinderen. Misschien kan dit onderwerp ook eens binnen de bewonersvereniging ter sprake worden ge bracht. A.G.G. van der Ark, Leiderdorp. Voor mij ligt het Leidsch Dagblad van 4 novem ber 1997 met een foto van staatssecretaris Erica Terpstra (WD), bij een bezoek aan het pas ge opende kindercentrum Petterhaven. Op de foto zie je de staatssecretaris met haar hand in het nekje van een van de kinderen. Hoezo deze intimiteit? Kent zij het kind? Heeft zij een persoonlijke relatie die deze intimiteit toestaat of is dit nu één van die 'liefdevolle' grensoverschrijdende aardige handelingen - die ouderen zich ten opzichte van kinderen als vanzelfsprekend toe-eigenen? Ik vind het stuitend te zien dat een politiek ambtsdrager zich op deze manier grensover schrijdend en respectloos gedraagt. Wanneer ik de moeder van dit kindje zou zijn, zou ik een aanklacht overwegen. Het past ook politici in hun dagelijkse, gewone gedrag zichzelf en per soonlijk uiterst serieus te nemen yvat zij in hun beleid nastreven: de persoonlijke integriteit en waardigheid van kinderen, vrouwen en man nen te waarborgen. Handen thuis geldt ook voor een WD-staatssecretaris. Net zo min als je 'je moeder wel in dit bejaar denoord zou willen stoppen' (citaat Leidsch Dagblad van dezelfde staatssecretaris tijdens haar bezoek aan verzorgingshuis Rijn en Vliet), past haar dit gedrag bij een bezoek aan een Leids peutercentrum. Ongeacht mijn mening over haar politieke be leid. vind ik dat dit soort gedrag openlijk bekri tiseerd moet worden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE JG. Majoor, T. van Brussel (adjunct) W.l- REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: 0 Hoofdredactie. 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc ABONNEMENTEN !ht( bijvooruitbetaling: hg per maand (acceptgiro) g(g| per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) f Abonnees die ons een machtiging I verstrekken tot het automatisch L van het abonnementsgeld, ontvc|pn korting per betaling. VERZENDING PER POSl! per kwartaal (NL) JkO LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEIDel Voor mensen die moeilijk lezen, si ogen hebben of blind zijn (ot leeshandicap hebben), is een samen! het regionale nieuws uit het LeidschPft geluidscassette beschikbaar. Voor inP 0486-486486 (Centrum voor Gespraat Lectuur, Grave). LVl Auteursrechlen voorbehoud 1 Dagbladuitgevenj DamialeF K N H U I ONGEVALLENDIE NST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd/el g Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woenslar 13.00 t/m vrijdag 13 00 u t0l Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst ^,e| BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 u. en 19.00-19.45 u Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30-11.15 en van 19 45-21 00 u. Special Care Unit: 10.30-11 00 u.. 15 00-15 30 en 19 00-19 30 u en naosp Kinderafdeling: 1030-12 00 en 14.00-19 00u (ouders de gehele dag), nall; RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth 0 (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u en 18 30-19.30 u klasse I enP daarnaast ook 11.15-12.00 u. P. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u en 18.30-19 30 u. (voorparèid 27.00 u.). Ur Kinderafdeling: 14 30-19 00 u (voor ouders de gehele dag) m Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC) 14.00-14.30 en 18 30i. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14 00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de verplegi overige afdelingen 14 15-15 00 en 18 30-19 30u met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19.00-21 00 Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15 00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie 15.30-16.30en 18 30-19.30 u. ('sa voorkinderen onder 12 /aar) Klinische Oncologie: 10.30-12 30 en 14.15-20 00 u Maag-, darm- en leverziekten 14 15-16 00 en 18 30-19 30 u Neurologie 14 30-15 15 en 19.00-20 00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14 00-17 00 en 19.00-21 00 u Verloskunde: 14 15-15.00 en 18.15-19 OOu. (voor partners en eigen kindef overleg.) God en de literatuur zijn geen vrienden. Met die prikkelende stelling richtte de journaliste Marjoleine de Vos zich onlangs tot een verzameling Leidse theologen. On derbouwen wilde ze haar ook wel, zo blijkt uit een verslag van dominee E. J. de Wijer in Ons Blad van hervormd Zoeterwoude. „Literatuur spreekt van verlangen, de lite ratuur spreekt over het gemis aan zekerhe den, de literatuur stelt vragen en is niet of nauwelijks geïnteresseerd in antwoorden, terwijl gelovigen tot een andere club beho ren. Zij geloven immers, zij hebben de ant woorden gevonden en willen die, op het opdringerige af, meedelen." Nu zijn godgeleerden, vervolgt De Wijer - in tegenstelling tot de verhalen die over hen de ronde doen - 'tamelijk vreedzaam en welwillend'. Niemand was dan ook wer kelijk van plan De Vos van repliek te die nen. Toch vroeg de predikant zich af - 'en ik heb het haar in de wandelgangen ook gevraagd' - hoe zij toch aan zo'n water dichte boedelscheiding tussen twee werel den komt? „Naar mijn smaak is een derge lijke weergave zo clichématig, dat mis schien zelfs Maarten 't Hart het zo niet zou durven zeggen, al vrees ik van wel. Kunnen we ons niet, zo voer De Wijer geestdriftig voort, een veel hechter bond genootschap voorstellen tussen geloof en literatuur? „Wordt in beide gevallen niet vastgehouden aan een geloof in de macht van het woord boven de werkelijkheid? Al leen zo kan ik mij de noeste arbeid van de dichter aan zijn dichtwerk voorstellen en - in alle bescheidenheid - ook die van de predikant aan zijn verkondiging. Beiden in wanhopige gedrevenheid op zoek naar het hoge en het juiste woord op de juiste plaats, verbonden in hun streven met hun woorden de chaos en de doodsmachten te bedwingen en de pijn die het leven doet, weg te doen, al is het maar voor een kort moment?" Los daarvan, wil De Wijer ook nog wel even kwijt, 'spreekt de bijbel toch ook in alle toonaarden van het verlangen naar God, en zeker ook over de afwezigheid van God en het verlangen naar een teken van Zijn nabijheid?' Nee, met het beeld van de kerk als het ge bouw van de antwoorden en de onwrikba re zekerheden en met een God die eist dat je elke zondag naar de kerk moet, kan de Zoeterwoudse predikant niet leven. „En als Marjoleine de Vos meent dat de literatuur zich daarvan bevrijd heeft, dan meen ik dat dit in veel gevallen ook voor de kerk geldt. Wat blijft is de zoektocht naar God. Of, zoals De Vos het prachtig zei in het slot van haar betoog: De God die, eventueel, terug is, is een ander. Die bestaat niet zon der een vraag, die huist ergens tussen de regels. Deze nieuwe God is een vormeloze God, die elke keer weer gezocht moet wor den en die zich vermoedelijk niet zal laten vinden, wat reden te meer is om Hem te zoeken. Meer dan een zekerheid is Hij een verlangen. En literatuur leeft van verlan gen." Zo ook de kerk, wil De Wijer daar wel aan toe voegen. „Waar zondag aan zondag ge zocht en verlangd wordt naar deze God van tussen de regels. Die, zo geloven wij, met eenzelfde wanhoop en gedrevenheid, op zoek is naar Zijn mens." Humanistisch wandelen De afdeling Leiden van het Humanistisch Verbond heeft een wandelgroep binnen de gelederen. „Wie nog nooit meegewandeld heeft, zal denken: wat is er nu humanis tisch aan zo'n wandeling?", schrijft Huib Kalsbeek in het blad Humanistische Stem men. „Die vraag herinnert mij aan de tijd dat ik. opgroeiend in een christelijk gezin, 's zondags braaf met mijn ouders naar de kerk ging. Als het mooi weer was, had ik daar niet zoveel zin in. Het verbaasde me dan ook niet dat sommige kerkleden een wandeling in het bos verkozen boven de preek van de dominee. Hun stelling was dat je God in de natuur soms beter leert kennen dan in de kerk." Volgens Kalsbeek kan deze stelling ook worden vertaalt naar 'onze situatie', door het woord 'God' te veranderen in 'de mens en de samenleving in relatie tot de ons omringende natuur'. „Dat is waar wij hu manisten kennis over willen verkrijgen. Mijn ervaring is dat een wandeling alleen of met anderen soms meer bijdraagt aan kennis en inzicht dan een discussiebijeen komst of een publiekslezing." Raadgeving In de 'Leidse Lutheraan' wordt een finan ciële raadgeving voor kerkgangers gege ven: „Doe zoveel in de collectezak dat u zich niet tegenover de gemeente hoeft te schamen als het ernaast valt en dat u zich niet hoeft te schamen tegenover God als het erin valt." C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) God en literatuur mogen dan geen vrienden zijn, tijdens de Boekenweek werd wel toenadering gezocht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16